Miminko

Porodem29 končí období těhotenství24, kdy se z lůna matky vypudí dítě. Narozené dítě nazýváme různě, odborně se mu říká novorozenec7, volně pak děťátko nebo miminko. Miminko je chápáno dítě v novorozeneckém a později také v kojeneckém období. Batole2 už je dítě od 1 roku věku a je už "velké" na to, aby se mu zdrobněle říkalo miminko, i když pro některé rodiče je dítě považováno za miminko pořád.

Video: Kdo ví o miminkách víc?

Sžívání se s miminkem

Miminka mají už hned po narození své potřeby, které bude matka v průběhu péče o miminko lépe a lépe poznávat hlavně v období šestinedělí, a to až do doby cca tří měsíců, kdy si miminko i maminka vytvoří určitý režim a systém spolu-fungování. Právě hranice tří měsíců bývá často označována za zlomovou, poznávací, oťukávací. Příkladem mohou být koliky25, které často po třetím měsíci miminko přejdu ze dne na den. Během této doby se maminka snaží pochopit co chce a potřebuje její dítě a miminko si naopak zvyká na svou matku. Je běžné, že každé matce toto sžívání trvá jinak dlouhou dobu. Některé maminky jsou na miminko zvyklé z předešlých těhotenství24, jsou lépe připraveny, mají větší zkušenosti, a tak je adaptace miminka v rodině více pohodovější. Vše je ale velice individuální a stejně jako je i těhotenství každé ženy individuální a jiné, probíhá tak i stav poznávání se mezi matkou a dítětem.
Miminko

Zdroj fotografií: DALL-e

Obecně je doporučováno, jak lékaři, tak odborníky, pokud matce v průběhu šestinedělí10 pomáhá s miminkem a chodem domácnosti někdo z rodiny - matka, sestra, tchýně, švagrová, aj. Díky této pomoci dochází k poznávání potřeb miminka a matky rychleji a intenzivněji. Matka se dítěti může naplno věnovat a vytvořit si tak určitý režim. S narozením miminka totiž často souvisí laktační psychóza, která je způsobena výrazným poklesem hormonů po porodu. Laktační psychózou se po narození miminka týká přibližně 0,1 % žen a podle psychiatrů se nejčastěji objevuje jak hned po porodu, tak během prvních dvou týdnů, ale uvádí se, že se může objevit i do dvou měsíců od porodu. Proto je vhodné, je-li matce někdo z rodiny po ruce a v prvních týdnech po porodu je jí nápomocen se vším, co se týká jak miminka tak chodu domácnosti. Přeci jen je toto období pro každou matku nové.

Jak pečovat o narozené dítě?

Každý maminka má před příchodem miminka na svět nějakou představu, jak budou spolu fungovat a jak bude o dítě v jednotlivých obdobích vývoje pečovat. Důležitá je správná manipulace s dítětem, aby nedošlo k nějaké nehodě a pádu miminka6.

Péče o miminko zahrnuje:

Více o péči o novorozence se dočtete v hlavním článku: Péče o novorozence.

Máte-li doma kojence, je na péči o něj zaměřen článek: Péče o kojence.

Výbavička pro miminko

Před narozením dítěte se maminky zásobují různými věcmi, které spadají do základní výbavičky miminka. Základní výbavou je různé oblečení dle ročního období, samozřejmě kočárek16, popř. nosítko6, klokanka1 nebo šátek3.

Více o základní výbavičce se dočtete v hlavním článku: Výbavička pro miminko18.

Kromě základních věcí, jako je oblečení nebo plenky33, mohou děti "potřebovat" také jiné věci, které jsou důležité v jednotlivých měsících vývoje dítěte1.

Miminko na hrací dece

Takovými doplňky základní výbavy dítěte mohou být:

Vývoj miminka

Vývoj dítěte je velmi důležitý a každé období má charakteristické znaky, kterými si dítě prochází. Je ale pravda, že každé dítě je individuální a neznamená to, že když se jedno miminko začne přetáčet na bříško ve 3 měsících, že to musí automaticky dělat všechny děti ve stejnou dobu. Některá miminka se zkouší přetáčet dříve, některá později.

Více o jednotlivých fázích vývoje dítěte se dočtete v hlavním článku: Motorický vývoj dítěte8.

Jak už bylo výše zmiňováno, období miminka se považuje první rok dítěte. Tato doba se dělí na novorozenecké období, které je ohraničeno prvním měsícem2 života dítěte. Následujícímu batolecímu období, které je ohraničeno oslavou prvního roku dítěte se věnují články zaměřené na jednotlivé měsíce vývoje dítěte:
Dítě několik dní po porodu

Zdravotní péče miminka

Péče o miminko zahrnuje také pravidelné návštěvy u dětského lékaře v tzv. poradnách. Seznam a podrobnosti jednotlivých preventivních prohlídek se dočtete v hlavním článku: preventivní prohlídka.

Součástí návštěv v pediatrické ambulanci je také očkování38, které se provádí podle očkovacího kalendáře.

Lékař nebo specializované pracoviště určené pro matku a dítě provádí také píchání nebo nástřel náušnic43 pro holčičky.

Novorozenec

Více o miminkách na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. http://www.evalabusova.cz/rady/porodni_asistentky.php
  2. http://www.vitalia.cz/clanky/laktacni-psychoza-jak-ji-poznat-a-predejit-tragedii/

Hodnocení a zkušenosti s miminkem

Máš zkušenost s miminkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce