Klokanka

Klokanka je, na rozdíl od šátků3, ring slingů, baby vaků6, mei tai3 a ergonosítek6, neergonomická pomůcka na nošení dětí49, má úzkou část v oblasti rozkroku dítěte, vyztuženou (tuhou) zádovou opěrku a výrobci povolují v nich nosit děti čelem od nosiče. Klokanky jsou sice relativně oblíbené především kvůli své ceně a dostupnosti v obchodech s potřebami pro miminka, ale jsou naprosto nevhodné pro zdravé nošení.

Obdobně jako pasivní chodítka a hopsadla18 mají totiž negativní vliv na vývoj pohybového aparátu dítěte, protože není zajištěna ergonomická poloha. V klokance je dítě prakticky zavěšeno za rozkrok, nemá podsazený zadeček, zádíčka dokulata a páteř podepřenou po celé délce, dochází tak k její neúměrné zátěži. Dítě se naopak prohýbá do luku, obvykle mají klokanky i nedostatečnou oporu hlavičky dítěte. Nožičky dítěte nejsou podepřeny od kolínka ke kolínku a nejsou tak v abdukční poloze, nejsou pokrčené v kolenou a doširoka roztažené od sebe, ale místo toho visí rovně dolů, dochází k nadměrnému namáhání kyčelních kloubů a může být ohrožena i budoucí plodnost - u holčiček nemusí proběhnout správný vývoj pánve, u chlapečků dochází ke stlačování varlat. Navíc se pravidelným opakováním nevhodné činnosti fixují špatné pohybové vzorce, může se zpomalit až zablokovat motorický vývoj8 a následkem bývají v pozdějším věku skoliózy, bolesti zad či hlavy, dýchací obtíže (kvůli zablokovaným žebrům), problémy s kyčlemi, pánví.

Dalším důvodem nevhodnosti klokanek pro nošení dětí je to, že je v nich návodem povoleno nosit dítě čelem od sebe, kdy není možné nejen zajistit ergonomickou polohu, ale má to i negativa pro psychickou pohodu dítěte, protože, když je přesyceno vjemy, není schopno se od sledování okolích ruchů odpoutat, nemá možnost se podívat do obličeje nosiče a nebo se schoulit a tvářǐ přitisknout na tělo nosiče a tak okolí odfiltrovat a případně usnout. V klokance dítě usíná až totálním psychickým a fyzickým vyčerpáním, navíc poté není možné zajistit hlavičku spícího dítěte v pohodlné pozici. Některé typy nutí dítě i k nevhodnému zapažování ručiček.

Dále mívají klokanky nedostatečné možnosti dotažení popruhů a nedostatečnou tloušťku polstrování popruhů, některé postrádají bederní pás, čili nebývají pohodlné ani pro nosiče.

Miminko v nevhodném typu nosítka - klokance

Značky klokanek

Mezi nejčastější značky klokanek patří BabyBjörn, Chicco, Red Castle, Hauck, Cybex, Womar. Některé typy (např. Stokke My Carrier, Cybex 2.go, BabyBjörn Comfort Carrier, Womar Zaffiro) mají sice rozšířenou část mezi nožičkami dítěte, ale přesto je v nich obvykle obtížné dosáhnout podsazení zadečku, zakulacení zádíček, protože mají vyztuženou zádovou část, problematické bývá i dotažení dítěte těsně k tělu nosiče, tendence miminka k zapažování ručiček a také obvykle nabízejí možnost nosit dítě čelem od sebe, takže jejich koupi nelze doporučit.

Více o klokankách na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Pavel Kolář - Rehabilitace v klinické praxi
  2. V. Sochová - Skoliózy u detí a mladistvých a rehabilitačné možnosti ich liečby (Rehabilitácia, vol.35, No.4, 2002)
  3. http://www.solen.cz/pdfs/ped/2004/06/07.pdf
  4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/02/19.pdf
  5. http://www.poliklinikaprosek.cz/mapa-nejcastejsi-chyby-rodicu-v-prubehu-pohyboveho-vyvoje-deti-do...
  6. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=751957
  7. http://hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the-hip/prevention/baby-carriers-seats-and-oth...

Hodnocení a zkušenosti s klokankou

Máš zkušenost s klokankou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
ebetka  5. lis 2014

Klokana nebrat!

Věděla jsem, že chci nosit, ale o nošení jsem nic nevěděla a ani jsem nevěděla, že je nějaký rozdíl v nošení. Přišlo mi to všechno stejné. Tak jsem si pořídila klokanku.

Matýska jsem v ní měla jen párkrát, vůbec to nebylo pohodlné, popruhy se mi zařezávaly do ramen, bolela mě záda a Matýskovy nožičky mě kopaly do mých nohou a při chůzi zavazely. Naštěstí jsem pak tady objevila skupinu o Nošení dětí a pořídila ergonomické nosítko mei tai liliputi.
4 lidé považují za užitečné