Péče o dítě

Příchod miminka na svět je nezapomenutelným okamžikem. A takový příchod z porodnice domů? Ten se může nést v radostné, až euforické atmosféře, ale stejně tak může být pro čerstvé rodiče trochu stresující. Co všechno budeš pro miminko potřebovat a jak si co nejvíc usnadnit péči o něj?
péče o miminko

Každá vývojová etapa dítěte je něčím specifická.

Většina maminek by si přála, aby si z porodnice spolu s miminkem odnesli manuál, kde by bylo jasně a výstižně napsáno, jak správně o miminko pečovat. Bohužel žádný takový univerzální návod neexistuje a to z jednoho prostého důvodu – každé děťátko je jiné a má jiné potřeby. I proto ti v Modrém koníku přinášíme spoustu tipů a užitečných rad.


Výbavička pro děťátko

Drobnosti a nezbytné doplňky, jakými jsou například fusak, deka pro miminko, hrací podložka, dudlíky či spací pytel, ti ozřejmovat nemusíme a stejně se ti nebudeme starat do jejich výběru. Sama nakonec zjistíš, jaký typ materiálu či která značka vám vyhovují nejvíc. Navíc – výběr těchto věcí často podléhá osobním preferencím rodičů.

To, na co jsme se zaměřili, jsou potřeby pro miminko, jejichž výběr již není ovlivněn barvami, které převládají v dětském pokojíčku či na kočárku. Prohlédni si proto více informací o těchto dominantních součástech výbavičky:


Přebalování

Přebalování miminka se stane povinnou rutinou každého rodiče. I tato činnost ti však nabízí řadu alternativ. Pokud miminko teprve čekáš a chceš zjistit víc, podívej se na naše články. Stejně ti však budou užitečné i ve chvílích, kdy budeš chtít něco vylepšit. 🙂


Nošení dětí

Může se snadno stát, že miminko v kočárku spokojené nebude, případně se bude neustále dožadovat tvé blízkosti. V takových situacích přemýšlejí o nošení dětí i takové maminky, které dříve šátky nebo nosiče nechtěly využívat. Pojď o tomhle tématu zjistit více:

  • Nošení dětí – jak bezpečně nosit děťátko a jakou pomůcku si vybrat?
  • Šátek3 – jak si uvázat šátek a odkdy je vhodný?
  • Nosítka6 – kdy zvolit nosítko a jak si vybrat ten správný model?

Výchova dítěte

Každý rodič postupně přijde na to, že se jeho představy o výchově v dobách, kdy byl bezdětný, pořádně liší od reality. Dalo by se dokonce říci, že občas dítě vychovává své rodiče a ukazuje mu, jaké zvláštní požadavky vůči rodičovství kdysi měl.

Pokrýt celou problematiku výchovy snad ani není možné. Vybrali jsme proto ta nejčastější témata, ohledně kterých mají rodiče nejvíce otázek, případně taková, se kterými se nejvíce v praxi potrápí.


Video: Jak správně manipulovat s novorozencem (0 – 28 dní)

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Pavla Kasparková

Co ve videu zaznělo:


Nezapomeň si prohlédnout

  • Tematické skupiny – v našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
  • Odborné Poradne – máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
  • Diskusie – v jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.