Jednorázové plenky

Jednorázových plenek je na českém trhu široká škála a proto si zákazník může vybrat hned z několika známých i méně známých značek. Před několika lety se staly hitem a nahradily tak pleny látkové, které se do té doby běžně používaly. Jednorázové pleny umožňují dítěti volný pohyb a přitom brání protečení.

Video anketa: Kdo u vás doma přebaluje?

Výhody jednorázových plenek

Výhodou jednorázových plen je jejich rychlé použití a v podstatě žádná další péče po použití - jednoduše se plenka vyhodí a skončí mezi odpadky, narozdíl od látkových plen23, které se udržují jejich vypráním a znovupoužitím. Jednorázové plenky šetří rodičům nepatrně čas (velká časová náročnost používání moderních látkových plenek patří spíše do kategorii mýtů), ale ne peníze, protože každé balení je v závislosti na značce plen různě drahé a používá-li dítě takové pleny delší dobu, není to pro rodinu nízký náklad. Měsíční náklady na nákup plenek se pohybují kolem 700 – 1 000 Kč. Za celé přebalovací období dítěte to pak dělá asi 16 – 25 000 Kč.

Nevýhody jednorázových plenek

Nevýhodou jednorázových plen je jejich podstatné zatížení komunálního odpadu a doba rozkladu na skládce i 500let. Opět narozdíl od látkových plen23, které jsou v tomto ohledu ekologičtější a nevytvářejí žádný tuhý odpad. Z velké části jsou totiž plenky vyráběny z neobnovitelných zdrojů - ropy, kdy se na jednu plenku spotřebuje až jeden šálek surové ropy. Ve světě ale už existují i taková zařízení a technologie, díky kterým dochází k částečnému kompostování plenek. V České republice to ale zatím není možné.

Video: Jak se vyrábí jednorázové pleny?

Značky jednorázových plen

Více o jednorázových plenkách na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.nazeleno.cz/bio/jednorazove-nebo-latkove-pleny-vyhody-a-nevyhody.aspx

Hodnocení a zkušenosti s jednorázovými plenkami

Máš zkušenost s jednorázovými plenkami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
gumovamedvidka  7. dub 2015

Bella Happy - za nás nejlepší :)

Používám jen jednorázové pleny Bella Happy. Za mě nejlepší plíny, vůbec nejsou cítit, malá je v nich celou noc a bez problémů. Cenově jsou taky v pohodě, zkoušela jsem i pampers a byla jsem hodně zklamaná.
1 člověk považuje za užitečné
cervenejablko  7. dub 2015

Bílé Pampersky jsou nejlepší

Přes den používáme látkovky, ale na noc a na ven dávám jednorázovky. Dostali jsme různé značky od příbuzných, venku jsme spokojení se zelenými a bílými Pampers a obyčejné z Alberta.

Oranžové Pampersky občas "pustí" hovínko, když je tekutější, tak ho pak malá má až na zádech. Taky jsou hodně navoněné, ale když necháte balení víc otevřené, tak to vyvane a už to není tak intenzivní.

Na těch plínkách z Alberta se mi líbí, že nejsou navoněné. Také mají vzadu gumičku. Ale jsou takové drsnější.

Bílé Pampers dáváme na noc, vydrží celou noc bez přebalení.
rituska88  5. únor 2015

Pampers

Už od porodnice používáme plenky Pampers a jsme s nimi maximálně spokojení. Hledali jsme levnější variantu, vyzkoušeli jsme i jiné plenky, ale nikdy nebyly tak kvalitní - buď synkovi někde odstávaly nebo dostatečně nevstřebávaly vlhkost a syn měl pak podrážděný zadeček. Nakonec jsme se vždy vrátili k Pampers.

Ze začátku jsme hodně používali variantu Premium care (bílé), ale po čase mi nějak přestaly vonět (jak je v nich ten balzám), tak jsme přešli na Sleep and play (oranžové) a na noc zelené.
kaca68  12. lis 2014

Jednorázovky jako občasný dobrý pomocník

Do porodnice a dva týdny po porodu jsem pořídila Pampers Premium Care a byla jsem spokojená, jsou velmi měkké, a až tak mi nevoněly. Potom jsme začali postupně testovat a doplňovat naši látkovací výbavu a jednorázovky používali jen na noc. Postupně jsme přešli na látkování nonstop a jednorázovky používali výjimečně. Po zavedení příkrmů a nástupu celonočního kojení jsem mírně vycouvala a v současnosti je stav takový, že jednorázovky používám na noc a na delší cesty nebo dovolené. Doma a kratší cesty máme látkovky, určitě se to ale zase změní :-). Vyzkoušela jsem Babylove z DM a Tesco plínky a používáme ty, malému je to celkem jedno, tak šetřím.
veronika162  12. lis 2014

Jedině Pampers

Vyzkoušeli jsme plenky z Babylove. Tesco Loves Baby, Happy mimi i nějaké z Alberta, ale pampersky jsou nejlepší. :-) Malá v nich vydrží nejdéle. U ostatních jakmile se počůrala, tak za chvilku řev. :-)
luciasek88  12. lis 2014

Jednorázové plenky

Než se nám narodila dcera, udělali jsme doma zásobu plenek Pampers. Všichni nám radili, že jsou nejlepší a to ony jsou.
Na šestinedělí jsem pro ni používala Pampers premium care, protože jsem si říkala, že jsou přece jenom jemnější na tu její jemnou pokožku a taky mají proužek, který značí počůrání, což se na začátku opravdu hodilo. :)

Ale potom už jedeme jen v zelených.
Jednou jsem koupila oranžové sleep and play a hrůza. Úplně jsem se těšila, až balík vypotřebuji. Absolutně nevyhovovaly na zadeček naší malé. Měla ho celý opruzený, co chvíli byla pročůraná, takže jsem musela i několikrát denně převlíkat vše, co měla na sobě a nemají pružné pásky, takže se pořádně nedají utáhnout okolo bříška.
Teď občas koupíme i Tesco Loves Babies, ale Pampers Active Baby jsou za mě i malou naprosto nejlepší.
dora13  9. lis 2014

Pampers OK, Babylove nejlepší

Zpočátku jsme používali plenky Pampers, většinou zelené, občas bílé, když byly v akci. Byla jsem s nimi spokojená a malý taky, ale hledala jsem i nějakou levnější alternativu - vyzkoušeli jsme Tesco Loves Babies, Huggies, Happy Bella a spokojená jsem nebyla, nebyl mi příjemný materiál, že kterého se vyrábí.

Pak jsem vyzkoušela oranžové Babylove a velká spokojenost - kvalitativně odpovídají Pampers (dokonce míň smrdí) a jsou podstatně levnější. A absolutně nejlepší je dle mého názoru jejich eco prémiová řada, ale ta už vychází trochu dráž a bohužel na ni nikdy nebývají akce, ale jsou úžasné, příjemný materiál, neprotékají a hlavně jsou zcela bez parfemace.
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  9. lis 2014

Jendorázovky jsme měli prakticky jen do porodnice

Už před porodem jsem nakoupila látkovací výbavičku. Ale jelikož jsem čekala první miminko a nechtěla to sobě a manželovi komplikovat, tak jsem do porodnice koupila jednorázové plenky. Hódně jsem nad nima přemýšlela, aby nebyly parfémované (smrdí mi to i vadí na kůži) a nebyl v nich savý gel. Čím se možnost výběru silně zúžila, nakonec jsou koupila pápírové (opravdu papírové, prý jdou i úplně zkompostovat, ale nemám vyzkoušené) plenky Attitude a byla jsem s nimi spokojená. Cítit jsou po papíru, žádná umělá "vůně", ale přírodní exenciální oleje (ty mohou být taky dráždivé), žádný gel, sedly dobře, neprotékaly. Zapínají se pomocí asi ne lepítek, spíš mi to přišlo jako velmi jemné suché zipy, šlo to minimálné dvakrát rozdělat a zas zapnout. Jen cena je děsná, přes 10 Kč za kus.

Doma jsme dopotřebovávali ještě zbytek Attitude, s látkovkami jsme nebyli ještě úplně sžilí. Attitude nejde běžně koupit, snad jen přes internet, tak jsme jako nouzovku koupili Huggies newborn s biobavlnou (tu nevím, kam výrobce schoval, já ji tam necítila, ale prý je na vnější straně plenek, ne směrem ke kůži miminka :-D) a to byla teda chyba ]-( Malá se po nich silně oprudila a navíc se osypala červeně skoro po celém těle. Nastěstí to po pár dnech slezlo, ale huggiesky letěly do koše, a my měli motivaci začít pořádně látkovat. Jednorázovky jsme nepotřebovali ani na cestování, poradili jsme si s látkovkami. Teď už je dcera odplenkovaná.

Až se podaří další miminko, chci v porodnici strávit minimum času, takže sama nevím, ješti budu na dobu těsně po porodu kupovat jednorázovky (šla bych znovu do Attitude) nebo budeme látkovat hned od začátku.
1 člověk považuje za užitečné
kacajak  7. lis 2014

Jasný vítěz

Jednorázových plenek jsme vyzkoušeli hodně. Už v těhotenství jsem objednávala na různých stránkách vzorky, abych porovnala. Do porodnice jsme měli koupené Babylove plenečky vel. 1. Byly úžasné, to jsem však ještě neměla vyzkoušené Pampers.
Jakmile jsem vzala do ruky Pampers AB, bylo jasno. Odteď už jedině ty. Sem tam koupíme i Premium Care, ale převážně jedeme na zelené. :-)
ebetka  5. lis 2014

Jednorázovky

Nejvíce mi vyhovují jednorázové plenky s pružným páskem na zapínání. Velice spokojená jsem se značkou Tesco Loves Babies a Babylove. Pamperskama Matýskova prcinka taky nepohrdne, ale ty mi přijdou strašně navoněný.