Ergonomická nosítka

Ergonomická nosítka (ergonosítka) jsou moderní, vylepšená verze tradičních asijských nosítek mei tai3. Na rozdíl od klokanek1 mají dostatečně široký pruh materiálu mezi nožičkami dítěte, ten sahá od kolínka ke kolínku a zajišťuje tak vhodnou, ergonomickou polohu - abdukční postavení kyčlí, podsazený zadeček a zádíčka dokulata. Dále mají délkově nastavitelný a polstrovaný bederní pás a ramenní popruhy, jsou proto pohodlná i pro nosiče, nicméně neroznášejí váhu dítěte na záda nosiče tak dobře jako šátky3. Ergonomická nosítka se obvykle zapínají na přezky, některé typy jsou na zavazování. Ani jeden typ ale nevyžaduje žádnou vazačskou zručnost.

Dají se používat na vertikální nošení na břiše nebo na zádech, některé typy lze použít i k nošení na boku, ale vždy je třeba umístit dítě čelem k nosiči. Ergonosítka jsou vhodná pro děti, které již dobře drží hlavičku, tedy od 3-5měsíců, do některých typů se prodávají novorozenecké vložky, ale ani ty nefixují miminko tak pevně, jako dobře uvázaný šátek, ale na kratší nošení lze ergonomická nosítka s novorozeneckou vložkou používat už od narození.

Různě staré děti ve vhodných typech nosítek

Mezi značky ergonomických nosítek patří Amazonas, Beco (u typu Gemini není vhodné dítě nosit čelem od sebe, byť to nosítko dle výrobce umožňuje), Blue Bear, Boba, Bondolino (na zavazování), Emeibaby, Fidella, Ergo baby, KiBi4, Kokadi, LennyLamb, Liliputi, Love&Carry, Manduca8, Patapum, Skaldino, Storchenwiege (na zavazování) a Tula.

Více o ergonomických nosítkách na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.nosenideti.cz/138/zobrazit_skupinu_zbozi/Ergonomicka-nositka/
  2. https://web.archive.org/web/20161013233235/https://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/noseni-deti
  3. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=97

Hodnocení a zkušenosti s ergonomickými nosítky

Máš zkušenost s ergonomickými nosítky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
shak29  5. srp 2015

Tak na půl :-)

K šátku jsme pořídili i Hop tye, jelikož jsem sháněla něco, co budu mít rychleji navázaný. A spokojenost na obou stranách. :-D
jirinka1989  5. srp 2015

Nosítko Storchen wiege

Poprvé jsme koupili nosítko Storchen Wiege a byla to doslova záchrana. Prořvané procházky v kočárku, nemožnost kamkoli jít nic vyřídit, uřvané dítě doma. V nosítku se mu líbilo a navázáno je za minutu cca. :-) Teď už prodáváme, protože potřebujeme větší, ale byla to ta nej zkušenost, ten pocit svobody mi do té doby nic nedalo.
evaamy  23. bře 2015

Caboo

Pro miminka doporučuji Caboo, jednoduchá manipulace.
luthien.k  10. lis 2014

Bondolino pro každou postavu :-)

Když jsme hledali vhodné ergonomické nosítko, chtěli jsme takové, které budeme moct s manželem používat oba. Vzhledem k rozdílnosti našich tělesných konstitucí nakonec padl výběr na Bondolino, které lze bez jakéhokoli přenastavování použít pro oba nosiče. Prvních pár měsíců jsem děti většinou nosila já v šátku (výjimečně manžel v šátku), ale zhruba od doby, kdy začali kluci držet hlavičku, tak je nosil převážně tatínek v Bondolinu (na téměř každodenní vycházky a nosí nejmladšího dodnes a asi ještě nějakou dobu bude :-)).

Ani po třech letech a poměrně častém nošení jsme na Bondolinu nenašli závadu, snad jen suchý zip na přetažení "kapucky" přes hlavičku spícího dítka už "nesuchá", jako když byl nový a pro někoho s hodně úzkými rameny můžou být popruhy na ramenou trochu široké. Ale jinak velká spokojenost. :-)
1 člověk považuje za užitečné
ma_ia  7. lis 2014

Manduca

Dcera byla hodně řvavé miminko a na nošení si celkem dlouho zvykala. Nejdříve vydržela pár minut, postupně jsem čas natahovala.
Poprvé jsem si ji navázala ve 3 týdnech do šátku a bylo to moc fajn. Nicméně neustálé navazovaní a vyndávání mě moc nebavilo. Neměla jsem ten správný vázací grif, holčička zpočátku vydržela opravdu jen krátce, takže 10 minut vázat kvůli pár minutám v šátku mě prostě nebavilo - dcera u vázání řvala, já zpocená jak myš, bála jsem se, abych ji navázala správně, a když se konečně podařilo, chtěla holčička už zase ven. Takže jsem usoudila, že takhle to nepůjde, a vytáhla manducu. A už jsem u ní zůstala. Nacvaknout manducu, nandat dítě, navléct popruhy, zacvaknout jistící přezku - hotovo. Pro mě ideální.

Zpočátku jsem dávala holčičku do novorozenecké vložky (ta je součástí manducy a nemusí se dokupovat) a nožičky jsem jí dávala "na žabku", později jsem novovložku vyřadila a stáhla spodní okraj manducy plenkou tak, aby ji měla od kolene ke koleni, protože jinak na ni byl ještě moc široký. Chvíli trvalo, než jsem si naštelovala všechny přezky a popruhy tak, aby mi to vyhovovalo (popruhy jdou nastavit i křížem, i obyčejně jako batoh), ale po pár dnech nošení to bylo úplně v pohodě. Manducu jsem pak dotahovala a povolovala podle potřeb svých i potřeb dcery s tím, jak rostla a co potřebovala. Jednu dobu jsem hodně nosila i na boku, což manduca taktéž umožňuje. Na 8mi měsících pak malá putovala na záda.
Nosím dodnes (holčičce je 1,5 roku) a ještě nějaký čas určitě nosit budu - nošení si užíváme obě.

Manduca je skvělá, osobně jsem s ní moc spokojená. Nikdy jsem tedy nezkoušela jiné ergo nosítko, takže nemám srovnání, ale mě osobně vyhovuje moc - nikdy mě z ní nebolela záda, nikdy jsem neměla nic otlačeného. Je mi pohodlná, je lehká, skladná, můžu ji mít kdykoli s sebou (navázanou v pase nebo uloženou v baťohu), snadno se vypere v pračce. Také mi vyhovuje, že je hodně přizpůsobivá, co se týče velikosti. Takže může v pohodě nosit i manžel.
katyxq  7. lis 2014

Ergonomické nosítko - nakonec jen pro manžela

Já nosila v šátku, ale manžel ho odmítal i jen zkusit, tak jsme mu na nošení pořídili ergpnomické nosítko. Byl si vyzkoušet víc značek, Ergo baby mu vůbec nesedlo, Manduca se nelíbila dcerce, takže jsme nakonec koupili Ergo Buttrefly II (dnes má výrobce v nabídce podobný model Soleil). I když má odepínatelnou novorozeneckou vložku, miminko tak do 4 měsíců bych v něm nenosila, se šátkem je podpora páteře miminka neporovnatelná.
1 člověk považuje za užitečné