Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
  luthien.k
  31. led 2016    Čtené 2478x

  Děti nestačí milovat, když spí...

  Dlouho jsem tu nebyla a chci se s vámi podělit, co mi ten poslední půlrok přinesl. Půlrok pracovního vytížení, každodenního kolotoče, ze kterého není moc úniku. Přinesl mi odpověď na otázku: co opravdu funguje ve výchově?

  Co postupně a pracně nalézám a rvu si vlasy, proč jsem na tak jednoduchou věc nepřišla už dřív? Jednoduše - být skutečně s dětmi!

  V čase s nimi stráveném jim být opravdu k dispozici. Pokud nemusí bojovat o mou pozornost, jsou o mnoho klidnější a já poté taky. Nenapadá mě žádná běžná domácí i mimodomácí činnost, kde by nemohly být zapojeny, pokud si to jen trochu přejí. Že pak vše trvá delší dobu? No tak trvá! Však co potřebujeme tak nutně stihnout? Kolik let našeho života jsou děti ve věku, kdy touží po naší neutuchající pozornosti? A že musíme do práce? Někdy bohužel musíme, ale i ten kratší čas s dětmi prožitý se dá strávit se "zapnutou aktivní pozorností".

  Moderní technologie, být pořád online a k dispozici desítkám a stovkám lidí známých i neznámých, neuvěřitelně okrádá naše děti o naši aktivní pozornost. Chceme být v obraze, bavit se nebo pořád pracovat. K tomu domácnost a děti jsou kolikrát na druhé koleji. A ony "zlobí", hledají si zástupné způsoby, jak naši pozornost přitáhnout. A většinou se jim to daří, no radost z toho nemá nakonec nikdo. Proto chci věnovat svým dětem vědomou pozornost. Nejsem samozřejmě první, kdo na tuto pro mě zásadní myšlenku přišel, ale považuji za důležité ji šířit dál. Děti totiž nestačí milovat, když spí...

  P.S.: Velmi poučně na toto i jiná žhavá témata mateřství a rodičovství píše autorka v knize Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem. Úžasná kniha, číst ji je jako prožívat jedno deja vu za druhým - v hloubi jste spoustu věcí tak cítily, ale z tisíce důvodů je tak nedělaly.

  Podpořte změny v českém porodnictví! Projekt vede Anna Vršník. http://rokjinak.cz/divoka-karta/ K hlasování budete potřebovat mobil pro potvrzení přes autorizační kód 🙂 Více také zde: https://www.facebook.com/events/380718955410736...

  luthien.k
  25. srp 2014    Čtené 0x

  Porodní přání při normálním - fyziologickém průběhu porodu

  Dnes jsem tu na MK narazila na "porodní plán" (lépe porodní přání) a tak mě napadlo přidat ta svoje porodní (a hlavně poporodní) přání 🙂 Třeba někomu poslouží jako inspirace.

  Porodní přání při normálním - fyziologickém průběhu porodu

  Jméno rodičky (jméno manžela, telefonní číslo)

  adresa

  Gynekolog: MUDr.

  Dětský lékař: MUDr.

  Jména pro miminko: chlapec/děvče

  Protože jsem zastánkyní přirozeného porodu a zastánkyní kontaktního rodičovství, sepsala jsem tato přání, aby se mohl personál porodnice s nimi seznámit. Doufám a věřím v jeho podporu, pokud tomu nebudou bránit závažné zdravotní komplikace mé nebo dítěte.

  Pokud se v průběhu porodu vyskytnou zjištění, která bude nutné řešit proti původnímu očekávání, přeji si, aby byla vždy konzultována se mnou nebo s manželem.

  V případě bezproblémového porodu si nepřeji jakkoli do porodu medicínsky zasahovat (zejména urychlování porodu léky, podání léků tlumících bolest, protržení vaku blan bez předchozí domluvy).

  Porod považuji za velmi intimní zážitek, proto bych uvítala co největší soukromí, tj. vyloučení pohybu všech osob na porodním sále, které tam nejsou bezprostředně nutné.

  V první době porodní si přeji:

  -          možnost stálé přítomnosti manžela, včetně tzv. příjmu

  -          holení a klyzma pouze po domluvě

  -          možnost přijímat alespoň v malém množství tekutiny

  -          případné protržení vaku blan pouze po předchozí domluvě a nejlépe ne dříve než při otevření na cca 8 cm (dřívější protržení vaku blan vedlo při posledním porodu k nepřirozenému urychlení porodu, zejména k velkým bolestem prožitým „na monitoru“ bez možnosti jejich relaxace)

  -          preferovala bych měření ozev miminka přenosným přístrojem, ale netrvám na tom

  V druhé a třetí době porodní:

  -          nepřeji si vnucenou porodní polohu vleže, ale maximálně v polosedě nebo případně na porodní stoličce či porodním vaku

  -          nepřeji si, aby dítě bylo vytlačováno další osobou tlakem na břicho

  -          v případě nutnosti sekce si představuji anestezii od pasu dolů, abych mohla děťátko po porodu pochovat; pokud by to nebylo na základě zdravotního stavu možné, přeji si, aby miminko bylo ihned předáno manželovi a bylo ošetřeno na jeho břiše, obdobně jak si přeji dále při fyziologickém porodu

  -          nepřeji si násilím zasahovat do porodu placenty, přála bych si, pokud placenta nevyjde hned (do pár minut) a nebudou zjevné komplikace (větší krvácení atd.), aby personál vyčkal, zda placenta nevyjde sama přirozeně.

  Po porodu

  Miminko si přeji ihned po narození položit na břicho „kůže na kůži“, až poté jemně osušit (otřít, nikoli však otírání ručiček kvůli vůni plodové vody) a zabalit do pleny a přinesené osušky – poté společně přikrýt dekou.

  Pupečník prosím podvázat a přestřihnout až po jeho dotepání.

  Nezbytná vyšetření provést u mě na břiše, vážení a měření nechat na pozdější dobu (nejdříve po cca 2 hodinách po porodu). Miminko si ani poté nepřeji koupat (umývat).

  Vitamín K podat pokud možno ústy.

  Nepřeji si „násilné“ přiložení dítěte k prsu, preferuji nejprve pokus o samopřisátí.

  Na oddělení šestinedělí

  Přeji si pobyt na nadstandardním pokoji, pokud to bude jen trochu možné (nebo alespoň pobyt na běžném pokoji sama s miminkem).

  Nepřeji si, aby bylo miminko jakkoli přikrmováno, a to zejména ne umělým mlékem (obě starší děti měly kojeneckou alergii na bílkovinu kravského mléka). Případný příkrm pouze alternativním způsobem a pouze mateřským mlékem.

  Přeji si oblékat miminko do vlastního oblečení a používat vlastní přikrývku v postýlce.

  Přeji si být přítomna všem případným vyšetřením dítěte (včetně těch, které se dějí mimo prostor šestinedělí – pokud to můj zdravotní stav dovolí).

  Děkuji předem za společný dialog a spolupráci 🙂

  Perfektní článek o horečce: http://www.hlavackova.sk/?cid=105 Autorkou je lékařka a vychází z nejnovějších poznatků o horečce. S článkem se naprostot ztotožňuji 🙂 http://www.hlavackova.sk/?cid=105

  Miluju sluníčkové statusy, to mi pokaždé tak zvedne náladu 😀

  Koho zarazil jako mě nejnovější článek v dTestu o opalovacích přípravcích, tak zde je vyjádření SZÚ: http://www.szu.cz/uploads/documents/szu/aktual/...

  Velmi zajímavý odborný článek o tom, jak očkování ovliňuje buněčnou imunitu a jaký vliv mají při očkování krevní skupiny.
  http://zdravi.e15.cz/clanek/mlada-fronta-zdravo...

  Přátelé, kdo nejste stejně jako já přesvědčen o výhodách současného systému očkování našich nejmenších, budu ráda, když se připojíte k výzvě našim poslancům, kteří právě projednávají zákon o dětské skupině (alternativa k MŠ) a kde má být ustanoveno, že i v dětské skupině musejí být děti řádně očkovány dle vyhlášky. Je to ale značně nepřiměřený požadavek. Liga lidských práv a Rozalio k tomu zpracovalo pěkný text a přímo návrh změny znění příslušného zákona o dětské skupině (k přečtení a ke stažení zde): http://llp.cz/2014/05/podminka-ockovani-v-detsk... Bylo by dobré dostat ho od co největšího počtu nás občanů k poslancům. Zpracovala jsem k tomu další doprovodný text, kdo bude chtít, zašlu IP. Děkuji 🙂

  Ohledně včerejší výzvy k našim politikům - téma povinného očkování - připojit se můžete i na profilu hnutí ANO, které ve volebních kalkulačkách figurovalo jako to, které je pro svobodnou volbu očkování! https://www.facebook.com/anobudelip?fref=ts

  Plánuje se do legislativy povinnost očkování dětí i do dětských skupin (jako jsou různé dětské kluby apod.), právě se projednává v Parlamentu. Chce to víc tlačit na politiky kvůli očkování, kdo s ním má stejný problém jako já a řada dalších (s tím, že neexistuje svobodná volba očkování a že se jím podmiňuje čím dál víc aktivit s dětmi), tak piště svým poslancům, kteří byli zvoleni za Vaše kraje, ať se nad tím lépe zamyslí, protože "masáž", co dostávají na přednáškách od vakcinologů, je značná. Napsat lze i třeba ministrovi zdravotnictví na jeho FB profilu https://www.facebook.com/nemecek.svatopluk?fref=ts, jak učinila paní Hana Malá a řada dalších se k jejímu příspěvku přidala (včetně mě), aby se problémem povinného očkování zabýval a vyslechl argumenty rodičů. Děkuji všem, co se zapojí!

  luthien.k
  15. kvě 2014    Čtené 0x

  Dvacatero vzkazů dětí rodičům

  Nerozmazlujte mě - Vím dobře, že bych neměl dostat všechno, oč si řeknu - já vás jen zkouším.
  Nebojte se být přísní a pevní - Mám to raději - cítím se tak bezpečnější.
  Nedovolte, abych si vytvořil špatné návyky - Musím spoléhat na vás, že je včas odhalíte.
  Nedělejte ze mě menšího než jsem - Nutí mě to, abych se choval nesmyslně jako "velký".
  Nehubujte mi, nenadávejte a nedomlouvejte mi na veřejnosti - Daleko víc na mě zapůsobí, když se mnou promluvíte v kllidu a soukromí.
  Nevnucujte mi, že mé chyby jsou těžké hříchy - Nabourává to můj smysl pro hodnoty.
  Nenechte se příliš vyvést z míry, když řeknu, že vás nemám rád - Nejste to vy, koho nenávidím, ale vaše moc, která mě ohrožuje.
  Nechraňte mě před všemi následky mého jednání - Potřebuji se někdy naučit snášet obtíže a bolest.
  Nevěnujte přehnanou pozornost mým drobným poraněním a bolístkám - Dokážu se s nimi vyrovnat.
  Nesekýrujte mě - Musel bych se bránit tím, že budu "hluchý" a budu dělat mrtvého brouka.
  Nedávejte ukvapené sliby - Pamatujte si, že se cítím mizerně, když se sliby nedodržují.
  Nezapomínejte, že se nedokážu vždycky vyjádřit tak, jak bych chtěl - Nejsem proto někdy zcela přesný a nebývá mi rozumět.
  Nepokoušejte nadměrně mou poctivost - Dostanu strach a pak lžu.
  Nebuďte nedůslední - To mě úplně mate.
  Neříkejte mi, že mě nemáte rádi, i když někdy dělám příšerné věci.
  Neříkejte, že mé obavy a strachy jsou hlouposti - Pro mně jsou hrozivě skutečné a hodně pro mě znamená, když se mi snažíte porozumět.
  Nesnažte se mi namluvit, že jste dokonalí a bezchybní - Hrozně mě šokuje, když zjistím, že to tak není.
  Nikdy si nemyslete, že je pod vaši důstojnost se mi omluvit - Po upřímné omluvě se můj vztah k vám stává ještě vřelejší.
  Nezapomínejte, jak rychle dospívám - Je to těžké se mnou držet krok, ale prosím - snažte se.
  Nezapomeňte, že nemohu dobře vyrůst bez spousty lásky a laskavého porozumění - Ale to vám nemusím říkat, že ne?

  (Podle zahraničních pramenů přeložili a upravili Jiří a Jiřina Kovaříkovi a Jiří Tošner)

  Převzato ze situační analýzy Děti v české republice 1996, Český výbor pro UNICEF

  http://www.ulekare.cz/clanek/chcete-dite-bez-al...
  Opět se potvrzuje, že umírněná stimulace imunity dětí je prospěšná aneb snahy o sterilní prostředí kolem dětí jsou na škodu.

  http://www.proalergiky.cz/magazin/clanek/recenz...
  Tak takovou recenzi bych od Proalergiky nečekala, s ohledem na obsah cukru v kaši Sinlac (což záměrně neuvádějí a který není pro malé atopiky vůbec vhodný, vlastně není vhodný vůbec pro nikoho) a s ohledem na to, že karob je zkřížený alergen k bílkovinám kravského mléka, tato kaše je pro malé potravinové alergiky (z nichž většina má alergii na bílkoviny kravského mléka) naprosto nevhodná. To, že instantní věci nepovažuji obecně za zdraví prospěšné, ani nemluvím. Ale musím uznat, že Nestlé má dobrý marketing... 😝

  Po bitvě je každý generál...

  MUDr. Judita Hofhanzlová ve své otevřeném dopise, který adresovala kolegům lékařům, epidemiologům i SÚKlu popisuje zdrcující příběh děvčátka, který se pravděpodobně mohl vyvíjet jinak, kdyby byl brán zřetel na nepřiměřenou reakci po prvním očkování. Ale na tuto nejasnost se odpověď zřejmě nenajde. http://rozalio.cz/index.php?option=com_content&...

  Náš třetí syn je od úterý mezi námi 🙂

  Tak hloupý článek jsem dlouho nečetla... http://www.maminka.cz/clanek/deti-a-materstvi/s...

  Moc zajímavé údaje ze statistiky SZÚ o černém kašli:
  V roce 2012 bylo hlášeno celkem 738 osob s onemocnění pertusí, z toho 638 bylo očkováno (86,4 %), 87 osob očkováno nebylo a u 13 osob údaje chybí.
  Třemi a více dávkami byly očkovány 34 osoby ve věkové skupině 1–4 roky (z 36 hlášených osob), 36 osob
  z věkové skupiny 5–9 let (z 38 hlášených osob), 157 osob ze skupiny 10–14 let (ze 160 hlášených osob), 258 osob zeskupiny 15–19 osob (z 265 hlášených osob), 29 osob zeskupiny 20–29 let (ze 37 hlášených osob). Ve skupině dětí do jednoho roku života bylo v roce 2012 hlášeno 31 onemocnění; z toho 26 dětí nebylo dosud očkováno, 4 děti byly očkovány jednou dávkou a jedno dítě dvěma dávkami hexavakcíny.

  Předem se omlouvám za ne zrovna optimistický povzdech po ránu, které je jinak opravdu nádherné 🙂 Vždy mě nemile překvapí, když se mi připomene nějakou událostí, jak moc mamin hledá to nejlepší (rozuměj "nejjednodušší" a pokud možno v každém slova smyslu "instantní") řešení pro sebe, nikoli to skutečně nejlepší řešení pro své dítě - ať už ve stravování, tak i v jiných oblastech, hlavně v oblasti zdraví a výchovy (kde i já mám jistě velké rezervy, ale snažím se). Svoji odpovědnost, svoje kompetence, tak rádi předáváme jiným (výrobcům potravin, farmaceutickým firmám, vzdělávacím zařízením, lékařům...). Ono je to totiž o tolik pohodlnější, než si složitě a pracně hledat vlastní cestu... Všem, co se o to snaží, hledat tu vlastní cestu a co mám tu čest být s nimi v kontaktu, za to děkuji (i když se ta cesta třeba trochu liší od té mé), ale dává mi to tu naději, že nejsme celý národ složený jen z papoušků, kteří hlásají a dělají, co je jim marketingem šikovně podáno...

  Podnětný seriál o očkování sepsaný nefanatickým lékařem 🙂: http://www.vitalia.cz/serialy/kauza-ockovani-hu...

  http://www.vitalia.cz/clanky/13-kauza-ockovani-...

  Na první pohled trochu složitě vypadající, ale jinak výborný článek o tom (ne)přijímání neočkovaných dětí do mateřských škol s praktickým návodem, jak na to, aby neočkované dítě do školky bylo přijato 🙂

  Omezení provozu poradny!
  Od srpna 2013 bude z osobních důvodů provoz poradny omezen jen na klienty, kteří mají již předplacené konzultace, až do odvolání nemohu přijímat nové klienty. Děkuji za pochopení.

  Delší dobu jsem tu nebyla a koukám, měsíc s Nutrilonem a odborné rady typu UM do předškolního věku, kaše na noc, aspoň 500 ml mléčných produktů za den... Ach jéééééé 😝 ☹ :-/

  Na pozadí mnoha problémů od početí až po výchovu dítěte stojí nízké sebevědomí matky. Moc pěkný a podle mého názoru bohužel velmi pravdivý článek na toto téma: http://www.rodina.cz/clanek9333.htm

  Kapky na prdíky? Třeba takový Sab Simplex? Za mě určitě NE! Složení kapek: Aromatické látky, hypromelóza, cyklamát sodný, alfa-oktadecyl-w-hydroxy- poly (oxetylen)5, karbomer 934 P, sodná sůl saccharinu. Konzervační látky: benzoát sodný, kyselina sorbová.
  Sacharin je karcinogen (studie prokázala riziko nádorů močového měchýře u zvířat - hlavně v kombinaci s cyklamátem!), benzoát sodný může být příčinou alergie (stejně jako aromatické látky) a má další možná rizika, viz třeba http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007050015. Opravdu doporučuji takové věci miminům nedávat, a to za žádnou cenu! Na bolení bříška nejlépe zabírá dieta matky bez bílkoviny kravského mléka a probiotika (hlavně pro matku, protože složení střevní flóry prcka se odráží od složení matčiny střevní flóry) a další metody, jako je bezplenková komunikační metoda (vyprdění v klubíčku).

  Úžasný přehled jedlých planých rostlin - spíš než pro atopiky, protože jejich alergenicitu si netroufám odhadovat - je určen pro všechny, kdo si rádi zpestří zadarmo jídelníček 😉 🙂 http://www.novazem.info/jedle-rostliny-podrobny...

  Poslední dobou se mi množí do mailu krátké a stručné dotazy, co dělat s ekzémem dítěte zřejmě v očekávání nějaké zázračné rady (vzhledem k tomu, že po stručném rozebrání situace a naznačení, že AE je komplexní problém a i tak je ho třeba řešit, se už maminky pro jistotu ani neozvou). Řešení AE u vašich dětí potřebuje systematickou práci a čas, jen výjimečně se podaří odhalit a eliminovat příčina během pár dní, takže takové řešení ode mě prosím nečekejte 😉 Pokud chcete s ekzémem zabojovat sami, tak jako nutný základ je třeba znát: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

  Milé maminky, moc Vám děkuji za milá slova, která mi píšete 🙂 Moc ráda se s Vámi virtuálně potkávám a i Vy jste pro mě často velkou inspirací a zdrojem poznání 🙂
  http://poradna-atopicky-ekzem.webnode.cz/refere...

  Já bych zejména chtěla poděkovat Věrce Zíkové za její pomoc, velkorysost a svolení k používání jejího postupu ke stabilizaci malých atopiků.

  Pěkné shrnutí, jak je to s možnostmi terapie alergie a astmatu při těhotenství a kojení: http://www.alergomed.cz/jake-mate-potize/nasi-l... Z článku vyplývá, že je možné brát anithistaminika při těhotenství i kojení. Vím, že na toto existuje více názorů a že se snadno najdou od odborníků i ty proti. Nejlépší je, pokud se alespoň první trimestr těhotenství naplánuje mimo pylovou sezónu matky alergičky, ale od 2. trim. a při kojení jsem obzvlášť při silných a obtěžujících příznacích alergie, které znemožňují kvalitní odpočinek maminky a přinášejí jí stres, pro užívání antihistaminik, pokud nelze projevům zabránit jinak (nosní spreje, oční kapky, strava bohatá na látky působící proti histaminu - vit. C, česnek, sprchování studenou vodou ke stažení cév, denní mytí vlasů od zbytků pylu apod.). Koktejl mediátorů alergického zánětu přestupující k plodu přes placentu nebo ke kojenci také není to pravé ořechové...