Monitor dechu

Monitor dechuMonitor dechu je v dnešní době už zcela běžnou výbavou pro miminko18, díky které rodiče mohou předejít úmrtí dítěte na syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS), tedy na selhání dechu, dušení, či dávení během spánku6. Mnoho nastávajících maminek se snaží udělat maximum, aby bylo jejich děťátko v bezpečí. Monitor dechu, který je citlivý na dětské dýchání, se může stát ideálním řešením, jak mít děťátko během spánku pod kontrolou. Tyto přístroje mohou ale vydávat také falešné poplachy a rodičům tak způsobit spíše strach a úzkost1 než očekávaný klid a "jistotu".

Nejbezpečnější je, pokud může dítě během prvních 6 měsíců svého života spát v jedné místnosti spolu s rodiči nebo ve společné posteli29. Místnost, ve které dítě spí, by měla mít 16 - 20 °C a dítě by nemělo být přehříváno ani množství oblečení, které má během spánku na sobě.

Monitor dechu a jeho použití

V současnosti monitory dechu používají skoro všechny porodnice a novorozenecká oddělení, a to například v případě, že se dítě předčasně narodí20, má nízkou porodní váhu54, a nebo zdravotní komplikace. Dětský lékař doporučí rodičům pořízení monitoru dechu také u dětí, které mají problémy s dýcháním.

Monitor dechu se nepoužívá jen v těchto případech, ale i tehdy, je-li dítě zdravé a jedná se pouze o prevenci a nepodcenění situace. Mezi výrobce monitorů dechů patří např. český Jablotron - Nanny, a nebo kanadský výrobce Angelcare.

Monitor dechu a jeho funkce

Přístroj, který je veřejností většinou nesprávně nazýván jako monitor dechu, je ve skutečnosti snímač pohybu, který snímá pohyby miminka v postýlce22. Citlivá podložka, která je umístěna pod matrací, sleduje a zobrazuje frekvenci dechu dítěte a je-li vše v pořádku, přístroj bliká zeleným světýlkem. Problém nastává ve chvíli, kdy snímač žádný pohyb nezachytí, světlo začne blikat červeně a spustí se alarm.

Někdy je vhodné k monitoru dechu používat i chůvičku, protože jakmile se alarm spustí a rodiče nejsou v domě, ale např. na zahradě, může se stát, že alarm neuslyší. Proto je pro přenos hlasitého alarmu dobré používat chůvičku nebo chůvičku s kamerou. Některé monitory se už ale vyrábějí jako chůvička a monitor dechu v jednom, takže není potřeba kupovat dva výrobky zvlášť.

Více v hlavním článku: Chůvičky7.

Monitor dechu

Co dělat, když se spustí alarm?

Jestli monitor dechu začne pípat a k nadechnutí dítěte nedošlo ani poté, co jej rodiče zvedli z postýlky, je potřeba jednat, a sice: Vzít dítě do náruče a poplácat ho po zadečku, zádech, popřípadě ho po zádech třít.

Ve většině případů by právě toto mělo stačit a pokud ne, je na místě okamžité vytočení linky 112, a nebo 155, kdy zdravotníci dispečinku rodičům poradí postup v případě zástavy dechu u dítěte.

Dále rodiče musí dítě položit na rovnou podložku (pult, podlaha, pohovka) a zkontrolovat ústa dítěte, jestli mu v nich něco neuvízlo a dítě se předmětem nedusí, nebo mu něco nezaskočilo. V jiném případě se dítěti musí poskytnout umělé dýchání. Lékaři je ale doporučováno dělat v takové chvíli aspoň nějaký záchranný postup, tedy, aspoň nějakou masáž srdce, stlačování hrudníčku dítěti, párkrát do dítěte vdechnout pouze obsah svých úst, apod.

Více v hlavním článku: První pomoc.

Jestliže monitor spustí alarm, může to znamenat, že došlo k zástavě dechu dítěte, a nebo se jedná o vadu výrobku. V obou případech je ale potřeba situaci řešit, protože monitor nikdy nepípá jen tak. Vždy je k tomu důvod. Malé děti nemají pravidelné dýchání tak, jako starší děti nebo dospělí, a tak se může stát, že během jejich dýchání nastane pauza, která neznamená nic špatného, ale alarm na monitoru dechu se spustí a rodiče mají o své dítě strach. Proto je důležité, aby se rodiče snažili pískot alarmu řešit s klidnou hlavou, i když to strach ze vzniklé situace neumožňuje.

Kontrola dětského dechu

Rodiče by měli kontrolovat dech dítěte během spánku kdykoliv mají potřebu. Zvýšenou kontrolu by měli mít rodiče u předčasně narozených dětí, u dětí s chronickým onemocněním plic nebo u dětí se spánkovým apnoe1.

Rodičům bude pár dní trvat, než si uvědomí a naučí poznávat jednotlivé fáze spánku - někdy je dýchání během spánku hluboké, někdy aktivní či hlučné. Klid bude narůstat s přibývajícími zkušenostmi novopečených rodičů.

Kontrola dechu u dětíPravidelné dýchání u novorozenců7 vypadá následovně: dýchání je postupně rychlejší a hlubší, poté pomalejší a mělké. Poté přichází zhruba 15 vteřinová pauza a pak dítě dýchá postupně s hlubšími nádechy. Tento způsob dýchání je zcela běžný a normální a postupně se bude vyvíjet do zralejšího dýchání s občasnými vzdechy během prvních měsíců života.

Pokud dítěti zmodrá obličej nebo tělo, je to znamení, že je dítě v nebezpečí. Mají-li rodiče podezření na zástavu dýchání nebo se chtějí ujistit, zda je dítě v pořádku měli by se dítěte dotýkat nebo jej podpořit k tomu, aby s nimi "komunikovalo" - mírné bouchání do zádíček, hýbání s končetinami. Pokud dítě nebude reagovat, může jít o zástavu nebo sníženou intenzitu dýchání během spánku, tzv. apnoe. Rodiče by měli zavolat na tísňovou linku 112 nebo 155. Více se o něm dočtete v hlavním článku: Apnoe1.

Po zavolání na tísňovou linku by měla maminka nebo kdokoliv jiný provést dítěti resuscitaci. Po příjezdu rychlé záchranné služby se o dítě již postarají lékaři. V případě, že je maminka s dítětem sama doma, měla by resuscitaci dítěti provést sama po dobu 2 minut, poté zavolat na tísňovou linku a poté pokračovat v resuscitaci do příjezdu záchranky nebo do doby, než dítě začne samostatně znovu dýchat.

Více o monitoru dechu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://web.archive.org/web/20110803143356/http://www.detske-chuvicky.cz/
  2. http://www.vitalia.cz/clanky/monitor-dechu/
  3. http://www.nanny-cz.com/
  4. http://raisingchildren.net.au/articles/baby_breathing_monitors.html (ENG)
  5. http://www.babycentre.co.uk/x546899/should-i-buy-a-breathing-monitor-for-my-baby (ENG)

Externí linky

Hodnocení a zkušenosti s monitorem dechu

Máš zkušenost s monitorem dechu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
raduska_dr  9. kvě 2016

Kalibrace

Ahoj, jen chci předat svoji zkušenost.

Koupila jsem na bazárku Babysense II, vyzkoušela (doma fungoval) a předala do servisu. Jednotka je bohužel na vyřazení, má sníženou citlivost :-( , takže i když se monitor jeví jako funkční, nemusí tomu tak být.
2 lidé považují za užitečné
cervenejablko  12. únor 2015

Monitor je potřeba tu a tam vyzkoušet

Máme půjčený deskový monitor Babysense II. a jsme s ním moc spokojeni. Zatím se nespustil žádný poplach, naopak jsme měli ten problém, že když jsem si malou vzala a zapomněla ho vypnout, nepískal, nebo začal až třeba za 5 minut. Nejprve dlouho trvalo, že jsem si toho všimla (v noci člověk moc nevnímá). Několikrát to zkoušel i manžel. Monitor někdy začal houkat po těch 20 vteřinách, jindy ne. Tak jsme ho vyměnili.

Ten nový to ale dělal taky. Jeli jsme podle návodu a narazili na to, že se z dosahu mají odstranit elektronické přístroje např., mobilní telefony. My měli pod tou krabičkou chůvičku, když jsme ji dali pryč, tak monitor opět fungoval a houkal, jak měl.

Nevím, jestli u jiných značek, ale tady v návodu stojí, že máte každý den udělat test, jestli monitor funguje. Rozhodně bych to nepodceňovala. A pozor na chůvičky v postýlkách...
2 lidé považují za užitečné
rituska88  5. únor 2015

S monitorem jsme byli klidnější

Monitor dechu jsem měla půjčený od kamarádky. I když se syn narodil v termínu a neměl po narození žádné potíže, byli jsme s monitorem klidnější. Používali jsme ho cca do 6-ti měsíců. Potom už to nemělo cenu, protože se syn začal v postýlce stavět a zkoumat, na co ta krabička je. :-)

Za celou dobu používání monitoru se naštěstí nic nepřihodilo, jen jednou v noci mě vzbudilo klapání, tak jsem vyskočila z postele a letěla k postýlce - naštěstí se jednalo jen o planý poplach - monitor jen signalizoval, že je třeba vyměnit baterie.

Osobně si nedokážu představit ten půlrok bez monitoru, měla bych o syna pořád strach, chodila ho milionkrát kontrolovat jestli dýchá, bála se v klidu spát. Takhle jsem věděla, že ho hlídá monitor a byla jsem klidná.
zzuzinda  15. led 2015

Nanny

Když jsme čekali první dítko, hned jsme se shodli, že monitor pořídíme. Kamarádky holčička měla SIDS, tak jsme měli o to větší strach. Dostali jsme Nanny od rodičů pro miminko. Měli jsme dvě desky - jednu na stálo v postýlce a jednu, když jsme někam jeli. Adam dostal monitor hned v porodnici a doma na něm spinkal od začátku.

Když mu bylo 6 týdnů, v noci nám spustil poplach, vylítli jsme, ten děs, který jsme cítili, nejde popsat. Chlap k malému přiběhl první, volal na něj, Adam nereagoval, jen ležel, hned ho zvednul, zatřásl s ním a Adam se trhaně zhluboka nadechl. Já ani nebrečela, jen jsem se rozklepala. Jak Adam začal brečet, já spustila taky. Přítel mi dal malého do náruče, Adámek se napil a usnul. Seděli jsme s ním ještě dlouho a koukali, jak spí, jak dýchá, jak mele pusinkou ze spaní. Hroznej zážitek!

Adam je v pořádku, paní doktorka říkala, že se možná jen zapomněl nadechnout. Pak jsme měli ještě jeden poplach, snad planý, Adam normálně dýchal a začal hned plakat. V postýlce jsme monitor nechali, dokud v ní Adam spal. Jak se začal už hodně pohybovat, nepouštěla jsem ho každou noc, ale když byl nemocný, měl teplotu nebo se přes den třeba uhodil do kebulky (byl to náš ozembouch, lítal jako blázen a padal jako hruška a samozřejmě nejlépe těsně před spaním). Měla jsem tak větší jistotu.

Když se narodila Bára, vyměnili jsme desky a Barunku nám Nanny taky hlídala. U ní nám spustil alarm jednou, když jsem se sprchovala, trhla jsem rekord ve výskoku z vany a mokrém běhu po bytě. ;-) BArunka se jen schoulila do nohou postýlky na srolovanou deku. Když jsem k ní doběhla, malá koukala jako blázen, proč tam lítám nahatá.

Jinak jsme nikdy plané poplachy neměli.

A jak píše picasso - také nám monitor zachránil syna a Adam byl přenášený 14 dní, měl necelá 3 kila a byl úplně zdravý.
1 člověk považuje za užitečné
dannyblakely  14. lis 2014

Monitor dechu máme a jsme rádi

Máme zapůjčený na půl roku a určitě dobu ještě prodloužíme. Planý poplach jsme zatím nikdy neměli a baterky jsme měnili až teď, po 4 měsících. Člověku to dodává pocit klidu a vůbec nechápu, že jeho používání by mohlo někoho stresovat, ale tak každý je jiný. Stačí si zvyknout, že uložím miminko a monitor zapnu a po vyndání miminka z postýlky zase vypnu. Žádné složitosti :-)
2 lidé považují za užitečné
evikmi  12. lis 2014

Monitor dechu

O monitoru dechu jsem ani na vteřinu neváhala. Navíc se mi pak narodila dcerka předčasně, takže i manžel byl pro. Měla jsem s dcerkou jet domů z porodnice a ještě jsem manželovi kladla na srdce, ať koupí ten monitor, jen se ušklíbl. Pak jsme dojely s Veronikou domů a čekal nás tam Nanny od Jablotronu, prej když jsem si ho přála, že si ho budu instalovat. ;-) Bylo to během chvilinky a byl nainstalovaný.

Od první noci doma spinká na něm. Ted už má Verunka skoro 8 měsíců a spinká na něm stále. Přes den tolik ne, ale každou noc se zapnout musí. Nedovolím si prostě usnout bez toho, aby Verunku hlídal. Do této doby nebyl žádný planý poplach. Pokud bude i druhé miminko, stoprocentně bude monitor taky. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
dora13  9. lis 2014

Monitor dechu

Monitor dechu jsme půjčili na půl roku, který se pomalu, ale jistě blíží a vedeme s manželem rozsáhlé debaty, jestli půjčení prodloužit nebo ne - manžel je zásadně proti, rozčiluje ho, že ho zapomíná vypnout, říká, že stejně s námi malý spí hlavně v posteli a že není už není potřeba. Já bych v používání ráda pokračovala, dává mi pocit jistoty. Za dobu používání jsme zažili tři poplachy - dva byly stoprocentně falešné, malý se odkulil z dosahu monitoru, ale u jednoho, asi dva dny po návratu z porodnice si jistá nejsem a jsem ráda, že na monitoru ležel.

Vždycky, když někdo argumentuje tím, že na falešné poplachy nemá nervy, tak si říkám, že radši 100 falešných poplachů, než jedna zanedbaná zástava...
1 člověk považuje za užitečné
sylvuska23  26. bře 2014

Monitor dechu

První věc, nad kterou jsem přemýšlela, byl monitor dechu.

Přítelův bratr umřel v jednom roce na SIDS a mě to pořád vrtalo hlavou. Chtěla jsem, aby moje malá byla pod kontrolou. Taky se mi ze začátku stávalo, že jsem malou vzala z postýlky a zapoměla vypnout monitor, pak to začalo vřískat a chlap mě málem šokem zlynčoval, protože se leknul, že něco s malou je. Ale to bylo na začátku, ten první měsíc, kdy pro nás bylo všechno nové. Rozhodně to nebyl důvod, aby jsem ho dávala pryč.

Když malá spinká v noci v postýlce, je to jediný čas, kdy se v klidu vyspím i já a můžu tvrdě usnout. Přes den, když spí na gauči, si ji ohlídám sama, protože jsem u ní a kukám na tv nebo jsem na pc. Jsem za něj moc ráda, protože se o malou moc bojím, a tak mám aspoň nějakou jistotu, že kdyby se něco stalo, stačíme ji nějak pomoct. Za tu investici to stojí.
1 člověk považuje za užitečné
lucie2604  22. bře 2014

Monitor dechu

Já jsem monitor dechu používala u syna a měla jsem ho zapůjčený od Nadace Křižovatka a mohu to jen doporučit (monitor i to zapůjčení) :-)
1 člověk považuje za užitečné
beyun  21. bře 2014

Monitor dechu

Monitor dechu jsem na seznam pro miminko psala na první místa.

O SIDS jsem přemýšlela mnohokrát a myšlenka "nepoužívat ho" mě nenapadla ani jednou. Určitě si spousta maminek řekne, že je to vysoká částka, ale asi by si měly uvědomit, že život dítěte je daleko důležitější a dražší, než nějaké 2000,- . Dříve SIDS nebylo? Monitory dechu jsme nepoužívaly. Ano,tohle jsou věty našich babiček, našich maminek a skeptických kamarádek. Je to velký omyl! SIDS tady bylo vždy, jen neměla tato diagnóza název a co si budeme povídat, byla na určité věci cenzura.

Planý poplach jsme neměli ani jeden. Zelené blikající světýlko dodává i mému spánku na klidu. Teď má dcera skoro 9 měsíců a už ho zapínáme jen na noční spánek (přes den snad už není potřeba) a do těch 12 měsíců ho v postýlce asi necháme :-) .
1 člověk považuje za užitečné
ebetka  20. bře 2014

Monitor dechu

Monitor dechu jsme měli půjčený od kamarádky.

Už před otěhotněním byla moje noční můra, že by moje dítě mohlo mít syndrom náhlého úmrtí. První den, když jsme se vrátili z porodnice, mi málem přivodil infarkt, začal pištět zrovna když jsme byli na zahrádce, v tu chvíli jsem vystartovala a během tří vteřin jsem byla u Matýska (a to jsem byla hooodně šitá a ani chodit jsem nemohla, ale na nějakou bolest spodku jsem si najednou ani nevzpomněla :-N)

Házel nám docela často plané poplachy, možná to bylo tím, že už byl předtím používaný, ale těch planých poplachů nijak nelituji, byla jsem klidnější, když na mě při usínání blikalo to světýlko. Jednou, po očkování, to ale planý poplach nebyl a Matýsek se nadechnul až když jsem do něj drbla.

Díky Bohu za monitor dechu! Měla jsem v plánu ho používat minimálně rok, ale v sedmi měsících se monitor porouchal a od té doby spí Matýsek se mnou v posteli celou noc, předtím jsem si ho k sobě brala až v noci při krmení, teď už se mnou spinká od začátku :-)
alkena  12. zář 2013

Monitor dechu? Nemám na něj nervy.

Monitor dechu jsem kupovat nechtěla. Pak mě ale v porodnici znejistěla sestřička, když ho malé přinesla na postýlku. Nicméně, když jsem se jí ptala, jestli bychom ho přece jen neměli tedy domů pořídit, nebyla úplně přesvědčivá v tom, že je to nutné. Že oni to dávají poměrně rutinně, pokud je při porodu sebemenší odchylka. Váhala jsem. Pak mě ale přesvědčila vlastní zkušenost, že tento přístroj k nám domů nesmí. Brala jsem dceru z postýlky, odnesla ji poslušně před kojením na váhu ... a v tom začal ten hukot. Zapomněla jsem ho vypnout. V tu chvíli jsem nechala malou na váze a letěla monitor vypínat. Takže kvůli potenciálnímu riziku, že dcera přestane ve spánku dýchat, jsem ji ohrozila velmi reálně tím, že mohla spadnout. Nakonec měla monitor zapnutý stejně asi jen jeden den, pak jí sestřička zvedala matraci kvůli blinkání a prý takto se používat nemá, nesnímal by správně.
Takže někomu možná monitor pomáhá ke klidnému spánku, ze mě by se ale asi stala nervová zhroucenina. A to nám za to nestálo.
4 lidé považují za užitečné
modrouckeocko  12. zář 2013

Monitor

Za monitor dechu jsem vděčná, používala jsem ho u obou mých dětí a teď ho budeme používat i u třetího nastávajícího miminka . Rozhodně doporučuji, protože je lepší usínat s klidem, než s nervy, zda miminko dýchá a zda je vše tak jak má být :)
4 lidé považují za užitečné
latkovkybrno  12. zář 2013

Souhlasím s picasso

Díky monitoru dechu a jeho poplachům jsme v 7. měsíci zjistili, že syn má spánkovou apnoe. Do té doby mi mnoho lidí říkalo, jaká je to zbytečnost (i moji rodiče) a já jsem někdy dokonce uvažovala, že ho dám pryč. Kdyby spal s námi v posteli, jeho nedýchání by nás neprobudilo... Nemáme v hlavě detektor dechu. Díkybohu, že monitory jsou. Nejednou jsem se nad jejich houkáním rozčilovala, ale poté, co detekovaly synovy zástavy a tím pádem jsme s manželem reagovali pohotově a ihned + později ho ten hukot také probudil a donutil se nadechnout, tak jsem za ten rámus ráda. Nemluvě o případu mé bývalé kolegyně, jejíž syn umřel když s ní spal v posteli (5 let zpátky). Měl 1 rok a prostě - nedýchal. Donošený, rodina slušná, nekuřáci atd, absolutně ne rizikový případ. Druhé děťátko je teď staré jako naše, spí samo v postýlce a má 3 (!!) monitory rozmístěné po celém obvodu postýlky.. Nedivím se jim a absolutně je neodsuzuji. Myslím, že nikdo jim, po tom, co zažili, neřekně, že jsou blázni.. Nemít monitor je pro mě riziko. Velké riziko. Tak velké, že mi nestojí za to, ho podstupovat.
7 lidí považuje za užitečné
ivulla  12. zář 2013

Deskový nanny

Koupili jsme jej výhodně z druhé ruky od známých v prvním těhotenství. Zažili jsme tolik planých poplachů, že jsem několikrát jen popaměti houkající monitor v noci vypla a spala dál, zatímco manžel si myslel, že jsem se zbláznila a ptal se, jestli je vše v pořádku. Myslela jsem si, že je již monitor "jetý", tak prostě plaší častěji než by bylo třeba. Až jednou jsem někdy během dne přišla ke spícímu synovi do pokoje a pozorovala jej. Zdálo se mi, že nedýchá, monitor byl ale zapnutý, tak jsem byla "klidná" a bedlivě jej sledovala. Hrudníček se synovi nezvedal. Za dalších pár sekund monitor spustil počáteční upozorňovací fázi alarmu. Syna to probralo a nadechl se. Krve by se ve mě v tu chvíli nedořezal. Alarm mě od té doby pokaždé vyděsil, ale syna zjevně také. Možná měl jen řidší dechovou frekvenci a vždy by se nadechl i bez alarmu. Možná ale taky ne. Od té doby jej používáme už se třetím dítětem (půjčili jsme jej i švagrové pro syna) a u žádného z nich se podobné plané poplachy nekonaly.
4 lidé považují za užitečné
olasek  12. zář 2013

Snuza Go a Nanny

Když jsem byla těhotná tak jsem si pořídila Snuza Go. Bohužel už po první noci, kdy ho měl syn připevněný k plínce jsem zjistila, že to není to pravé. První noc mi alarm signalizoval 2x a málem se mi rozskočilo srdce - zřejmě moje chyba, ale ač jsem si příště dávala pozor, abych plenku "utahovala", aby bylo čidlo na bříšku tak i několikrát po té se to opakovalo a přiznám se, že jsem na to neměla nervy. Pořídili jsme tedy Nanny a tu máme v postýlce ještě teď, i když je synovi téměř rok. Snuzu jsem si nechala na návštěvy, kde jsme přespávali, abych měla aspoň nějakou jistotu a klid na duši.
Každopádně monitor dechu doporučuji....to blikající světýlko mi pomohlo zezačátku usnout a spát a teď je pro mě takovým majáčkem v klidném přístavu.
2 lidé považují za užitečné
shak29  12. zář 2013

Monitor dechu na plenku Snuza go!

Když se nám po potratu konečně podařilo otěhotnět, brouzdala jsem po netu a hledala různý vychytávky a vše pro bezpečnost. Věděla jsem, že koupíme monitor dechu, ale tím, jak jsem přišla o miminko jsem chtěla mít vše tip ťop. Narazila jsem na mobilní monitor. Nadšeně jsem ho ukázala ne netu manželovi a čekala, že to kvůli vysoké ceně zamítne. Překvapil mě, když bez váhání řekl "Tak jo, objednej ho". Jsou to asi 4 roky zpátky, kdy jsme ho kupovali a stál přes 3 500,- . Měla jsem radost, že ho syn může mít v kočárku, autosedačce, postýlce, křesílku.. no prostě všude. Plno lidí to odsuzovalo, že je to zbytečné, že přeci v kočárku i v autosedačce na miminko stále vidí a že ho bude na bříšku tlačit. Byl perfektní, používali jsme ho asi do 9 měsíců, kort když laryngitida u nás bohužel alespoň 1x do roka je. U dcery jsme ho používali taktéž a u té se hodil dvonásob, protože měla reflux. No zkrátka těch peněz nelituju, ani že podle některých jsem histerická máma :-p :-D
4 lidé považují za užitečné
xyz123xyz  11. zář 2013

Přenosný monitor dechu

Monitor dechu, který se připíná na plínku, byl pro nás tou nejlepší investicí.
Když se malý narodil, měl dlouhé pauzy mezi nádechy a my ho hodiny sledovali, jak dýchá :) Ale díky monitoru jsme byli klidní. Kdyby ho v noci neměl, asi bych nespala.
Několikrát nám hlásil poplach. Je pravda, že párkrát byl planý, protože monitor nepřiléhal na bříško, ale bohužel párkrát planý nebyl.
Synovi je nyní 8 měsíců a na každé spaní mu ho stále nandávám a do 1. roku to nehodlám měnit.
Jsem si jistá, že kdyby přestal dýchat, nikdy bych to nezaregistrovala, ani v případě, když se mnou spí v posteli.
A jak se říká, že máma spí jen napůl a neustále dítě hlídá - já to tak prostě nemám. Jsem tak unavená, že když spím, vzbudí mě jedině hlasitá siréna mého drahého nejmenšího nebo alarm monitoru dechu :) Nic jiného :)
1 člověk považuje za užitečné
betka20  11. zář 2013

Nanny

Synovi je 13 měsíců a máme ho doteď :) Je to pro nás jistota, to blikající světýlko :) Říkala jsem, že už ted velký význam nemá, ale měl laryngitidu a dusil se, takže to byla znovu naše blikající jistota :)
Naštěstí náš prcek nechtěl spát s námi v posteli, takže jsme ho opravdu využívali nonstop při každém spánku.
4 lidé považují za užitečné
milmic  11. zář 2013

Monitor dechu - deskový / přenosný

Monitor dechu jsem používala u obou dětí. U starší dcerky jsem používala jenom deskový v postýlce, u syna mám přenosný a je to super! Není lepšího vynálezu. Mohla jsem syna položit úplně kamkoliv, do hacky, do mojí postele, pořád měl monitor = já jsem byla v klidu. Ani jsem ho nedávala na plínku, ale na tepláčky a fungoval spolehlivě, žádný planý poplach.
I já si myslím, že raději planý poplach než monitor žádný, protože následky jsou potomo nevratný, když se něco pokazí. :-(
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  11. zář 2013

Monitor dechu jsme používali jen krátce

Monitor dechu jsme měli půjčený jen pár dní, co jsme byli v porodnici, popravdě - štval mě, zapomínala jsem ho vypnout, když jsem malou zvedla, nebo jsem ho nezapnula a nebo jsem si prostě malou vzala k sobě do postele. A doma jsme spali všichni společně, rodič pár centimetrů od miminka je lepší než jakýkoliv přístroj x-).
10 lidí považuje za užitečné
mixxinka  11. zář 2013

AngelCare

Za sebe můžu monitor dechu, konkrétně AngelCare /ani jeden poplach/, doporučit. Byla to první věc, kterou jsme miminku pořídili.
Je to skvělý společník jak na cesty - výlety, tak i na doma. Od příchodu z porodnice jsem spala mnohem klidněji. Používali jsme ho přesně do 1.roku dcerky.
Za nás velké ANO!
3 lidé považují za užitečné
jenny.kay  10. zář 2013

Monitor dechu

Za nás mohu monitor dechu také jen doporučit. Máme Angel Care kombinovaný s chůvičkou, nechtěla jsem zbytečně moc přístrojů, když u tohoto může být používána každá funkce zvlášť, nebo všechny dohromady. Houkat nám nezačal nikdy, ale pípnul asi třikrát. Pokaždé jsem slyšela, jak se po tomto pípnutí dcerka zhluboka hlasitě nadechuje, takže asi předtím dýchat zapomněla.
1 člověk považuje za užitečné
sokamikr  9. zář 2013

Monitor dechu

Zdravím všechny a monitor mohu jen doporučit. Nepatřím mezi nejmladší maminy, mám již dospělou dceru a syna v pubertě, ale monitor (Angel care) jsme pořídili až pro našeho benjamínka. Malá se narodila v termínu a s normální váhou, přesto mi jeden večer začal houkat. Prostě spala tvrdě. Dnes je tříměsíční a monitoru se jen tak nevzdám. Vozím ho i na chalupu. Je příjemné se vyspat a vědět, že kdyby byl zásadní problém, tak mě monitor upozorní.
Tento typ nejprve pípne, že jako POZOR a pokud se mimi nenadechne, tak houká. Jsem s ním naprosto spokojená.
2 lidé považují za užitečné
lennnia  8. zář 2013

Monitor dechu

Ve znojemské porodnici jsem si při odchodu půjčila na půlroku monitor dechu (900,-/6měsíců) a byla jsem s ním naprosto spokojená! Ze začátku mě uklidnil fakt, že kdyby se něco nedejbože dělo, monitor mě upozorní.. pak jsem se naučila rozpoznávat zvuky, které vydával náš malej a už jsem věděla, kdy se otáčí, kdy hledá dudlík, atd. - proto jsme ho měli půjčený jen na půlroku. Při dalším dítěti si zase monitor půjčím, myslím, že je to dobré hlavně na psychiku maminky, která se musí se spoustou věcí sžít a naučit se poznat, tak nemusí celé noci probdít jen proto, aby kontrolovala své miminko zda je vše v pořádku.. Toť můj názor :-)
3 lidé považují za užitečné
picasso  4. zář 2013

Monitor dechu

Při plánování výbavičky pro naše dítě jsme věděli, že monitor dechu rozhodně pořídíme. Utvrdily to v nás i případy úmrtí i starších dětí, nejen novorozenců. A zastávali jsme názor, že raději 100x vstaneme na planý poplach než vůbec a pozdě.

Náš výběr padl na Nanny od Jablotronu. Ani jsme netušili, jak správné rozhodnutí to bylo. První noc doma po příchodu z porodnice nás v noci vzbudilo houkání. Protože jsem byla ještě zpomalená po císařském řezu, vyskočil manžel a musel malého štípnout, aby se probudil a nadechl. Nebýt monitoru, spali bychom až do rána (syn se mi vzbudil jen jednou za noc na kojení) a malý by nám zemřel.

V dnešní době se hodně propaguje co "nejpřirozenější" péče o dítě. Nemám nic proti spaní dětí u rodičů v posteli (i když malý nám spí v postýlce), sama používám látkové pleny, malého nosím v šátku apod. Ale nechápu maminky, co přímo mohou napsat, že zavrhují monitory dechu a chůvičky. Spousta maminek raději investuje do drahého kočárku, spousty "někdy" i většího množství oblečení pro miminko, ale spousta jich sleduje, zda monitory nejsou moc drahé nebo, že je zbytečné je pořizovat. Každého věc, ale nám zachránil syna.

Ještě bych neměla zapomenout říct, že syn byl den přenášený, neměl žádné problémy a narodil se skoro 4 kilový, takže žádné ohrožené nedonošeňátko.
16 lidí považuje za užitečné