Péče o novorozence

Naučit se správně pečovat o novorozence vyžaduje ze strany rodičů dávku trpělivosti a hlavně dostatek času. Hlavně maminku čekají nové věci, jako je kojení70, přebalování, koupání, manipulace s miminkem, uspávání6 a jiné příjemné věci. Během šestinedělí10 si maminka s miminkem můžou vytvořit svůj denní rytmus, maminka se postupně naučí odlišovat a reagovat na různé druhy pláče12 svého dítěte, miminku rozumět a splňovat jeho přání a potřeby.

Kojení novorozence

Kojení70 patří mezi nejpřirozenější věc na světě, mateřské mléko7 se přizpůsobuje na míru konkrétnímu kojenci, jeho zdravotnímu stavu a potřebám a to i mezi jednotlivými kojeními. I když se kojení může zdát jako jednoduchá činnost, může se vyskytnou řada věcí, které mohou maminku zaskočit, např. špatná technika kojení, nedostatek mléka, bolest bradavek nebo miminko, které se nechce k prsu přisát.

O samopřisátí a o tom, jak předcházet problémům s kojením a jak případně řešit, se dočtete v samostatném článku Jak kojit5.

Péče o kůži

Novorozenecká pokožka je velmi jemná a citlivá na změny teploty. Díky nedostatečnému vývinu mazových žláz se můžou na dětské pokožce objevovat šupinky způsobené suchou kůží. Je dobré pokožku promazávat kvalitní dětskou kosmetikou a dodržovat jistá pravidla nejen u koupání, ale také u přebalování nebo kojení dítěte.

Koupání novorozence

Během koupání miminka, ať už ve vaničce27 nebo v koupacím kyblíku24, by měla maminka na děťátko mluvit, popisovat mu, co právě dělá, zpívat písničky nebo recitovat básničky2. Důležitá je také motivace dítěte během koupele, čímž si dítě na vodu zvyká a vytváří si tak základní hygienické návyky.
Koupání novorozence

Mýdlovou koupel by mělo dítě absolvovat maximálně 1krát až 2krát týdně. Pokud není dítě náchylné k alergii, je možné se každý den umýt čistou vodou bez jakýchkoliv kosmetických přípravků. Při koupeli by měla být teplota v místnosti kolem 22°C až 24°C. Teplota vody by měla mít zhruba 37°C. Délka koupele by měla být u nejmenších dětí krátká, neboť malé množství vody ve vaničce nebo kyblíku rychle chladne a miminku by mohla být zima a koupel by mu mohla začít být nepříjemná.

Vanička by měla být v prvních týdnech po porodu ve výšce, která je příjemná mamince, aby se k miminku nemusela příliš sklánět a dobře se jí s dítětem manipulovalo. Koupání může být pravidelným rituálem s pravidelnou dobou a podobným dodržováním postupů při koupání. Koupání je dobré zahrnout do denního režimu kolem 17. a 19. hodiny, kdy dítě po koupeli obvykle dobře spí.

Manipulace s dítětem během koupele:

Svlečené dítě si maminka položí hlavičkou na ohyb zápěstí své levé ruky a prsty uchopí levou ruku miminka na co nejvyšším místě blízko k tělu. Pravou rukou maminka podloží dítěti zadeček a přenese ho nad vanu, kde jej ponořuje od nožiček po hrudník. Pokud miminko rozhazuje rukama, je to znamení, že se bojí prostoru. Je dobré dát dítěti na hrudník žínku, kterou si bude miminko držet. Maminka žínkou nebo rukou myje miminko, velkou pozornost by měla dát na záhyby v podpaží, v kolenním ohybech apod.

Po koupeli je dobré dětskou pokožku promazat olejem (olej vždy na vlhkou kůži, ne slunečnicový) nebo tělovým krémem. Obličej a ruce dítěte je možné mazat i vícekrát za den. Pokud je dítě narozeno v zimních měsících, měl by být krém bez přídavku vody, aby se dítěti netvořily na obličeji omrzliny. Pokud je dítě narozeno v letních měsících, měl by mít krém dostatečný ochranný faktor, aby nedošlo ke spáleninám dítěte (spálit se může pokožka i ve stínu, nejen na přímém slunci).

Video: Koupání novorozence

Přebalování miminka

Při výběru plenek si může maminka vybrat z plen:


Během přebalování by měla mít maminka nebo ten, kdo bude dítě přebalovat, čisté ruce. Při zalepování jednorázové plenky se může dostat mastička na lepicí pásky a ty poté neplní svou funkci. Je dobré vyzkoušet více značek a zůstat u těch, které budou miminku vyhovovat, nebudou protékat a dítě na ně nebude alergické.

Plenka může dítě třít a způsobovat mu bolestivé podráždění pokožky, které se vyznačuje zarudlým místem. Je dobré používat vhodnou kosmetiku a plenky pro dítě, aby se tomuto podráždění předcházelo.

Postup při přebalování:

  1. Vlhčeným ubrouskem se důkladně očistí kožní záhyby dítěte vč. genitálií (holčičky se otírají zepředu dozadu). Pokud je miminko špinavé více, je lepší jej umýt pod tekoucí vodou.
  2. Aby se předešlo opruzeninám, očistí se místa ještě suchou žínkou nebo ručníkem.
  3. Plenka se připraví rozložená na podložku nebo na přebalovací pult6.
  4. Dítě se zvedne za kotníky nebo se otočí mírně do boku a plenka se pod dítě vsune. Horní okraj plenky by měl dosahovat do výšky pasu dítěte.
  5. Poté se přední část plenky položí na dětské bříško. Pozor u chlapců na penis, aby směřoval dolů a nedocházelo tak k čůrání směrem vzhůru. Plenka by po zalepení nebo zapnutí neměla být těsná a neměla by dítě škrtit .

Masáž miminka

Děti, které jsou pravidelně masírovány jsou klidnější, vyrovnanější a mají lepší a kvalitnější spánek. Masáž, která je prováděna co nejdříve po narození dítěte, napomáhá k odstranění poporodního traumatu dítěte, zlepšuje se případná dyslexie či jakékoliv projevy mozkové dysfunkce. Masáž může zlepšit také zdravotní stav dětí, které mají předpoklady ke vzniku astmatu3 nebo ekzémů1.

Před masáží by měla maminka navštívit kurz, který ji naučí správnou techniku masáží dítěte. Masáž novorozence by měla trvat maximálně 10 minut a měla by být přizpůsobena stavu a pohodě dítěte. Masáž by měla být dítěti prováděna, když není hladové nebo těsně po jídle nebo když je ospalé nebo neklidné. Při masáži sedí maminka na zemi (nejlépe na polštáři) a nahé miminko leží v maminčině klíně. Masáž je prováděna od hlavy k patě, kdy se začíná u hlavičky přes obličej, krk, ramena, ruce, hruď, břicho, nohy až k chodidlům. Poté dítě přetočí maminka na bříško a masíruje ho od hlavy, přes krk, záda, hýždě, nohy až k chodidlům. V průběhu masáže by měla maminka sledovat své dítě, zda je mu masáž příjemná. Ukončení masáže je prováděno dlouhým hlazením od hlavy až k patám dítěte.

Dítě by nemělo být masírováno v případě, že:

Video: Masáž miminka

Více o péči o novorozence na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=772383
  3. http://www.cpzp.cz/clanek/2856-0-Koupani-miminka.html

Hodnocení a zkušenosti s péči o novorozence

Máš zkušenost s péči o novorozence?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru