Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jak správně držet miminko

Většina maminek chce instinktivně držet a hýčkat své miminko, ale někteří novopečení rodiče se bojí a neumí odhadnout jak správně držet to malé, křehké stvoření.

Miminko se těší, když ho držíte nebo ho nosíte blízko sebe. Nelíbí se mu prudké pohyby, takže vše je potřeba dělat jemně, v klidu a v pohodě.

Video: Kvůli chybě personálu jsem se bála držet vlastní dítě

Rady jak správně držet miminko

Jak správně držet miminko

  • Když zvedáte svého novorozence7, je potřeba mu přidržovat hlavičku a krk - malá miminka totiž ještě v tomto věku nedokáží sami kontrolovat váhu své hlavičky.
  • Když držíte mimikno, vždy mu podepírejte hlavičku, ať už je v jakékoli poloze.
  • Držte dítě pevně a jistě - když dítě cítí jistotu, bude se cítit i ono v bezpečí. Jak dítě roste, stává se silnějším a dokáže udržet hlavičku na kratší okamžiky i samo. Když už zvládne toto, určite se mu bude líbit i poloha přes rameno. Takto může vidět a pozorovat svět kolem sebe a pokud se unaví, tak si hlavičku může zase opřít.
  • Pokud se miminko rádo nosí, najděte si vhodné "nosítko", ve kterém se mu bude líbit (např. babyvak6, ergonomické nosítko6, šátek na nošení dětí3). Miminko bude spokojeno a vy budete mít obě ruce volné.

S miminkem se nesmí třepat

POZOR! Miminkem nikdy netřeste!
Novorozenec7 má v poměru k celému tělu těžší hlavičku a zádové a krční svaly ještě nejsou dostatečně silné, aby bez pomoci hlavičku udržely. Natřásáním se hlavička kýve dopředu a dozadu velmi rychle. To by mohlo způsobit přetržení malých krevních cév v mozku miminka a následně vést k záchvatům, poškozením mozku, příp. až k úmrtí.

Více se dočtete v samostném článku na téma: Syndrom třeseného dítěte

Pokud dítě není v batolecím věku, nehrajte si s ním ani takové hry, při kterých létá ve vzduchu. Miminku se to nebude líbit a může mu to navíc i ublížit.

Video: Jak správně koupat a držet miminko (CZ)

Více o správném držení miminka na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140922000236/http://www.bounty.com/baby-0-to-12-months/newborn
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se správným držením miminka

Máš zkušenost se správným držením miminka?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost