Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Stříhání nehtů u novorozenců

Stříhání nehtů u novorozenců
Názory na stříhání nehtů u novorozenců se liší. Někdo tvrdí nestříhat, alespoň první týden až dva po porodu29, jiný raději stříhat, jsou-li nehtíky opravdu dlouhé a hrozí tak poškrábání, které může být vstupní branou pro infekci.

Přestože se novorozencům7 nehtíky samy odlupují, je zapotřebí sledovat, zda-li na prstíku nezbyl ostrý hrot nehtíku, kterým by se mohlo miminko poškrábat. Zamezit poškrábání lze také nasazením rukaviček.

Přibližně po šestinedělí10 by se mělo stříhání nehtíků provádět pravidelně, podle potřeby, a to i na nožičkách miminka.

Způsoby úpravy nehtů novorozence

Novorozeňátka se mohou narodit se skutečně dlouhými nehtíky, které je zapotřebí nějakým způsobem zkrátit. Existuje několik způsobů, jak šetrně přerostlé nehtíky upravit:

  • Nůžkami s kulatou (zaoblenou) špičkou, popř. kleštičkami na nehty - stříhání nůžkami (kleštičkami) je zpravidla nejrychlejší způsob, jak nehtíky zkrátit, ale je zde riziko nechtěného střihnutí miminka.
  • Smirkovým (skleněným) pilníčkem - úprava nehtíků pilníkem je sice pomalejší, za to však daleko bezpečnější. Je nutné dát pozor, abychom miminko pilníkem nepoškrábali.
  • Maminčinými zuby (okousáním) - kousání nehtíků je sporné. Může se z něj stát hra, ale později existuje riziko, že si tento způsob vezme dítko za svůj a v kousání nehtíků bude pokračovat samo. Ústa jsou navíc nehygienická.

Záleží tedy na každé mamince, jaký způsob úpravy nehtíků zvolí. Nejdůležitější je především to, aby stříhání nehtíků co nejméně zatěžovalo jak miminko, tak i maminku.

Video: Jak správně ostříhat miminkům nehty (CZ)

Několik tipů jak na to

Péče o nehty se většině dětem nelíbí, proto je zapotřebí najít vhodný způsob, aby stříhání nebo pilování probíhalo v co největší pohodě.

Co je potřeba mít připraveno ?

  • nůžtičky se zaoblenou špičkou nebo speciální kojenecké kleštičky na nehty,
  • jemný smirkový nebo skleněný pilník,
  • tampón a dezinfekci (pro případ poranění).

Ve spánku
Ve chvíli, kdy miminko tvrdě usne, nastává nejvhodnější doba pro úpravu nehtíků. Ve fázi tvrdého spánku miminka nevnímají jakékoliv pohyby, jsou klidná, a proto může stříhání proběhnout v rychlosti a bez případného pláče12. Je zapotřebí si dopředu vše připravit.

Po koupání
Po koupání jsou miminka uvolněná a příjemně unavená a také nehtíky jsou pružnější, proto se lépe stříhají.

Odvedení pozornosti miminka
Pomoci může i odvedení pozornosti, např. zaměstnáním jedné ručičky oblíbenou hračkou nebo za pomoci staršího sourozence nebo tatínka.

Jakým způsobem nehtíky zastřihovat

Nehtíky děťátka zastřihujeme tak, aby nehet zakrýval koneček prstíku, nikdy ne méně. Nehtíky na rukou zastřihujeme do obloučku, na nožičkách rovně.

Nehtíkům na nožičkách je potřeba věnovat také důkladnou péči, ačkoliv rostou pomaleji, než-li nehty na rukou. Nehtíky na nožičkách stříháme (pilujeme) nejlépe rovně, abychom zabránili poranění v okolí nehtu. Stříháním na rovno také zabráníme jeho případnému zarůstání.

Stříhání nehtíků by mělo probíhat co nejrychleji, ovšem s ohledem na bezpečí. V případě nechtěného střihnutí či jiného poranění je zapotřebí postižené místo neprodleně ošetřit tampónem a jemnou dezinfekcí.

Pokud se maminka na stříhání nehtíků zatím necítí připravená, je možné tento úkon ponechat někomu jinému (tatínek, babička a pod.).

Více o stříhání nehtů u novorozence na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140714135637/http://www.oblazek.cz/vek/miminko/clanky/pece-o-nehtik...
  2. http://www.jaknamiminka.cz/strihani-nehtu-miminku-kojenci-a45.html
  3. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=777302
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se stříháním nehtů u novorozenců

Máš zkušenost se stříháním nehtů u novorozenců?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost