Šestinedělí představuje nesmírně křehké období, pro které je příznačné množství změn a novinek. Čerstvá maminka se musí co nejrychleji sžít se svou novou životní rolí, což jí nemálo ztěžují fyzické a psychické změny, kterým je vystavena. Čím tě může šestinedělí překvapit a jak se na něj připravit? Co přinese tobě, ale i miminku? Pojď si o tom přečíst víc!
Foto: Dreame
Nejdůležitější ze všeho je dopřát si v šestinedělí odpočinek.
Je šestinedělí skutečně nejcitlivějším obdobím v životě ženy? Jak vypadají první dny po porodu v nemocnici? Jak se bude regenerovat tvé tělo a jak by mělo prosperovat miminko? Nacházíš-li se v období, kdy je porod tzv. za dveřmi, pojď se spolu s námi podívat, co tě během prvních dnů po porodu čeká a co tě může překvapit.
Změny na těle ženy po porodu rozhodně nelze popsat v jednom odstavci. Tělo se regeneruje, zotavuje se z těhotenství a porodu, a tak je samozřejmé, že v poměrně krátkém čase projde nejednou zkouškou. V našem samostatném článku, ve kterém se věnujeme krátkodobým i dlouhodobým změnám po porodu, najdeš informace o:
Na internetu najdeš spoustu informací o tom, jak se tělo mění v průběhu těhotenství. Ale co po porodu? Pozdějším změnám na ženském těle se už tolik pozornosti nevěnuje, protože se každý více soustředí na novorozené miminko. Avšak i tato etapa života si zaslouží, aby se o ní mluvilo, protože během ní si tělo také prochází velkými změnami. Pojď si tedy přečíst, co se může dít a na co by ses měla soustředit.
Poranění a rány, které vznikly během porodu, dokážou novopečené mamince zkomplikovat šestinedělí, proto se s námi podívej na to, jak pečovat o jizvu po císařském řezu a jak co nejrychleji zahojit poranění po nástřihu nebo natržení hráze. Přečti si náš článek, ve kterém jsme si posvítili na porodní poranění, jizvy a jejich hojení.
Kojení dokáže ženu překvapit, a to hned několika způsoby. Co bys měla vědět o kojení a jaké problémy se mohou vyskytnout? Můžeš se na kojení připravovat už v těhotenství? A co když kojit nechceš nebo nemůžeš? Pojď si přečíst náš článek, ve kterém se tomuto tématu věnujeme opravdu dopodrobna!
Šestinedělí a první měsíce života miminka často idealizuje nejen společnost, ale také samotné nastávající maminky. Ve skutečnosti však období krátce po porodu nemusí působit jako procházka růžovou zahradou – kromě toho, že se jisté změny týkají těla, někdy nepříjemně překvapí také duše. Jak tedy pečovat o psychiku po porodu a které signály ti mohou dávat najevo, že něco není v pořádku? To se dozvíš v našem článku.
Nezapomínáme ani na děťátko. 🙂 Vždyť právě spokojené miminko přispívá k psychickému komfortu maminky. V našem článku, ve kterém jsme si opravdu dopodrobna posvítili na péči o novorozence, si přečteš více o těchto tématech:
První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.
Velmi bychom si přáli, aby jste oba s miminkem prožili šestinedělí v úplném zdraví. Aby tě ale žádná situace nezastihla nepřipravenou, rozhodli jsme se zeptat odborníka na nejčastější onemocnění a zdravotní problémy novorozenců. V článku najdeš cenné informace o:
Po příchodu z porodnice domů jsi postavena před nelehký úkol – najednou se musíš postarat o malého človíčka, který s tebou nedokáže otevřeně komunikovat. Zvláště jde-li o tvé první miminko, může tě tato zodpovědnost vystrašit. Jaké symptomy u děťátka sledovat, jak si poradit s banálními komplikacemi a kdy vyhledat lékaře? Pojď se spolu s námi podívat, jak poznáš, že děťátko trpí kolikou, jaké kožní problémy se na jeho tělíčku mohou objevit a na další informace, které se ti mohou při péči o novorozence hodit.
Celé šestinedělí jsme krok po kroku prozkoumali s odborníky, kteří nám odpovídali na naše otázky. 🙂 Pokud raději sleduješ videa, než čteš, nebo si chceš zpestřit kojení, podívej se na náš YouTube kanál.
Rozhovor s porodní asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Zemánkovou
Rozhovor s porodní asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Zemánkovou
Rozhovor s Mgr. Pavlou Kasparkovou
Rozhovor s MUDr. Martinem Matejkou
Lze říct, že bez mateřského mléka by lidstvo jako takové nepřežilo – v dobách, kdy nebyla k dispozici umělá výživa pro dítě, představovalo jediný způsob, jak nakrmit novorozence. Kdy se mateřské mléko začíná tvořit v prsou, jaké je jeho složení a co všechno miminku poskytuje? Pojď si o tom přečíst víc.
Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko zvykne otočit hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda právě uložení děťátka ve tvém bříšku nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.
Příznaky porodu, tedy čas, kdy se miminko rozhodne opustit maminčino bříško, drtivá většina těhotných žen, včetně prvorodiček, bezpečně pozná. Není třeba mít obavy, že se včasný příjezd do porodnice nestihne.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu