Menstruace po porodu

Hormonální bouře během těhotenství, to je pěkná jízda. A co teprve po porodu. V průběhu šestinedělí se tělo vyrovnává s jeho následky a pomalu se vrací do normálního režimu. V něm může poprvé přijít i menstruace po porodu. První po deseti měsících. Co očekávat a jak se na ni připravit?

Stav před těhotenstvím

Klasický menstruační cyklus2 trvá 28 dní. Každá žena je ovšem originál, a tak nikde není psáno, že jde o jasně dané pravidlo. V pořádku je tak 21 až 35 dní. Odchylka, která je větší jak 7 dní už symbolizuje nějaký problém, se kterým byste měla jít ke svému gynekologovi. V případě, že používáte antikoncepci16 máte v podstatě detailní přehled o tom, kdy “to” dostanete.

Očista

V průběhu šestinedělí10 budete krvácet, ale nikoli kvůli menstruaci. Jde o takovou očistu porodních cest, a projdete si tím i v případě, že jste rodila císařským řezem81. Odborně se tomuto procesu říká lochia - neboli očistky. Tělo, respektive děloha3, se tak čistí od zbytků tkání po miminku. Očistky se postupem času mění: od jasně rudé barvy krvácení přes hnědavou barvu až po žlutou nebo téměř průhlednou. U někoho mohou očistky odcházet celé šestinedělí, u někoho pouze pár dní.
Menstruace po porodu a hygiena

Hájené období

Návrat samotné menstruace po porodu se řídí především faktem, zda kojíte či nikoli70. Ať už z jakéhokoli důvodu nemůžete (nebo nechcete) své dítě kojit, menses se u vás objeví po skončení šestinedělí, což je jakési hájené období každé čerstvé maminky, kdy se její tělo hojí a pomalu se dostává zpátky do formy. Pamatujte, že naše tělo není kalkulačka a první menstruace může přijít klidně o týden později, tedy 7 týdnů po porodu. Dejte mu čas na zotavení, moc dobře ví, co dělá a co je pro něj dobré.

Vy ještě kojíte?

Zcela jiná situace nastává, pokud kojíte5. Kromě toho, že svému miminko dáváte ten nejlepší a plnohodnotný zdroj potravy, se vám hájené období prodlužuje. Vaše tělo totiž produkuje hormon prolaktin3. Jde o hormon, který vzniká v podvěsku mozkovém – tzv. hypofýze. U nás se vyplavuje zejména v noci, ve vypjatých situacích i ve dne. A to tehdy, když se ocitneme ve stresu a je potřeba nás opět „hodit do pohody“. Pikantní je, že ho produkují i muži. U nich má na starosti pouze řešení podobně vypjatých situacích. Kdežto u žen hraje i jinou roli. Pokud kojíme, miminko při sání stimuluje a dráždí bradavky, které začnou „vyrábět“ mléko.

Po celou dobu, kdy kojíte, tento hormon blokuje funkci vaječníků a tím i nástup menstruace. Docela chytrý hormon, že? Moc dobře totiž ví, že kojení je obrovský energetický výdaj (však díky němu nejedna maminka zhubla) a krvácením byste se ještě více „oslabila“. Zjednodušeně řečeno: dokud kojíte, nekrvácíte. Může to být oněch 6 týdnů, ale klidně i 12, 24 nebo dokonce i jeden rok.

Ale ani toto není dogma. Nelekejte se proto, že i když budete kojit, začnete krvácet. Každé tělo a jeho hormony jsou jiné a reaguje jako lakmusový papírek. Na to, zda jste zrovna ve stresu, na průběhu kojení a podobně. Myslete na to, až se budete trápit, že vaše miminko ještě nemluví nebo „nepase koníky“. Každé dítě je originál a trápit se tím, že nejede podle příruček je zbytečná starost. A přesně takhle to má i naše tělo.

Možná jste před otěhotněním trpěla silnou, bolestivou, dlouhou či nepravidelnou menstruací5. Pak právě porod váš cyklus obrátí na krátký a bezproblémový. Už si nebudete muset brát den volno z práce nebo se dopovat růžovými pilulkami.

Rozhozený cyklus

Může se tak stát, že úplně první menstruace bude velice slabá a potrvá třeba 7 dní. Nebo naopak silná a trvající jen 4 dny. Opět platí staré známé: každé tělo je jiné a řekne si. Pokud ale silně krvácíte více jak 7 dní nebo máte silné křeče v podbřišku2, měla byste navštívit svého gynekologa. Na vině může být i jiná komplikace, např. problém s dělohou, špatně se hojící rodidla a podobně. V ostatních případech vyčkejte alespoň na tři opakující se cykly. Časem (v průběhu půl roku) si “sedne” a najede do pravidelného rytmu.
Menstruační potřeby

Péče o sebe

Poprvé byste také měla dbát na klid a dostatečný odpočinek. Znamená to dobře spát, kvalitně jíst a nestresovat se. To se sice hezky radí, ale skloubit to společně s péčí o miminko může být pěkný oříšek. Není nic snazšího, než poprosit partnera, kamarádku nebo maminku o pomoc. Stačí dvouhodinový šlofík během dne. Nabrané síly pak hravě využijete v boji s hormonální bouří (nebo neposedným prckem). Dopřejte si lehké jídlo, které nezatíží žaludek, ale zároveň zasytí a dodá tělu potřebné vitamíny a minerály - zejména železo. V praxi to představuje např. plátek lososa s brambory a listovým špenátem1, miska silného vývaru s masem, nudlemi a zeleninou nebo pohankové rizoto.
Péče o své tělo po porodu

Dbejte také na dostatečnou hygienu nejen intimních partií, ale také spodního prádla. Volte prodyšné materiály, aby mohla dýchat celá pokožka. Snažte se být v teple a užívat potravinové doplňky stravy, které vám pomohou překlenout to nejhorší a vyživit tělo oslabené ztrátou krve. Je to například hořčík, vápník a železo. Účinnou pomoc a úlevu zase přinesou bylinkové čaje z kontryhele5, heřmánku či mateřídoušky.

Kojím takže neotěhotním?

Asi jste už někdy slyšela “zaručenou” radu, že po dobu kojení neotěhotníte. Pravdy je na tom asi tolik, že když zavřete při jedení čokoládového dortíku oči, nepočítá se to do kalorického příjmu. Mazané, ale velice nebezpečné (v případě dortíku pro vaši postavu) a krátkomyslné.
Kojení dítěte

Pokud kojíte a zároveň nemestruujete tzn., že neovulujete, nemůžete dobře poznat, zda je za absencí krvácení kojení nebo další těhotenství. Kojení ale není antikoncepční metodou a rozhodně ji nesupluje. A tak je dost možné, že otěhotníte hned po šestinedělí, v prvních možných ovulačních dnech6, které předchází menstruačnímu krvácení. Ovulace tedy probíhá už dva týdny před první menstruací, takže k neplánovanému oplození a následnému otěhotnění může opravdu dojít.

Intimnosti po porodu

Řešíte otázku, kdy začít opět žít intimním životem po porodu? I v tomto případě naslouchejte svému tělu. Cítíte se vyčerpaná, místy bolavá nebo neatraktivní? Pak je sex zřejmě to poslední (možná kromě koše špinavého prádla), na co právě myslíte. Začněte hezky pozvolna: doteky, hlazením a laskáním. Možná vás to nabudí, a nakonec skončíte mnohem dál, než jste ještě před třiceti minutami čekala.

Odborníci doporučují začít opět sexuální žít po šestinedělí39, kdy by se hormony měly uklidit a bolístky zahojit. Pokud neplánujete pořídit svému čerstvému miminku sourozence za dalších devět měsíců, použijte antikoncepci. Vhodný je kondom1, spermicidní gely, globule, případně nitroděložní tělísko5.

Více o menstruaci po porodu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://www.klubmaminek.cz/cs/clanek/1095/menstruace-po-porodu
  2. http://www.menstruace.u13.cz/menstruace-po-porodu/
  3. http://www.kalisek.cz/menstruacni-cyklus
  4. https://is.muni.cz/th/85067/prif_b/cela.pdf
  5. https://is.muni.cz/th/259556/fsps_b/bp_posledni_dva_tydny__starej_word__konecna_verze.pdf
  6. https://pinkycloud.com/discharges-menstruation-norm-pathology
  7. https://web.archive.org/web/20170315204350/http://www.abctehotenstvi.cz/txt/kdyz-zacne-zlobit-hor...

Použité zdroje obrázků

  1. https://pinkycloud.com/discharges-menstruation-norm-pathology
  2. https://www.parents.com/baby/breastfeeding/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s menstruací po porodu

Máš zkušenost s menstruací po porodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mmirunda  6. črc 2015

Krásné dva roky bez menstruace

Po odeznění očistků jsem byla ráda, že je to za mnou. Měla jsem je skoro po celé šestinedělí ( někdy více, někdy méně ) a jelikož jsem rodila koncem května, byly v těch největších vedrech. První ms na sebe nedala dlouho čekat a došla asi tři měsíce po porodu. Byla jsem naštvaná. Přičítala jsem to našim problémům s kojením. :-(

Když se konečně problémy s kojením ustálily, rozloučila jsem se i s menstruací. Ta přišla opět se železnou pravidelností ihned po odstavení dcery. Když nepočítám tu jednu jedinou ms, která došla chvíli po porodu, užila jsem si dva roky klidu a bez vložek (tampony používat nemůžu a kalíšek mě neláká).

Na druhou stranu jsem ale moc ráda, že jsem díky pravidelné menstruaci v pořádku a moje tělo funguje jak má.
1 člověk považuje za užitečné
jasana3  11. lis 2014

Hezky na konci šestinedělí

U mě se první menstruace dostavila na začátku 6. týdne po porodu. Ač jsem plně kojila a kojila jsem i nadále řadu měsíců, tak bohužel :-) očistky mi skončily na začátku 4. týdne po porodu, pak nic nic nic a najednou pocit jako bych měla před menzes. U mě řada různých PMS příznaků (pobolívání v podbřišku, nabroušená nálada, zavodněnost, prokrvenost celého spodku, což mi dala najevo jizva po nástřihu - pnula a cítila jsem ji jinak, než celou dobu).

Pak se spustila MS, byla o trochu silnější a delší, než jsem byla zvyklá, ale s klasickým průběhem. Já doufala, že se to jen děloha ještě dočišťuje po porodu a že od MS díky kojení budu mít ještě dlouho klid. I gynekolog na kontrole po šestinedělí říkal, že to MS nejspíš ještě nebude, že to za kojení nebývá tak časté. Leč MS od té doby chodila s železnou pravidelností a s průběhem naprosto stejným, včetně citlivosti jizvy po nástřihu i přes její zhojení. Zeptala jsem se pak mámy, jak to měla u sebe po všech porodech a dozvěděla jsem se, že MS jí vždy přišla taky hrozně brzo, i když kojila. Ach jo :-) klidně bych se bez menstruace ještě tak půl roku po porodu hravě obešla, vůbec mi nechyběla.
katyxq  9. lis 2014

Na návrat plodnosti jsem si po porodu počkala

První menstruaci (po odeznění očistků) jsem dostala, až když bylo dceři víc jak dva roky a čtvrt. Stalo se tak poté, co sama (nenásilně, bez pláče) dospěla k tomu, že se téměř přestala kojit v noci. Od té doby mám menstruační cyklus více méně pravidelný, ne úplně, ale to jsem neměla ani před tím, je to plus mínus pár dní. Už své tělo znám. A už se těším, až zas menstruaci nebudu mít :-D, i když s menstruačním kalíškem LadyCup a pratelnými bambusovými vložkami Anavy je to mnohem příjemnější období než s tampóny či klasickými vložkami.
1 člověk považuje za užitečné