Bolest v podbřišku

Bolesti v podbřišku u žen i mužů mají různé příčiny. Na vině může být menstruace, záněty či nádory. Budoucí maminku nevyděsí nic tolik, jako bolest v podbřišku v těhotenství24. Co tedy znamená bolest v podbřišku a jak rozeznáte jednotlivé problémy?

Bolest v podbřišku

Příčiny bolesti v podbřišku

Bolesti v podbřišku mohou signalizovat mnoho různých zdravotních problémů. Záleží na tom, kde přesně bolesti v podbřišku zaznamenáte a jaké další příznaky se s bolestí pojí.

1. Zánět slepého střeva

Pokud se bolest objeví na pravé straně podbřišku, může se jednat o zánět slepého střeva5.

2. Ledviny a močový měchýř

Ledvinové kameny dokáží zneprůchodnit močové cesty , což pocítíte jako bolesti v podbřišku. Stejně tak se ale také projevuje zánět močového měchýře, v takovém případě se přidá i pálení při močení.

3. Žlučník

Bolest v podbřišku nebo bolesti v pravém podžebří signalizují také problém se žlučníkem nebo žlučníkové kameny. Typické pro tyto bolesti je, že vystřelují až do zad.

4. Menstruace

Bolestivá menstruace5 vás dokáže potrápit už těsně před samotnou menstruací a ustoupí zpravidla 2 až 3 dny od spuštění krvácení. Většinou ji ženy popisují jako křeče v podbřišku, u někoho může tato bolest vystřelovat i do oblasti kříže či do nohou.

5. Myomy a cysty

Nezhoubné nádory neboli myomy3, vás nemusí nijak obtěžovat, ale většinou se projeví bolestí v podbřišku, dlouhým menstruačním krvácením, výtokem a častou potřebou močení.

6. Srůsty

Nejčastěji se jedná o srůsty mezi pobřišnicí a orgány pánve, které se objevují například po operacích nebo různých zánětech.

Bolesti v podbřišku u mužů

1. Zánět varlete nebo přetočené varle

2. Prostata

Zvětšená prostata a nádor prostaty se mohou projevit bolestí v podbřišku. Na vině je hromadící se moč, která tlačí do podbřišku.

Také muže mohou potrápit bolesti podbřišku

Bolesti v podbřišku v těhotenství

Již od počátku těhotenství pociťuje těhotná ženy tlaky a pobolívání v podbřišku. Bolest bývá podobná bolestem menstruačním5. Může být tupá, ale i křečovitá. Pokud tyto bolesti nedoprovázejí krvácení3, pak by se nemělo jednat o nic vážného.

Další bolest se může objevit na stranách podbřišku či v oblasti třísel. Bolest je silná při prudkém pohybu, například při rychlém vstávání a mizí vleže. Jedná se o bolest oblého děložního svalu, který fixuje po stranách dělohu3 v břišní dutině.

Protože bolesti a tlak v podbřišku během těhotenství mohou znamenat i ohrožení vyvíjejícího se miminka, je zapotřebí všechny bolesti a tlaky oznámit lékaři.

Možné příčiny bolesti v podbřišku v těhotenství

1. Mimoděložní těhotenství

Oplodněné vajíčko se někdy uhnízdí mimo dělohu. Jde o mimoděložní těhotenství22. Rostoucí zárodek postupně neúměrně napíná např. těhotensky prokrvené stěny vejcovodu3 tak, že mohou prasknout. Vzhledem k tomu, že poškozený vejcovod je pak zdrojem silného krvácení, žena v tomto akutním stavu trpí velkými křečovitými bolestmi podbřišku. Je nápadně bledá a pokud se nedostane včas k lékaři, může zemřít na následky velké krevní ztráty.

Více informací o mimoděložním těhotenství naleznete v samostatném článku Mimoděložní těhotenství22.

2. Hrozící potrat

Bolesti v podbřišku v první polovině těhotenství5 může vyvolat odlučování plodového vejce, přičemž nedošlo k úmrtí plodu. Hrozící potrat13 doprovází špinění3 až slabší krvácení. Návštěva lékaře a následný klidový režim je nezbytný.

Více o potratu naleznete v hlavním článku Potrat13.

3. Začínající a probíhající potrat

Vždy jej provázejí silné bolesti v podbřišku.

Více informací se dočtete ve článku Spontánní potrat3.

4. Předčasný nebo začínající porod

Bolest v podbřišku může být způsobena i kontrakcemi33 vedoucími k porodu29 (nebo předčasnému porodu20). Pak se bolest v podbřišku projevuje jako křečovité stahy a opakující se v přesných intervalech. Po 36. týdnu těhotenství25 se však spíše jedná o takzvané poslíčky40 - nepravé kontrakce, které mohou bolest v podbřišku také způsobit.

Předčasně narozené miminko v inkubátoru

5. Zamlklý potrat

Bolest v podbřišku je zapříčiněna snahou organismu vypudit z těla ženy odumřelý plod.

Více o tomto téma se dočtete v samostatném článku Zamlklý potrat3.

Více o bolesti v podbřišku během těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140203212055/http://www.kafe.cz/krasa-a-moda/zdravi-a-zivotni-styl/...
  2. https://web.archive.org/web/20130207014731/http://www.bonella.cz/zdravotni-potize/tlak-v-podbrisk...
  3. https://www.mojezdravi.cz/priznaky/bolest-v-podbrisku-3299.html
  4. ©Depositphotos.com/[lucidwaters]

Hodnocení a zkušenosti s bolestí v podbřišku

Máš zkušenost s bolestí v podbřišku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
platilovamarcela  15. zář 2022

Bolest v podbřišku

Dobrý den,
nenašla jsem zmíněnou Crohnovu chorobu, tak ji přidám. Několik měsíců bez přestávky mě bolelo v podbřišku, gynekolog nenašel nic. Přidal se k tomu průjem, strašné křeče, no a to už jsem běžela k obvodákovi protože se to nedalo. No kolečko různých vyšetření, ultrazvuk, cétéčka.. Až se ukázalo, že mám Crohnovu chorobu (neví se co ji způsobuje, takže nevim jak jsem si ji vypěstovala), teď beru imuran a už je to lepší, ale než se na to přišlo to byla hrůza, nevědět co mi je. Tak bacha, může to znamenat cokoli že vás bolí v podbřišku. Koukněte třeba tady, uvádějí i další důvody, ale právě i Crohna https://medicspark.cz/magazin/10-nejcastejsich-...
1 člověk považuje za užitečné
delfinova_v  8. led 2015

Nepodceňujte!

Ahojky holky,

jen vám chci říct, že jakékoli píchnutí hlaste Dr. Já si vyčetla, že píchání je zvětšování se dělohy a příprava na mimi, a ejhle... Mimi tam je, ale snaží se dostat pryč! :( Váček se odlepuje od sliznice, což by mohlo dojít až k potratu.

Dnes návštěva u Dr. nebyla dvakrát příjemná, i když vím, že tam to miminko je.

Prosím, nepodceňujte a raději bežte 100x s prdem, než jednou litovat.

Pac a pusu, držte se! :)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce