Zamlklý potrat

Zamlklý potrat (missed abortion) je stav, kdy se plod v děložní dutině3 přestane vyvíjet a následně dochází k jeho odumření. Zamlklý potrat se liší od spontánního potratu především tím, že plod se od děložní stěny odloučí, ale nebývá ihned vypuzen. Tudíž nastávající maminka žije v domnění, že vše probíhá, tak jak má. Odtud termín zamlklý.


Video: "Až 10-12 % těhotenství končí potratem"

říká vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač

V rozhovoru s MUDr. Štepánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 00:36 Jak žena zjistí, v jakém týdnu těhotenství se právě nachází?
 • 01:58 Jaké jsou nejdůležitější fáze/týdny těhotenství pro vývoj dítěte?
 • 03:04 Je strava v těhotenství opravdu tak důležitá?
 • 04:07 Co vše “může” žena v těhotenství a co není naopak není vhodné?
 • 06:32 Emoce v těhotenství, únava anebo náladovost. Proč tomu tak je?
 • 07:58 Proč nemá každé těhotenství vždy ideální průběh?
 • 08:23 Jaké jsou komplikace v těhotenství?
 • 10:35 Jaká vyšetření čekají ženu v těhotenství?
 • 15.30 Co mít připraveno před narozením dítěte?
 • 15.30 Výbava pro těhotné. Existuje ideální, zaručeně praktická a vhodná?
 • 16:45 Jak se vypořádat s potratem a úmrtím plodu v děloze?

Zprávu o odumření miminka se budoucí maminka dozví až od gynekologa, který zjistí nepřítomnou srdeční akci plodu. Proto bývá pro většinu těhotných žen zamlklý potrat daleko více stresující záležitostí, než-li potrat spontánní.

Existuje určité procento žen, které o svém těhotenství24 a následném zamlklém potratu neměly ani tušení, protože k němu došlo ve velmi rané fázi těhotenství, během jednoho menstruačního cyklu2.

Mnoho těhotenství pokračuje až do 10. týdne19, než-li dojde ke špinění3 a náhlému silnému krvácení3, provázeného bolestmi podbřišku2. Tímto se tělo snaží vypudit odumřelý zárodek z dutiny děložní. Vlivem toxického působení odumřelého plodu se může objevit jako provázející jev nevolnost, teplota nebo nechutenství.

Plod se také může sám vstřebat a jediným příznakem bývá silnější nebo opožděná menstruace. Dále se může vedle plodu vytvořit periovulární hematom(krevní sraženina), čímž dojde k prostupování krve do plodových obalů. Tento útvar se následně zakulacuje a vzniká tzv. krvavá mola. Zůstane-li tento útvar v dutině děložní, dochází k částečnému prostupu vaziva a fyziologickému odbourávání sraženin. Tímto procesem následně vznikne mola carnosa - masitá mola, což je tuhá vazivová koule.

Jak lze poznat zamlklý potrat?

Zamlklý potrat lze spolehlivě poznat pouze dvěma způsoby:

 • sledováním hodnot hCG1
 • ultrazvukovým vyšetřením2 - během kterého lékař odhalí nepřítomnou srdeční akci plodu (která by měla být spolehlivě patrná již v 7. týdnu těhotenství29) a také neodpovídající vývoj plodu (neodpovídá velikosti od data poslední menstruace).

Po zamlklém potratu je nutno provést revizi dělohy16 a kyretáž, pomocí kterých se dutina děložní vyčistí a odstraní se zbytky odumřelého plodu. Tyto výkony jsou prováděny v narkóze.

Lékař může ženě nabídnout i druhou alternativu a tím je vyčkat na samovolné vyčištění dělohy - samovolný potrat. Tímto způsobem se zamlklý potrat řešil v dřívějších dobách. Záleží na každé ženě, který způsob jí bude více vyhovovat.

První menstruaci po výkonu může žena očekávat zhruba do 4 - 5 týdnů. Poté je již možné začít opět s pohlavním životem.

Obecně je lékaři doporučováno počkat s dalšími pokusy o otěhotnění několik měsíců (většinou se jedná o období 2 - 6 měsíců), během kterých je vhodné užívat kyselinu listovou37 a vitamíny46 určené těhotným ženám.

Možné příčiny zamlklých potratů

 • imunologické poruchy
 • chromozomální vady plodu
 • poruchy zárodečných tkání
 • ionizační nebo krátkovlnné záření
 • nedostatečná produkce hormonů
 • infekce
 • některé druhy léků2

Příčiny jsou i v dnešní době stále nejasné, nelze tudíž jednoznačně říct, která žena je více či méně ohrožena tímto druhem potratu13.

Více o zamlklém potratu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.rodicka.cz/zamlkly-potrat/
 2. http://www.naseporodnice.cz/zamlkly-potrat.php
 3. https://web.archive.org/web/20160707020326/http://www.bonella.cz/prubeh-tehotenstvi/zamlkly-potra...

Hodnocení a zkušenosti se zamlklým potratem

Máš zkušenost se zamlklým potratem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
ipkh  27. led 2014

Zamlklé potraty s odstupem 12 let

Rok po svatbě, pár dní po návratu z Františkových lázní po operaci se slepákem, byl nejlepší čas na početí našeho prvního potomka. Po dvou týdnech zpoždění MS, na testu //.... Zde končí ideál.

To, že se dr. na gynekologii něco nelíbilo a že mám přijít po víkendu znovu, to jsem nějak v tom nadšení přehlédla.
V příštím týdnu mi bylo sděleno, že neroste hladina HCG a že musím jít do nemocnice, že to může být mimoděložní těhotenství. Za dva dny jsem šla na laparoskopii. Našli malý plůdek v děloze, označeno jako zamlklé těhotenství v 6. týdnu. Příčiny se nehledaly, bylo mi řečeno, že jsem mladá, že se to stává.

Po doporučeném půl roce čekání jsem opět otěhotněla, ihned. Celé těhotenství jsem se potýkala se špiněním z hematomů na placentě. S neschopenkou a občasným ležením v nemocnici se to dalo vzládnout. I když hrozil předčasný porod. Nakonec dopadlo vše dobře, rodila jsem 40 + 4, spontánně.

Po třech letech jsem plánovaně otěhotněla ihned, těhotenství na počátku bez problémů, v půlce těhotenství jsem byla 1 týden v nemocnici kvůli tvrdnutí břicha, ke konci jsem se potýkala s přitlačenou ledvinou, porod 40 + 2, spontánně, bez jakýchkoliv komplikací.

Tím jsem byla mateřstvím naplněná, i když si někdy tajně zadoufala, že třeba jednou :-)

Od posledního porodu uteklo 7 a půl let, otěhotněla sestra a švagrová a já se těšila, jak se konečně zbavím té spousty věcí co doma schovávám.
Po letních prázdninách, kdy mi došly antikoncepční pilulky, jsem měla nepravidelnou MS, nejdříve přišla opožděná o tři týdny (test negativní), poté přišla o týden dříve. Když jsem jednoho dne přebírala se sestrou věcičky, které si vezme ona, tak jsem se jí svěřila, že mám asi cystu, protože mě MS takto "blbne". Dva dny na to mě vzali přednostně na gynekologii, kde lékařka také mluvila o cystě, na UTZ se však ukázalo že "cystě" tluče srdíčko a poblahopřála mi k 5. TT. :-)

Po utrogestanu jsem asi po dvou týdnech přestala špinit, časem to oznámila v práci, řekla synům (nemohli si nevšimnout, že jsem každé ráno nepoužitelná) a těšila se na první velký UTZ ve 12. týdnu, který měl být v den našeho 16. výročí seznámení se s manželem.

Pár dní před tím jsem začala opět špinit, po dvou dnech více, tak jsem hned jela k dr., kde bohužel zjistila, že miminku přestala srdeční akce asi 5 dní před tím. Hned na druhý den mě objednala na revizi dělohy do nemocnice. Ten den byl strašný, nejhorší bylo to říct, či spíš napsat to těm, co to věděli. Samotný zákrok nebyl bolestivý, bylo to vše dost rychlé. V nemocnici byli příjemní a starali se o nás vzorně.

Týden po zákroku jsem se dozvěděla, že mám pozitivní test na borelie od klíštěte, které jsem měla 3 měsíce před tím. Tak to bude ta příčina, říkala jsem si.
Má gynekoložka trvala i na odběru krve na genetiku, kde se ukázalo, že mám také mutaci genu MTHFR.
V současné době mě čeká návštěva na hematologii na zjištění hladiny hemocysteinu, příp. genetika.

I když bych raději nechala všemu volný průběh, budu muset užívat podpůrné léky, jako je B komplex a kyselinu listovou, být pod větším lékařským dohledem (UTZ na klinice v Brně), ale přesto věřím, že se té holčičky ještě jednou dočkám.
2 lidé považují za užitečné
bohunka81  5. pro 2013

Zamlklý potrat týden před svatbou

Milé holky, upřímně řečeno se mi na tohle období moc vzpomínat ani nechce, ale třeba vám moje zkušenost pomůže.

Když jsem před 3 lety zjistila, že jsem těhotná, byla jsem šťastná a začala jsem být na sebe opatrná, ale až přespříliš. Teď zpětně to vidím jako hloupost, ale asi to tehdy bylo logické. Bohužel se těhotenstváí nevyvíjelo a první, kdo to viděl a zaregistroval, byla moje maminka - porodní bába se zkušenostmi, co na UTZ má třeba v tom 8.tt už být vidět a podobně.

Já si to pořád nepřipouštěla, ale pak bylo potvrzeno MA a já musela rychle na revizi. Měli jsme týden před svatbou. Zvláštně načasované, ale musím říct, že jak jsem měla starosti okolo svatby, tak jsem zamlké těhu prožívala asi takto: Bylo mi to samozřejmě strašně líto, ale hlavně jsem věděla, že tedy můžeme otěhotnět spontánně a co by za to někdo jiný dal. Takže jsem si nakonec i svatbu užila krásně a vzpomínám na ni moc hezky, byť ji provázely tyhle smutné věci.
Krize nastala když jsme se mohli začít snažit znovu a ono to najednou nešlo ani první měsíce ani první roky. V tu chvíli jsem se stala ukázkovým příkladem "psychické neplodnosti": začla jsem negativně přemýšlet, hysterčit a nic mě nebavilo. To, že jsem myslela jen na to, že chci otěhotnět, nemusím ani dodávat.

Teď jsem ve 32.tt a cítím v bříšku naši holčičku. Za jejím početím stály úlně obyčejné věci, ke kterým člověk ale musí dojít a stejně teď nejak věřím, že když to mělo přijít, tak to přišlo. Ale vím a moc dobře si pamatuji, že tohle moc ostatním nepomáhá a spíš to rozčiluje. Takže, rozhodně to nebylo tak, že jsem na to nemyslela, naopak, jelikož jsem věřící, začla jsem se o mimi modlit a hlavně jsem začala myslet pozitivně, že to prostě vyjde budˇza půl roku nebo za další 3. Taky jsme si s manželem koupili k Vánocům kolo - no jezdila jsem na něm na jaře asi měsíc a pak už ho vystřídaly 2 čárky na testu.

Přeji vám tedy všem hodně síly v tomhle období a klidně to pořádně obrečte, ale pak co nejdřív přelaďte duši na pozitivní přemýšlení. Držím palce.
1 člověk považuje za užitečné
skirt  5. pro 2013

2x zamlklý ranný potrat

Ahoj holky, tak Vám sem napíšu moji zkušenost, snad vám v něčem pomůže :)

Poprvé, když jsem otěhotněla, bylo to neplánované, ale ne nechtěné. Testovala jsem co druhý den, ale od 4. testu už čárka nesílila, a jestli jo, tak jen minimálně. (můžete klidně kouknout do mého alba "Jak si k nám miminko našlo cestu") mám tam vyfocené sílící/nesílící čárky v obou případech u potratu. Pak jsem začala krvácet, takže jsme jeli na pohotovost, pak revize a nařízené tři měsíce čekání.
Dodrželi jsme jen dva.

Třetí měsíc už jsem byla znovu těhotná. Modlila jsem se, ať to tentokrát výjde, jedla jsem kyselinu listovou, šetřila se, ale bohužel se historie opakovala. Vydrželo to sice o pár dnů dýl než minule, ale testy zase přestaly sílit. Nicméně na utz jsme viděli gestační váček, který se ale nezvětšoval, nebo aspoň ne tak jak měl (poporostl za 4 dny asi o 2 mm). Takže jsem byla opět odeslána do nemocnice. Tam mě pár dní pozorovali, nabírali co dva dny HCG, které neklesalo, ale sílilo pomalu (za dva dny byl nárust z 600 na 800, což je málo). Dokonce se stalo i to, že HCG kleslo, a pak zase vyrostlo, vůbec jsem nevěděla, co si mám myslet a pořád jsem v sobě živila malou naději, že mimisek přecijen bojuje, ale bohužel. Nakonec to skončilo stejně jako poprvé.

Když jsem přišla domů z nemocnice po druhém potratu a druhé revizi, potřebovala jsem vypnout, tak jsme jeli na wellnes víkend do Tater. Tam jsem si to pečlivě vše promyslela a po návratu domů jsem začala jednat.

Kontrola u mého gyn po 2. revizi byla o tom, že dr. neváhal a poslal mě na genetické vyšetřetní, že prý nebudeme čekat na třetí potrat, že on na náhody až tak nevěří a ať máme jistotu. Tím jsme taky začali.

Já jsem si mezitím našla cvičení podle Mojžíšové, poctivě jsem každý den cvičila a čekala přitom na výsledky z genetiky. Vyšetřovali oběma partnerům chromozomy, mě trombolitické mutace a partnerovi cystickou fibrózu. Vše bylo v pořádku, ale mě našli MTHFR mutaci A cosi. To byla ta nejslabsi z těch, kterou mohli najít, ale měla jsem ji od obou rodičů (v homozygotnim stavu).
Genetička řekla, že to má až 60% žen, že to nemám řešit. Já si ale našla, že tato mutace způsobuje to, že mé tělo neumí štěpit samotnou kyselinu listovou a že na to je nejlepší brát Femibion, kde je kyselina listová již naštěpená. Takže jsem ho začala jíst měsíc po revizi.
Pak jsem si našla, že potraty může způsobovat i to, že mám špatně postavenou pánev, kostrč a pod. Našla jsem si masérku, která dělá Dornovu metodu. Zjistila mi, že mám vykloněnou pánev snad o 3 cm a kostrč jsem měla pokřivenou na všechny strany. Takže mě asi během měsíce a půl srovnala.
No a v neposlední řadě jsem pila každý den hořčík a večer si dala vždycky chleba s máslem a cibulí. Cibule působí jako detox na organismus, čistí krev, posiluje imunitu a celkový organismus. Obzvlášť třeba po antibiotikách je skvělá na pročistění jater a těla vůbec. Takže tohle vše jsem provozovala asi 3 měsíce, v květnu potřetí otěhotněla a všechno šlo jako po másle až do porodu :) (Teda na konci jsem měla vysoký tlak, ale to už asi neovlivíite.)

Snad Vám má zkušenost trochu pomůže :)
3 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru