Horečka

Horečka je stav, kdy tělesná teplota měřená v podpaží přesáhne 38 °C. Pokud je teplota měřena v konečníku (využívá se především u kojenců a malých dětí), hovoříme o horečce až v momentě, kdy se tělesná teplota vyšplhá nad 38, 5 °C. Pokud se tělesná teplota pohybuje v rozmezí 37 - 38 °C, označuje se jako zvýšená teplota.

Hned na počátku je potřeba uvědomit si, že horečka sama o sobě není nemoc. Jedná se vlastně o reakci organismu na onemocnění či infekci v těle. Horečka funguje jako obranný mechanismus těla a omezuje růst a množení virů a bakterií. Díky horečce se také aktivuje imunitní systém2, bílé krvinky jsou pohyblivější a lépe se pak vypořádají s bakteriemi a viry. Kromě výše uvedeného má horečka také nepopíratelný diagnostický význam - přináší totiž jasnou informaci o tom, že v organismu není něco v pořádku. Horečka se může objevit i ze stresu, únavy, přetažení či přehřátí, a to jak u dospělých, tak u dětí.

Video: "Horečka je prospěšná, nastartuje náš imunitní systém"

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Denisa Jaššová - dětský lékař


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanále Modrého koníka:


🎞️ KDY a JAK efektivně SNIŽOVAT TEPLOTU u dětí?


🎞️ Vše, co byste měli vědět o šesté nemoci


Průběh horečky a její příznaky

U horečky rozlišujeme 2 fáze:

První fáze horečky

Organismus pod vlivem působení mikroorganismů (bakterie, viry ..) přebudoval svou standardní tělesnou teplotu na vyšší, v důsledku čehož se teplota postupně zvyšuje. Pokud tělesná teplota nedosáhne "přenastavenou" teplotu, dochází k pocitu chladu, studených nohou, zimnici, třesu, přítomna bývá i bolest hlavy5 a svalů. V této době se člověk cítí nejhůře. Výstupy teploty se během dne mohou opakovat, na začátku onemocnění i každé 4 hodiny, postupně by se intervaly měly prodlužovat.

Druhá fáze horečky

Teplota již dosáhla svého vrcholu a přestavené hranice - může být i nad 39,5 °C, málokdy přesáhne 40,5 °C - a situace se začíná měnit. Horečka se sice po nějakou dobu ještě drží, ale organismus se začíná tepla zbavovat. To se projevuje tím, že člověku začíná být teplo a cítí potřebu ochladit se (sundat ze sebe peřinu, vysvléci se). Dochází k výraznému pocení, které je v tomto případě žádoucí. Člověk se začíná cítit o něco lépe.

Jak dlouho trvá horečka?

Cyklus nárůstu a udržování teploty se může opakovat po několik dní a průběh horečky během nemoci je zcela individuální. U dětí i dospělých se může objevit i jednodenní horečka.

Kdy je horečka nebezpečná - kdy jít k lékaři, nebo jet na pohotovost?

Zvláštní opatrnosti je potřeba především v těchto stavech, nicméně vždy platí, že pokud se vám zdravotní stav (ať už svůj, či vašeho dítěte) z jakéhokoliv důvodu nezdá, či se vymyká vašim běžným zkušenostem, vyhledejte pro jistotu lékaře:

  • horečka v prvním roce života dítěte1 (horečka u novorozence může být obzvláště nebezpečná)
  • když si nejste jisti a máte obavy - zvládání horečky vyžaduje zkušenosti, u prvního dítěte navštívíte lékaře možná častěji než s dalšími potomky
  • pokud se objeví vysoká horečka 40°C (a více)
  • pokud se objeví neklesající horečka nad 39 °C (u dětí, i u dospělých) trvající déle jak 4 dny
  • pokud jste dítěti nepodali léky proti teplotě2 a teplota během dne sama výrazně poklesne a opět vystoupí na vysoké hodnoty (po podání čípku či jiných léků proti teplotě je naprosto běžné, že po podání teplota na 1 – 2 hodiny poklesne, poté opět stoupne a po další dávce se vše opakuje)
  • u dětí do 1 roku, pokud se objeví současně horečka, průjem a zvracení (při těchto potížích totiž hrozí dehydratace a ztráta minerálů)
  • při febrilních křečích
  • při vysoké horečce, kterou provází bolest hlavy5, obzvláště pokud přetrvává i po dosažení maxima teploty (tedy po odeznění zimnice a třesavky). Zvláštní opatrnosti je potřeba i v případě, že je tento stav provázen zvracením3 v druhé fázi horečky. V tomto případě je třeba vždy nutné vyloučit zánět mozkových blan!
  • pokud dítě trpí jiným závažným onemocněním, například srdeční vadou

Horečka u malých dětí

V momentě, kdy se u dítěte objeví horečka, je zapotřebí zajistit mu teplo a klid na lůžku. Při nárůstu teploty děti vždy přikryjeme a v místnosti zatemníme okna. Ideální je vypnout i televizi a rádio. K pití podáváme vlahý čaj. Ve chvíli, kdy poleví první fáze horečky (poznáme podle toho, že dítě již nemá studené končetiny) je možné udělat studený zábal na hrudník - namočit plachtu do 20ti stupňové vody, zabalíme hrudník, když se zábal oteplí (většinou do 5 minut), tak vyměnit zase - opakovat 3-5x. Zábaly jsou neefektivní pokud se dávají na čelo, ruce nebo nohy.

Vždy platí, že čím mladší dítě je, tím více pozornosti by se mělo jeho horečnatému stavu věnovat.

Děti při horečkách většinou nemají chuť k jídlu - to je zcela normální a děti po dobu trvání horečky tedy nenutíme jíst. Dbáme však na dostatečný pitný režim. Při poklesu horečky se chuť k jídlu zpravidla rychle vrací.

Horečka

Horečka u dětí a její snižování pomocí léků

Při snižování horečky u dětí se používají léky s obsahem:

  • paracetamolu (Panadol, Paralen, Medipyrin)
  • ibuprofenu (Ibuprofen, Brufen, Nurofen) - vhodné od 6. měsíce života

Tyto léky jsou dostupné ve formě sirupů, čípků či tablet. Při jejich užívání je zcela nezbytné dodržovat dostatečný pitný režim dítěte, jinak nebudou antipyretika (odborný termín pro léky proti teplotě) účinná. Pokud dítě zvrací, volíme vždy formu čípků. Pokud má průjem1, jsou naopak vhodné tablety nebo sirup.

Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin, Anopyrin) se dětem do 12 let nepodávají kvůli riziku vzniku Reyova syndromu.
Více o Reyově syndromu naleznete v samostatném článku Reyův syndrom.

Horečka a léky

Horečka u miminka, kojence a batolat

Horečky a horečnaté stavy se mohou objevit i u zcela malých miminek. Zde platí pravidlo, že čím je dítě mladší, tím větší pozornost je potřeba horečce věnovat. Pokud se u dítěte do 1 roku objeví vysoké horečky, je vždy lepší kontaktovat lékaře a poradit se s ním na dalším postupu. Lékaři v tomto případě chtějí nemocné dítě zpravidla vidět.

V některých případech se však může u malých dětí objevit horečka, která nemusí signalizovat nemoc, ale je projevem např. rostoucích zoubků4 či jako následek očkování.

Horečka při růstu zubů

Jedním z projevů růstu zubů bývá zvýšená teplota, někdy až horečka. Pokud se při růstu zubů objevuje vysoká horečka nad 39 °C, bývá zpravidla signálem nějaké nemoci. Horečka od zubů tedy zpravidla nebývá vysoká, ale samozřejmě najdeme i výjimky (vyšší horečka provází růst stoliček).

Horečka po očkování

Pokud se horečka po očkování objeví, bývá to většinou za několik hodin po očkování u neživých vakcín (např. hexavakcína, vakcína proti pneumokokům nebo meningokokům). za Po podání živé vakcíny (např. vakcína proti zarděnkám1, spalničkám a příušnicím - priorix) se horečka objevuje až několik dnů (7-10). Pokud má dítě po očkování jen zvýšenou teplotu (tedy teplotu mezi 37 a 38 °C), léky nepodáváme, jen teplotu dle vývoje pravidelně kontrolujeme. V případě jakýchkoliv obtíží je vhodné dítě pečlivě kontrolovat i v průběhu noci.

Pokud teplota dítěti stoupne nad 38 °C, začneme podávat léky na snížení horečky. Kojencům se podává nejčastěji lék s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu (ve formě čípku nebo sirupu). Dávkování jednotlivých léků je vždy uvedeno v příslušných příbalových letácích, vhodnější je však přesné dávkování podle aktuální hmotnosti dítěte.

Při výběru sirupů je doporučeno podávat sirupy bez příchutí, které jednak mohou působit alergicky, a jednak se jimi dítě může předávkovat (protože chutnají často jako dobrota).
Léky vždy uchovávejte mimo dosah dětí!

Horečka u dětí

Horečka u dospělých

Horečka u dospělých se v podstatě nijak neodlišuje od horečky u dětí - je však jednodušší v tom, že dospělý dokáže lépe zhodnotit, popř. popsat svůj aktuální stav. Horečku je možné tlumit přírodními cestami i farmaceutickými přípravky. Při jejich užívání je vždy vhodné držet se dávkování dle příbalového letáku, či doporučení lékaře.

Horečka v těhotenství

Pokud je žena těhotná a objeví se horečka, měla by se vždy raději poradit se svým lékařem. Velké opatrnosti je potřeba dbát, pokud se horečka objeví v období prvního trimestru37.

Horečka v šestinedělí

Zvláštní formou horečky je horečka v šestinedělí, kterou opravdu není radno podceňovat. Mohlo by se totiž jednat o endometritidu neboli zánět děložní sliznice (dříve se používal termín horečka omladnic). Rizikovými faktory jsou zejména porod císařským řezem81, protrahovaný porod, vysoký počet vaginálních vyšetření v poslední fázi těhotenství či po porodu, případně porod až po delší době od odtoku plodové vody2. Zatímco dříve byla horečka v šestinedělí bohužel často příčinou úmrtí čerstvých matek, od vynálezu antibiotik1 jsou ženy při včasném nasazení léčby v bezpečí. Pokud by ale maminka nedostala antibiotika včas, mohl by se zánět rozvinout až do septického šoku.

Pokud se u ženy v průběhu šestinedělí objeví horečka, měla by svůj stav vždy raději zkonzultovat s lékařem.

Periodická horečka

Jedná se o syndrom periodické horečky - již sám název vypovídá o tom, že se jedná o horečku, která se v určitých periodách vrací. Jedná se vlastně o autozánětlivý syndrom s různými příznaky. Periodická horečka se objevuje nejčastěji u 2–3letých dětí a s věkem postupně vymizí. Periodická horečka se však výjimečně může objevovat i u dospělých. Tato horečka se opakuje v pravidelných intervalech a není vysvětlitelná žádnou infekcí, ani jiným onemocněním - zdá se, že je to horečka bez příčiny. Nejčastějšími projevy, které ji doprovázejí, jsou: aftózní stomatitida9 (zánět dásní), faryngitida (zánět nosohltanu) či zvětšení mízních uzlin. Můžete se setkat i s označením PFAPA syndrom.

Svalová horečka

Zvláštní formou horečky je svalová horečka. V tomto případě se o horečku v pravém slova smyslu vlastně nejedná. Svalová horečka se totiž projevuje bolestí svalů a objevuje se zpravidla den (maximálně 2) po velkém výkonu, kterým se člověk přetížil. Tato bolest je sice nepříjemná, ale většinou do týdne sama zmizí. Rekonvalescenci může pomoci saunování, pobyt v páře, či pobyt v bazénu a teplé koupele.

Text po odborné stránce zkontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová

Použité zdroje

  1. MUDr. Lukáš Dostal: O léčivé síle horečky. Časopis Děti a my, 2003
  2. http://www.drmoravcikova.sk/teplota-u-dietata/

Externí odkazy

  1. https://web.archive.org/web/20170622162130/http://www.toplekar.cz/nemoci/febrilni-krece.html
  2. https://web.archive.org/web/20170701071700/http://www.toplekar.cz/nemoci/reyuv-syndrom.html

Hodnocení a zkušenosti s horečkou

Máš zkušenost s horečkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
p_ch  3. lis 2014

Léky

Mám zkušenost s tím, že hodně matek se bojí dát léky na horečku a když už je dají, tak mají špatné dávkování. Bohužel na nurofenu je psané špatné množství léků a proto se stává, že horečku se nedaří snížit a zbytečně dítě dlouho trpí :( Nejlepší pomůcka je vydělit váhu dvěma - tzn. že dítě má 10 kg tak může dostat 5 ml nurofenu. Nebo potom si to přesněji vypočítat. 20-30mg na kg/na den.

Zkrátka nebát se dát léky!
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce