Používáme cookies. Více informací zde. OK

Horečka

1 zkušenost

Horečka je tělesná teplota, měřená v podpaží, která přesáhne 38°C. Při teplotě mezi 37 až 38°C hovoříme o zvýšené teplotě.

Co je to horečka

Horečka není nemocí sama o sobě, ale jde o reakci organizmu na onemocnění či infekci. Zdravý organizmus je schopen reagovat horečkou. Horečka omezuje růst a množení virů a bakterií. Při teplotě nad 39,5°C ztrácí většina virů a bakterií schopnost se množit a umírá. Díky horečce se aktivuje i imunitní systém. Bílé krvinky jsou při horečce pohyblivější a lépe se vypořádají s bakteriemi či viry. Horečka má i diagnostický význam. Je to jasná informace o tom, že v organizmu není vše v pořádku.

Průběh horečky

Při horečce je důležité rozlišovat její dvě zásadně rozdílné fáze: nárůst a udržování teploty.

Horečka

V první fázi se organizmus snaží dosáhnout určité výšky teploty, která je optimální pro boj s danou infekcí. V této době se dítě cítí nejhůře – má studené ruce a nohy, je mu velká zima a vyžaduje přikrytí, bolí ho hlava a svaly, je vnímavější vůči bolesti a vnějším podnětům. Zejména první den onemocnění může teplota takto stoupat několikrát.

V druhé fázi, po dosažení žádoucí teploty (pro většinu infekcí kolem 39,5°C), se situace mění. Horečka se drží po určitý čas, organizmus však teplo neudržuje, ale uvolňuje. Dítě, které se doposud třáslo zimou, se začne odkopávat, má horké ruce a nohy, cítí se lépe a nejspíš i záhy usne.

Cyklus nárůstu a udržování teploty se může opakovat i několik dní. Během noci teplota klesne, ráno bývá nejnižší, ale odpoledne může opět stoupat.

Průběh horečky během nemoci je individuální. Její průběh ovlivňuje závažnost onemocnění a také schopnost organizmu na onemocnění reagovat. Jsou děti, které na onemocnění reagují vysokou horečkou dosahující až 40°C, po jednom až dvou dnech jsou bez horečky a během dalšího dne jsou naprosto zdravé. U jiných se domníváme, že se u nich horečka plně nerozvine: několik dní mají teplotu kolem 38°C, pak týden zvýšenou teplotu a ani potom se necítí zcela fit.

Horečka u dětí

Dítě s horečkou potřebuje teplo a klid. Při nárůstu teploty ho přikryjeme a uložíme. Místnost zatemníme a snažíme se, aby tam byl klid. Vypneme televizi i rádio. K pití podáváme teplý čaj. V druhé fázi horečky můžeme použít studené zábaly lýtek. Jsou šetrnější než zábaly celého těla. Zábal by měl být nemocnému příjemný a měnit ho můžeme po 20 minutách. Dítěti umožníme výdej tepla – může mít odkryté nohy a sundané ponožky.

Dítě při horečce většinou nemá chuť k jídlu4. Do jídla ho po dobu trvání horečky nenutíme. Při poklesu teploty se chuť k jídlu vrací a v případě, že během trvání horečky došlo k váhovému úbytku, ho dítě brzy srovná.

Při horečce musí dítě dostatečně pít. Je žádoucí, aby mělo vedle postele položený hrneček s vodou, případně citronem nebo čajem.

Kdy je třeba kontaktovat lékaře

 • Horečka v prvním roce života
 • Když si nejste jisti a máte obavy. Zvládání horečky vyžaduje zkušenosti. U prvního dítěte navštívíte lékaře častěji, u dalších si poradíte častěji sami.
 • Při teplotě 40°C a víc
 • Když horečka nad 39°C trvá déle jak 4 dny.
 • Pokud jste dítěti nepodali léky proti teplotě a teplota během dne výrazně poklesne a opět vystoupí na vysoké hodnoty. Po podání čípku či jiných léků proto teplotě je naprosto běžné, že po podání teplota na 1 – 2 hodiny poklesne a pak opět stoupne, po další dávce se vše opakuje.
 • U dětí do 1 roku, pokud je horečka provázená průjmem. Hrozí jim dehydratace a ztráta minerálů způsobené průjmem či zvracením.
 • Při febrilních křečích10
 • Při vysoké horečce spojené s bolestí hlavy, která přetrvává i po dosažení maxima teploty (tedy po odeznění zimnice a třesavky). Zvláště pak pokud je tento stav provázen zvracením v druhé fázi horečky. V tomto případě je třeba vyloučit zánět mozkových blan.
 • Pokud dítě trpí jiným závažným onemocněním, například srdeční vadou.

Snižování horečky pomocí léků

Při snižování horečky u dětí se používají léky s obsahem:
Horečka

 • paracetamolu (Panadol, Paralen, Medipyrin)
 • ibuprofenu (Ibuprofen, Brufen, Nurofen)

Jsou dostupné ve formě sirupů, čípků či tablet. Je třeba dodržovat dostatečný pitný režim dítěte, jinak nebudou antipyretika (léky proti teplotě) účinná. Pokud dítě zvrací, použijeme čípky. Pokud má průjem1, jsou vhodné tablety nebo sirup.

Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin, Anopyrin) se dětem do 12 let nepodávají kvůli riziku vzniku Reyova syndromu.

Více o Reyově syndromu naleznete v samostatném článku Reyův syndrom.

Související články

Více o horečce na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. MUDr. Lukáš Dostal: O léčivé síle horečky. Časopis Děti a my, 2003
 2. http://www.drmoravcikova.sk/teplota-u-dietata/

Externí odkazy

 1. https://web.archive.org/web/20170622162130/http://www.toplekar.cz/nemoci/febrilni-krece.html
 2. https://web.archive.org/web/20170701071700/http://www.toplekar.cz/nemoci/reyuv-syndrom.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s horečkou

Máš zkušenost s horečkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
p_ch
3. lis 2014

Léky

Mám zkušenost s tím, že hodně matek se bojí dát léky na horečku a když už je dají, tak mají špatné dávkování. Bohužel na nurofenu je psané špatné množství léků a proto se stává, že horečku se nedaří snížit a zbytečně dítě dlouho trpí :( Nejlepší pomůcka je vydělit váhu dvěma - tzn. že dítě má 10 kg tak může dostat 5 ml nurofenu. Nebo potom si to přesněji vypočítat. 20-30mg na kg/na den.

Zkrátka nebát se dát léky!
1 poděkování