Růst zubů

Růst zubů sice začíná v kojeneckém věku, ale první zárodky budoucích mléčných zoubků se zakládají už ve velmi ranném
stádiu nitroděložního života plodu a jejich vývoj potom probíhá i v dalších fázích těhotenství. Dokonce i základy k tvorbě stálého chrupu vznikají ještě v době před porodem29.

Video: Mléčné zuby a vše o péči o ně

Rozhovor se zubní lékařkou MDDr. Martinou Nortíkovou.

V rozhovoru se zubní lékařkou MDDr. Martinou Nortíkovou najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 00:25 Úvod a představení hosta.
 • 00:44 Kdy se začínají prořezávat mléčné zoubky a jaké jsou příznaky?
 • 01:07 Kdy začínají mléčné zuby vypadávat?
 • 01:33 Kdy je třeba mléčný zub vytrhnout?
 • 01:52 V jakém věku by mělo dítě absolvovat první zubní prohlídku a proč je důležitá?
 • 02:19 Jak připravit děti na preventivní prohlídku u zubaře?
 • 02:35 Jak probíhá první preventivní prohlídka u zubaře?
 • 03:17 Kdy je třeba začít dítěti čistit zoubky?
 • 04:00 Kdy by měl rodič zpozornět, že s dětským chrupem není něco v pořádku?
 • 05:38 Doporučení a rady na závěr.

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka:

🎞️ Horečka je pro organismus do určité hranice prospěšná.


🎞️ Co byste měli vědět, pokud se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj).


🎞️ Vychovávám děti jinak: Nechci být autoritou.


V tomto období je důležité, samozřejmě nejen z hlediska budoucího stavu dětských zoubků, zejména složení stravy budoucí maminky. Pestré složení jídelníčku by mělo zahrnovat dostatek vápníku, vitamínů a minerálních látek, které se, mimo jiné, při tvorbě zubů spotřebovávají.

Zuby rostou u kojenců v průběhu prvního roku života. Sice se Július César, Ludvík XIV. a Napoleon narodili se zubem v ústech, většina miminek se rodí bezzubá. K samotnému prořezávání prvních mléčných zoubků dítěte dochází potom až mezi šestým a třicátým měsícem života dítěte. První zoubek se prořezává okolo šestého měsíce. Prořezávání zubů je jako loterie. Někdy rostou celkem nenápadně a nikdo si jich ani nevšimne. Potom je to překvapení, když uslyšíte, jak zacinkala lžička, když se dotkla špičky řezáku. Budete hrdá na své miminko! Scénář růstu může být i katastrofický: pláč, červená líčka, červený zadeček, řídká stolice ... a potom se zoubek prořeže ven z dásně a nastane úleva.

Typický scénář růstu zubů u kojenců

U většiny dětí má růst zubů stejný průběh:
Mléčný chrup

Nejprve se ukážou řezáky. Střední dolní řezáky se objevují okolo 4., v průměru okolo 6. až 10. měsíce, okolo 8. až 11. měsíce následují dva střední horní řezáky. S těmito ostrými špičkami už bude brzy miminko vypadat jako malý hlodavec. Okolo 8. až 12. měsíce přijdou na řadu oba boční horní řezáky a vzápětí, asi v 10. až 16. měsíci, následují oba dolní boční řezáky. Potom následují první čtyři stoličky - 2 dole, 2 nahoře - vystrčí špičky současně okolo 14. až 18. měsíce. Po nich se okolo 16. až 22. měsíce prořeže nahoře i dole po dvou špičácích, jak naznačuje jejich název, podobají se tesákům šelem. Jen je ukázat, když má dítě hlad jako vlk! Mezi 22. a 32. měsícem narostou další čtyři, zadnější, stoličky - 2 dole, 2 nahoře - a ukončí výzdobu dětského chrupu. Spolu to představuje 20 kusů ... to je výbava, kterou dítě získá do tří let.

Netypický scénář růstu zubů u kojenců

Většině dětí rostou zuby podle stejného schématu, ale v reálném životě je možné vše: první zoubek se objeví, když má tři měsíce, první špičáky před dovršením jednoho roku a nebo žádný zub u ročního dítěte.

Na pobavení druhých se může stát, že jako první narostou boční řezáky. A když se miminko usměje, podobá se trochu na Drákulu. Ještěže ostatní zuby přijdou rychle na pomoc! Všechno je v pořádku, vždyť nikdo nikdy nepoznal dítě, kterému by nakonec zuby nenarostly.

Bolest zubů u dětí

Většina z nás už zažila bolest zubů. A přesně to cítí i Vaše dítě, když mu zoubky rostou s problémy. Netvařte se bezradně při pohledu na miminko, které křičí a přitom si tře svou pěstičkou dásně v ústech. Pomozte mu, podejte mu kousátko, do kterého se může zakousnout a nebo jinou hračku. Pokud ho nic nedokáže uklidnit, potírejte mu bolestivé dásně speciálním zubním gelem, popřípadě mu dejte léky2 proti bolesti, v dávkování přiměřeném jeho věku a hmotnosti.

Příznaky prořezávání zoubků

Většina dětí po dobu prořezávání zoubků ve zvýšené míře slintá a reaguje podrážděně.

Méně častými příznaky jsou:

Růst zubů

 • Podráždění oblasti okolo úst dítěte následkem neúměrného slintání – pomůže časté jemné utírání (ne dřením, jen přiložením) a ochranný krém na pokožku.
 • Napuchlé dásno nebo zvýšená citlivost na horká nebo studená jídla.
 • Problémy po dobu spánku - nepokojný spánek spojený s častým probouzením.
 • Modročervený puchýř na dásni, zvaný hematom, který může trochu krvácet, když se zub prořezává. Navštivte lékaře, pokud má puchýř déle jako týden a zub se skrz něj stále neprořezal.
 • Soplíky, výtok z nosu.
 • Teplota ( neměla by přesáhnout 38°C - když přesáhne, jde už o horečku1 a ta nebude pravděpodobně souviset s prořezáváním zoubků).
 • Mírně vodnatá stolice.
 • Kousání při kojení11.

Jak ulevit dítěti při prořezávání zubů

Většina z nás zažila bolest zubů. A přesně to cítí vaše dítě, když mu rostou zoubky. Pokud miminko křičí, pláče a přitom si pořád strká pěstičku do pusinky, pomožte mu a dejte mu nějaký vhodný předmět na kousání nebo použijte jiný úlevový prostředek.

 • kousátko, nejlépe vychlazené, lze použít i kousek pečiva, tvrdší zeleniny, lžičku
 • kousek zmražené zeleniny nebo ovoce
 • fialkový kořen
 • masáž dásní: vašimi prsty přejíždějte, kružte a tlačte na dáseň v místě prořezávajícího se zoubku
 • hodně fyzického kontaktu17: chování, mazlení, nošení49, společné spaní29, kojení70 na požádání
 • aromaterapeutický masážní olej (za studena lisovaný olej s přidanými éterickými oleji): Nobilis Tilia Jakoubek (jako účinné látky obsahuje heřmánek římský a levanduli, je možné ho mazat často a hodně, až se dítěti lesknou tváře)
 • studené obklady na tváře, případně i dásně
 • gel na dásně: Calgel (jako účinné látky obsahuje anestetikum lidokain, antiseptikum cetylpyridiniumchlorid a heřmánek), Citrovital dentální gel (jako účinnou látku obsahuje výtažek z grepových jadýrek), Dentibaby (jako účinné látky obsahuje kozlík, heřmánek a propolis), Mundisal (jako účinnou látku obsahuje cholin salicylát) - byť jsou dle výrobců určeny pro děti, obsahují ale všechny tyto gely různé pomocné látky, které nejsou pro děti úplně vhodné. Mezi ty vhodnější můžeme zařadit např. Aloclair Gel, jenž obsahuje pouze přírodní složky. Neobsahuje cukr a ani alkohol. Má příjemný aplikátor, kterým se dásničky krásně namasírují.
 • nezabírají-li jiné možnosti, můžete podat lék proti bolesti přiměřený hmotnosti a věku dítěte (např. čípek Nurofen, pozor ale na sirupy, byť jsou dle výrobců určeny pro děti, obsahují řadu aditiv pro děti nepříliš vhodných - umělá sladidla, aromata)

Video: Jak pečovat o ústní dutinu malých dětí

Více o růstu zubů na Modrém koníku

Použité zdroje

 1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Prořezávání_zubů
 2. https://web.archive.org/web/20160311101909/http://pharmanews.sk/vydani201011/clanek_sk2.html
 3. Stomatologický informačný portál: http://www.dentonet.sk/
 4. http://www.maminkam.cz/rust-zubu-u-kojencu-a-batolat
 5. http://www.novinky.cz/zena/deti/228623-jak-detem-ulevit-pri-prorezavani-zoubku.html

Hodnocení a zkušenosti s růstem zubů

Máš zkušenost s růstem zubů?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
linee  15. říj 2018

1. zub v roce

Dcerce narostl první zub přesně na 1.narozeniny a pak to přišlo hopem, pro jistotu vždy najednou - najednou všechny 4 řezáky, pak všechny 4 stoličky. Bylo to intenzivní, ale v roce a půl měla nakonec 18 zubů.
1 člověk považuje za užitečné
kackaaradek  28. čer 2016

Nelehké období

Synovi rostou zoubky cca od 5. měsíce.

První zoubek ho netrápil, ale aktuálně jdou ven druhé řezáky dole, a to už tak bezproblémové bohužel není. V noci špatně spí, je velmi podrážděný, plačtivý, neustále má ručičky v puse, slintá, má průjem, lehce zvýšená teplota, teče mu z nosu. Má tedy snad všechno nepříjemné, co je s růstem zoubků spojené.

Snažím se mu ulevit studenými kousátky (používám i mraženou přesnídávku vloženou do perforovaného kousátka - to má moc rád). Před spaním masíruji dásničky CalGelem a často musím uspat na rukou. Mazlíme se, snažím se ho rozesmát. Bolest je (podle mého) nejhorší večer, takže to používám i chladivé obklady. Na průjem zkouším probiotika a hruškovou nebo banánovou přesnídávku z čerstvého ovoce.
3 lidé považují za užitečné
bilkovalucie  11. říj 2014

Tak lehké jsem to nečekala

První zoubky - spodní jedničky - narostly synovi ve 3 měsících. Narodil se už s bílými tvrdšími dásněmi. V roce měl už kolem 10-12 zubů (přesně už nevím, je mu teď 5 let). Vše bez teplot, jen trochu nervozita, bez pláče.
3 lidé považují za užitečné
nikissek28  30. pro 2013

Bojujeme se zoubky

Matějovi narostly první zoubky v 8,5 měsících (leden 2013). Byly to všechny čtyři jedničky a díky nim jsme skončili v nemocnici s febrilními křečemi. Neměl moc vysokou teplotu, jen okolo 38st.

Další tři zoubky se klubaly tak nějak postupně a nenápadně, ty byly bez problémů. Dvojky nahoře a jedna dole.
V červenci měl malý asi 14dní průjem, nic na něj nepomáhalo. Ze dne na den průjem ustal a v pusince byly čtyři čtyřky.
Je prosinec a náš malý zvracel, měl opět průjem a teploty a nechtěl pít, tak jsme raději jeli na pohotovost a diagnoza je "syndrom prořezávání zubů". Dle paní doktorky na pohotovosti se jich tlačí asi šest (všechny trojky a dvě pětky) a malý to špatně snáší.

Já jen doufám, že vyrostou rychle, protože mě čeká další kolo růstu zoubků už za pár měsíců.
2 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru