Růst zubů sice začíná v kojeneckém věku, ale první zárodky budoucích mléčných zoubků se zakládají už ve velmi ranném stádiu nitroděložního života plodu a jejich vývoj potom probíhá i v dalších fázích těhotenství. Dokonce i základy k tvorbě stálého chrupu vznikají ještě v době před porodem.
Obecně platí, že první zoubek – nejčastěji dolní řezák – se objeví mezi 6. až 8. měsícem. Někdy se ale může prořezávání začít už ve 3. měsíci nebo až kolem prvního roku. Rychlost a pořadí růstu zubů je individuální a ovlivněná genetikou.
Dítě by mělo mít do 3 let kompletně prořezaný chrup, který tvoří 20 mléčných zubů.
Většina dětí po dobu prořezávání zoubků ve zvýšené míře slintá a reaguje podrážděně.
Méně častými příznaky jsou:
Po příchodu z porodnice domů jsi postavena před nelehký úkol – najednou se musíš postarat o malého človíčka, který s tebou nedokáže otevřeně komunikovat. Zvláště jde-li o tvé první miminko, může tě tato zodpovědnost vystrašit. Jaké symptomy u děťátka sledovat, jak si poradit s banálními komplikacemi a kdy vyhledat lékaře? Pojď se spolu s námi podívat, jak poznáš, že děťátko trpí kolikou, jaké kožní problémy se na jeho tělíčku mohou objevit a na další informace, které se ti mohou při péči o novorozence hodit.
Většina z nás zažila bolest zubů. A přesně to cítí vaše dítě, když mu rostou zoubky. Pokud miminko křičí, pláče a přitom si pořád strká pěstičku do pusinky, pomožte mu a dejte mu nějaký vhodný předmět na kousání nebo použijte jiný úlevový prostředek.
Pokud má dítě vysoké horečky1, silné bolesti, otoky mimo ústní dutinu nebo průjem1 trvající více než 2 dny, je vhodné vyhledat pediatra. Tyto příznaky nemusí souviset jen s růstem zubů.
Péče o zoubky začíná ihned po jejich prořezání.
Zavádění příkrmů10 je období, kdy mohou začít růst zuby – sledujte reakce dítěte během krmení.
Mléčné zuby se dítěti začínají prořezávat ve věku od 4. do 7. měsíců. Jako první se většinou objeví spodní řezáky. V prořezávání zubů jsou zcela běžné a přirozené odchylky. Rozdíl může být i půl roku.
Netvařte se bezradně při pohledu na miminko, které křičí a přitom si tře svou pěstičkou dásně v ústech. Pomozte mu, podejte mu kousátko, do kterého se může zakousnout a nebo jinou hračku. Pokud ho nic nedokáže uklidnit, potírejte mu bolestivé dásně speciálním zubním gelem, popřípadě mu dejte léky2 proti bolesti, v dávkování přiměřeném jeho věku a hmotnosti.
Rozhovor se zubní lékařkou MDDr. Martinou Nortíkovou.
V rozhovoru se zubní lékařkou MDDr. Martinou Nortíkovou najdete odpovědi na tyto otázky:
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ Horečka je pro organismus do určité hranice prospěšná.
🎞️ Co byste měli vědět, pokud se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj).
🎞️ Vychovávám děti jinak: Nechci ačkoli autoritou.
potraviny
vitaminy
bylinky
léky
potravinové doplňky
recepty
<< Zpět do kategorie Zdraví
Dětská strava je proměnlivá a závislá na vývojové fázi dítěte.
V novorozeneckém období, tedy v prvním měsíci života, je to převážně mateřské mléko, kterým maminka své dítě krmí, kojí v případě, že po porodu dochází k laktaci, tedy tvorbě a vylučování mateřského mléka z prsou matky. Pokud k laktaci nedochází a nebo má matka mateřského mléka méně než je potřeba, je dítě krmeno-dokrmováno umělým mlékem.
Vápník je biogenní, tedy pro živé orgsnismy nezbytný, prvek. Řadí se mezi kovy alkalických zemin, jedná se o poměrně lehký a reaktivní prvek, v přírodě se vyskytuje pouze ve své dvojmocné formě jako anorganické i organické vápenaté soli. Vápník tvoří 1,5 % hmotnosti lidského těla, z toho 99 % je uloženo v kostech a zubech. Z běžné, pestré stravy, se jeho vstřebatelnost pohybuje mezi 25 a 40 %.
Dentální hygiena je profesionální očištění zubů od vodního kamene, pigmentů, nánosů a povlaků. Dentální hygiena má významnou roli ve vztahu k celkovému zdraví organismu. Cílem péče zubního lékaře, dentálního hygienika nebo preventistky je zajistit zdravý chrup, poučit o správném čištění chrupu, výběru vhodných pomůcek, výživě a přenosu infekce. Zabránit vzniku zubního kazu lze pravidelným absolvováním dentální hygieny, preventivní prohlídky v zubní ambulanci a nácvikem správné techniky čištění zubů.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu