Kousání při kojení

Kousání při kojení může potrápit nejednu kojící maminku. Ale v naprosté většině případů ho lze řešit ke spokojenosti maminky i miminka a není nutné dítě zbytečně odstavit21, řešením není ani používání kloboučků (nese s sebou řadu rizik).

Příčiny kousání při kojení

Možnosti řešení kousání při kojení

 • pozorovat dítě při kojení a kousnutí předcházet
 • nepoužívat náhražky bradavky - kloboučky, láhev ani dudlík
 • upravit techniku kojení - více o správném přisátí se dozvíte ve článku Jak kojit5
 • kousne-li dítě, podívat se mu do obličeje a říci rázně (ale ne křičet) "Ne!", "Bolí to.", nebo "Kousat se nenechám." a dítě si k tělu přitáhnout, aby se bradou více zabořilo do prsu, muselo otevřít ústa a přisát se správně
 • kousne-li dítě, podívat se mu do obličeje a říci rázně (ale ne křičet) "Ne!", "Bolí to.", nebo "Kousat se nenechám." a vložit do koutku úst dítěte malíček, aby se bradavky pustilo, po zklidnění dítěte mu prs znovu nabídnout
 • nabídnout alternativu k dudlání či kousání - malíček, vychlazené kousátko, kousek mražené zeleniny nebo ovoce, fialkový kořen
 • pracovat na zvládnutí bojkotu kojení8
 • používat techniku stlačování prsu při snížení toku mléka
 • dítě neplácat, nekřičet na něj, aby nezačalo prs bojkotovat8 nebo nemělo psychické následky z tohoto chování matky
 • nabídnout dítěti při kojení drobnou hračku nebo nosit třeba tzv. kojicí náhrdelník (šperk pro matku určený i jako hračka pro dítě)

Dítě opakovaně dudlá a pije (sledujte pauzu v bradě), jak matka používá stlačování prsu - video (ENG)

Více o kousání při kojení na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/hryzenie/
 2. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/kouse-pri-kojeni/
 3. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/bolestive-bradavky/
 4. http://www.askdrsears.com/topics/feeding-eating/breastfeeding/common-problems/bites-breast
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s kousáním při kojení

Máš zkušenost s kousáním při kojení?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mirusajda  2. bře 2017

Kouše pro urychlení

Když mě začal malý kousat, tak to bolelo. Po několika měsících už jsem si zvykla. Z netrpělivosti, že nechce čekat, než se mléko spustí plným proudem, se zakousne a saje a mléko začne téct hned. Je to zajímavé, ale ta miminka jsou děsně chytrá!
candiska  22. led 2017

Kousání

Syn má 16 měsíců, začal štípat ještě než mu zuby vylezly. Pak tedy když kousnul, tak jsem vyjekla bolestí a jednou, když to bylo 10x za den, jsem se naštvala, prso mu odmítla dát a šoupla jem mu flašku, což nechtěl a prso jsem mu dala asi po 2 hodinách, kdy už ho fakt moc chtěl, na chvíli kousat přestal. Ale i teď občas zkouší co budu dělat a pomalu začne zkousávat. Občas trochu kousne, když s tím blbne. Mé vyjeknutí a NE vždycky nachvíli pomohlo...
maudd  4. lis 2016

Kousání

Synovi první zub vykouknul na konci 4. měsíce, poměrně brzy ho následovaly další. Kousnul ze začátku asi jednou, dvakrát, prso jsem mu sebrala a řekla, že mě to bolí. Od té doby nikdy vědomě nekousal, pochopil, že by jinak žádné mléko nebylo. :-D Občas se stane, když u kojení usíná (a prso mu vyklouzává), že si ho trochu přichytí horními zuby, ale nikdy to není naplno.
bajushh  4. pro 2015

Zkouška trpělivosti

Po tom, co se synovi vyklubal na světlo první zoubek, při každém kojení si prostě musel kousnout. Snad bolestí nebo mne prostě jen zkoušel, ale vždy si kousnul.

U nás zafungovalo říct ne a prso mu na chvilku sebrat. Asi po 2 dnech pochopil a už mě nikdy nekousnul. A za to jsem nesmírně ráda, protože poprvé tekla i krev.
1 člověk považuje za užitečné
ginnevra  11. bře 2015

Pochopil to rychle

Zoubků při kojení jsem se opravdu bála. A především jsem se bála vysvětlování, když synovi vykoukly první a on začal kousat. Po pár dnech domlouvání to pochopil a už nikdy mě nekousnul. Myslím, že to bylo opravdu jen tím, že sám nevěděl, co s těmi zoubky dělat.
1 člověk považuje za užitečné
lenjii  9. bře 2015

S kousáním přestalo kojení

Dceři začly zuby růst od 6. měsíce.

V prvním a druhém měsíci jejího života jsem skrz její moučnivku měla opravdu bolestivé kojení. Dva měsíce jsem u kojení brečela, a to jsem zkoušela všechno. Když měla dcera 8m začla kousat a já si vzpomněla na to bolestivé období a řekla jsem NE. Tekla i krev. Bolestí bradavek jsem si zažila dost a musela jsem přestat kojit. Mrzelo mě to velice, ale nedalo se nic dělat.
katyxq  11. led 2015

Kousání při růstu zoubků

V podstatě každý zub, ktery se klubal, znamenal, že se malá uklidňovala kojením a po jeho přořezání se pár dnů učila s ním fungovat, kojit se bez kousání. Pomáhalo jí dásně masírovat - kroužit po nich, tlačit na ně prsty. Pokud kousla, tak říct jasně (ale ne vykřiknout), že kousání bolí a že kousat se nenechám a jemným tlakem na temeno ji víc přitisknout k prsu, musela pak víc otevřít pusinku a nebylo jí to úplně příjemné.

Nebylo potřeba to udělat mockrát, pochopila rychle, jen se to opakovalo u každého ze zoubků.
baraka1  7. led 2015

Každý si hryzne

Ani nás kousání neminulo. Dcera s ním začala ještě před prořezáním zoubků, ale to bylo spíš takové stisknutí a zatáhnutí a nechala si vysvětlit, že takto ne.

Při prořezávání zoubků šlo do tuhého i jsem se kojení děsila. Pomohlo držet hlavičku těsněji u prsa, aby byla dobře přisátá a při kousnutí říct důrazně NE, to bolí. Snažila jsem se říci to klidně, abych ji nevylekala, ale občas jsem byla v úleku z bolesti i já, tak se to zase tak dobře nedařilo. Netrvalo to moc dlouho a kousat přestala.

Nyní kousne občas, když u prsa usne, ale není to tak bolestivé jako při zoubkách.

Chce to vydržet a tohle období přestát, kojení stojí za to.
1 člověk považuje za užitečné
baseema  5. led 2015

Kousání při růstu zubů

Syn začal kousat, když mu bylo cca 10 měsíců, rostly mu zoubky, a tak pořádně nevěděl co s tím. Naštěstí to přešlo, když jsem se po každém kousnutí odtáhla a křikla "au". Teď kouše jen pokud usne tvrdě a neví o tom.
holkavbotech  11. lis 2014

Kousání a jak na něj

Syn mě kousl několikrát, a jednou dokonce do krve. Kousal ze dvou různých příčin, a právě podle příčiny jsem vždy přistoupila k řešení.

Když kousal v plném vědomí, protože si hrál, nebo to chtěl zkusit, tak jsem mu pevným hlasem řekla "nekousat!" a chytila jsem ho pod bradičkou. Samozřejmě nijak silně nebo bolestivě.

Když kousl v polospánku, při usínání, tak jsem jej naopak přitlačila k prsu a upravila techniku tak, aby se lépe přisál.
cabadajovimah  8. lis 2014

S prvními zuby si syn kousnul

Syn byl plně kojený od první chvíle. Obávala jsem se kousání, a tak jsem sbírala zkušenosti ve svém okolí. Synovi narostly zuby rovnou dva najednou v 5 měsících. Poprvé mě kousnul opravdu hodně, zůstaly mi obtisky na bradavce. Ale stačilo jej jemně napomenout a poplácat po zadečku (jemně ale důrazně) a kousnutí se nezopakovalo do dalších dvou zubů v 8 měsících, kdy jsem postup zopakovala. Nyní v roce ho ani nenapadne mě kousnout, tuší, že bych okamžitě s kojením skončila.
1 člověk považuje za užitečné