Dudlík

Dudlík (neboli šidítko) je gumová nebo silikonová náhrada prsu, obvykle je používán k utišení neklidného dítěte, především při usínání. Je doloženo používání látkových uzlíků a váčků naplněných těstem již v období středověku, někdy byly smáčeny v odvaru z makovic nebo medu (což je oboje dnes více než dostatečně prokázáno za škodlivé).

Video: "Přines ten dudlík, já už to asi nevydržím! - Miminkovské desatero s Kristýnou

Koncem 19. století se začaly vyrábět gumové dudlíky s dudlací částí rotačního tvaru, od poloviny 20. století i dudlíky zploštělé, anatomicky tvarované, později také i z jiného materiálu - silikonové.

Dudlík se skládá z dudlací části, pružného gumového nebo silikonového váčku, dále z plochého štítku, který zabraňuje spolknutí dudlíku, a úchopové části, která je obvykle opatřena kroužkem sloužícím k upevnění šňůrky zabraňující ztrátě dudlíku.

Dudlík

Kterým dětem lze dudlík doporučit a do kdy ho používat?

Dudlík je vhodný pro děti krmené umělým mlékem49, které si tak mohou ukojit svoji potřebu dudlat, protože krmení z láhve je obvykle rychlejší a méně časté než kojení70. Jeho používání pak snižuje riziko SIDS, které je u děti krmených UM nebo spících dál od rodičů zvýšené. Dudlík je vhodnější alternativa než dumlání palce, byť ocucávání prstů je v jistém věku žádoucí vývojový krok. Pokud společné spaní, chování, nošení či houpaní nepomáhá, nekojené miminko je přebalené, nakrmené, je mu akorát teplo, ale přesto je neklidné a nemůže usnout, je vhodné mu nabídnout, ale nevnucovat, dudlík.

Různé typy dudlíků

Šidítko je vhodné používat přibližně do roku věku a během batolecího období2 jeho používání postupně zredukovat až odstranit zcela, protože po druhém až třetím roce života dítěte může být zvýšeno riziko vzniku deformit čelistí, zubních kazů3 a vad výslovnosti. Dudlání v pozdějším věku je projevem závislosti nebo neurotických poruch.

Při odvykání je vhodné dudlík nenechávat ležet volně nebo v krabičce tam, kde na něj dítě vidí. Dožaduje-li se dítě svého oblíbeného gumového společníka, je možné používat různé způsoby odvedení pozornosti nebo šidítko podat jen tehdy, když ostatní utišující postupy selhávají (např. při usínání).

Rizika používání dudlíku

Dudlík se může stát půdou pro množení mikroorganismů, umožní tak kvasinkovou infekci (moučnivku)12, záněty středního ucha8, vznik zubního kazu3.

Dudlík kazí, byť třeba téměř neznatelně a pozvolně, techniku kojení5. Při jeho užívání nemusí miminko široce otevřít ústa a vypláznout jazyk, při sání z prsu pohybuje miminko jazykem zepředu dozadu. Miminko může začít bradavku kousat, stiskávat dásněmi, otvírat ústa jen málo, nebude mít při kojení rty vyhrnuté ven, může se začít při kojení pouštět a zase přisávat, tahat za bradavku. Pokud se stejným způsobem jako na dudlík dítě přisaje k prsu, bude kojení maminku nejspíš bolet, můžou vznikat retence mléka, záněty prsu, ragády a miminko z prsu nezíská potřebné množství mléka, může dojít i ke kousání při kojení11 a bojkotu kojení8. Je-li kojení pro maminku bolestivě nepříjemné, či má dokonce maminka poraněné bradavky, nebo potřebuje-li navýšit laktaci, pak miminku rozhodně nesmí dudlík dávat a měla by vylepšit techniku kojení70. Při sání dudlíku jsou využívány jiné svaly tváře než při kojení, což ovlivňuje skus, vývoj čelistí a horního patra.

DudlíkDudlík omezuje vnímání potřeb jak u miminka, tak u maminky. Používaní šidítka maskuje první signály hladu, snižuje čas strávený u prsu. Miminko se bude při jeho použávíní o prs pravděpodobně hlásit méně často a ve chvíli, kdy již bude velmi hladové, paradoxně pak může vypít mateřského mléka méně. Laktace se pak postupně utlumuje a může dojít k pozdějšímu (obvykle okolo 3. až 4. měsíce) slabšímu přibírání. Nelze říct, že miminko používá k dudlání prs místo dudlíku, je třeba si uvědomovat, že je jen umělou náhradou prsu a není tomu naopak, pro miminko je tedy přirozené, že preferuje prs. I při neefektivním dudlání prsu dochází k přenosu chemických informací mezi pusinkou dítěte a prsním dvorcem, což napomáhá udržovat laktaci a přizpůsobovat tvorbu mateřského mléka7 podle potřeb konkrétního dítěte. Dudlík významně snižuje výlučnost a délku kojení (přirozené odstavení21 nastává nejdříve ve 2,5 letech). Při jeho použávání dochází často k rychlejšímu snižování počtu kojení, dokonce až k bojkotu kojení (který se může projevit i po měsících používání) a nezájmu dítěte o prs již kolem 9. měsíce nebo dokonce dříve.

Při používání šidítka se často rodiče nemusí dostatečně naučit jiné způsoby uklidňování a uspávání dítěte. Maminka nemusí řešit, jestli se dítě chce kojit, protože je hladové, žíznivé, chce neefektivně dudat, být v těsném fyzickém kontaktu, jen se zklidnit, usnout, ulevit si od bolesti, neboť to vše je vyřešeno přikládáním miminka k prsu tzv. na požádání, tedy podle jeho potřeby bez omezování délky a frekvence kojení. Kojení pomáhá dítěti regulovat tělesnou teplotu, dýchání, srdeční činnost a napomáhá i vývoji mozku. V ideální situaci není dudlík vůbec potřeba, dítě se učí naplňovat svoje potřeby s pomocí lidí a ne věcí. Maminka má důvěru v pláč dítěte12, reaguje rychle a citlivě na jeho potřeby, poskytuje mu častý fyzický kontakt a nejlépe i kontakt kůži na kůži, kojí na požádání. Miminka vzhledem k nezralosti nervové soustavy obvykle nejsou schopna se utišit sama, potřebují s utišením nebo usnutím pomoci, nejvhodnější je, když dítě nemá dudlík a usíná u prsu ve společné posteli29 nebo ve vhodné pomůcce na nošení8, v případě nutnosti lze miminko upokojit nabídnutím prstu (malíčku) k dudlání, tyto způsoby a také chování, monotónní houpaní (např. v hacce), bílý šum (např. zvuk fénu, vysavače nebo tekoucí vody) lze využít při odbourávání dudlíku.

Výběr dudlíku

Dudlík

 • materiál dudací části: podle preferencí dítěte a rodiče lze vybrat gumu nebo silikon, silikon je tvarově stálejší, lépe se čistí, je odolnější při vyváření
 • tvar dudací části: dudlík může mít dudací část rotačního tvaru nebo různě anatomicky, ortodonticky tvarovanou, zploštělou symetricky nebo asymetricky
 • věk dítěte: je potřeba používat dudlík ve správné velikosti dle věkové kategorie
 • počet kusů: obvykle jsou doporučovány 3 - 4 ks, dudlíky mohou snadno zapadnout a obtížně se hledají, je třeba je umývat a dezinfikovat
 • denní/noční dudlík: noční dudlíky ve tmě svítí

Péče o dudlík

 • dudlík před prvním použití a poté občas dezinfikovat vroucí vodou
 • uchovávat dudlík v uzavíratelné krabičce nebo v plastovém krytu na dudlík
 • znečištěný dudlík neolizovat (slinami se přenášejí baktérie včetně těch způsobující zubní kaz3), ale opláchnout vodou
 • více znečištěný dudlík opláchnout horkou vodou a nechat volně oschnout

Dudlík

Značky dudlíků

 • Avent
 • Babylove4
 • Bibi
 • Canpol
 • Curaprox
 • Dentistar
 • Difrax
 • Chicco
 • Lovi
 • MAM
 • Natursutten
 • NIP
 • Nuby
 • NUK
 • Suavinex
 • Tommee Tippee
 • Vulkán

Více o dudlíku na modrykonik.cz

Použité zdroje:

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Dudlík
 2. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/cumliky/
 3. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/proc-nepouzivat-dudlicky-/
 4. http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/chrup/dudlik
 5. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2004/03/02.pdf

Hodnocení a zkušenosti s dudlíkem

Máš zkušenost s dudlíkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
gabkekoczi  3. lis 2017

Dudlík - záchrana, ale momentálně i noční můra

U dcery jsme dudlík "nasadili" ani nevím kdy a jestli to bylo vyloženě potřeba. Ale prostě ho najednou měla a musím říct, že kolikrát byl nejlepší záchranou od všech útrap a starostí. Zkoušeli jsme různé druhy dudlíků, ale nakonec jsme skončili u úplně obyčejného dudlíku z lékárny za pár korun. :slight_smile:

Momentálně jsou dceři 2 roky a 8 měsíců a dudlík stále vyžaduje na spaní. Už teď se bojím, jak to bude vypadat, až jí ho sebereme, protože jakmile se řekne, že se jde spát, hned se ptá, kde ho má. :cry: Ale již jsem rozhodnutá a za 14 dní začne odvykací kůra. Manžel bude v tu dobu v nemocnici a já se rozhodla, že to udělám. Přeci jen je otrava stále dumat, zda ho mám sebou nebo ne. A hodně lidí mi i říká, že to není dobré pro její zuby. Jsem smířená i s tím, že první tři dny bude děsné peklo a možná dojde i k tomu, že bude chtít spát se mnou. Ale snad to vydržím, nepolevím a zvítězíme.

Bojím se však trochu toho, aby nezačala brát dudlík svému malému 2 měsíčnímu bráchovi. U toho jsem původně dudlík nechtěla používat vůbec, ale cucal si hrozně prsty, tak jsem si říkala, že dudlík bude asi lepší, než ty prsty. Ty mu při odvykání jen tak neseberu. No, a jelikož mu nevyhovovaly malé dudlíky např. značky NUK, zase jsme skončili u dudlíku z lékárny. A proto mám trochu obavy, aby mu ho dcera potom nebrala.
Nicméně, ať z toho mám teď hrůzu, tak na dudlík nedám dopustit. Je to sice šidítko, ale kolikrát nám to "zachránilo kůži".
mariejan  2. lis 2017

Dudu - kámoš na spaní

Já jsem původně s používáním dudlíku u synka vůbec nepočítala, ale v porodnici mu ho sami nacpali, aniž by se mne na to někdo zeptal - byla jsem po sekci, takže i druhou noc spal pod dohledem personálu a asi už měl hlad (neměla jsem v tu dobu ještě dost mléka) a plakal, tak zřejmě proto mu ho dali. Od té doby jej velmi rád používal, hlavně když chtěl usnout - takový uklidňující element. Nyní mu budou dva roky a ještě pořád ho používá na usnutí.
maivana  7. bře 2017

MAM dudlíky

První dcera dudlík nechtěla vůbec.

U dvojčat to pak byla spotřeba dudlíků šílená! :-D Protože jsme měli lahvičky MAM, tak jsem kupovala i dudlíky MAM, kupovala jsem ty svítící, vždy si je v noci sami našli a strčili do pusinky.
veronika_23  5. bře 2017

Nejdříve syn nechtěl

Syn ze začátku dudlík vůbec nechtěl, plival ho a odmítal. Po cca dvou měsících ho "vzal na milost".

Zkusili jsme snad úplně všechny druhy a nakonec chtěl jen ten nejobyčejnější z latexu. :-)
elekthra  6. kvě 2016

Neprosadila jsem ho :-)

Dudlík jsem chtěla malému nanutit já sama, protože jsem ho měla pořád na prsu a ty jsem taky musela nechat někdy odpočinout. Většinou ho dudlík zabavil tak na 2-3 minutky, než se mu podařilo jej vyplivnout, zkrátka prso je prso. :-)

Vystřídala jsem asi 5 značek a všechny dopadly podobně. :-) Nakonec jsme to přežili bez dudlíku (prsa si zvykla na nostop ocumlávání :-D ).
1 člověk považuje za užitečné
kukujda  2. kvě 2016

Na plivání dobré

My měli dudlík naprosto minimálně od cca 3 do 8 týdnů, vyloženě na usnutí a do auta, a to jsem mu ho ještě držela u pusinky. Pak ho jednou vyplivnul a já ho nenutila. Teď v roce a něco by mi přišlo úplně divné, kdyby měl dudlík, jako jiné děti - ne, že bych to odsuzovala, ale tak jsem si zvykla, že dudlík nemá, že mi to přijde nepřirozené, kdyby byl. Ovšem využili jsme ho na plné pecky - byla to jedna z nejoblíbenějších hraček a skvělý objekt pro výzkum, zvláště když byl na řetízku.

Je pravda, že jsem mu ho dávala nerada a kvůli kolikám a byla jsme šťastná, že se ho sám zbavil, takže za mě dudlík ne - raději jsem mu dala napít z prsa, to stejně fungovalo líp. :-)
1 člověk považuje za užitečné
bobulinka  7. dub 2016

Suavinex

Synkovi jsem vezla do porodnice ten malý od zn. Suavinex a už jsme u něj zůstaly. Koupila jsem jich pár od této značky a měli jsme je asi do roka. U dcerky jsem váhala zda jsem zvolila dobře, dudlík dost vypadával, když byla miminko, možná má vyšší patro nevím. Nakonec se ho naučila udržet. Dudlík má dnes jen na spaní a zatím nechávám. Chápu i tlaky proti dudlíku, ale mě tedy u obou dětí perfektně uspával a uklidňoval, takže za mě ano.
veroushek  1. bře 2016

Dudlík syn moc neprožívá

Ze začátku jsem měla názor, že dudlík prostě používat nebudeme, ale nakonec se hodil v autě, když byl syn v autosedačce a byl tam nešťastný, tak se uklidnil sáním a nemusel být tak nervozní. Ale dost často mi ho vyplivuje, nebo je mu jakoby na zvracení ( prostě se mu navalí...) Takže u nás vede hlavně prso. :D Ale sem tam se ta věc hodí.. :-) Hlavně z toho nedělám křeč. Když ho nechce, nenutím. Když chce, nebráním mu.
salme  1. bře 2016

Naše dudlíky

Vyzkoušeli jsme jich hodně (ač nechápu, proč každá návštěva přinesla jako dárek aspoň jeden dudlík), u nás prošel Avent. Úžasná věcička - používali jsme od narození. S kojením ani se zoubky nebyl nikdy ani nejmenší problém.

A odnaučování - prostě jsme ho dali pod stromeček Ježíškovi a bylo. :-) ;-)
3 lidé považují za užitečné
klepakk  9. únor 2016

Nepotřebujeme dudlík..

Naše malá na svět přišla zadečkem, měla nějaké trauma z porodu, pár minut nedýchala, tak jí sestřičky daly dudlíka a říkaly, že je to na uklidnění, avšak po přesně 2 týdnech už ho nechtěla, a tak ho nemáme. :)
mujet  8. únor 2016

Blbá a blbější :-D

Děkuji za přínosný článek. Už přesně vím, co stálo za bojkotem kojení, krátkodobým kousání, špatným saním, dlouhodobou retenci mléka a pouštěním se od prsa. Problémy jsou již zažehnány, ale bylo to těžké období, které jsme ustáli. A to Kubík není závislák a nepotřebuje dudlík vždy, blízkosti s rodiči má hodně.
1 člověk považuje za užitečné
kuk93  7. únor 2016

Dudlík? K čemu...

U nás dudlík naprosto neuspěl, koupili jsme jich 6 a všechny můžu vyhodit. :-D Příště už to asi nebudu ani zkoušet.
2 lidé považují za užitečné
fouskovi  6. led 2016

Jiříček a dudlík

My jsme s dudlíkem začali už v porodnici, Jiříček i po kojení strašně plakal a místo, aby sestry našly příčinu, třeba málo mléka a nebo špatná poloha při kojení, tak mu daly dudlík a byl klid. A teď s odstupem času vím, že to byla chyba. Malej si na něj zvykl a pak se špatně přisával až to skončilo tak, že jsme na umělém mléku.

A co bych udělala jinak? Hledala bych příčinu a ne hned takové řešení.
hhhanicka  4. led 2016

Nuk

Malá dudlá jen NUK a jen na spaní - nakojím a v polospánku jí šoupnu místo prsa dudlík, ona ho do 10-ti minut vyplivne.

Malé je 19 měsíců a pořád se kojí a nemíní s tím přestat, takže u nás dudlík na kojení vliv neměl.

A kdybych jí u každého usínání nechala místo dudlíku dudlat dalších 10 minut prsa, tak už asi nekojím, neboť i tak už je to někdy dost bolestivé, když dlouho nemůže zabrat.
replykatee  4. led 2016

Bez stresu

Dudlík jsem malé musela dát už v porodnici. První dva dny jsem neměla mléko a byla jsem hodně ve stresu z toho, že malá brečí hlady. První den sestřičky nechtěly dávat příkrmy, ha vážně neměla ani kapku a malá plakala a plakala.

Až po aplikaci dudlíku byl klid. Od té doby měla dudlík, ale vždy jen když se nedala utišit a plakala. A to i po jídle. Nikdy se nestalo, že by měla dudel přes den. Vyžadovala ho jen při usnutí, po kterém ho plivala. Dudlík jsme zrušili v roce. Nechtěla bez něj usínat, ale tři dny jsme jí vysvětlovali, že už je na dudlík velká a lepší je spát bez něj. Více jsme se tulily a třetí den usnula sama, bez dudlíka.
2 lidé považují za užitečné
lulusha92  4. led 2016

Jedině LOVI

Nikdy jsem nechtěla, aby moje dítě mělo dudlík. Dodnes mě děsí pohled na 2 leté dítě, co se dokáže samo najíst, už mluví, chodí a má stále v puse dudlík. Po porodu jsem měla doma asi 4 dudlíky, co jsem dostala od kamarádek, ale sama jsem žádný nekupovala, prostě dudlík NE!! Jenže už v porodnici jsem měla problémy s kojením a dcera už tehdy byla dost živé miminko a pobrekávala.

Když jsem šla v porodnici na UTZ po porodu, tak jsem nechávala dceru u sester a když jsem se pro ni vrátila tak měla dudlík v pusince a krásně si hověla a byla klidná. Sestry ji šouply dudlík, aby se uklidnila, protože dělala rozruch na celém oddělení. Domů jsme jeli bez dudlíku.

Doma už čekala celá rodina včetně tchýně, která přivezla takový ten koš na kolečkách a k němu přišel i dudlík LOVI. Hnedka jsme ho malé dali a byl klid. Jenže, žádný jiný dudlík nechtěla, vyplivávala je a brečela a u nás ve městě (Česká Třebová) se hodně špatně shání. Nakonec jsme sehnali ve vedlejším městě a od té doby máme prostě jenom LOVI, protože mají speciální tvar a dcera to okamžitě pozná, že to není její dudlík.

Dudlíky mají od 0-3m , 3-6m a další od 6m. Mají spoustu barev, spoustu vzorů zvířátek i kytiček a některé dokonce v noci svítí. :-) Takže za nás jedině LOVI. :-)
1 člověk považuje za užitečné
darkness  7. lis 2015

Sláva dudlíkům

Syna jsem si na dudlík chtěla "naučit", takže i když zprvu odmítal, časem vzal dudlání na milost a jsem za to ráda. Nedovedu si představit cestování v MHD v klidu (bez dudlíku), nedovedu si představit zdlouhavé nakupování v klidu (bez dudlíku), nedovedu si představit hodinovou a delší cestu autem v klidu (bez dudlíku), nedovedu si představit noci, kdy se prořezávají zuby, trápí prdy nebo horečka (bez dudlíku). Vždy jsem s sebou nosila dva kusy, kdyby náhodou. Syna perfektně zklidnil. Kolem 12m už jsme ho od důdlíku "odstavili" (přes den) a doteď dudlá jenom "na usnutí". Uvidíme, kdy se odhodláme "sebrat" mu ho i na spaní. Ale za mě jednoznačně velký pomocník. :-)
nonacek  23. říj 2015

Nechce dudlik

Naše miminko dudlík odmítá.

Zajímalo by mne proč některá miminka dudlík odmítají a z jakého důvodu...
1 člověk považuje za užitečné
beruska125  4. srp 2015

Žádný

U druhého jsem neuspěla s žádným dudlíkem. Zkoušeli jsme mam, nuk, obyčejnou kytku, ale nic neprošlo. Alespoň nebudeme muset odnaučovat. :-)
2 lidé považují za užitečné
madrilena  12. črc 2015

Dudlíky u nás

Dudlíky jsem používala jak pro syna, tak pro dceru.
Synovi jsme dali dudlíka až po nějaké době, snažili jsme se to zvládnout bez něj, ale syn ho zřejmě "potřeboval". Pořídili jsme dudlíky MAM a byly jsme moc spokojeni. Kolem 2. roku je syn začal prokousávat a přirozeně se jich tak nějak zbavil (bez křiku, bez násilného odebrání). Syn vypadá starší a kolikrát se lidé podivovali, jak to, že má stále ještě dudlíka. No a proč ne, že? Určitě mi přijde lepší, když dítě má dudlíka i déle, než aby nějak negativně prožívalo jeho sebrání. Osobně si myslím, že k tomu každé dítě jednou dospěje samo.

Dudlíky používáme i pro dceru. Pro dceru jsme zvolili španělskou značku Suávinex, která má moc pěkné dudlíčky i kojenecké lahvičky. Jednou jsme tedy vyzkoušeli i MAM dudlík, ale dcera ho odmítla.
Dcera má dudlíčka doposud, ale hlavně na spaní, protože již dudlík 2x prokousla (když nespala). Myslím si, že oproti synovi na nich není tak "závislá".

Za mě je dudlík dobrá věc, myslím si, že je daleko lepší dát dítěti dudlík, než ho nechat vyřvávat.
kate02  11. črc 2015

Za nás jedině MAM

Dcera má dudlík asi od 6 týdnů. S tím, že teď po roce jí ho beru a má ho jen na spaní a pak ho vyplivne. Zkusili jsme jich víc, nejlepší je ale MAM dudlík od 6 měsíců a velkou kulatou savičkou. Super jsou ty svítící, v noci jsem to dost ocenila.
maudn  6. črc 2015

Dudlíky u mých kluků

Jako každá "nesprávná máma" jsem dávala dětem dudlíky. Jelikož s nimi kluci krásně usínali, dala se přežít procházka. A když neúnosně plakali, tak jsem je položila na radu laktační a dudlík jsem miminku nedala a věnovala jsem se mu 24 hodin denně - neustále jsme ho měla u sebe nebo na sobě, houpala ho v rukách, ale vydržela jsem to presně den a to ještě druhý syn byl u babičky. Pak jsem dudl vrátila a prostě to vzdala.

A vlastně ničeho nelituji. Deti jsme zbavili dudlíku ve 14m a před 3narozeninami (zároveň). Starší syn byl hrozný závislák, promrhali jsme okamžik, kdy mu sebrání dudlíku bylo jedno (20m) kvůli náročnému období po narození sourozence. Naštěstí jsme vymysleli habaďůru a řekli mu,ž e dudlíky mu sebral strejda a na to už nenasledoval žádný záchvat vzteku a paniky, jako když jsme mu ho sebrali my, prostě věděl, že strejda tu není, aby je vrátil. :-)
sedmiteckas  29. kvě 2015

Dudlík ne

Dudlík se u nás používal jen krátkou dobu, nepamatuji si přesně dokdy, ale tuším, že kolem 4.měsíce ho dcera už nechtěla vůbec, byť jsem jí ho nijak nezakazovala. Předtím také víceméně pouze na spaní.
1 člověk považuje za užitečné
sariky  27. kvě 2015

Na dudlík si nezvykly

Moje děti dudlík nechtěly. Zpětně si říkám, že jsem jim ho měla víc nutit. Syn si totiž od malinka cucal palec a dělá to doteď a nedaří se nám tento zlozvyk odbourat (3 roky). Odvykání dudlíku je asi jednodušší, dudlík se dá sebrat a vyhodit, ale palec mu neuseknu. :-(
2 lidé považují za užitečné
beyun  11. kvě 2015

Dudlík nejlepší přítel a přece kojení neohrozil

Před narozením dcery jsem si hrdinsky říkala, že dudlik nebude potřeba, že to zvládneme bez něj. Ale přeci jen jsem do výbavičky nějaký pořídila. Dcera byla naprosto spokojené miminko, plně kojená od první možné chvíle, věčně spící. S koncem šestinedělí nastal zlom a malá začala často plakat a kolikrát jsem už nevěděla, jak na ní. Kojení jsem brala jako velmi důležité, přesto nejsem typ matky, která by si nechala prso dudlat 24h denně, jen ať je dítě spokojené. A tak přišel na řadu dudel.

Jako mávnutím kouzelného proutku bylo po pláči. Najednou jsem měla opět spokojené miminko. Důležitá ale byla volba velikosti, byl potřeba nějaký opravdu malý (asi zvyk z malých bradavek?). Nejlépe dceři vyhovoval dudlik od Aventu, asi do 10 měsíců ten nejmenší. Dudlání dudliku u nás kojení vůbec nenarušilo, kojila jsem plně do 6. měsíce, pak jsem ke kojení zavedla příkrmy a kojila jsem až do 20. měsíce. Sání (a tím i dudlání) je pro malé miminko naprosto přirozené. Naopak jsem se setkala s maminka, které mi téměř záviděly, že malé stačí dát dudlik a je spokojená. Mít dceru 24 h denně, asi bych se zbláznila a to ji nadevše miluji a obětovala bych pro ni téměř cokoliv.
krabice1983  10. dub 2015

Dudlík nevzali na milost

Co bych dala za to, aby si alespoň jedno z dětí vzalo dudlík, alespoň na chvilinku. Ten řev mi tenkrát šel už na nervy, a oni ne a ne dudlík vzít na milost.

Ze začátku jsem ležela v posteli, postýlku jsem měla u mé postele a mezi špruslema jsem měla zaháknutou ruku a držela jim dudlík u pusy, aby byli zticha, snad bych jim ho tam i přilepila. Za pár dní jsem pochopila, že to nemá cenu a nakonec jsem byla ráda, že bylo o jedno odnaučování míň. :-)
3 lidé považují za užitečné
klarina_f  7. dub 2015

Dvě děti, žádný dudlík

Ani jedno z dětí dudlík nechtělo. Vlastně syn ho vzal na milost asi na 14 dní, ale když si byl na 100 % jist, že z něj nic nepoteče, odmítal ho. Beru to jako výhodu, že nemusím později odnaučovat, ovšem je pravda, že občas byla chuť jim ho do té pusy narvat, aby bylo ticho. :-D
jita27  7. dub 2015

My a dudlík

Synovi jsem dudlík dávat nechtěla, nebo spíš tatínek nechtěl (tvrdí, že má kvůli dudlíku předkus). Ale syn si z bradavky dělal vyloženě dudlíka, a to hlavně v noci, a mě to už dost bolelo, tak jsem mu zkoušela dát dudlíka, ale bez úspěšně. No nakonec jsem koupila úplně ten obyčejný latexový a ten konečně přijal :-).
rejchl  12. bře 2015

Náš dudlík

Dvojčata si na dudlík navykla rychle. Oba hned na první koupený zn. MAM. I třetí nejmladší syn si navykl rychle na "MAMácký" dudlík a dnes již dokáži říct, že jsem za ně ráda. V krizových situacích a při vzteklých scénách na veřejnosti mi hodně pomohl. Odvykačka u dvojčat proběhla kolem 1,5 roka s týdenním řevem. Nejmladší syn stále dudlá a odvykačku plánuji během léta. :)
1 člověk považuje za užitečné
senoritapetra  12. bře 2015

Dudlík? Proč ne :-)

V dnešní době člověk čte tolik různých poznatků a výzkumů, proč dudlík ne a proč zase ano, na některých předporodních kurzech slyšíte, že šidítko je jen na ududlání dítěte, kterému odmítáte dát každou chvíli prso apod. Já tedy na dudlíku nevidím nic špatného, ostatně, je to přeci každého věc, nikdo si nemusí ospravedlňovat důvody, proč jej miminku dává nebo naopak, proč nedává.

Kupovala jsem dudlíky zn. Lovi, ale prďola je měl přes celou pusu, byly pro něj moc velké (možná později). Pořídila jsem tedy dva od MAM 0-2 měsíců a můžu jedině doporučit. Začala jsem mu je dávat od 1. měsíce a tyto dudlíky si Ondrášek hodně oblíbil, velikostně jsou malinké, hodně lehounké, navíc anatomicky tak tvarované, že podporují správný růst čelisti a zoubků. Dávám mu je převážně do kočárku, autosedačky a nebo když vím, že je neklidný a potřebuje spinkat (zrovna teď si spokojeně dudlá vedle mě a usíná). :-)

Jinak kojení nám to nenarušilo a Ondrášek je bez újmy. :-)
zebruska  10. bře 2015

Chci dudlík, copak jsem divná?

Ještě těhotná jsem koupila dva dudlíky v DMku, abych nějaké měla, ale počítala jsem s tím, že je hned nebudu používat a uvidíme, jestli nepořídíme jiný. Měla jsem ho v tašce do porodnice zabalený, ale sestřičky nás od dudlíků odrazovaly, takže jsem ho tam nechala. Doma taky. Ovšem ve chvíli, kdy se na Štědrý den Zdendula uklidnil pouze prsem nebo malíčkem v puse, jsem dudlík šupla pod stromeček v domnění, že nás zachrání. Omyl. Tenhle dudlík prostě nechtěl, plival. Zkoušeli jsme různě nabízet, hrát si s ním, ale plival. Takže jsem v Kauflandu koupila další dva typy, úplně obyčejný nuk byl chvíli v pohodě, ale ne na dlouho. V plenkovém dortu byl MAM original, který jako jediný aspoň chvíli dudlá. Náš malíček už nechce, ale objevil svůj palec a tak před usínáním hledá palec. Dudlík mu uteče, ruka ne. Takže s rukou je spokojenější. Já ale ne. Trochu si říkám, že kdybych mu ho dala hned v porodnici, že to možná dopadlo jinak, protože synovec ho dostal hned a je s ním v pohodě, ale kdo ví. Snad ho palec přejde a vezme radši dudlík, na ten se dá odnaučit snáze.
cabadajovimah  10. bře 2015

Vnucen v porodnici, odhozen v 10 - ti měsících

Dudlík jsme dostali už v porodnici, protože se mi nechtělo udělat ani druhý den mléko a malý ječel hlady. Logiku věci jsme moc nechápala, ale neznalé věci neodmítla.

Doma jsme dudlík používali pouze! na usnutí a hned po usnutí ho syn sám vyplivl a v noci byl schopný usnout i bez něj.

Do deseti měsíců bez něj neusnul v kočárku, ale jednoho slunečného zářijového rána se rozhodl, že ho nechce vůbec, s řevem mi ho hodil na hlavu a tímto se prohlásil za oddudlíkovaného.

Aktuálně, když nějaký objeví, podudlá a s oblibou cpe kocourovi, :) ale v podstatě vůbec nevyužívá.
nikolapomahacova  10. bře 2015

Náš kamarád - dudlík :-)

Prvně jsme se s dudlíkem seznámili v porodnici, kdy mi sestra přivezla Klárku a ta už v pusince měla dudlíček. Překvapilo mě to, jelikož jsem většinou četla, že jsou porodnice proti, ale v tu chvíli mi to bylo vlastně jedno. :-)

Dudlíky jsme měli několik od Aventu, Mamu až po klasickou latexovou kytičku. Tu si nakonec oblíbila a tak ty krásné drahé dudlíky byly věnované jejím mladším kamarádům. Popravdě jsem i ráda, lepší dudlík za 20,-kč než za 60,-kč. :-)

Dudlík používá většinou na spinkání, ale stejně ho pak vyplivne. :-) Dát ho pryč, mám v plánu po druhém roce.
ginnevra  9. bře 2015

Dudlík? Co to je?

Nemáme, neznáme, nekupovali jsme, neodnaučovali jsme a jsem za to ráda.
4 lidé považují za užitečné
betka20  9. bře 2015

MAM

U prvního syna jsem měla dudlíky MAM, jsou super. Prvních 6 týdnů dudal, když usínal, a pak najednou konec. Co bych dala za to, kdyby ho bylo čím uklidnit.
Pevně doufám že druhý syn si ho vezme. Přeci jen ho nemůžu mít na prsu 24 hodin - měl dost prdíky, a tak hodně plakal. Nosit nezabíralo, prostě nic. Bylo to šílené období. Než přišel na to, že si může žmoulat hadrovou plenu, od té doby je klid a má ji na spaní dodnes. :) (2,5 roku)

Takže za mě dudlík ano, aspoň se dítě má jak uklidnit. :)
klarinka23  12. únor 2015

Avent a Mam

Měla jsem pro malého různé značky dudlíků. Některé jsem dostala a některé jsem koupila. Když se malý narodil, tak ze začátku moc dudlík nechtěl. Ale nakonec vzal na milost dudlíky značky Avent. Většinou dudá jen když usíná a nebo když se uklidňuje.

Když mu bylo 7 měsíců, tak jsem uznala, že je čas pořídit dudánka 6+. Zamilovala jsem se do motivu opiček na dudlíku značky MAM. Neodolala jsem a koupila ho. Tajně jsem doufala, že ho bude chtít a nebyl to zbytečný kup. Naštěstí se mu dudánek od MAM dudá dobře, tak jsem mu koupila ještě jeden svítící na noc. Ten je fajn, dobře se mi v noci v posteli hledá :-) . Tak jsme vyměnili Avent za MAM.
syrovatka  10. únor 2015

Vnucený dudlík

Dudlík byl u nás připravený ve výbavičce jeden, úplně ten obyčejný, ale nepočítala jsem, že bych ho malému dávala. Vlastně jsem si ho ani do porodnice nebrala.
Naše miminko bylo ubrečené a hodně nespokojené a moc jsme toho všichni nenaspali. Hynek dudlík plival, tak jsem to neřešila. Na dvou měsících přijela babička a začala dudlík malému lehce přidržovat u pusinky a já neprotestovala, protože to ticho při krátkém podudávání bylo slastné.

Dudlík byl u nás to jediné, co nakonec při brečení zabíralo a opravdu jsme vyzkoušeli snad vše. :-)
Naštěstí se z Hynka žádný velký závislák nestal. Po půl roce ho měl jen na spaní a za rok jsme ho "zapomněli" u tety.
renyb  10. únor 2015

Dudlík

Když jsem čekala Matyáška, měla jsem nakoupeno a dostali jsme takových druhů dudlíků... Ale skutečnost byla jiná, dudlík měl jen na noc v porodnici a od té doby jen výjimečně, takže vlastně skoro vůbec. Využil jen jeden a ostatní jsem podarovala nebo prodala, byly nám k ničemu, takže za nás dudlík neprošel. :)
rituska88  1. únor 2015

Nejlepší hračka :-)

Našemu synkovi jsme dudlíka dávali vždycky jenom na spaní. Postupem času ho vyplivoval, házel na zem a stejně většinou usínal nakonec bez něho. Jsme zvyklí mu ho brát s sebou, když někam jedeme nebo když jdeme na procházku, ale vlastně ani nevím proč, když ho ani nechce, spíš je to jeho oblíbená hračka - chytne si ho do ručiček a zkoumá ze všech stran, zkouší jak daleko dohodí, teď jak rostou zoubky tak ho používá z druhé strany jako kousátko. :-)

Jsem ráda, že na něm není závislý, spíš jsme na něm závislí my, rodičové, protože jsme si nějak zafixovali, že je to jedna z věcí, bez které z domu neodcházíme, takový hezký módní doplněk. :-)
goiginka  9. led 2015

Zbytečně nevnucovat

V porodnici mi bylo doporučeno dudlík vůbec nenabízet, aby se neskazila technika kojení. No něco na tom asi bude. Jelikož syn se narodil o tři týdny dříve a ještě císařem. Musely jsme ho doslova s laktační setrou naučit se přisát k prsu. Byl to boj. A proto asi až kolem 3. týdne, kdy malému začaly prdíky, jsem mu výjimečně začala dávat dudlík.

Postupně si na něj tak zvykl, že ho teď ve dvou letech má stále na spaní. :)
dandah  3. pro 2014

Žíža a dudlík

Dudlík jsem malému dávat nechtěla. Ale jeden jsem pro jistotu koupila, aby to nedopadlo jako u sestřenky, kdy se naučila na palec a až v první třídě se to odnaučila.

Nijak jsem malému dudlík nenabízela, až někdy ve 14-ti dnech zažali malému hrozné prdíky a nic moc nepomáhalo. Doktorka mi doporučila dudlík, že prý když dudlá, nastartuje se trávení, pohnou se střeva a pomůže mu to se "vyprdět". Tak jsme mu jej nabídli, nevěděl, co s ním, ale postupně na to přišel a opravdu to pomáhalo.

Naštěstí to nemělo nijaký vliv na kojení a v 8-mi měsících, když mu rostly horní jedničky, zbavil se dudlíku sám. Nadobro.

U dalších dětí, pokud nebude nějaký problém, nebudu dudlík dávat.
melme  2. pro 2014

U druhého NE

V těhotenství jsem byla odpůrce dudlíků. Přišlo mi nechutné, že dvou-tří leté dítě ještě dudlá dudlík. Koupila jsem si jen jeden-suavinex. Byl pěkný, červený s puntíky. Jen tak pro jistotu. Protože přece každá koupí dudlík. Druhý MAM jsem dostala. Když se dcera narodila, nebyl potřeba. Když chtěla, dostala prso nebo jsme ji pochovali. Jenže pak to přišlo. Palec. A pořád. Tak jsem tedy vytáhla dudlík. Suavinex nechtěla, tak jsme zkusili klasiský tvar "žárovka". Opět značku suavinex a i obyč za 20kč. Nechtěla. Na milost vzala až dudlík MAM.

Z počátku to ničemu nevadilo. Ale pak se začala zničeho nic špatně kojit. Někdy u toho poplakávala, trhala se... Došlo to až k bojkotu kojení. Lahev jsem sice nepotřebovala, ale kojení bylo dost špatné. Podařilo se nám to překonat. Dudlík používám doteď, prostě bez něj neusne. Technika kojení je nic moc a nevytáhne si tolik kolik by potřebovala. Ale aspoň už u kojení nepláče a netrhá se. U druhého dítěte už dudlík prostě nedám, i kdybych u něj měla sedět celý den a ten palec z pusy neustále vytahovat. Za ty problémy s kojením to fakt nestojí.
1 člověk považuje za užitečné
oktarina  9. lis 2014

Mam professional 0+ a 6+

Mám dobrou zkušenost s dudlíky zn. MAM, řada professional. Vyrabi se ve velikosti 0+ a 6+ , jejich součástí je krabička pro sterilizaci v mikrovlnce. Jsou ortodontické, silikonové a mým dětem vyhovují.
1 člověk považuje za užitečné
mates22  9. lis 2014

Dudlík? Děkuji, nechci.

Dudlíky jsem jako správná maminka čekatelka nakoupila předem, do zásoby, ty co doporučovalo nejvíce maminek a odborníků. Po narození dcerky jsem zjistila, že její názor na dudlík se zřejmě neslučuje s názorem oněch odborníků a ve víře, že najdu-li ten správný dudlík, tak se třeba vyspím v noci alespoň dvě hodiny v kuse, jsem se jala hledat jiný - tvarem, materiálem, barvou. Kdepak, chyba lávky, každý letěl obloukem. Asi v pěti měsících ho na chvilku vzala na milost - ale ne že by se s ním uklidnila, ne že by ho dumlala, brala ho jako vynikající hračku.

Před příchodem syna jsem zakoupila jeden dudlík, co kdyby. Nenene, nic se nekonalo, syn plival dudlík ještě větším obloukem, při pokusu mu ho vnutit vřískal na celou ulici a ani jako hračka ho nezaujal.

Nevím proč u nás dudlík nezafungoval a musím přiznat, že někdy bych dala nevím co za to, aby si děti zadumlaly a spaly. Naštěstí už je to za náma a alespoň nám odpadlo odnaučování.
lena_1  8. lis 2014

Dudlík

Dudlík jsem měla pro syna připravený jeden. Hodně jsem se rozmýšlela, jestli mu ho budu dávat. Po porodu měl malý zánět, a tak byl v inkubátoru. Když mi ho jednou přivezli na chvilku na pokoj, tak měl v pusince dudlík, že jim tam prý moc plakal a nic nezabíralo. Od té doby ho měl skoro pořád, i když ho třebas jen žmoulal v ručce, ale musel ho mít. Kolem 14. měsíce dostal rýmu, a jak nemohl dýchat nosem - tak dýchal pusou a nechtěl dudlík. Schovala jsem ho a ani nebyl hledán. Od té doby jsme bez něj. :-)
Maminkám bych poradila, ať dítě nechají, když ho chce, ono je to jednou přestane bavit. Já s ním šla prý i do školky, sice jsem ho měla v kapse, ale šel se mnou. :-)
radushka1  8. lis 2014

Raději dudlík :-)

Když jsem v porodnici dala malé dudlík do pusinky, bylo velké halooo, co za hrůzu dělám, že nebude chtít prso. Opak byl pravdou, s kojením jsme neměly problémy. Ve 2 měsících, kdy jsem řešila rodinné problémy a malou mi hlídala maminka, nebyl problém podávat dceři MM i z flašky (Avent).

Což sestra, které malá dudlík nechce, má problém. Neteřince je 5 měsíců a jediné, co chce, je prso.

Teď je dcerce 18 měsíců, dudlík má většinou jen na spaní, když se vzbudí, schováváme dudlík pod polštářek, a jak jde spát bere si ho. Chvilku po usnutí jí dudlík vypadne, takže zatím jeho rušení v plánu nemám.

Tyto předpojaté články proti dudlíkům nemám ráda. Z okolí vím, že některé děti, které namísto dudlíku cucaly palečky, si tento zlozvyk odnesly až do školy. Myslím si, že je jednodušší odstranit dudlík, než tento zlozvyk. Za mě má dudlík zelenou - u nás vyhrál Avent.
petrajavor  8. lis 2014

Všechno chce čas

Malého jsem na dudlík naučila já. Věčně řvoucí dítě s kolikou se postě bez dudlíku nedalo přežít. Malého uklidnil a mé prsa si aspoň na chvilku odpočinula. Nakonec jsme dudlíků měli doma několik. Různé značky, tvary a barvičky. Malý si nejvíce oblíbil kulatý canpol ze silikonu v nejmenší velikosti. Za dobu, co dudlal, jich pár záhadně zmizelo. Neocenitelný pomocník byl klip na dudlík, který zabránil jejich dalšímu mizení.

Všichni mě strašili, že se dudlíku nezbaví. Jak je velký a neměl by jej už mít. Bude špatně mluvit a bude mít předkus. Ovšem jako všechno, chce i dudlík svůj čas. V 1 roce a 9 měsících prokousl svůj první dudlík, pak to udělal ještě 2-krát. Na přelomu 9 a 10 měsíce odložil dudlík úplně. Jedno odpoledne, než šel spinkat, ho dal do pusy a odložil jej se slovem "Fuj!" Je pravda, že bez dudlíku začal víc mluvit, ale předkus nemá. ;-)
janovkov  8. lis 2014

Dudlík ANO / Dudlík NE

Mám dvě děti a dvě rozdílné zkušenosti s dudlíky.

Starší syn dostal dudlík v 6-ti týdnech. Dřív jsem se bála, že bude odmítat kojení, protože jsme celé šestinedělí bojovali o to, aby byl plně kojený. Po 6 týdnech se to povedlo. Za odměnu dostal dudlík a kojila jsem jej plně nebo částečně až do 15-ti měsíců. Dudlík mu zůstal o mnoho déle, v poslední fázi jen na noc. Co se týče značek, preferoval jen MAM, nic jiného mu nechutnalo a to jsem měla pro něj přichystaných více značek.

Naproti tomu dcera se o dudlíky vůbec nezajímala. Zaměřila se jen na moje prsa. Teda vlastně ano, jednou jedinkrát jej na trochu delší dobu vzala do pusy a z té doby mám jednu jedinou její fotku s dudlíkem. Mělo to tu výhodu, že jsem se nemusela zabývat oddudlíkováním.
lenulab  8. lis 2014

Naše dudlíkování s Nukem

Starší dcera měla dudlík asi do 10 měsíců. Jak začala spát s námi v posteli, tak už ho nepotřebovala.
Ta mladší je ale jinej kalibr. Těžce nese růst zubů, takže mívá dudlík často i přes den, když nespí. Nevadí mi to, když jí to uklidní. No ale hrotit to nebudu. Do školky s ním nepůjde. :-)
ma_ia  7. lis 2014

Dudlík u nás

Nakoupila jsem spoustu designově krásných dudlíků, kterak bude moje miminko spokojeně dudlat a jak to bude vypadat hezky. Naivní představa. :-) Dcera dudlík soustavně a urputně odmítala a plivala celý první půlrok svého života. Nijak jsem jí ho nenutila, jen občas nabídla. Ale jakožto plně kojené dítě samozřejmě dobře poznala, z čeho mléko teče a z čeho ne, takže dudlík neměl šanci. Poprvé vzala dudlík na milost, když jí bylo 6 měsíců a naučila se s ním usínat. Když usnula, dudlík vyplivla a spala bez něj. Nikdy jindy, přes den, ho nepotřebovala, jenom někdy k uklidnění v autosedačce. Někdy kolem roku místo večerního usnutí dudlík rozkousala a druhý den to samé - tak jsem usoudila, že už je nepotřebuje a dudlíky jsem vyhodila.

Byla bych bývala ráda, kdyby se na dudlík naučila, když byla malinká, protože byla hodně náročné a uřvané miminko s nonstop potřebou kojit, ale prostě ho nechtěla. A tak jsme hold chodily všude s řevem, protože jinak bychom nevytáhly paty z domu. Teď už je to v pohodě, ale tenkrát bych dala nevím co za to, aby byla alespoň chvíli zticha, byť s dudlíkem. No, zase nemusím odnaučovat. :-)
1 člověk považuje za užitečné
aljuska  6. lis 2014

Dudlík u mých kluků

Starší syn měl dudlík asi od 2. týdne, ze začátku byl hlavně na UM a láhvi, tak s dudlíkem neměl problém. Ale nebyl na něm nějak závislý, měl ho opravdu vždy jen na usnutí, po usnutí ho vyplivnul a už ho nijak více nehledal. Občas se hodil i na utišení, když byl uplakaný a nebo v autě :-) Dudlík měl asi do 2 let a 2 měsíců, jednou ho uspával manžel a dudlík mu zapomněl dát a usnul v pohodě, tak jsem to další den zkusila taky, to se asi 30x zeptal po dudlíku, ale usnul a další dva dny ta intenzita byla o hodně menší a 5-tý den usnul bez dudlíku už úplně v pohodě.

Akorát si myslím, že nám to ovlivnilo odpolední spaní, že asi do cca 2-3 týdnů po odnaučen dudlíku přestal spát po obědě. Zpětně, kdybych to věděla, tak mu ten dudlík nechám klidně déle, protože na něm nijak závislý nebyl a měl ho kolem těch dvou let fakt jen na to usnutí.

Mladší syn měl dudlík asi až od 2. měsíce, dříve ho sám nijak nechtěl, pak ho nějak vzal občas na milost, ale kolem 4-5. měsíce ho odmítl a od té doby ho nemá. Byl plně kojený a nijak mu to problém s kojením nedělalo.

No a někdy by se ten dudlík na uklidnění i hodil, ale zase na druhou stranu nemusíme řešit odnaučení dudlíku :-)
leia1  6. lis 2014

Dudlík jsme neřešili

Konečně mohu napsat naši zkušenost s dudlíkem, jelikož jsme se ho po třech letech konečně zbavili.

Náš syn ho měl prakticky od narození, nebyl kojený, velice plačtivý a neklidný, takže dudlík (měli jsme také klasickou kytičku) nás zachraňoval od totálního kolapsu :-) A to jsme ho chovali, houpali a bůhví co.

Podle mě není dudlík tak hrozný, jak se všude píše nebo, jak zubaři straší. Některé děti ho potřebují, jiné ne. A jelikož jsme měli doma malého závisláčka, tak ho měl až do tří let. Samozřejmě, že jsme zkoušeli se ho zbavit již dříve, ale nešlo to. Teď v září nám to již doporučila zubařka, aby neměl problémy se skusem. Vysvětlila jsem mu, že jinak bude mít špatný zoubky. V tu chvíli to pochopil, poplakal si, že nechce mí špatný zubíky (jak řekl) a dudlík už nechtěl. Prostě děti si samy rozhodnou, kdy je pro ně vhodný okamžik. Stejně tak jsme nechvátali ani s odplenkováním (taky až ve dvou a půl letech) a ani neřešíme společné spaní, které trvá doteď. Z plačtivého miminka máme super pohodového kloučka a snad je to také tím, že na něj netlačíme...

Teď máme miminko, holčičku, kterou kojím a dudlík nechce, tak jí ho nedáváme a je také spokojená, prostě každé dítě je jiné a tak by se k nim mělo přistupovat :-)
1 člověk považuje za užitečné
mmirunda  6. lis 2014

"Dudu"

Naše zkušenosti s dudlíkem jsou zatím jen kladné.

Nechala jsem to na malé, zda bude chtít dudat nebo ne. Dudlík tedy dostala už v porodnici a přesto, že mi všichni tvrdili, že bude problém s kojením a nebude chtít prso, nakonec jsem kojila pro mne obdivuhodných 14 měsíců.

Přes den dcera nikdy dudlík neměla ( jen jako úplně malé miminko na zklidnění ) a večer s ním usínala. V průběhu noci ale vždy dudlík vyplivla a málokdy se v noci vzbudila a hledala ho. Nejinak je tomu i teď, když jí je už 17 měsíců. Dudlík přes den schovávám ( jinak by ho asi měla v puse pořád ) a když ho nevidí, ani si na něj nevzpomene, ale když se jde spinkat, vždy volá jako první to svoje "dudu" a já zatím nemám sílu jí ho brát a hlavně zatím nevidím důvod.

V lednu nás čeká operace a budu doufat, že aspoň její "dudu" jí trošinku zklidní.
jana155  6. lis 2014

Ďáblův nástroj???

Dudlík je velmi diskutované téma a v poslední době i dost odsuzovaný kvůli jeho neblahým účinkům na techniku kojení. Asi je miminko od miminka jiné.

My jsme dudlík ze začátku - cca 1 měsíc - vůbec nepotřebovali. Malá krásně usínala, neplakala. Potom nastala velká změna a moc a moc vysilujícího pláče a tady dudlík pomohl na jedničku. Stále to ale byla pomůcka příležitostná.

Přišel 4,5 měsíc a najednou bylo vše jinak - malá se stala závislá na jakémkoliv dudlání, bez dudlu neusne a pak ho chce mít v pusince celou dobu spánku, jenže jí co 5 minut vypadne a hned spustí pláč. Moje noci teď vypadají tak, že jen nasazuju dudlík. A tiše doufám, že je to přechodné období.

Co se týče kojení, tak vše ok, žádná změna k horšímu, alespoň zatím ne. Takže nevím, jesti je to vynález století či ďáblův nástroj, asi jak kdy, jak kde a jak u koho:-) U druhého dítěte se ale pokusím bez dudlíku - alespoň to zkusím:-)
andelkaprdelka  6. lis 2014

Ne děkuji, nepotřebuji

Tak jako snad každá maminka i já měla pro syna přichystanou hromadu dudlíčků. Různé barvy, tvary, značky. Ovšem realita byla jiná. Syn dudlíčky nechtěl, plival je. Jediný, který sem tam žužlal, byl nejobyčejnější kytičkový dudlíček asi za dvacet korun :-D

Když to tak shrnu, měl dudlík dohromady tak desetkrát, takže u nás totální propadák :-)
dora13  5. lis 2014

Kytička a jiné dudlíky

Malý není dudlací typ, ani u prsa - vždycky se přisaje, pije, pije a pije a když má dost, tak si povzdechne a odtrhne se, nikdy to nebylo to dítě, co je schopné hodiny dudlat. O dudlík zpočátku zájem nejevil, ale měl obrovské problémy s usínáním --každý večer u nás probíhalo několikahodinové martýrium houpání, nošení, kdy Honzík nechtěl prso, nechtěl nic, jen plakal a nakonec odpadl totálním vyčerpáním, byla jsem z toho nešťastná a úplně hotová.

Když měl malý asi dva měsíce, byla u nás tchýně a netuším jak, ale podařilo se jí Honzíkovi "vnutit" klasickou kytičku, on se dokonale zklidnil a do pár minut spinkal. Několik týdnů byl ochoten dudlat jen kytičku, časem začal přijímat i NUK a Babylove. Teď dudlá, ale má dudlík v podstatě jen na usínání, několikrát jsem se pokusila dát mu dudlík, když plakal, ale nejeví o něj v těchto případech zájem.

Vím, že spousta maminek dudlík odsuzuje s tím, že je to šidítko a kazí kojení, nám výrazně zvýšil kvalitu života - všem třem. Honzík teď bez problémů usíná a my s manželem máme aspoň pár hodin na sebe.
danny38  5. lis 2014

Bez dudlíku ani ránu

Když se ta nejmenší narodila, celkem dost plakala. Sestřičky měly k dispozici dudlíky, tak jsem zkusila dát ho malé a ujal se.

Doma jsem pro ní měla připravené 2, jenže ty nechtěla. Jediný dudlík, který vzala do pusinky, byla stará dobrá klasická kytička s kulatým dudlíkem a především nevzala do pusy žádný silikonový. Přitom silikonové savičky jí nevadily. Přes den dudlíka už nepotřebuje a má ho hlavně na noc, protože se i kolikrát budí a hledá ho. Snad si odvykne co nejdřív, protože doktorka upozorňovala, že se jí křiví zoubky, i když to jsou zatím mléčné.

Rozhodně bych doporučila nebrat dudlíka násilím, dá se to udělat i šetrnou cestou :-)
dogswoman  5. lis 2014

Jak je to u nás s dudlíkem

Do porodnice jsem si žádný dudlík nevezla, protože jsem věděla, že to není dobré kvůli kojení.

Až po příchodu domů jsem zjistila, že mu duldík dám tuze ráda, aby neplakal a byl v klidu. Dudlík samozřejmě pomohl, ale problém byl, že jsem mu dala kulatý uklidňující dudlík z tesca, který pak následně přestali vyrábět. Musela jsem ho objednávat přes internet z lekárny, tam už ho postupně také neměli, až jsem našla skoro stejný od značky Suavinex, který syn také přijal.

Dudlíček mu dopřávám, je s ním šťastný, hlavně teď, kdy mu rostou stoličky rád dudá.
zuzmenda  4. lis 2014

Jedině MAM

Nejsem rozhodně odpůrcem dudlíků, ale všeho s mírou. Moc nechápu děti, co mají ještě ve 2 letech a později dudlík. Sama jsem ho dceři dala cca v prvním měsíci, do té doby byla úplně bez dudlíku, později ji ale občas uklidnil nebo pomohl k usnutí.

Jako asi každá matka jsem měla nakoupeny všechny možné druhy a značky, ale jediný, který malá nevyplivne, je dudlík značky MAM. Dcera je plně kojená, dudlík má opravdu jen občas, usíná s ním a rozhodně používání kojení nepokazilo.
rory_g  4. lis 2014

Dudlík

Mě dudlík zachránil. Malý se narodil sekcí, nedělalo (a bohužel neudělalo) se mi žádné mléko, místo sání usínal a potom byl hladový a řval. Sestry si ho uklidnily vatičkou namočenou v glukoze, dudlíky byly v porodnici přísně zakázané. Jakmile jsme opouštěli porodnici, dali jsme mu dudlík a bylo po řevu, potom dostal samozřejmě UM (z porodnice jsem musela odejít jako "kojící" kvůli jejich statistice) a byl spokojený.

Brzy po usnutí dudlík vyplivl a to mu vydrželo dodnes, má ho pouze na usínání, takže násilně neřeším odnaučování od dudlíku. :-)
1 člověk považuje za užitečné
kacajak  4. lis 2014

Bez dudlíku ani ránu

Už v porodnici malý vypadal, že dudlík potřebovat nebude, byl zlatíčko, usínal v pohodě, nemusel být ani přisátý. Když mu byl týden, neustále plakal, pořád chtěl být u prsu, tak jsme šli koupit první dudlík. Vzal si ho okamžitě a od té doby bez dudlíku ani ránu :-D. A velice se nám osvědčily dudlíky Tommee Tippee :-).
xyz123xyz  3. lis 2014

Závislák :)

Syn byl na dudlu doslova závislý už od porodnice. Sama jsem mu ho v porodnici dala, neviděla jsem na tom ( a do dneška nevidím) nic špatného. I díky němu jsem měla spokojené miminko, které od cca 4. měsíce usínalo při položení do postýlky a popřání na dobrou noc.

Jediné, čeho jsem se bála, tak bylo odvykání. A to proběhlo cca před 14ti dny překvapivě hladce. Večer před spaním si s ním malý hrál a omylem ho hodil za postel. Tudíž jsme mu vysvětlili, že odsud už se vyndat nedá a musí to zkusit běz něho. Slíbila jsem mu, pokud zvládne spinkat celou noc bez dudlíku, půjdeme hned ráno koupit nějaký dárek.
Samík nadšeně odpověděl: "dálek jooo, bábl (bagr)" :) takže bylo jasno :) bez problému zvládl celou noc a tak jsme ráno vyrazili pro bagr.

Vybral si samozřejmě ten největší co v hračkářství měli :) :) :) a nechala jsem ho vybrat ještě nového plyšového kamaráda, se kterým teď chodí spát a když si vzpomene na "dudu", připomínáme mu, že má místo něho plyšového kamaráda :) :) Sem tam se na "dudu" ještě zeptá, trochu se mu zkrátilo jak noční, tak odpolední spaní, ale určitě to za to stálo.
1 člověk považuje za užitečné
vanule  3. lis 2014

Jedině obyč dudlík

Naše nedonošená dcera "šla" už z porodnice s dudlíkem, ač jsme měli doma nějaké (jen silikonové) koupené, nechtěla je. Výsledek našeho hledání, který dceři bude vyhovovat = pěkná sbírka dudlíků :-) nakonec zvítězil obyčejný latexový dudlík (kytička) za dvacet korun...
Postupem přibývajících měsíců opadal zájem o dudlání na pouhé používání na spaní. Když dcera měla 1,5 roku rozhodla jsem se zkusit odbourat i toto. Musím přiznat, že jsem z toho měla obavy, ale naštěstí se vše obešlo bez potíží. Za pár dnů si na dudlík ani nevzpomněla....
terezkax  3. lis 2014

Dudlík u nás

Už v porodnici jsem vyměkla a dala dceři dudlík, který jí pomáhal usnout. Trochu jsem se bála, že pak budeme mít problém ji od nich odnaučit. Dcera nás ale mile překvapila. Postupně se "oddudlíkovala" sama. Nejdříve ho vyžadovala na noc a na usnutí v autosedačce, pak jí jen stačilo dudlík držet v ruce, aby usnula. Od cca roka dudlík odmítá.
osicenka  3. lis 2014

Naše dudlání

Nejdříve jsem byla rozhodnutá, že dudlík nebudeme dítku dávat a malý sám dudlík odmítal, ale přitom stále projevoval potřebu sání.

Nejprve jsme to řešili častějším kojením, ale to mu nedělalo dobře na bříško. Až po měsíci jsem si uvědomila, že v porodnici vlastně syna sestřičky na novorozeneckém uklidňovaly dudlíkem, protože tam musel být beze mě celých 5 dnů, takže nás napadlo, jestli ho tím už tak nějak na dudlík nenavykly a zkusili jsme klasický kulatý a ten najednou chtěl a od té doby byl spokojený a klidný.

Později, až se začal víc zajímat o okolní svět, tak ho přestal přes den potřebovat a má ho jen na spaní. A jestli můžu doporučit, tak za nás jsou úplně nejlepší dudlíky od Tomme Tipee, jsou fajn kulaté, ale zároveň nejsou tak velké jako obyčejné kytičkové dudlíky z lékárny ;-)
1 člověk považuje za užitečné
cobaltino  18. črc 2014

Silikon nikdy

Mému synovi pomáhal dudlík při kolikách - jakoby tu bolest zadudal. Prso na ten samý účel odmítal - štvalo ho, že teklo mlíko, když on chtěl jen dudat. Teď ho má jen když nemůže usnout a chce se mu a ihned po uklidnění, ještě než zcela usne, ho vyplivne. A taky když potřebuje čůrat, ale nejde mu se dostatečně uvolnit (děláme BKM).

Silikonový dudlík si nikdy nevzal, vždy jen latexový. Je mnohem měkčí (řekla bych, že stejně měkký jako bradavka) a je to přírodní materiál. Nikdy se mi nestalo, že by mne za bradavku tahal nebo do ní kousal. A co se týče hygieny - vzhledem k tomu, že ho nemá při pohybu, není třeba ho tak často vyvářet a těch pár cyklů, než mu po dvou měsících dám nový, fakt kaučuk vydrží.

Jo a k té větě, že se rodiče nenaučí jinak reagovat na potřeby miminka: Myslím, že vždy záleží na přístupu konkrétního rodiče. My razili zásadu: nejdřív zkus všechno ostatní a až naposledy nabídni dudlík. Nikdy jsme ho jako umlčovací prostředek nepoužívali.
mircisek  13. led 2014

Dudlík prostě některé děti potřebují

I mě se některé formulace v článku nelíbí. Jsem maminkou tří dětí.

První chlapeček měl velké problémy s technikou přisávání (špatně stočený jazýček), takže jsem o dudlíku ani na chvíli neuvažovala. Ovšem když si ve 3 měsících vycumlal parádního cucfleka na ručičce, tak jsem rezignovala. Malej měl dudlík na usínání a sem tam na uklidnění, když se začal plazit, tak si s ním rád hrál, pak ho měl už jen na večerní usínání. Kolem roku ho dudlík v noci spíš rušil, tak jsme mu ho vzali a žádný problém.

Druhý chlapeček dudlík neměl, jako malinkatej nám dudlal prst (což je trochu náročnější na hygienu). Časem to šlo bez prstů i bez dudlíku. Večer usínal u prsu, přes den v kočárku, takže jsem neměla vůbec potřebu mu ho nabídnout.

Teď máme holčičku, která taky po šestinedělí žužlala všechno, co se jí dostalo k pusince. Dudlík má jen na usínání, občas si s ním hraje, ale to pak většinou skončí někde v koutě. V roce jí ho zase vezmeme.

Rozhodně nemám pocit, že bych tím omezila jejich vnímání potřeb. Pokud měli hlad, byla jim zima nebo cokoliv jiného, dudlík prostě odmítli a já taky nejsem hloupá, abych nepoznala, kdy má moje dítě nějaký problém. Myslím, že některé děti si prostě potřebují dudlat a některé ne. Mně osobně vadí, když vidím maminky větších dětí, když ucpou dítěti dudlíkem pusu, aby mlčelo. :-(
safira.b  8. led 2014

Dudlík a dvojčata

Moje první dcera dudlík nechtěla, kojila jsem do 1,5 než jsem znovu otěhotněla. Dudlík bych u ní uvítala, protože byla docela uplakané dítě, ale bohužel.

U dvojčátek to bylo jinak. Byly narozené předčasně, v porodnici dokrmované z láhve. Kojení šlo dobře asi do 3M, kdy kvůli refluxu prvního dvojčete a neustálého dokrmování nebylo mléčko a přešlo se na UM. Dudlíky jsem dětem dala, vzali mi Suvenix. Maximální spokojenost.

Jsem matka 3 dětí a nemyslím si, že jsem dudlíkem ublížila. Byla jsem ráda, že na ně něco zabírá a já nemusím poslouchat řvoucí dvojčata. Maminky co dudlíky dávají neodsuzuji a nemyslím, si , že je to něco špatného. Děti si sami dudlík dávají podle potřeby a já jim ho neschovávám ani neberu. Když rostou zoubky, jsou s ním klidnější.
pythie  7. led 2014

Dudlík

Stejně tak jako jiné maminky, tak i mě trošku naštval tento článek.

Věta: "Při používání dudlíku se obvykle rodiče dostatečně nenaučí jiné způsoby uklidňování a uspávání dítěte." mě pak zřejmě staví do pozice matky, která neumí nic jiného, než vrazit dítěti dudlík. U nás dudlík byl v prvních dvou měsících vcelku zbytečný - malá usnula sama, neměla potřebu nic cucat. Jenže přišel den, kdy paleček začal být úžasným prostředkem pro uklidnění. Po zkušenosti mého muže, který už má děti, kdy jeho dcera si do 2,5 let cucala palec a ten měla i trochu plochý oproti druhému, jsme se rozhodli, že dudlík bude lepším řešením než palec.

Osobně nejsem pro, aby maminka hned v porodnici cpala dítěti dudlík, já jí měla po celou dobu na prsu, takže se ududlávala i tím, ale pokud je dítě plačtivé a žádné jiné techniky nepomáhají, proč ho nepoužít. U nás zvítězil NUK. Dudlík používáme jen když jde spát a nevidím v tom problém. Jak je to s technikou kojení netuším, přestala jsem kojit ve 4měs.
katyxq  4. led 2014

My a dudlík

Naše malá až do 4 měsíců nechtěla absolutné žádný dudlík, pak se jí začaly prořezávat zuby a občas si podstrčený, místo prsa, vzala MAM silikonový a hned po usnutí ho vyplivnula.

Pak kolem 7. měsíce ho někdy mívala i v bdělém stavu, klubalo se jí dost zubů najednou. Ale kdybych vědela o dudlíkách to co dnes a co se bude dít, tak bych jí dudlík nenabízela, protože výsledkem bylo akorát to, že jsem měla prsa ožužlaná ještě víc, leckdy bolestivě (prostě k nim přistupovala stejně tvrdě jako k dudlíku). V noci se stejně budila velmi často a pravděpodobně mi klesla laktace (soudím dle horšího přibírání v té době, bolestivého tahání při sání, častějšího kojení).

Našteští malá měla dost rozumu i za mě a jak se jí prořezávaly v ani ne 10 měsících čtyřky zuby, tak dudlík definitivně odmítla. Poté už přibírala lépe, kojení bylo pro mě příjemnější, netahala "naprázdno". U dalšího dítka (až jednou bude), se chci dudlíku vyvarovat, to se raději naučím kojit při nošení v šátku ;-) (a to myslím vážně).
romcovaklarka  7. pro 2013

Různé děti - různé zkušenosti

Starší syn v šestinedělí špatně spal a usínal. Někdy jsem přemýšlela o dudlíku, ale bála jsem se ho dávat tak malému miminku, abych mu nezkazila techniku kojení. Po šestinedělí jsme dudlík vyzkoušeli, nebyla to tedy žádná láska na první pohled, ale pár měsíců ho měl - hlavně na cestování autem, u toho se kojí blbě :-D V 8 měsících dostal velkou rýmu a nemohl dudlat a od té doby si na dudlík ani nevzpomněl. Kojený byl dlouho.

Mladší dceři jsem po šestinedělí také zkoušela dát dudlík, tady hlavně proto, že si neustále cucala paleček. Vyzkoušeli jsme ale několik různých typů (různé tvary i materiály) a žádný nechtěla, cucá si jen ten svůj palec. Sama se tím uklidňuje a taky s ním usíná. Takže tady se dudlík neujal vůbec. Na jednu stranu palec jí jednou těžko seberu :-D na druhou stranu nemusím jí ho v noci podávat, sama ví, kdy si ho chce cucat a vždycky ho najde, takže pohoda x-) Kojená je dosud (10m).
vilimi  6. pro 2013

Zcela bez dudlíku i při kolikách

U nás malá nechtěla dudlík ani vidět. Přestože trpěla kolikami, dudlík razantně odmítala a přestože jsem se snažila ji ho dát, vždy bez úspěchu. Pokaždé začala řvát ještě víc a celá zrudla tak, že jsem to vzdala. Dudlík jazykem vždy vyhodila, přestože jsem se jí ho snažila v pusince přidržet.

Je pravda, že jí vůbec nechyběl a já vždy věděla, proč brečí. Opravdu to bylo jak píše jedna maminka - hlad, něco bolí.
A to podotýkám, že malá nepřibírala, měla neprůchodné slzné kanálky a neustále jsme vytlačovaly hnis. K tomu jsme byly několikrát v nemocnici na kapačkách a antibiotikách. Prostě dudlík v žádném případě. A kojená byla plně šest měsíců a dále do patnácti měsíců. Potom se sama odstavila.
mickeyd  6. pro 2013

Dudlík

I já musím reagovat na článeček, který mě taktéž rozhořčil. Ve kterém je opět vtíráno to, že nic lepšího než kojení neexistuje a kdo nekojí, je neschopný.

My měli poporodní problémy a díky nim jsme i začali mít špatné začátky s kojením. Kvůli plochým bradavkám, kdy je malá nebyla schopna vztí do pusy a držet a sát, jsem si museli pomáhat kloboučkami. Po příchodu jsme kojili skoro pořád, protože se díky kloboučkům moc nenapapala. Nakonec se sama ve 3. měsících odstavila. Během toho jsem se snažila malou poznávat a zjišťovat, co potřebuje a opravdu hodně nám pomohl právě dudlíček. U prsa nebyla schopna usnout, neustále si zhazovala klobouček a byla z toho nevrlá. Takže až se pořádně napapala, dala jsem ji dudlíček do pusy a spokojeně se ududlala v mé náruči či mé přítomnosti do spánku.

Po odstavení, co jsme začali být na UM, tak dudlík si vyžadovala opravdu jen na uklidnění při usínání, či když byla nervozní nebo se bála. Dnes je malé 9. měsíců, s dudlíkem je stále kamarádka, ikdy ho používá jen na uspání a po asi půl hodince spánku dudlík vyplivne a sama si ho až ráno po probuzení najde. Teď ho má spíš jen na usínání a hraní. A myslím si, že je mnohem spokojenější, než by byla bez dudlíku. Přes den ho vůbec nepotřebuje krom odpoledního a večerního usínání.
3 lidé považují za užitečné
kapljhgf  17. lis 2013

Nuk

Našemu synovi šoupli dudlík už sestry v porodnici, a tak jsem mu ho pak dávala též. Zkoušeli jsme MAM, ale ten u nás neuspěl teď máme Nuk a super.
spodhorska  15. lis 2013

Bez dudlíku

No my jsme dudlík zkoušeli několikrát v začátku (1 měsíc) a malá ho nechtěla, spíš asi kdybychom ho dávali víckrát, tak by se i naučila, ale mně to opravdu přišlo tak, že bych ztratila přehled o jejích pocitech. Jsme bez dudlíku a malá ho považuje za další hračku, takže si ho strká do pusy jako cokoliv jiného. Cucat ho neumí.

Nemám dojem, že by díky tomu víc brečela. Často se mě maminky ptají, když piští, kde mám dudlík, ale já vždycky vím proč piští. Buďto má hlad, je unavená nebo ji něco bolí, ale bezdůvodně nikdy neřve.
Jsem ráda že o tom vím a mohu na to reagovat. Když usíná, tak si dumlá palec, to ji uklidňuje. Má ho stále u sebe:o)) takže ji nikde nevypadne, nic nestojí a nemusím ho vyvařovat. Přijde mi to stejné jako když někdo může kojit a nekojí a raději dává UM a obhajuje to tím jak je to prima, že může krmit i tatínek....
2 lidé považují za užitečné
stockova  8. lis 2013

MAM je super

U nás se neusne bez dudlíčku. Používáme jedině sametový MAM a je super!
regresa  8. lis 2013

MAM

My jsme s dudlíčkem začali v porodnici, dokonce přesně 12 hodin po narození. Dudlík jsem používat chtěla, rozhodně nejsem proti, takže jsem ho měla s sebou připravený. Malá měla od narození spodní ret v pusince, což jí bránilo se přisát - sála totiž ret místo bradavky. Takže nejjednodušší řešení mi přišlo, naučit jí na dudlíček, tam má ret taky venku.

Vybrali jsme si značku MAM, protože má sametový povrch a nepadá tolik z pusinky (a taky jsou krásný :-) ). Taky jsem věděla, jak naučit miminko, aby dudlík udrželo samo. S kojením jsme měli velký problém, ale nebyla to vina dudlíku, někdy se to tak prostě stane. Mlíka je dost, ale miminko nechápe, jak na to a to mu bohužel nikdo neukáže.
Za dudlík jsem dost vděčná, protože všechny maminky v okolí, které byly proti dudlíku (aby se jim miminko nezkazilo, nebylo zmatené a chtělo hezky pít), nebo se spokojily s tím, že jejich miminko dudlík prostě "nechce", měly najednou z miminek pětiměsíční nespokojence, kteří plakali v autě, kočárku, v obchodech, prostě všude. A naše miminko? Plakalo taky. Ale stačilo dát dudlíček, pohladit po nosíku, něco zabroukat a bylo ticho, klídek, spokojenost na obou stranách.

Můj názor je velmi jednoduchý - když miminka uklidňuje sání, dokonce jim způsobuje nevýslovné blaho, tak proč jim ho nedopřát co nejčastěji? :) Teď je Andulce šestnáct měsíců, dudlík má na usnutí. Dokonce už se nebrání ani jiné značce než svému oblíbenci MAM, takže nemusíme utrácet takové nehorázné sumy. A zubař zoubky chválil, takže žádný problém ani v tomhle směru. U příštího miminka určitě budeme zase dudlíčkovat.
2 lidé považují za užitečné
jamys  7. lis 2013

Žádný dudlík

Naše malá dudlík odmítala, lítal obloukem z postýlky i kočárku. Utratila jsem za různé druhy dudlíků asi 1000Kč a k ničemu.
Takže já zkušenosti s dudlíkem nemám. Nechtěla ani dudlík na lahvičce, pila rovnou z hrníčku s pítkem, pak brčkem, asi v 9ti měsících. .A do cca 1,5 roku jsem kojila, jiné mlíko nechtěla, pak pila z hrníčku i mlíko.
2 lidé považují za užitečné
fori  7. lis 2013

Canpon a Lovi

My začínaly s Canpol babies, (s bambulí), protože ty ploché malé z pusinky vypadávaly. A cca v 6 měsících jsem přešla na dudlíky od Lovi a u nás teda naprostá spokojenost. Máme jich cca 6 :-) U dalšího mimča koupím rovnou LOVI ;-)
andrejka_86  7. lis 2013

Náš Canpol babies

Když se nám nedařilo kojení a syn neustále plakal, nabídli jsme mu postupně jeden dudlík po druhém, co jsme stihli nakoupit, ještě než vykouknul na svět. Všechny šly hned z pusinky ven, ať už NUK, MUM, zkosený, latexový, silikonový, prostě žádný. Probděné noci mě ale donutily hledat ten nej, který bude synovi vyhovovat. A našla jsem! Silikonový kulatý Canpol babies. Láska na první pohled. I v roce měl velikost 0-6 měsíců a nemohl si zvyknout na větší "třešničku", i té už ale přišel na milost, a vlastně všem dudlíkům, které v období kojence nemohl v pusince udržet ani chviličku.

V Davídkově 15. měsících jsme byli na první zubní prohlídce, paní zubařka dudlík okamžitě zavrhla, že se mu ještě tvarují dásně a později se to bude muset rovnat pomocí rovnátek. Cumlání dudlíku jsme začali postupně omezovat (stejně jsem chtěla, aby byl ve 2 letech zcela bez dudlíku, tak to jen urychlíme). Zatím jej má jen na spinkání, jak odpolední, tak noční. Nedávno jsem si ale všimla, že s dudlíkem usne, ale za chvilku jej vyplivne. Takže pomalu zkusíme odebírat na odpolední spaní a snad časem i na to večerní. A děkuji za nápad od @anien - pohádka místo dudlíku je nádhera! ;-) Zkusím praktikovat i u nás! x-)
1 člověk považuje za užitečné
marie_anna  7. lis 2013

Absolutní nezájem

Můj syn si do pusy strká a cumlá rád cokoli kromě dudlíku. A to jsme vyzkoušeli různé druhy. Kratince dokázal cumlat jen v prvních týdnech života, což zpříjemnilo společenské události, jako je křest nebo jízda v dopravních prostředcích, později už ani chvilku. Teď má tři měsíce a jeho postoj se nezměnil.
kali.kal  6. lis 2013

Moje nedudlíkové holky

U první dcery jsem zkusila dát dudlík až ve třech měsících (abych neporušila sací reflex) a už ho nechtěla nikdy.
U druhé jsem dala dudlík už asi ve dvou týdnech (maličký z DM) a úspěšně dudlala do osmi neděl. Pak dudlík vyplivla a už ho nechce.
Upřímně závidím maminkám, jejichž děti fungují na dudlíku.
1 člověk považuje za užitečné
speedygon  6. lis 2013

Naše dudlíky

Tak dcerka měla pouze a jenom NUK, ale myslím, že šlo prostě o ten tvar savičky, takže by vzala i jinou značku. Ale jakmile jsem zkusila jinou savičku (viz. zelený dudlík z úvodního fota), tak odmítla. Na dudlíčku závislá nebyla, sama se odstavila zhruba ve 2.5 letech.

Tomášek měl jako první v pusině LOVI (už v porodnici) a NUK odmítal. Přišlo mi, že to je tím, že LOVI mají savičku drobnější (0-4 měsíce), kdežto NUK díky většímu věkovému rozmezí (0-6 měsíců) ji má větší, tak na tu jeho pusinku byl prostě větší, jelikož po čase začal přijímat i NUK. Takže na doma máme NUK, na ven LOVI. Na dudlíčku taky není závislý, tak doufám, že odstavení bude rovněž v pohodě a určí si to sám.
anien  6. lis 2013

My a dudlík

Dudlík jsme používali prakticky od narození, ale vždy podle potřeby. Cca kolem roku jsme to začali redukovat a míval ho už jen na spaní. Trochu jsem si dělala starosti, jak dudlík odbourat a nakonec to přišlo úplně samo a přirozeně.
Asi měsíc před 2. narozeninami projevil Max zájem o knížky a před spaním jsme mu četli tak dlouho dokud neusnul. A díky čtení jsme přesně v den 2. narozenin na dudlíka zapomněli.
Zjistila jsem, že ho nemá až když jsem odcházela od spícího dítěte. To čtení ho uklidňuje podobně jako dudlík. Tak jsem si řekla, že to zkusíme. A vyšlo to. Sice asi za 4 dny si na dudlík vzpomněl, ale to už jsem nějak zakecala :-)
1 člověk považuje za užitečné
lena.k  6. lis 2013

Dudlík u nás

Po přečtení článku mi to nedá a musím přidat naši zkušenost.
Musím úvodem říct, že článek mě trošku vytočil, protože po jeho přetení mám pocit, že jen neschopná matka, která nerozumí, nebo snad ani nechce rozumět/vnímat, svému dítěti a která chce vědomě kazit kojení. Věřím, že tak striktně to myšleno nebylo. Působí tak na mě jen formulace první věty některých odstavců - "dudlík kazí", "dudlík omezuje".

No, každopádně u nás bez problémů. Kojím stále, nikdy jsem neměla žádné extra problémy s prsy. Bez dudlíku naše malá v určitém období prostě nebyla k utišení, nezáleželo, jestli je u nás v náručí, v šátku, v posteli, v jaké je poloze apod. Prostě plakala a plakala. Dudlík byl naše spása a nedám na něj dopustit (jediné, co by asi fungovalo jako náhrada za něj by bylo prso permanentně v puse, což si nemyslím, že je dobré).

V současnosti používáme dudlík jen na spaní a na uklidnění velkého pláče, kdy ho malá chce (jasně, má to jako berličku, ale když to zabírá, proč ne). Sama od sebe si postupně omezuje čas, kdy dudlík má, tak doufám, že odstavování od dudlíku bude relativně bez problémů.
5 lidí považuje za užitečné