Batole

Batole je po kojenci a novorozenci dalším vývojovým stupněm dítěte. Za batole se považuje dítě ve věku od 1 do 3 let, přičemž je toto období ještě rozděleno na mladší a starší batolecí věk. Mladší od 1 do 2 let a starší od 2 do 3 let.
Batole

V batolecím věku dítě začíná rozeznávat blízké osoby, tvary, obrázky, hračky. Učí se chodit, lézt, začíná mluvit, uvědomuje si své bytí a používá osobu Já. Hraje si s hračkami i ostatními dětmi a uvědomuje si, že základní, praktické předměty, které jsou kolem něj, slouží k určitým, každodenním činnostem.

Batole prochází obdobím vzdoru7, kdy se začne vztekat, protože se učí rozpoznávat a vyrovnat se s rozdíly mezi potřebovat a chtít, vyjadřovat své emoce a pracovat s nimi.

V tomto věku dětem také začínají růst první zoubky a vlásky.

Batole a motorika

Motorika i pohyblivost dítěte se rychle rozvíjí hlavně díky hrám s materiálem (písek, voda apod.), napodobováním dospělých, prostými hrami na "něco" (na princezny, na doktory, atd.). Ve třech letech je dítě pohybově tak zdatné, že se může učit lyžovat.

Batole a rozvoj řeči

Vedle motoriky se rychle rozvíjí i řeč. Batole upouští od své batolecí řeči, tzv. znakování, kdy rodičům ukazuje, co chce, co dělá, atd. tahy rukou, obličejem a jinými části těla. Velmi rychle si totiž začíná uvědomovat, že aby se s okolím lépe a rychleji dorozumělo, je lepší používat slova namísto znaků.
Batole

Od počátečního žvatlání pochytí dítě až dvě nová slova denně a ve dvou letech dokáže časovat, skloňovat a sestavit větu z několika slov. Ze slabik skládá první slova jako baba, tata, mama, pa. Za pomoci dospělých se dokáže naučit i krátké říkanky a básničky pro děti2. Jejich opakováním si dítě slova rychleji osvojí a naučí se je používat i mimo danou říkanku nebo písničku, básničku.

Vzhledem k tomu, že se řeč v tomto období rychle vyvíjí, je vhodné, když dospělí na dítě hovoří spisovnou, čistou řečí, udávají "tón" řeči a tím dítěti předají správnou mluvu i do dalších vývojů v rozumové, citové, charakterové a spirituální výchově.

Batole a sebepoznání

Batole8 se sebepoznává v zrcadle, dokáže rozpoznat, co udělalo dobře a pochválit se a nebo si naopak uvědomuje svůj nezdar. Často používá osobu Já, namísto doposud používané třetí osoby On/Ona a všechno by rádo dělalo samo. Tímto se vyvíjí i jeho osobnost. Na druhou stranu zkouší, kam až může zajít a kde jsou jeho hranice a projeví se tak i první období vzdoru7, kdy odmítá vše, co mu dospělí nabízejí a nebo po něm chtějí - tj. negativistické stadium. Do jeho života vstupuje určitý řád a poznávání slov "chci", "nechci", "musíš", "nesmíš", v respektující výchově3 se místo použití slov musíš a nesmíš nastavují hranice pomocí slov typu "spolu", "pouze u stolu", "místo toho můžeme", "jen doma", "děláme to z důvodu", "slouží to jen k", "křehké" apod.

Hygienické a stravovací návyky batolete

V tomto období batole přestává nosit pleny33 a učí se používat nočník, toaletu. Vytváří si základní hygienické návyky - mytí rukou, čištění zoubků, smrkání, učí se samo jíst a oblékat bez pomoci dospělých.
Batole

Zcela samostatně ale jíst ještě neumí, obvykle mu musí pomáhat dospělí a připravovat mu vhodnou stravu34 pro tento věk jako jsou například přesnídávky, doměkka udušené maso, zelenina, bramborová kaše aj.

Více o batoleti na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Batole
  2. http://batole.zdrave.cz/

Externí linky

Hodnocení a zkušenosti s batoletem

Máš zkušenost s batoletem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kubicek11  7. led 2016

Obouvání

Náš 13-ti měsíční chlapeček zvládá různé věci a hodně věcí by chtěl dělat sám a snaží se o to. Například papání zkouší, sám si začíná říkat o nočník, ale co je opravdu legrační, tak je obouvání botiček. Hrozně rád by si je nasadil sám, ale prostě mu to nejde. Botku vezme a začne ji směřovat na špičku nohy. Do toho si nožku zvedá, aby si pomohl, ale zatím se vždy překulí do lehu. Takže si pak nechá botky obout od nás. :-D
nikissek28  9. lis 2014

Naše batolata :)

Máme dvě děti 17 m. po sobě. Starší má 2,5 roku, mladší 13 m.
Matěj se od roku a půl nají sám lžičkou, umí se vysmrkat, už je cca 3 měsíce bez plen (i na noc).
Teprve teď začíná mluvit nějak víc srozumitelně. :) Obléct se sám nezvládne, ale svlékání mu jde báječně. :-D Umí barvy, písmena a spoustu zvířat. Pozná zařízení bytu i kusy nadobí a oblečení.

Klárka je zatím ještě takové miminko. Ale po vzoru staršího bráchy se naučila lést na gauč.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce