Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Plodová voda

Těhotenství a plodová vodaPlodová voda (též amniová tekutina, liquor amnii) je tekutina, která se vytváří v průběhu těhotenství24. Plodová voda poskytuje prostor pro symetrický růst plodu82, chrání plod, umožňuje pohyby plodu14 a udržuje stálou teplotu.

Plodová voda obsahuje i antibakteriální látky, jako např. transferin, mastné kyseliny, imunoglobuliny a lysozym, který chrání plod před infekcí.

Zhruba do 38. týdne21 objem vody stoupá. V 10. týdnu19 je to asi 30 ml, ve 20. týdnu20 350 ml a kolem 38. týdne dosahuje objem plodové vody kolem 1000 ml. Odtokem plodové vody6 začíná porod.

Více informací o odtoku plodové vody naleznete v samostatném článku Odtok plodové vody.6

Složení plodové vody

Plodovou vodu tvoří z 98 % voda a zbytek je tvořený z buněk amnia, močovinou, bílkovinou a glukózou. Složení plodové vody se mění v závislosti od týdne těhotenství5. Na její složení má vliv i činnost močového a trávicího traktu plodu. Součástí plodové vody jsou i minerální látky, kreatinin, odloupnuté části povrchu plodu, mázek a chloupky lanuga (pokrývá dětské tělíčko v děloze3). Tekutina je čirá a má jemný zápach. Když se blíží porod29, tak se postupně zakalí.

Množství močoviny a kreatininu stoupá během těhotenství, zatím co množství sodíku a chloridu postupně klesá, souvisí to s dozráním močového systému.

Plodová voda má pH v rozmezí 7 - 7,5 pH. Hladina pH v pochvě je nižší a pH kyselé v rozmezí 3,8 - 4,5. Když se při vyšetření pH v pochvě zjistí hodnoty vyšší než 4,5, svědčí to o možnosti prasknutí plodových obalů a předčasném odtoku plodové vody.

Výzkumníci zjistili, že plodová voda obsahuje určité množství kmenových buněk. Kmenové buňky jsou buňky, ze kterých mohou vzniknou všechny tkáně. Tyto buňky se tedy diferencují do různých tkání a tyto tkáně se potom mohou použít v budoucnosti.

Dva mililitry plodové vody obsahuje asi 20 000 kmenových buněk, ze kterých 80 % je životaschopných. Plodová voda se dá získat během amniocentézy17 nebo při porodu29.

Plodová voda - funkce

Plodová voda a miminko

 • udržuje stálou teplotu,
 • zabraňuje přilnutí jemné pokožky plodu k plodovému obalu,
 • umožňuje symetrický růst,
 • umožňuje vznášení a pohyb plodu,
 • chrání plod před zraněními při vnějších nárazech8 a tlaku,
 • umožňuje pohyb dítěte v děloze3, což napomáhá správnému růstu kostí,
 • ovlivňuje správný vývoj plic.

Plodová voda - určování jejího množství během těhotenství

Množství plodové vody je závislé na týdnu těhotenství a lékaři se ho snaží určit pomocí ultrazvukového vyšetření2, odhad množství plodové vody poskytuje i palpační (vyšetření prstem) vyšetření polohy plodu36 Leopoldovými hmaty. V 10. týdnu19 je to asi 10 až 30 ml, v 16. týdnu29 250 ml, ve 20. týdnu20 350 ml, ve 33. týdnu12 800 ml a největšího množství, kolem jednoho litru, dosahuje tato tekutina ve 38.týdnu těhotenství21. Koncem těhotenství13 se absorbuje až 40% plodové vody a ve 40. týdnu26, v termínu porodu74, je jí 600 až 800 ml. Plodová voda se vstřebává do krevního oběhu plodu přímo amniem a nepřímo přes plod, který ji přibližně od 5. měsíce těhotenství20 polyká. Její obměna je poměrně rychlá, koncem těhotenství se jí za jednu hodinu vymění polovina.

V 8. týdnu36 se množství plodové vody zvyšuje rychlostí 10 ml/týden, ve 13. týdnu18 je to již 25 ml/týden a maxima je dosaženo ve 21. týdnu20, kdy plodová voda přibývá rychlostí 60 ml/týden. Poté postupně rychlost narůstání množství plodové vody klesá a od 33. týdne se naopak množství plodové vody snižuje absorpcí rychlostí asi 8% za týden.

Produkce plodové vody

Plodová voda se na začátku těhotenství37 získává z krevní plazmy od matky, která přechází přes plodové obaly do dělohy. Buňky amnia (plodového obalu) umožňují přesun elektrolytů do plodové vody. Přesun vody přes plodové obaly do dutiny dělohy je umožněný na základě biochemických vlastností vody a osmotického tlaku.

Později se na tvorbě podílí i plod, který začne polykat plodovou vodu, která se následně vylučuje ledvinami ven z těla plodu. V druhé polovině těhotenství je tedy moč plodu hlavním zdrojem plodové vody.

Hlavní zdroje tvorby a obměny plodové vody se skládají z:

 • placenty9, plodových obalů - plodové obaly představují druhý nejdůležitější zdroj tvorby a obměny plodové vody z dutiny dělohy. Plodová voda a elektrolyty přecházejí přes placentu. V druhé polovině těhotenství se placentou a plodovými obaly odstraní asi 200 - 500 ml za den.
 • stěny dělohy - přesun vody přes dělohu je umožněný pomocí krevních cév
 • kůže plodu - kůže plodu je do 25. týdne těhotenství místem, kde dochází k přesunu vody a elektrolytů
 • trávicího systém plodu - polykání plodové vody je hlavním zdrojem obměny plodové vody. Plod začíná polykat plodovou vodu už od 8. - 11. týdne těhotenství. Plod spolyká 500 - 1000 ml za den v posledním trimestru13
 • dýchacího systém plodu - plíce plodu produkují denně 300 - 400 ml vody, část z tohoto množství přispívá k plodové vodě
 • močového systém - moč se začíná tvořit už v 9. - 10. týdnu. Plod ve třetím trimestru produkuje 800 - 1200 ml moči za den.

Množství plodové vody může být ovlivněno i jinými faktory, např. prolaktinem, což je hormon, který ovlivňuje propustnost plodových obalů a placenty.

Určování množství plodové vody během těhotenství

Ultrazvuk je neinvazivní metoda, která se používá na zjišťování množství plodové vody v děloze. Při vyšetřování se lékař snaží na ultrazvuku najít místo, kde je nejvíce plodové vody, tzv. nejdelší vertikální sloupec plodové vody, který obklopuje plod. Při nalezení tohoto místa se změří jeho délka. Normální rozsah je 2 - 8 cm u jednoho plodu, při vícečetném těhotenství je to cca 2,5 - 7,5 cm.

Hodnocení množství plodové vody na základě vertikálního sloupce při ultrazvukovém vyšetření:

Těhotenství a plodová voda

Množství plodové vody Diagnostika
méně než 1 cm těžký oligohydramnion
1-2 cm mírný oligohydramnion
2-8 cm fyziologický nález
8-12 cm mírný polyhydramnion
12-16 cm středně závažný polyhydramnion
více než 16 cm závažný polyhydramnion

Problémy s plodovou vodou

Pokud je plodové vody méně, než by odpovídalo fyziologickému množství, označuje se tento stav jako oligohydramnion5. Je-li plodové vody více, než odpovídá fyziologickému množství, jedná se o polyhydramnion. Anhydramnion je naprosté chybění plodové vody.

Více o nedostatku či nadbytku plodové vody naleznete v samostatných článcích Oligohydramnion5 a Polyhydramnion.

Více o plodové vodě na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Gloria Leifer: Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství. Grada Publishing a.s., 2004
 2. Catherine Jackson: Maternal, Fetal and neonatal physiology. Saunders Elsevier, 2007.
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Plodová_voda
 4. http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/plodova-voda-zkr-pv-vp-5
 5. http://radiopaedia.org/articles/amniotic-fluid-volume-1
 6. http://en.wikipedia.org/wiki/Amniotic_fluid
 7. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zazrak-poceti-plod/plodova-voda
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s plodovou vodou

Máš zkušenost s plodovou vodou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mavega  8. dub 2015

Oligohydramnion

Na ultrazvuku ve 30tt mi byl diagnostikován nedostatek plodové vody - oligohydramnion. Nicméně, paní doktorka s tím nic nedělala, řekla, že to nic není a ať jsem v klidu. Na žádných dalších kontrolách jsem nebyla a dokonce to byl (kromě utz těsně před porodem) poslední ultrazvuk, který jsem během těhotenství absolvovala. Byla jsem z toho vyděšená, protože jsem si na internetu našla spoustu (h)různých informací, co by to mohlo znamenat, ale naštěstí byl Ondra v pořádku.
0 poděkování
tutyfruty  5. pro 2014

Neskutečné množství plodové vody

Zhruba od 30tt mě v poradnách strašili, že mám podle UTZ plodové vody víc, než je normální (testy na těhotenskou cukrovku jsem měla negativní) a že kvůli tlaku, který vyvíjí, je možné, že budu rodit dřív.

Nakonec jsem rodila v 34+5tt, vodu mi praskla až PA a sama byla překvapená, když jí ta jedna miska nestačila a moje plodovka byla doslova všude. :-D
0 poděkování