Plodová voda

Plodová voda je čirá, lehce nažloutlá tekutina s mírným zápachem, která během těhotenství obklopuje vyvíjející se plod. Tuto tekutinu produkuje amnion, tenká blána, která pokrývá plod a vnitřní stěnu dělohy.

Plodová voda se vstřebává do krevního oběhu plodu přímo amniem a nepřímo přes plod, který ji přibližně od 5. měsíce těhotenství20 polyká. Její obměna je poměrně rychlá, koncem těhotenství se jí za jednu hodinu vymění polovina.

Její objem obvykle dosahuje maxima kolem 36. týdne těhotenství. Když se blíží porod29, přestává být čirá a začne se zakalovat. Poté je spolu s placentou a pupeční šňůrou vyloučena6 z těla. Více informací o odtoku plodové vody naleznete v samostatném článku Odtok plodové vody.6

Funkce plodové vody

Plodová voda poskytuje prostor pro symetrický růst plodu82, chrání ho, umožňuje mu první pohyby14 a také jej udržuje ve stabilní teplotě. Zároveň hraje důležitou roli při vývoji plic a trávicího traktu a také brání přilnutí jemné pokožky plodu k plodovému obalu.

Složení plodové vody

Plodová voda je z větší části voda, ale obsahuje také bílkoviny, sacharidy, lipidy, močovina, elektrolyty a hormony. Její složení se mění v závislosti na fázi těhotenství5. Na její složení má vliv i činnost močového a trávicího traktu plodu. Součástí plodové vody jsou i minerální látky, kreatinin, odloupnuté části povrchu plodu, mázek a chloupky lanuga (pokrývá dětské tělíčko v děloze3). Množství močoviny a kreatininu stoupá během těhotenství, zatím co množství sodíku a chloridu postupně klesá, souvisí to s dozráním močového systému.

Navíc plodová voda obsahuje antibakteriální látky, jako např. transferin, mastné kyseliny, imunoglobuliny nebo lysozym, které chrání plod před infekcí.

Plodová voda má pH v rozmezí 7 - 7,5. Hladina pH v pochvě je nižší a kyselé, a to v rozmezí 3,8 - 4,5. Když se při vyšetření pH v pochvě zjistí hodnoty vyšší než 4,5, svědčí to o možnosti prasknutí plodových obalů a předčasném odtoku plodové vody.

Odborníci zjistili, že plodová voda obsahuje určité množství kmenových buněk (dva mililitry plodové vody obsahuje asi 20 000 kmenových buněk, z nichž 80 % je životaschopných). Plodová voda se dá získat během amniocentézy17 nebo při porodu29.

Množství plodové vody během těhotenství

Množství plodové vody může být ovlivněno i jinými faktory, např. prolaktinem, což je hormon, který ovlivňuje propustnost plodových obalů a placenty.

Produkce plodové vody

Plodová voda se na začátku těhotenství37 získává z matčiny krevní plazmy, která přechází přes plodové obaly do dělohy. Buňky amnia (plodového obalu) umožňují přesun elektrolytů do plodové vody. Přesun vody přes plodové obaly do dutiny dělohy je umožněný na základě biochemických vlastností vody a osmotického tlaku.

Později se na tvorbě podílí i plod, který začne polykat plodovou vodu, jež se následně vylučuje ledvinami ven z těla plodu. V druhé polovině těhotenství je tedy moč plodu hlavním zdrojem plodové vody.

V 8. týdnu36 se množství plodové vody zvyšuje rychlostí 10 ml/týden, ve 13. týdnu18 je to již 25 ml/týden a maxima je dosaženo ve 21. týdnu20, kdy plodová voda přibývá rychlostí 60 ml/týden. Poté postupně rychlost narůstání klesá a od 33. týdne se naopak množství plodové vody snižuje absorpcí, a to rychlostí asi 8 % za týden.

Určování množství plodové vody

Množství plodové vody je závislé na týdnu těhotenství a lékaři se jej snaží určit pomocí ultrazvukového vyšetření2. Odhad množství plodové vody může poskytnout i palpační (vyšetření prstem) vyšetření polohy plodu36 Leopoldovými hmaty.

Při vyšetřování se lékař snaží na ultrazvuku najít místo, kde je nejvíce plodové vody, tzv. nejdelší vertikální sloupec plodové vody, který obklopuje plod. Při nalezení tohoto místa se změří jeho délka. Normální rozsah je 2 - 8 cm u jednoho plodu, při vícečetném těhotenství je to cca 2,5 - 7,5 cm.

Hodnocení množství plodové vody na základě vertikálního sloupce při ultrazvukovém vyšetření:

Množství plodové vody Diagnostika
méně než 1 cm těžký oligohydramnion
1-2 cm mírný oligohydramnion
2-8 cm fyziologický nález
8-12 cm mírný polyhydramnion
12-16 cm středně závažný polyhydramnion
více než 16 cm závažný polyhydramnion

Zdroje plodové vody

 • Placenta9 a plodové obaly - plodové obaly představují druhý nejdůležitější zdroj tvorby a obměny plodové vody z dutiny dělohy. Plodová voda a elektrolyty přecházejí přes placentu. V druhé polovině těhotenství se placentou a plodovými obaly odstraní asi 200 - 500 ml za den.
 • Stěna dělohy - přesun vody přes dělohu je možný pomocí krevních cév.
 • Kůže plodu - kůže plodu je do 25. týdne těhotenství místem, kde dochází k přesunu vody a elektrolytů.
 • Trávicí systém plodu - polykání plodové vody je hlavním zdrojem obměny plodové vody. Plod začíná polykat plodovou vodu už od 8. - 11. týdne těhotenství. Plod spolyká 500 - 1000 ml za den v posledním trimestru13.
 • Dýchací systém plodu - plíce plodu produkují denně 300 - 400 ml vody, část z tohoto množství přispívá k plodové vodě.
 • Močový systém - moč se začíná tvořit v 9. - 10. týdnu. Plod ve třetím trimestru produkuje 800 - 1200 ml moči za den.

Problémy s plodovou vodou

 • Pokud je plodové vody méně, než by odpovídalo fyziologickému množství, označuje se tento stav jako oligohydramnion5.
 • Je-li plodové vody více, než odpovídá fyziologickému množství, jedná se o polyhydramnion.
 • Anhydramnion je naprosté chybění plodové vody.

Více o nedostatku či nadbytku plodové vody naleznete v samostatných článcích Oligohydramnion5 a Polyhydramnion.

Více o plodové vodě na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Gloria Leifer: Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství. Grada Publishing a.s., 2004
 2. Catherine Jackson: Maternal, Fetal and neonatal physiology. Saunders Elsevier, 2007.
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Plodová_voda
 4. http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/plodova-voda-zkr-pv-vp-5
 5. http://radiopaedia.org/articles/amniotic-fluid-volume-1
 6. http://en.wikipedia.org/wiki/Amniotic_fluid
 7. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zazrak-poceti-plod/plodova-voda

Hodnocení a zkušenosti s plodovou vodou

Máš zkušenost s plodovou vodou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mavega  8. dub 2015

Oligohydramnion

Na ultrazvuku ve 30tt mi byl diagnostikován nedostatek plodové vody - oligohydramnion. Nicméně, paní doktorka s tím nic nedělala, řekla, že to nic není a ať jsem v klidu. Na žádných dalších kontrolách jsem nebyla a dokonce to byl (kromě utz těsně před porodem) poslední ultrazvuk, který jsem během těhotenství absolvovala. Byla jsem z toho vyděšená, protože jsem si na internetu našla spoustu (h)různých informací, co by to mohlo znamenat, ale naštěstí byl Ondra v pořádku.
tutyfruty  5. pro 2014

Neskutečné množství plodové vody

Zhruba od 30tt mě v poradnách strašili, že mám podle UTZ plodové vody víc, než je normální (testy na těhotenskou cukrovku jsem měla negativní) a že kvůli tlaku, který vyvíjí, je možné, že budu rodit dřív.

Nakonec jsem rodila v 34+5tt, vodu mi praskla až PA a sama byla překvapená, když jí ta jedna miska nestačila a moje plodovka byla doslova všude. :-D

Přihlas se do těhotenského newsletteru