Téměř každá budoucí maminka se s pojmem triple test (správně se píše s jedním p a ne s dvouma jako tripple) během svého těhotenství setkala, protože většina jich toto vyšetření podstupuje.
Jde o krevní testy, které se provádí mezi 16. až 18. týdnem těhotenství24 a nejpozději lze tyto testy provést do 22. týdne těhotenství14. Jeho cílem je ukázat, zda dítěti hrozí nějaká vrozená vývojová vada, a to Downův syndrom, Patauův syndrom a Edwardsův syndrom. Triple test je vyšetřením výše hladin tří hormonů v krvi (AFP, hCG1, uE3) (proto triple test neboli trojitý test), které ukazují na možné vrozené vývojové vady a chromozomální odchylky plodu, a to podle jejich vzájemného poměru a věku matky.
Problém triple testů ale je, že často vycházejí falešně pozitivní a nastávající maminku jen zbytečně vyděsí. Každá by proto měla vědět, že fakt, že triple test je pozitivní, v žádném případě 100% neznamená, že miminko bude postižené. V případě pozitivního testu se doporučuje odběr plodové vody17.
Triple test byl jednoduchou formou screeningu vrozených vývojových vad, pouhým odběrem krve. V současné době zůstává jednoduchým způsobem screeningu Downova syndromu pro ženy, které přicházejí k lékaři v pozdějším stádiu těhotenství.
Hlavní význam triple testu dnes ovšem spočívá v tom, že jeho výsledky mohou být využity jako součást integrovaného testu, kdy společně s UTZ vyšetřeními a biochemickými testy (PAPP-A, volné beta HCG), provedenými v 1. trimestru37 těhotenství, získáme výsledek screeningu s absolutně nejlepšími možnými parametry - integrovaný test.