Triple test

Triple test
Téměř každá budoucí maminka se s pojmem triple test (správně se píše s jedním p a ne s dvouma jako tripple) během svého těhotenství setkala, protože většina jich toto vyšetření podstupuje.

Jde o krevní testy, které se provádí mezi 16. až 18. týdnem těhotenství24 a nejpozději lze tyto testy provést do 22. týdne těhotenství14. Jeho cílem je ukázat, zda dítěti hrozí nějaká vrozená vývojová vada, a to Downův syndrom, Patauův syndrom a Edwardsův syndrom. Triple test je vyšetřením výše hladin tří hormonů v krvi (AFP, hCG1, uE3) (proto triple test neboli trojitý test), které ukazují na možné vrozené vývojové vady a chromozomální odchylky plodu, a to podle jejich vzájemného poměru a věku matky.

Spolehlivost triple testu

Problém triple testů ale je, že často vycházejí falešně pozitivní a nastávající maminku jen zbytečně vyděsí. Každá by proto měla vědět, že fakt, že triple test je pozitivní, v žádném případě 100% neznamená, že miminko bude postižené. V případě pozitivního testu se doporučuje odběr plodové vody17.

Triple test byl jednoduchou formou screeningu vrozených vývojových vad, pouhým odběrem krve. V současné době zůstává jednoduchým způsobem screeningu Downova syndromu pro ženy, které přicházejí k lékaři v pozdějším stádiu těhotenství.

Význam triple testu

Hlavní význam triple testu dnes ovšem spočívá v tom, že jeho výsledky mohou být využity jako součást integrovaného testu, kdy společně s UTZ vyšetřeními a biochemickými testy (PAPP-A, volné beta HCG), provedenými v 1. trimestru37 těhotenství, získáme výsledek screeningu s absolutně nejlepšími možnými parametry - integrovaný test.

Více o triple testu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20131126141217/http://www.prediko.cz/prenatalni-diagnostika/screening...
  2. http://zena-in.cz/clanek/takhle-probiha-tehotensky-triple-test/kategorie/zdravi
  3. https://web.archive.org/web/20160403063229/http://www.kafe.cz/sex-a-vztahy/
  4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Triple_test

Hodnocení a zkušenosti s triple testem

Máš zkušenost s triple testem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
monika339  18. čer 2021

Down 1:26

Test nám vyšel 1:26 a máme zdravého chlapečka!!

Tehdy jsem z výsledků malém omdlela a byl to strašný šok.
Pak jsem začala pátrat po informacích a zjistila, že je pravděpodobnost hodně ovlivněna věkem a momentálním krevním obrazem. Mně bylo 38 let- stará matka. 😃

V průběhu dalších testů jsem slyšela příběhy z okolí, jak maminkám vycházely testy ještě hůř a rodily se zdravé děti... Většinou to byly maminky kolem 40. Ultrazvuk mi vyšel dobře, odběr choriových klků také.

Řekla jsem si, že svou zkušenost napíšu, nejen proto, že se nám při tak vysoké pravděpodobnosti postižení narodil zdravý chlapeček, ale i pro to, že při čekání na výsledek jsem pročítala zkušenosti jiných maminek a některé mi moc pomohly.

Já osobně jsem tomu drobečkovi tehdy slíbila, že budu bojovat, a že se ho nevzdám, ať konečný test dopadne jakkoli, i když představa postiženého prvního dítěte byla samozřejmě děsivá. Ve stresu mi pomohly maminky z netu, které psaly o častých chybně pozitivních testech. Nakonec jsem se bála, aby mu spíš neublížil ten odběr klků. Pokud bych byla znovu těhu a znovu měla špatné výsledky krve a ultrazvuk dobrý, asi bych už na ten odběr z břicha nešla, ale je to opravdu individuální, není to samozřejmě pro všechny.

Nejdůležitější je si to srovnat v hlavě a rozhodnout se.
Snad moje zkušenost alespoň někomu pomůže :*
1 člověk považuje za užitečné
gabkekoczi  3. lis 2017

Zbytečný stres pro maminky

Již 2 měsíce jsem hrdou a spokojenou dvojnásobnou maminkou - dcera 2 roky a 8 měsíců, syn zmíněné 2 měsíce.

U obou dětí nám vyšel pozitivní tripple test. U prvního těhotenství vyšel test pozitivní na Smith-Lemli-Opitzův syndrom. Když jsem si přečetla, o co jde, probrečela jsem nespočet chvil a začala se modlit, aby se tyto výsledky nepotvrdily. S manželem jsme se dokonce shodli, že nedej bože kdyby se tato diagnóza potvrdila, že miminko dáme pryč, protože by to nebyl kvalitní život. Naštěstí se tak nestalo, výsledky z plodové vody byly negativní a nám se narodila krásná a hlavně zdravá holčička.

Když nám tento test vyšel pozitivně i při druhém těhotenství, tentokrát na Downův syndrom, po předchozí zkušenosti jsem byla trochu klidnější a říkala si, že vše bude určitě v pořádku. Ale rozhodně jsem jeho výsledky úplně nepodceňovala a pro jistotu i pro svůj klid jsem absolvovala opět odběr plodové vody. A jak se ukázalo, byly výsledky tripple testu opět falešně pozitivní. S manželem nám opět spadl kámen ze srdce a začali jsme se oba těšit na druhé miminko.

S odstupem času beru tento test jako součást všech možných vyšetření, které v těhotenství probíhají. Ale upřímně řečeno nechápu, proč se stále ještě dělá, když vychází v dost případech falešně pozitivní a maminky jsou kvůli němu zbytečně stresované. Co se týče potvrzení nebo vyvrácení pozitivity na Downům syndrom, na výsledky se čeká jen pár dní. Ale na výsledky Smith-Lemli-Opitzova syndromu jsme s manželem museli čekat 3 týdny a byly to nejhorší 3 týdny v našem životě. Ta nejistota a čekání byly opravdu stresující a nepřála bych to ani největšímu nepříteli.

A tak přeji hodně štěstí a pevné nervy všem, kteří tuto situaci zažívají a čekají na výsledky. Držím palečky každé z vás.
2 lidé považují za užitečné
simdan  1. lis 2017

Testy

U starších dětí se triple testy dělaly automaticky, protože v té době nebyl ještě prvotrimestrální screening-testy dopadly v pořádku.

U mladší dcerky jsem podstoupila také, i když screening dopadl dobře, tak testy také o.k.

A nyní v těhotenství čtvrtém opět screening ukázkový a triple testy už mi lékař nedoporučil vzhledem k výsledkům screeningu. :wink:

Nevím jak moc jsou přesné, ale mě vždy vyšly v pořádku a děti mám zdravé. :heart:
andytygrice  26. říj 2017

Triple test

Podstoupila jsem tez triple test, screening vyšel v pořádku, ale krevní testy už ne. Bylo nám doporučeno odebrání plodové vody, které jsme odmitli.

Byly to dny hrůzy a teď tu mám krásnou zdravou 3 letou dceru.
1 člověk považuje za užitečné
kaktusarka  15. kvě 2017

Falešně pozitivní test - tj. úplně zbytečný stres

Za mého 1. těhotenství - před cca 12 lety, mi triple test vyšel falešně pozitivně, tj. údajně zvýšené riziko postižení Downovým syndromem (v první chvíli jsem se nedozvěděla přesné riziko).

Málem jsem se složila (těhotenství bylo neplánované, otec dítěte se k dítěti nehodlal hlásit, já si nebyls jistá, jak zvládnu vychovávat dítě bez otce a ještě nás uživit - a k tomu ještě tohle!!!). Po 2-3 šílených dnech a nocích, plných obav (jimiž jsem do té doby ani vzdáleně netrpěla - měla jsem obavy jen z toho, jak zvládnu vychovat dítě bez otce) a současném pídění po faktech (jsem šťouravá bioložka) jsem se konečně dozvěděla, jak vysoké je to údajné riziko postižení mého dítěte: bylo cca 1:300. Riziko potratu v případě, že bych šla na doporučovanou amniocentézu, bylo 1:100.

Není to absurdní?!!! Cca 3x vyšší riziko, že potratím třeba i zdravé dítě v důsledku vyšetření, které stejně nemůže ani v nejmenším pomoct něco spravit (Downův syndrom a podobné genet. vady se nedají léčit) a nemůže mi ani s jistotou říct, zda dítě postižené bude či ne (VŽDY se zjistí jen pravděpodobnost- vyšší či nižší, ale jistotu máte vždy až po narození dítěte, do té doby je to jen odhad na základě čísel, která snadno mohou vyjít špatně jen třeba v důsledku laboratorní chyby! (Podotýkám, že nemalou laboratorní chybu jsem zažila již na počátku svého těhotenství, které jsem si správně zjistila testem, ale na základě zřejmě zbabraného rozboru krve mi pak vymluvili, že jsem těhotná, a já tudíž ještě nějaký čas žila v mylném domnění, že těhotná nejsem, byť jsem to cítila jinak - nakonec se však ukázalo, že těhotná pochopitelně jsem).

Vzhledem k tomu všemu jsem amniocentézu odmítla, byť jsem kvůli tomu musela podepsat několik papírů a skoro všichni se na mne dívali jako na šílence (mně připadalo ale opravdu šílené vystavovat zbytečně své dítě riziku potratu jen kvůli tomu, že se lékařům něco nevešlo do tabulek - a radši se spolehla na matku přírodu).

Dobře jsem udělala - těhotenství proběhlo naprosto v pohodě, rodila jsem spontánně v termínu a mám zdravou a šikovnou dceru - v současnosti 12-tiletou. Ale až do porodu ve mně díky tomu hloupému strašení postižením, lehce hlodaly obavy.

Mimochodem, též vím (ze svého okolí) o případu, kdy nejen triple testy, ale i (údajně tak spolehlivý!!!) odběr plodové vody dle lékařů indikoval dítě s Downovým syndromem, ale rodiče byli věřící a doporučovaný potrat odmítli. A hádejte, jaké se jim narodilo dítě???? Ano, kdo hádá, že úplně zdravé a v pořádku, hádá správně!

Takže o triple testech (natož amniocentéze) nechci při svém současném těhotenství ani slyšet! A ráda bych podpořila všechny maminky, které laboratorní výsledky (a nesprávný a necitlivý přístup lékařů) zbytečně děsí - nebojte se (a než se pro něco rozhodnete, určitě si zjistěte všechna fakta a rizika - pozor, někdy lékaři či laborky tvrdí, že riziko potratu je menší než 1:100, ale není tomu tak - je to prostě invazivní zákrok, který jednak provádí člověk, jednak každý systém je individuální a různě zranitelný - a na tom nic nezmění žádná laborka ani tvrzení - solidní laborky a lékaři tento fakt nezastírají).
3 lidé považují za užitečné
tulena  19. dub 2017

TT jsem odmítla

Tento test jsem v prvním těhotenství odmítla, na co se nervovat, NT vyšel dobře.

U druhého NT na Downa nic moc, ale integraci s TT jsem odmítla, nechtěla jsem se nervovat výsledky a intuice mi říkala, že je syn zdravý. Na plodovku bych nešla.

Příště bych nešla ani na NT, tyto testy mě velmi stresovaly.
1 člověk považuje za užitečné
zuzajulie  17. dub 2017

Můj triple test bohužel nebyl falešně pozitivní

Ahoj,

ve 12.týdnu vyšlo vše ok, NT 1.6 a přítomnost nosní kůstky. Nic špatného nebylo shledáno.

V 17.týdnu však vyšel Down 1:45 a dva hormony ze tří špatné.

Šla jsem na plodovku, už na utz byly velké nesrovnalosti. Výsledek? Patau a ukončení, které mě v týdnu čeká. V 19. týdnu, moc fajn.

Nepodceňujte to.
2 lidé považují za užitečné
luckaf90  14. dub 2017

Falešně pozitivní

I já mám špatnou zkušenost.

Byla jsem na tom testu, měla jsem ho pozitivní na Downův syndrom (1:32). Bohužel jsem si o tom nic nezjistila, nechala jsem to na doktorech. Takže jsem se raději objednala na genetiku do HK. Byly to šílený nervy víc jak měsíc, docela jsem to i obrečela. Bylo to tam šílený, čekala jsem asi 4 hodiny v čekárně, hromada lidí, já měla nervy v kýblu.... pak mi udělali odběr chloriových klků - injekcí přes břicho, což i hrozně bolelo. Když přišly výsledky, že je vše ok, tak jsme si oddychli.
Máme krásnou zdravou dceru.

V mém okolí znám taky hodně takových případů, nevím proč nás tak strašej! :(
martisamal  14. dub 2017

Pravděpodobnostní testy už nemají smysl

Právě pro časté výsledky pravděpodobnostních vyšetření, které šíří paniku (máme k dispozici diagnostické testy s jistým výsledkem) jsem ve 12. týdnu absolvovala odběr z placenty a pak už jen ultrazvuky.
katerina1106  13. dub 2017

Má doktorka ho už nedělá

Těhotná jsem byla v roce 2014. Podstoupila jsem Nt screening + sono v 11. - 12.tt. a výsledky byly v pořádku. Čekala jsem, zda moje gynekoložka bude trvat na triple testech jak jsem četla a slyšela od jiných těhotných. Byla jsem příjemně překvapena, když mi sdělila, že je už neprovádí, jelikož jsou zastaralé, často falešně pozitivní a mají nízké % pravděpodobnosti.
astyna  9. pro 2016

Zbytečný stres

Protože máme v rodině uznávaného odborníka gynekologie, tak jsem věděla, že tripple testy podstupovat nechci. Přesto mě moje gynekoložka překvapila odběry na tento test a následně vyšly i špatné výsledky. Na genetice se lékařce nelíbilo, že někdo zpětně přepsal test, který vyšel negativně na pozitivní, následně nám ukázala, jak to to centrum, které ony testy vyhodnocovalo, udělalo špatně a dospěli jsme k názoru, že tento matematický model bez návaznosti na UTZ už nebudeme podstupovat znovu.

Ono je to ale velký byznys, TT jsou velmi krásně hrazeny pojišťovnami, takže se u nás stále dělají. V okolních státech jsou už hudbou minulosti.

Myslím, že by ona centra měla být vzdělanější a více zkoumat anamnézu rodiček, než jen tupě zadávat do systému čísla a ta přepisovat.
craki  8. pro 2016

Odmítla jsem

Tento test jsem na základě mnoha konzultací s odborníky odmítla. A to z velké části proto, že už jsem za sebou měla NT screening, který je násobně přesnější. U Triple testu mi nezávazně na sobě několik lékařů řeklo, že nyní se udává jeho spolehlivost 50 procent. To už si můžu skoro hodit korunou a výsledek odvodit z toho.
V době přesnějšího, ikdyž stále "nadstandartního" NT screeningu, je pro mě osobně tripple test zbytečný a eventuelní falešně pozitivní výsledek je jen další strašák v době, kdy by maminka měla být co nejvíce v klidu.
1 člověk považuje za užitečné
jitkakr  6. pro 2016

Strach z Triple testu

Milé maminky, je mi 37 let a očekávám první porod. Byla jsem na screeningu, který vyšel negativní a i přes to mi má gynekoložka dělala triple test. Po přečtení diskuzí jsem z výsledku opravdu měla strach a přemýšlela, zda můžu poté odběr plodové vody odmítnout. Prostě jsem byla připravená na tu horší variantu, protože jsem si říkala, že je tu mnoho názorů, že triple test vyšel falešně špatně a navíc k mému věku...

Na druhou stranu jsem si ale říkala, že ty maminky, které měly jak screening, tak triple test v pořádku, asi nemají důvod to sem psát, takže je tu víc negativních informací. Proto sem píšu, nemůžu si zkušenost nechat pro sebe a zbytečně další maminky stresovat. Triple test vyšel v pořádku. Nebyl důvodu na odběr plodovky.

Takže chci říct, nestresujte se, triple test je možná zastaralá metoda, ale pokud vám screening dopadl dobře, nebojte se a případnou špatnou zprávu řešte až v momentě, kdy vám to doktor oznámí, do tý doby zahoďte "co by kdyby" a žijte s vědomím negativního screeningu a opravdu se nestresujte, ne každému to opravdu vyjde špatně!

Držte se a přeji mnoho radostných chvil! ;-)
mmm2007  26. kvě 2015

Falešně pozitivní Triple test

Ráda bych přispěla svou negativní zkušenosti s Triple testem a snad i uklidnila maminky, které prožívají tu hrůzu a strach z toho, co bude dál.

U prvního mimča jsem na Triple test ani nešla, první ultrazvuk ve 12. týdnu dopadl na výbornou. V druhém těhotenství dopadl 1. ultrazvuk také na výbornou, ale doktorka se na výsledek ani nepodívala a rovnou mě poslala na Triple test. Do té doby jsem se s tímto testem nesetkala, tak jsem vůbec nevěděla o co jde. Vše jsem zjišťovala až poté, co mi Dr. 2 dny po odběru krve zavolala a tragickým hlasem mi oznámila, že pro mě má špatnou zprávu. Mám veliké riziko vrozené vady, dvě hodnoty ze tří špatné a ať si zajdu na genetiku. Na mé naléhavé dotazy mi pouze odpověděla, že zažila, že 1. ultrazvuk je ok a mimi je pak postižené. S tím mi položila telefon a já teprve sedla k netu a začala vše zjišťovat.

Zkušeností maminek tady na Modrém koníku mě zachránily před šílenstvím z čekání na konzultaci v Gennetu. Tam jsem zjistila, že mé riziko je 1:420 POUZE K MÉMU VĚKU, měsíc po porodu mi bude 35 let. Tento výsledek ignorovali a rukou přepsali na riziko 1:120. Že prý nemohli porovnat s výsledky z 12. týdnů. Když jsem to viděla černé na bílém, nemohla jsem věřit vlastním očím. Odběr plodovky ani Prenascan samozřejmě nebyl nutný. Když už jsem tam ale byla, nabídli mi odběr krve, ze kterého zkoumají DNA plodů, spolehlivost cca 97%. To jsem samozřejmě podstoupila a netrpělivě očekávala výsledky. Nejistota tam pořád byla, i když už jsem byla o hodně klidnější. Testy a i následný ultrazvuk ve 22. týdnů dopadly na výbornou a mě a celé rodině spadl kámen ze srdce.

Gynekoložka mi nekompromisně oznámí zdrcující výsledky, celá naše rodina prožívala šílené obavy a pak je vše jinak. Díky Bohu tedy samozřejmě. Nicméně po další konzultaci s jinými lékaři jsem se dozvěděla, že Triple test už se opravdu nedoporučuje a ve světě už ani nedělá. Po téhle zkušenosti už vím, že v případě dalšího mimi a dobrého výsledku ve 12. týdnu už mě na Triple test nikdo nedostane.

Snad nějaké mamince tato zkušenost pomůže alespoň malinko jako mne, když jsem se s hrůzou pídila po informacích.
2 lidé považují za užitečné
mirabela  20. únor 2015

Integrovaný triple test

Absolvovala jsem integrovaný biochemický screening (rozšířený triple test) a vyšlo mi riziko Downova syndromu 1:20 kvůli vysokému HCG (3,41 MoM) a možná i mému věku (bude mi 34 let). Zbylé hodnoty AFP, uE3, PAPP-A, nosní kůstka i šíjové projasnění byly zcela v pořádku.

Na genetice mi doporučili odběr plodové vody nebo neinvazivní test z krve Prenascan. Protože je naše miminko vymodlené (7 let neplodnosti a celkem 7 IVF), zaplatila jsem si krevní test, abych prcka při odběru plodovky nijak neohrozila. Po 18 dnech čekání na výsledky z krve, která se posílá až do Hong Kongu, jsem se dozvěděla, že integrovaný test byl falešně pozitivní a čekáme zdravou holčičku. Byly to pochopitelně strašné nervy! Pro celou naší rodinu, to čekání je děsné.

Mám nyní pocit, že nejen triple testy, ale i tyto moderní integrované testy, které zvažují více faktorů, jsou také v drtivé většině falešně pozitivní (viz. průzkum v mém okolí a na Internetu). Chtěla bych, pokud možno, uklidnit ostatní maminky, aby se tolik nebály, i když je integrovaný test pozitivní, jejich miminko bude určitě v pořádku.
2 lidé považují za užitečné
zuza01  15. pro 2014

Falešně pozitivní

Dodnes lituji, že jsem ho podstoupila. Ve 12tt screening v pořádku, v 16tt výsledek 1:2, že jde o těžký rozštěp. Následovalo 14 dní stresu před velkým utz, kde se nic neprokázalo. Podstoupila jsem odběry, zda výsledky nezkreslilo nějaké mé skryté onemocnění. A nikde nic. Jediné, co z toho bylo, bylo těhotenství ve strachu - genetik mi neúprosně sdělil, že je velká pravděpodobnost, že se nedožije porodu. Mám zdravé krásné dítě. ;-) Vlastně obě. :-) Už bych ho nepodstoupila.
1 člověk považuje za užitečné
pulenka  17. lis 2014

Strašák jménem Tripple test

I já se podělím o zkušenost s tímto vyšetřením.

Odběr krve proveden na konci září, Dr. mi řekla, ať si následující týden zavolám, že už by mohly být výsledky. Vůbec jsem nepočítala s tím, že by něco mohlo být špatně :-|
Vytočila jsem číslo k doktorce, zvedla to sestra, po představení jsem se jí řekla, že si volám pro krevní výsledek. Suše mi do telefonu řekla, že je to pozitivní a ať se laskavě dostavím následující den k Dr. :-(

Vůbec jsem nechápala, co že je jako špatně? Dr. mi řekla, že mám 1:40 pozitivní test na rozštěpové vady ;-( a odeslala mě na genetiku do Ústí. Tam mi po UTZ byl doporučen odběr plodové vody. Ten jsem podstoupila následující týden.

Musím říct, že není nic horšího, než to, když mimčo si vesele kope a člověk neví co bude, jsem nezažila. :-( Po třech týdnech jsme se dočkali výsledků, čekáme zdravého chlapečka :-)

Závěrem bych asi řekla jen to, že stále nemám zdání proč se takovéto vyšetření provádí, když je vlastně k ničemu!!! Zhruba za 4 týdny mě toto vyšetření čeká znova a já stále přemýšlím, zda ho podstoupím :-)
petulezi  10. srp 2013

Tripple test

Já absolvovala tripple test a má zkušenost není dobrá, vyšel pozitivně na 1:15 rozštěp neurální trubice - další měsíc pro mě byl tím nejhorším v životě.... nikomu nepřeji. Test vyšel falešně pozitvní naštěstí.
2 lidé považují za užitečné
srneckav  10. srp 2013

Falešně pozitivní

Tripple test nám vyšel pozitivní a to 1:7, ale ne na Downův syndrom, ale na vzácný Lemli-opitz syndrom. Já cítila, že je miminko v pořádku, na amnio jsem jít nechtěla. Naštěstí se našel ještě jiný způsob kromě odběru plodovky, kterým bylo možno zjistit, jak na tom miminko je. Výsledek byl negativní a malá je naprosto zdravá a nejdokonalejší bytost, kterou znám (jak jinak:))
3 lidé považují za užitečné
eliska_z  10. srp 2013

Tripple test

Tripple testy jsem absolvovala hlavně proto, abych mohla být udělána integrace (NT scheening a tripply). Samotné tripple testů vyšly negativní a hodnoty při integraci ukázkové. Přesto jsme si po UTZ v 20. týdnu užili víc jak tři týdny strachu, odběr podovky a genetické konzultace, kvůli podezření na downův syndrom a další gen. nepravidelnosti. Naštěstí výsledky plodovky nebyly špatné. Náš malý má nakonec jen rozštěp páteře v křížové oblasti (neodhalený na UTZ) a pár nepatrných nepravidelností vnitřních orgánů (srdíčko, játra...) o kterých jsme z UTZ věděli. I tak je to naše zlatíčko.
Takže tripply, ať už dopadnou jakkoli, nemusí vůbec o ničem vypovídat. Přesto bych je v budoucnu určitě absolvovala znovu.
1 člověk považuje za užitečné
mija88  9. srp 2013

Tripple test

Tripple test jsem podstoupila v 16tt, a to tak, že mi odebrali krev, musela jsem být na lačno. Na další kontrole, která byla za 14 dní mi doktor řekl, že test dopadl v pořádku. V podstatě se mě nikdo neptal, zda ho chci podstoupit nebo ne, jen mi řekli, že na příští kontrole bude odběr krve, že to byl Tripple test, jsem se dozveděla až na té další kontrole s výsledkem. Není to nic hrozného, tak proč to nepodstoupit. :)
sabcacech  9. srp 2013

Tripple test.

Tripple test jsem podstoupila 5.8. v 16tt.7.8 jsem si volala na výsledek..vzal to laborant,že mám zavolat za hodinku,že už tam bude sestřička...Do té doby jsem byla absolutně klidná a toto mě na tu hodinu vykolejilo...ani nevím proč. Za hodinku celá rozklepaná volám a vše je v pořádku,tak negativní. A podotýkám,že si denně ráno píchám Clexane 0,4 na ředění krve a Clexan rád zkresluje krevní výsledky.
Všem maminkám,které Tripple test čeká přeji negativní výsledek a krásné a zdravé miminko.
iina  9. srp 2013

Jednou byl také špatný...

I já jsem jedno ze 4 těhotenství zažila špatné testy..samozřejmě jsem byla naprosto rozhozená a vynervovaná..ale pořád jsem si opakovala to co mi volal dr. testy mají špatné výsledky, objednal jsem vás na amnio a ultrazvuk do gynekologického zařízení a potřeboval bych vaše svolení..taky mě upozornil na jeho zkušenost, že už se mu to jednou stalo a vše nakonec bylo v pořáfku, ať jsem hlavně v klidu..chtěla bych upozornit, že můj otec má roštěp tvrdého patra a tak jsem prostě vždycky trochu musela počítat s tím, že by se něco mohlo náhodou objevit...dlohé čekání na vyšetření roštěp na ultrazvuku vyloučit, ale amnio stejně pan doktor doporučil..bylo to 3 těhotenství, bylo mi 35 let a tak jsem se rozhodla i přes problémy, které amnio dává podstoupit..chtěla jsem prostě vědět, jestli mimčo nebude v pořádku, abych se na to mohla připravit..i když vím, že úplně připravit se asi nejde..zase celý měsíc na vyšetření..pak 3 týdny na výsledky a byla jsem potěšena..dawn. vyloučen a roštěpy také..stejně jsem ale byla nahlodaná a ve zprávě píší..možnost jiných vad, které toto vyšwtření nelze. vyloučit...ale Matějíček byl a je krásnej kluk..teď ve 3 letech diagnostikovaná hypotonie celková..taky jedna lehká porucha autistického spektra...ale žádný z doktorů mi nepotvrdil, že tohle by se mohlo skrývat na vadou kterou nelze amnio vyloučit..a na závěr..nebát se žádného vyšetření, doufat a věřit, že miminku je dobře a že bude v pořádku..co nejmenší nervy v těhotenství, aby byl pohodový porod a spokojená a šťastné miminko...těhotenství a porod děcka je zázrak a tyhle zázraky přírody prostě nikdy předem nelze vykalkulovat, nebo předem určit..stačí jen čekat, nosit a těšit sse...
2 lidé považují za užitečné
nikmik  9. srp 2013

Falešně pozitivní

Ráda bych se podělila se svou zkušeností s falešně pozitivními Tripple testy. Při druhém těhotenství si zaplatím screening ve 12tt a 20tt a tripple testy rovnou odmítnu...
V 13tt jsem podstoupila ultrazvuk, vše bylo v pořádku ( nosní kůstka i šíjové projasnění). V 17tt mi byla odebrána krev kvůli tripple testu, který dopadl špatně - velké riziko downa 1:95.
Doktor mě objednal v 21tt do Brna na velký ultrazvuk a genetiku. Ultrazvuk dopadl v pořádku, žádné abnormality nebyly zjištěny. Na genetické konzultaci mi paní doktorka řekla, že ultrazvuk odhalí genetické vady tak na 60%, pokud chceme jít jistotu (99.99%), že je dítě v pořádku, mám jít na odběr plodové vody.
Nakonec jsem odběr plodové vody (hned po genetické konzultaci) podstoupila, neměla jsem prostor k přemýšlení, kdybych byla objednána za pár dní, asi bych si to rozmyslela. Čekání bylo opravdu nekonečné a měla jsem hrozný strach.
Výsledky odběru byly v pořádku. Teď máme zdravého chlapečka.
1 člověk považuje za užitečné
avenne  9. srp 2013

Falešná pozitivita Tripple testů

Ráda bych svým příspěvkem povzbudila maminky, které jsou v podobné situaci jako jsem byla před lety já - nešťastně sedí u PC a hledají jakoukoliv naději, že všechno bude fajn...
V 16. tt jsem se asi jako většina nastávajících maminek odebrala k Dr. s tím, že mi bude odebrána krev na podrobnější vyšetření - Tripple test. Za 14 dnů jsem byla domluvená na další kontrolu a vyzvednutí výsledků. To mě čekal šok - sestra mi do ruky vrazila papíry, ze kterých jsem už i já jako laik vyčetla, že něco není v pořádku. Čísla si přesně nevybavuju, ale měli jsme podezření na Downův syndrom (lehce zvýšené hodnoty) a hlavně rozštěp páteře. Čekala jsem, co mi k tomu řekne Dr., to už ve mně byla maličká dušička - miminko právě toho dne poprvé kopkalo a já to cítila, nedokázala jsem si představit, co by bylo dál... Slova doktorky - NIC!!!!! Objednejte se na velký utz ve 20. týdnu, tam vám poví víc. Žádná útěcha, žádná naděje, prostě nic. Vystřelila jsem z ordinace, slzy na krajíčku... :-( Na utz nás objednali za 3 týdny, AŽ za 3 týdny... zoufalství, vztek, potoky slz, dlouhé dny a hodiny stresu... hledání informací... Za ty tři týdny jsme se vydali na cestu, vyslechnout si náš ortel. Ani jsem nedýchala, když lékař prohlížel miminko... A když nám řekl, že je náš chlapeček naprosto zdravý, plakala jsem štěstím!!!!!!!! Moc přeju všem maminkám, které se nacházejí v podobné situaci, aby i pro ně dopadla tak šťastně jako u nás... P.S. u dalšího těhotenství tento test pravděpodobně úplně odmítnu...
2 lidé považují za užitečné
gabaki  9. srp 2013

Redšie sito...

Páči sa mi názor jedného lekára smerom k testom, či už prvotrimestrialnym, alebo k tripple testu, teda druhotrimestrialnému skríningu. Tvrdí, že po absolvovaní oboch, môžeme hovoriť o redšom site na zistenie vývojových vád. Je potrebné pamätať aj na to, že aj prvý aj druhý skríning sú len výpočty predpokladaného možného predpokladu vývojovej vady plodu.

Pri dcérke som mala veľmi zlé výsledky tripple testov, teda iba AFP. Prvotrimestriálny skríning vtedy nerobili. Nakoniec mám zdravú a už skoro 13 ročnú kočku. Teraz sú moje testy v rámci normy a neľutujem, že mi zobrali 2x 5 ml krvi a bola som na uzv. Netreba sa báť a stresovať.
1 člověk považuje za užitečné
sanchezova  9. srp 2013

Tripple test

Tripple test jsem podstoupila v 17.tt . nejhorší byl odběr krve, sestřička se netrefila a poté na druhý pokus odběr hodně bolel, tím jak si měnila zkumavky tak si pohnula s jehlou a tím odběr ukončila. Vzala mi o půl zkumavky méně.
Na výsledky to stačilo a vyšly v pořádku. Nejlepší rada je: nečíst před tím diskuze ! :-)
mayarengie  9. srp 2013

Nutné "zlo"

Vzhledem k tomu, že kombinovaný screening v prvním trimestru dopadl na jedničku a na webových stránkách jsem si o Tripple testech nepřečetla moc lichotivé informace, jsem je brala jako nutné zlo. Odběr vzorků byl otázkou pár minut, výsledky byly hotové do týdne a v pořádku.
Kdybych se měla znovu rozhodnout, jestli na tyto testy půjdu, šla bych znovu, i přes to, že o jejich věrohodnosti pochybuji, je to přeci jen součást těhotenství, které ne vždy je vybarvené jen do růžova :-)
1 člověk považuje za užitečné
zdenkajan  9. srp 2013

Odběr krve na Tripple test.

Já vůbec nechápu holky, které se ho bojí? Mě osobně vzali krev a sestřička mi řekla, ať si zavolám do 10 dní. Za 10 dní jsem si zavolala a výsledky byly v pořádku.
Osobně přeji všem holkám, aby bylo vše v pořádku. A nebojte se nebolí to.
1 člověk považuje za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru