Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

OGTT

26 zkušeností

Test na těhotenskou cukrovku, nebo-li OGTT - orální glukózový test - podstupují těhotné ženy24 mezi 24.2628.12 týdnem těhotenství na základě žádanky od svého ošetřujícího gynekologa.
ogtt

Ženám s vyšším rizikem onemocnění těhotenskou cukrovkou, je test prováděn již v prvním trimestru. Jsou-li výsledky v normě, je test zopakován znovu ve stejném termínu, jako u ostatních těhotných.

Riziková skupina pro výskyt těhotenské cukrovky

Vyšší riziko onemocnění těhotenskou cukrovkou mají ženy, které:

 • jsou obézní, mají nedostatek pohybu,
 • měly gestační diabetes již v předchozím těhotenství,
 • mají cukrovku2 již z předchozího těhotenství,
 • v minulém těhotenství žena porodila dítě vážící53 přes 4 kilogramy,
 • mají nejbližší příbuzné s diabetem 2. typu (rodiče, prarodiče, sourozenci)
 • prošly v předchozím těhotenství úmrtím plodu.
 • jsou těhotné ve vyšším věku (30+)
 • měly preeklampsii a hypertenzi v předešlých těhotenstvích
 • užívaly kortikoidy (např. v rámci cyklu umělého oplodnění).
 • jsou těhotné po hormonálních stimulacích (např. IVF).

Průběh testu na těhotenskou cukrovku

Žena by měla být během testu zdravá, netrpět nějakou virovou nebo infekční nemocí a neměla by provádět extrémní fyzickou námahu.

OgttV den provádění testu se žena dostaví do laboratoře nalačno. Během testu jsou jí 3krát odebrány vzorky žilní krve, které se během 1 hodiny analyzují. Poprvé se odebere krev nalačno, vzorek je vzápětí vyhodnocen. Jsou-li výsledky prvního testu v normálu, pokračuje se v testování vypitím roztoku s obsahem glukózy (75 g).

Roztok se může pro lepší požívání ochutit šťávou z jedné půlky citronu. Následující odběr je proveden hodinu po vypití roztoku.Poslední, třetí odběr, se provede po další hodině. Až po ukončení testování, tedy po 3. odběru, je ženě dovoleno se napít a najíst. Během testování by měla žena v klidu sedět a třeba si číst nebo povídat si s případným doprovodem.

Jsou-li hodnoty prvního odběru krve vyšší, test je ukončen a žena se dostaví na kontrolu následující den znovu. Pokud jsou hodnoty při opakovaném odběru v normě, pokračuje se v testování. Jsou-li hodnoty opět zvýšené, je ženě potvrzena těhotenská cukrovka.

Jak se test správně provádí si můžete přečíst v hlavním článku: Jak se správně provádí OGTT u těhotných žen?

Výsledky testu

Normální krevní hodnoty testu (pozitivním výsledkem je i mírné překročení hodnot):
Aplikační pero

Glykémie nalačno ≤ 5,1 mmol/l
Glykémie v 60. min ≤ 10,0 mmol/l
Glykémie ve 120. min ≤ 8,5 mmol/l

Výsledky testů určí, zda těhotná žena má nebo nemá těhotenskou cukrovku. Pokud je výsledek pozitivní, další testy na těhotenskou cukrovku žena již nepodstupuje. Kontrolní testy jsou provedeny 3 až 6 měsíců po porodu28.

Léčba těhotenské cukrovky

Pokud je ženě zjištěna těhotenská cukrovka, je nutné zahájit léčbu co nejdříve. Léčba v sobě obsahuje nastolení diety, pravidelné kontroly v diabetické poradně a pravidelné sledování hodnot cukru v krvi před jídlem a po jídle.

Nové doporučení České diabetologické společnosti od dubna 2014

Česká diabetologická společnost uveřejnila v dubnu 2014 nové doporučení vyšetření těhotenské cukrovky, které by mělo probíhat ve dvou fázích:

 1. na samotném začátku těhotenství se ženám vyšetří stav glykémie nalačno ze žíly a pokud je výsledek vyšší než 5,1 mmol/l, je test prováděn následující den znovu. Je-li výsledek totožný, je žena poslána na diabetologii s těhotenskou cukrovkou. Je-li výsledek druhý den nižší, je ženě proveden test na cukrovku (OGTT), který o přítomnosti těhotenské cukrovky rozhodne.
 2. mezi 24.2628.12 týdnem těhotenství je žena, u které nebyla na začátku těhotenství potvrzena těhotenská cukrovka, poslána gynekologem na odběry do laboratoře.

Více o OGTT na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20180524175142/http...
 2. https://web.archive.org/web/20180528092146/http...
 3. HAPO studie: The HAPO Study Cooperative Research Group. Hyperglycemie and Adverse Pregnancy Outcomes. N Engl J Med. 2008;358:1991-2002 (*)
 4. Studie VFN: Alarmující výskyt gestačního diabetes mellitus při použití stávajících i nových mezinárodních diagnostických kritérií. Anderlová K, Krejčí H, Klusáčková P, et al. Alarmující výskyt gestačního diabetes mellitus při použití stávajících i nových mezinárodních diagnostických kritérií. Čes. Gynek. 2014;79:213-218 (*)
 • Obojí je dostupné i na internetu.
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s OGTT

Máš zkušenost s OGTT?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
martiniquest
20. únor 2019

Jednou stačilo

Na ogtt jsem byla jednou a opakovat to nechci. Měla jsem z toho obrovské stresy a celou dobu mi bylo velice špatně, na omdlení. Potřebovala jsem si lehnout, nebylo kde. Potřebovala jsem pít vodu, zakázali mi to. Takže jsem trpěla jak zvíře a celou dobu přemýšlela, jestli to vydržím nebo se složím. V čekárně bylo neskutečné horko, umělé zářivky, nepohodlné židle. Vím, pro spoustu lidí blbost, ale když je vám opravdu špatně, tak vám toto vše nepřidá.

V příštím těhotenství na test nepůjdu.
2 poděkování
martaveg
20. únor 2019

Test OGTT centrum Medila Brno

Na testu jsem byla dvakrát, roky 2015 a 2018, v obou případech v brněnské pobočce Medila na poliklinice na Lesné. Kladně hodnotím už i možnost objednání přes rezervační systém na internetu.

V roce 2015 byl pro těhotné připraven na odběry pokojík se skládacími lůžky, nyní již mají krásně zařízený prostorný pokoj s osmi pohodlnými lůžky, k dispozici jsou polštáře, deky, časopisy, wifi připojení. Toaleta na chodbě polikliniky.
Na výběr tři příchutě roztoku (vyzkoušela jsem třešeň a pomeranč), hodně sladké a chemické, ale s vypitím jsem problém neměla. Odběry krve snáším hůře, proto jsem byla ráda za možnost mezi nimi v klidu odpočívat na lůžku, pospávat, číst si. Mezi odběry byla možnost pít čistou vodu. Doporučené hladovění před odběrem bylo 10-12hodin, s tím jsem měla největší problém, u obou těhotenství jsem musela průběžně jíst malé porce, aby mi nebylo špatně. Při druhém těhotenství jsem to ani nedodržela a 8hodin před testem měla zeleninu, za což mne sestra při prvním odběru vynadala, nicméně výsledky byly v normě a test jsem mohla podstoupit. Při prvním těhotenství jsem cítila, že miminku test nesedí a bylo hodně akční. U druhého těhotenství naprostý klid. V obou případech výsledek testů v pořádku.

Celkově vzato nijak negativní zkušenost, což bylo ale dáno i prostředím, kde test probíhal.
0 poděkování
smajlinka22
19. únor 2019

Maminky nebojte :-)

Test na OGTT jsem absolvovala už dvakrát. Taky jsem si přečetla, jak je nápoj hrozný, ale mně to zase tak hrozné nepřišlo. Odběry byly v pohodě, ale v prvním těhotenství se mi asi hodinu po vypití udělalo strašně slabo, políval mě pot a celkově mi bylo zle, musela jsem si jít asi na půl hodiny lehnout k sestřičce. Výsledky byly v pořádku.
U druhého těhotenství jsem se nebála nápoje, ale toho, že mi bude zase špatně, ale tentokrát to bylo v pohodě, ani náznak nějaké slabosti. Hodnoty byly opět v normálu.
Maminkám doporučuji nejít tam s tím pocitem, že je čeká nějaká hrůzostrašná procedura, ale že si můžou užít dopoledne třeba s nějakou pěknou knížkou, kterou mají už dlouho nachystanou k přečtení. :-)
1 poděkování
patmouse
18. únor 2019

Nejvíc mi vadilo, že musím sedět v čekárně. Šla bych klidně zatím nakupovat 😉

Mám dvě deti, tedy za sebou dva OGTT. Oba proběhly na poliklinice v centru Prahy. Takže mne nejvíc vadilo, že si nemůžu během těch hodinových oken mezi odběry třeba odskočit prolejzat nedaleké obchůdky, ale musím zůstat v čekárně “kdyby náhodou”. Samotný roztok mi nevadil, no jo, sladký jak cecek, ale prostě jsem to vypila. Odběry krve snáším bez problému, a když bylo po všem, došla jsem si na pozdní snídani. U prvního těhotenství jsem chodila do práce, takže jsem v čekárně dělala nějaké věci na notebooku, u druhého jsem si to užila a čas věnovala knížce, ke které jsem se jinak s prckem na krku stěží mohla dostat.

Za sebe nechápu, proč kolem toho někdo dělá takový cavyky. Bylo to v pohodě. 😉
2 poděkování
xantista
12. únor 2019

Vybublalá fanta

Pro mě to bylo bez problému. :) Měla jsem sice ráno děsnej hlad, ale aspoň mi pak roztok přišel vhod. Vypila jsem to jak nic, prostě fanta bez bublinek. Čas jsem si krátila čtením, takže to uteklo ani nevím jak. Potom jsem se nedostala hnedka k jídlu, ještě jsem měla zařizování, tak mi bylo trochu slabo. První záchrana bylo kakao z automatu a pak jsem si k obědu dala kebab a bylo dobře. Příště bych si hned potom dala jídlo, abych nemusela čelit té únavě, jinak bez problému. :)
0 poděkování
ja_ha
8. únor 2019

Svačinka po posledním odběru nutná

Na test jsem šla úplně v klidu, s odběry problém nemám, roztok se dal v pohodě vypít. Akorát jsem po posledním odběru hned šla, popoběhla na tramvaj a pak až doma se mi překvapivě udělalo nevolno. Návaly horky, pocení, špatně od žaludku, mdloby. Takže pokud budu někdy zase těhotná a bude mě čekat OGTT, určitě si po posledním odběru v klidu posedím, posvačím, vypiju dost tekutin a až pak se vydám domů.
0 poděkování
verusche
20. zář 2016

Můj oGTT

Přišla jsem ráno na 7:00 nalitá těhotenským čajem - hladovka mi nesvědčí, tak ať to mám za sebou co nejdříve.

Všichni mi samozřejmě říkali, jak je to hnusné, protivné, nechutné, atd atd atd...

Odebrali mi krev z žíly a přišli mi říct, že můžeme, tak jsem dostala lahvičku glukózového roztoku, kelímek a na vypití měla 10 minut.

Sladké nemám ráda!, což je pro další pokračování důležitý fakt. Jsem spíš typ na ovoce, zeleninu a sýry.

Takže kop tam první kelímek, pauza a druhý kelímek.

Za 5 minut 350 ml v sobě a čekat. Chutnalo mi to jako dětský sirup, takže takový problém to nebyl, ale ten cukr...

Za 45 minut ve vydýchané, nevyvětratelné čekárně se dostavilo nevyhnutelné, motání hlavy, chuť na zvracení a nutnost uložit mne na lůžko.

Za chvilku druhý odběr, pak další hodinku v leže, kdy můj žaludek i moje maličká zápasili s přísunem cukrů, který mám tak za půl roku...
Nebylo to příjemné, ale velký vliv na to měl i ten vydýchaný vzduch a u větráku a v leže mi bylo za hodinu dobře.

Test dopadl samozřejmě na 1* a já jsem šťastná, že mé těhotenství je absolutně zdravé a vše je jak má být.

Určitě bych šla na test i v dalším těhotenství, není to nic špatného a sirup mi vážně chutnal. 8-)
1 poděkování
bruckner
13. zář 2016

Naprostá pohoda

Brala jsem to jako naprostou banalitu jít na toto vyšetření po tom, co mě doktoři kvůli vyššímu věku :-) (rodila jsem ve 36 :-) ) honili po různých jiných vyšetřeních včetně odběru plodové vody. A taky to banalita byla, krev vám budou v životě odebírat ještě xkrát, takže v poho, sajrajtů vypijete taky požehnaně. Nejhorší bylo to čekání mezi jednotlivými odběry spolu s vyplašenými matkami. :-(
2 poděkování
maruskamu
9. zář 2016

OGTT

Tak se taky podělím o zážitek z odběru. Ze začátku jsem si říkala, že to bude strašný. Nejíst ráno a vydržet o hladu 2 hodiny. Dala jsem si doma ráno jen hořký černý čaj. Přišla jsem na objednanou 8. hodinu a se mnou tam byli ještě dvě těhule a jedna netěhotná a mamina s děckem.

Šli jsme postupně na řadu jak jsme přišli. Nejdřív boďanec do prstu, pak odběr a vypití roztoku. Ze začátku to šlo, to jsem machrovala, že to je jako limonáda a pak mě začalo škrábat v krku a začala jsem kašlat. Sestra se mě zeptala jestli je všechno v pohodě a jestli nám bude špatně, tak máme zaklepat a že nás pustí si lehnout. Kdybychom to vyzvracely tak je test neplatný.

Začetla jsem se do knížky. Ale to škrábání v krku nepřestávalo. Musela jsem se napít vody, kterou jsem měla s sebou. Bylo mi trochu blbě, ale dalo se. Prcek vedle řádil, tak nám spříjemňoval čekání. Na chodbě bylo rušno, a tak čekání uteklo a zase odběr ze žíly.

Sestra napíchla druhou ruku v předloktí a ejhle, nic ji neteklo. 😕 Řekla jsem ji, že se mi to už stalo při odběrech na gyndě a že mi sestra musela brát krev dole nad prsty. Tak to zkusila a povedlo se, ale musela to vyloženě ždímat. Jen to tam pěkně bolí. Mám prý tenké žíly, proto to neteče.

Další čekání uteklo nad zábavnou knížkou a musela jsem se chvílemi smát. Bylo mi chladno, a tak jsem si vzala mikinu a paní sedící naproti asi taky, vzala si svetr. Byli jsme v průvanu. Uteklo to a sláva, poslední odběr.

Tak sestřička napíchla žílu rovnou vedle posledního odběru a zase nic neteklo. Jsem ji řekla, že asi z toho chladna se mi stáhly žíly. A ona na to, že nejsem jediná, která to tak má. Řekla mi, že mě nebude trápit a musela jsem si nahřát druhou ruku pod vodou, aby se žíly roztáhly.

Tak povedlo se, žíly teplem krásně nabobtnaly a mohla si zvesela píchnout. Ještěže to byl poslední odběr, už jsem si začala připadat jako jehelníček. Jsem jí řekla, že se se mnou pěkně potrápila a v duchu jsem si oddechla. Takový zážitek se jen tak nezažije. Popřála jsem jí ať ji služba rychle uteče a rázně a rychle odkráčela ven na vzduch. Bylo krásně a já se těšila až se doma pořádně najím.
0 poděkování
cikitkapb
9. zář 2016

Tak OGTT za námi :)

Ďobnutí do prstu dobrý, výsledek 4,7. Test se může provést. Jupí :-D pak odběr z žíly, taky fajn. Vypití "limonády" to už bylo horší, ale dalo se to. Nejhnusnější byl ten ocas co to nechává po dopití. A pak už jsme jen seděli a čekali. :) A jak jsem si tak seděla v klidu v čekárně, tak naproti mě stál kluk, který vypadal jako Josh Hutcherson (hrál Peetu Mellarka v Hunger Games).

Z osmi maminek, co jsme tam byly, to těžce zvládala jen jedna. Ta byla teda bělejší než zdi nemocnice. Mezi druhým a třetím odběrem se mi začala motat hlava. To asi z toho vydýchaného vzduchu, tak jsem furt strkala hlavu do uličky, do průvanu. :-D :-D Nejhůř to asi zvládal malej v břiše. To jsem si nesměla ani položit ruku s mobilem, nebo s knížkou na břicho, aby do mě nekopal. Dost mu to vadilo. :(

Nejvíc jsem se bála toho, že budu mít hlad, protože jsem byla objednána na 8:00, a tou dobou už jsem obvykle po snídani.
Mno, po vypití té glukózy už jsem ani hlad neměla.

Po týdnu jsem se konečně dozvěděla, že cukrovku jako takovou nemám. Jen poslední hodnota byla hraniční, tak si prý mám dávat pozor na extrémně sladká jídla. Jeden fakt je ten, že po tomto testu jsem sladkosti do konce týdne nevyhledávala. :-D

Na tomto testu se nedá udělat nic jinak, maximálně tak tam nejít, ale to bych neriskovala.

I při dalším těhu tam půjdu a půjdu tam ráda. Nechtěla bych ohrozit sebe natož svoje dítě. :)

Není se čeho bát! :)
1 poděkování
liliwhis
15. srp 2016

Naprostá pohoda...

Test na cukrovku jsem zvládla v naprosté pohodě. Ani jednou jsem nepřemýšlela, že bych nešla. Spíš naopak mě rozčilovaly diskuze a názory o tom, jak to miminku ubližuje, jak maminy zvrací, nedají to apod. A to bylo většinou od těch, co tam ani nebyly a ví to od Máni z Horní Dolní, která to povídala a hasičském plese. ;-)

Byla jsem v ostravském Laborexu (na doporučení kamarádky), všechno bylo naprosto v pořádku. Test proběhl, jak měl. Byly jsme tam s jednou maminkou samy, tak jsme i pokecaly. Roztok byl s příchutí pomeranče, takže chutnal jako o něco sladší Fanta a bylo ho asi 4 dcl. Vypila jsem to na ex s tím, že bych si klidně přidala. Vodu jsem s sebou měla, ale dalo se to v pohodě vydržet.

Co se týká hladovění (a taky stále probíraného tématu na diskuzích) tak to bylo taky naprosto v klidu. Naposledy jsem jedla ve 20 hodin a v 7 ráno jsem už seděla v ordinaci, kde jsem hlad nevnímala, takže no stress.

Jinak doporučuji s sebou knížku + vodu a svačinu. Svačinu jsem snědla hned po posledním odběru, netrpím na točení hlavy aj., ale znám případy, kdy kamarádky hladem omdlívaly, tak určitě neriskovat.

Dle mého není doprovod třeba, ale vím, že se doporučuje. Takže žádný strach - porod bude horší! 8-) Test dopadl dobře a jsem bezcukrovkář.
0 poděkování
pavlinakm
5. srp 2016

OGTT

Dnes jsem podstoupila vyšetření ogtt ve 24.tt Podle nastudovaných informací někdo chválil, někdo zase nadával. Já si říkala, že když ujíždím na sladkém, bude to pro mě v pohodě. Měla jsem být 12h lačná, to byl první boj: představa, že budu hladná, ale nakonec to nebylo tak hrozné. Nejhorší pro mě byla chuť toho roztoku. Sladkost bych dala, ale ta chemická vůně a pachuť na jazyku. FUJ. Ještěže jsem měla s sebou hořký čaj a každý lok jsem mohla spláchnout čajem. Jinak bych to asi nedala.
0 poděkování
angelyn
3. srp 2016

Zbytečný strašák

Co jsem četla příspěvky, když se testování blížilo, tak mi řišlo, že je z toho spousta holek vystresovaných a podle mě zbytečně. Prostě vypijete nalačno sladkou šťávu a čekáte. Já se spíš bála, aby mi setry našly žíly na odběr, protože u mě je to s nima těžké a určitě na dobu čekání doporučuju vzít si doprovod, bylo to lepší než čtení. Z toho hladovění se mi písmenka v knize sbíhala a rozbíhala, takže lepší bylo pro "prokecat". :)

Pak jsem za odměnu zbouchala dva chlebíčky. :-)
0 poděkování
nazka
27. čer 2016

Mně to chutnalo

Tohohle testu jsem se bála. Kamarádka po něm zvracela, máma se ségrou to nesly špatně, tak jsem na to šla vyloženě s nechutí.

Byla jsem v kladenské nemocnici na externím pracovišti odběrů. Paní byla moc moc milá. Nabrala mi krev napoprvé (to je někdy u mě zázrak), dala mi vypít glukózu zředěnou vodou. Měla jsem na to 10 minut. Vypila jsem ji rychleji. Chutnalo to skoro jako sprite, takže mi to chutnalo. :-)

Pak jsem hodinu seděla v měkkoučkém křesílku u okna a byly další odběry. Zase hned napoprvé. A i další hodinka utekla velmi rychle a musím říct, že i příjemně.

Klidně bych na ty testy šla znovu a hned! :-)
0 poděkování
vendula_kneslova
8. čer 2016

Pohoda

Dnes jsem šla na test na cukrovku, přečetla a slyšela jsem plno rozporuplných zážitků. Za mě je to úplně v pohodě.

Přišla jsem na odběry, šla na moč, odebrali mi krev a dostala jsem na výběr ze 3 příchutí (citron, pomeranč, višeň), šla jsem do višně. Paní mi donesla cca 0,3L kelímek sladké vody, vypadalo to jak voda s rozpuštěným cukrem. Prý bych to do sebe měla dostat do 5-ti minut. No hrkla jsem to na ex a v pohodě, i mi to chutnalo! :-D Pak mi po hodince vzali opět krev a opět jsem dala moč. A po další hodince ještě jednou.

Po celou dobu mi bylo dobře, neměla jsem ani žízeň, ani hlad. Docela mi to i uteklo (v první hodince jsem neměla moc chodit, byla jsem tedy jen na stejném patře u mé doktorky na kontrolu a v druhé jsem se mohla jít i projít, tak jsem si zašla už dopředu na svačinku, abych se do ní pak mohla hned pustit. :-) Řekla bych, že jediný problém bylo pro mě po 2 hodinách bez pití vyždímat ze sebe něco na ten 3 vzorek moči. :-)
1 poděkování
ukeke
20. kvě 2016

Brno - Zahradníkova

Ahoj, přidám spíš radu po všechny, co sem zabloudí, když se na testy na těhu cukrovku chystají apod.

Já na testu byla, lačná mi vyšla 5,35 a ostatní v normě. Jak už tu několikrát zaznělo, pokud jsem měla lačnou zvýšenou, v testu nemělo být pokračováno, měla jsem přijít znova - byla jsem na poliklinice Zahradníkova v Brně - to se nestalo, moje gynekoložka mě poslala k diabetoložce. Tak jsme zjistily, že jsem den večer před testem vypila skoro litr mléka - piju ho na pálení žáhy a nikdy mě nenapadlo, kolik mléko obsahuje cukru!!! Diabetoložka mi změřila znovu lačnou, den před jsem samo mléko nevypila. A? Lačná 4,3 , takže úplná pohoda. Skoro dva týdny jsem byla nervózní úplně zbytečně.

To jen tak pro upozornění a pro všechny, které by potkalo něco podobného.
1 poděkování
aklin
13. kvě 2016

Strach z ogtt

Na test se mi nechtělo. Už jen při pomyšlení, že budu pít hnusně sladkou tekutinu, se mi udělalo zle od žaludku. Když jsem to ale podstoupila, usoudila jsem, že to nebylo tak hrozné, dalo se to zvládnout. Strach byl zcela zbytečný.
0 poděkování
nupta
12. kvě 2016

Počáteční strach byl zbytečně přehnaný.

Na test oGTT jsem se netěšila kvůli dlouhému lačnění a také zákazu pití mezi odběry. Jsem spíš hladový člověk a v těhotenství jím častěji, občas mám hlad i v noci.

Den před testem jsem se v práci snažila dodržovat přestávky, ve kterých jsem průběžně jedla. Doma jsem si pak dala večeři (bohatší než obvykle) tak, abych byla najedená do šesti hodin večer; poté jsem pila pouze vodu (dle pokynů z laboratoře). V den testu v sedm hodin ráno mi odebrali krev, poté mi dali vybrat ze tří příchutí sladkého nápoje. Sladké šťávy nemusím, ale tahle mi překvapivě chutnala. Čas mezi odběry jsem si zkracovala čtením, po chvíli jsem si lehla a relaxovala se zavřenýma očima. Po druhém odběru jsem byla unavenější a asi by nebyl problém usnout – ale jen jsem ležela, no a půl hodiny před posledním odběrem jsem opět našla sílu číst.

Po testu jsem se s chutí napila a najedla, čímž jsem znovu nabyla sílu a v práci jsem stihla to, co obvykle.
0 poděkování
martiniquest
25. dub 2016

Otřesný zážitek

Pro mě byl ogtt naprosto otřesným zážitkem.

Celé testování jsem nesla velice špatně. Bylo mi špatně z hladu, poté se mi natahovalo při pití roztoku s hnusnou chemickou příchutí a nakonec mě čekaly 2 hodiny čekání, což bylo peklo. Střídavě se mi chtělo zvracet, poté mě poléval studený pot. Jsem rozhodnutá při druhém těhotenství na ogtt nejít.

A můj výsledek je 5,1 - 5,7 - 7,1 - závěr podle tabulek: cukrovka :-D a jsem si naprosto jistá, že žádnou cukrovku nemám. 10 hodin před testem jsem si dala banánový koktejl a jak jsem později zjistila, byla to velká chyba, protože banány jsou jedním z největších problémů před testem (na to jsem předem vůbec nebyla upozorněna) - zvyšují lačnou glykemii. Naštěstí je moje lékařka rozumná ženská, takže mi sice žádanku do dia poradny dát musela, ale zároveň mi řekla, že se s velkou pravděpodobností jedná o dietní chybu. Ostatně, lačná glykémie byla jen o 0,1 jednotky vyšší než určuje tabulka a následující hodnoty byly naprosto ukázkové - a o ty následné hodnoty jde v testu především (pokud samozřejmě nestartujete s vysokou glykémií, pak se dále netestuje), protože se zkoumá odezva těla na velkou dávku cukru. Do dia poradny nejdu, hned jsem to lékařce nahlásila, proto mi udělala kontrolní ultrazvuk, při kterém malého změřila a zjistila, že roste naprosto ukázkově, takže opravdu není potřeba se stresovat.

Vím, že je spousta žen, které s ogtt nemají problém, ale na druhou stranu je tu i řada těch, které reagují podobně jako já, proto je potřeba s tím počítat a podívat se na celý test a výsledky komplexně, nikoli se striktně řídit tabulkou.
2 poděkování
eliotka1
7. únor 2016

Strach z OGTT byl zcela zbytečný :-)

Noc před testem OGTT jsem toho moc nenaspala. Převalovala jsem se a myšlenkama již byla u testu na těhotenskou cukrovku. Těsně před budíčkem jsem si musela poprvé odskočit na wc na velkou a po budíčku, když jsem se chystala, tak už podruhé. Když jsem z něčeho nervózní, tak moje střeva pracují mnohem rychleji a čím dál víc mě tížil strach, abych v sobě roztok glukózy udržela. Navíc u odběrů krve jsem v minulosti mnohokrát trpěla a párkrát měla i prekolapsový stav s omdléváním. Uklidňovala jsem se ale myšlenkou, že během těhotenství jsem všechny odběry snášela dobře a že jsem v prvním trimestru ani jednou nezvracela.

Jako doprovod jsem měla manžela, který mi byl velkou oporou. V nemocnici v laborce jsme byli jako první už v 6:45 a test na cukrovku dělali společně se mnou ještě starší paní, jinak ostatní chodili na klasické odběry. První odběr na lačno proběhl bez problémů. Poté jsem dostala kelímek s vychlazeným roztokem s citronovou příchutí cca 250 ml, který mi trošku připomínal hodně koncentrovaný citronový sirup, tak jsem neměla velké problémy s vypitím. Poté jsem s napětím čekala, co bude. Asi po půl hodině jsem ve střevech cítila trošku napětí. Trošku mě polévalo horko, jestli si střeva nepostaví hlavu a nebudou chtít roztok dostat z těla ven. Naštěstí ten pocit byl jen chvilkový a brzy poté jsem jen cítila, jak se v bříšku vzbudilo miminko a začalo mě kopat tak, až to cítil i manžel. :-)

Druhý i třetí odběr jsem snášela taktéž v pohodě, jelikož brali opravdu jen zlomek krve. Po třetím odběru jsem se mohla již napít a najíst a v devět hodin už jsme mohli odejít.

Jediné, co mě ten den trápilo byla bolest hlavy, jelikož jsem po testu nedodržovala dostatečný pitný režim, takže doporučuji všem těhotným opravdu hodně pít.

Výsledky jsem věděla hned ten den odpoledne a byla jsem o to klidnější, když mi řekli, že těhotenskou cukrovku nemám. :-)
0 poděkování
lenka539
2. lis 2015

Vyšetření těhotenské cukrovky

Ahoj maminky, ráda bych se s vámi podělila o mou zkušenost s vyšetřením. Byla jsem připravená od kamarádek na nejhorší, čekala jsem hnusnou sladkou věc, která jde vypít jen z těží, ale ráda bych vás, které to čeká uklidnila, každý to samozřejmě má jinak, ale nakonec to chuťově nebylo tak hrozné. V klidu jsem požadovanou glukozu vypila a i ty dvě hodiny tam vydržela čekat.

Nemějte obavy, skutečně není důvod.
0 poděkování
smirda
8. črc 2015

Strašák jménem OGTT

Co tak čtu na Koníku, hodně nastávajících maminek má z tohoto testu strach. Pokud máte problémy s odběry krve, asi to žádný med nebude, ale jinak si myslím, že se jím navzájem strašíme zbytečně.

U mě osobně byl například naprosto pohodový průběh, ráno v sedm příchod, první odběr, vypití glukózy (v cca třídeckové lahvičce plus dvě deci vody na zapití), po hodince další odběr a pak poslední a šlo se domů. :-) . Jedla jsem naposledy asi v půl osmé večer předtím a překvapilo mě, že jsem ani neměla zas tak velký hlad.

Věřím na sílu vůle a myšlení, takže holky, když se nebudete stresovat a vymýšlet si černé scénáře, naopak si budete říkat nemám hlad a test v pohodě zvládnu, tak ho zvládnete. ;-)
2 poděkování
makropulec
30. dub 2015

Neprovedený test

Při prvních dvou těhotenstvích jsem testem prošla bez problémů, u třetího mi nalačno naměřili 5,2 a test mi nebyl prováděn. Test mi druhý den prováděn nebyl a musela jsem se objednat do dia poradny, kde mi byla odebrána krev cca hodinu po jídle s hodnotou 6,6 , což je prý v pořádku. Přesto jsem musela znovu na krev, kde mi vyšetřili glykemii za delší časový úsek zpětně. Je to prý více vypovídající hodnota. Výsledky ještě nemám. Nevím, proč se plošně nedělá tento druh testu a teprve na základě horších výsledků doporučeno další vyšetření.
1 poděkování
hanka10
21. bře 2014

Cukrovka a druhé těhotenství

V prvním těhotenství mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka. Jednalo se o lehkou formu, vše se v pohodě zvládalo dietou. 6 mědíců po porodu jsem byla na kontrolním OGTT a vše OK.

Diabetik mi řekl, že stačí, pokud půjdu v příštím těhotenství na OGTT již ve 24. týdnu (normálně to bývá v prvním trimestru, pak ve druhém a pak ve třetím, dokud se nediagnostikuje těhotenská cukrovka). Na testu jsem byla a těhu cukrovku jsem neměla, ovšem díky tomu, že jsem měla cukrovku minulé těhotenství, měla jsem jít na test i ve 3. trimestru. Moje gynekoložka mě odmítla na další test poslat s tím, že v dia poradně přeci sledovaná nejsem.

Koupila jsem si tedy aspoň glukometr a sem tam testovala. Hodnoty mi samozřejmě v dalších týdnech začaly lítat. Syn se narodil v termínu, byl velmi drobný a měl težkou hypoglykémii, přestože na základě zkušeností z předchozího těhotenství jsem se snažila držet dietu. Zřejmě došlo k předčasnému selhání placenty.

Neuroložka, u které byl syn kvůli tomu, jak se narodil, mi poté poradila, že jsem měla zajít za svojí obvodní lékařkou, aby mi napsala doporučení na OGTT ve 3. trimestru. Škoda, že jsem to nevěděla dřív, mohla jsem si ušetřit spoustu starostí s tím, jestli je u syna všechno v pořádku.
0 poděkování
kachen
19. bře 2014

Třetinka sladké vody :-)

Také jsem během těhotenství netrpěla na žádné těhotenské neduhy. A nebylo tomu jinak ani při testu na těhotenskou cukrovku.

Ráno nalačno jsem se dostavila do ordinace, po cestě vyzvedla v lékárně sáček s glukózou. Pak následoval odběr krve, chvíli na to (časový interval si už bohužel nepamatuju) mně podali rozpuštěnou glukózu v 0,3 l vody. Měla jsem žízeň a hlad. Obrátila jsem to do sebe docela s chutí :-) . Pak jsem jen 2 hodiny čekala na výsledky.

Test dopadl dobře a po cestě domů jsem do sebe nacpala 2 koblihy, neb ten hlad byl fakt hrozný.
0 poděkování
andrejka_86
19. bře 2014

Půllitr "radegastu" :-)

Během těhotenství jsem neměla žádné problémy, ani zvracení, ani bolesti zad, kloubů nebo nespavost. První a jediný problém přišel v den testu na těhotenskou cukrovku.

Odebrání krve mi nedělalo menší problém, ale když jsem potom po půlhodince viděla ten skleněný půllitr od Radegastu a v něm čirou tekutinu, moc jsem si nevěřila. Prý vypij to najednou a bude to dobré. No, vypila jsem to na dvakrát a dobré to nebylo. V čekárně jsem si četla, ale během hodinky přišly šílené zvuky vycházející z břicha, no nic, musím se nějak zabavit jsem si řekla, tak jsem začala koukat kolem sebe a bylo mi hůř a hůř, tak jsem se dobrala na záchod a šlo všechno ven. Červená až na zadku jsem proběhla čekárnou a hned klepala na sestřičku a ona mě přivítala s úsměvem - nesedlo, že? Já jsem to slyšela.. :-(

Tak jsem se domluvily, že uvidíme, co na to řekne můj gynekolog a jestli mě pošle znovu, že to pak uděláme napodruhé. Naštěstí můj doktor je chápavý a rozumný člověk, který dle výsledků z krve a dalších x výsledků během těhotenství uznal, že OGTT test nebudu muset znovu podstupovat. A mám doma krásného a zdravého chlapečka, se kterým jsem v těhotenství přibrala pouhých 7 kg x-)
2 poděkování