Hodnocení a zkušenosti s vyšetřením během těhotenství

Máš zkušenost s vyšetřením během těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
liliwhis  1. srp 2016

Je toho dost, ale vůbec mi to nevadí...

Celkově jdu celým těhotenstvím hodně pozitivně. Jsem ráda za časté kontroly (i když někoho to může obtěžovat), za všechny velké ultrazvuky, test na cukrovku apod. Chci si zkusit všechno! Druhý prcek už se nemusí povést, tak chci prostě projít vším. Na všechna vyšetření se moc těším, OGTT beru jako nový zážitek a ne jako noční můru (jako většina mamin) a celé to beru jako jedno dobrodružství. Možná je to tím, že mám ráda nové situace a jelikož jsem prvorodička, tak je pro mě nové úplně všechno....
1 člověk považuje za užitečné
marie_anna  9. bře 2015

Příliš mnoho vyšetření

Domnívám se, že je jistě správné, že se lékaři během těhotenství pečlivě starají o jeho průběh, ale také si myslím, že je návštěv gynekologa i vyšetření samotných příliš mnoho. Žena by měla mít možnost dobrovolného výběru, pokud se nejedná o vyšetření skutečně důležitá, která pomáhají odhalit léčitelné vady plodu nebo jeho neprospívání v děloze.

Osobně k ničemu nepotřebuji zkoumání potenciálních vývojových vad plodu, pokud se nejedná o takové, které lze řešit léčbou, a nikoli interrupcí. Proto vnímám velmi negativně tlak ze strany některých lékařů v této otázce a raději vyhledávám takové gynekology, se kterými jsme názorově zajedno. Byť bych za nimi musela dojíždět do jiného města.

Také nepovažuji za nezbytné provádění nepřesných velikostních odhadů, které budoucí rodičku stresují, ačkoli se mohou od reality významně lišit. Stejně tak vnitřní vyšetření před porodem a další podobné záležitosti, jejichž význam je velmi malý nebo žádný.
2 lidé považují za užitečné
maminkazdenicka  15. únor 2015

Pro klid na zbytek těhotenství

Nikdy jsem nechtěla na odběr plodové vody jít. Ale na genetice nás vystrašili, že by to mohl být Down a mohl by mít něco se srdíčkem, mozečkem apod., proto jsme se s manželem rozhodli, že to vyšetření podstoupím. Šla jsem tam hned ten den, co mi to řekli, jinak bych se k tomu neodvážila. Chtěla jsem u toho odběru manžela, ale zrovna, když pro mě přišli, tak šel manžel zaplatit parkovné. Byla jsem tam tedy sama, vyšetření není nějak moc bolestivé, jen je to nepříjemné. Naštěstí se nic zlého nestalo a z výsledků čekáme zdravého chlapečka.
Nevím, jestli bych příště opět podstoupila odběr. Ale za ten klid mi to stálo, než se bát a nervovat celé těhotenství, jestli se nám narodí zdravé nebo postižené miminko.
kacik87  11. únor 2015

Pro můj klid :-)

Byla jsem na začátku svého těhotenství dost překvapená, že pojišťovny hradí jen 3 ULZ. Na ceníku své ordinace jsem si našla, že ulz stojí tři nebo čtyři sta. Už ani nevím. Byla jsem rozhodnutá chodit na miminko koukat častěji než třikrát. Můj Dr. mi hned na úvod nabídl placenou poradnu, neváhala jsem. Dala jsem 3000 Kč, abych mohla své miminko vidět jednou za měsíc, mohla se na něj dívat i doma na DVD a dostala jsem několik foteček.

Ve 12tt jsem byla na první trimestrální screening (tripple testy jsem odmítla, nevěřím jim), pak ve 20tt na srdíčku, od 30tt jsem měla poradny co 3 týdny a od 36tt co dva týdny a pak už i monitory co týden a při přenášení od 40tt do 42tt v nemocnici obden. Vždy jsem se na každý ulz moc těšila a díky tomu, že jsem naši malou viděla tak často, jsem byla mnohem klidnější.
danny38  11. led 2015

Vyšetření - amniocentéza

První těhotenství proběhlo bez jakýchkoli problémů. Když jsem byla těhotná podruhé, byly výsledky krve s jednou horší hodnotou a byla jsem odeslána na odběr plodové vody.

Probíhalo to v klidu a bylo to celkem rychlé. Dokonce jsem na monitoru sledovala, jak mi jehla zajíždí do břicha, byl to velmi zvláštní pocit. :-) Když byla voda nabrána do velké injekční stříkačky, ještě mi trošku doktor stříkl na ruku, abych z toho taky něco měla. :-D Byla příjemně teplá. :-) Výsledky dopadly dobře a navíc jsem měla na 100% potvrzeno, že čekám zdravého chlapečka.

Při třetím těhotenství jsem měla opět jednu hodnotu z krve špatnou a vzhledem k mému věku jsem tedy podstoupila již podruhé amniocentézu. Průběh byl stejný, výsledky opět v pořádku a tentokrát jsem měla na 100% potvrzenou holčičku. :-)

Toto vyšetření je dost obávané z důvodu možného potratu, ale pokud se dodrží vše, co se dodržet má, zvládnout se to dá. :-) Někdy to prostě za tu jistotu stojí. :-)
rosaleen  9. lis 2014

Odběr plodové vody

Vyšel mi pozitivní prvotrimestrální screening s poměrně vysokým rizikem postižení plodu. Proto mi byl gynekologem doporučen odběr plodové vody. Poté, co jsem obrečela, že máme možná nemocné miminko, jsem začala hledat info na internetu. Také jsem v té době začala více přispívat na Koníka a našlo se spousta v té době pro mě neznámých maminek, které mě uklidňovaly, že vše dobře dopadne.

Také díky nim jsem se zákroku nebála, i když je tam určité riziko potratu. Odběr proběhl celkem bezbolestně, pod kontrolou UTZ, takže pro mimi bezpečně. Dodržela jsem doporučený klid po zákroku a vše dopadlo dobře, za dva dny už jsem věděla, že čekáme zdravé miminko a že to bude holčička.

Každému, koho ten zákrok čeká, doporučuju nebát se ho, dodržet potom klid a všechno bude dobré. A pokud by to snad dopadlo špatně a postižení se potvrdilo, může se aspoň včas rozhodnout, co dál.
2 lidé považují za užitečné
terry1512  7. lis 2014

Vyšetření - těšení a strach zároveň

Po objevení dvou čárek na testu začal kolotoč prohlídek, měření, apod. nutností. Taky začalo období strachu, aby bylo vše vpořádku a zárověň čas těšení a plánování.

Každých 14 dnů k mojí gynekoložce na pravidelnou prohlídku + spousta dalšího běhání. Nejzásadnější pro mě byl asi NT screening ve 12tt, kvůli špatné přehlednosti opakovaný v 16tt, naštěstí vše v pořádku. Ovšem ten strach před vstupem do ordinace byl všudypřítomný. Uklidňovala snad jen vědomost, že jdu k tomu nejlepšímu doktorovi.

Pak následovaly Tripple testy, které jsem teda až tak moc neřešila a taky strašák test na cukrovku. Vzhledem k tomu, že ji máme v rodině, jsem trošku strach měla. Naštěstí taky byl v pořádku.

Pak jsem si u manžela vyprosila 4D UTZ, z toho jsem měla ohromnou radost. Sice malá vypada na fotce jako takovej malej mimozemšťan, ale vidět ji bylo úžasné.

Zpětně můžu říct, že i když na některá vyšetření jsem nešla s radostí, nelituji žádného. Ať už placeného zdrav.pojišťovnou nebo nehrazeného.

Přihlas se do těhotenského newsletteru