Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

10. týden těhotenství

V 10. týdnu těhotenství dále pokračuje vývoj a dotváření obličeje v hlavové části miminka. Ústa a rty dítěte už nejsou tak široké, oči jsou stále ještě umístěné po bocích hlavy, ale vytváří se už pomalu základní zraková struktura a oči tak začínají překrývat oční víčka. Dochází k formování a ztenčování krční oblasti, a tak je již zřetelné oddělení hlavy a trupu dítěte.

Ultrazvuk 10.týdne těhotenství

Co se týká končetin, miminku se vytváří klouby v kolenou, loktech, zápěstích, ramenou, kotnících i v prstech rukou a nohou. Plovací blány mezi prsty postupně mizí a začínají se vyvíjet i jednotlivé svaly. Vnější pohlavní orgány jsou už pomalu viditelné a lékař je zachytí ultrazvukem. Pohlaví dítěte ale zatím není možné určit. Za několik týdnů ovšem bude pohlaví dítěte už plně vyvinuté, lékař ho bude moci vidět ultrazvukem a s jistotou ho určit.

Plod začíná mít v tomto týdnu lidskou podobu, a to nejen díky rychlému vývoji obličejové části, ale také díky dotváření končetin a trupové části těla, která začíná být zpřímenější. Ocásek, který, do této doby embryo, mělo, se pomalu vytrácí tak, až zcela zmizí. Plod v tomto týdnu měří 3,1 cm od hlavičky k zadečku a váží okolo 4 gramů. Je asi tak velký jako jahoda.

Ultrazvukové vyšetření v 10. týdnu těhotenství:

Zhruba od tohoto týdne začíná Tvým tělem obíhat větší množství krve. Větší množství krve je potřebné zejména pro zásobení dělohy3 a placenty9, která plod vyživuje. Do cca 32.týdne těhotenství27 bude Tvé tělo obsahovat až o 40-50% více krve než v době před otěhotněním. Vedle zvyšování množství krve je možné, že se Ti ze stále zvětšujících se prsou začne uvolňovat mlezivo, tzv. kolostrum3. Tvá prsa se tak připravují na budoucí kojení70 dítěte.

V tomto týdnu můžeš pociťovat zvýšenou únavu, nutkání častého močení a jiné příznaky těhotenství105. Přírůstek na váze je již mírně znatelný (spíše ale při vážení, ne pouhým okem), a to zejména z toho důvodu, že děloha3 ve Tvém těle roste, zvětšuje se a vypadá velikostně jako citrus.

Vyšetření v 10. týdnu těhotenství

Potvrzení těhotenství

Na potvrzení těhotenství je vhodné navštívit gynekologa do 10. týdne od Tvé poslední menstruace.

 • hladina β-hCG1 (tzv. těhotenského hormonu) v krvi matky postupně narůstá a pro těhotenství je pozitivní asi od 4.týdne
 • ultrazvuková vaginální sonda je schopna zachytit těhotenství od asi 5. týdne (činnost srdce však zachytí od asi 6. týdne)
 • ultazvuková abdominální sonda (přes břišní dutinu) zobrazuje dělohu přes několik vrstev břišní stěny, a proto stanovení těhotenství může být posunuto asi o týden oproti vaginální sondě.

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Komplexní prenatální vyšetření do 14. týdne do 14 tt
Laboratorní vyšetření do 14. týdne do 14.tt
1. ultrazvukové vyšetření2 do 14.tt
Prenatální screening vrozených vývojových vad podle zvoleného testu, viz níže

Prenatální screening vrozených vývojových vad

Název testu Výkon Vyšetřované parametry Období
NT screening (kombinovaný test)14 - 1. část odběr krve PAPP-A, free β hCG 10.-12.tt

10. týden těhotenství v číslech

10. týden těhotenství

 • 10. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 8. týden od oplodnění
 • přibližně 30 týdnů do porodu
 • lékař píše: 9 týdnů + 0 dní až 9 týdnů + 6 dní (zkráceně 9tt + 0 až 9tt + 6)

10. týden těhotenství po dnech

10. týden těhotenství po dnech

<< 9.týden těhotenství16 / 11.týden těhotenství >> 16

Více o 10. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://www.johnsonsbaby.cz/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&i...
 2. http://www.pampers.cz/cz_CZ/kalendář-těhotenství/10-těhotná-týdnů
 3. http://is.muni.cz/th/75599/ff_m/DP_Prezivanie_rizikoveho_tehotenstva.txt
 4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 10. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 10. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
misajas  12. čer 2020

Měla bych jíst...

Dnes jsem 10+2. Od 7 týdne je mi brutálně blbě, sice nezvracím, ale od rána do večera je mi na zvracení a něco do sebe dostat je téměř nadlidský úkol. Na druhou stranu, když se nenajím je to ještě horší.
Nemůžu ani cítit syrové maso, z toho se mi navaluje. Prsa pořád bolí, ale už jsem si tak nějak zvykla. Připadám si jak Šípková Růženka, chodím spát v 8, nebo 9 a spím až do rána a pak kam byste mě položili, tak jsem schopná znovu usnout, což je v kombinaci s nevolností celkem problém, hlavně v práci.
Údajně mají těhotné problém se zácpou, ale já mám od začátku opačný problém, což spojené s častějším chozením na záchod je fakt super, hlavně když máte dvě, tři hodinky sedět/ležet u kosmetičky nebo kadeřnice.
Vlasy rostou rychleji a nehty jsou silnější, dřív se mi hodně lámaly.

Pro mě je největší problém zákaz plísňových sýrů typu hermelín, romadúr+tatarka, majonéza a smetanové zmrzliny. Sýry jsem jedla často i samotné a teď když na ně náhodou mám chuť, tak nedat si je problém.
Je to jako na houpačce, dopoledne a odpoledně je mě na zvracení a na oběd sním ještě míň než dřív a večer se naperu, protože mám pořád hlad a někdy musím přemáhat návaly, abych do sebe dostala aspoň něco.
0 poděkování
mnozimese  27. zář 2019

"Jed jsem, sněd jsem."

Největším příznakem, který mám cca od 5-6 týdne do teď, je neustálá žravost. Jím snad častěji než každé dvě hodiny. I kdyby jen broskev nebo jogurt. Žaludek nesmí být prázdný, jinak je mi nevolno. Nezvracím, ale mám fakt hlad. Váha zatím super, tohle těhotenství jsem startovala na 57kilech, což je o dvě méně než v minulém těhotenství (a tam jsem se vyžr*la o 17kg!). Takže jím pořád, ale menší porce 😂
0 poděkování
viki999  16. led 2018

Nevolnost, nechutenství

Ahoj holky, dneska 9+5 a nevolnosti mám stále, od cca 7tt se stále zhoršují, sice bez zvracení, ale občasné dávení "naprázdno" a téměř neustálý pocit na zvracení a nechutenství.

Občas pomůže zajíst, občas nepomůže ani to.. Permanentně se modlím, abych v sobě vše udržela (mám panickou hrůzu ze zvracení) a před asi 4mi dny jsem měla "hysterický záchvat" breku, že už to nikdy neskončí. Není mi jasný jak zvládnu návštěvy Dr na lačno. Věci, který do sebe dostanu, se tenčí. Dneska jsem se dočetla o existenci Emesinu, tak možná prubnu.

Přeju všem, ať Vás ty nevolnosti trápí co nejméně, případně ať co nejdříve ustoupí. :-)
4 poděkování
monikadeny  24. led 2017

Nevolnost

Tak já jsem 10. týden a toto těhotenství (třetí) je nejlepší. První dvě jsem zvracela 30x za den až jsem skončila na kapačkách v nemocnici s minerálním rozvratem a dehydratací. Nedonutila jsem se cokoli sníst, až infuze pomohly.

Teď je mi jen , jako "po opici", a to třeba jeden den a další dva dny sním, na co přijdu. Jak jsem nemusela sladké, teď na něm ujíždím, listový salát a zelenina mi šmakuje taktéž - co se ale masa týče, to vůbec nemusím, ani cítit.

Jinak holky, jediné, co mi kdy pomohlo a co mi radili v nemocnici na nevolnost, bylo to, že jakmile otevřete ráno oči, kousněte do rohlíku a byť i násilím to polknout, fakt je za chvíli líp a sníte ho do půl hoďky celý. Takže na noční stolek rohlík, on lehce okorá a pak není po něm špatně. Bacha na ovocné štávy, dost podporují zvracení:wink:
3 poděkování
tblack  19. led 2017

10. Týden

Tak holky, už jsem také v top 10! :-D Prsa mě pomalu přestávají bolet a už nebrečím u filmu tipů "Karlík a továrna na čokoládu" tak snad už bude jen líp.

Musím říct, že mé chutě jsou neuvěřitelné. Chutnají mi jen zdravé a čerstvé věci. Nemůžu vidět ani cítit nic smaženého nebo sladkého. Žiju jen na ovoci, zelenině a všech možných zdravých domácích jídlech. Takže moje miminko bude asi nutriční specialista. :-D
2 poděkování
bublicek83  8. led 2017

Můj 10. týden

Ahoj holky. Je to moje první těhotenství. A vím o něm již od druhého týdne. :) Takže jsem ráda, že mužů sledovat změny již od začátku. I když se nejedná o nic příjemného. Prsa a bradavky mě bolí celou dobu. Mám je tak o číslo větší, ale vůbec mi není špatně. Jen občas se mi motá hlava a jsem dost unavená a malátná. Jim vše jako dřív, nic mi zatím nevadí. Ale mám pořád chutě na sladké a na ovoce, které jsem nikdy moc nejedla. A moc nemám chuť na maso.

Moje pleť a celkové můj vzhled je jedním slovem tragédie. :( Jsem samý pupínek. Nejen na obličeji, ale i na zádech a na hrudníku. Vlasy se mi u hlavy hrozně mastí a dokonce mi lítají, jak kdybych sáhla do zásuvky! :) Mám je hodně dlouhé, takže vypadám jako čarodějnice.

Bříško už se mi taky trochu zvětšilo. Vždycky jsem jedla zdravě a dost o sebe pečovala, tak teď docela trpím. Ale mimi mi to asi všechno vynahradí. :)
2 poděkování
nikola50  3. led 2017

Mě je fajn :)

Ahoj Holky, kromě sedmého týdne, kdy jsem měla žaludek jako při kocovině, je mi dobře, nezvracela jsem ani jednou, žádné jídlo mi nedělá problém, stále jsem závislá na sýrech a mandarinkách. Při nevolnosti jsem srkala colu a jedla bílý jogurt, nesměla jsem dopustit, abych pocítila hlad. Neřekla bych, že trpím náladami, pouze se nechci mazlit, nepotřebuji být pořád v kontaktu s přítelem. On z toho šílí, já doufám, že se to po třetím měsíci vrátí do starých kolejí. :)
2 poděkování
laktyna  10. pro 2016

10. týden

Na začátku 10. týdnu jsem šla poprvé ke gynekoložce na potvrzení těhotenství a zpětně si říkám, že jsem měla jít ještě později. Na jednu stranu jsem toužila vidět srdíčko, na druhou stranu jsem možná až moc brzo naskočila do toho kolotoče všelijakých vyšetření.

Nevolnosti ustoupily, akorát se nepochopitelně přesunuly (už někdy během 9. týdne) na večer. Takže jsem byla celý den ok, ale s večeří jsem se poměrně záhy musela rozloučit.
2 poděkování
skiskaska  14. lis 2016

Nevolnost

Právě jsem v 10. týdnu těhotenství a stále očekávám, že by mohly nevolnosti vymizet. Bohužel nic. Zatím jsem teda nikdy nezvracela, ale párkrát k tomu málem došlo.

Zjistila jsem, že mi bývá špatne z hladu, takže když je mi špatně, donutim se neco sníst a je to lepší. Prostě musím dodržovat pravidelnou stravu.

Na váze zatím nepřibírám, ale bříško už malinko mám.
1 poděkování
sara8159  7. črc 2016

Nevolnost

Ahoj všem, trpím také nevolností a nechutenstvím. Byla jsem na tom tak, že jsem mohla cucat jen led. Pomohla mi rada: Dřív, než budeš mít hlad, tak ti bude špatně. Pořád jíst. Takže ráno první co udělám, tak sním po kouskách půl rohlíku, suchého z druhého dne. Za půl hodinky zbytek a pak už jím normálně. Vždy, když mám pocit, že mi není dobře od žaludku (třeba jen trošku), tak sáhnu hned po suchém rohlíku.

Vydržte ženy, za chvíli si to budeme už užívat.
2 poděkování
ecajcz  9. bře 2016

Nevolnost

Bylo mi blbě asi 14 dní, hned jak jsem začala brát kyselinu listovou tak se to zlepšilo,
teď je mi blbě jen zřídka a většinou jen proto, že se namáhám, s čím mám problém jsou záda -TRPÍM.

V neděli budu v 10tt, zítra jdu na UTZ, tak jsem zvědavá, držte mi palce! :)
1 poděkování
andrejsha  29. únor 2016

Nechutenství

Ahoj holky koukám, že v tom nejsem sama. Musím souhlasit se zuzkabou přesně to co tu píšeš: "Chci se najíst a nevím čeho. Čím víc prodlužuju rozhodování, tím se úží výběr potravin, které jsem schopna pozřít" tak tohle mám taky a už mě to začíná štvát. Jediný, co mě pomáhá, jsou joguty, mléčný nápoje a ovocný čaje. Ale za toho drobečka nám to přece stojí ne holky. ;-) :-) :-D
0 poděkování
zuzkabou  24. únor 2016

Nevím, co chci

Od začátku těhotenství mě jen párkrát zabolela prsa a byla jsem víc nadmutá. Nic zvláštního. Od minulého týdne mám ale problém. Chci se najíst a nevím čeho. Čím víc prodlužuju rozhodování, tím se úží výběr potravin, které jsem schopna pozřít. A tak jsem jedla asi 5x hranolky z trouby.
Párkrát se mi dokonce udělalo opravdu nevolno, na zvracení naštěstí nedošlo.

A teď pachy - kdykoliv kolem mě v těchto studených dnech projde člověk s nachlazením, cítím to (takový ten zápach bakterií v puse), a v tu ránu jsem jak na trní, aby to na mě neskočilo, začnu kašlat, jako bych měla vykašlat plíce. Musím to rozdýchat, zajíst něčím suchým a pak se to zklidní.

Váha zatím nepřibývá, ale břicho už není ploché jako vždy. Za dva dny jdu na druhou kontrolu, tak se těším!
3 poděkování
angipe  12. únor 2016

Ach to nechutenství

Je mi stále špatně, jediné, co mi jede je kyselé a smažené. Takže sama zdravá jídla. :) Zeleninu a ovoce do sebe tlačím násilím. Permanentně jsem vyčerpaná a jen bych spala, ale vzhledem k tomu, že mám doma 15-ti měsíční rošťandu, tak odpočinek nepřipadá v úvahu. Bože jak já bych spala. Jinak na mě není nic vidět, jen jsou mi těsné kalhoty.
0 poděkování
sammaelka  30. led 2016

10tt

Včera jsem ukončila 10tt. Shrnutí? Je mi stále zle, pokud vyloženě nezvracím, trpím téměř nonstop nechutenstvím.

Výše zmíněný "blog pro nechutenství" by se mi taky hodil, jsem 100% schopna pozřít a udržet toustový chleba s pomazánkovým máslem a plátkem šunky. Všechno ostatní je sázka do loterie, 50:50 zda udržím. Torecan prášky ani čípky moc nezabírají.

Prsa jsou stále citlivá, teď spíše bradavky. Bříško už je trochu vidět, ale laik to nepozná.

Trápí mne celý tento týden skřiplý nerv v bedrech (ischias), paraleny nezabírají, nahřívání také ne.

V pondělí (pozítří) mne čeká kontrola a průkazka.
2 poděkování
silvinka13101997  29. led 2016

Stále mi je špatně

Je to mé první těhotenství, takže zkušenosti teprve nabírám. Stále pociťuji nechutenství, bolest prsou a celodenní nevolnosti. Přijde mi, že to vůbec neustupuje a má váha stále kolísá o dvě kg nahoru i dolů. Jinak bříško začíná pomalinku růst.
0 poděkování
jozinzbazin82  19. lis 2015

10. týden

Tak mám za sebou 10. týden a mé pocity jsou smíšené.

Už jsem myslela, že mi vůbec nebude špatně, ale je to trochu jinak. Místo toho, abych měla těhotenské chutě, tak hodně trpím nechutenstvím, takže bojuji už jen s představami, co bych mohla jíst. Maso nechci a na lahůdky se nemůžu ani podívat. Přesně tyhle okamžiky mi je špatně, když jdu kolem masny nebo nějaké restaurace apod. Takže stále rozdýchávám. :-) Začala jsem vařit zeleninové polévky a krémy a ve velkém nakupuji rohlíky se žervé (to jediné mi nevadí jíst a dokonce i častěji za den). Žádná kreativita ve vaření se tedy opravdu nekoná. Chtělo by to blog s recepty pro nechutenství.
Taky bych řekla, že mě přestávají bolet prsa. Jeden den vůbec nic a druhý den jen na dotek.

Bříško už asi trochu roste, ale vzhledem k tomu, že jsem tam už měla pneumatiku, tak se můžu jen domnívat.
3 poděkování
martanka007  13. lis 2015

Krásný ultrazvuk

V desátém týdnu těhotenství se u mě stále nic moc nemění, až na zvětšující se bříško. Nemám změny nálad. Stále je mi někdy špatně, ale dosud jsem nezvracela. Velkou únavu řeším jednou kávou ráno.

Včera jsem byla na ultrazvuku, miminko měří 3 cm, zrovna se rozhodlo hýbat nožičkou, byl to úžasný zážitek. Už má vyvinuté dvě ručičky, jednu mělo ohnutou v lokti a dvě nožičky. Včera jsem dostala těhotenskou průkazku. Jsem objednaná na screening. Na váze jsem přibrala 1 kg.
4 poděkování
lenulab  6. říj 2015

Krásný UTZ

Na 10. týden 2. těhotenství nezapomenu, z UTZ mám nádhernou fotku maličkého človíčka.

Nechtělo se ani věřit, že už šlo tak krásně vše vidět, ručičky, nožičky. :-)
0 poděkování