10. týden těhotenství

Na 10. týdnu těhotenství je nejúžasnější to, že odteď ve svém břiše nosíš sice zmenšeného, ale kompletního človíčka, kterému už fungují téměř všechny orgány.

Co se děje v 10. týdnu těhotenství?

 • Některým ženám se během prvního trimestru37 tvoří v ústech více slin, jež často mívají nahořklou chuť. Nadměrné slinění se odborně nazývá ptyalismus a jeho příčina není úplně známa, má se ale za to, že svůj vliv na jeho rozvoj hrají nevolnosti15, hormonální změny1, pálení žáhy19 a nejspíš i některé dráždivé potraviny či nápoje. Žádný lék na toto slinění bohužel neexistuje, pomáhá však časté pití7 malých doušků chladné vody, používání ústních výplachů, žvýkání nebo cucání bylinných bonbonů a také vynechání kořeněných jídel.
 • Zhruba od tohoto týdne začíná tvým tělem proudit mnohem víc krve a s postupujícím těhotenstvím se to bude ještě stupňovat (okolo 32. týdne to bude až o 50 % víc). Díky tomu je ti teď možná mnohem tepleji než dřív, máš vystouplejší žíly a také nejspíš míváš častěji žízeň.
 • Nevolnosti, únava, zvýšená citlivost prsou, vyrážky, stálé střídání nálad… symptomy, které už ti ani nemusím připomínat, se již brzy dají na ústup.
 • Pokud si sáhneš na bříško, možná ucítíš cosi tuhého asi tak o velikosti manga. Je to tvoje děloha.

Video: 9., 10., 11., 12. a 13. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Jak se vyvíjí miminko

 • S počátkem 10. týdne začíná tzv. fetální období těhotenství, lékaři proto odteď začínají místo embrya používat pro tvé děťátko označení plod.
 • Miminko už má vyvinuté všechny orgány a většina z nich už také určitým způsobem funguje, i když některé začnou zcela plnit své funkce až po porodu (například plíce).
 • Hlavička je v tuto chvíli asi stejně velká jako zbytek těla a začínají na ní růst vlásky.
 • Miminku se pomalu utváří obličejové rysy - oči se posouvají k sobě a překrývají je víčka, nosík začíná vyčnívat, pusa se zmenšuje a čelo je výrazně vystouplé.
 • Formuje a ztenčuje se krční oblast, takže je již zřetelné oddělení hlavičky od trupu. Vývojem prochází i míšní nervy a páteř.
 • Děťátku se vytváří klouby v kolenou, loktech, zápěstích, ramenou, kotnících i v prstech všech končetin.
 • Započal vývoj svalů, mizí blány mezi prsty a miminko se může ručičkami před tělem dotýkat.
 • Dítěti se formují pohlavní orgány a lékař je na ultrazvuku vidí, nedokáže ale zatím rozpoznat, zda půjde o chlapce či holčičku.
 • Vyvíjí se bránice, díky níž tvoje miminko po příchodu na svět poprvé zapláče.

10. týden těhotenství ultrazvuk

Na konci desátého týdne těhotenství (tedy 9 tt + 6) je miminko sedm týdnů staré, je dlouhé asi 3 cm a vážit může okolo 4 gramů. Lékaři jej odteď nazývají plod a pro představu je v tuto chvíli velké asi jako jahoda.


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Na co se teď soustředit

 • Desátý týden je poslední, kdy bys měla absolvovat první návštěvu poradny. Lékař při ní provede vaginální ultrazvuk, odběr krve a vyšetří moč. Krom toho bude zjišťovat zralost děložního hrdla a velikost pánve, určí váhu, výšku a spočítá BMI. Dále se bude ptát na tvou anamnézu i aktuální zdravotní stav a v neposlední řadě ti změří krevní tlak.
 • Přesto, že už jsi možná nějaké to kilo přibrala a některé kalhoty či sukně nedopneš, vydrž ještě chvilku s tím, než své těhotenství oznámíš všem svým blízkým. Ačkoli u tebe bude nejspíš všechno v pořádku, až do třináctého týdne pořád hrozí riziko samovolného potratu13.
 • Jestliže jsi byla dosud zvyklá sportovat, není třeba s tím přestávat, právě naopak. Akorát své aktivity trochu přizpůsob svému aktuálnímu stavu. Můžeš dál třeba běhat, cvičit ve fitku nebo cokoli, kde nehrozí pády ani ostré nárazy. Případně vyzkoušej některou aktivitu, která je určena přímo těhotným - může to být třeba gravid jóga2, plavání nebo aqua aerobik.
 • Pamatuj na své zdraví. Pokud je zrovna chřipkové období, nebo řádí jiná pandemie (např. covid, zarděnky1, černý kašel atd.), vyhni se přeplněným prostorám, a když to není možné, dbej na zvýšenou hygienu. Poraď se také se svým ošetřujícím lékařem ohledně očkování na tyto nemoci. V těhotenství totiž může mít i běžná chřipka fatální následky a v prvním trimestru to platí dvojnásob..

Vyšetření v 10. týdnu těhotenství

Potvrzení těhotenství

Na potvrzení těhotenství je vhodné navštívit gynekologa do 10. týdne od Tvé poslední menstruace.

 • hladina β-hCG1 (tzv. těhotenského hormonu) v krvi matky postupně narůstá a pro těhotenství je pozitivní asi od 4. týdne
 • ultrazvuková vaginální sonda je schopna zachytit těhotenství od asi 5. týdne (činnost srdce však zachytí od asi 6. týdne)
 • ultrazvuková abdominální sonda (přes břišní dutinu) zobrazuje dělohu přes několik vrstev břišní stěny, a proto stanovení těhotenství může být posunuto asi o týden oproti vaginální sondě.

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
Komplexní prenatální vyšetření do 14. týdne do 14 tt
Laboratorní vyšetření do 14. týdne do 14.tt
1. ultrazvukové vyšetření2 do 14.tt
Prenatální screening vrozených vývojových vad podle zvoleného testu, viz níže

Prenatální screening vrozených vývojových vad

Název testu Výkon Vyšetřované parametry Období
NT screening (kombinovaný test)14 - 1. část odběr krve PAPP-A, free β hCG 10.-12.tt

10. týden těhotenství v číslech

10. týden těhotenství

 • 10. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 8. týden od oplodnění
 • přibližně 30 týdnů do porodu
 • lékař píše: 9 týdnů + 0 dní až 9 týdnů + 6 dní (zkráceně 9tt + 0 až 9tt + 6)

10. týden těhotenství po dnech

10. týden těhotenství po dnech

Ultrazvukové vyšetření v 10. týdnu těhotenství:

<< 9.týden těhotenství17 / 11.týden těhotenství >> 16


Poradna s odborníky na modrykonik.cz

Polož anonymně a zdarma otázku odborníkům v našich Poradnách.

Více o 10. týdnu těhotenství na modrykonik.cz


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti s 10. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 10. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katarzyn  30. pro 2022

10. tt

Ahoj, jsem v 10. týdnu a minulý týden jsem si už myslela, jak mi nevolnosti ustupují a celkově mi bylo dobře, tak se mi nyní vrátily ještě ve větší míře než předtím. Prodělala jsem nějakou chřipku, která ty hormony asi potlačila a teď se mi to tělo snaží nejspíš vynahradit. 😀
Zvracím snad i po vodě, nemůžu cítit žádné jídlo a jsem celkově na prášky. Spím asi tak 11 hodin denně a stejně se cítím ospale. Prsa zase komplet bolí.... už by to mohlo skončit. Vždycky jsem byla hubená, po tomhle kolotoči už mám dole tak 8 dalších kilo, které nebyly nikde navíc. Na můj milovaný sport nemám vůbec pomyšlení, a tedy mě nemá co udržovat v psychické pohodě. Už se těším, až to přejde a budu zase normálně fungovat. 🥸
misajas  12. čer 2020

Měla bych jíst...

Dnes jsem 10+2. Od 7 týdne je mi brutálně blbě, sice nezvracím, ale od rána do večera je mi na zvracení a něco do sebe dostat je téměř nadlidský úkol. Na druhou stranu, když se nenajím je to ještě horší.
Nemůžu ani cítit syrové maso, z toho se mi navaluje. Prsa pořád bolí, ale už jsem si tak nějak zvykla. Připadám si jak Šípková Růženka, chodím spát v 8, nebo 9 a spím až do rána a pak kam byste mě položili, tak jsem schopná znovu usnout, což je v kombinaci s nevolností celkem problém, hlavně v práci.
Údajně mají těhotné problém se zácpou, ale já mám od začátku opačný problém, což spojené s častějším chozením na záchod je fakt super, hlavně když máte dvě, tři hodinky sedět/ležet u kosmetičky nebo kadeřnice.
Vlasy rostou rychleji a nehty jsou silnější, dřív se mi hodně lámaly.

Pro mě je největší problém zákaz plísňových sýrů typu hermelín, romadúr+tatarka, majonéza a smetanové zmrzliny. Sýry jsem jedla často i samotné a teď když na ně náhodou mám chuť, tak nedat si je problém.
Je to jako na houpačce, dopoledne a odpoledně je mě na zvracení a na oběd sním ještě míň než dřív a večer se naperu, protože mám pořád hlad a někdy musím přemáhat návaly, abych do sebe dostala aspoň něco.
mnozimese  27. zář 2019

"Jed jsem, sněd jsem."

Největším příznakem, který mám cca od 5-6 týdne do teď, je neustálá žravost. Jím snad častěji než každé dvě hodiny. I kdyby jen broskev nebo jogurt. Žaludek nesmí být prázdný, jinak je mi nevolno. Nezvracím, ale mám fakt hlad. Váha zatím super, tohle těhotenství jsem startovala na 57kilech, což je o dvě méně než v minulém těhotenství (a tam jsem se vyžr*la o 17kg!). Takže jím pořád, ale menší porce 😂
viki999  16. led 2018

Nevolnost, nechutenství

Ahoj holky, dneska 9+5 a nevolnosti mám stále, od cca 7tt se stále zhoršují, sice bez zvracení, ale občasné dávení "naprázdno" a téměř neustálý pocit na zvracení a nechutenství.

Občas pomůže zajíst, občas nepomůže ani to.. Permanentně se modlím, abych v sobě vše udržela (mám panickou hrůzu ze zvracení) a před asi 4mi dny jsem měla "hysterický záchvat" breku, že už to nikdy neskončí. Není mi jasný jak zvládnu návštěvy Dr na lačno. Věci, který do sebe dostanu, se tenčí. Dneska jsem se dočetla o existenci Emesinu, tak možná prubnu.

Přeju všem, ať Vás ty nevolnosti trápí co nejméně, případně ať co nejdříve ustoupí. :-)
4 lidé považují za užitečné
monikadeny  24. led 2017

Nevolnost

Tak já jsem 10. týden a toto těhotenství (třetí) je nejlepší. První dvě jsem zvracela 30x za den až jsem skončila na kapačkách v nemocnici s minerálním rozvratem a dehydratací. Nedonutila jsem se cokoli sníst, až infuze pomohly.

Teď je mi jen , jako "po opici", a to třeba jeden den a další dva dny sním, na co přijdu. Jak jsem nemusela sladké, teď na něm ujíždím, listový salát a zelenina mi šmakuje taktéž - co se ale masa týče, to vůbec nemusím, ani cítit.

Jinak holky, jediné, co mi kdy pomohlo a co mi radili v nemocnici na nevolnost, bylo to, že jakmile otevřete ráno oči, kousněte do rohlíku a byť i násilím to polknout, fakt je za chvíli líp a sníte ho do půl hoďky celý. Takže na noční stolek rohlík, on lehce okorá a pak není po něm špatně. Bacha na ovocné štávy, dost podporují zvracení:wink:
3 lidé považují za užitečné
tblack  19. led 2017

10. Týden

Tak holky, už jsem také v top 10! :-D Prsa mě pomalu přestávají bolet a už nebrečím u filmu tipů "Karlík a továrna na čokoládu" tak snad už bude jen líp.

Musím říct, že mé chutě jsou neuvěřitelné. Chutnají mi jen zdravé a čerstvé věci. Nemůžu vidět ani cítit nic smaženého nebo sladkého. Žiju jen na ovoci, zelenině a všech možných zdravých domácích jídlech. Takže moje miminko bude asi nutriční specialista. :-D
2 lidé považují za užitečné
bublicek83  8. led 2017

Můj 10. týden

Ahoj holky. Je to moje první těhotenství. A vím o něm již od druhého týdne. :) Takže jsem ráda, že mužů sledovat změny již od začátku. I když se nejedná o nic příjemného. Prsa a bradavky mě bolí celou dobu. Mám je tak o číslo větší, ale vůbec mi není špatně. Jen občas se mi motá hlava a jsem dost unavená a malátná. Jim vše jako dřív, nic mi zatím nevadí. Ale mám pořád chutě na sladké a na ovoce, které jsem nikdy moc nejedla. A moc nemám chuť na maso.

Moje pleť a celkové můj vzhled je jedním slovem tragédie. :( Jsem samý pupínek. Nejen na obličeji, ale i na zádech a na hrudníku. Vlasy se mi u hlavy hrozně mastí a dokonce mi lítají, jak kdybych sáhla do zásuvky! :) Mám je hodně dlouhé, takže vypadám jako čarodějnice.

Bříško už se mi taky trochu zvětšilo. Vždycky jsem jedla zdravě a dost o sebe pečovala, tak teď docela trpím. Ale mimi mi to asi všechno vynahradí. :)
2 lidé považují za užitečné
nikola50  3. led 2017

Mě je fajn :)

Ahoj Holky, kromě sedmého týdne, kdy jsem měla žaludek jako při kocovině, je mi dobře, nezvracela jsem ani jednou, žádné jídlo mi nedělá problém, stále jsem závislá na sýrech a mandarinkách. Při nevolnosti jsem srkala colu a jedla bílý jogurt, nesměla jsem dopustit, abych pocítila hlad. Neřekla bych, že trpím náladami, pouze se nechci mazlit, nepotřebuji být pořád v kontaktu s přítelem. On z toho šílí, já doufám, že se to po třetím měsíci vrátí do starých kolejí. :)
2 lidé považují za užitečné
laktyna  10. pro 2016

10. týden

Na začátku 10. týdnu jsem šla poprvé ke gynekoložce na potvrzení těhotenství a zpětně si říkám, že jsem měla jít ještě později. Na jednu stranu jsem toužila vidět srdíčko, na druhou stranu jsem možná až moc brzo naskočila do toho kolotoče všelijakých vyšetření.

Nevolnosti ustoupily, akorát se nepochopitelně přesunuly (už někdy během 9. týdne) na večer. Takže jsem byla celý den ok, ale s večeří jsem se poměrně záhy musela rozloučit.
2 lidé považují za užitečné
skiskaska  14. lis 2016

Nevolnost

Právě jsem v 10. týdnu těhotenství a stále očekávám, že by mohly nevolnosti vymizet. Bohužel nic. Zatím jsem teda nikdy nezvracela, ale párkrát k tomu málem došlo.

Zjistila jsem, že mi bývá špatne z hladu, takže když je mi špatně, donutim se neco sníst a je to lepší. Prostě musím dodržovat pravidelnou stravu.

Na váze zatím nepřibírám, ale bříško už malinko mám.
1 člověk považuje za užitečné
sara8159  7. črc 2016

Nevolnost

Ahoj všem, trpím také nevolností a nechutenstvím. Byla jsem na tom tak, že jsem mohla cucat jen led. Pomohla mi rada: Dřív, než budeš mít hlad, tak ti bude špatně. Pořád jíst. Takže ráno první co udělám, tak sním po kouskách půl rohlíku, suchého z druhého dne. Za půl hodinky zbytek a pak už jím normálně. Vždy, když mám pocit, že mi není dobře od žaludku (třeba jen trošku), tak sáhnu hned po suchém rohlíku.

Vydržte ženy, za chvíli si to budeme už užívat.
2 lidé považují za užitečné
ecajcz  9. bře 2016

Nevolnost

Bylo mi blbě asi 14 dní, hned jak jsem začala brát kyselinu listovou tak se to zlepšilo,
teď je mi blbě jen zřídka a většinou jen proto, že se namáhám, s čím mám problém jsou záda -TRPÍM.

V neděli budu v 10tt, zítra jdu na UTZ, tak jsem zvědavá, držte mi palce! :)
1 člověk považuje za užitečné
andrejsha  29. únor 2016

Nechutenství

Ahoj holky koukám, že v tom nejsem sama. Musím souhlasit se zuzkabou přesně to co tu píšeš: "Chci se najíst a nevím čeho. Čím víc prodlužuju rozhodování, tím se úží výběr potravin, které jsem schopna pozřít" tak tohle mám taky a už mě to začíná štvát. Jediný, co mě pomáhá, jsou joguty, mléčný nápoje a ovocný čaje. Ale za toho drobečka nám to přece stojí ne holky. ;-) :-) :-D
zuzkabou  24. únor 2016

Nevím, co chci

Od začátku těhotenství mě jen párkrát zabolela prsa a byla jsem víc nadmutá. Nic zvláštního. Od minulého týdne mám ale problém. Chci se najíst a nevím čeho. Čím víc prodlužuju rozhodování, tím se úží výběr potravin, které jsem schopna pozřít. A tak jsem jedla asi 5x hranolky z trouby.
Párkrát se mi dokonce udělalo opravdu nevolno, na zvracení naštěstí nedošlo.

A teď pachy - kdykoliv kolem mě v těchto studených dnech projde člověk s nachlazením, cítím to (takový ten zápach bakterií v puse), a v tu ránu jsem jak na trní, aby to na mě neskočilo, začnu kašlat, jako bych měla vykašlat plíce. Musím to rozdýchat, zajíst něčím suchým a pak se to zklidní.

Váha zatím nepřibývá, ale břicho už není ploché jako vždy. Za dva dny jdu na druhou kontrolu, tak se těším!
3 lidé považují za užitečné
angipe  12. únor 2016

Ach to nechutenství

Je mi stále špatně, jediné, co mi jede je kyselé a smažené. Takže sama zdravá jídla. :) Zeleninu a ovoce do sebe tlačím násilím. Permanentně jsem vyčerpaná a jen bych spala, ale vzhledem k tomu, že mám doma 15-ti měsíční rošťandu, tak odpočinek nepřipadá v úvahu. Bože jak já bych spala. Jinak na mě není nic vidět, jen jsou mi těsné kalhoty.
sammaelka  30. led 2016

10tt

Včera jsem ukončila 10tt. Shrnutí? Je mi stále zle, pokud vyloženě nezvracím, trpím téměř nonstop nechutenstvím.

Výše zmíněný "blog pro nechutenství" by se mi taky hodil, jsem 100% schopna pozřít a udržet toustový chleba s pomazánkovým máslem a plátkem šunky. Všechno ostatní je sázka do loterie, 50:50 zda udržím. Torecan prášky ani čípky moc nezabírají.

Prsa jsou stále citlivá, teď spíše bradavky. Bříško už je trochu vidět, ale laik to nepozná.

Trápí mne celý tento týden skřiplý nerv v bedrech (ischias), paraleny nezabírají, nahřívání také ne.

V pondělí (pozítří) mne čeká kontrola a průkazka.
2 lidé považují za užitečné
silvinka13101997  29. led 2016

Stále mi je špatně

Je to mé první těhotenství, takže zkušenosti teprve nabírám. Stále pociťuji nechutenství, bolest prsou a celodenní nevolnosti. Přijde mi, že to vůbec neustupuje a má váha stále kolísá o dvě kg nahoru i dolů. Jinak bříško začíná pomalinku růst.
jozinzbazin82  19. lis 2015

10. týden

Tak mám za sebou 10. týden a mé pocity jsou smíšené.

Už jsem myslela, že mi vůbec nebude špatně, ale je to trochu jinak. Místo toho, abych měla těhotenské chutě, tak hodně trpím nechutenstvím, takže bojuji už jen s představami, co bych mohla jíst. Maso nechci a na lahůdky se nemůžu ani podívat. Přesně tyhle okamžiky mi je špatně, když jdu kolem masny nebo nějaké restaurace apod. Takže stále rozdýchávám. :-) Začala jsem vařit zeleninové polévky a krémy a ve velkém nakupuji rohlíky se žervé (to jediné mi nevadí jíst a dokonce i častěji za den). Žádná kreativita ve vaření se tedy opravdu nekoná. Chtělo by to blog s recepty pro nechutenství.
Taky bych řekla, že mě přestávají bolet prsa. Jeden den vůbec nic a druhý den jen na dotek.

Bříško už asi trochu roste, ale vzhledem k tomu, že jsem tam už měla pneumatiku, tak se můžu jen domnívat.
3 lidé považují za užitečné
martanka007  13. lis 2015

Krásný ultrazvuk

V desátém týdnu těhotenství se u mě stále nic moc nemění, až na zvětšující se bříško. Nemám změny nálad. Stále je mi někdy špatně, ale dosud jsem nezvracela. Velkou únavu řeším jednou kávou ráno.

Včera jsem byla na ultrazvuku, miminko měří 3 cm, zrovna se rozhodlo hýbat nožičkou, byl to úžasný zážitek. Už má vyvinuté dvě ručičky, jednu mělo ohnutou v lokti a dvě nožičky. Včera jsem dostala těhotenskou průkazku. Jsem objednaná na screening. Na váze jsem přibrala 1 kg.
4 lidé považují za užitečné
lenulab  6. říj 2015

Krásný UTZ

Na 10. týden 2. těhotenství nezapomenu, z UTZ mám nádhernou fotku maličkého človíčka.

Nechtělo se ani věřit, že už šlo tak krásně vše vidět, ručičky, nožičky. :-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce