Kyselina listová

Kyselina listová je takový supervitamín, Wonder woman mezi všemi vitamíny a minerály pro nastávající maminky i ty v radostném očekávání. Oproti Supermanovi chrání také děťátko v bříšku a stará se o jeho zdravý vývoj a pohodlí.
Kyselina listová v těhotenství.

Proč je tak důležitá

Jde o vitamín rozpustný ve vodě, patřící do skupiny B-komplexu (jde vlastně o skupinu všech béček - a že jich je). Přispívá ke správné krvetvorbě, hojení ran a k normálnímu růstu a vývoji lidského plodu. Důležitost jejího podávání v období těhotenství je, že u plodu pomáhá dělení buněk (asi to znáte: maličký “hrášek” v děloze se každým měsícem mění - změny vidíte sama na ultrazvuku), podporuje jeho růst a tvorbu tkání, hlavně v oblasti nervové soustavy. Můžete si ji představit jako takový malý antivirový program ve vašem těle. Identifikuje možné problémy a opraví je.

Video: KYSELINA LISTOVÁ: Prečo je v tehotenstve taká dôležitá?

Právě její užívání snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu:

  • rozštěpové vady v obličeji
  • různé typy kýl
  • postižení ledvin a jiných orgánů

Pomáhá také připravit dělohu3 pro nového obyvatele, dostatečně ji vyživit a zajistit tak budoucímu podnájemníkovi příjemných devět měsíců v maminčině bříšku15.

Její nedostatečná příjem může mít za následek:

Hodná kyselina

I když má ve svém názvu slovo kyselina, není se čeho bát. Tahle listová se v těle přeměňuje na důležité látky, foláty. Řekněme, že kyselina listová je pomeranč. Je plný vitamínů, minerálů a sladké šťávy. Jenže nejdříve musíte oloupat slupku, abyste se dostaly k dužině, která všechny tyto benefity nabízí. A foláty jsou právě tahle dužina.

Aby naše tělo dokázalo „oloupat“ pomeranč, musí mít dostatek enzymů (řekněme, že to jsou prsty, které loupou). Klíčovým enzymem pro tuto akci je MTHFR (5,10 methylen-tetrahydrofolátreduktáza).

Bohužel, organismus téměř 50 % žen z genetických příčin nedokáže přeměnit dostatek kyseliny listové na tyto látky. A to i přes to, že by každý den snědly tři kila špenátu. Tuto překážku odhalíte společně se svým lékařem. V běžném životě to není nikterak závažný problém, v období před a v průběhu těhotenství až ano.

Právě nedostatečné množství folátů v počátku těhotenství může způsobit spontánní potrat, rozštěp páteře či vrozenou srdeční vadu. V těhotenství je denní potřeba kyseliny listové 3–4krát vyšší než obvykle. Před otěhotněním to je 0,4 mg/den, poté 0,6-1 mg denně ve formě potravinových doplňků.

Kolik byste měli denně přijmout?

Doporučuje se užívat již 2–3 měsíce před otěhotněním, aby se vytvořila dostatečná hladina v těle už pro první dny těhotenství, kdy se tvoří základy všech orgánů plodu a uzavírá nervová trubice, a dále po celou dobu těhotenství.

Kde ji vzít?

Jak už její název napovídá, kyselinu listovou naleznete zejména v listové zelenině, jako je například špenát, brokolice, chřest či růžičková kapusta3. K dalším významným zdrojům patří luštěniny3, ovesné vločky, sušené datle a fíky, celozrnné pečivo, kvasnice, játra či ledvinky. Obohacují se jí dokonce i některé druhy pečiva a snídaňových cereálií.
Kyselina listová v potravinách

Zdá se tedy, že k početí stačí dát si k snídani ovesnou kaši se sušenými datlemi a fíky, k obědu dušená játra s celozrnnou rýží a večer misku zelených lupenů. Kdyby to ovšem bylo tak jednoduché.

Popis obrázku: V tabulce vpravo vidíte její různá množství v jednotlivých potravinách.

Na co si dát pozor?

Kyselina listová je totiž velmi labilní vitamín, ničí se teplem, přístupem vzduchu, světla, je citlivý i na oxidaci při styku s kovem.

Čím více vody při přípravě použijete a čím déle budete vařit, tím dojde k větším ztrátám. V průměru 25% až 50%. Další ztráty vznikají i při pouhém skladování, tady se pohybujeme kolem 35%.

Zeleninový salát by se také neměl dávat do kovové misky, lepší je trhat ho v ruce, nikoliv krájet. Všeobecné doporučení konzumace čerstvého ovoce a zeleniny zde platí dvojnásob. Nebo ještě přesněji: z trhu nebo obchodu rovnou na talíř.

Kyselina listová
Vzhledem k tomu, že kyselina listová se ve větším množství dá těžko získat, je lepší si ji koupit v lékárně. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, který vám doporučí přípravek vhodný přímo pro vás.

Video: TOP 10 nejzdravějších potravin

Více o kyselině listové na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. https://theses.cz/id/77pkdd/Kristyna_Hruba_Kyselina_listova_v_reprodukcnim_obdobi_zen.pdf
  2. http://apps.szu.cz/czzp/vvv/

Hodnocení a zkušenosti s kyselinou listovou

Máš zkušenost s kyselinou listovou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
martinaatru  27. zář 2017

Kyselinu ANO! Vitamíny NE!

Jsem "nechemický typ" člověka. Místo vitamínů v chemické formě jsem zkrátka pro přirozenost přijímat vitamíny ve formě jídla. Nicméně zrovna u kyseliny listové toto neplatí. Takže za mě určitě ano, je to pro miminko prospěšné.
keksikova1  4. bře 2017

Pokud něco v těhotenství brát, tak foláty.

Určitě ano, jen pozor na typ folátu, některé z nás neumí určitý druh zpracovat a pak se prášky cpeme zbytečně. Chce to přemýšlet a kombinovat se zdravou stravou, bez ní to prostě nepůjde. :slight_smile:
silvinka1234  20. kvě 2016

Kyselina listová

Doporučuji zobat kyselinu listovou ještě před početím. Já to stihla asi jen týden před, protože jsme počali na první pokus, co jsem teda nečekala. 😀 Poté jsem ji brala celý první trimestr, ve druhém jsem jedla vitamíny Mamavit a ve třetím už jen magnézium.
kukujda  2. kvě 2016

Určitě, ale pozor na složení

Určitě doporučuji užívat, má prokázané účinky proti rozštěpům. Doporučuji ale číst si složení - mě to ani nenapadlo a až doma jsem zjistila, že obsahuje sacharin, což je jedno z hodně nebezpečných "éček", které podle mého ve vitamínech opravdu nemá co dělat. :-( A hlavně je tam zbytečné...
andreaandrejka  2. kvě 2016

Za mě ano.

Kyselinu listovou jsem začala brát zhruba 3 měsíce před těhotenstvím, následně jsem ji brala celý 1. trimestr, poté jsem přešla na vitamíny Gravital.

Za mě určitě ano, je prospěšná k vývoji miminka.
mavega  1. únor 2016

Kyselina listová z DM

Dostala jsem tip na tabletky kyseliny listové z DM (značka Das gesunde) dohromady s vitamínem B, tak jsem si je koupila a byla jsem moc spokojená. Brala jsem je asi do konce 4. měsíce, pak jsem je přestala brát, protože jsem se lekla, že je dítě moc velké a prý to může být kvůli tomu (teď už ale vím, že je to hloupost a navíc si o měření plodu v těhotenství myslím své :-) ).
kolmenka  10. led 2016

Kyselina listová

Brala jsem jí před i během těhotenství a narodil se mi krásný zdravý syn. Za mě určitě brát.
replykatee  9. led 2016

V druhém těhotenství pouze listovku

V prvním těhotenství jsem užívala Femibion. Doktorka mi ale řekla, že užívat vitamíny v těhotenství, pokud se člověk pestře stravuje, je téměř zbytečné.

Druhé těhotenství bylo plánované, a tak jsem ještě před vysazením antikoncepce začala užíval kys. listovou, kterou jsem brala až do konce 1. trimestru.
miiisaaa  4. led 2016

Kyselina listová

Zobala jsem asi dva měsíce před tím, než jsme se o miminko pokoušeli, pak jsem přešla na jiné vitamíny, ale spokojenost. Byla to obyčejná listovka dr. Max.
1 člověk považuje za užitečné
adenka84  30. lis 2015

Kyselina listová

Kyselinu listovou jsme tělu dodávala vždy jen ve formě Femibionu, který ho též logicky obsahuje.

Byl mi doporučen už v CARU a zůstala jsem mu věrná i v těhotenství. Navíc můj gynekolog mě po celou dobu užívání Femibion 800 dával v ordinaci zadarmo, což bylo super. Femibion 400 jsem si už pak kupovala sama.

Často jsme slýchávala to, že když budu listovku užívat celé těhu, tak budu mít veliké miminko. Byla to hloupost! První dcera měla 3600 gramů, a to byla týden přenášená. Druhá dcera měla 3290 gramů a narodila se týden před TP.

Listovka se dle mě důležití po celou dobu těhotenství.
tynka23  4. lis 2015

Listovku určitě ano

Kyselinu listovou jsem užívala cca 2 měsíce před pánovaným otěhotněním a v těhotenství jsem přidala ještě komplexní vitamíny a minerály pro těhotné, které jsem užívala ob den. Myslím, že natolik pestře a vyváženě, abych pokryla zvýšené nároky v těhotenství, se nestravuji. S dalším těhotenstvím na ni určitě opět nezapomenu. :-)
hanina_d  8. črc 2015

Listovka

Kyselinu listovou jsem brala již delší dobu i přesto, že jsme těhotenství zatím neplánovali. Následně se ale zadařilo na první pokus, na čemž možná listovka měla svůj velký podíl. O miminko jsme bohužel přišli, nicméně užívám dál a věřím, že nám pomůže i příště.
sanchezova  3. čer 2015

Jen prvni trimestr

Kyselinu listovou jsem brala pouze první trimestr. Před otěhotněním ne, jelikoz jsme absolvovali umělé oplodnění a už tak jsem brala řadu hormonů.
1 člověk považuje za užitečné
nemcovapetulka  10. dub 2015

Kyselina ANO

Kyselinu listovou v tabletkách i ve stravě jsem začala ve zvýšeném množství užívat již před plánovaným těhotenstvím. Miminko bylo díky ní zdravé a krásně nám vyrostlo v 3,600g Kubíka. :)
hanncca  7. dub 2015

Listovku už při snažení

Kyselinu listovou jsem brala 2-3 měsíce před otěhotněním (u obou těhu) na doporučení lékaře, sama jsem si také přečetla nějaké články...
Plus ještě v prvním trimestru.
mummy88  22. bře 2015

Kyselina listová

Ještě pár měsíců předtím, než jsme se začali snažit o miminko, jsem začala užívat kyselinu listovou od Solgaru, pro jistotu fakt velké dávky. O rok později jsem byla na hormonálním profilu v CARU a z krve mi dokonce vyšlo, že mám kyseliny listové stále nedostatek (i přesto, že jsem brala pravidelně 800mg denně a listovou zeleninu jím).

Otěhotněla jsem jednou (asi na týden), jaký vliv měla kyselina listová, těžko říct, ale nemyslím si, že to početí nějak ovlivní. Spíše až pak zdravý vývoj plodu. Vzhledem k tomu, že se o ní všude mluví a doktoři ji sami doporučují, beru ji dál, i doposud, stále 800mg denně od Dr. Maxe. ;-)
apacheee  12. bře 2015

Kyselina listová, proč ne

Kyselinu listovou jsem brala na doporučení svého lékaře v prvním trimestru. Jiné vitamíny jsem v těhotenství neužívala a věřila spíše zdravé a vyvážené stravě.
1 člověk považuje za užitečné
veroniquecz  10. bře 2015

Pečlivá příprava

Kyselinu listovou jsem začala jíst ještě předtím, než jsme se začali snažit o miminko. Chtěla jsem být připravená, navíc jsem se dočetla, že ženy, které berou HA ji mají nedostatek. Brala jsem tu od Dr. Maxe a byla jsem moc spokojená, měla příjemnou chuť i dobrou velikost. Po zjištění, že jsem těhotná, jsem začala užívat vitaminy Chytré miminko, ale v 1. trimestru jsem je ještě brala společně s listovkou. Určitě doporučuji nejen snažilkám, ale i všem, které berou HA.
lenjii  10. bře 2015

Kyselina listová

Miminko jsme neplánovali, takže jsem před otěhotněním nebrala. Jakmile jsem těhotná byla, užívala jsem. Brala jsem tu, co je tu uvedená, klasika obyčejná. Miminko se vyvíjelo dobře.
lucifereeek  9. bře 2015

Kyselina listová

Rok jsem nemohla otěhotnět a pak jsem si nakonec koupila kyselinu listovou, po nějaké době se zlepšil můj celkový zdravotní stav a za nějakou dobu jsem konečně i já našla // na testu.

Takže za mě ano a určitě je to vhodné i jindy nejen před těhotenstvím, hlavně pro ty, kteří mají jednostrannou stravu a nedostatek vitamínů z potravy.
misovemiselka  10. únor 2015

Kyselina listová

Kyselinu listovou jsem začla brát v dubnu loňského roku. Plánovali jsme miminko, v zaří přišel šok - jste neplodná. Ale s kyselinou jsem to nevzdala. Prosinec potvrzené těhotenství přirozeně, a po domluvě s MUDr. mám brát jen kyselinu listovou, že žadné jiné vitaminy nepotřebuji.
mor48tko  9. únor 2015

Listovka

Užívala jsem obyčejnou kys.listovou od Dr.Maxe a byla jsem moc spokojená. :-)
1 člověk považuje za užitečné
ewulka88  9. únor 2015

Chytré miminko

Před otěhotněním jsem brala antikoncepci cca 8 let, vysadila jsem ji rok před otěhotněním a půl roku před mi byly doporučeno MUDr. vitamíny Chytré miminko s kyselinou listovou. Za mě spokojenost a mimi se povedlo napoprvé. :-)
christtyna  5. led 2015

Kyselina listová

V prvním těhu jsem nebrala vůbec žádné vitamíny. Teď ve druhém těhu beru krom vitamínů i listovku od Dr. Maxe a jsem spokojená.
1 člověk považuje za užitečné
ammmi  8. lis 2014

ElastiQ

Kyselinu listovou 3 měsíce před otěhotněním doporučovala už profesorka na škole. Začla jsem ji tedy brát hned, jak jsme se začli snažit zplodit. :-D Brala jsem jí nějak do konce prvního trimestru, jak mi vyšlo balení.
framboise  8. lis 2014

Kyselina listová - určitě ano

Kyselinu listovou jsem se jako jedinou rozhodla v těhotenství užívat. Bylo to na základě odborného článku, kde se uvádělo, že těhotné by měly brát 800 jednotek denně, ostatní 400 a nejlépe 3 měsíce předem. A tento článek mě přesvědčil. Začla jsem proto brát kyselinu listovou, když jsme se rozhodli otěhotnět (to bylo v únoru a v březnu jsem už byla těhotná). Užívala jsem ji, ale jen v I. trimestru a při velkých nevolnostech vůbec. Vybrala jsem si "čistou" kyselinu listovou, ne směs vitaminů obsahující ji. Přišlo mi to zbytečné, navíc jsem slyšela, že po vitaminech se rodí "překynutá" miminka. :) Kyselina listová mi ale přišla důležitá!
qintus  7. lis 2014

Chytré miminko

Já jsem dala na doporučení své gynekoložky a pořídila si kyselinu listovou s názvem Chytré miminko. Začala jsem brát po vysazení HA v množství 400 mikrogramů listovky a po otěhotnění jsem začala brát Chytré miminko 800mg (zde je v balení i riboflavin a ve velkém balení i magnesium).

Mé miminko se vyvíjí dobře, takže za mně můžu kyselinu listovou jen doporučit.
kacajak  7. lis 2014

Obyčejná kyselina listová

Když jsem měla od dr potvrzené těhotenství, rozhodovala jsem se, zda brát nějaké těhu vitamíny nebo jen obyčejnou listovku. Nakonec vyhrála jen listovka, po poradě s dr, která mi navíc řekla, že to stačí, jsem šla do lékárny a koupila takřka tu nejobyčejnější :-). Zobala jsem 1 tabletu denně celé těhotenství.
frale  7. lis 2014

Kyselina listová

Ač si v málo čem tak věřím, jako v tom co a jak jím, tak se při plánování těhotenství cítím lépe, když beru i kyselinu listovou. Jen jsem zoufale hledala nějakou s dobrým složením. Nechtěla jsem do sebe cpát zbytečná barviva, aromata, umělá sladidla. Až na doporučení katyxq jsem objevila kyselinu listovou s vit. B z DM drogerie.

Není to úplný hit, ale je to zatím to nejlepší a nejčistší, co jsem na našem trhu našla.
2 lidé považují za užitečné
terezkax  6. lis 2014

MTHFR

Bohužel mi zjistili mutaci MTHFR, proto nestačilo užívání obyčejné kyseliny listové. Musela jsem užívat Acidum folicum, která je pouze na recept.
miskadovci  6. lis 2014

Kyselina listová

Listovku jsem začala brát několik měsíců před začátkem snažení a brala ji poctivě každý den 1. trimestru. Brala jsem tu úplně obyčejnou, která je na obrázku výše. Dle mojí dr. bylo cokoliv jiného zbytečné.
marlenkaxx  5. lis 2014

Kyselina listová z Dr.Maxu

Dva měsíce před otěhotněním a dále v těhotenství beru kyselinu listovou z DR.Maxu jako doplněk pestré stravy, jelikož zeleninu do sebe nemohu dostat. Každý den 800 mikrogramů listovky. Zatím si nemohu na nic stěžovat, ale až doberu toto balení, tak si raději zakoupím kyselinu listovou z DM drogerie, protože má lepší složení.
vikyt  4. lis 2014

Stačí i obyčejná

Celý první trimestr (teda hned po zjištění těhotenství) jsem brala obyčejnou nejlevnější kyselinku listovou z lékárny. Mám rozumnou MUDr. a říkala, že ty dražší mají většinou jen lepší reklamu nebo jiné prvky navíc, které ale mnohdy ani nejsou žádané.
Každý večer ve stejnou dobu jsem měla v mobilu upomínku ve formě oblíbené písničky a doteď, když ji slyším, vzpomenu si na bříško a těšení na miminko :)
kulenka  4. lis 2014

Kyselina listová

V průběhu snažení jsem samozřejmě kyselinu listovou brala. Tu obyčejnou, co je tu na obrázku.

Ale moje nejlepší zkušenost s ní je z běžného života - zabírá mi totiž na afty a prasklé koutky. A díky kyselině listové se mojí máme na dlouhou dobu podařilo zbavit se oparů.
1 člověk považuje za užitečné
hhanca  3. lis 2014

Kyselina listová

Před otěhotněním a na začátku prvním trimestru u prvního těhotenství jsem užívala přesně tu kys. listovou, která je na obrázku. Měla jsem tu super i tu obyčejnou. Pak jsem brala Calibrum Babyplan do konce 1. trimestru a pak už žádné vitamíny.

Teďka beru kyselinu listovou Galmed. Na výběr je hodně výrobců a typů balení. V lékárně poradí, co a jak. Koukejte hlavně na dávku a koho zajímá, tak i na pomocné látky.
alneka  3. lis 2014

Účelné polykání tabletek

Ačkoli nejsem příznivcem polykání jakýchokoli vitamínových a minerálních tabletek v těhotenství i mimo něj, v prvním trimestru jsem poctivě zobala kyselinu listovou. Naštěstí i moje dr. je zastáncem zajištění všeho potřebného prvotně z pestré stravy, takže mi nic nenutila. Jenže když tělo na začátku těhotenství odmítalo jakoukoli zeleninu, bylo na místě se obrátit na lékárnu.

Bohužel mě složení preparátů všech výrobců značně zklamalo. A tak jsem nakonec zakotvila u volně prodejné kyseliny listové bez zbytečných přídatných látek z drogerie dm. Tím nechci dělat reklamu, ale když už něco polykat, tak ať je to alespoň co nejčistší.
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  3. lis 2014

Kyselina listová

Před a během těhotenství se Šárkou jsme brala tu nejobyčejnější listovku z lékárny. Ale teď se snažíme o druhátko, hm, nějak se mi složení přípravků, které najdu v sortimentu lékáren nelíbí (umělá sladidla, aromata apod.). Objednávat ze Swansonu USA se mi nechtělo kvůli vysokému poštovnému (výběr nejen listovky mají velký, něco lepší složení, něco horší, stačí číst).

Pak mě napadlo se podívat v DM drogerii a pod jejich značkou Das gesunde plus mají tabletky - jedna obsahuje 400 mikrogramů kyseliny listové, něco málo vitamínů B1, B6 a B12 (bez nich bych se obešla, ale čistou listovku nemají) a pak už jen celulóza, karboxymethylcelulóza, hořečnaté soli mastných kyselin a maltodextrin, což celkem ujde, takže je teď užívám.
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce