Růst bříška v těhotenství

Téměř každá budoucí maminka se těší na dobu, kdy její těhotenské24 bříško bude vidět. V prvním trimestru37 se sice bříško může zdát nafouknuté, ale jedná se spíše o vlastní pocit, protože děloha3 je ještě stále skrytá v pánvi. Rychlost růstu bříška v těhotenství lze jen obtížně předpovídat, záleží totiž na více faktorech, které růst ovlivňují.

Růst bříška v těhotenství

Postava těhotné ženy

Obvykle bývá těhotenské bříško brzy znatelné spíše u štíhlých až hubených žen, zde se může začít bříško zakulacovat již okolo 13. týdne těhotenství18. U žen silnějších může opravdové vykouknutí bříška trvat déle.

Tvar a posazení dělohy

Tvar dělohy je neovlivnitelná a mnohdy také dědičná záležitost. U některých nastávajících maminek může lékař zjistit, že je jejich děloha otočená dozadu, v odborném názvosloví se jedná o retroflexi. Takto otočená děloha následně roste více nahoru než směrem vpřed.

Pevnost břišní stěny

Pevné svalové vrstvy obvykle nedovolí rostoucímu bříšku přílišné vyklenutí dopředu.

Počet těhotenství

Nastávající maminky, které očekávají své druhé či třetí miminko nebo dokonce dvojčátka se mohou chlubit těhotenských bříškem také poměrně brzy. Těhotné ženy, které již rodily1, nemají dělohu tak pevnou, jako tomu bylo v prvním těhotenství. Proto může bříško růst i více do stran.

Růst bříška v těhotenství

Hmotnost nastávající maminky

Váhový přírůstek15 nemusí nutně souviset např. s častým mlsáním nastávající maminky. Je samozřejmě vhodné dodržovat pestrý a vhodný jídelníček4, ale mnohdy se může stát, že nastávající maminka přibírá i z vody, jak se říká. A ano, i voda zadržovaná v těle těhotné ženy může působit na velikost těhotenského bříška.

Na růst a tvar těhotenského bříška má také vliv délka trupu nastávající maminky, velikost plodu82 nebo i množství plodové vody2. Ačkoliv se podle bříška často tipuje pohlaví miminka122, jedná se spíše o pověru. Kulaté bříško nemusí nutně znamenat, že očekávané miminko bude holčička, stejně tak jako, že bříško více do špičata bude 100% chlapeček. V otázce pohlaví miminka122 je vhodnější se spolehnout na ultrazvukové vyšetření2.

Obecně lze říci, že těhotenské bříško bývá znatelné u většiny nastávajících maminek cca okolo 16. týdne těhotenství29. Rychlejší nárůst lze pak očekávat po 20. týdnu těhotenství20.

Růst bříška v těhotenství

Více o růstu bříška v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.mojebrisko.cz/?p=5061
  2. http://www.mojebetynka.cz/tehotenstvi-a-porod/tipy-a-rady-v-tehotenstvi/6-veci-ktere-ovlivnuji-tv...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s růstem bříška v těhotenství

Máš zkušenost s růstem bříška v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
aquenka  14. zář 2017

Bříško

Nejsem nejhubenější a bříško mi vykouklo v tom 10tt :) , což už mi i v práci na něj začali koukat. :)
syca  1. črc 2016

Bříško bylo vidět brzy 😊

Hoj, jsem 9tt nepatřím mezi ty hubenější, ale bříško, už je na mě vidět.
25jajinka  5. kvě 2016

Všichni kolem hubení

Tak koukám jak nikdo není s váhou nad 60 kg, tak je na čase, aby napsala oplácaná holka. :D

Výška 165 a váha 69. Nemyslím si, že bych byla až moc oplácaná, rozhodně nejsem holka do minisukně. Hodně naběhám se psy, takže ruce a stehna prostě jsou. Zatím nic moc extra v 7tt a spíš mám takové oteklé břicho tak jsme fotit začaly, protože mám pocit, že do těch starých kil budu mít problém shodit a jako mamka budu zadržovat vodu. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
knoflice  2. bře 2016

Růst bříška

Ahoj,
tak já růst bříška taky pořád zkoumám. Těšila jsem se, jak se budu fotit, ale výchozí váha byla 59kg a od 5tt šla dolů na 56, pak se to trošku zlepšilo, ale teď ve 20tt jsem konečně znova "teprve" na 59-60kg, takže se stále vejdu do svého oblečení, všichni se diví, kde mám bříško, až občas pochybuji, jestli jsem vůbec těhotná :-D . Ale u doktorky mi říkali sestřičky, že je to v pohodě, miminko si vezme co potřebuje... :-)

Pravda je, že si mi spíš asi rozšířili boky, resp. namísto bříška spíš nemám pas :-)
pavlinad  11. led 2016

Jsem malá a drobná

Před těhotenstvím jsem vážila 50,5 kg a rychle na mě bylo vše znát. Nyní jsme v 31. týdnu a bříško mám 108 cm v obvodu. Všechny doktory tím rozesmívám, ale míry má miminko správné a váhu mi pan doktor potvrdil 1728g. Vše jak má být. :o)
1 člověk považuje za užitečné
adenka84  5. led 2016

Vždy jsem měla břicho jak balon

Při obou těhotenstvích jsem měla veliké bříško.

Po druhé snad ještě větší, a to i přesto, že jsem za celé těhu u druhé dcery nabrala pouhé 3 kg. U prvního těhotenství to bylo rovných 10kg. U druhého těhotenství bříško rostlo mnohem rychleji a bylo i dříve vidět.
sabulik92  4. pro 2015

Začínáme růst

Momentálně jsem ve 12tt a pomalu už začíná bříško vykukovat. :-)
barumat  19. lis 2015

Břicho HNED

Já měla pocit, že mám břicho hned a bylo to tím, že se mi hned od začátku tuk ze stehen a zadku přesunul na takový bytelný tukový pás kolem břicha a ledvin - to fakt, nepřibrala jsem ani deko, najednou jsem dopla kalhoty, co už roky ne, ale pas se ztratil v propadlišti dějin. Těhotenské bříško mi pak začalo vykukovat brzy, už v 12.tt na začátku bylo malinko vidět (já a máma jsme ho viděly, ostatní ne), teď v 16.tt už je to vysloveně TĚHUPUPEK. Děsím se, kam až to plánuje nakynout, doufám, že předchozí přispěvatelky měly pravdu, že to, co vybafne ven brzo, pak už moc neroste pozděj. :-D
hellalright  6. lis 2015

Štíhlejší postava, zřetelnější bříško

Jsem ve 14tt a bříško už je tak jeden dva týdny dobře vidět. Před otěhotněním jsem vážila 53kg, takže se mi rychleji vypouklo a začalo to být dříve vidět. Pořád je ale zatím takové, jaké mívají některé ženy normálně, ale tím, že jsou celkově silnější to na nich není tak znatelné.
rituska88  8. led 2015

Opuchlá jehla

Když jsem otěhotněla, vážila jsem 52 kg, byla jsem hodně hubená. Asi do 18.týdne na mně nebylo těhotenství nijak vidět, proto jsem si bříško do té doby ani nefotila, nebylo totiž co fotit. :-) Potom pomalu začalo bříško růst. Ale rostlo mi jenom bříško, jinak jsem zůstala stejná - žádná prsa, žádnej zadek. Na konci těhotenství jsem měla opravdu veliké bříško, vypadalo to dost komicky a přítel mi říkal, že vypadám jak opuchlá jehla. :-D
kacajak  7. lis 2014

Nejdřív nic a pak buben

Když jsem otěhotněla, měla jsem 65 kg, velký zadek, ploché břicho, takže jsem čekala, že těhotenství bude brzy vidět. Opak byl pravdou.
Min. do 6. měsíce nikdo nepoznal, že mám za čtyři měsíce rodit. :-D Pak se ale vše obrátilo a najednou malý rostl jako z vody. V den termínu jsem ze srandy poprosila manžela, aby mi "bubínek" změřil. Málem jsem omdlela, když naměřil 151 cm. :-D
brouzdalka  30. srp 2014

Malé bříško

Jsem malá, hubená a měla jsem malé bříško - ve 39+1 tt se mě sestra na monitoru ptala, jestli jsem se jen nepřejedla, jestli jsem fakt těhotná :) Protože takhle velká bříška u nich mají maminky tak do 30. týdne. Na konci těhotenství jsem měla obvod břicha 97 cm. A z malého bříška se den po termínu narodilo malé, tříkilové miminko.
1 člověk považuje za užitečné
rebelka123  28. srp 2014

Jsem trošku oplácanější

Ahoj,
mám normálně asi tak 75kg, což jsem měla i před otěhotněním a teď jsem 8.tt a je to celkem vidět. Mám hezky zakulacené bříško a pořád se napíná :) Jsem zvědavá jak to bude dál :-D
2 lidé považují za užitečné
evatomiskova  11. dub 2014

Růst bříška na menší a štíhlejší postavě.

Ahojky,

já na začátku těhotenství, což znamená asi tak 5tt, jsem měla 47kg. Měřím 160cm a bříško mi bylo vidět už od 13.tt. Teď jsem ale ve 34.tt a bříško mám jak v 5.-6.měsící - nijak moc nevyrostlo. Bude to asi tím, že je to mé první těhotenství a jsem malého vzrůstu a štíhlejší postavy.
1 člověk považuje za užitečné
gwennie  30. led 2014

Růst bříška na velmi štíhlé postavě

Ahoj,
jsem hodně hubená, mám okolo 45kg / 167cm a bříško na mě bylo vidět už od cca 2.měsíce. Pravdou ale je, že zatímco v 8.měsíci už většina žen sotva projde dveřmi, já vypadala na měsíc tak pátý. :-)

Takže ve zkratce - sice rychleji "vyleze", ale nikdy nedosahuje takových rozměrů :-)
3 lidé považují za užitečné