Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

26. týden těhotenství

Bříško ve 26.týdnu těhotenství
Ve 26. týdnu těhotenství se miminku v děloze vyvíjí sluchové nervy, a proto je jeho sluch daleko citlivější než v předešlých týdnech. Vedle sluchových nervů jsou to i plíce, které se vyvíjí a miminko jimi "dýchá" plodovou vodu. Toto dýchání ho spolu s otevřenými nosními dírkami a svaly připravuje na první poporodní nadechnutí.

V obličejové části došlo k dotvoření oční duhovky modré barvy, která se po narození vybarví do finální podoby a protože je vývojová fáze očí u konce, může je miminko pomalu otvírat a zavírat. Rysy v obličeji jsou už evidentní a je možné velmi snadno rozeznat rty, nos, bradu a nebo oční víčka. Právě ústa a rty jsou od tohoto týdne posilovány polykacími svaly. Miminko si tak procvičuje svůj sací reflex, který bude potřebovat k úspěšnému kojení a sání mateřského mléka. Jakmile se mu dostane do blízkosti paleček, začne jej sát. Některé dětí procvičují sací reflex v děloze3 tak intenzivně, že se narodí s puchýřky na prstech, rtíku, či rukou.

Není to ale jen sací reflex, který se rozvíjí, protože miminko je schopno už i uchopit pupeční šňůru1. Po narození bude mít v pěstičkách takovou sílu, že bude schopno pevně uchopit palec maminky, tatínky, babičky atd. V mozkové části se dovyvíjela ta polovina mozku, díky které má dítě předurčeno, zda bude pravákem a nebo levákem.

Čekáš-li chlapečka, tak v tomto období jeho varlátka již pomalu začala sestupovat směrem k šourku a i u dívek dochází k prohlubování pochvy. Vývoj pohlavních orgánů je tak pomalu u konce a jsou tak ultrazvukem jasně identifikovatelné a hlavně rozdílné.

Váha miminka se pohybuje okolo 760 gramů a jeho velikost od hlavičky k patičce je cca 35,6 cm.

Pociťuješ-li v tomto období mírné kontrakce33, je to zcela v pořádku, protože těmito poslíčky se Tvé tělo připravuje na blížící se porod29. Pokud ale kontrakce sílí a jsou stále častější, je nejlepším řešením vyhledat lékaře, který kontrakce změří a rozhodne o dalším postupu. Může se stát a je taktéž běžnou praxí, že v případě dvojčat jsou kontrakce už v tomto týdnu silnější než u monotěhotenství.

Je dobré taky dbát na správný jídelníček, protože to, co sníš Ty, přijímá přes pupeční šňůru1 jako výživu i Tvé dítě v děloze. Není to tedy jen o potravinách, ale také o frekvenci příjmu jídla. Nepravidelným stravováním a nevyváženým jídelníčkem může dojít k poklesu cukru v krvi, což má za následek napřklad závratě, mdloby, únavu a nebo třes. Proto je ideální jíst častěji, v malých porcích a vždy mít u sebe nějaký snack, svačinku, či ovoce.

I tento týden, jako předchozí a následující, můžeš sledovat a cítit zvýšený krevní tlak. Pokud tento přetrvává a necítíš se dobře, nebo pozoruješ i otoky končetin a obličeje, náhlé přibrání na váze, zastřené vidění, vidění skvrn před očima, náhlé nebo trvalé bolesti hlavy, může se jednat o preeklampsii17. Její riziko výskytu je častěší sice až ve třetím trimestru13, ale i v druhém trimestru se může u některých žen objevit.

Vyšetření ve 26. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
OGTT27 (orální glukózový test ) 24.-28. tt

Další výkony a vyšetření

Název vyšetření Doporučené období
3D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
4D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

26. týden těhotenství v číslech

26. týden těhotenství

  • 26. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 24. týden od oplodnění
  • přibližně 14 týdnů do porodu
  • lékař píše: 25 týdnů + 0 dní až 25 týdnů + 6 dní (zkráceně 25tt + 0 až 25tt + 6)

26. týden těhotenství po dnech

26.  týden těhotenství po dnech

Video: Ultrazvuk ve 26.týdnu těhotenství

<< 25.týden těhotenství26 / 27.týden těhotenství >> 16

Více o 26. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pampers.cz
  2. https://web.archive.org/web/20121214181027/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#26
  4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 26. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 26. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
crejzy  17. črc 2021

26.tt obrat k lepšímu

Píšu to v době, kdy už jsem o kus dál, ale tento týden se mi vryl do paměti, jako týden, kdy mi konečně bylo o poznání lépe. Žaludek přestal být většinu dne na vodě (jako ještě občas zlobí, ale míň). Chuť k jídlu velká a i tlak se zvedl na únosnou mez (dřív 80/50, teď klidně 100/65), takže únava a pocity na omdlení nejsou na denním pořádku. Je to velká úleva. 🙏
0 poděkování
lu31nka  17. bře 2020

26+3

Tak mě tento týden neskutečně bolí záda...nahoře mám 8 kilo a vážím 55 což jsem nikdy v životě neměla 😁ale jim všechno na co mám chuť, tak si myslím, že 60 kilo překonám 💪😁. Pohyby cítím někdy až moc, zdá se mi ,ale je krásně vidět vlnění bříška💕. Test na OGTT se dal úplně v pohodě zvládnout. Doteď jsem také mohla v klidu ležet na zádech, teď mě pálí žáha ve všech polohách dokonce i ve stoje. Toto období je pro mě zatím to nejhorší, bolesti zad, pálení žáhy, tvrdnutí bříška, mi dávají dost zabrat i po psychické stránce, ale můj partner zvládne všechny moje špatně nálady💋.
0 poděkování
veronikaberanova  9. čer 2017

Nevolnosti, křeče v nohou

S dcerkou jsem zvracela ještě celý 9. měsíc. S tou druhou (vypadá to zas na holčičku) sice nezvracím tolik, ale spoustu věcí nesnesu a žaludek mám nonstop na vodě. Takže se OGTT fakt bojím - protože bez snídaně zvracím. V předešlém těhu jsem to zvládla tak tak a pak mi bylo dlouho zle. Ve středu jdu na 3D, tak snad se potvrdí Nelinka. Manžel zas moc doufá ve Vojtíška.

Dále jsem stále unavená, ale kdo by s naší 2,5 letou princeznou nebyl. Nejhorší jsou ale křeče v nohou, kvůli kterým dost špatně spím. Mudr. doporučil vápník, ale to je na nic a ještě mi z něj není dobře.

Tak uvidíme ve středu.
3 poděkování
kittysek  28. únor 2017

26. týden - test těhotenské cukrovky

Ahoj maminky,
právě jsme také absolvovali odběry těhotenské cukrovky. Pro ty, které mají ještě v živé paměti nechutný cukrový roztok mám dobrou zprávu, nápoj je chutný, je cítit po citrusech. Něco jako Fanta.

Probíhá to: první odběr na lačno, vypít nápoj během 5 minut a za hodinu druhý odběr. Za další hodinu opět odběr - vše ze žíly. Rozhodně nepít, nejíst, nekouřit a pokud možno nechodit.

Píšu to, protože mě překvapilo, když v jednom příspěvku maminka doporučovala svačinku s sebou.

U mě byl hlad a únava. Jsem zvyklá snídat. Nápoj ošidil miminko první hodinu. Zbytek času hojně pokopávalo a dožadovalo se snídaně. :-)

Za mě, vyražte co nejdříve s pěkným čtením v kabelce a uteče to jako voda.

A teď ještě negativní výsledek.

Mějte se krásně! :-D
5 poděkování
monib66  31. led 2017

Test OGTT :-)

Chci se s Vámi podělit o moji zkušenost s testem ogtt.

Dnes jsem tento test absolvovala a žádná hrůza. Vzali mi krev ze žíly, potom jsem vypila glukózu, která chutnala po třešních a byla moc dobrá (sladší vitacit). Sestra mi pak otevřela místnost s gaučem,kde jsem byla sama. První půl hodinku mě sestra chodila kontrolovat, zda je mi dobře. Následovala poradna, koukli jsme na prcka, už má 710g a změřili pánev. Vše je v pořádku a malý má hlavičku hluboko v podbřišku (jako kdyby už chtěl ven :-D ).

Krom šílené únavy, fakt se mi chtělo strašně spát, tak byl test úplně v klidu.

Takže maminky, nebojte se! ;-)
2 poděkování
veverca87  17. pro 2016

26. týden

Tak už i my jsme se s dvojčátky dočkali 26.tt. Váhový přírůstek 7 kg, jinak celkem bez obtíží. Čekáme dvě holčičky.

Jediné, co nás trápí, je nespavost nebo spíše přehozený den a noc. V noci se pořád vrtím zprava doleva a zaspávám až kolem 4. hodiny ráno. A to pak člověk ani pomalu nestíhá dopolední vycházky, jelikož to dospává dopoledne.

Jinak bříško krásně roste, pohyby rozlišuju u jednotlivých cácorek. :slight_smile:

Tak všem hodně zdravíčka a vydržet! :kissing_heart:
3 poděkování
makymak  9. pro 2016

První nákupy, těžké vstávání

Začala jsem si dělat seznam výbavičky, mám to pěkně v excelové tabulce i s odkazy na konkrétní věci a jejich ceny, :D ale ještě to chci projít se zkušenými matkami, myslím, že tam mám pár věcí, které mohou být prý zbytečné (teploměr do vody atd.).

Už víme, že to bude holčička, tak jsem jí už koupila body-šatičky. :D Cítím pohyby různě, někdy dole, na straně, někdy nahoře, co tam asi vyvádí? :) Říkám si, jak to asi prožívá, když se otáčím z jednoho boku na druhý, to mě chvilku i to bříško zabolí, než si na novou polohu zvyknu. Někdy vstanu a je vidět, že ji mám na jedné straně, jak je tam bříško vypouklé. :) Už se těším na konec práce, samotná práce mi tolik nevadí, ale to vstávání, dojíždění, nastydlí lidi kolem...no a taky mi to nějak přestává myslet. :D
2 poděkování
cikitkapb  7. zář 2016

Můj 26tt

Z mého pohledu nebyl 26tt nijak zvláštní. Byli jsme s mimčem na OGTT, a ten jsme zvládli v pohodě a dopadl dá se říct i dobře. Cukrovku nemám, takže super. :)

Spaní v tomto týdnu nebylo nijak horší než v předchozích dnech, týdnech, měsících. Chodím do postele kolem 22:00, ale obvykle nemůžu usnout, protože prostě nejsem unavená. Když se naposledy podívám na hodiny na telefonu, než ho odhodím je něco mezi 23:00 a půlnocí. Spím teda jak miminko, do chvíle než mě vzbudí čůrání. Tak se v klidu vyprázdním a pak zase nemůžu usnout. :( Z toho jsem špatná, hlavně proto, že pak nejsem přes den unavená. Nic dalšího mě netrápí. Malej spí obvykle když spím já. :) Což je fajn a budu doufat, že to tak zůstane až do porodu. :) Přes den, ne tedy každý, je to ale čipera, tak o něm vím a jsem v klidu. :) Jednou za čas si ho s manželem poslechneme přes AngelSounds a mluvíme na něj. :) Já si s malým povídám častěji než manžel, ale to asi proto, že jsem s ním furt. :-D :-D Obvykle mu ale oznámím, že už jdu na ten záchod a že dostane najíst a podobně. :-D A taky se mu omlouvám, když mi po břiše přeběhne kočka nebo mě zalehne mazlící pes. Vlastně si to dost užívám. :) Dostávají mě hormony, a manžel ze mě má legraci. Rozbrečela jsem se, protože jsme jeli na návštěvu. :-D Ani si nepamatuju, jestli jsem tam tak moc nechtěla, nebo proč. :-D

Ani nevím kolik teď vážím, jsem ráda, že mi došly baterky ve váze... Jen bych z toho měla depku. :-D
11 poděkování
nejwa  29. črc 2016

Pohyb chlapečka v bříšku 26tt :-)

Přírůstek na váze mám 6kg. Čekáme chlapečka. :-) jméno jsme s tatínkem už vybrali, bude se jmenovat Kryštof. :-)

Pohyby ve 26 tt cítím téměř pravidelně. Spím na boku s kojícím polštářem. Probouzím se pravidelně v 1h ráno na wc. Pak se hodně napiju šťávy a znova usnu. Pak spím až do 9h. Hned jak se probudím musím se nasnídat.

První odběr krve na cukr dopadl hůř. Proto jsem podstoupila za týden znova odběr krve s výborným výsledkem a test na cukr dopadl dobře. Doporučuji vezměte si s sebou na test glukózy svačinku. :-)
3 poděkování
nazka  12. črc 2016

Zpátky únava?

V tomto týdnu začínám pociťvat větší únavu stejně jako ze začátku těhotenství. Nevím, zda je to těhotenstvím, nebo vedry, které teď jsou. Když ležím na zádech, začne mě po chvilce hodně bolet vpravo od kříže. Tak na zádech neležím. A také už chodím poměrně často na malou.

To jsou zatím mé (ťuk ťuk ťuk) neduhy, které mě trápí. O víkendu jsme byli pod stanem a vše jsem zvládla v pohodě.

Pohlaví nevíme ještě 100%. Z předpokládaného chlapečka začíná vykukovat holčička, tak jsem zvědavá, zda opravdu bude.

Váhový přírůstek jsem měla v poslední poradně před dvěmi týdny +1,5kg. Bojím se ale, že teď to půjde strmě vzhůru.
2 poděkování
sarivojvodova  12. bře 2016

100% chlapeček ❤

Zaplatili jsme si 3D ultrazvuk a viděli celé naše miminko. 5 prstíků na každé ručičce, žádný roštěp, ledvinky a všechny orgány tam, kde mají být atd. 25+3 máme 680g a 31 cm, hlavičkou je otočený dolů. :) Ukazoval na nás pinďoura, takže je to 100% chlapeček! Juchuuuu. Mě je už lépe, ale chutě nepřicházejí, pohyby síly a únava stoupá. Bříško krásně roste. :)
1 poděkování
replykatee  11. bře 2016

Druhé miminko

26. týden a ač jsem neměla nikdy žádné velké nevolnosti, nyní na mě doléhá únava. Začala také pálit žáha a bolet v kříži, což z prvního těhotenství neznám.

Miminko už je otočené hlavou dolů a kopance už jsou vidět i pro moje okolí. Bude to holčička.
Stále převládají chutě na sladké, jako poprvé.

Přibrala jsem už 10kg, pleť se zhoršila. Za to se mi zlepšila kvalita vlasů a nehtů.
1 poděkování
jozinzbazin82  10. bře 2016

26. týden

Konečně jsme se dověděli pohlaví miminka.

Je hlavičkou dolů, ale to se ještě může několikrát změnit.

Mám za sebou test na cukrovku (nic tak strašného to opravdu není, nenechte se znechutit) a řekla bych, že se mi zase vrací únava z 1. trimestru. Kolem 20,00 hod začínám usínat, na konci týdne je to nejhorší.

A mám 6kg nahoře.
3 poděkování
tetracyklin  7. bře 2016

Moje zkušenost

Konečně je na mě těhotenství už vidět, cítím se skvěle a nemám žádné obtíže. Zatím jsem přibrala 6 kg a myslím, že teď půjde váha rychle nahoru, ale neřeším to příliš. Jím na co mám chuť.

Minulý týden jsem byla na OGTT a mám pocit, že to všichni moc řeší. Glukóza se dá naprosto v pohodě vypít a 2 hodiny čekání na jednotlivé náběry také nejsou problém.

Jelikož pracuji v rizikovém prostředí, mám od začátku těhotenství pracovní neschopnost. Snažím se tedy zaměstnat i jinak než jen úklidem domácnosti a vařením. Začala jsem chodit na cvičení pro těhotné, jednou týdně jdu plavat a chodím na vycházky do přírody.

Doufám, že i 3. trimestr bude pohoda a že si ho s chlapečkem užijeme.
2 poděkování
martanka007  2. bře 2016

První nákupy

V tomto týdnu jsem začala dělat první drobné nákupy pro miminko. Pohyby cítím každý den, přírůstek na váze mám téměř 11 kg, což se mi moc nelíbí, ale budu to řešit hlavně po porodu. Co mě trápí je, že některé noci se vzbudím po třetí hodině a už nemůžu usnout. Pak jsem v práci hodně unavená.

Byla jsem na testu na cukrovku s výbornými hodnotami (na lačno 3,9, po prvním odběru 7,4 a po druhém odběru 5,4). Samotný nápoj mi chutnal jako neperlivý Sprite, takže příjemný. Hodně se mi ulevilo, z těhotenské cukrovky jsem měla velkou obavu.
2 poděkování