27. týden těhotenství

Velikost bříška a ultrazvuk ve 27. týdnu těhotenství Ve 27. týdnu těhotenství váží miminko v děloze kolem 875 gramů a měří od temene hlavy k patičce 36,6 cm. Dorostlo už do velikosti sladkého, červeného, vodního melounu. Tento týden je typickým pro první otevření očních víček, která byla doposud, tj. celé 4 měsíce, zavřená. Vizuální část mozku se vyvinula natolik, že dítě může v děloze sledovat a vidět různé stíny, světla a vnímat je. Nerozezná ještě žádné tvary, ale to, co se okolo něj děje, už vidět může.

Miminko si také začíná vytvářet svůj spánkový režim a Ty tak můžeš sledovat, že přes den je dítě aktivní a večer spí. Může tomu být ale i naopak, kdy dítě přes den spinká a večer se začíná projevovat různými pohyby, kterými Tě třeba i vzbudí. V plodové vodě, ve které se dítě v děloze nachází, navíc působí pohyby maminky jako kolébka, a proto ve většině případů dítě spí, když se Ty zrovna hýbeš a je aktivní, když Ty právě spíš.

Miminku se taktéž vyvíjí plíce a ačkoli je jejich vývoj rychlejší než v předchozích měsících, tak v případě předčasného porodu by dítě ještě samo dýchat nemohlo a neumělo, ale muselo by mít pomoc, se kterou by dýchání zvládlo. V děloze zatím stále dýchá a polyká plodovou vodu2 a připravuje se na první opravdový nádech po porodu29.

Tvá děloha3 je v tomto týdnu už tak blízko k hrudníku, že se Ti může občas hůře dýchat, můžeš se cítit neomaleně a rychleji unavená. Rostoucí děloha způsobuje tlak na nervy, a proto můžeš mít častější křeče v nohou, za kterými stojí i pomalý krevní oběh.

Celé Tvé tělo se mění, protože porod se už pomalu, ale jistě, blíží a tělo se na něj celých 40 týdnů připravuje, proto problémy s křečemi můžeš pociťovat stále častěji.

V oblasti prsních bradavek vznikají tzv. druhotné prsní dvorce, což je rozšíření tmavě zabarvené pokožky až za prsní dvorce. Proč k tomuto jevu ale u bradavek dochází zatím není jasné, avšak jednou z doměnek je fakt, že se tmavší bradavka snáze hledá novorozenci v průběhu kojení70. Tato změna bradavek je dočasná a zmizí do 12 měsíců po porodu.

Vyšetření ve 27. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
OGTT27 (orální glukózový test ) 24.-28. tt
Laboratorní vyšetření (27+1 – 32+0) 27.-32. tt
Profylaxe RhD aloimunizace u RhD negativních žen 27.-28. tt

Další výkony a vyšetření

Název vyšetření Doporučené období
3D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
4D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

27. týden těhotenství v číslech

27. týden těhotenství

 • 27. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 25. týden od oplodnění
 • přibližně 13 týdnů do porodu
 • lékař píše: 26 týdnů + 0 dní až 26 týdnů + 6 dní (zkráceně 26tt + 0 až 26tt + 6)

27. týden těhotenství po dnech

27. týden těhotenství po dnech

Video: Ultrazvuk ve 27. týdnu těhotenství

<< 26.týden těhotenství15 / 28.týden těhotenství >> 12

Více o 27. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.pampers.cz
 2. https://web.archive.org/web/20150715201408/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
 3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#27
 4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html

Hodnocení a zkušenosti s 27. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 27. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
majtinka4ever  19. čer 2021

Letní nádech

V tomto týdnu si připadám víc uvolněná. Možná je to tím, že je konečně léto, a tak jsem konečně vyzkoušela náš nový bazén a nafukovací lehátko mě doslova ukolébalo, takže jsem se vzbudila ani nevím po jak dlouhé době. Konečně jsem přišla na to, jak si vynahradit spánek na břiše, který mi tak chybí👍☺️.
Autem jezdím stále na schůzky, ale při delší trase už jsem zaznamenala opuchnutí nohou. Nicméně to není tak hrozné.
Absolvovala jsem test na cukrovku, no pravda byla taková, že chuť je jako Fanta +3 dávky cukru navíc. V čekárně jsem neseděla, manžel čapnul venku lavičku a relaxovali jsme venku ve stínu. Myslím, že jsem udělala dobře. Slečna, která tam byla se mnou, bohužel, po druhém odběru vše vyzvracela a šla domů bez ukončeného testu.
Tento týden hodnotím jako jeden z nejlepších. Hlavně co se energie týče a vnitřního klidu též.
 • - domácí bazén je pro letní dny značka ideál
 • - více energie
 • - začínají opuchat nohy
nazka  22. říj 2019

Od 10 k 5?

Minulý týden jsem se neměla chlubit, že se cítím dobře. Najednou nastal z ničeho nic obrat. Vleže se mi špatně dýchá, mimi asi tlačí kdo ví kam. Začínám cítit jizvu po prvním cs, břicho už mi překáží a v noci spím dost bídně.
Trochu se i děsím, že mi už začíná lézt tlak nahoru, ale třeba jen je to blbý pocit. V prvním těhotenství jsem měla tento obrat ve 30. tt, nyní to přišlo dřív a doufám teda, že to ještě na chvíli zmizí. Ještě nemám nic nachystaného, tak mám co dělat :-)
 • Jsem doma a tlak se relativně drží (strašili mě, že to tak nebude od půlky těhotenství).
 • Cítím krásně pohyby.
 • Ještě 100% funguju, i když už to začíná lehce dřít.
 • Hůř se spí.
 • Hůř se dýchá.
 • Břicho začíná překážet.
1 člověk považuje za užitečné
kristyn.g  14. zář 2018

Vstup do posledního trimestru

Začínají se pomalu ozývat potíže, které ve druhém trimestru ustaly. Zase chodím čůrat klidně 6x za noc a jsem v práci už dost unavená a protivná. Začalo se mi zase dělat špatně od žaludku a motat hlava. Čeká mě test na cukrovku. Miminko bylo začátkem týdne hodně akční, teď koncem týdne asi víc spí, ale diskotéku v břiše umí udělat stále parádní. :) Máme poslední možnost na 4D ultrazvuk, tak začnu narychlo shánět. Začínám chystat výbavu.
 • Mimi je hezký cítit, nebolí to ještě moc.
 • Břicho není ještě tak obří, ale je už vidět.
 • Stále ještě není nejhůř.
 • Únava
 • Časté močení
 • Ještě mě nikdo v MHD sednout nepustil....
5 lidí považuje za užitečné
luckyfunn  22. čer 2018

Zatím si nemůžu stěžovat

Myslím, že všechno zatím prožívám úplně v klidu. Za celé těhotenství mi bylo lehce nevolno jen ze začátku, nijak zvlášť se nezadýchávám, žáha nepálí, spím poměrně dobře. Jediný mínus je to, že si po dobu těhotenarví musím píchat injekce na ředění krve, na což se dá zvyknout. Váhový přírůstek je +8kg, ale stále jsem pohyblivá, jako dřív. Dokonce to na mě není stále extra vidět, pokud si nedám uplé oblečení. To asi proto, že jsem vysoké postavy.

Testy na cukrovku dopadly dobře a musím říct, že sladký roztok byl i celkem chutný. Podle toho co jsem různě četla z toho mám snad i pocit, že se z toho nadělá víc humbuku než ve skutečnosti je.
Miminko se vrtí i viditelně, máme z toho s manželem srandu. :)

Doufám, že všecko špatné jsme si vybrali v 1. trimestru, kdy nám lékaři hrozili genetickou vadou. Ta se však odběrem plodové vody naštěstí nepotvrdila.

Nyní mě "trápí" jen občasné tvrdnutí bříška po námaze a sem tam lehké otékání nohou. Snad to doklepu do konce pořád v takové pohodě, jako doposud! :)
4 lidé považují za užitečné
josefina_i  2. říj 2017

OGTT

Měla jsem jít na oGTT test, ale instrukce jsem jen zběžně projela a pořádně nepřečetla a 3 dny předtím jsem si dopřávala docela hody (jako na potvoru jsem najednou dostala chuť na medovník). :joy: Den před testem jsem si to uvědomila a snažila se to zkorigovat aspoň tím, že jsem si nedávala ani ovoce, na předchozí radu doktorky. I když jsem na test cukrovky šla s tím, že to bude v pohodě, tak moc tomu tak nakonec nebylo.

Sestra mi v 7:00 nabrala krev, pak jsem čekala 45 min., než mi dala napít sladkého roztoku. Bylo toho 250ml a bylo to odporné, měla jsem co dělat, abych to dopila. Poté jsem musela čekat hodinu na druhý náběr krve. Rozhodla jsem se nesedět v čekárně a šla se projít po čerstvém vzduchu. Byla jsem unavená z nevyspání, ale ještě to bylo ok. Když jsem přišla zpátky do přetopené čekárny, tak se mi začalo dělat špatně a musela jsem opět odejít na vzduch, abych vše nevyzvracela. Po náběru krve jsem musela čekat další hodinu na 3. náběr. Šla jsem se opět projít, tentokrát mi už nebylo špatně od žaludku, ale byla jsem unavená z nevyspání a taky z toho celého procesu. Už vím jistě, že pokud budu opět těhotná, tak na oGTT nepůjdu!

Jak si procházím 27. týdnem, si můžete přečíst dále v mém článku na profilu. 😉
2 lidé považují za užitečné
thecaroline  19. čer 2017

Častější a silnější pohyby

V tomto týdnu jsem se cítila dobře, tak samo i v minulých týdnech. Celkově pohodové těhotenství. Jen jsem zaznamenala to, že se miminko mnohem více hýbe a kopance jsou o dost silnější. Někdy, když se miminko usmyslí "vyboulet", tak mě bříško celkem táhne a bolí. V momentě, kdy boule zmizí je zase všechno v pořádku. Žádné otoky ani pálení žáhy mě zatím nepotkalo. 😊
3 lidé považují za užitečné
crejzy  18. čer 2017

Nové těhotenské neduhy 26+6

V tomto týdnu mi začaly nové těhotenské příznaky posledního trimestru, a to pálení žáhy snad po každém jídle a v noci křeče do nohou.

Jinak byl ale tento týden stejný jako ty cca 3-4 předchozí (na pohodu).

Nahoře mám už 10kg a malej je hodně aktivní.
5 lidí považuje za užitečné
martinajarolimkova  4. bře 2017

Bezva těhotenství

Já v tomto týdnu se cítím dobře, pálení žáhy už nevnímám, protože to mám od začátku co jsem zjistila, že jsem těhotná. Jsem tedy podruhé těhotná a doktor říkal, že to bude z 80% holčička, a tak teď jdu na kontrolu 13.3. a uvidíme, jestli mi to opět potvrdí. Pokud ano, tak si už nechám poslat kočárek, takže mě je fajn. Každý den chodím dávat krmivo slepicím a kozám co máme a vodu. Jsou to kbelíky, co mají i deset kilo a zatím v pohodě a můžu zatím dělat vše co chci, tak doufám, že to vydrží až do porodu.

Všem přeji pohodové těhotenství a těm, co nemohou, tak pevné nervy s nadějí, že to porodem jistě přejde. :wink:
3 lidé považují za užitečné
ivisekze  24. únor 2017

Utrpení 2 :-)

Ahoj. Tak já taky zrovna toto období neprožívám zrovna šťastně. Mám podle pana doktora nízko umístěnou placentu. Musím jenom ležet, nikam nemůžu, nic nesmím dělat, už mi to začíná lézt na mozek. Byla jsem objednaná na 4D ultrazvuk, bohužel jsem to musela zrušit. :frowning2:

Trápí mě bolesti břicha, jakýkoliv pohyb, i třeba jenom přetočení z boku na bok, mě bolí v podbřišku, a někdy i v klidu cítím takové zvláštní píchání. Malá je hodně aktivní, takže celý den dostávám kopance zrovna do toho boku, na kterém ležím, jako by mi říkala "zvedni se z té postele a jdi něco dělat". To já ale bohužel nemůžu. Z neustálého ležení mě bolí kyčle, takže se furt jenom převaluju a nemůžu najít pohodlnou polohu. Kvůli tomu se mi taky dost špatně spí. Už týden jsem se pořádně nevyspala. Každou noc spím tak maximálně 3 hodiny, přes den neusnu. Trápí mě těžké, jakoby nafouklé a tvrdé břicho. Mám ho sice pořád dost malý, ale přitom si připadám, že v něm nenosím dítě, ale pytel cementu. :confused:

Pevně doufám, že se to zlepší a já budu moct začít zase normálně fungovat, protože jestli to bude trvat až do porodu, tak se asi zbláznim. :slight_smile:
6 lidí považuje za užitečné
janysek  29. led 2017

Utrpení

Osobně jsem asi příklad studijního materiálu pro všechny útrapy, které mě mohou jako matku čekatelku potkat. Tak ráda bych si užívala jak 90% všech ostatních matek popisuje, ale trpím jak zvíře.

Čekám chlapečka - druhé dítě po šesti letech a týden 27. je pro mě zatím nejhorší. Bolest v kyčlích už nepřestává, klouby (ramena, kolena, kotníky, zápěstí) jakoby chtěly vystoupit a dál se téhle akce neúčastnit. Brnění v rukou je nyní trvalé, nedám ruce v pěst (problém s karpálními tunely). V noci jsem obložená dvěma polštáři na každé straně a stejně mám dojem, že ležím na kamenech. Ohnout se k obutí (což v těchto mrazech znamená kozačky o dvě čísla větší než normálně nosím) je ponor pod hladinu, který pak 5 minut vydýchávám a mám mžitky. Bolí mě zuby, mám oteklé všechny myslitelné sliznice v důsledku čehož dýchám jak hroch a v noci chrápu jako chlap. Váhový přírůstek je v tomto týdnu +17kg i když se denně i díky dceři dost hýbu a světě div se, zatím test na cukrovku negativní.

Tento týden shrnuji jako dosavadní vrchol bolesti druhého těhu a kdyby to šlo, klidně zítra rodím.
Mimochodem, sleduji mnohé články na Modrém koníkovi, jsou vážně dobré, ale rozesmívá a zároveň mě dost iritují fotografie slečny, která je vždy u těchto článků připojená a je údajně těhotná. Prosím zvolte ilustrativně takovou maminku, která velikostí bříška více odpovídá realitě 90% všech normálních těhulek. ;-)
16 lidí považuje za užitečné
falcony  17. led 2017

Pěkné zakončení druhého trimestru

V tomto týdnu jsem cítila změnu v pohybech prďouska, jakoby se hýbal méně, ale pohyby jsou intenzivnější, už bych tomu i říkala kopance. :-)

Velký šok byl ke konci týdne konec spánkového užívání, doteď jsem spala v noci dobře, tak 2-3 výlety na malou a pak zase spánek, teď se ta kvalita během pár dnů dost zhoršila - na zádech se mi začalo dělat slabo a začínám mít problém najít příjemnou polohu na spaní - a to mám těhu polštář, ale pocitově si otlačím jeden bok a pak druhý a taky mám po spánku nepříjemně ztuhlé kyčle. Už před těhu jsem ale měla nadváhu, možná je to i tím, přibráno mám zatím 7kg, což by nemělo být tak zlé. Ale všechno bolavé a ztuhlé se ráno rozchodí, každý den procházka 3 km s pejskem, o víkendu dokonce 8 km po lese a už jsem cítila do kopečka zadýchávání, ale příjemným tempem to nebyl problém.

Pálení žáhy jsem měla podruhé za těhu, pokaždé po sladkém pečivu - jednou vánočka na vánoce, teď tvarohový koláč, ale pomohlo mi studené mléko. Pěkný týden, ale už asi začíná jít do tuhého. :-)
1 člověk považuje za užitečné
shi_sha  22. zář 2016

Váha

V tomto týdnu kontrola u doktorky, váha miminka 1011 gramů. Test na cukrovku máme za sebou, vyšel negativně. Pohyby silnější a na bříšku viditelnější, užíváme si to oba! :)
janka6666  7. zář 2016

Těhotenská cukrovka

Tak i já už mám test na těhotenskou cukrovku za sebou a dopadla dobře, jupí. Jinak není to nic hroznýho, nemáte se čeho bát holky, dostala jsem vodu a v ní rozpuštěnej cukr. Taky jsem se trochu bála, protože vůbec nesladím, ale vypila sem to a dneska jsem si volala na výsledky a dobrý. :-)
2 lidé považují za užitečné
zdendula82  13. čer 2016

Špatné spaní a pálení žáhy

V tomto týdnu jsem přestala ležet na zádech. Vždy, když jsem si lehla na záda, začalo se mi dělat mdlo. Díky tomu se mi i špatně spí. Vždy, když se převaluji z jednoho boku na druhý, tak se trochu proberu. Také mě začala každý večer pálit žáha a vždy, když se předkloním, se mi trochu zvedne žaludek. Děťátko je také docela aktivní celý den. V noci naštěstí většinou spí. Také jsem musela začít brát hořčík, protože mi tvrdne břicho. A nemůžu chodit rychle jako dřív, protože mě hned začne bolet břicho. Takže už se jen rozvážně procházím. :-)
2 lidé považují za užitečné
martanka007  8. bře 2016

Pohoda

Tento týden těhotenství mi uběhl velmi rychle.

Jediné, co mě hodně potrápilo, bylo extrémní pálení žáhy v jednom z večerů, kdy jsem vypila asi půl litru žinčice (nápoj z ovčího mléka podobný kefíru). Pak jsem si lehla a po malé chvíli spánku se mi žaludeční šťávy ve velkém množství vracely do úst a bylo mi celkově nevolno. Opakovalo se to několikrát, na chvíli jsem vždy usnula, a pak mě probudila nevolnost a žaludeční šťávy v ústech. Nezvracela jsem a nakonec mi pomohl prášek proti pálení žáhy. Celkově se snažím jíst malé porce jídel, ze kterých mě žáha nepálí a mnohdy se mi to daří a je mi opravdu dobře.

Spím dobře, cítím pěkně pohyby našeho chlapečka, ale není to nic bolestivého.

Byli jsme na 9 kilometrů dlouhé procházce, sice ne nijak rychlým tempem, ale bylo to velmi příjemné.
dagmarj  7. říj 2015

Silnější pohyby.

Od tohoto týdne bylo miminko aktivnější víc než doposud. I v noci. Špatně se mi začalo spát. Bolela mě záda, hledala jsem vhodnou polohu pro spaní. Roztahovala se hodně pánev, takže jsem některé dny špatně chodila. Btw: levá fotka nahoře je mojeeee. :-) Děkuji
3 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru