3D Ultrazvuk

3D ultrazvukové zobrazení je trojrozměrné zobrazení statického plodu.

Co to je 3D ultrazvukové vyšetření

3D vyšetření se objevilo jako nová možnost ultrazvukového zobrazení již před 10 lety. Při něm je ze série klasických dvourozměrných obrázků rekonstruován 3D obrázek.


Video: Vše o ultrazvuku v těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:
0:00 Úvod
0:36 Co je to ultrazvuk?
1:24 Je ultrazvuk škodlivý?
1:56 Jak se ultrazvuk provádí?
2:42 3D a 4D ultrazvuk
3:46 Speciální ultrazvuková vyšetření v těhotenství
4:12 Standardní ultrazvuková vyšetření v těhotenství
4:43 Prvotrimestrální screening
5:39 Vyšetření v 16. týdnu těhotenství
6:06 Morfologické vyšetření ve 20. týdnu těhotenství
7:05 Vyšetření ve 24. a 30. týdnu těhotenství
7:46 Zhodnocení rizik před porodem - 36. týden těhotenství
8:46 Shrnutí doporučených vyšetření
9:08 Jde to i bez ultrazvuku?


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé videorozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:


Zobrazení obličeje plodu

Tento způsob zobrazení je velmi atraktivní hlavně pro nastávající rodiče. V klasickém 2D zobrazení je pro laika mnohdy velmi obtížné se orientovat. Při kvalitním 3D zobrazení jsou struktury a povrch plodu82 zobrazeny velmi kvalitně a připomínají klasickou černobílou fotografii, takže představa rodičů o vzhledu jejich dítěte je velmi konkrétní a reálná.
3D ultrazvuk

Jaké je optimální gestační stáří k vyšetření

Toto vyšetření je možné provést kdykoliv, optimální zobrazení plodu je mezi 19. - 20. týdnem18 těhotenství24.

Je toto vyšetření hrazeno z prostředků všeobecného zdravotního pojištění?

Toto vyšetření je považováno za nadstandartní a není hrazeno zdravotními pojišťovnami. Cena vyšetření 3D ultrazvukem se může různit, zpravidla za něj zaplatíte do 1000 Kč. ( V ceně bývá zahrnuto: vyšetření, 1x dvd se záznamem, 1ks barevné fotografie. Doba strávená v ordinaci je přibližně 60 min. ).


Těhotenství po týdnech do e-mailu

Chceš dostávat informace o každém týdnu těhotenství přímo do svého emailu? Pak se registruj k našemu těhotenskému newsletteru!

Těhotenský newsletter do e-mailu


Video: 3D Ultrazvuk ve 27. týdnu

Více o 3D ultrazvuku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20170323030131/http...

Hodnocení a zkušenosti s 3D ultrazvukem

Máš zkušenost s 3D ultrazvukem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mumisek01  9. lis 2014

Krásné, nepopsatelné :-)

Od začátku těhotenství jsem věděla, že na 3D ultrazvuk budu chtít jít a nemohla jsem se dočkat, až ten den nastane. Moc jsem se těšila, až toho našeho prďolku uvidíme a zajímalo mě toto vyšetření i z odborné stránky, tedy jak moc a jak dobře je vše vidět. Objednali jsme se do Gennetu, kde toto vyšetření provádí vyškolená sestřička. Bylo to jako otevírat dáreček ještě před Štědrým dnem. Nemohla jsem se vynadívat. Nešlo o žádné vyšetřování, měření, zkoumání každého orgánu apod. Jen jsme se konečně mohli v klidu, bez tlaku plné čekárny, pokochat tím naším miminečkem. Sestřička byla velmi ochotná a trpělivá, vše nám důkladně popsala a vysvětlila. Byl to úžasný zážitek, ale když o tom teď přemýšlím zpětně, s dalším mimčem už asi na 3D ultrazvuk nepůjdeme, počkáme si pěkně, až na den D. :-)
apacheee  7. lis 2014

Úžasný zážitek

Původně jsme na 3D UTZ neplánovali jít, ale během těhotenství mi přišlo, že můj ošetřující lékař spoustu věcí odbývá a já jsem chtěla, aby naše miminko někdo prohlídl opravdu pořádně. Dostala jsem tip od sestřenky na skvělého doktora, který provádí 3D UTZ a předtím pro jistotu zkontroluje vše, co se dá. Objednali jsme se a vyrazili.

Musím říct, že peněz nikdy nebudu litovat. Byl to krásný zážitek. Pan doktor nejprve miminko pohlédl, zjistil, že je všechno v naprostém pořádku a pak nám prozradil, že čekáme kluka :) Pak už všechno probíhalo ve 3D zobrazení - pan doktor vše natáčel na DVD. Takže nám zůstala krásná památka v podobě DVD s hudbou a popisem všeho, co jsme právě viděli.

Velice doporučuji pana doktora Čepelíka z Mladé Boleslavi - velmi chválím citlivý přístup a to, že se nám věnoval opravdu pořádně a dlouhou dobu (přes hodinu). Navíc jsme od něj dostali jako dárek i fotku :)
2 lidé považují za užitečné