3D Ultrazvuk

Kdo by nechtěl mít na těhotenství pěknou vzpomínku, že? Přestože jde o období, které nastávající maminku dokáže i docela potrápit, na ten pocit, kdy pod srdcem nosila vytouženého drobečka, nechce zapomenout nikdy. Jednou z možností, jak si památku na období s bříškem zvěčnit, je také absolvování 3D ultrazvuku. Jak 3D ultrazvuk probíhá, kolik stojí a kam se na něj objednat, se dozvíš v našem článku.

3D ultrazvuk

3D ultrazvuk v těhotenství je skvělou možností, jak získat pěknou vzpomínku na časy s bříškem.

Co je 3D ultrazvuk?

 • 3D ultrazvuk tvůj gynekolog ve své ordinaci pravděpodobně nemá, většina ultrazvuků v těhotenství se totiž provádí ve 2D zobrazení2.
 • Hlavice 3D ultrazvuku, kterou lékař bude pohybovat po tvém bříšku, je o poznání větší a poskytuje trojrozměrné zobrazení plodu, ovšem jen ve statické verzi. Výsledkem je tedy trojrozměrný, ale nepohyblivý obrázek.
 • 3D zobrazení plodu mohou využívat také specializované gynekologické ambulance, které provádějí vyšetření se záměrem odhalit jisté vývojové vady plodu. Trojrozměrné zobrazování poskytne detailnější obraz o páteři dítěte, kostře i jeho srdíčku. Navzdory lepšímu zobrazení dítěte je v rámci prenatální diagnostiky 3D ultrazvuk stále jen doplňkem k 2D ultrazvuku.
 • 3D ultrazvuk je však v těhotenství často používán za účelem prohlédnutí si miminka ještě v bříšku, aby měli rodiče pěknou vzpomínku na těhotenství. Při takové formě ultrazvuku, tedy je-li prováděn pouze z čistě komerčních důvodů, se lékař soustředí hlavně na tvářičku děťátka. Budoucí rodiče tak mají možnost vidět jeho obličejové rysy a získávají docela reálnou představu, jak bude jejich miminko po porodu vypadat.
 • Na 3D ultrazvuku se můžeš dozvědět i pohlaví, případně ti lékař potvrdí předchozí odhad.
 • Situace, že děťátko není v době vyšetření správně obrácené, bohužel není výjimečná. V takovém případě ti ambulance poskytne náhradní termín bez jakéhokoli doplatku. Délka 3D ultrazvuku je individuální a závisí i na aktuální poloze děťátka, ale většinou jde o pár desítek minut.
 • Množství ambulancí nabízí možnost, aby tě na 3D ultrazvuk doprovázel i tvůj partner, a domů si pak odnesete 3D fotografie děťátka (buď vytištěné, nebo uložené na USB).

Kdy se 3D ultrazvuk provádí?

 • V současnosti je možné absolvovat 3D ultrazvuk již na přelomu prvního a druhého trimestru, konkrétně jde o interval mezi 13. až 17. týdnem těhotenství. V této době je miminko dobře vidět, protože jej obklopuje dostatečné množství plodové vody. I z toho důvodu se tehdy nahlíží na celé tělíčko děťátka.
 • Mnohem častěji se však na 3D ultrazvuk chodí v době od 24. do 30. týdne těhotenství.
  • Děťátko má totiž stále dostatek prostoru v děloze, ale tentokrát se ultrazvuk zaměřuje především na jeho tvářičku, na které jsou již vyvinuty ty rysy, které bude mít i po narození.
 • Jednotlivé kliniky, které komerční 3D ultrazvuk provádějí, mohou pro toto vyšetření doporučit pozměněný časový interval. Proto si vždy zkontroluj webové stránky konkrétního zařízení, na kterém chceš vyšetření podstoupit, a informuj se, ve kterých týdnech těhotenství absolvování 3D ultrazvuku preferují.

Kolik stojí 3D ultrazvuk?

Jelikož se 3D ultrazvuk neprovádí ze zdravotních důvodů, neproplácí ho zdravotní pojišťovna a musíš si jej uhradit v plné výši. Cena závisí na konkrétním pracovišti, přičemž většinou jde o částku 1 000 až 1 500 Kč.


Jaký je rozdíl mezi 3D a 4D ultrazvukem?

 • 3D ultrazvuk poskytne fotografii miminka a jeho tvářičky,
 • 4D ultrazvuk zase video záznam jeho pohybů v době, kdy bylo vyšetření provedeno.

4D Ultrazvuk

4D ultrazvuk představuje krásný zážitek pro nastávající rodiče. Konečně tak mají možnost spatřit človíčka, ke kterému dosud jen promlouvali přes bříško. Jak 4D ultrazvuk probíhá, kdy se nejčastěji provádí a na co si dát pozor, když se na něj budeš objednávat?


Video: Vše o ultrazvuku v těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Ultrazvukové vyšetření v těhotenství

Zatímco některé nastávající maminky se ultrazvuku v těhotenství nemohou dočkat, jiné se tohoto vyšetření trochu obávají a zvažují, zda je pro miminko bezpečné. Kolik ultrazvuků přibližně během těhotenství absolvuješ, které jsou důležité a budeš muset některé zaplatit? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

Velký ultrazvuk

Morfologický neboli „velký“ ultrazvuk je pro nastávající maminku mimořádnou událostí, protože při něm lékař miminko pečlivě prozkoumá. Pojď se s námi podívat, jak morfologický ultrazvuk probíhá a zda se ti vyplatí doplatit si jeho rozšířenou variantu.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.


Více nejen o 3D ultrazvuku na Modrém koníku

 • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity
 • Těhotenství týden po týdnu
 • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.

Hodnocení a zkušenosti s 3D ultrazvukem

Máš zkušenost s 3D ultrazvukem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mumisek01  9. lis 2014

Krásné, nepopsatelné :-)

Od začátku těhotenství jsem věděla, že na 3D ultrazvuk budu chtít jít a nemohla jsem se dočkat, až ten den nastane. Moc jsem se těšila, až toho našeho prďolku uvidíme a zajímalo mě toto vyšetření i z odborné stránky, tedy jak moc a jak dobře je vše vidět. Objednali jsme se do Gennetu, kde toto vyšetření provádí vyškolená sestřička. Bylo to jako otevírat dáreček ještě před Štědrým dnem. Nemohla jsem se vynadívat. Nešlo o žádné vyšetřování, měření, zkoumání každého orgánu apod. Jen jsme se konečně mohli v klidu, bez tlaku plné čekárny, pokochat tím naším miminečkem. Sestřička byla velmi ochotná a trpělivá, vše nám důkladně popsala a vysvětlila. Byl to úžasný zážitek, ale když o tom teď přemýšlím zpětně, s dalším mimčem už asi na 3D ultrazvuk nepůjdeme, počkáme si pěkně, až na den D. :-)
apacheee  7. lis 2014

Úžasný zážitek

Původně jsme na 3D UTZ neplánovali jít, ale během těhotenství mi přišlo, že můj ošetřující lékař spoustu věcí odbývá a já jsem chtěla, aby naše miminko někdo prohlídl opravdu pořádně. Dostala jsem tip od sestřenky na skvělého doktora, který provádí 3D UTZ a předtím pro jistotu zkontroluje vše, co se dá. Objednali jsme se a vyrazili.

Musím říct, že peněz nikdy nebudu litovat. Byl to krásný zážitek. Pan doktor nejprve miminko pohlédl, zjistil, že je všechno v naprostém pořádku a pak nám prozradil, že čekáme kluka :) Pak už všechno probíhalo ve 3D zobrazení - pan doktor vše natáčel na DVD. Takže nám zůstala krásná památka v podobě DVD s hudbou a popisem všeho, co jsme právě viděli.

Velice doporučuji pana doktora Čepelíka z Mladé Boleslavi - velmi chválím citlivý přístup a to, že se nám věnoval opravdu pořádně a dlouhou dobu (přes hodinu). Navíc jsme od něj dostali jako dárek i fotku :)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce