Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Velký ultrazvuk

Morfologický ultrazvuk nebo také velký ultrazvuk je ultrazvukové vyšetření, které se provádí během 2. trimestru, nejlépe mezi 20. - 22. týdnem těhotenství. V ojedinělých případech je ho možné provést od 18. až do 23. týdne.

Jak již samotný název naznačuje, morfologický ultrazvuk se týká morfologie vyšetřovaného dítěte, které je již v tomto týdnu dost velké na to, aby se dalo celé popsat, jeho části, orgány, funkce. Jde o podrobný ultrazvuk, kterým lékař odhalí případné vrozené vývojové vady plodu, zaměří se a zkontroluje orgány plodu a detekuje přítomnost znaků (markerů), které by mohly znamenat chromozomální poškození plodu.

Video: "Díky morfologickému ultrazvuku přijdeme na vrozeného vady dítěte brzy."

Rozhovor s primářem prenatálního centra ProCare MUDr. Michalem Holáněm

Co velký ultrazvuk vyšetřuje?

Velký, morfologický, genetický ultrazvuk lze rozdělit na základní vyšetření a rozšířené vyšetření.

Základní vyšetření

Lékař vyšetřuje:

 • hlavu a krk, hrudník pouze se čtyřdutinovou projekci srdce
 • břicho, ve kterém se již nachází žaludek, ledviny a močový měchýř
 • vyústění pupeční šňůry do bříška a plodu a počet cév
 • určuje polohu plodu a lokalizaci placenty
 • zjišťuje hmotnost plodu, resp. hmotnost odhaduje
 • stěny dělohy
 • záda a přítomnost končetin
 • pohlaví, pokud je lékařsky indikováno

Rozšířené vyšetření

To kromě základní morfologie zahrnuje i ultrazvukové vyšetření:

 • úst, rtů a nosu
 • pohlaví plodu
 • profilu obličeje s nosní kostí
 • mozku ve dvou projekcích
 • počet prstů a osové postavení končetin
 • jednotlivých částí srdce a velkých cév dopplerovským měřením
 • bránice
 • srdce plodu 3D / 4D ultrazvukovými modalitami
 • 3D / 4D obličeje a kostry plodu

Jak probíhá morfologický ultrazvuk?

Při morfologickém ultrazvuku lékař dodržuje určitý systém. Vyšetření začíná objasněním uložení dítěte v děloze, zda je otočené hlavičkou, nožičkami, zadečkem. Pak se začínáme dívat jednotlivé partie.

Na hlavičce se sleduje, jak je velká, zda týdnu těhotenství. Sledují se a měří mozkové struktury, zda se vyvíjejí, jak mají.

Co týče obličejové oblasti, posuzujeme symetrii obličeje, zda tam nejsou rozštěpové vady. Díváme se na nosní kůstky. Protože u některých postiženích, například u Downova syndromu, jsou nosní kůstky malé.

Měříme ruce, počítáme prsty, díváme se, zda nejsou přítomny nějaké deformity končetin. Podíváme se hrudník, obecně na bříško, které změříme a zdměříme i nožičky.

K čemu jsou potřeba tato měření?

Jednotlivé měření nám slouží k tomu, abychom věděli vypočítat tzv. kompozitní věk. Je to věk nebo velikost dítěte, která nám řekne, ve kterém týdnu a ve kterém dnu je dítě podle velikosti. Je jiný než věk dítěte podle menstruace. Nejlepší je, když jsou stejné nebo se liší jen o pár dní. Posuny mezi nimi mohou a nemusí být normální.

Když jsme vypočítali kompozitní věk, pokračujeme kontrolou jednotlivých orgánů. Podíváme se na ruce, zda tam je 10 prstů. Což je důležité, neboť některé genetické poruchy se projevují jako různé malformace prstů. Popisujeme jejich vzájemný vztah mezi sebou, jak vypadají a i další informace.

Přecházíme na hrudník, kde nás zajímá bránice, jestli tam není nějaký defekt, jak se vyvíjejí plíce, protože je už vidět jejich strukturu.

Vidíme, zda je naplněn žaludek, což je velmi podstatné, neboť mnohdy se vyskytují vrozené vady, kdy se horní trávicí cesty nevyvinou. Z toho důvodu pak žaludek není vidět, protože dítě nemůže polykat tekutinu. Je logické, že pokud žaludek nevidíme, nemůžeme tvrdit, že trávicí cesty nejsou vyvinuty, neboť dítě prostě momentálně nemuselo polykat. Ale pokud je naplněn, žaludek popisujeme a můžeme tak zjistit, zda je vše v pořádku.

Následně se díváme na ledviny, které bývají dosti často postiženy při různých genetických vadách. Ale nejen při nich. U chlapců bývají častěji dilatované duté systémy v ledvinách. Jinak kontrolujeme, zda jsou přítomny obě ledviny, zda jsou dobře umístěné, zda mají dobrou strukturu. Popisujeme, zda vidíme močový měchýř. V takovém případě je to určitý signál, že ledviny fungují. Snažíme se vyjádřit také k pohlaví miminka. Pokud je dítě pěkně otočené, tak je to dobře vidět.

Nad močovým měchýřem, z přední břišní stěny, vidíme vystupovat pupečník (pupeční šňůru). V tomto místě bývají často rozštěpy, rozštěp přední stěny břišní. Ty mohou, ale nemusí být spojeny s nějakými dalšími genetickými vadami. Ale je to dobré popsat, zda je přední stěna břišní bez rozštěpu.

Obecně sledujeme tři typy rozštěpů - rozštěp obličejové oblasti, rozštěp přední dutiny břišní a rozštěp obratlů na páteři. (Páteř si také musíme znázornit, abychom ji viděli celou a abychom vyloučili významné vady páteře). Samozřejmě mohou vzniknout i rozštěpy jiných částí těla, ale ty jsou už velmi raritní.

Morfologický ultrazvuk nám tedy řekne něco o velikosti dítěte, o tom jak to dítě roste, zda je symetrické; nepřímo prozradí hodně o funkcích kardiovaskulárního, močového a zažívacího ústrojí a na základě určitých znaků umíme říci, zda máme podezření i na nějakou genetickou vadu. To jsou tzv. znaky typické pro jednotlivé genetické vady.

Pokud vidíme na morfologickém ultrazvuku, že něco není v pořádku, co maminku čeká?

Toto je velmi široká otázka a záleží to na konkrétním nálezu. Podle toho určíme další management těhotné a dítěte.

Pokud si vezmeme extrémní případ, těhotné ženě doporučíme, aby těhotenství přerušila, neboť bude mít problémy, dítě zemře, bude těžce geneticky nemocné, nebude možná operace, atd. Těch důvodů, proč k tomu může dojít, je strašně moc. Ale toto je až ta poslední, krajní možnost.

Další možností je, pokud něco objevíme, tak těhotenství a dítě sledujeme. Díváme se na progres toho, co jsme našli. Zda ten nález, který tam je, progreduje, například zda ledviny rostou, zda se nezvětšují, zda je tam problém s vylučováním moči a podobně.

Sledujeme progres, abychom věděli, zda porod necháme na 40. týden nebo by bylo z objektivní příčiny lepší porodit dítě dříve. Benefit je už jen to, že víme o problému. Dokážeme následně připravit různé týmy - novorozeneckých lékařů, operatérů. Pokud známe vadu, lékaři se dokáží připravit a když se dítě narodí, umějí ihned zasáhnout.

Z tohoto důvodu je mnohem lepší, když se problém zjistí už před narozením, než by se mělo dítě trápit 3 - 4 týdny po narození a až tehdy bychom se dozvěděli o nějaké vadě, kterou je třeba řešit. To je velký benefit morfologického ultrazvuku.

Je morfologický ultrazvuk neškodný?

Mnoho těhotných žen se ptá ještě dříve, než k nám přijde, zda je ultrazvuk neškodný, že by na něj raději nešly. Přístroje, které se v současnosti používají, jsou tak sofistikované, že dětem neškodí.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat ženám cca do 60. dne gravidity, na začátku těhotenství, v prvním trimestru. Do té doby se děti vyvíjejí orgány, srdíčko, zažívací orgány atd. Pak vše už jen roste a dozrává. Do 60. dne se tedy snažíme ultrazvuk používat co nejméně. Pak už neškodí.

Například při některých srdečních vadách, při kterých podáváme léky, kterými se snažíme ovlivňovat například určité arytmie, musíme vědět, co ty léky dělají. V takovém případě ženu sledujeme ultrazvukem i každý druhý, každý třetí den, až do konce těhotenství. Ultrazvuků je tedy hodně a děti nejsou poškozeny.

Je morfologický ultrazvuk povinný?

Morfologický ultrazvuk povinný není. Na Slovensku i v Česku máme 3 ultrazvuky, které proplácí pojišťovna, těhotné ženy by se jich tedy měli zúčastnit, protože je to pro jejich dobro. Hovorově se říká, že jsou to tři povinné ultrazvuky:

První v prvním trimestru: od 12. do 14., nejlépe kolem 12. a 13. týdne.
Druhý ve druhém trimestru: od 20. do 22. týdne.
Třetí v třetím trimestru - okolo 30 týdne.
Nemluvil bych však o povinnosti, ale pojišťovna je proplácí a určitě je to benefit pro matky a jejich děti.

Ultrazvuk v prvním trimestru

První ultrazvuk je dán 14. týdnem, protože jsou vypočtené určité normy pro tento týden. Pokud by bylo vyšetření děláno později, už je o něco ochuzeno. Měří se například nosní kůstky a záhlaví, pro které jsou dány určité normy.

Ultrazvuk v druhém trimestru

Druhý (morfologický) ultrazvuk se provádí do 24. týdne. I v tomto případě se dá udělat i v 25., 26. i 30. týdnu. Proč je stanoven 24. týden? Pokud bychom našli opravdu něco špatného a dítě by bylo neživotaschopné, do 24. týdne se dá ze zákona těhotenství přerušit. Nejlepší je podstoupit ultrazvuk mezi 20. a 22. týdnem, aby měla žena dostatek času na získání vyjádření dalších odborníků. Pokud žena požádá o umělé přerušení těhotenství, potřebuje tzv. second opinion, to znamená ještě jeden názor, potřebuje názor genetiků. Potřebuje určitý čas, aby to do toho 24. týdne stihla. Jinak se dá samozřejmě dělat i v 24. týdnu.

Ultrazvuk v třetím trimestru

Během třetího ultrazvku se sleduje tzv. flowmetrie nebo měří průtoky, které nám říkají, jak se dítě má a zda mu něco nehrozí - tzv. wellbeing. Dá se sice dělat leckdy, ale dělá se standardně v 30. týdnu.

Systém tří ultrazvuků v průběhu těhotenství, který je nastaven na Slovensku i v Čechách, je velkou výhodou pro těhotné ženy. Je důležité, aby to využívali. Ultrazvuk umí opravdu hodně prozradit. Nejen, že umíme říct, co s dítětem je, ale dokážeme na základě toho navrhnout další management problémů dítěte.

Může přijít těhotná na ultrazvuk s doprovodem?

Záleží na pracovišti, do kterého žena jde. Na naše pracoviště se chodí s doprovodem. Je to však velmi relativní, některá pracoviště jsou zařízeny tak, že se tam s doprovodem nechodí. Může to být menší laboratoř, není tam místo, mnoho těhotných čeká venku, lékař spěchá a nejsou na to ideální podmínky.

Jak dlouho trvá morfologický ultrazvuk?

Pokud je vše v pořádku, potřebujeme jen dítě vidět, poměřit, říct, zda všechny funkce fungují, jak mají, trvá přibližně 30 minut.

Samozřejmě, pokud najdeme anatomický nebo funkční nález, tak vyšetření trvá dlouho. My jsme spádová oblast, zejména pro vrozené srdeční vady. Pokud najdeme srdeční vadu, musíme říci, co dál, jestli se dá nebo nedá operovat. Pokud se zoperuje, jaký benefit z toho bude mít celá rodina a dítě z dalšího života. Nejednou v takovém případě vyšetřujeme více než 1,5 hodiny.

Pokud existuje podezření na srdeční vadu, chtěl bych apelovat, jak na gynekology, tak na těhotné ženy, aby vyhledali specializovaná pracoviště, které se zabývají srdcem a srdečními vadami už v těhotenství. Jsou tam velmi podstatné věci (jak vypadá srdíčko, zda je těžce nemocné, zda bude nutné dítě přeložit hned po narození nebo může zůstat v porodnici, dá se operovat, nelze operovat a jaký benefit života bude mít po operaci), které dokáží zodpovědět jen specialisté.

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20150115000228/http://www.interklinik.sk/gynekologia/prenatalna-diagn...
 2. http://somjedinecomam.sk/2014/10/morfologicky-ultrazvuk/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s velkým ultrazvukem

Máš zkušenost s velkým ultrazvukem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost