Velký ultrazvuk

Morfologický ultrazvuk nebo také velký ultrazvuk je ultrazvukové vyšetření, které se provádí během 2. trimestru, nejlépe mezi 20. - 22. týdnem těhotenství. V ojedinělých případech je ho možné provést od 18. až do 23. týdne.

Jak již samotný název naznačuje, morfologický ultrazvuk se týká morfologie vyšetřovaného dítěte, které je již v tomto týdnu dost velké na to, aby se dalo celé popsat, jeho části, orgány, funkce. Jde o podrobný ultrazvuk, kterým lékař odhalí případné vrozené vývojové vady plodu, zaměří se a zkontroluje orgány plodu a detekuje přítomnost znaků (markerů), které by mohly znamenat chromozomální poškození plodu.

Video: "Díky morfologickému ultrazvuku odhalíme vrozeného vady dítěte brzy."

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Michal Holáň

Co ve videu zaznělo:
0:00 Úvod
0:16 Kdy je nejvhodnější čas na morfologický ultrazvuk?
0:38 Co to vlastně ten morfologický ultrazvuk je?
0:55 Co všechno víme díky morfologickému ultrazvuku vyšetřit a zjistit včas?
5:52 Pokud se díky morfologickému ultrazvuku zjistí, že něco není v pořádku, co maminku čeká?
7:35 Je ultrazvuk pro děťátko nebezpečný?
8:57 Je morfologický ultrazvuk povinný?
9:42 Maminka by měla absolvovat tři ultrazvuky - ve kterých týdnech těhotenství se doporučují?
11:27 Může přijít budoucí maminka na vyšetření s doprovodem?
12:09 Jak dlouho trvá samotné vyšetření?
13:03 Jaké jsou největší plusy tohoto vyšetření?


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé videorozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

🎞️ Vrozené vady srdce plodu. Hlavní roli hraje čas!
Rozhovor s dětským kardiochirurgem MUDr. Matejem Nosáľem
🎞️ Vše o ultrazvuku v těhotenství. Škodí nebo pomáhá?
Rozhovor s gynekologem a porodníkem MUDr. Petrem Kolkem.
🎞️ Flowmetrie ve 30.tt mmj. zjistí, zda má Vaše miminko dost kyslíku.
Rozhovor s gynekologem MUDr. Michalem Holáňem.
🎞️ Strach z porodu je přirozený. Zvláštní je spíš to, když se nebojíte...
Rozhovor s PA a psycholožkou Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou


Co velký ultrazvuk vyšetřuje?

Velký, morfologický, genetický ultrazvuk lze rozdělit na základní vyšetření a rozšířené vyšetření.

Základní vyšetření

Lékař vyšetřuje:

 • hlavu a krk, hrudník pouze se čtyřdutinovou projekci srdce
 • břicho, ve kterém se již nachází žaludek, ledviny a močový měchýř
 • vyústění pupeční šňůry do bříška a plodu a počet cév
 • určuje polohu plodu a lokalizaci placenty
 • zjišťuje hmotnost plodu, resp. hmotnost odhaduje
 • stěny dělohy
 • záda a přítomnost končetin
 • pohlaví, pokud je lékařsky indikováno

Rozšířené vyšetření

To kromě základní morfologie zahrnuje i ultrazvukové vyšetření:

 • úst, rtů a nosu
 • pohlaví plodu
 • profilu obličeje s nosní kostí
 • mozku ve dvou projekcích
 • počet prstů a osové postavení končetin
 • jednotlivých částí srdce a velkých cév dopplerovským měřením
 • bránice
 • srdce plodu 3D / 4D ultrazvukovými modalitami
 • 3D / 4D obličeje a kostry plodu

Jak probíhá morfologický ultrazvuk?

Při morfologickém ultrazvuku lékař dodržuje určitý postup. Vyšetření začíná objasněním uložení dítěte v děloze, zda je otočené hlavičkou, nožičkami, zadečkem. Pak se začíná dívat na jednotlivé partie těla dítěte.

Na hlavičce se sleduje, jak je velká a zda odpovídá týdnu těhotenství. Sleduje se a měří mozkové struktury, zda se vyvíjejí tak, jak mají.

Co týče obličejové oblasti, posuzuje se symetrie obličeje, zda tam nejsou rozštěpové vady. Lékař sleduje i nosní kůstky, protože u některých postižení, například u Downova syndromu, jsou nosní kůstky malé.

Měří i ruce, počítá prsty, dívá se, zda nejsou přítomny nějaké deformity končetin. Podívá se na hrudník dítěte, obecně i na jeho bříško, které změří a změří i nožičky.

K čemu jsou potřeba tato měření?

Jednotlivé měření lékařům slouží k tomu, aby dokázali vypočítat tzv. kompozitní věk. Je to věk nebo velikost dítěte, která jim řekne, ve kterém týdnu a ve kterém dnu je dítě podle své aktuální velikosti. Je jiný než věk dítěte podle menstruace. Nejlepší je, když jsou stejné nebo se liší jen o pár dní. Posuny mezi nimi mohou a nemusí být normální.

Když se vypočítal kompozitní věk, pokračuje se dále kontrolou jednotlivých orgánů. Prohlédnou se ruce, zda má dítě 10 prstů. Což je důležité, neboť některé genetické poruchy se projevují jako různé malformace prstů. Popisuje se jejich vzájemný vztah mezi sebou, jak vypadají atd.

Poté lékař přechází na hrudník, kde ho zajímá bránice, jestli u ní není nějaký defekt, jak se vyvíjejí plíce, protože je už vidět jejich strukturu.

Vidí, zda je naplněn žaludek, což je velmi podstatné, neboť mnohdy se u dítěte vyskytují vrozené vady, kdy se horní trávicí cesty nevyvinou. Z toho důvodu pak žaludek není vidět, protože dítě nemůže polykat tekutinu. Je logické, že pokud žaludek lékař nevidí, nemůže tvrdit, že trávicí cesty nejsou vyvinuty, neboť dítě prostě momentálně nemuselo polykat. Ale pokud je naplněn, žaludek popisuje a může tak zjistit, zda je vše v pořádku.

Následně se zaměří na ledviny, které bývají dosti často postiženy při různých genetických vadách. Ale nejen při nich. U chlapců bývají častěji dilatované duté systémy v ledvinách. Jinak kontroluje, zda jsou přítomny obě ledviny, zda jsou dobře umístěné, zda mají dobrou strukturu. Popisuje, zda vidí močový měchýř. V takovém případě je to určitý signál, že ledviny fungují. Snaží se vyjádřit také k pohlaví miminka. Pokud je dítě pěkně otočené, tak je pohlaví dobře vidět.

Nad močovým měchýřem, z přední břišní stěny, uvidí vystupovat pupečník (pupeční šňůru). V tomto místě bývají často rozštěpy, rozštěp přední stěny břišní. Ty mohou, ale nemusí být spojeny s nějakými dalšími genetickými vadami. Avšak je dobré popsat, zda je přední stěna břišní bez rozštěpu.

Obecně sleduje lékař tři typy rozštěpů - rozštěp obličejové oblasti, rozštěp přední dutiny břišní a rozštěp obratlů na páteři. (Páteř si také musí znázornit, aby ji viděl celou a aby vyloučil významné vady páteře). Samozřejmě mohou vzniknout i rozštěpy jiných částí těla, ale ty jsou už velmi raritní.

Morfologický ultrazvuk tedy lékaři řekne něco o velikosti dítěte, o tom jak to dítě roste, zda je symetrické; nepřímo prozradí hodně o funkcích kardiovaskulárního, močového a zažívacího ústrojí a na základě určitých znaků umí lékař říci, zda má podezření i na nějakou genetickou vadu. To jsou tzv. znaky typické pro jednotlivé genetické vady.

Špatné výsledky morfologického ultrazvuku. Co maminku čeká?

Vše vždy záleží to na konkrétním nálezu. Podle toho lékař určí další kroky těhotné a dítěte.

V rámci extrémního případu lékař těhotné ženě doporučí, aby těhotenství přerušila, neboť bude mít ona sama problémy, dítě zemře, bude těžce geneticky nemocné, nebude možná operace, atd. Důvodů, proč k tomu může dojít, je opravdu hodně. Avšak, ukončení těhotenství je opravdu až tak poslední, krajní možnost.

Další možností je, pokud něco lékař objeví, těhotenství a dítě bedlivě sledovat. Dívá se na progres toho, co v rámci ultrazvuku našel/zjistil. Zda nález, který tam je, progreduje - tj. například zda ledviny rostou, zda se nezvětšují, zda je tam problém s vylučováním moči a podobně.

Sleduje progres/stupňování se, abych věděl, zda porod nechá až na 40. týden nebo by bylo z objektivní příčiny lepší porodit dítě dříve. Benefit je už jen to, že lékař ví o problému a dokáže následně připravit různé týmy - novorozeneckých lékařů, operatérů. Pokud zná vadu, lékaři se dokáží na vše připravit a když se dítě narodí, umí ihned zasáhnout.

Z výše uvedeného důvodu je mnohem lepší, když se na problém přijde už před narozením, než by se mělo dítě trápit 3 - 4 týdny po narození a až tehdy by se lékaři dozvěděli o nějaké vadě, kterou je potřebné řešit. V tomto případě jde o velký benefit morfologického ultrazvuku.


Těhotenství po týdnech do e-mailu

Chceš dostávat informace o každém týdnu těhotenství přímo do svého emailu? Pak se registruj k našemu těhotenskému newsletteru!

Těhotenský newsletter do e-mailu


Je morfologický ultrazvuk neškodný?

Mnoho těhotných žen se ptá ještě dříve, než k lékaři přijde, zda je ultrazvuk neškodný a že by na něj raději nešly. Nicméně je velmi důležité vědět, že přístroje, které se v současnosti používají, jsou tak sofistikované, že dětem nijak neškodí.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat ženám cca do 60. dne gravidity, na začátku těhotenství, v prvním trimestru. Do té doby se dítěti vyvíjí orgány, srdíčko, zažívací orgány atd. Pak vše už jen roste a dozrává. Do 60. dne se tedy lékař snaží ultrazvuk používat co nejméně. Pak už neškodí.

Například při některých srdečních vadách, při kterých lékaři podávají léky, kterými se snaží ovlivňovat například určité arytmie, musí vědět, co ty léky v těle dělají. V takovém případě ženu sledují ultrazvukem i každý druhý, každý třetí den, až do konce těhotenství. Ultrazvuků je tedy hodně, ale děti nejsou nijak poškozeny.

Je morfologický ultrazvuk povinný?

Morfologický ultrazvuk povinný není. Na Slovensku i v České republice jsou 3 ultrazvuky, které proplácí pojišťovna. Těhotné ženy by se jich tedy měly zúčastnit, protože je to pro jejich dobro právě z výše uvedených informací o důležitosti ultrazvuku v těhotenství. Hovorově se říká, že jsou to tři povinné ultrazvuky:

První v prvním trimestru: od 12. do 14., nejlépe kolem 12. a 13. týdne.
Druhý ve druhém trimestru: od 20. do 22. týdne.
Třetí v třetím trimestru - okolo 30 týdne.

Nejsou tedy povinné, ale pojišťovna je proplácí a v rámci informací o dítěti v bříšku je to benefit pro maminky a jejich děti v bříšku.

Ultrazvuk v prvním trimestru

První ultrazvuk je dán 14. týdnem, protože jsou vypočtené určité normy pro tento týden. Pokud by bylo vyšetření prováděno později, už je o něco ochuzeno. Měří se například nosní kůstky a záhlaví, pro které jsou dány určité normy.

Ultrazvuk v druhém trimestru

Druhý (morfologický) ultrazvuk se provádí do 24. týdne. I v tomto případě se dá však provést i v 25., 26. i 30. týdnu. Proč je stanoven 24. týden? Pokud by lékaři našli opravdu něco špatného a dítě by bylo neživotaschopné, do 24. týdne lze ze zákona těhotenství přerušit. Nejlepší je podstoupit ultrazvuk mezi 20. a 22. týdnem, aby měla žena dostatek času na získání vyjádření dalších odborníků. Pokud žena požádá o umělé přerušení těhotenství, potřebuje tzv. second opinion, to znamená ještě jeden názor, potřebuje názor genetiků. Potřebuje určitý čas, aby to do toho 24. týdne stihla. Jinak se dá samozřejmě vykonat i ve 24. týdnu těhotenství.

Ultrazvuk ve třetím trimestru

Během třetího ultrazvku se sleduje tzv. flowmetrie neboli měří se průtoky, které lékaři říkají, jak se dítě má a zda mu něco nehrozí - tzv. wellbeing. Dá se sice vyšetřovat kdykoli, ale standardně se provádí ve 30. týdnu.

Systém tří ultrazvuků v průběhu těhotenství, který je nastaven na Slovensku i v Čechách, je velkou výhodou pro těhotné ženy a je důležité, aby toho maminky využívaly. Ultrazvuk dokáže lékařům opravdu hodně prozradit. Nejen, že mohou říci, co s dítětem je, ale dokáží na základě výsledků navrhnout další postup v řešení problémů dítěte.

Může přijít těhotná na ultrazvuk s doprovodem?

Záleží na pracovišti, do kterého se těhotná chystá, protože některá pracoviště jsou zařízena tak, že se tam s doprovodem nesmí. Může jí o menší laboratoř, není tam pro doprovod místo, mnoho těhotných čeká venku, lékař spěchá a nejsou tak na to ideální podmínky.

Jak dlouho trvá morfologický ultrazvuk?

Pokud je vše v pořádku, lékař potřebuje dítě jen vidět, poměřit, říct, zda všechny funkce fungují, jak mají a toto celé trvá přibližně 30 minut.

Samozřejmě, pokud lékař najde anatomický nebo funkční nález, tak vyšetření trvá déle. Pokud dítěti odhalí např. srdeční vadu, musí říci, co maminku čeká dále, jestli ji odešle k dalšímu odborníkovi, jestli je možnost operace nebo ne, atd. Nejednou v takovém případě může lékař ultrazvuk provádět i více než 1,5 hodiny.

Pokud existuje podezření na srdeční vadu, je nuté vyhledat specializovaná pracoviště, která se zabývají srdcem a srdečními vadami už v těhotenství. V rámci tohoto nálezu jde totiž o velmi podstatné věci (jak vypadá srdíčko, zda je těžce nemocné, zda bude nutné dítě přeložit hned po narození nebo může zůstat v porodnici, dá se operovat, nelze operovat a jaký benefit života bude mít dítě po operaci), které dokáží zodpovědět právě a jen specialisté.

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20150115000228/http://www.interklinik.sk/gynekologia/prenatalna-diagn...
 2. http://somjedinecomam.sk/2014/10/morfologicky-ultrazvuk/
 3. přepis videorozhovoru s odborníkem MUDr. Michalem Holáňem na téma Morfologický ultrazvuk

Hodnocení a zkušenosti s velkým ultrazvukem

Máš zkušenost s velkým ultrazvukem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost