Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Flowmetrie - průtoky pupečníkem

Flowmetrie, mezi těhotnými nazývaná i jako měření průtoků nebo také průtoky pupečníkem, je speciální ultrazvukové vyšetření, které se provádí ve 30. týdnu těhotenství24. Lékař většinou zaznamenává průtoky ve třech důležitých cévách na třech rozdílných místech. Díky tomu lékaři získá celkový přehled o stavu dítěte.

Video: Zjistěte, jak se daří Vašemu dítěti už v bříšku!

Rozhovor s odborníkem MUDr. Michalem Holáňem

V rozhovoru s MUDr. Michalem Holáňem najdete odpovědi na tyto otázky:

  • 00:24 Flowmetrie. Co to je a kdy se provádí?
  • 00:40 Co vše lékař flowmetrií sleduje, vyšetřejuje?
  • 03:58 Co pro mě a miminko znamená dvojcévní pupeční šňůra?
  • 05:30 Co znamená výraz hraniční hodnoty průtoků?

Průtoky se měří:

  • v mozkové artérii, která zásobuje mozkové štruktry,
  • v pupečníkové artérii,
  • v artétii, která zásobuje dělohu a dítě.

Na základě těchto tří měření se dokáže specialista provádějící vyšetření na průtoky pupečníkem vyjádřit k několika důležitým dějům, které významně zasahují do vývoje plodu a zaznamenat si hodnoty výsledků.

Příroda je rozumná a ví, že cenné věci si musí chránit. Mozek dítěte je velmi citlivý na nedostatek kyslíku, je velmi rychle a snadno zranitelný, s nenapravideľnými změnami na jeho tkáních a funkcích. Příčiny stavů, když je dítě ochuzeno o kyslík (hyposaturované, desaturované), mohou být různorodé.

Někdy souvisí se zdravotními problémy matky (při závažnějších onemocněních, vysokém krevním tlaku, gestóze apod.). Jindy může problém vzniknout ve fetolacentární jednotce (systém placenta - pupečník - dítě9). Někdy je příčina v těžším postižení plodu, při různých vrozených vývojových vad, při chorobných stavech plodu.

Pokud se z nějaké příčiny sníží obsah kyslíku v oběhu dítěte, reaguje na to takzvanou centralizací oběhu. Je to stav, kdy plod snižuje průtok krve ve své periferii (v břišních orgánech, v končetinách) a rozšiřuje cévy v hlavě, čímž zvyšuje průtok krve v cévách zásobujících mozkové struktury, tedy centralizuje průtok krve do hlavy.

Tyto změny průtoků v mozkových cévách se dají velmi dobře zachytit dopplerovským vyšetřením. Můžeme tedy říci, že zkoumáme stav placenty, její funkčnosti, či nějakým patologickým procesem není změněna její průtoková rezistence (odpor), což by negativně ovlivnilo výměnu plynů a živin mezi dítětem a matkou.

Použité zdroje

  • # MUDr. Michal Holáň a kol .: Těhotenství v obrazech, Fortuna libri, Bratislava 2018 (Se souhlasem autora a vydavatele.)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti flowmetrií - průtoky pupečníkem

Máš zkušenost flowmetrií - průtoky pupečníkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost