Flowmetrie – průtoky pupečníkem

Ultrazvukových vyšetření v těhotenství absolvuješ hned několik, přičemž zejména během prvního těhotenství je náročné rozlišit, který ultrazvuk má jaký význam a na co se zaměřuje. Dnes si povíme více o flowmetrii neboli průtocích v těhotenství. Pojď se podívat, proč je flowmetrie důležitá a co všechno lékař během ní zkoumá.

Flowmetrie, průtoky v těhotenství

Měření průtoků v těhotenství napoví o tom, jak se vyvíjí miminko.

Co je to flowmetrie a kdy se provádí?

 • Flowmetrii můžeš znát i pod těmito názvy: měření průtoků v těhotenství, doppler v těhotenství nebo průtoky pupečníkem v těhotenství.
 • Obvykle se jedná o součást ultrazvukového vyšetření, které se provádí ve třetím trimestru, přibližně kolem 30. týdne těhotenství. Lékař se během něj zaměřuje na průtok krve. Přestože se u flowmetrie obecně říká, že jde o kontrolu průtoku krve v pupečníku, ve skutečnosti se zaznamenává průtok krve na třech různých místech.

Konkrétně jde o tři důležité cévy:

 • průtok krve v mozkové arterii – céva, která zásobuje krví mozkové struktury miminka,
 • průtok krve v pupečníkové arterii,
 • průtok krve v arterii zásobující dělohu a dítě.
 • Měření průtoků v těhotenství není bolestivé a probíhá jako běžný ultrazvuk. Dělá se ultrazvukovou sondou přes břišní stěnu a vyšetření je hrazeno zdravotní pojišťovnou.
 • Flowmetrii můžeš absolvovat u svého gynekologa, ke kterému chodíš na těhotenskou poradnu, ale stejně tě může odeslat na jiné pracoviště – v případě, že by ve své ambulanci neměl dostatečné přístrojové vybavení.
 • Důležitost tohoto vyšetření v těhotenství spočívá v tom, že flowmetrie poukazuje na podmínky, které má miminko během svého vývoje. Lékař zjistí nejen to, jak se děťátko vyvíjí, ale zhodnotí i stav a funkčnost placenty, která má na jeho vývoj zásadní vliv.

„Špatné“, slabé nebo snížené průtoky v těhotenství

Příčin nedostatečných hodnot flowmetrie nebo slabých průtoků v těhotenství může být několik:

 • Mají souvislost se zdravotními problémy matky – může se jednat o závažnější onemocnění, vysoký krevní tlak nebo gestózy, což je skupina onemocnění, která vznikají v těhotenství a porodem zároveň zanikají.
 • Příčina může být v tzv. fetocelární jednotce, tedy ve vzájemně souvisejícím systému, který vznikl mezi placentou, pupečníkem a dítětem.
 • Rovněž může problém být na straně miminka – vrozená vývojová vada nebo jiný chorobný stav.

Co to pro dítě znamená, jsou-li špatné průtoky?

Ať je příčina slabých průtoků v těhotenství jakákoli, vede to k jednomu výsledku – miminko musí usilovat o to, aby v děloze přežilo. V jeho tělíčku nastává tzv. centralizace oběhu, neboli brain-sparing efekt, tedy snížení průtoku krve v některých břišních orgánech a v končetinách, ale zároveň se rozšiřují cévy v jeho hlavičce.

Tím se zajistí, aby i přes slabší průtok mělo v mozku a v srdíčku dostatek krve, i za cenu toho, že na periferních částech těla bude prokrvování méně výrazné. Jeho krevní oběh tedy většinu krve soustřeďuje právě do hlavičky na úkor zásobení například ledvin či trávicího traktu.

Lékař na základě výsledků navrhne další postup. Například tě může poslat do rizikové poradny, kde bude tvůj stav více sledovaný, a je také možné, že se v následujících týdnech rozhodne o vyvolání porodu už před jeho termínem.


Dvoucévný pupečník

Na jednom z ultrazvukových vyšetření v těhotenství, ale především na flowmetrii, může lékař identifikovat dvoucévný pupečník. Standardem přitom je, že se v pupečníku nacházejí 3 cévy – konkrétně dvě tepny a jedna žíla.
--Žíla posouvá od placenty miminku okysličenou krev a tepny odkysličenou krev od miminka naopak odvádějí.

Dvoucévný pupečník může i nemusí představovat riziko, jde však o první příznak, který by mohl signalizovat prozatím blíže nespecifikovaný problém. Roli zde mohou hrát i genetické vady plodu, a proto lékař při tomto nálezu zbystří pozornost, prohlédne si výsledky předchozích vyšetření a případně doporučí další podrobnější ultrazvuková vyšetření. Pokud by nabyl vážnějšího podezření, může být doporučena i amniocentéza17, tedy odběr plodové vody.

Pokud dopadly dobře výsledky důležitých screeningů (zejména prvotrimestrálního screeningu a morfologického ultrazvuku) a miminko v děloze prospívá, není důvod se pro dvoucévný pupečník znepokojovat. Klidně se může jednat o anomálii, která nemá na vývoj miminka žádný vliv. Je ale potřeba počítat s tím, že budeš v těhotenské poradně pozorněji sledována, a v případě jakýchkoli komplikací je nutné tento nález zmínit každému lékaři, který tě v těhotenství bude vyšetřovat.


Video: Flowmetrie neboli průtoky v těhotenství

Rozhovor s odborníkem MUDr. Michalem Holáňem


V rozhovoru s MUDr. Michalem Holáňem najdete odpovědi na tyto otázky:


Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Cervikometrie

Děložní čípek by měl být důsledně sledovaný během celého produktivního věku ženy a nesmírně důležitý je také v těhotenství. Změny na děložním čípku totiž mohou být spolehlivým ukazatelem, že hrozí předčasný porod. Pojď se s námi podívat, kdy se vyšetření děložního čípku – cervikometrie, v těhotenství provádí a co všechno díky ní lékař může odhalit.

Streptokok v těhotenství

Proč se v těhotenství provádí vyšetření na streptokoka skupiny B a co se stane, když bude výsledek pozitivní? Pojď se s námi podívat, jak toto vyšetření probíhá, proč je důležité a jak se pozitivní streptokok v těhotenství léčí.


Více nejen o flowmetrii na Modrém koníku

Ptej se, debatuj, bav se, nech si poradit – to a mnohé další nabízí Modrý koník.

 • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti flowmetrií – průtoky pupečníkem

Máš zkušenost flowmetrií – průtoky pupečníkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce