Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Streptokok v těhotenství

Streptokok v těhotenství patří do streptokokové skupiny B ( taktéž znám jako Streptococcus agalactiae; GBS = Group B Streptococcus či SAG) a lékaři se o jeho přítomnosti v pochvě těhotné ženy zajímají ještě před samotným porod, tedy už kolem 36.2338. týdne těhotenství21, protože může být vážnou hrozbou pro novorozené dítě7.

Streptokok B se nachází v pochvě až u 20% těhotných žen, ale není pro ně tak nebezpečný, jako pro novorozence. Těhotnou ženu může díky jeho přítomnosti potkat zánět dělohy3, placenty9 a nebo pupečníku1, čímž je ve finále ohroženo dítě - plod. Tyto komplikace ale nejsou nijak časté a řeší se vhodnou a včasnou léčbou antibiotiky. Přítomnost streptokoka v pochvě lékař zjišťuje na základě rychlého a nebolestivého stěru, který provede jemnou tyčinkou a jehož výsledky jsou známy do 2 až 3 dnů. Výsledek tohoto vyšetření zapíše do těhotenské průkazky3, se kterou pak těhotná žena přichází do porodnice, kde tak mají kompletní informace o průběhu jejího těhotenství.

Jeho příznaky nemusí být nijak výrazné. Jestli je žena nosičem streptokoka B, nemusí o tom ani vědět, protože tyto bakterie nezpůsobují žádné obtíže. O přítomnosti streptokoka B v pochvě se žena může dozvědět z vaginálního stěru, který lékař provede třeba za zcela jiným účelem. Je-li těhotné ženě streptokok v pochvě v těhotenství prokázán, není jisté, že ho bude mít po celou dobu těhotenství a že bude přenesen na dítě. To samé platí i tehdy, že je provedený test na streptokoka B v těhotenství negativní - ani v tomto případě to neznamená, že těhotná žena v pozdější fázi těhotenství streptokoka v pochvě mít nemůže.

Streptokok B a porod

Je-li těhotné ženě zjištěna přítomnost streptokoka, tak jí lékaři během porodu podávají v infuzích (nitrožilně) antibiotika (obvykle jen jednu dávku antibiotik penicilové řady), aby se předešlo přenosu nákazy na dítě a podávají je pouze do samotného vypuzení dítěte. Pokud je ale porod delší a protahují se jednotlivé porodní doby nebo se jedná o předčasný porod20, mohou lékaři naordinovat dávkování antibiotik více než jen jednou. Lékař tedy ženě podá antibiotika ve vhodný čas (ideálně 3-4 hodiny před porodem, nebo po odtoku plodové vody nebo po nástupu kontrakcí), aby se dostaly i do krve dítěte a vytvořily tak ochranu proti možné nákaze. Podání antibiotik platí i v případě, kdy se žena během těhotenství na streptokoka B už přeléčila.

Kapačka s antibiotiky se podává těm ženám, které rodí vaginálně29. Pokud žena rodí císařským řezem81 a nedošlo k porušení vaku blan, dítě je donošené a žena nemá kontrakce33, antibiotika ji podávána nejsou.

Streptokok B a novorozenec

Před porodem jsou těhotné ženě prováděny stěry poševní sliznice, ze kterých se určí výskyt tohoto streptokoka v její vagíně. Je-li tento nález pozitivní, musí být ženě podáno antibiotikum, a to i během porodu, aby nedošlo k přenosu tohoto streptokoka na novorozence. Včasným podáním antibiotik a dodržováním hygieny jsou vážné následky na dítěti zanedbatelné. Novorozenci totiž mají hned po porodu velmi slabý imunitní systém a pokud při průchodu porodními cestami dojde k přenosu infekce na dítě, mohou nastat velké komplikace. Mezi ty patří například otrava krve, plicní onemocnění = zápal plic, meningitída = zánět mozkových blan a v nejhorších případech i úmrtí norovozence.

Nejvíce ohroženi jsou novorozenci v prvních 24 hodinách života, ale zvýšené riziko existuje i u porodu před 37. týdnem těhotenství29, či v případě odtoku plodové vody2 více než 12 hodin před porodem nebo když má žena během porodu horečku1. Případné riziko je i tehdy, jestliže žena porodila v minulosti dítě s ranou GBS-infekcí.

Podle Státního Zdravotního Ústavu (SZÚ) se nákaza projeví u 3 až 5 novorozenců z 1000 a úmrtnost je pak uváděna u 1 až 2 dětí.

Léčba streptokoka B v těhotenství

V současnosti je medicína tak daleko, že si s tímto typem streptokoka během těhotenství dokáže velmi dobře poradit a sice nitrožilním aplikováním antibiotik minimálně 3-4 hodiny před porodem, do krve matky. Z ní se antibiotika přenesou do placenty a následně do krve dítěte, které je tak proti nákaze chráněno.

Jakási léčba během těhotenství ale nijak neprobíhá. Čeká se až na samotný porod, který může být i předčasný a v tom případě, stejně jako při výskytu této bakterie v moči, lékař zahájí léčbu dříve.

Prevence v těhotenství

  • zvyšená hygiena
  • posilovat svůj imunitní systém
  • preventivní stěry z poševní sliznice
  • v případě problémů a nebo prvních příznaků přítomnosti bakterie neprodleně navštívit lékaře

Více o Streptokoku v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.babycentre.co.uk/a1647/group-b-streptococcus-in-pregnancy (EN)
  2. http://infekcni-nemoci.zdrave.cz/mame-se-bat-streptokoka/
  3. http://www.itehotenstvi.cz/tehotenstvi/streptokok-b-proc-je-v-tehotenstvi-nebezpecny.html
  4. http://www.vasedeti.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tehotenstvi/streptokok-v-tehotenstvi/
  5. http://www.itehotenstvi.cz/tehotenstvi/streptokok-b-proc-je-v-tehotenstvi-nebezpecny.html
  6. http://www.lubusky.com/ddp_6_diagnostka-a-lecba-streptokoku-skupiny-b-v-tehotenstvi-a-za-porodu.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se streptokokem v těhotenství

Máš zkušenost se streptokokem v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
denisa_svatba  17. črc 2014

Já se bála a jsem ráda...

Ve 2. těhotenství mi byl zjištěn Streptokok B, již někdy kolem 16. týdne. Dostala jsem na přeléčení antibiotika, ale Streptokok se stale držel. Dostala jsem podruhé antibiotika a opět nezabrala. Věděla jsem tedy, že budu rodit se Streptokokem a upřímně jsem se trošku obávala a to jsem ještě nevěděla, že důvodně.

Mů porod byl překotný, nestihla jsem v porodnici ani přípravu a ani mi nestihla dokapat antibiotiková kapačka proti streptokokovi. Plodová voda mi praskla 100 metrů od porodnice, kde jsem byla ve 38. týdnu na běžné kontrole. Ihned nastoupily takové kontrakce, že jsem zpátky těch 100 metrů došla jen s vypětím všech sil. Hned se šlo na sál a malá byla venku v podstatě behem pár minut.

Hned po porodu jsem dětské doktorce říkala, že mám Streptokoka a že kapačka nebyla. Dětská doktorka jen mávla rukou, že vypadá dobře a má APGAR 10-10-10 a že to není nutné řešit. Nedala jsem se odbýt a stále dokola jsem opakovala, že mám skutečně strach. Aby si doktoři kryli záda a už doktory nechala konečně "žít", udělali po 8 hodinách Vanessce krevní testy. Hned druhý den, jakmile přišly výsledky, mi přišla dětská doktorka říct, že ve výsledcích dceři vyšel začínající zánět a že ji tedy hned napíchli do ruky (později do hlavičky) kanylu pro antibiotika. Hodnoty zánětu prograsivně 2 dny rostly, než začala zabírat antibiotika. Bylo mi řečeno, že je velké štěstí, že se zánět zjistil dříve, než se vůbec objevily jakékoliv příznaky a mohla se léčba nasadit výrazně dříve a předejít zbytečným a možná i hodně nepříjemným, až život ohrožujícím komplikacím.

Takže z důvodu této mé zkušenosti, rozhodně bych Streptokoka bez kapačky při porodu nepodceňovala. Doporučuji nenechat se ani odbýt doktory, jde totiž o vaše dítě a za těch pár kapek krve určitá jistota stojí. Není sice příliš vysoká pravděpodobnost, že se dítě streptokokem nakazí, ale mně osobně v tomto ohledu vadí i male riziko.
15 poděkování
dzejnyy  6. pro 2013

Nebojte se, neděste se!!

Ženy jsou často na předporodních kurzech streptokokem B hodně strašeny.

Streptokoka B mám a měla jsem u obou dětí/porodů. Nijak se u mě neprojevuje, nenám žádné příznaky ani potíže. První porod byl ve 37. týdnu, neměla jsem výsledky stěrů, takže o tom, že mám streptokoka B, se prostě nevědělo. Nestihli mi naštěstí nic nakapat (stejně by to bylo zbytečné), porod byl velmi rychlý, synek naprosto bez obtíží. Když doktor nic neví, tak to neřeší. Horší je to naopak (ale to je na jiné povídání).

U druhého porodu, ve 40. týdnu, už ale výsledky byly, tak mi sotva stihli kapačku penicilinu nakapat a synek se už taky vyklubal na svět. Ještě bleskověji. Takže určitě ATB do jeho krve nestihla přejít. Takže zbytečnost. Opět byl bez jakýchkoli obtíží. Takže ženky nebojte se, nenechte se vystresovat a důvěřujte si!! ;-) :-)

PS: Ještě jsem si vzpoměla, co mě poměrně překvapilo. 1. těhotenství před dvěma lety mi stěry nabírali klasicky jen z pochvy, ale letos to bylo i z konečníku :-S Nějaká novota (ve FN?), prej se to tak teď dělá...
0 poděkování