Cervikometrie

Důležitým vyšetřením během těhotenství7 je cervikometrie. Jde o ultrazvukové vyšetření stavu děložního čípku. Sleduje se délka děložního čípku (normální 3 - 5 cm) a stav vnitřní branky (normální je zavřená). Vyšetření se provádí vaginální sondou s prázdným močovým měchýřem. Vyšetření se většinou provádí ve 22.14 - 24. týdnu těhotenství26.

Cervikometrie umožňuje zjistit riziko předčasného porodu20 u žen, které nemají klinické známky předčasného porodu. U pacientek s klinickými známkami se cervikometrie uplatňuje jako předcházení předčasného porodu. Cervikometrie umožňuje také určit interval od vyvolání porodu85 do samotného porodu29.

Vyšetření trvá cca 20 - 30 minut a pacientka se na něj nemusí nijak speciálně připravovat.

Výsledky vyšetření jsou k dipozici ihned.


Video: Vše o ultrazvuku v těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:
0:00 Úvod
0:36 Co je to ultrazvuk?
1:24 Je ultrazvuk škodlivý?
1:56 Jak se ultrazvuk provádí?
2:42 3D a 4D ultrazvuk
3:46 Speciální ultrazvuková vyšetření v těhotenství
4:12 Standardní ultrazvuková vyšetření v těhotenství
4:43 Prvotrimestrální screening
5:39 Vyšetření v 16. týdnu těhotenství
6:06 Morfologické vyšetření ve 20. týdnu těhotenství
7:05 Vyšetření ve 24. a 30. týdnu těhotenství
7:46 Zhodnocení rizik před porodem - 36. týden těhotenství
8:46 Shrnutí doporučených vyšetření
9:08 Jde to i bez ultrazvuku?


Více o cervikometrii na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.doktori.sk/index.php?go=medicinsky-o-neplodnosti/clanky&news=2
  2. http://www.prenatalzilina.sk/ultrazvukove-vysetrenie/uzv-vysetrenie-krcku-maternice/
  3. https://web.archive.org/web/20171111175605/http://www.toplekar.cz/vysetreni/cervikometrie.html

Hodnocení a zkušenosti s cervikometrií

Máš zkušenost s cervikometrií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
silvinka1234  20. kvě 2016

Zkracování čípku

Od 27. týdne mi začalo velice často tvrdnout břicho (30 x denně), a proto jsem šla pro jistotu na kontrolu, kde mi paní doktorka udělala cervikometrii. Měla jsem čípek zkrácený na 2cm, a proto společně s častým tvrdnutím hrozí předčasný porod. Poslala mě ihned do nemocnice, kde mě hospitalizovali. Dostávala jsem intravenózně magnezium a 2 tablety Utrogestanu na noc. Po 14-ti dnech jsem byla propuštěna do domácí péče s klidovým režimem.

Nyní jsem na konci 33. týdne, chodím na kontroly jen každých 14 dní a cervikometrii už mi paní doktorka nedělá, pouze mě rukou vaginálně vyšetří, bez zavedení sondy.

Doufám, že malá v bříšku vydrží co nejdéle 😊
Jinak u zkracujího čípku je důležité především nestresovat se. Úplné ležení také nemusí pomoci, takže se nebojte občas vstát, krátce se projít, apod. Jen nedělat žádné težké práce, nic namáhavého.
1 člověk považuje za užitečné
lucy_0202  13. kvě 2015

Sledování stavu děložního čípku

Při nynějším těhotenství mi Cervikometrii ještě nedělali a to jsem na rizikovém těhotenství z důvodu preeklampsie a mám za sebou předčasný porod s podezřením na preeklampsii a nedostatečnosti děložního hrdla. Od 30 tt jsem se začala rychle otvírat. Momentálně mám od začátku těhotenství dle rutinní poradny čípek dlouhý. 2-2,5 cm a CS 0, tak jsem zvědavá, kdy mě toto vyšetřeni čeká.
mennii  5. pro 2014

Pravidelné sledování při zkracování čípku

Lékařka mě upozornila v 26. týdnu, že se mi začíná hodně zkracovat čípek. Při kontrole v 28. týdnu byl nález čím dál tím horší. Proto mi byl nařízen klidový režim na lůžku kvůli riziku předčasného porodu (já sama jsem se narodila v 28. týdnu, takže předčasný porod byl pro mě strašákem). Od té doby jsem chodila pravidelně každý týden na kontrolu.

Poctivě jsem celé dny pouze ležela, ale čípek se stále zkracoval. Při každé kontrole jsem byla vystresovaná, jakou hodnotu lékařka zjistí. V 34. týdnu byl čípek podle slov doktorky "jakž takž" a já jsem začala zase normálně fungovat, protože jsme se stěhovali. Nakonec jsem porodila v 38+0. I když jsem byla smutná z toho, že jsem musela pořád ležet, tak jsem šťastná, že jsem neporodila předčasně.
2 lidé považují za užitečné
lucil  11. čer 2014

Cervikometrie při rizikovém těhotenství

Měření délky čípku podstupuji při každé kontrole asi od 16. týdne. Ve 14.týdnu mi doktorka při kontrole čípku našla změny, které můžou být důvodem předčasného porodu. Vyšetření pro mě nazývané vnitřním ultrazvukem, bývá rychlé. Trvá vždy do 2-3 minut. Ale je fakt, že chodím k opravdovým odborníkům ve svém oboru se zaměřením na riziková těhotenství ;-) .

Vždy vše skvěle ukážou a vysvětlí. Zatím se držím na hodnotě 3,5 a snad to také nějaký měsíc ještě vydrží.
2 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru