Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

24. týden těhotenství

Velikost bříška ve 24. týdnu těhotenstvíPohyby miminka jsou ve 24. týdnu těhotenství stále více znatelnější, protože si častěji a vědomě procvičuje všechny 4 končetiny, kope jimi, skáče, vrtí se, otáčí se. Jsou to právě týdny mezi 24. a 28. týdnem, kdy může být miminko nejaktivnější a opravdu to může být znatelné i pro Tebe. Možnost pohybu umožňuje i množství plodové vody2, které je nyní v děloze3 kolem 500mml. Po 28. týdnu už miminko nemusí mít v děloze tolik prostoru.

Tělo dítěte je stále pokryto velmi tenkou kůžičkou, pod kterou jde vidět jeho krevní oběh, orgány a také kosti. Kůže ale není až tak tenká, jako tomu bylo v předchozích týdnech, protože se pod ní už hromadí tuk a pigment. Během následujících týdnů až do konce těhotenství bude kůže sílit natolik, že v době narození bude totožná jako kůže plně vyvinutého jedince, tedy neprůhledná.

V obličejové části už téměř dokončily svůj vývoj i oči, až na sítnici, která se bude formovat a vyvíjet ještě pár týdnů. Duhovka stále neobsahuje žádný pigment, oči se miminku zbarví během několika nastávajících měsíců, ale konečnou barvu získají až po narození. V ústní dutině se na jazyku začínají tvořit malé chuťové pohárky a stále dochází k dotváření mozkové části dítěte.

Protože miminko už dobře slyší zvuky a hlasy, je dobré na něj často mluvit, zpívat mu, pouštět mu hudbu a rozvíjet tak jeho sluch již v děloze. Po narození častokrát děti poznají svou matku i po hlase, nejen kontaktem kůže na kůži33 a nebo pachem.

Váha miminka se pohybuje kolem 600 gr, jeho délka je od hlavičky k patičce cca 30 cm a tvarem spolu s velikostí připomíná basketbalový míč.


Mnoho žen trpí v tomto období plynatostí a nebo poruchou trávení či pálením žáhy19. Pálení žáhy bývá přisuzováno uvolnění svěrače mezi žaludkem a jícnem, takže se doporučuje například jíst v menších porcích, častěji. Na druhou stranu můžeš cítit zvýšenou chuť na určité jídlo, potravinu.

Nastávajícím maminkám se mění i chůze. Tato změna je zapříčiněna tlakem na pánevní pletenec, jehož oblast se postupně uvolňuje. Toto uvolňování můžeš prožívat bolestmi zad3 v křížové oblasti, bolestí v podbřišku1 a nebo bolestmi třísel. Bříško tlačí na zádovou - bederní část, a proto je důležité snažit se chodit vzpřímeně a vědomě si držet tělo.

Od tohoto týdne může lékař začít pozornějí sledovat Tvůj děložní čípek, díky kterému lze předpokládat odhadovaný termín porodu74. Gynekolog tak včas zjistí, jestli nehrozí předčasný porod20. Proto je dobré naslouchat svému tělu a pozorovat možné příznaky předčasného porodu. Mezi ty patří křeče připomínající menstruační bolesti2, změněný vaginální výtok, bolest v křížové oblasti, kontrakce33, tlak do oblasti pánevní (tlačí na ni miminko), popř. i únik tekutiny z pochvy. Je ovšem možné, že bolest zad3 a slabé kontrakce nejsou příznakem blížícího se předčasného porodu, protože jsou zcela běžnými projevy těhotenství24. Pokud Ti ale tyto symptomy nevymizí ani poté, co se např. napiješ vody, odpočineš si, je potřeba kontaktovat lékaře. V případě výtoku7 těkutiny z pochvy je nutná okamžitá prohlídka u lékaře.

Vyšetření ve 24. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
OGTT27 (orální glukózový test ) 24.-28. tt

Další výkony a vyšetření

Název vyšetření Doporučené období
3D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)
4D ultrazuk2 24.-29. tt (potřeba informovat se na vybraném pracovišti)

24. týden těhotenství v číslech

24. týden těhotenství

  • 24. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 22. týden od oplodnění
  • přibližně 16 týdnů do porodu
  • lékař píše: 23 týdnů + 0 dní až 23 týdnů + 6 dní (zkráceně 23tt + 0 až 23tt + 6)

24. týden těhotenství po dnech

24.  týden těhotenství po dnech

Video: Ultrazvuk ve 24.týdnu těhotenství

<< 23.týden těhotenství12 / 25.týden těhotenství >> 26

Více o 24. týdnu těhotenství na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140604092932/http...
  2. http://www.pampers.cz
  3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyde...

http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-c...

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 24. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 24. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jennalora  10. bře 2020

Kope jako o závod

Ahojte, jsem též prvorodička, ale malá sebou vrtí, jako o závod. Někdy to až zabolí :-), přesto jsem ráda, že malou cítím. První měsíce nejistota, teď však vím, že vše je na nejlepší cestě.
2 poděkování
barcachejn  20. pro 2019

Náš první 24. tt :)

Ahojky :), začínáme 24. tt, jsem prvorodička, takže jsem netrpělivě čekala na pohyby, abych mohla být v klidu že je miminko v pořádku. Pohyby už krásně cítím :), prcek se hýbe čím dál tím více a bříško už nám také krásně roste. Jediné, co mě trápí, je neustálá únava, jinak se cítíme dobře :), čekáme chlapečka. Občas, když dlouho stojím nebo chodím, mě táhne bříško a píchá mě, jakoby u děložního hrdla, ale bylo mi sděleno, že se roztahuje děloha a miminko rychle roste :) Snažím se jednoduše si toto období užívat :D :)))
2 poděkování
malinkaelinka  26. dub 2019

Konečně pořádné pohyby

Začínám 24 tt a konečně pořádně cítím pohyby několikrát denně. Nejsou to žádné velké kopance, ale dítko už v břiše vnímám, na bříšku jsou pohyby vidět a i manžel si to užívá. Jinak je mi blaze, spím v pohodě ve všech polohách, chutě mě netrápí, nevolnosti taky ne, pohyblivá jsem stále dost - ještě pořád dokážu na túře unavit já manžela a ne on mě. :) Ale je fakt, že jsou dny, kdy si ráda lehnu s nohama nahoru a troch si odfrknu. Je to pro mě ale dost nepřirozené, nejsem zvyklá se takhle "válet". Snad mi aktivita vydrží až do porodu. Bříško už mám pořádně viditelné, ale zatím mě nijak výrazně neomezuje (snad jen z křesla se mi vstává hůře). Nahoře mám 6 kg a konečně mi trochu stoupl tlak, takže pravidelné motanice zmizely. Sem tam mě trápí zácpa, ale za to může spíš čokoláda, než těhotenství, takže se snažím si jídelníček hlídat.

Aktuálně těhotenství vnímám jako opravdu krásné období. :)
0 poděkování
andreaskalickova  3. bře 2019

Andrea - Pepíček 24tt

Všechny zdravím, jsem 24tt a je to moje třetí těhotenství a třetí chlapeček. Nikdy v životě jsem nebyla tak unavená, asi si to malý žádá. Kopká jako o život. Je to krásné, že vím, že je v pořádku, ikdyž někdy je to i dost bolestivé.

Držím pěsti maminky a držte se!
1 poděkování
eiska  29. led 2019

Je mi špatně - pomoooc!!

Holky celé těhu nic a dneska zvracím a je mi špatně. Lízátka nepomáhají :-( Mám za sebou 2 těhotenství už a tohle neznám ,že by mi ve 24 tt bylo takhle. Jinak mám termín 25.5.2019 a čekáme chlapečka, doma mám dvě dcerky15let a 9let a přibrala sem už 10 kg, takže bříško jak balon.
1 poděkování
mickyska  24. led 2019

2. dítě po 6 letech

Jsem po druhé těhotná a jak jsem slyšela, opravdu si toho druhé těhotenství víc užívám. Člověk je zkušenější, tudíž to může v klidu prožívat.

Mému prvnímu synovi bude v červnu 7 let. V září půjde do školy, jelikož měl odklad. Na sestřičku se moc a moc těší. Jakmile mě malá neposeda pěkně kopne, až mě to zarazí a trošku vyjeknu nebo to okomentuji, hned se mě ptá, jestli je to v pořádku. Je to můj ošetřovatel 🤗. Jelikož jsem u syna za celé těhotenství přibrala 10 kg, teď ve 24. týdnu mám 6 kg navíc, tak si myslím, že to nebude malé vyžlátko jako syn, porodní váha 2.450 kg a 46 cm. Termín máme kolem 20. května.

Přeji všem čekatelkám a nejen jim a hlavně jejich dětem hodně zdravíčka! 😊
1 poděkování
tukza  22. pro 2018

Celkem klidnej průběh, až na ta záda...

Moje těhotenství bylo zatím docela pohodové, sice jsem v prvním trimestru hodně spala, protože jsem byla pořád unavená, jako mávnutím kouzelného proutku mě to ve druhém trimestru přešlo. Teď mě často šíleně bolí záda. Hlavně bedra. Na záchod lítám přes den pořád a v noci se mi zatím daří spát v klidu.

Pohyby? Časté. Když jsem v klidu na gauči, kolem osmé hodiny večer, jsou to pořádný kopance, břicho se mi vlní opravdu dost. Občas si říkám, že je jak vetřelec a za chvilku se tím břichem prorazí. Přítel je z toho nadsenej a ještě ji podporuje, takže super. Další silná várka mrskání se a kopání do maminky bříška přichází kolem 12. hodiny v noci a trvá do 1, kdy už ji přemlouvám, ať už spí. Přítel se mi často směje, ať už konečně spím, ale pak přiloží ruku k břichu, nebo ho sleduje a je v úžasu.

Od začátku těhotenství jsem přibrala 5 kilo, tak doufám, že to celkem nebude tak hrozný.
2 poděkování
moniqa78  18. lis 2017

24.tt

Zdravím děvčata, moc se mi líbí jak se tu některá děsíte, že jste přibrala cca 8 kg.

Já v prvním těhu přibrala cca 60 kg pod přísným dohledem lékařů, jelikož jsem strávila skoro 5 měsíců v nemocnici. Díky Bohu se mi i přes to všechno narodila krásná zdravá holčička a váha šla malinko dolů, ale to jsem nikdy neřešila, byla jsem šťastná, že jsme obě v pořádku a zdravé...

Teď jsem po 18 letech opět těhotná a váha se mi zvedla o 8kg jupíííí! Malá krásně roste, pohyby cítím už od 18 tt, a to nejsem ani velikost xl! 😅 Občas únava, ale v mém věku se po 10 hodinové směně ani nedivím. Bolesti v zádech mám jen občas, ale jinak si teď krásně užívám společně s prvním dcerou a váha ??? To je to poslední co mě zajímá. Jsou důležitější věci na světě než postava. 😉😘
4 poděkování
simdan  16. říj 2017

Nejlepší období

Můžu říct, že prožívám teď nejlepší období v těhu. :-) Lépe spím, ale únava se vrátila, asi tím, že lítám ještě okolo dvouleté holčičky. :-)

Akorát mě začínají trápit hemoroidy. :-( Mast z dubové kůry na to pomáhá, tak doufejme, že se to nerozjede víc. :-)

Všem těhulkám v tomto období přeji hlavně zdravíčko a ať tam miminka pěkně zůstanou až do TP.
0 poděkování
barborak4  23. únor 2017

Můj první 24. týden

Vrátily se večerní nevolnosti - ven to ještě nešlo, ale pocit žaludku na vodě se opět hlásí. Bolest zad, kyčlí a třísel začala, už minulý týden a asi jen tak nezmizí. Jinak záchod je můj noční přitel, se kterým můj močový měchýř jde ruku v ruce cca 6krát za noc. O tom, že jsem do teď přibrala už 14 kg ani nemluvím.

Děvčátko se hezky hlásí už několikrát za den. :-) Občas má líné dny, ale já už se naučila se zbytečně nestresovat. Konečně mám chuť i nakupovat. Asi mě konečně trochu víc dochází, že zanedlouho pochopím, co je to největší láska, kterou člověk může cítit.

Ahoj příští týden.
4 poděkování
zuzanalamacova  18. únor 2017

Moje pusinka

Budu maminkou 7. dítěte, jsem vyplašená jak prvorodička, fakt si říkám: "Jejda, ta moje princezna se málo kroutí, je normální tahle furt spát ...?" , ale moc se na ni těšíme, ať už to máme za sebou.

Občas bolesti zad, teď opět kašel a rýma, to už je podruhé. Jinak mám i insulin od 2. měsíce..
:wink:
0 poděkování
straznovska  4. led 2017

Konečně 24tt

Toto je mé druhé těhotenství a je pravda, že není tak pohodové jako to první. Nyní jsem zvracela ještě celkem pravidelně do 5. měsíce, ale už je to pryč a jelikož mě Dr. strašil předčasným porodem, že mám prej malou nacpanou až někde hoodně dole, tak jsem ráda, že už jsem konečně ve 24tt a že vím, že kdyby se něco pokazilo, tak že bude mít aspoň naději, že ji doktoři zachrání. Včera jsem byla na kontrole a zatím se to k porodu ani zdaleka namá, tak jsem ráda.

Malou cítím od cca 18tt, ale teď je to fuška. Přijde mi, že od té 12. hodiny kope snad nepřetržitě, hlavně když chci spát.

Bála jsem se váhy, protože jsem u první dcery nabrala 15 kg a bohužel jsem po porodu nesundala skoro nic. Teď mám ale nahoře 4,5 kila, i když si nic neodpírám a jím vše, na co mám chuť, tak jsem na jednu stranu hrozně moc ráda, ale bojím se i o malou. Ale Dr. mi říkal, že to není moc váhovej přírůstek, že i kdyby byl prej větší, tak by se nic nestalo. Tak ale malá prospívá, a to je důležité.
1 poděkování
annaaandelka  12. lis 2016

Pohoda a únava

Cítím se celkem fajn, pohyby cítím už od 16TT, ale nyní už mě prcek budí i ze spánku, jak tam sebou šije, i manžel, když se ke mě přitulí či dotkne břicha už 14 dní cítí, jak je prcek aktivní.

Už jsem týden na nemocenské, protože mě neustále trápily nevolnosti, ne denně, ale střídavě, hlavně po náročném dni. No a zápřahu se jaksi při vstávání v 5 nedá vyhnout. Takto pracuji z domu (v práci o mě úplně nepřišli) a když se necítím 2x nejlíp, tak si prostě na chvíli lehnu.

Váhový přírůstek mám 6kg, ale toto neřeším, jelikož jde o moje 3. těhotenství a vím, že po porodu půjde vše zase rychle dolů. Raději bych už byla bez nevolností a s chutí se najedla.

Často mě trápí křeče v nohou, píchání v boku a bolest kyčlí, jsem zvyklá chodit tak 10km denně, možná budu muset trošku ubrat, jenomže zrovna pohyb je to co mi dělá opravdu dobře, když je mi šoufl. :)

Pohlaví miminka neznáme, neboť se chceme nechat překvapit. :)
2 poděkování
zubr99  9. lis 2016

Zatím pohodička

Pohyby už cítím nějakou dobu a je to super. Bříško mi teď tlačí více na močák, takže je to někdy více nepříjemné.

Skončilo asi období, když jsem se při józe mohla zvedat z lehu přes břišní svaly, teď už se musím skulit vždy na bok jak buřtík a taky si tak připadám.

Dnes mě čeká kardio srdíčka miminka, věřím, že vše bude super. Jinak mě nic netrápí, mé první těhotenství je zatím pohodové, už to klepu na zuby.
0 poděkování
michalici  31. říj 2016

Kope pořád :)

Mimísko kope pořád, hlavně dopoledne a na večer, kdy už uléhám unavená na sedačku. Manžel ještě pohyby stále necítí, což mě mrzí a doufám, že co nejdřív už si to užije i on. :) Zatím to pořád vypadá na holku, už jsme se konečně i shodli na jméně a bude to Klaudinka. :* Přibývá nám výbavička, už máme kočárek, oblečky, fusak na zimu a pár drobností. Příští týden jdeme vybírat postýlku a přebalovací pult.

Co se týče celkové spokojenosti, je to paráda. Pracuji z domovu, takže se nemusím stresovat někde v práci a vstávat ráno z postele. Trápí mě akorát hrozně suchá pleť, zaléhání ucha a váha mi šla nahoru už o 9 kg. Zatím je to prý v normě, u první dcery jsem přibrala 17 kg celkově, takže si myslím, že teď to bude podobně. :) Cítím se jako hroch a přemýšlím o nějaké těhu dietce, ale je pravda, že jsem velký milovník pečiva a nedokážu se ho vzdát. :( :)

Hodně zdravíčka všem! :)
0 poděkování
verusche  2. zář 2016

Můj 24tt

Maličká o sobě dává vědět víc a víc, v žertu říkám, že si pozvala na hraní děti od sousedů a řádí tam všichni.

Přesně teď poznám, kdy spinká a co se jí nelíbí, třeba jako teď, kdy mi jasně dává najevo, že ležení bylo dost a je na čase vstát - což se jí líbí jen pokud jdeme někam daleko.

Bolesti jsou ve vlnách, někdy mi není nic a pak mne to chytne od zad až do třísel a mám pocit, jako, že mě bolí.

Pálení žáhy je peklo, ale skvěle mi pomáhá těhotenský čaj od Teekane.

Ale když to shrnu, celé mé těhotenství je, až na pár výjimek, bezproblémové a já můžu jet na festival, můžu na celodenní výlet a všechno si s manželem moc užíváme.

Jen už mi musí zavazovat tkaničky a sem tam mi dojde dech. :-D
0 poděkování
martyw  18. srp 2016

Užívám si to naposledy

Čekám třetího potomka a vím, že už si tuhle krásnou životní etapu nezopakuju (kvůli počtu i věku - je mi 41), tak si to užívám.

Kromě mírných bolestí žeber, to se ozývá 20 let stará operace páteře a křečových žil, mě nic netrápí. Takže chodím na procházky, trochu pracuju na zahradě (hlavně sklízím přímo do žaludku :-) ) a užívám si pohyby naší holčičky. Cítím je od 16 tt, ale teď už je to to pravé ... :-).

Přibrala jsem 8 kg, z toho za poslední měsíc 1 kg, tak to neřeším. Vždycky jsem přibrala nejvíc na začátku a pak už jen pomalinku. A po porodu bylo všechno hned pryč.

Je to tak krásné období, že nestojí za to si ho kazit přemýšlením o váze.
0 poděkování
janka6666  15. srp 2016

24. týden těhotenství

Tak já se holky taky přidávám, takže zatím to zvládám dobře, nic mi od začátku nebylo, nebýt toho rostoucího bříška, tak bych ani nevěděla, že jsem těhotná, občas se dostaví teda únava, což je normální. Pohyby miminka jsem začala cítit už od 19tt a je hezký to pozorovat, jak se mi hýbe bříško, jak tam malý řádí. :-)

rendodo - taky mám už 8 kg nahoře, zatím mi Dr. ni neříkal, tak asi v pohodě, ale připadám si jak koule. :-D
3 poděkování
nazka  26. čer 2016

Vše v pohodě

24. týden je tu. Poslední týdny se cítím dobře, skoro netěhotně. Jen to bříško mi roste a v něm někdo neustále dloube.

Začala vedra a prvně mi natekly kotníky. Ale už je chladněji a kotníky mám zase v normálu.
Minulý týden jsem byla na ogtt. Jak mě všichni děsili, mně ten roztok po rozředění chutnal. Tento týden se dozvím výsledky.

Také nás tento týden čeká 3D ultrazvuk. Jsme zvědaví, protože pohlaví stále neznáme.
S váhou jsem na tom stejně jako před otěhotněním.
0 poděkování
tinuse  7. čer 2016

24tt

Pohyby miminka jsou o něco slabší než minulý tyden. Nevím, asi už to prcka nebaví. :-) Ale ještě pořád nejsou pohyby vidět na bříšku. :-( Doufám, že už to brzo vidět bude.

Jinak kromě obtížného zvedání se z postele mi nic není, takže moje těhotenství je zatím pohodové ( až na začínající strie na bocích ).
2 poděkování
katerinahaj  6. kvě 2016

Náš brouček

Zažívám nejkrásnějšì období. :-) Malý kope jak o závod a dělá nam to obrovskou radost. Ale mám i velkou starost, má váha narostla o 9 kilo a doktorka mi řekla, ať se krotím ve stravě, ale to bych musela přestat jíst, protože se stravuji docela zdravě, takže na její průpovídky prdím, protože je mi krásně! :-)))
4 poděkování
olivieo  24. dub 2016

Záda

Pohyby cítím už od 18 tt, ale ta záda. Nevím, zda je to tím, že jsem seděla hodně v práci a ještě doma, když jsem psala diplomku, ale teda po hodině a půl mě bolí kostrč, jak kdybych jí měla naraženou. Když jsem se třeba po 3 hodinách zvedla od pc, tak jsem chodila jak 90-ti letá babka (shrbená atd..). Manžel z toho má srandu a řiká mi dědek, protože si rozepínám u jídla knoflík od kalhot, ale legrace končí... :-D
1 poděkování
rendodo  13. dub 2016

Bolest zad

Také už znatelně cítím pohyby miminka. Je to legrace jak se tam malý mrská. :)

Začaly mě trochu bolet záda v bederní oblasti, ale dá se to vydržet. Cvičení a procházky by to měly zlepšit.

Váhový přírůstek mi také dělá starost, přibrala jsem 8 kg. Doktor mi na posledním vyšetření řekl, že od teď se přibírá rychleji a že ať počítám s tím, že mohu nabrat i dvojnásobek toho co do teď. Trochu mě to vyděsilo, protože s tím ze mě bude na konci těhotenství koule! :( Tak se uklidňuji myšlenkou, že každá přibírá individuálně, a že snad už tolik nenaberu.
3 poděkování
zdenkanov  12. dub 2016

Zdeňka Nov.

I já jsem konečne začala cítit pohyby pořádně! :-) Je to teď zatím nejlepší období. :-)
0 poděkování
martiniquest  11. dub 2016

Je to v pohodě

Momentálně si užívám období bez větších potíží. Kromě občasného pálení žáhy (na kterou mi zabírá sníst pár mandlí), rostoucího břicha a zadýchávání se (když jsem v pohybu a začne se hýbat i malý) si vůbec nepřipadám jako těhotná.

Je sranda pozorovat, jak se mi hýbe břicho. Už je to vidět i přes ten Michelin, co mám na břiše. :-D
0 poděkování
martanka007  17. únor 2016

Pohyby miminka

V tomto týdnu jsem začala více cítit pohyby miminka a dělá mi to velkou radost. Pohyby jdou cítit i rukou, cítí je i manžel a je konečně jasné, že se jedná o pohyby miminka a ne nějaké pohyby ve střevech.

Trápí mě pálení žáhy, prý to bude ale ještě horší. Dále mě trápí vyšší přírůstek hmotnosti, přibrala jsem necelých 9 kg.
1 poděkování