Těhotenské bříško

Těhotenské bříško vypadá na každé těhulce jinak. Některé ženy se obávají, když je jejich bříško příliš malé, příliš velké a nebo špičaté.

Růst těhotenského bříška

Růst těhotenského bříška15 záleží na mnoha aspektech. Především je to ženina postava a rychlost přibírání15 před otěhotněním. U štíhlých žen se bříško začíná objevovat až kolem 13. týdne těhotenství19. Ve 20. týdnu21 je už bříško jasně viditelné.

Kolem 34. týdne22 se mnoho ženám objeví na bříšku tmavá, svislá čára, která je nazýváná jako linea nigra3. Tato pigmentace po porodu zase zmizí.

S rychlým růstem bříška a jeho velikostí jsou spojeny i strie25. Obvykle se mohou objevit i ve vyšších stádiích těhotenství a po porodu29 nezmizí. To, jestli se objeví a nebo ne, ovlivňují hlavně genetické predispozice. Takže ani velké bříško a jeho rychle zakulacování nemusí automaticky znamenat, že se vám objeví.

Video: Růst těhotenského bříška

Velikost bříška

Velikost bříška závisí hlavně na hmotnosti ženy a na množství plodové vody2. Ale i korpulentnější ženy mají utěšená těhotenská bříška, tedy tak akorát.

Od 36. týdne25 může žena pozorovat, že se bříško zmenšilo. Je to způsobeno hlavně tím, že se dítě připravuje na porod a sestupuje níže do pánve.

Tvar bříška

Tvař bříška ovlivňuje řada faktorů daných přírodou.

  • Tvar dělohy3 - v rodinách, ve kterých se objevují dcery, je možno vidět, že mají během těhotenství24 stejná bříška.
  • Poloha dělohy - některé ženy mají dělohu otočenou dozadu. A ta potom roste především v druhém trimestru17 více nahoru než dopředu.
  • Svalová vrstva na břišní stěně - pevnější svaly běžně nedovolí, aby bříško příliš vykouklo dopředu.
  • Velikost dítěte82 - to, zda v bříšku nosíte čtyřkilového macka nebo sotva dvoukilového drobečka, ovlivňuje tvar bříška až v posledních týdnech.
  • Pořadí těhotenství - "nepoužitá" děloha reaguje jinak než už jednou "použitá". Bříško prvorodičky, která nebyla před otěhotněním obézní, bývá pevnější. Směřuje více dopředu, jakoby do špičky. Díky pevnějším valům neroste do stran. Žena, která je těhotná podruhé26, má dělohu "vytahanou". Širší bříško mají nastávající maminky u třetích a dalších dětí. Ve druhém trimestru se potom dá z obřího bříška usuzovat, že v něm bývají dvojčata nebo vícerčata.

Tvar bříška nijak neprozrazuje pohlaví miminka122. Tvar je ovlivněn jak danými predispozicemi, tak také polohou36, v jaké je miminko v bříšku uloženo.

Pupík

Vypuklý pupík při těhotenském bříšku není nevyhnutný u každé těhotné ženy. To, zda se pupík vytlačí dopředu závisí na anatomii samotného pupíku a pevnosti tkaniva. Některým ženám se pupík vůbec nezmění a některé ho mají jen plošší kvůli napjatější pokožce bříška.

První pohyby

Kolem 20. týdne21 je už miminko v bříšku natolik silné a velké, že můžete pocítit jeho první pohyby14. Jsou to chvilky, které si s vašim těhotenským bříškem bude užívat také váš partner a nebo budoucí sourozenci.

Kontrakce a tvrdnutí bříška

Od 19. týdne19 může žena pocítit tzv. nepravé kontrakce (poslíčky40). Jde o přípravu dělohy na kontrakce33 pravé - porodní. Nepravé kontrakce mohou způsobit ztvrdnutí bříška20 cca. na 1 minutu, ale nemají být bolestivé. Narozdíl od pravých kontrakcí se tito poslíčci objevují nepravidelně. Pokud máte víc jak 3 a nebo 4 kontrakce za hodinu a nebo jsou bolestivé, je potřebné informovat lékaře.

Dotýkání se těhotenského bříška

Dotyky budoucího otce jsou pro maminku příjemné. Když vám hlazení bříška jinou osobou než otcem dítěte není příjemné, je potřeba to dát lidem najevo. Řekněte jim, že si to nepřejete a že je vám to nepříjemné. Nebo noste tričko s nápisem "Nedotýkat se."

Těhotenské bříško po porodu

I přesto, že miminko se po porodu už v bříšku nenachází, nevrátí se okamžitě do své původní velikosti. Je to způsobeno tím, že deloha3 během těhotenství rostla do velkých rozměrů a nezmenší se hned. Procestu zmenšování dělohy může napomoci kojeni70.

Kromě strií25 vás na bříšku po porodu může trápit i uvolněná kůže a břišní svaly.

Více o těhotenském bříšku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.mojebetynka.cz/tehotenstvi-a-porod/tipy-a-rady-v-tehotenstvi/6-veci-ktere-ovlivnuji-tv...
  2. http://www.mojebrisko.cz/?p=5061
  3. http://zena.atlas.sk/tehotenske-brusko-prosim-nedotykat-sa/deti/tehotenstvo/610451.html

Hodnocení a zkušenosti s těhotenským bříškem

Máš zkušenost s těhotenským bříškem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce