34. týden těhotenství

I když je miminko ve 34. týdnu těhotenství ještě v bříšku, má některé návyky jako novorozenec. Například při spánku zavírá oči, a když je čilé, tak je má otevřené. Také si cucá paleček, polyká plodovou vodu a hraje si s pupeční šňůrou1. Je tedy stále aktivní, i když už méně než ve druhém trimestru17, protože prostor v děloze je mu těsnější.
34. týden těhotenství

Co se ve 34. týdnu těhotenství děje?

 • V souvislosti se zácpou, zvýšeným tlakem na střeva a také hromaděním krve v dolní polovině těla, které způsobuje tlak dělohy na dolní dutou žílu, se u mnoha nastávajících maminek objevují hemoroidy. Pokud jsi jednou z nich, tak sice neohrožují tvoje zdraví, ale přesto se jedná o velkou nepříjemnost, kterou je dobré řešit. V lékárně ti doporučí přípravky vhodné pro použití v těhotenství.
 • Můžou na tebe znovu padnout výkyvy nálad, doprovázené náhlým smutkem, pláčem a lítostí, horší spánek nebo tvrdnutí bříška a časté močení. S tvrdnutím břicha se také mohou objevit mírné kontrakce, kterým se říká poslíčci. Tělo se jimi připravuje na porod.
 • Kombinace vysoké hladiny hormonů, zadržování tekutin v těle a také nedostatku spánku někdy způsobuje rozmazané vidění. Obvykle se jedná o chvilkový stav, který po nějakém čase sám odezní. Pokud by ale toto rozostřené vidění bylo doprovázeno bolestí hlavy a otoky nebo přetrvávalo, neváhej vyhledat lékaře.
 • Vzhledem k tomu, že miminko už je nejspíš hlavičkou dolů, může tě často trápit tím, že ti kope do žeber.

Jak se vyvíjí miminko?

 • Tuková vrstva už reguluje jeho teplotu a bude plně fungovat hned po porodu.
 • Má vyvinutý a postupně dozrávající centrální systém a plíce.
 • Duhovky očí jsou zabarvené do sytě modré a dobarvení bude dokončeno až několik týdnů po porodu, kdy budou očička vystavena světlu.
 • Na hlavičce tvého miminka je celkem 6 fontanel, což jsou vazivové tkáně, které propojují jednotlivé části lebky. Jejich účelem je, aby hlavička byla během porodu formovatelná, a byl tak usnadněn její průchod porodními cestami. Po narození tyto fontanely zkostnatí, čímž lebka získá svůj finální tvar. Nejdéle zůstává tzv. fontanela čelní, kterou bude do jejího zacelení sledovat pediatr při pravidelných kontrolách.
 • Kdyby se tvé miminko narodilo v tomto týdnu, bylo by považováno za lehce nedonošené. S největší pravděpodobností by sis ho však po pár dnech na oddělení neonatologie odnesla zcela zdravé domů.

Jak velké je tvoje miminko?
Na konci třicátého čtvrtého týdne těhotenství (tedy 33 tt + 6) je miminko dlouhé asi 45 cm a vážit může okolo 2,1 kilogramu. Lékaři mu stále říkají plod a pro představu svou velikostí připomíná ragbyový míč.
34. týden těhotenství

Ve 34. týdnu těhotenství miminko nadále přibírá na váze.


Na co se ve 34. týdnu těhotenství soustředit?

 • Jestli tě často trápí zácpa, přidej do jídelníčku více vlákniny, také zvyš příjem tekutin a nezapomeň ani na pravidelný pohyb. Když nic z toho nepomáhá, poraď se se svým lékařem či lékárníkem o užívání vhodných doplňků stravy.
 • V případě, že si tvoříš porodní plán32, měla bys ho projít se svým lékařem/porodníkem a porodní asistentkou, jestliže ji máš dohodnutou předem. Případně také s dulou1, pokud si ji bereš s sebou k porodu.
 • Tvoje miminko již zřetelně slyší zvuky zvenčí. Když mu tedy budeš zpívat každý den stejnou ukolébavku nebo pouštět jednu a tu samou písničku, je pravděpodobné, že si ji bude pamatovat i po narození a při jejím poslechu se zklidní. A neměj strach, miminku je opravdu jedno, jestli zpíváš falešně.
 • S blížícím se porodem je dobré pozorovat na svém těle různé symptomy porodu, jako jsou pravidelné kontrakce33, bolest v kříži3, která může být doprovázená křečemi jako při menstruaci, uvolnění plodové vody2, či uvolnění hlenové zátky8 (výtok hustého hlenu). Jestli tyto symptomy patří k rozjíždějícímu se porodu, posoudí lékař, kterého je vhodné vždy kontaktovat.
 • Každá maminka by měla během těhotenství zajistit pediatra, který dítko hned po příchodu z porodnice zkontroluje. Je jen na domluvě, zda tato kontrola proběhne doma nebo v ordinaci lékaře.

Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Jaká vyšetření tě čekají ve 34. týdnu těhotenství?

Od 34. týdne těhotenství se do poradny pro těhotné chodí jednou za 1 až 2 týdny. V případě, že tě trápí komplikace, jako je například preeklampsie nebo těhotenská cukrovka, bude tě chtít lékař vidět každý týden.


Video: 32., 33., 34. a 35. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


34. týden těhotenství v číslech

34. týden těhotenství


 • Lékař píše: 33 týdnů + 0 dní až 33 týdnů + 6 dní (zkráceně 33tt + 0 až 33tt + 6).

34. týden těhotenství tvoří:

 • 33tt + 0 = první den 34. týdne těhotenství
 • 33tt + 1 = 33 týdnů + jeden den (druhý den 34. týdne těhotenství)
 • 33tt + 2 = 33 týdnů + dva dny (třetí den 34. týdne těhotenství)
 • 33tt + 3 = 33 týdnů + tři dny (čtvrtý den 34. týdne těhotenství)
 • 33tt + 4 = 33 týdnů + čtyři dny (pátý den 34. týdne těhotenství)
 • 33tt + 5 = 33 týdnů + pět dní (šestý den 34. týdne těhotenství)
 • 33tt + 6 = 33 týdnů + šest dní (sedmý den 34. týdne těhotenství)
 • 34tt + 0 = první den 35. týdne těhotenství
 • 34. týden od začátku poslední menstruace
 • přibližně 6 týdnů do porodu

34. týden těhotenství po dnech

Týden těhotenstvíPočet ukončených dní těhotenstvíPočet dní do porodu
33tt+023149
33tt+123248
33tt+223347
33tt+323446
33tt+423545
33tt+523644
33tt+623743

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Mohlo by tě také zajímat

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Sport v těhotenství

Těhotenství jednoznačně neznamená stop pro oblíbené sportování. Sportu v těhotenství se žena nemusí vzdávat, stačí jen zvážit, který druh sportu je pro ni a její nenarozené dítě vhodné a při kterém si nemůže ublížit. Každá žena těhotenství prožívá jinak a může mít těhotenství bezproblémové nebo mít běhen něj různé problémy, které ji hladký průběh těhotenstvím znepříjemňují. Pokud si není žena s výběrem druhu sportu jistá, měla by se poradit se svým gynekologem.

Sportu by se žena neměla vzdávat úplně, pokud není na rizikovém těhotenství. Sport ji nejenže udržuje v kondici, ale také zabraňuje nadměrnému růstu kilogramů, bolesti zad nebo vzniku trombózy.

Instinkt hnízdění během těhotenství

Syndrom hnízdění je instinkt, který pociťuje většina budoucích maminek. Odborníci se domnívají, že za něj mohou hormonální změny v těle a mozek se jeho pomocí chce ujistit, že se na příchod miminka opravdu připravíš.


Více o 34. týdnu těhotenství na Modrém koníku

Buď na Modrém koníku v kontaktu s odborníky z různých oblastí a ostatními uživatelkami, které mají bohaté zkušenosti a rády ti pomohou.

 • Poraď se s odborníkem
  • Polož bezplatně otázku odborníkům v Poradnách – lze i anonymně.
 • Přidej se do skupiny
  • Připoj se k uživatelkám – ať už zvolíš skupinu nastávajících maminek, co právě také prožívají 34. týden těhotenství, nebo si ji vybereš podle svých zálib.
  • Tematické skupiny

<< 33.týden těhotenství16 / 35.týden těhotenství >> 43


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha – gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti se 34. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 34. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katarzyn  15. čer 2023

34. tt

Jsem stále více a více unavená, i krátká procházka mi dává zabrat a musím se pak natáhnout. Zatím mám nabráno 7 kg (ono to teda dost kolísá) a mám neustále velký hlad, že jídlo bez polévky a dezertu si už neumím představit. Dokonce mě dnes ráno hlad vzbudil asi ve 4 hodiny, že se mi až dělalo mdlo. Občas pálí žáha, právě když dostávám ten hlad. Začaly mě dnes bolet šíleně nohy, netuším proč. Večer mívám více energie než dopoledne, takže se mi hůře usíná. Budím se naopak bezdůvodně brzy, okolo 4. hodiny. Občas ještě usnu, občas ne, to pak bývám hrozně nevyspalá. Břicho mi tvrdne často, beru hořčík, ale mám z něho průjmy, takový začarovaný kruh. Do práce už jen jeden týden, a pak doma, trochu se toho bojím, ale trochu se i těším.
Na mimi jsme nachystáni, už jen sestavit postýlku a sehnat pár drobností.
Je to ťulda roztomilej, jak šťouchá, jsem z toho vždycky naměkko.
Bříško je obří, ale pořád jsem schopná spát a ležet normálně bez těhotenského polštáře. Co mě štve, že se nevejdu do skoro žádných šatů ani triček, takže chodím do práce a na výlety furt v tom stejném :-D
Příští týden začnou horka, tak jsem zvědavá, jak budu zvládat docházku do práce a vůbec fungovat.
 • Já ani nevím, těším se, až budu zase bezbřicha.
 • Bolest kyčlí a nohou
 • Špatná regenerace svalů
 • Nespavost
 • Únava
 • Nevýkonnost
 • Chuť na sladké
 • Najít vhodnou polohu s partnerem je čím dál náročnější
kackabis  29. dub 2023

Nevolnosti zase fuč

Asi byl 33. tt prostě jen jedním otřesným týdnem. Teď se zase cítím skvěle, až na šílenou bolest stydké kosti.
Zatím bez otoků, zvracení ustoupilo. Do žaludku se mi toho už moc nevejde, jsem hned najedená, takže se snažím jíst hodně ovoce a zeleniny, která mě jednak zasytí, dá vitamíny miminku a jako bonus jsem díky tomu za poslední dva týdny nepřibrala skoro nic.
Začínám balit tašku do porodky, postupně dožehluju miminčí oblečení a těším se.
Holky, přeju vám krásné poslední týdny do porodu. ❤️
 • Krásné kulaté bříško.
 • Díky malému váhovému přírůstku nejsem celá rozplácnutá jako u prvního.
 • Pohyby jdou krásně cítit i vidět.
 • Bolest stydké kosti.
 • Horší převalování u spaní.
 • Po železe občas nepříjemná zácpa.
 • Strach z blížícího se porodu.
ivule141  21. čer 2022

34. týden

Jsem 34+5. Když pominu běžné neduhy jako jsou, únava, časté běhání na záchod, bolesti v kříži a hlavně noční převalování (a to vzhledem k velikosti je vždy dost náročné), jsem až do dneška byla docela ready. Větší námaha stojí víc sil, takže pak musím víc odpočívat. Kvůli dostatku vody v bříšku, ho mám dost velké, takže i krátká vzdálenost je pro mě dlouhá. 🙄
Co je ale novinka, že dnes mě vzbudila bolest v podbřišku. Nebylo to po námaze, ale ráno ze spaní, tak mě to trošku vyděsilo. Byla to kolísavá tupá (menstruační) bolest a šla mi až do třísel - asi poslíčci. U první dcery jsem nic takového neměla, takže novinka... Tak snad nebude příliš častá. 😁🙋‍♀️
 • Větší únava mě nutí odpočívat.
 • Už se blíží porod a tím i konec ,,velrybího" období.
 • Za chvíli uvidím naše zlatíčko na živo a ne jen z ultrazvuku.
 • Nevydržím dlouho chodit.
 • Bolesti celého těla.
 • Noční buzení.
 • Časté návštěvy toalety.
tinuse  21. únor 2020

Začínají mírné bolesti

Tak už se mi to krátí. Jako by to bylo včera, když jsem nosila v bříšku svého prvorozeného a ono už to bude 3 a půl roku.
Posledních pár dní pociťuji bolesti celého "podvozku" , takové ty menstruační a střílí to až do třísel. Dá se to ale vydržet, nic hrozného s čím bych hned běžela k doktorovi. Nic méně náš druhý syn je stále koncem pánevním. Samozřejmě, že se snažím uklidňovat, že se ještě otočí, ale nějak jsem smířená i s tím, že se neotočí. Za 2 týdny mě čeká návštěva porodnice, mají den otevřených dveří. Zajedu tam a poptám se na možnost císařem. S KP mám strach z případných rizik.
Nicméně k 34. týdnu, co ještě dodat 🤔. Jsem velká jako slon. Nahoře 27 kg a už nejsem skoro ničeho schopná.
Všem maminkám držím palečky, at porod proběhne v pořádku a taky nám přeji, ať už máme ty naše uzlíčky brzy u sebe, plné sil a chutě do života. Už se těším, až to budu mít za sebou 🙈😂.
4 lidé považují za užitečné
nazka  15. pro 2019

Nic moc

Tenhle týden mi dal zabrat. Hned na začátku mě hrozně rozbolelo břicho v oblasti pupíku, pak jako při silné menstruaci a celý spodek. Ale vše v pořádku, jen změklý čípek. Bylo to jen z námahy.
Ke konci týdne mě zase začaly bolet žíly v noze, že jsem nemohla ani pořádně stát. Ale naštěstí vyloučena trombóza, sono žil dobré. Opět doporučen klidnější režim. Asi ho vážně začnu trochu dodržovat 😁
Také mi byl odebrán stěr na streptokoka, negativní.
Prvně jsem v tomto týdnu byla v porodnici, byl mi doporučen cs vzhledem k prvnímu a preeklampsii. Přichází uvědomění, že fakt se to už blíží a hlavně, aby vše bylo v pořádku. Tfuj, tfuj, tfuj..
 • Už brzy moje tělo bude zas jen moje.
 • Nic vážného mi není.
 • Zdravotní komplikace při zátěži.
 • Špatně se ohybá přes břicho, už překáží.
 • Strach z porodu.
1 člověk považuje za užitečné
drago49  22. říj 2019

Jednou tak, podruhé jinak

Minulý týden jsem dost proflákala, ale třeba v sobotu jsem byla schopná umýt okna. Paradoxně vždy, když se nevyspím - žáha, neklidné nohy, močák, tak pak uklízím celý barák na jeden zátah. Když spím dlouho, tak jsem nepoužitelná celý den a jsem ráda, že uvařím.
Zabaleno mám, nachystáno až na povlečenou postýlku je, už jen čekám od truhláře na skříň, mám v plánu ještě napastovat podlahy, zabalit dárky a pak ať si Mates klidně přijde, kdy chce. Čím dřív, tím líp pro mě, to břicho už je fakt obr a to mám nahoře jen 7kg.
3 lidé považují za užitečné
malinkaelinka  5. črc 2019

Trocha únavy, jinak fajn

Tenhle týden jsem do svého režimu zařadila novinku - poobědový šlofíček. Ale jinak je mi pořád dobře, včera jsem v pohodě ušla 15 km v rámci odpolední procházky, jen musím doplňovat hořčík - jak tabletkami (nedám dopustit na ty od Reflexu, hořčík je tady v dobře vstřebatelné chelátové vazbě), tak zvenčí hořčíkovým olejem. Nohy mi neotékají ani když je venku 35 stupňů, žáha občas pálí a jediné, co mě opravdu trápí je pravá strana břicha, kde mi mrnous evidentně tlačí na střeva a občas mám takové křeče, že si okolí myslí, že rodím. Ale už jsem na to vyzrála, musím hooodně ležet na levém boku, pravý bok je tabu a popíjím denně litry fenyklového čaje. Bříško mi stále nepřekáží, mrňous kope jako o život, ale stále bohužel nožičkama dolů. Tak snad se otočí.
dinushka00  10. lis 2018

Už aby to bylo

První těhotenství bylo oproti tomuto, co se týče nepohodlnosti, bolestí a kopanců, procházka růžovým sadem 🙄😀.

V noci se neda spát, už ani na jednom boku. Když se otáčím křupe mi při tom celá pánev (zprava doleva). Ještě lepší, když se v noci probudím na zádech a sekne se mi levá kyčel 🤦‍♀️. Chození na záchod, kapitola sama o sobě 😳. Nechápu jak někdo může vypít i víc než dva litry vody za den, mi stačí tři sklenky a chodím opravdu co 5 minut na záchod (podotýkám, někdy fakt pocit plného močáku, sednu, crpnu a můžu jít znova).

Taky mne často nejak píchá pod pravým prsem. Malá je hlavičkou dolů (doufejme, že tak i zůstane) a její manévry by se daly přirovnat ke karatistovi🤦‍♀️😀. Jinak co sním, mám za par minut zase někde v krku, to je dost nepříjemné. No a poslední věc krom sestouplého bříška a omezené celkové hybnosti, mne bolí spodek 😀. Pocit a bolest jako by vás tam nekdo pořádně nakopl, nebo jste projezdila celé noci na kole.

Otoky zatim nemam žádné, váha z 60 na 72 kg pry dobrá 😀 no a to mám ještě 7 týdnů 🤦‍♀️. Uvidíme, kde se zastaví. Monitor 21.11. Už se těším.
9 lidí považuje za užitečné
pozinka  19. srp 2018

Zvládneme :-)

Už jsem po čtvrté ve 34. týdnu :-) a zase to nějak jde. Žáha mě pálila při každém mimi, ale s pomocníky z lékárny to jde 😉, otoky jen trošku, v noci jednou na WC a usínání díky teplému mléku před spaním dobré. Když jsem čekala první, měla jsem pocit, že už to ani nevydržím, aby to bylo za mnou a teď při čtvrtém mám pocit, že už mám tak málo času, že to ani všechno nestihnu. Všechny tři slečny to s námi krásně prožívají a už se nemůžou dočkat, kdo to k nám dřív stihne, jestli vrána nebo čáp :-D:-D:-D.

Milé maminky, držte se, všechny to zvládnem a děti vám to všechno vrátí! 😉
6 lidí považuje za užitečné
kikinka1988  22. čer 2017

Přituhuje

Ty vedra mi teda dávají pěkně zabrat. Doma máme asi 26 stupňů, tak se častěji budím a o to častěji chodím na záchod. :confounded:

Občas mám pocit, že mi malá prokopne bok. Nejvíc je akční, když se ukládám ke spánku. Nahoře mám asi 9 kg. Což se docela divím, protože se neomezuju. Ale ani nepřejídám. :slight_smile:

Pomalu zkoumám co si mám vzít za věci do porodnice, ale nejsem schopná si to sbalit. :rolling_eyes:
Půjdu naposledy na kontrolu na gyndu a pak už jen do porodnice. Na jednu stranu mě děsí, že se to blíží tak moc rychle, ale na druhou stranu už se nemůžu dočkat! :heart:

Otoky mně netrápí, občas mně pálí žáha, ale to jen tehdy, když se přetláskám. :thumbsdown:

Taky jsem si všimla, že mi rostou hrozně rychle chlupy. Jen doufám, že mi nenaroste knír! :cry:
5 lidí považuje za užitečné
amoretspes  18. dub 2017

Klidový režim

Už ve 33.tt mi odešla hlenová zátka a byly bolesti podbřišku, tak jsem si poležela týden v nemocnici. A dostala kortikoidy pro mimčo na dozrání plic, kdyby se rozhodl na svět dříve.

Nyní 34.tt se cítím dobře, jsem na klidovém režimu tak dost odpočívám.

Musím zařídit ještě nějaké úřady.

Do porodnice zabaleno.

Jinak žáha a zácpa mě vůbec netrápí, jím hodně a všechno. :grinning:

Miminko je už méně akční, ale vím o něm. V noci nebo k ránu mívá škytavku.

Hodně na něj mluvím a hladím si bříško.

Tak ještě pár týdnů!! :baby:
2 lidé považují za užitečné
petrapet9  19. únor 2017

34tt, už se nám to krátí...

Cítím, že jsem víc unavená, čekám dvojčátka, ale pořád jednou týdně plavu a na procházku jdeme každý den. Jinak se cítím dobře kromě občasného pálení žáhy, na který mi pomáhá vlažný meduňkový čaj.

Pohyby cítím stále víc a víc, někdy mám pocit, že se mi holčičky v břiče asi perou. Aspoň vím, že jsou v pořádku. :heart::heart:

Spát chodím okolo deváté večer, na WC jdu v noci tak max. 2x. Usínám hned. :slight_smile:
4 lidé považují za užitečné
makymak  13. únor 2017

Taška, zařizování, klídek a škytka

Tento týden jsem poznala, že už jsem víc unavená. Ale jinak mi je dobře. V noci se sice těžko přetáčím z boku na bok a bolí mě bedra nebo kyčle z toho ležení, ale procházka přes den to vždycky spraví. Už jsem si raději sbalila tašku do porodnice. :)

A koupila jsem si pár triček s knoflíčky, protože jinak nemám moc topů, ve kterých bych vlastně mohla kojit. :)

Taky máme vyřízenou matriku s dohodou o jméně, prostě už toho různého zařizování ubývá, a tak už mi zbývá víc klidu. :)

Malá krásně kope, občas mě vyloženě polehtá pod žebry až nadskočím a skoro každý večer má škytavku, třeba i na 20 minut. :)
1 člověk považuje za užitečné
sablikovaj  13. led 2017

34tt nespavost kvůli nočnímu čůrání

Jsem ve 34tt a nespím, budím se snad každou hodinu na čůrání,to z předchozích těhotenství neznám. Tak často jsem nechodila. Náš malý už má 2390g,za posledních 14 dní hodně nabral. Jen ale kdyby v noci tak nekopal. Už se asi nemůže dočkat až bude s taťkou chodit na fotbal a motokáry.

Přestala mě tolik po všem pálit žáha, občas to přijde, ale mám po ruce Gaviscon, ten mi uleví.

Poslíčky chodí večer, tak 2x za sebou, pokáždé se trochu vylekám, jestli už náhodou nepojedeme.

Za 4 dny nastupuju na mateřskou dovolenou,konečně..:slight_smile:
1 člověk považuje za užitečné
lundenburg  27. lis 2016

Časté močení

Tak jsem to jednou počítala a byla jsem od půlnoci do půlnoci 25 x na malé. Člověk je pak dost unavený, v noci co hodina a půl, ale vše nakonec zvládneme, musíme. :wink:
1 člověk považuje za užitečné
2caroli  14. lis 2016

34. týden - dá se to

Tento týden jsem konečně zvládala i víc věcí v domácnosti. To, co bylo kolem toho 30. týdne (to mi bylo asi nejhůř) se teď nedá srovnat... Otoky se sem tam objeví, ale až večer a třeba po dlouhém stání, nebo tak. Pomáhá mi ledová sprcha kotníků a lýtek každý večer ve sprše.

Na záchod chodím v noci max. 2x. Záda bolí až když si lehnu, nebo odpočívám a chci vstát, to je jakoby mi někdo vrazil kudlu k pravé straně křížové kosti. :frowning2:

Těším se na porod a na miminko! :heart:
martanka007  27. dub 2016

Spokojenost :-)

V tomto týdnu jsem je byla stále velmi aktivní a až do konce tohoto týdne jsem chodila do zaměstnání. Je pravda, že některé dny byly únavné, ale o to líp se mi pak spalo.

Chlapeček krásně kope a převaluje se, ale nebolí to. Jediné dvě věci co mě trápí je sem tam večer pálení žáhy, na což užívám běžně dostupné léky z lékárny, a hmotnost asi plus 15 kg. Už se mi o mém před těhotenstvím hubeném bříšku i zdá, snad půjdou kila dobře dolů po porodu, nyní se omezovat nechci.

V tomto týdnu jsme s mužem byli na návštěvě porodnice a jsem nadšená. Muž má z porodu trošku strach, bojí se krve, ale půjde nás podpořit, navíc může, narozdíl ode mě, kdykoliv při porodu odejít ven.😄
4 lidé považují za užitečné
sheila9  21. únor 2016

Nespavost, pálení žáhy a neustálé změny poloh.

Nojo, stejně jako v popisu článku, špatný spánek, časté pálení žáhy, neustálé nutkání na toaletu. Tělo mě taky stále nutí měnit v posteli polohy, přidaly se i bolesti kolen, ale pouze když ležím. Tak jako psaly holky níže, usnu kolikrát na 2-3 hodiny a pak začne převalovací maratón a stěhování se na gauč. :)

Na miminko se samozřejmě těším, ale někdy bych si přála, aby jej chvíli "nosil" manžel. :D
6 lidí považuje za užitečné
aguagulka  17. únor 2016

Krásný 34. týden....

Jako všechny uplynulé týdny se cítím moc dobře. Malinká o sobě dává víc vědět, což jsem moc ráda protože vím, že je v pořádku a za každé znamení jsem vděčná. Tento týden plánuji vyprat všechny oblečky jak pro Lenku tak pro mě do porodnice.
Není nic krásnějšího než nosit pod srdcem milované dítě! ;-)
3 lidé považují za užitečné
lambertova  18. lis 2015

Potvrzení

Můžu jen potrvrdit, že všechny příznaky u mě snad probíhají: pálení žáhy, nespavost a přitom únava, časté chození na wc (ale to teda radikální). Zatím teda přežívám bez žádného návodu na lepší den, ale i tak mě to těší a s manželem se už nemůžeme dočkat až tady bude prcek s námi.

Mějte krásný den!
3 lidé považují za užitečné
veeeraf  16. říj 2015

34tt ve znamení prvních poslíčků

Tyto týdny pro mě začínají být náročnější, prcek o sobě dává bolestivě vědět, často pociťuji bolesti jako při ms, přisuzuji to přípravě těla na porod. Trápí mě časté noční buzení.
veru26  9. říj 2015

Nespavost

Od začátku 34. týdne trpím nespavostí. Ne, že by se mi nechtělo spát, chce, jen to nejde.

Večer usnu, někdy ani nevím jak, ale za 2-3 hodinky se vzbudím, koukám do stropu, jsem nervózní, naštvaná, že nemůžu usnout, pak už i vzteklá. Pak se stěhuji na gauč a pustím si televizi, abych nekoukala do stropu. Po několika probděných nocích jsem si vzpomněla na teplé mléko a přidala jsem meduňku (mám čerstvou, dá se koupit v supermarketu v květináči a sama o sobě je sladká, uklidňující a stačí pár lístků), takže stačil hrneček a spala jsem jako miminko.

Plus, přestala mě zároveň pálit žáha. Takže maminky, co trpíte nespavostí, ohřejte si trochu mléka s meduňkou, na mě to působí. Když mě manžel nenajde v posteli, tak ví, že stojím u plotny a ohřívám mléko. Můžu jen doporučit. ;-)
9 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce