34. týden těhotenství

I když je miminko i ve 34. týdnu těhotenství v bříšku, má pomalu stejné návyky jako norovozenec, protože ve spánku má zavřené oči a když je čilé a aktivní, oči má otevřené, cucá si paleček, polyká plodovou vodu a nebo si hraje s pupeční šňůrou1. Je tedy stále aktivní, ikdyž už méně než ve druhém trimestru17, protože prostor v děloze je mu stále těsnější.

Co se ve 34. týdnu těhotenství děje?

V tomto týdnu může dítě vážit kolem 2146 gramů a měřit asi 45 cm od hlavičky k patičce. Pokožku už má pokrytou tukovou vrstvou, která reguluje jeho teplotu a plně a nezávisle bude fungovat ihned po porodu, jakmile opustí dělohu Tvého těla. Také je už vyvinut a postupně dozrává centrální systém a plíce miminka. Duhovka dítěte je zabarvená do modra a její dobarvení bude dokončeno až několik týdnů po porodu, kdy budou očička dítěte vystavena světlu.

V mozkové části miminka se nachází tzv. fontanely, kterých je celkem 6. Fontanely jsou vazivové lupínky, které jsou typické právě a pouze pro novorozence a spojují jednotlivé lebeční kosti, mezi kterými jsou dost široké mezery. Když jsou lebeční kosti blízko sebe, vznikají mezi nimi naopak lebeční švy. Fontanely se u dítěte postupně vytrácí, zacelují a do dvou let jsou zcela zavřeny. Existuje fontanela čelní (fonticulus frontalis), fontanela týlní (fonticilus occipitalis), fontanela klínová (fonticulus sphenoidalis) a fontanela postranní (fonticulus mastoideus). Fontanely plní svůj účel hlavně během porodu, kdy se kosti lebky mohou při průchodu porodními cestami různě posunovat a překrývat.

Čekáš-li chlapce, může během porodu dojít k tomu, že má dítě příliš velký šourek. Toto zvětšení může být způsobeno otokem, který vznikl nadměrným množstvím tekutiny v šourku. Ta postupem času sama vymizí. Také se může stát, že varlata před porodem nesestoupí z břišní dutiny do šourku a změna nastane až při dovršení jednoho roku dítěte.

Do konce těhotenství zbývá necelých 7 týdnů a na Tebe může znovu padnout častější únava, výkyvy nálad doprovázené náhlým smutkem, pláčem, lítostí, horší spánek nebo tvrdnutí bříška a časté močení. S tvrdnutím břicha se také mohou objevit mírné kontrakce, kterým se říká poslíčci. Tělo se jimi připravuje na porod. Ovšem ne jen ve třetím trimestru, ale prakticky celou dobu těhotenství, se Tvé tělo na tento fyziologický proces připravuje, ikdyž ne s kontrakcemi - ty se dostavují až ke konci těhotenství24, lékař je v poradně postupně natáčí/monitoruje a zjišťuje jejich intenzitu.

S blížícím se porodem je dobré pozorovat na svém těle různé symptomy porodu, jako jsou právě pravidelné kontrakce33, bolest v křížích3, která může být doprovázena křečemi jako při menstruaci, prasklý plodový vak2 a tedy uvolnění plodové vody2, či uvolnění hlenové zátky8 (výtok krví zbarveného hlenu). Porodními příznaky dochází k otevírání děložního hrdla a rozjíždí se tak porod29. Jestli jsou ale tyto symptomy opravdu ty pravé, porodní, je dobré ponechat na posouzení lékařem, kterého je vhodné vždy kontaktovat. V případě, že si tvoříš porodní plán32 měla bys ho projít jak se svým lékařem - porodníkem, tak se svou porodní asistentkou, jestliže ji máš dohodnutou předem a nebo rodíš s dulou1.

Také se můžeš cítit vyčerpaná, protože z celonočního častého chození na toaletu, neustálého hledání vhodné polohy ke spaní a přetáčení se s už tak velkým bříškem se Tvůj organizmus rychle unaví. Miminko je u většiny žen v bříšku položeno hlavičkou dolů, a tak Tě může často nožičkama kopat do žeber, čímž Ti způsobuje bolest, která Tě taktéž může vyčerpávat.

Každá maminka by si měla ještě v těhotenství zajistit pediatra pro své dítě, který dítě hned po příchodu z porodnice zkontroluje. Je jen na domluvě Tebe a pediatra, zda tato kontrola proběhne doma a nebo v ordinaci lékaře.


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Vyšetření ve 34. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)

34. týden těhotenství v číslech

34. týden těhotenství

 • 34. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 32. týden od oplodnění
 • přibližně 6 týdnů do porodu
 • lékař píše: 33 týdnů + 0 dní až 33 týdnů + 6 dní (zkráceně 33tt + 0 až 33tt + 6)

34. týden těhotenství po dnech

34. týden těhotenství po dnech

<< 33.týden těhotenství14 / 35.týden těhotenství >> 40

Více o 34. týdnu těhotenství na Modrém koníku

Použité zdroje

 1. http://www.pampers.cz
 2. https://web.archive.org/web/20130211101400/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
 3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#34
 4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Fontanela
 5. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html

Hodnocení a zkušenosti se 34. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 34. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
ivule141  21. čer 2022

34. týden

Jsem 34+5. Když pominu běžné neduhy jako jsou, únava, časté běhání na záchod, bolesti v kříži a hlavně noční převalování (a to vzhledem k velikosti je vždy dost náročné), jsem až do dneška byla docela ready. Větší námaha stojí víc sil, takže pak musím víc odpočívat. Kvůli dostatku vody v bříšku, ho mám dost velké, takže i krátká vzdálenost je pro mě dlouhá. 🙄
Co je ale novinka, že dnes mě vzbudila bolest v podbřišku. Nebylo to po námaze, ale ráno ze spaní, tak mě to trošku vyděsilo. Byla to kolísavá tupá (menstruační) bolest a šla mi až do třísel - asi poslíčci. U první dcery jsem nic takového neměla, takže novinka... Tak snad nebude příliš častá. 😁🙋‍♀️
 • Větší únava mě nutí odpočívat.
 • Už se blíží porod a tím i konec ,,velrybího" období.
 • Za chvíli uvidím naše zlatíčko na živo a ne jen z ultrazvuku.
 • Nevydržím dlouho chodit.
 • Bolesti celého těla.
 • Noční buzení.
 • Časté návštěvy toalety.
tinuse  21. únor 2020

Začínají mírné bolesti

Tak už se mi to krátí. Jako by to bylo včera, když jsem nosila v bříšku svého prvorozeného a ono už to bude 3 a půl roku.
Posledních pár dní pociťuji bolesti celého "podvozku" , takové ty menstruační a střílí to až do třísel. Dá se to ale vydržet, nic hrozného s čím bych hned běžela k doktorovi. Nic méně náš druhý syn je stále koncem pánevním. Samozřejmě, že se snažím uklidňovat, že se ještě otočí, ale nějak jsem smířená i s tím, že se neotočí. Za 2 týdny mě čeká návštěva porodnice, mají den otevřených dveří. Zajedu tam a poptám se na možnost císařem. S KP mám strach z případných rizik.
Nicméně k 34. týdnu, co ještě dodat 🤔. Jsem velká jako slon. Nahoře 27 kg a už nejsem skoro ničeho schopná.
Všem maminkám držím palečky, at porod proběhne v pořádku a taky nám přeji, ať už máme ty naše uzlíčky brzy u sebe, plné sil a chutě do života. Už se těším, až to budu mít za sebou 🙈😂.
4 lidé považují za užitečné
nazka  15. pro 2019

Nic moc

Tenhle týden mi dal zabrat. Hned na začátku mě hrozně rozbolelo břicho v oblasti pupíku, pak jako při silné menstruaci a celý spodek. Ale vše v pořádku, jen změklý čípek. Bylo to jen z námahy.
Ke konci týdne mě zase začaly bolet žíly v noze, že jsem nemohla ani pořádně stát. Ale naštěstí vyloučena trombóza, sono žil dobré. Opět doporučen klidnější režim. Asi ho vážně začnu trochu dodržovat 😁
Také mi byl odebrán stěr na streptokoka, negativní.
Prvně jsem v tomto týdnu byla v porodnici, byl mi doporučen cs vzhledem k prvnímu a preeklampsii. Přichází uvědomění, že fakt se to už blíží a hlavně, aby vše bylo v pořádku. Tfuj, tfuj, tfuj..
 • Už brzy moje tělo bude zas jen moje.
 • Nic vážného mi není.
 • Zdravotní komplikace při zátěži.
 • Špatně se ohybá přes břicho, už překáží.
 • Strach z porodu.
1 člověk považuje za užitečné
drago49  22. říj 2019

Jednou tak, podruhé jinak

Minulý týden jsem dost proflákala, ale třeba v sobotu jsem byla schopná umýt okna. Paradoxně vždy, když se nevyspím - žáha, neklidné nohy, močák, tak pak uklízím celý barák na jeden zátah. Když spím dlouho, tak jsem nepoužitelná celý den a jsem ráda, že uvařím.
Zabaleno mám, nachystáno až na povlečenou postýlku je, už jen čekám od truhláře na skříň, mám v plánu ještě napastovat podlahy, zabalit dárky a pak ať si Mates klidně přijde, kdy chce. Čím dřív, tím líp pro mě, to břicho už je fakt obr a to mám nahoře jen 7kg.
3 lidé považují za užitečné
malinkaelinka  5. črc 2019

Trocha únavy, jinak fajn

Tenhle týden jsem do svého režimu zařadila novinku - poobědový šlofíček. Ale jinak je mi pořád dobře, včera jsem v pohodě ušla 15 km v rámci odpolední procházky, jen musím doplňovat hořčík - jak tabletkami (nedám dopustit na ty od Reflexu, hořčík je tady v dobře vstřebatelné chelátové vazbě), tak zvenčí hořčíkovým olejem. Nohy mi neotékají ani když je venku 35 stupňů, žáha občas pálí a jediné, co mě opravdu trápí je pravá strana břicha, kde mi mrnous evidentně tlačí na střeva a občas mám takové křeče, že si okolí myslí, že rodím. Ale už jsem na to vyzrála, musím hooodně ležet na levém boku, pravý bok je tabu a popíjím denně litry fenyklového čaje. Bříško mi stále nepřekáží, mrňous kope jako o život, ale stále bohužel nožičkama dolů. Tak snad se otočí.
dinushka00  10. lis 2018

Už aby to bylo

První těhotenství bylo oproti tomuto, co se týče nepohodlnosti, bolestí a kopanců, procházka růžovým sadem 🙄😀.

V noci se neda spát, už ani na jednom boku. Když se otáčím křupe mi při tom celá pánev (zprava doleva). Ještě lepší, když se v noci probudím na zádech a sekne se mi levá kyčel 🤦‍♀️. Chození na záchod, kapitola sama o sobě 😳. Nechápu jak někdo může vypít i víc než dva litry vody za den, mi stačí tři sklenky a chodím opravdu co 5 minut na záchod (podotýkám, někdy fakt pocit plného močáku, sednu, crpnu a můžu jít znova).

Taky mne často nejak píchá pod pravým prsem. Malá je hlavičkou dolů (doufejme, že tak i zůstane) a její manévry by se daly přirovnat ke karatistovi🤦‍♀️😀. Jinak co sním, mám za par minut zase někde v krku, to je dost nepříjemné. No a poslední věc krom sestouplého bříška a omezené celkové hybnosti, mne bolí spodek 😀. Pocit a bolest jako by vás tam nekdo pořádně nakopl, nebo jste projezdila celé noci na kole.

Otoky zatim nemam žádné, váha z 60 na 72 kg pry dobrá 😀 no a to mám ještě 7 týdnů 🤦‍♀️. Uvidíme, kde se zastaví. Monitor 21.11. Už se těším.
7 lidí považuje za užitečné
pozinka  19. srp 2018

Zvládneme :-)

Už jsem po čtvrté ve 34. týdnu :-) a zase to nějak jde. Žáha mě pálila při každém mimi, ale s pomocníky z lékárny to jde 😉, otoky jen trošku, v noci jednou na WC a usínání díky teplému mléku před spaním dobré. Když jsem čekala první, měla jsem pocit, že už to ani nevydržím, aby to bylo za mnou a teď při čtvrtém mám pocit, že už mám tak málo času, že to ani všechno nestihnu. Všechny tři slečny to s námi krásně prožívají a už se nemůžou dočkat, kdo to k nám dřív stihne, jestli vrána nebo čáp :-D:-D:-D.

Milé maminky, držte se, všechny to zvládnem a děti vám to všechno vrátí! 😉
6 lidí považuje za užitečné
kikinka1988  22. čer 2017

Přituhuje

Ty vedra mi teda dávají pěkně zabrat. Doma máme asi 26 stupňů, tak se častěji budím a o to častěji chodím na záchod. :confounded:

Občas mám pocit, že mi malá prokopne bok. Nejvíc je akční, když se ukládám ke spánku. Nahoře mám asi 9 kg. Což se docela divím, protože se neomezuju. Ale ani nepřejídám. :slight_smile:

Pomalu zkoumám co si mám vzít za věci do porodnice, ale nejsem schopná si to sbalit. :rolling_eyes:
Půjdu naposledy na kontrolu na gyndu a pak už jen do porodnice. Na jednu stranu mě děsí, že se to blíží tak moc rychle, ale na druhou stranu už se nemůžu dočkat! :heart:

Otoky mně netrápí, občas mně pálí žáha, ale to jen tehdy, když se přetláskám. :thumbsdown:

Taky jsem si všimla, že mi rostou hrozně rychle chlupy. Jen doufám, že mi nenaroste knír! :cry:
4 lidé považují za užitečné
amoretspes  18. dub 2017

Klidový režim

Už ve 33.tt mi odešla hlenová zátka a byly bolesti podbřišku, tak jsem si poležela týden v nemocnici. A dostala kortikoidy pro mimčo na dozrání plic, kdyby se rozhodl na svět dříve.

Nyní 34.tt se cítím dobře, jsem na klidovém režimu tak dost odpočívám.

Musím zařídit ještě nějaké úřady.

Do porodnice zabaleno.

Jinak žáha a zácpa mě vůbec netrápí, jím hodně a všechno. :grinning:

Miminko je už méně akční, ale vím o něm. V noci nebo k ránu mívá škytavku.

Hodně na něj mluvím a hladím si bříško.

Tak ještě pár týdnů!! :baby:
2 lidé považují za užitečné
petrapet9  19. únor 2017

34tt, už se nám to krátí...

Cítím, že jsem víc unavená, čekám dvojčátka, ale pořád jednou týdně plavu a na procházku jdeme každý den. Jinak se cítím dobře kromě občasného pálení žáhy, na který mi pomáhá vlažný meduňkový čaj.

Pohyby cítím stále víc a víc, někdy mám pocit, že se mi holčičky v břiče asi perou. Aspoň vím, že jsou v pořádku. :heart::heart:

Spát chodím okolo deváté večer, na WC jdu v noci tak max. 2x. Usínám hned. :slight_smile:
4 lidé považují za užitečné
makymak  13. únor 2017

Taška, zařizování, klídek a škytka

Tento týden jsem poznala, že už jsem víc unavená. Ale jinak mi je dobře. V noci se sice těžko přetáčím z boku na bok a bolí mě bedra nebo kyčle z toho ležení, ale procházka přes den to vždycky spraví. Už jsem si raději sbalila tašku do porodnice. :)

A koupila jsem si pár triček s knoflíčky, protože jinak nemám moc topů, ve kterých bych vlastně mohla kojit. :)

Taky máme vyřízenou matriku s dohodou o jméně, prostě už toho různého zařizování ubývá, a tak už mi zbývá víc klidu. :)

Malá krásně kope, občas mě vyloženě polehtá pod žebry až nadskočím a skoro každý večer má škytavku, třeba i na 20 minut. :)
1 člověk považuje za užitečné
sablikovaj  13. led 2017

34tt nespavost kvůli nočnímu čůrání

Jsem ve 34tt a nespím, budím se snad každou hodinu na čůrání,to z předchozích těhotenství neznám. Tak často jsem nechodila. Náš malý už má 2390g,za posledních 14 dní hodně nabral. Jen ale kdyby v noci tak nekopal. Už se asi nemůže dočkat až bude s taťkou chodit na fotbal a motokáry.

Přestala mě tolik po všem pálit žáha, občas to přijde, ale mám po ruce Gaviscon, ten mi uleví.

Poslíčky chodí večer, tak 2x za sebou, pokáždé se trochu vylekám, jestli už náhodou nepojedeme.

Za 4 dny nastupuju na mateřskou dovolenou,konečně..:slight_smile:
1 člověk považuje za užitečné
lundenburg  27. lis 2016

Časté močení

Tak jsem to jednou počítala a byla jsem od půlnoci do půlnoci 25 x na malé. Člověk je pak dost unavený, v noci co hodina a půl, ale vše nakonec zvládneme, musíme. :wink:
1 člověk považuje za užitečné
2caroli  14. lis 2016

34. týden - dá se to

Tento týden jsem konečně zvládala i víc věcí v domácnosti. To, co bylo kolem toho 30. týdne (to mi bylo asi nejhůř) se teď nedá srovnat... Otoky se sem tam objeví, ale až večer a třeba po dlouhém stání, nebo tak. Pomáhá mi ledová sprcha kotníků a lýtek každý večer ve sprše.

Na záchod chodím v noci max. 2x. Záda bolí až když si lehnu, nebo odpočívám a chci vstát, to je jakoby mi někdo vrazil kudlu k pravé straně křížové kosti. :frowning2:

Těším se na porod a na miminko! :heart:
martanka007  27. dub 2016

Spokojenost :-)

V tomto týdnu jsem je byla stále velmi aktivní a až do konce tohoto týdne jsem chodila do zaměstnání. Je pravda, že některé dny byly únavné, ale o to líp se mi pak spalo.

Chlapeček krásně kope a převaluje se, ale nebolí to. Jediné dvě věci co mě trápí je sem tam večer pálení žáhy, na což užívám běžně dostupné léky z lékárny, a hmotnost asi plus 15 kg. Už se mi o mém před těhotenstvím hubeném bříšku i zdá, snad půjdou kila dobře dolů po porodu, nyní se omezovat nechci.

V tomto týdnu jsme s mužem byli na návštěvě porodnice a jsem nadšená. Muž má z porodu trošku strach, bojí se krve, ale půjde nás podpořit, navíc může, narozdíl ode mě, kdykoliv při porodu odejít ven.😄
4 lidé považují za užitečné
sheila9  21. únor 2016

Nespavost, pálení žáhy a neustálé změny poloh.

Nojo, stejně jako v popisu článku, špatný spánek, časté pálení žáhy, neustálé nutkání na toaletu. Tělo mě taky stále nutí měnit v posteli polohy, přidaly se i bolesti kolen, ale pouze když ležím. Tak jako psaly holky níže, usnu kolikrát na 2-3 hodiny a pak začne převalovací maratón a stěhování se na gauč. :)

Na miminko se samozřejmě těším, ale někdy bych si přála, aby jej chvíli "nosil" manžel. :D
5 lidí považuje za užitečné
aguagulka  17. únor 2016

Krásný 34. týden....

Jako všechny uplynulé týdny se cítím moc dobře. Malinká o sobě dává víc vědět, což jsem moc ráda protože vím, že je v pořádku a za každé znamení jsem vděčná. Tento týden plánuji vyprat všechny oblečky jak pro Lenku tak pro mě do porodnice.
Není nic krásnějšího než nosit pod srdcem milované dítě! ;-)
3 lidé považují za užitečné
lambertova  18. lis 2015

Potvrzení

Můžu jen potrvrdit, že všechny příznaky u mě snad probíhají: pálení žáhy, nespavost a přitom únava, časté chození na wc (ale to teda radikální). Zatím teda přežívám bez žádného návodu na lepší den, ale i tak mě to těší a s manželem se už nemůžeme dočkat až tady bude prcek s námi.

Mějte krásný den!
3 lidé považují za užitečné
veeeraf  16. říj 2015

34tt ve znamení prvních poslíčků

Tyto týdny pro mě začínají být náročnější, prcek o sobě dává bolestivě vědět, často pociťuji bolesti jako při ms, přisuzuji to přípravě těla na porod. Trápí mě časté noční buzení.
veru26  9. říj 2015

Nespavost

Od začátku 34. týdne trpím nespavostí. Ne, že by se mi nechtělo spát, chce, jen to nejde.

Večer usnu, někdy ani nevím jak, ale za 2-3 hodinky se vzbudím, koukám do stropu, jsem nervózní, naštvaná, že nemůžu usnout, pak už i vzteklá. Pak se stěhuji na gauč a pustím si televizi, abych nekoukala do stropu. Po několika probděných nocích jsem si vzpomněla na teplé mléko a přidala jsem meduňku (mám čerstvou, dá se koupit v supermarketu v květináči a sama o sobě je sladká, uklidňující a stačí pár lístků), takže stačil hrneček a spala jsem jako miminko.

Plus, přestala mě zároveň pálit žáha. Takže maminky, co trpíte nespavostí, ohřejte si trochu mléka s meduňkou, na mě to působí. Když mě manžel nenajde v posteli, tak ví, že stojím u plotny a ohřívám mléko. Můžu jen doporučit. ;-)
9 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce