Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Pupeční šnúra

1 zkušenost

Pupeční šňůra neboli pupečník je tuba spojující vyvíjející se embryo nebo plod s placentou9.

Vznik a vývoj pupeční šňůry

Vývoj pupeční šňůry souvisí s amniovou dutinou, která se stále zvětšuje. Primitivní pupek vzniká už ve 4. týdnu těhotenství5, kdy jsou v něm umístěny základy cév pupečníkové šňůry, žloutkové cévy a struktury embrya. Jeho postupná tvorba nahradí žloutkový váček a v průběhu 7.29 a 9. týdne těhotenství14 vzniká jeden provazec - pupečník.

Na konci druhého měsíce těhotenství24 je už šňůra sice plně vyvinuta, roste však společně s plodem82 až do porodu28. Protože rychle roste, zkroutí se u každého těhotenství do šroubovice, čímž se předchází jejímu zauzlení a nebo splétání. Průměr pupeční šňůry je individuální, obvykle 1 - 2 cm. Pupeční šňůra je elastická, což umožňuje pohyb děťátka.

Pupeční šňůra

Funkce pupeční šňůry

Pupečníková šňůra spojuje placentu matky a pupek dítěte a je zdrojem krve, živin, bílkovin, tuků a vitamínů pro plod v děloze. Pupečníkem se také vrací přebytečné, odpadní látky a odkysličená krev ve směru od plodu do placenty.

Porodem, tj. momentem, kdy je šňůra lékařem podvázána a přestřihnuta, její funkce končí. V dnešní době se po odstřihnutí ještě provádí odběr pupečníkové krve, mají-li o něj rodiče zájem. Pupečníková krev totiž obsahuje krvotvorné kmenové buňky, které se využívají na léčbu více jak 80 nemocí a je možné ji využít i pro sourozence narozeného dítěte, v případě shody tkáňových znaků. Po přestřižení pupeční šňůry a jejím podvázání zůstává jedinci jen malý, volný zbytek šňůry, podvázaný svorkou. Pupek mu zůstává již po celý život jako znak místa, kde do jeho těla vstupoval pupečník.

Délka pupeční šňůry

Délka pupeční šňůry bývá kolem 50 cm, v rámci normy se pohybuje délka od 30 (velmi krátký pupečník) do 130 cm (velmi dlouhý pupečník) a za minutu jím proteče až 0,5l krve. Problémem velmi krátké šňůry může být komplikovaný porod28 a velmi dlouhé šňůry zase omotání kolem hlavičky (krku) dítěte, což zapříčiní udušení dítěte.

Chybějící tepna v pupeční šňůře

Normálně obsahuje pupečník 3 cévy - 2 pupečníkové tepny a 1 pupečníkovou žílu, skryté do rosolovité hmoty zvané Whartonova želatina, kde na povrchu je epitel tvořený amnionem. Lékař tento stav cév kontroluje během těhotenství v rámci vyšetření7. V 1% těhotenství24 se v pupeční šňůře, prozatím z neznámých důvodů, vyvine pouze jedna tepna. Avšak i jedna tepna je dostačující a těhotenství může probíhat bezproblémově. Žena však bude více sledována lékařem.

Více o pupeční šňůře na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20130127155030/http://www.kankan.sk/clanok/matka-a-dieta/pupocna-snur...
  2. http://www.sestra.sk/
  3. Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.: Nová kniha o těhotenství a mateřství. Grada 2011
  4. http://www.ask.com/question/what-is-the-function-of-the-umbilical-cord (EN)
  5. Prospektový materiál společnosti Cord Blood Center, https://web.archive.org/web/20180614042823/http://www.pupocnikovakrv.sk/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s pupeční šňůrou

Máš zkušenost s pupeční šňůrou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kristiin
17. srp 2016

Chybějící tepna v pupečníku

Při 2. screeningu mi byla odhalena chybějící levá tepna v pupeční šňůře. Ocenila jsem přístup doktora, když z toho nedělal vědu - zbytečně mě nestresoval, řekl jen, že často to vůbec nic neznamená. Nabyla jsem dojmu, že je to "normálka". Až nyní čtu, že se jedná jen o 1% ze všech těhotenství. :-D Vše ostatní měl prcek v pořádku, mozek, srdce, ledviny... Přesto mě doktor objednal na podrobný screening srdíčka. I má gynekoložka po přečtení jeho zprávy nedala najevo žádné znepokojení, a tak ani já jsem se celých 14 dní při čekání na screening srdíčka nestresovala. Ani mě tedy moc nepřekvapilo, že nakonec dopadl dobře, že chybějící tepna neměla vliv na vývoj miminka.

Díky nadhledu a profi přístupu doktorů jsem si dost ušetřila nervy! :-)
1 poděkování