Marginální úpon pupečníku

S marginálním úponem pupeční šňůry se během těhotenství setká přibližně 5 % nastávajících maminek. Tento termín sám o sobě nezní zrovna přívětivě, a tak se mnoho žen, které si ho vyslechnou například v těhotenské poradně, zbytečně vyděsí. Co se pod pojmem marginální úpon pupečníku skrývá a jaké může mít důsledky pro těhotenství či porod?

Marginální úpon pupečníku

Marginální úpon pupečníku nepředstavuje pro miminko žádné riziko.

Pupeční šňůra

  • Pupeční šňůra spojuje pupek miminka s placentou, přičemž její délka může dosahovat od 50 až 150 cm. Procházejí jí tři pupečníkové cévy, jejichž krevní průtok je během celého těhotenství důležitým ukazatelem podmínek, které miminko v bříšku má.
  • Pupeční šňůra je jedním z mnoha prvků, které zajišťují bezproblémový průběh těhotenství a vývoje miminka. Avšak stejně jako jiné orgány, i pupeční šňůra může způsobit nejednu komplikaci. Přečti si o tom více v samostatném článku:

Pupeční šňůra

Pupeční šňůra nenarozenému miminku zajišťuje živiny, zároveň se ale mnohé nastávající maminky obávají, aby se mu třeba neomotala kolem krku. Pojď o ní zjistit víc. Mimo jiné se v našem článku dočteš: kdy se pupeční šňůra začne vyvíjet, jaké jsou její funkce, které vyšetření se na ni zaměřuje a zda může v těhotenství či během porodu způsobit nějaké komplikace.


Co je to marginální úpon pupeční šňůry?

  • Termín marginální úpon pupeční šňůry pojmenovává její méně časté umístění na stěně placenty. Konkrétně se jedná o okrajový úpon, který se většinou nachází na spodní části placenty9.
  • „Správně“ by totiž mělo být umístění tohoto úponu ve střední části placenty. V 5 až 7 % těhotenství se však vyskytne právě marginální úpon, který se odhalí během běžného ultrazvukového vyšetření v těhotenské poradně, případně během některého z důležitých screeningů v těhotenství.
  • Sice může tento nález nastávající maminku zbytečně vylekat, nicméně ve skutečnosti nejde o nic hrozivého. Těhotná žena se nemusí nijak omezovat, protože se nejedná o důvod, který by si žádal například rizikové těhotenství. Děťátko v děloze dál roste, a pokud se k marginálnímu úponu nepřidruží jiné komplikace, prosperuje stejně jako všechna zdravá miminka.
  • Stejně to platí i pro vaginální porod, na který nemá marginální úpon žádný vliv, až do okamžiku třetí doby porodní, tedy porodu placenty.

Marginální úpon pupečníku a porod

  • Pokud ti během vyšetření v těhotenství zjistí marginální úpon pupeční šňůry, budou lékaři k vaginálnímu porodu přistupovat s něco větší opatrností. Přestože je zde malá pravděpodobnost, že by tento způsob úponu zkomplikoval třetí dobu porodní, přece jen se naskýtá o něco vyšší riziko, že by mohlo nastat komplikovanější odloučení placenty.
  • Při bezproblémovém vaginálním porodu totiž dochází k odloučení placenty samovolně po cca půlhodině poté, co přijde děťátko na svět. Marginální úpon může, ale i nemusí způsobit, že se odlučování placenty spontánně nezahájí, tím pádem vzniká vyšší riziko, že by tomuto procesu museli dopomoci lékaři, například tzv. manuální lýzou, která se provádí po uspání rodičky.
  • O manuální lýze a problémech s odlučováním placenty píšeme více v samostatných článcích:

Placenta adherens

Adherentní placenta může zkomplikovat i dříve bezproblémový a hladký porod. Co to placenta adherens vlastně je a jak postupují lékaři, pokud se na ni vyskytne podezření? To se dočteš v našem článku, ve kterém se věnujeme poruchám přichycení placenty.

Placenta accreta, increta, percreta

Placenta může v průběhu těhotenství i po porodu děťátka způsobit nejednu komplikaci. V tomto článku ti přiblížíme, co se děje, když lékaři mluví o placentě accreta, increta a percreta. Co se za těmito pojmy skrývá, jak se v praxi projevují a jakým způsobem mohou narušit třetí dobu porodní?


Všechny způsoby úponu pupečníku

V souvislosti s úponem pupeční šňůry k placentě se můžeš setkat i s dalšími pojmy:

  • Centrální úpon pupečníkuinsertio centralis – úpon se nachází ve střední části placenty. Jedná se o nejčastější umístění.
  • Marginální úpon pupečníkuinsertio marginalis – úpon se nachází v těsné blízkosti okraje placenty.
  • Cévy pupečníku přecházejí přes plodové blányinsertio velamentosa – pupečník se přímo neupíná na placentu, ale jeho cévy volně přecházejí přes plodové obaly až k placentě. Jde o raritní způsob úponu, ale o to více nebezpečný. Hrozí zde totiž přetržení obalů a tzv. vcestných cév pupečníku, které vedou k nitroděložnímu krvácení s rizikem udušení plodu.

Mohlo by tě také zajímat

Prolaps pupečníku

Možná ses už setkala s pojmem „prolaps“ či přepadení pupečníku. Přestože jde o víceméně raritní, ale nesmírně závažnou komplikaci v porodnictví, mnoho nastávajících maminek neví, co si pod prolapsem pupečníku mají představit. K jakému jevu zde tedy dochází a proč je nebezpečný? To se dozvíš v našem článku.

Dvoucévný pupečník

V těhotenství může některé maminky vystrašit informace, že jim byl zjištěn dvoucévný pupečník. O co přesně jde a je dvoucévný pupečník závažný problém a víme, proč vůbec vzniká? Čti dál a dozvíš se všechny odpovědi.

Placenta praevia

Může se stát, že žena s bezproblémovým těhotenstvím najednou odchází z těhotenské poradny s nálezem, který ji vyděsí. A to hlavně proto, že ani pořádně neví, co všechno může tento zvláštní termín v její těhotenské průkazce znamenat. Mluvíme o vcestné placentě neboli placentě praevia – nálezu popisujícím nízké uložení placenty. Co to pro těhotnou ženu znamená a jaké komplikace mohou v souvislosti s tím nastat?


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity
  • Těhotenství týden po týdnu
    • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
    • Těhotenství po týdnech5

Hodnocení a zkušenosti s marginálním úponem pupečníku

Máš zkušenost s marginálním úponem pupečníku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce