Marginální úpon pupečníku je úpon v samém okraji placenty9 (méně než 2 cm) a je popisován u 5-7% těhotenství24. Tento jev není zdaleka ojedinělý a neznamená nutně komplikaci během těhotenství12. Jedná se pouze o anomálii úponu.
Problémy však mohou nastat v posledním trimestru gravidity předčasným "stárnutím" placenty, což by mohlo způsobovat zhoršené průtoky krve pupečníkem1. Taková komplikace by však byla zjištěna včas na pravidelné těhotenské kontrole.
Po porodu může marginální úpon pupečníku způsobit poruchy odloučení placenty. V takovém případě je nutné instrumentální (nástrojové) odstranění placenty.
Placenta může být k pupečníku upnuta třemi možnými způsoby:
Pupečník je cévní provazec vyplněn Whartonovým rosolem, který obsahuje dvě pupeční tepny a jednu žílu vedoucí krev od placenty k plodu. Délka pupečníku se pohybuje mezi 50-70 cm, průměr je nepravidelný cca okolo 2 cm. Pupečníkem získává plod z matčina těla veškeré látky a živiny potřebné pro správný vývoj a růst82. Délka pupečníku se pohybuje mezi 50-70 cm. Po porodu28 je pupečník přestřižen a podvázán, čímž dojde k tzv. zaslepení cév pupečníku.
Pupečník je velice důležitá součást krevního oběhu miminka - plodu. Řídící jednotkou je srdíčko plodu, které pumpuje krev nejen do všech orgánů, ale i směrem do placenty9. Zde dochází k očištění a okysličení krve, která dále putuje pupečníkem zpět do srdce.