Placenta accreta, increta, percreta

Placenta accreta, increta a percreta se definuje jako abnormální fixace celé placenty nebo její části ke stěně dělohy během těhotenství. Jde o život ohrožující stav, který vyžaduje chirurgické řešení.

Placenta je dočasný orgán, který se vyvíjí v děloze během těhotenství24. Poskytuje kyslík a živiny rostoucímu plodu a odstraňuje odpadní produkty z jeho krve.

Placenta se normálně nachází v horní části děložní stěny. S dělohou je oddělena pomocí tzv. Nitabuchovy vrstvy . Tato vrstva je v některých případech řídká nebo zcela chybí, a tak se placenta fixuje do děložní svaloviny, což následně způsobuje potíže vaginální krvácení3 při porodu.

Dělení

V závislosti na tom, jak hluboko vrůstá do dělohy, se placenta dělí na:

 • Placenta accreta - je nejméně invazivní. Placenta se fixuje do zdi dělohy, ale nezasáhne její svalovinu. Vyskytuje se nejčastěji, až u 75 % případů.
 • Placenta increta - placenta přerůstá hluboko do stěny dělohy až ke svalovině. Objevuje se asi v 15 % případů.
 • Placenta percreta - placenta přeroste svalovinu dělohy a často zasáhne i jiný orgán, například močový měchýř a konečník.

Příčiny

Přesná příčina vzniku placenta accreta, increta a percreta není známa. Odborníci uvádí, že existují souvislosti s placentou praeviou17 (stav, kdy děloha leží nízko v děloze a překrývá děložní čípek), předchozími císařskými řezy81 či jinými chirurgickými zákroky na děloze.

5-10 % žen s placenta praevia mělo v následujícím těhotenství placenta accreta. 60 % případů žen s placenta accreta mělo v předchozím těhotenství proveden císařský řez.

Rizika pro plod

Rizika pro matku

 • Krvácení při porodu (někdy až 3 l krve), které může mít fatální následky.
 • Poškození dělohy a okolních orgánů.

Diagnostika

 • Ultrazvukové vyšetření.
 • Magnetická rezonance.

Diagnóza se dá stanovit již během těhotenství na základě ultrazvukového vyšetření. Může se naplánovat datum a způsob porodu29, a tak snížit riziko krvácení.

Léčba

Při zjištění placenta accreta, increta nebo percreta gynekolog indikuje císařský řez. V těžkých případech je třeba provést hysterektomii2, čili odstranění dělohy.

V lehkých případech a při plánování dalšího těhotenství se provádí kyretáž dělohy16 a podvázání cév tak, aby nekrvácely.

Komplikace

 • Infekce.
 • Poškození močového měchýře.
 • Plicní embolie.
 • Pacientkám, kterým je ponechána děloha, hrozí vyšší riziko komplikací v následujícím těhotenství (potrat13, předčasný porod, placenta accreta, increta a percreta).

Více o placentě accreta, increta a percreta na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Http://www.tribune.cz/clanek/12192
 2. Http://www.babymed.com/placenta-creta-accreta-increta-percreta
 3. Http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/placenta-accreta/basics/treatment/con-20035437
 4. Http://en.wikipedia.org/wiki/Placenta_accreta
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s placentou accreta, increta, percreta

Máš zkušenost s placentou accreta, increta, percreta?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost