Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

35. týden těhotenství

35. týden těhotenstvíKe konci těhotenství24, a tedy i ve 35. týdnu těhotenství, Ti lékař pravidelně kontroluje děložní čípek a jeho změny, které signalizují blížící se porod29. Vedle děložního čípku, který postupně sestupuje níž a níž, lékař kontroluje i polohu dítěte v děloze. Tou nejideálnější je poloha hlavou dolů, kdy dítě projde porodními cestami hlavičkou napřed. Jestliže je však dítě v děloze položeno zadečkem dolů, tedy koncem pánevním13 nebo se na svět dere nožičkami, rozhoduje lékař o vhodnosti a bezpečnosti vaginálního porodu29 nebo variantě porodu císařským řezem81. Hrozí-li Tobě nebo dítěti nějaké komplikace, existuje vždy určitá pravděpodobnost, že se lékař rozhodne provést sekci81 ženskou dělohou3. Císařský řez může být prováděn jak v celkové anestezii, tak v epidurální anestezii22.

Stále Tě mohou trápit bolesti zad3, bolesti kříží nebo častější pálení žáhy19. To není způsobeno růstem vlásků dítěte, jak je často mezi lidmi šířeno, ale tím, že se ze žaludku vrací žaludeční kyseliny zpět do jícnu a ty způsobují pocity pálení a kyselosti. Důvodem je také vysoko položená děloha, která tlačí na všechny okolní orgány. Co se stravy týká, tak je vhodné v posledním trimestru konzumovat takové potraviny, které obsahují mnoho železa. Železo přijímá miminko ze Tvého těla a zásoby si pak ukládá hlavně v červených krvinkách.

V tomto týdnu těhotenství váží miminko asi 2383 gramů a od temene hlavičky k patičce měří kolem 46,2 cm. Miminko znatelně přibývá na váze, narozdíl od předešlých týdnů, kdy jeho váha narůstala pomaleji. Nožičky i ručičky jsou díky nabíranému tuku baculatější a zakulacenější. Nerostou ale jen končetiny. Spolu s nimi roste celé tělo miminka. Orgány, které v těle dítěte doteď ještě nefungují, se na svou funkci připravují a spustí se ihned po porodu. Žaludek je už naplněn tekutinou, žlučník získává svůj finální tvar a obklopují ho játra.

Poloha miminka by tedy měla být už jasná - hlavou dolů. V případě, že tomu tak není, je ještě nějaký čas na jeho přetočení. I přesto, že je v děloze stále méně a méně místa, miminko se může ještě přetáčet. Je-li ale hlavičkou dolů, tak ta je zahnutá tak, že se brada dotýká hrudníku. Ruce má ohnuté v loktech a překřížené před hrudníkem. To samé je i u dolních končetin, které jsou ohnuty v kolenou a skrčené před bříškem.

Vyšetření ve 35. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
GBS screening (stěr z pochvy pro odhalení streptokoků skupiny B)2 35.–37. tt

35. týden těhotenství v číslech

35. týden těhotenství

 • 35. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 33. týden od oplodnění
 • přibližně 5 týdnů do porodu
 • lékař píše: 34 týdnů + 0 dní až 34 týdnů + 6 dní (zkráceně 34tt + 0 až 34tt + 6)

35. týden těhotenství po dnech

35. týden těhotenství po dnech

<< 34.týden těhotenství19 / 36.týden těhotenství >> 24

Více o 35. týdnu těhotenství na Modrém koníku

Použité zdroje

 1. http://www.pampers.cz
 2. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#35
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Fontanela
 4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 35. týdnem těhotenství

Máš zkušenost s 35. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
maxulekapcule  29. říj 2021

Konečně 35. tt

Oproti prvnímu těhu, kdy jsem svoje těhotenství pocítila až na porodním sále, je toto masakr. Už tři měsíce spím sotva dvě hodiny v kuse, po každém otočení musím na záchod, takže asi tak 20x za noc, možná i víckrát. Tvrdne mi hodně břicho, miminko je navíc pořád v divné poloze. Do 35. tt jsem vkročila se zánětem okostice a atb., bolest šílená a mimi to taky dává dostatečně najevo, že mu vlastně ubližuju. Moc se těším, až bude venku, nachystáno už mám úplně všechno.
0 poděkování
skarma007  14. srp 2021

První těhotenství

Pro mě je těhotenství něco, co už opravdu nechci zažít. Hrozná zkušenost. Když žena chce dítě, musí si vytrpět xxx bolestí....
8. měsíc začíná být nejhorší, nemůžu už normálně chodit, záda totálně v háji (mám výhřez ploténky), kulhám, nevydržím déle jak 5 min stát ani chodit, přijdu si jak totální lazar nebo důchodce. Břicho je dost těžké, při převalování skučím bolestí a musím spát na gauči a mít pod sebou ještě měkkou deku, jinak vůbec neusnu. Do toho se mi začaly objevovat strie na zadku a pod prsem. Takže nálada fakt na nic a to jsem se na mimi dost těšila, teď je nálada hodně pokleslá... Jsem zvědavá, jestli vůbec dojdu k porodu :-/ Dítě je v břiše dost cítit, ta váha, bolestivé pohyby...Měla jsem stavy, kdy jsem spala 4 h denně ale přerušovaně, jednou dokonce jsem neusla vůbec a do toho nonstop bolesti. Pomohlo opravdu nic nedělat, jednou za týden uvařit a klid, za další dny lehce poklidit a zase klid a jen sedět....Snad to takhle přetrpím do konce už...Další dítě fakt ne!
 • Asi jen to, že se konečně blíží konec :)
 • Velmi těžké břicho při ležení a přetáčení.
 • Je dost cítit už dítě v břiše.
 • Záda totálně zničená.
 • Mám zborcenou klenbu nohy a teď je to odrovnalo o to víc.
 • Kulhám.
 • Nevydržím stát a chodit déle jak 5 min.
 • Mizerná nálada.
0 poděkování
katerinath  17. bře 2021

Už aby to bylo za mnou

Nespavost, pálení žáhy, dítě tlačí na močák, hormony... Je to děs, rozhodně to pro mě není nejkrásnější období v životě ženy a ten, co vymyslel tuhle blbost, by měl vzdechnout.
Dítě je hlavičkou dolů, ale níž než by mělo být, tak mi byl nařízen odpočinek. Naštěstí žádná cukrovka ani problémy s tlakem. Přibrala jsem 12 kg. Bolesti v podbřišku jako u menstruace a taky kolem pupíku. Hodně mi tam natahuje kůži. Změny nálad jsou teď častější a v noci se budim s ucpaným nosem jako v prvním trimestru, takže sliznice opět víc pracuje.
 • Nucený odpočinek, jinou fakt nevidím.
 • Hormony
 • Únava
 • Močení
 • Pálení žáhy
2 poděkování
nickyname  29. lis 2020

Už ať rodím :D

Nespavost, problémy s usínáním - na denním pořádku. Co se týká močení, škoda slov, ze záchodu vlastně nemusím ani vstávat, protože za chvíli tam sedím zase 😀. Bolesti v podbřišku jako při menstruaci mívám několikrát do týdne, často mě bolí i okolí pupíku.
Otoky nijak zvlášť nemám, ale jsou boty, které už neobuju, takže nějaké zvětšení končetin asi proběhlo 😀.
Jinak mám cukrovku, takže jak už tu zaznělo, je to čím dál náročnější pořád neco vymýšlet k jídlu a mám to taky tak, že občas nejím vůbec, protože už fakt nevím co.
Jinak jsem za celou dobu nabrala asi 11 kg, ale nebýt cukrovky, tak mám určitě víc. Ale díky dietě se váha víceméně zastavila a už moc nepřibírám.
Pohyby miminka jsou méně časté, ale i to více stojí za to. Je ale pravda, že my máme divoženku, která se opravdu vrtí hodně.
 • Už se to blíží
 • Cukrovka
 • Únava
0 poděkování
damae  1. zář 2020

Únava

Druhé těhotenství se u mě celkově liší od prvního hlavně v tom, že jsem pořád unavená. Pracovat, mít doma už jedno starší dítě a k tomu ještě koronavirus... Mně osobně to dost vyčerpalo. Nyní začínám 35. týden a přála bych si to dotáhnout tak do 38. a pak by bylo super, kdyby se dítě rozhodlo, že už chce ven ;-) Jo a hurá, nastoupila jsem na mateřskou (práce mě bavila, ale fakt už toho na mě bylo moc.)
Sleduju se pro těhotenskou cukrovku, což mě bohužel hodně rozhodilo - mám stále chuť na sladké (aspoň ovoce, proboha, které můžu jen omezeně), vadí mi i píchání na měření cukru a vůbec nevím co jíst... Takže občas skončím tak, že nejím vůbec. Celkem jsem za těhotenství přibrala jen cca 3-4 kg, teď už nepřibírám vůbec (začínala jsem nicméně na solidní váze 84 kg). Faktem ale je, že dítě je podle všeho větší a cukr mám při porušení diety prostě vyšší.
Břicho už mám dávno větší, než posledně v den porodu a připadám si obří. Hýbání, zvedání se ze židle a všechno je tak nějak těžší... Chůze jen pomalu a málo.
Furt čůrám, v noci blbě spím. Poslíčky jsem ale v posledním týdnu neměla. Nohy se otekly jen párkrát a trochu. Pálení žáhy naštěstí nemám.
 • Mateřská.
 • Moc jsem nepřibrala.
 • Už se blíží konec.
 • Těšíme se na dítě.
 • Cukrovka.
 • Únava.
 • Náladovost.
 • špatný spánek.
 • Cukrovka.
1 poděkování
janak94  15. čer 2020

Už aby byl prcek venku

Jak to tak pročítám, tak mám docela klidné těhotenství. Moje poprvé si sice neužívám, tak jak se píše v příručkách, ale z ničeho moc nešílím. Až na strie, které jsem viděla včera poprvé. Jak na břiše tak na stehnech, ale za to mimčo bych zvládla i víc :) S tatínkem nás mrzí, že se malej stydí a neukáže pohlaví, tak máme připraveno pro obě varianty. :) Zítra budu balit do porodnice, ať už to mám z krku. Ale prcek se ještě neotočil hlavičkou dolů, tak mě straší císařem, ale moje flegmatická nátura to vidí tak, že maličké možná uvidíme o týden dřív. Mám pocit, že se mi zkrátili nohy, jsem zvyklá chodit rychle, ale teď šlapu jak o život a jako kdybych se nepohnula ani o kousek :-D. Už aby byl prcek s námi.
 • Pouštějí mě sednout v MHD :-D
 • Naplněný život láskou :)
 • Funění do roušky
 • Horko, návaly
 • Strie
 • Malé oblečení :-D
 • Čůrání
2 poděkování
tinuse  2. bře 2020

Vše je těžší a těžší 😁

Už i já jsem ve 35. týdnu, přesně 35+1.
Bliží se to rychlostí blesku🙈👶 a já už se těším, až bude Robin venku 🤱. Pořád je KP, ach jo, císař mě nejspíš nemine, nechci to riskovat normálně.
Co jsem třeba v prvním těhu neznala byli poslíčci. Teď je občas mívám. Zlobí mě už druhý týden.Jsou dny, kdy je vše zalité sluncem, nic mě nebolí, jen tedy ta únava a pak jsou dny, když mě popadnou poslíčci, ve formě vystřelujících pichlavých bolestí, rádoby krátkých kontrakcí, a to se pak u toho potím 😁. Pomáhá ale změna polohy, nebo si při chůzi při bolesti sednout a za chvíli je klid.
Takže tohle mě teď trápí nejvíc. Plus tedy to, že už se mi asi brzy rozlítne zip u kozaček, protože moje lýtka se podobají velikosti slona, jinak je vše tak nějak těžší, komplikovanější, prostě moc namáhavé.
Holky, ale hlavu vzhůru, my už to dáme, už jsme v cílové rovince 🍾🥂🏁.
1 poděkování
repkolu  31. pro 2019

Psychika je mrcha II.

S radostí zjišťuji, že jsem svou první a poslední zkušenost napsala před dvěma lety právě ve 35. tt. Nyní jsem v něm téměř také, mohu tedy srovnat.
Náš chlapec je, narozdil od dcerky, od první kontroly disciplinovaně hlavou dolů. Sedět mi, stejně jako v 1. těhotenství, moc nejde, záda bolí, spánek mám taktéž neklidný, ne moc kvalitní. Kvasinky jsou nepatrné. Bříško povážlivě roste, tkaničky jsou už opravdu problém, nahoře mám opět 12 kg. Otoky či jiné potíže nemám. Rada bych opět více chodila a plavala, ale s dvouleťačkou v zádech se o pořádném sportu mluvit nedá.. po této stránce velmi strádám. Netrpím však nyní splíny ani špatným soustředěním. Stále jsem schopná zaparkovat auto(-: Tato schopnost se u mě poprvé s hormony a nedostatkem spánku vytratila.
Tašku do porodnice opět nemám. Výbavu jsem oklestila o růžové věci, něco zbylo (:, snad to bude stačit. Mohu opět rodit sekcí, ale láká mě myšlenka rychlého zotavení po přirozeném porodu. Císař byl náročný na rekonvalescenci.
2 poděkování
keilin  13. bře 2019

Už se to blíží :)

No popravdě první těhotenství to byla procházka růžovým sadem, ale tohle?! Už nějakou dobu je malá otočená hlavičkou dolů, ale je položená hodně nízko, někdy mám pocit, že se snaží prohrabat ven :D

Bolí mě snad už úplně všechno, o pálení žáhy ani nemluvím a i když mám radost, když se malá vrtí, dává to pocit, že je vše v pořádku, musím říct, že to někdy dost, ale opravdu dost bolí až i nadskočím, když sedím, čemuž se vždycky směje můj muž :D

Navíc jsem unavená, podrážděná, občas i dost nervozní a bez nálady a taky se nemůžu moc věnovat synovi, což mě mrzí, protože jsem ráda, že sedím nebo ležím. Dojít i do školky a zpět nebo na nákup je pro mě problém. Hned mi tvrdne břicho a dost to bolí. Beru na to magnesko, ale prý už jen max týden, protože pak by to bylo kontraproduktivní u porodu.
No co dodat? Užívám si :D ale ne no. Holt to k tomu asi všechno patří. Jediné, na čem mi záleží je, aby malá byla v pořádku a už se neskutečně těšíme až si jí přivezeme domů. :) Taška zabalená a připravená a teď už jen vydržet.

Držím všem pěstičky a přeji hlavně zdravíčko! :)
 • už se to blíží a těšíme se ...čekáme miminko to je největší výhoda
 • žáha, únava, bolesti, tvrdnutí, deprese, neschopnost pořádně něco dělat
4 poděkování
jankavranova  18. říj 2018

Kdy asi vykoukne druhátko?

Na konci tohoto týdne v předchozím těhotenství mi po 9 denním pobytu na rizikovém oddělení praskla voda a další den ráno se narodila dcera :-) . Takže se začaly objevovat obavy a otázky, kdy asi vykoukne její brácha na svět? Doufám, že ještě chvíli vydrží, protože nemám skoro nic nakoupené :-/ .
3 poděkování
kolarova2  5. pro 2017

Bolest v podbřišku

Tak my jsme už od 20. týdne hlavou dolů. Co tady tak čtu, tak jsme zatím prcci. Jsme 34+0 a máme 1,87kg - kluk. :)

Už týden přetrvávají bolesti v podbřišku a bolí mě záda. Jsem celá nateklá.

Zatím se neotvírám, nějak se nic nemění, jen tvrdne často břicho, tak mě doktorka straší nemocnicí.

Tak uvidíme...
1 poděkování
lipula  9. lis 2017

35 tt

8.11. Jsem nastoupila na mateřskou a uvědomila si, že se nám to krátí. 🤔

Jaké mám problémy? Tohle nejsou problémy! Jen maličkosti, které k těhotenství patří, jako je pálení žáhy, které jsem nikdy nepoznala a musím říct, že je to hodně nepříjemný pocit. Na pálení žáhy mi zabírá mléko!
Dále mě potkavají každý den křížové bolesti. Občas se mi hůř dýchá a častější nucení na močení.

Čekáme vysněnou holčičku Julinku a moc se na ni s tatínkem těšíme! Výbavička je připravena, matrika vyřízená, takže už jen sbalit tašku do porodnice a přivést princeznu na svět.❤️

Všem maminkám přeji co nejméně bolestivý porod a hlavně zdravoučké miminečko, protože to je největším přáním každého rodiče! 😊
8 poděkování
repkolu  9. říj 2017

Psychika je mrcha

Milé maminky, chystá se velké finále, čas letí jak splašený a já zažívám pocity méněcennosti plus velká únava, pořád mi něco padá z ruky a já se pro to zoufale nechci ohýbát, trpím splínem, že už to trvá nějak moc dlouho a nejraději bych jen ležela a ležela a ležela. Má to ale háček; když ležím/sedím, bolí mě bedra. Tak se udržuji v akci, ale hlava mi hoří únavou a nakonec zase končím vleže.

Malá zatím zajímá polohu KP. Nechci jít na zevní obrat, nějak mi to nesedí, ale za dva dny půjdu vyzkoušet akupunkturu. Ale ani tou si nejsem jista, snažím se malé důvěřovat, ale nějaké pochybnosti stále mám.

Můj muž je přes týden pryč, tak je mi smutno, i když chodím do jazykovky, plavu, chodím na výlety a zlehka pracuji, nějak mi nevyhovuje prázdný byt. Těhotenstvím jsem zhloupla, jsem pomalá v myšlení, špatně se koncentruju i reaguju. Miminko miluju, ale ve chvílích, kdy na mě sedne ta správná únava, rezignovaně pozoruji vlnící se bříško. Týden ale vystřídá další týden, kdy bude určitě zase lépe, tak jako vždycky, tak tfuj tfuj, hlavy vzhůru. :wink:

PS: Otoky nemám, spaní mám neklidné, víc čůrat nechodím, bříško se napíná a tuhne sporadicky, pohyby děťátka mě neobtěžují, jsem "ubulená" i když neslzím (taková lítostivá), bříško mám malé, nahoře 12kg, rozčilují mě časté těhotenské kontroly všechno druhu. Výbava pro miminko je připravena, do porodnice zatím sbaleno nemám, už bych měla začít.
7 poděkování
kikinka1988  22. čer 2017

Všechno dobré

Tak jsem byla na poslední prohlídce na gynekologii. Krev a tlak mám ukázkovou, až jsem se sama divila. Prý se takový KO jen tak nevidí.

Konečně jsem se dokopala k tomu si sbalit tašku do porodnice. :clap: Malá je tento týden snad všude. Mám ji snad až v úrovni prsou. Občas se hodně mrcasí, ale já jsem ráda. :heart_eyes:

Koukala jsem, že se mi udělal pěkný křečák na noze, ale s tím už teď nic neudělám. Máme k tomu dispozice. :pensive:
Tento týden se jdeme fotit k fotografce, abych měla nějaké foto na památku. Jediné, co nám zbývá sestavit je postýlka. :wink:
Užívám si co to jen jde. Nědělám nic extra těžkého, ale taky ze sebe nedělám invalidu.:unamused:
5 poděkování
rotovka  5. čer 2017

Pohoda

Začínám 35. týden a nemůžu si skoro na nic stěžovat.

Pálení žáhy se mě naštěstí vyhýbá. Ruce a nohy teda nateklé permanentně, ale spaní už je horší.
Každou půl hodinku vzhůru na zachod:grinning: Užívám si každý pohyb maličké, i když občas to není zrovna příjemné.

Nahoře mám 11 kg. Zatím zvládám vše, práce na zahrádce je nejlepší. Každý den procházka se psem, ale už se nemůžu dočkat, až si malou pomazlím.:slight_smile:

Přeji vsem, ať máte ten konec těhu co nejpohodovější! :wink:
2 poděkování
falcony  16. bře 2017

Bříško kleslo

Na začátku tohoto týdne mne kolegyně ujistily, že už mám bříško dole a taky během pár dnů jsem to pocítila :D - bolesti do zad a do kyčlí při delší chůzi, zhoršená zácpa a pokaždé, když si stoupnu, tak musím čůrat - je jedno jestli po pěti nebo padesáti minutách. :D

Kvůli zácpě jsem navštívila homeopatku a musím zaťukat - ale zlepšilo se, taky mi dala od několika léků pomáhajících při porodu pár kuliček, ať je mám u sebe - kdyby tohle a tamto, mám jí zavolat až začneme a poradí co si z nich vzít, tak z toho mám dobrý pocit.

Klučík v pupíku je pěkný macek, má dle UTZ necelá tři kila, já nahoře skoro patnáct, takže už větší pohyby cítím hodně silně, kopání do žeber skoro bolestivě, ale modřiny žádné. :)

Na žáhu zatím pomáhá plnotučné mlíčko z farmy - ale taky mě to neobtěžuje každý den, takže to jde. Těším se co bude dál. Když už jsme takoví velcí kluci, tak bych klidně šla rodit i dříve, ale asi to není na mně. :)
2 poděkování
jaja_13  2. bře 2017

Hrozící předčasný porod 34+4

Ahoj všem, šla jsem v úterý na běžnou kontrolu, břicho mě nějak nebolelo, ale malá se dost mlela, takže určitě tlaky byly, ale nic, co by mě děsilo. Natočili mi monitor a když ho Dr. viděl, sáhl do mě a zavelel okamžitou hospitalizaci. Na monitoru se ukázaly kontrakce a branka se otevírala. Protože to je ještě dost brzy (váha 2,5kg už by celkem šla, ale dýchání není ještě vyvinuté) budu tady ležet do soboty a odpočívat.

Dostávám léky a jako by se zastavil čas. Doma si musí poradit (čeká tam synek 3r. a měly v následujících 14 dnech vrcholit přípravy na příchod malé), ale maličkou musíme v bříšku ještě pozdržet. Pohyby cítím stále, zatím se nepřetočila, leží teď vodorovně, tak uvidíme, co nás čeká.

Všem maminkám těhulkám přeji hodně zdraví!!
2 poděkování
hanysek_cz  27. únor 2017

Je to úplně jiné než poprvé:)

Tohle je moje druhé těhu. První bylo před více jak 11-ti lety, takže je pravda, že mi utkvěly v hlavě spíše ty ošklivé věci, než hezké.

První těhu s klukem mě pálila žáha, měla jsem křečové žíly, oteklé nohy, ale byla jsem neuvěřitelně aktivní, všechno jsem snědla, ujížděla jsem na špenátu, který jsem do těhu nemohla ani cítit. :-D

Zatímco teď nemám chuť vůbec na nic. Zato žádné otoky, žádné pálení žáhy, ale jsem pořád unavená, vyjdu na procházku a jsem zadýchaná po pár krocích. Taky mě po chvilce chůze začne tvrdnout břicho a píchat čípek. Železo beru sporadicky, pač se zácpou po něm a hemoroidy už je to k nevydržení. Nahoře 15kg.

Na miminko vše přichystáno, teda myslím. :D Už jen kadeřníka zařídit a můžeme rodit, malá už měla před 14-ti dny 2453g, tak teď už se bude chýlit ke 3kg, jak říká moje přibírání.
2 poděkování
makymak  16. únor 2017

Prohlídka porodnice

Mimčo se konečně přetočilo hlavou dolů, takže už není příčně. Jeli jsme se podívat na prohlídku porodnice, bylo určitě dobrý vidět to ještě před tím, než tam pojedu porodit, myslím, že jsem o trochu klidnější. Začala jsem prát a žehlit výbavičku, je to sranda ty pidi oblečky. :)
1 poděkování
33lucik  14. led 2017

35. týden naší Klaudinky v bříšku

Jediné, co mě zatím tíží jsou šílené bolesti zad. Miluji, když malou cítím, jak se v bříšku vrtí. 😊 Otoky naštěstí žádné, malá je otočená hlavičkou dolů. Dnes je i můj první den na mateřské. 😀 Zadýchám se už jen při oblékání. 😀
4 poděkování
drevokocrum  28. lis 2016

Bolesti

Tak 35 tt prožívám velmi intenzivně. V noci se stále budím. Skončím tak 10x na wc, takže spánek v noci skoro nulový. Malej mi v břiše tancuje snad zumbu a tango. Pohyby cítím celý den a i v noci okolo jedné. Takže si to vysloveně užívám. Pohyby silné a bolestivé. Hlavičku má stále nahoře. Lékař mi řekl, že musím hodně chodit, což se snažím, ale večer si myslím, že mi ty nohy snad upadnou. Zadýchávám se, žáha mě pálí jako blázen a to snad po všem. Už se těším až bude mrňousek na světě a opadne alespoň toto.
1 poděkování
shi_sha  20. lis 2016

35. týden

Musím říct, že se mi to začíná táhnout ty týdny. Samozřejmě si užívám každý pohyb mimíska, ale už to není taková legrace, hlavně když má škytavku. :) Spánek taky pomalu nevím, co je. Spím maximálně dvě hodiny v kuse, pak se musím jít najíst. I slabší poslíčky jsem si prožila, dokonce mě to jednou i vzbudilo. K doktorce jdeme až příští týden, jsem zvědavá, co mi řekne.

Jinak mám vypráno i vyžehleno 3/4 výbavičky, a nemůžu se vynadívat na ty malé věcičky. :)
0 poděkování
efulin  2. lis 2016

35. týden, 2. těhotenství

Myslím, že tentokrát by mohlo být miminko otočené do správné polohy a modlím se, aby tomu tak bylo a tentokrát šlo na svět přirozeně. Občas mne už začíná pobolívat jizva po sekci, kterou přišla na svět prvorozená před 2,5 rokem. Čekám, kdy to začne opravdu bolet, jak některé popisují.

Jinak je to docela dobré, když nepočítám zadýchávání se, pálení žáhy, zácpu či špatné spaní. Beru to jako trénink na dobu, kdy bude dítě na světě. :-) Mívala jsem před prvním těhotenstvím piercing v pupku a tentokrát to fakt skoro vypadá, jako by ta jizvička po něm měla prasknout. :-D No, snad se moc neroztáhne a nezůstane mi nějaká ošklivá památka. Křečové žíly po 1. těhotenství se zhoršily, ale zatím nebolí. Je to hodně i tím, že na rozdíl od minule si mohu sednout, lehnout, stoupnout, projít se jak chci a kdy chci. Teda pokud zrovna dcera dovolí.
2 poděkování
falomka  27. říj 2016

Náš 35.tt

Už minulý týden se Dr. nezdál můj tlak 133/83, tak jsem si ho šla po týdnu přeměřit a žádna změna k lepšímu, takže dieta a po víkendu znovu přeměřit a asi si půjdu lehnout do nemocnice. :-| Jinak spí se mi na prd, jak kvůli věčnýmu čůrání, tak kvůli omezenýmu výběru poloh. Žáha pálí dost, zadýchávám se při pohybu. Jediný, co mě ještě nepotkalo, jsou poslíčci. :-D

Tak snad to doklepeme zdárně do konce!
0 poděkování
karca7  10. říj 2016

Ještě to jde :)

Nás trápí horší spánek, v noci se budím zpocená a pravidelně pořádám výlety za mým teď nejlepším kámošem - wc. :) Pálení žáhy se mi zatím vyhýbá, otok končetin též, já si asi vlastně nemůžu stěžovat. Anička v bříšku dost často tancuje pogo, ale zdá se, že moje děloha je pevnější než skála! :) Výbavička pořízena, ještě doprat pár věcí, sbalit do porodnice a už jen čekat. :)

Pořád tomu ještě nemůžu uvěřit!!
2 poděkování
gabiatom  8. čer 2016

35tt už jsem v nemocnici...

Naše dvojčátka se v sobotu stranově pretočila, hlavičkama jsou pořád dolů, jen si vyměnila strany. Myslela jsem, že už rodím jak mi bylo zle a ty bolesti...!!!

Takže jsem 4. den v nemocnici a už tu budu do porodu. Adámek ma 3,1 kg a Emička 3 kg. Asi mi to bříško upadne. :-)
8 poděkování
nikodim  1. čer 2016

Únava ale radost

Včera mi odtekla hlenová zátka, takže se tělo čim dál tím více chystá na den D. K doktorovi jdu až za týden, tak uvidím co čípek. Doteď byl OK.

Poslíčci jsou kolikrát k nevydržení a bolí, jediné, co pomáhá je teplá voda. A jak na potvoru se nám rozbil bojler. :-D

Jinak vše nakoupeno a nachystáno, do skříně naskládáno ;-) a už mě čeká jen matrika.

Alespoň se mohu povalovat. Protože jsem malá a mimčo me hodně tlačí. Každé kopnutí i ten tlak hlavičky. A vysilují mě ti poslíčci. Ale překvapivě z porodu strach nemám a naopak se těším. Sice to bude bolet, ale co... :-D
4 poděkování
lusesita25  1. čer 2016

35tt+0

Tak už i mě to potkalo. Pálení žáhy mě naštěstí potrápilo zatím jen 2x, ale jako spaní přes noc pomalu nehrozí. Když už tedy usnu, tak následuje probuzení ve vlastním potu a můžu se jít znovu osprchovat. Naštěstí mě zatím otoky netrápí, ale už mě začínají bolet kyčle a v podbřišku.

Uvidíme, co mě ještě potká, než spolu dojdeme do finiše. :-)
1 poděkování
martanka007  4. kvě 2016

Vše v pořádku :-)

V tomto týdnu těhotenství jsem hned první den byla na kontrole u lékařky. Chlapeček odpovídá týdnu těhotenství, ve kterém jsme a je v pořádku. Při kontrole jsem dostala papír na mateřskou, na kterou jsem hned nastoupila, takže už si užívám zasloužené volno. Určitě se nenudím, chystám věci pro chlapečka a uklízím. Na odpočinek mi nezbývá moc času. Taky ještě dokupuji poslední nezbytnosti.

V průběhu tohoto týdne jsme byli s mužem na opožděné svatební cestě a ani procházky mi nedělaly problémy. Spí se mi dobře, je mi celkově moc fajn.
0 poděkování
milena_v  18. dub 2016

Hrozící předčasný porod ve 35tt

Ve 34tt jsem byla hospitalizována do nemocnice kvůli odchodu hlenové zátky, zkrácenému čípku na 15 mm (CS 7-8), a tím pádem hrozícímu předčasnému porodu. Vše mě vyděsilo.

Dostala jsem kortikosteroidy na maturaci plic, gynipral a magnesium. Čípek jsem měla téměř celé těhotenství měkký, ale cítila jsem se dobře.
Poslední týdny mě píchá za stydkou sponou, takže mi nevyhovovaly ani krátké a nezbytné cesty do obchodu.

Teď začínám 35tt a jsem doma, kde se snažím jen ležet, abychom porod co nejvíce oddálili. Přesto někteří doktoři říkají, že i v tomto stavu se dá přenášet. Miminko má asi 2,2 kg, tak už není úplně malinké. Přesto doufáme, že si v bříšku ještě nějaký týden rád počká. ;)

Takže těhulky, užívejte si ten konec, pokud to jde! :)
2 poděkování
pavlas1984  22. bře 2016

Hezký

Tak začínám 35. týden, každý pohyb miminka mě bolí, protože mám malinké bříško, tak je tam mrňouskovi asi dost těsno :-) , ale při každém jeho kopnutí cítím, jak ho miluju. :-)

Všem maminkám doporučuju nepřehánět to s prácemi a pořádně si to užívat. Za chvilku to máme za sebou a už je pomazlíme ty naše prďolky. :-)
4 poděkování
aguagulka  24. únor 2016

Vše zařízeno....

Všechno už máme doma připravené a nachystané, tedy kromě sbalených věcí do porodnice - tam se ještě nechystám. :-)

Jsem ráda, že jsem nic nepodcenila a ode dneška si můžu naplno užívat mateřské dovolené! :-D
2 poděkování
clatterka  7. únor 2016

Zatím si stále užívám

Celé těhotenství jsem doma, je rizikové, čekám dvojčátka. Střídavě nemůžu spát nebo se mi naopak spí krásně. Bohužel mě teď začly nesnesitelně svědit ruce a nohy. Musela jsem navštívit kožní, tak mě vybavila mastičkami, ale s upozorněním, že ne vše je vhodné pro těhotné, tak užívat opravdu v kritických situacích.

Jinak si užívám každý pohyb obou mrňousků a těším se, až si je pochovám.
2 poděkování
katkacze  6. únor 2016

Úžasný

Mě se i tohle období hodně líbí.

Čekám na každý pohyb miminka. Je to nádherný. Sice mám oteklé ruce (prsty a dlaně) a nepřetržitě mě brní již nějaký ten týden. Žáha se ozvývá už každý den a bříško mi tvdne častěji. Ale i tak si to užívám. Jo a také se mi hůře spí jako většině maminkám. To všechno mi nevadí, protože je v bříšku malá Anežka.

I tak se ale nejvíc těším až bude malá na světě a já jí konečně budu moct opusinkovat. :-) :-) :-) :-*
5 poděkování
martivaloskova  1. únor 2016

V pohodě :-)

Zrovna procházím 35tt a až na občasné silné poslíčky většinou v noci je to v pořádku. Partner mi každý den masíruje záda a občas nohy tak si ani nemůžu stěžovat na bolest. Těhotenství si užívám, ale taky se neuvěřitelně těším na mrňouska, vždyť už to je za pár... :-)
4 poděkování
katerinasandova  11. led 2016

Krásné :)

Já teda naštěstí problémy s otékaním končetin nemám, jediný můj problém je každodenní večerní pálení žáhy (ale nic proti tomu nedělám, protože jíst prostě chci..). Bolí me pod prsy jakoby žebra, hýbání miminka je vtipné a nijak zvlášt bolestivé. Začínají spíš problémy s nespavostí, stále se opakující sny (kravinky, plínky, objednané zboží pro dítě, atd.. nic o porodu teda většinou díky Bohu). :-)
3 poděkování
bybett  5. pro 2015

Trápení

Začala jsem 35tt. Je pravdou, že ke konci těhotenství už to není žádná sranda, malá už má 2250g, je velká a každý pohyb opravdu bolí. V noci se pravidelně budím na wc, ale budím se i proto, že nemohu prostě vydržet v jedné poloze. Přestávají mi vyhovovat i boky. Břicho několikrát za den tvrdne a je opravdu poznat, že porod se blíží.

Ostatním maminkám přeji hodně trpělivosti a sílu přežít poslední týdny 2v1 co nejvíc v pohodě. Odpočívejte co nejvíc to jde, a to nejlépe v hlubším sedu. To je snad jediné, co u nás ještě prochází. Hezký zbytek těhotenství přeje Bety.
1 poděkování
kac97  6. říj 2015

Bolest, samá bolest.

Právě prožívám tento týden těhotenství a můžu říct, že pro mě je to za trest. Už se těším na ten konec!

Maličký má už dost málo místa, proto mě každý jeho pohyb bolí. Špatně se zvedám z postele. Bolí mě záda, otékají mi nohy a ruce. Sotva ujdu nějaký ten metr, tak se musím zastavit a pořádně se nadechnout. Doufám, že další týdny to nebude stejné.
2 poděkování