Poloha plodu

Poloha plodu se liší v závislosti na pokročilosti těhotenství. Zatímco v první polovině gravidity se miminko pohybuje po děloze vcelku volně, neboť zatím není příliš velké a zároveň zde má dostatek plodové vody2, v druhé části se jeho pozice tak často nemění.

První pohyby obvykle nastávající maminka zaznamená okolo 20. týdne těhotenství24. Někdy mezi 32. - 34. (ale může to být dřív i později) týdnem těhotenství se poloha dítěte stabilizuje a poté se již zpravidla nemění.

Poloha plodu do značné míry ovlivňuje průběh porodu29, délku první doby porodní (dobu rotačního pohybu hlavičky miminka v porodních cestách), míru porodních bolestí10, vhodnost poloh při porodu11 a také indikaci císařského řezu81. Až na určité výjimky ale poloha plodu neovlivňuje průběh těhotenství.

Poloha plodu je určena vztahem podélné osy plodu k podélné ose dělohy, umístěním plodu vzhledem ke stranám dělohy a naléháním plodu na děložní hrdlo. Ve třetím trimestru13 má plod v děloze obvykle takovou pozici, kdy zabírá co nejméně místa. Je fyziologicky stočený do klubíčka, hlavička je skloněna k hrudníku, záda jsou ohnutá, nohy jsou skrčené k bříšku a paty směřují k zadečku.

Polohu plodu zjistí lékař při ultrazvukovém vyšetření.

Poloha podélná hlavičkou

Podélná osa plodu je rovnoběžná s podélnou osou dělohy, na děložní hrdlo symetricky naléhá hlavička miminka. Jedná se o fyziologickou a nejčastější polohu, vyskytuje se při 96,5 % těhotenství.

  • postavení levé přední: záda miminka směřují k levé přední straně dělohy, vyskytuje se v 60 - 65 % těhotenství, při porodu hlavička rotuje v oblouku 45°, přirozený porod obvykle probíhá bez komplikací a bývá nejméně bolestivý,
  • postavení pravé zadní: záda miminka směřují k pravé zadní straně dělohy, vyskytuje se ve 25 - 30 % těhotenství, při porodu hlavička rotuje v oblouku 135°, porod proto obvykle bývá delší, často s křížovými bolestmi, je velmi důležité, aby si žena mohla vybrat polohu při první i druhé době porodní, mezi nejvhodnější polohy při porodu11 se řadí poloha vestoje, případně na čtyřech, pokud si maminka potřebuje odpočinout nebo ulevit křížovým bolestem, postupu porodu většinou pomáhá houpání se v bocích, kroužení s podsazenou pánví (jako při břišních tancích) nebo hopsání na gymnastickém balónu,
  • postavení pravé přední: záda miminka směřují k pravé přední straně dělohy, vyskytuje se v 5 % těhotenství, při porodu hlavička rotuje v oblouku 45°, přirozený porod obvykle probíhá bez komplikací a taktéž bývá nejméně bolestivý,
  • postavení levé zadní: záda miminka směřují k levé zadní straně dělohy, vyskytuje se v 5 % těhotenství, při porodu hlavička rotuje v oblouku 135°, porod obvykle bývá delší, často s křížovými bolestmi, je velmi důležité, aby si žena mohla vybrat polohu při první i druhé době porodní, mezi nejvhodnější polohy při porodu11 se řadí poloha vestoje, případně na čtyřech, pokud si maminka potřebuje odpočinout nebo ulevit křížovým bolestem, postupu porodu většinou pomáhá houpání se v bocích, kroužení s podsazenou pánví (jako při břišních tancích) nebo hopsání na gymnastickém balónu.

Poloha podélná koncem pánevním

Podélná osa plodu je rovnoběžná s podélnou osou dělohy, na děložní hrdlo symetricky naléhá zadeček miminka (90% případů) nebo jeho nožičky. Jedná se rovněž o fyziologickou polohu, ale má vyšší riziko výskytu komplikací při přirozeném porodu koncem pánevním13. Vyskytuje se ve 3 % těhotenství a její příčiny jsou objasněny pouze asi u pětiny případů. Jedná se o anomálie dělohy, děložní myomy, vcestnou placentu, nedostatek nebo nadbytek plodové vody2, úzkou pánev rodičky, krátký pupečník či vývojové vady plodu.

Poloha šikmá nebo příčná

Jedná se o patologické polohy, vyskytují se přibližně v 0,5 % těhotenství.

  • poloha šikmá: podélná osa plodu a podélná osa dělohy svírají tupý úhel, tato poloha je obvykle přechodná, při nástupu kontrakcí33 se obvykle miminko stočí do polohy podélné, málokdy do polohy příčné, hlavička nebo zadeček miminka na hrdlo dělohy nenaléhají symetricky, mohou naléhat malé části plodu (ručička, nožička, pupečník) a hrozí jejich vyhřeznutí nebo předčasný odtok plodové vody, těhotná žena by tedy měla být od 37. týdne těhotenství29 hospitalizována a sledována, v menším množství případů jsou objasněny příčiny této polohy (anomálie dělohy, vcestná placenta, nadbytek plodové vody, vývojové vady plodu),
  • poloha příčná: podélná osa plodu je kolmá na podélnou osu dělohy, tato poloha je indikací k císařskému řezu81, na děložní hrdlo nenaléhá hlavička ani hýždě miminka, mohou naléhat malé části plodu (ručička, nožička, pupečník) a hrozí jejich vyhřeznutí nebo předčasný odtok plodové vody, těhotná žena by tedy měla být od 37. týdne těhotenství hospitalizována a sledována, v menším množství případů jsou objasněny příčiny této polohy (anomálie dělohy, vcestná placenta17, krátký pupečník1, velká hybnost plodu v děloze, vývojové vady plodu).

Poloha plodů při vícečetném těhotenství

Mohou se vyskytnout různé kombinace poloh plodů v děloze. Více se dočtete v článku Dvojčata.

Možnosti otočení miminka do polohy podélné hlavičkou před porodem

Více o tomto lékařském postupu i o alternativních radách pro přetočení miminka hlavičkou dolů se dozvíte v hlavním článku Obrat vnějšími hmaty14.

Více o poloze plodu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.porodnice.cz
  2. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Poloha,_postavení_a_držení_plodu
  3. http://pregnancy.about.com/od/laborbasics/ss/fetalpositions.htm
  4. http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/leopoldovy-hmaty-3

Hodnocení a zkušenosti s polohou plodu

Máš zkušenost s polohou plodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jitulka89  20. črc 2020

Poloha KP zakončená CS

Dcera byla celé těhotenství KP. Bylo mi jasné, že k tomu má nějaký důvod. Pořád jsem poslouchala, jak se určitě ještě otočí atd., ale bylo mi jasné, že to tak nebude. První dceru jsem porodila přirozeně, a tak se to ve mě dost pralo, jestli si vybrat sekci nebo to risknout, ale měla jsem v sobě takový pocit, že bude lepší ten císař. Nakonec se při císaři ukázalo, že dcera měla 2x pevně omotaný pupečník kolem krku, takže moje intuice i rozhodnutí bylo správné. Raději nechci ani domýšlet. jak by dopadl pokus o přirozený porod...
kaccistar  17. pro 2017

Obrat zevními hmaty

Naše mimi bolo ešte v 37. týždni hlavičkou dole a nič nenasvedčovalo tomu, že sa ešte otočí inak. Chcela som rodiť prirodzene a tak som sa objednala do Příbrami na obrat. Pani doktorka Benešová bola super, obrat rýchly, bez problémov. Bol to trochu tlak, ale žiadna bolesť. Cez noc si ma nechali v nemocnici, robili kontrolné monitory a utz. Nie je sa čoho báť, doporučujem.
maivana  7. bře 2017

Dopadlo to dobře

V prvním těhotenství byla dcera nachystaná pěkně hlavičkou dolů. Druhé dvojčecí těhotenství bylo jedno mimčo hlavičkou dolů a druhé příčně, nikdo tomu nevěřil, ale nakonec se otočilo 14 dní před porodem cca v 35 tt, takže se mi poštěstilo je porodit přirozeně.
1 člověk považuje za užitečné
obyvatelka  1. pro 2016

Poloha koncem pánevním

Někdy od 32.tt ultrazvukové vyšetření ukazovalo, že prcek je koncem pánevním, krásně naléhal zadečkem. Vzhledem k tomu, že i já jsem narozená přirozeně koncem pánevním, tak jsem si říkala, že i prcek pro to má nějaký důvod. Obrat zevními hmaty jsem odmítla, akorát jsem zkusila homeopatika a akupunkturní body, aby se prcek otočil, ostatní "osvědčené" rady mi přišly dost ujeté, takže jsem je ani nezkoušela. Nicméně prcek se odmítl otočit, celou dobu byl krásně zadečkem, takže jsem se rozhodla pro přirozený porod s tím, že přinejhorším to dáme císařem.

Porod byl komplikovaný, ale ne kvůli polohy plodu, nicméně narodila se nám krásná a zdravá holčička a to je důležité! :-) Jsem ráda, že jsem do toho šla a nedala na všechny ty sýčky kolem, kteří mě strašili, jak je to neporoditelná poloha a jak hrozně riskuju život svého dítěte. Vzhledem k tomu, že jsem ten porod konzultovala s několika různými lékaři a všichni se shodli na tom, že se to dá normálně porodit a není to rizikové, jsem do toho šla s tím, že to spolu s prckem zvládneme. :-)
3 lidé považují za užitečné
jankavranova  4. črc 2016

Bobulka hlavou naroru

Dnes na kontrole v RP, doktor opět konstatoval KP s tím, že už se prý nepřetočí, protože tam má už málo místa. Ale rodit, pokud půjde vše dobře, bych prý mohla přirozeně, jenže já se porodu KP bojím. :-(
Jinak se boulí v podbřišku, kope do močáku a občas zamává i ručkou kolem pupíku.
1 člověk považuje za užitečné
panihk  6. bře 2016

Napínala nás dlouho

V prvním těhotenství jsem se dlouho bála, co bude, protože až do posledních týdnů byla malá koncem pánevním. Otočila se až ve 38. týdnu, přitom rozhodně nebyla žádný prcek, narodila se s 3,7 kg, a břicho jsem nijak obří neměla.

Takže jestli vás doktoři straší císařem od 30. týdne, protože je miminko hlavičkou nahoru, neztrácejte naději, otočit se vážně může až na poslední chvíli.
1 člověk považuje za užitečné
veroushek  7. únor 2016

Miminko otočené už 23. týden

Miminko se mi otočilo už 23. týden, což moji gynekoložku nepřekvapilo. Mám dvě dělohy a prostory, které jsem miminku poskytovala, byly menší. V té poloze mi krásně vydrželo až do porodu, jen se překulovalo z jednoho boku na druhý bok.
adenka84  6. led 2016

Obě děti ve správné poloze, ale obě narozené sekcí

Obě děti jsem měla hlavičkou dolů, ale obě se nakonec narodily císařským řezem.

Moc jsem si pokaždé přála rodit klasicky, bylo mi to vždy i slibováno, ale vždy na poslední kontrole bylo vše špatně. Mám příliš ouzkou pánev, za obě těhu se mě ani trochu neroztáhla, dítě větší jak 3 kg jsem dle lékařů neměla šanci protlačit. V lepším případě by to skončilo dle nich klešťovým porodem a v tom horším by šlo o naše životy.

Jde u mě o tzv. kefalopelciký nepoměr, tzn. nepoměr plodu vůči velikosti pánve.
blaablaablaa  5. led 2016

Poloha KP

Okolo 32. týdne mi doktor řekl, že malý se stále netočí hlavou dolů. Byla jsem trochu nešťastná, protože jsem docela malá, syn byl odhadován jako velké miminko, docela mi zamotalo hlavu, jak to bude u porodu.

Nakonec se umoudřil a otočil se, ale ani nevím kdy, protože jsem nepozorovala žádnou gymnastiku. Je ale pravda, že jsem něco začala tušit ve chvíli, kdy mě přestalo tlačit pod žebrem a přestala mě tolik pálit žáha - jak mi tlačil hlavičkou do žaludku, tak to bylo peklo. :-)
iviska  10. črc 2015

Poloha KP

Od 28tt mě doktorka upozorňovala, že dítě je v děloze koncem pánevním. Chodila jsem pravidelně na těhotenské cvičení, kde pak se mnou sestra cvičila cviky pomáhající k otočení miminka. Cvičila jsem pravidelně, každý den 10 minut. Bohužel se malá neotočila a já rodila KP. Po porodu mi lékař řekl, že by se ani neotočila, že jsem měla minimum plodové vody.
loupacek  7. čer 2015

Gymnastka v břiše

Dle článků miminko zaujímá polohu k narození tak do 36tt. Mně se od 36tt začala dcera točit. Nejdříve KP. V průkazce doktor výrazně poznamenal, že je dítě KP. Pobavili jsme se o přirozených porodech KP a moc mě potěšil, že proti nim nic nemá, že by hned neřezal. Že je to sice méně častá poloha, ale pořád přirozená.

Za další dva týdny už byla ale holčička příčně hlavou vpravo, zadkem vlevo. Těsně před termínem ultrazvuk pro kontrolu velikosti (kvůli cukrovce) a i kvůli poloze. Holčička pro změnu hlava vlevo, zadek vpravo. Následoval víkend a v pondělí jsem nastupovala do porodnice s tím, že se provede předoperační vyšetření, a ještě ten den nebo další sekce. Kontrolní ultrazvuk a holčička spořádaně hlavou dolů.

Od té doby věřím, že dítě, které už někdy hlavou dolů bylo, se prostě vrátí, až bude jeho čas.
3 lidé považují za užitečné
canova  2. čer 2015

KP

Prvního syna jsem rodila přirozeně v 37tt.
Když jsem čekala dceru, od začátku bylo něco... krvácení, špinění, těhotenská cukrovka, návaly, otoky. V 35tt mi dr. řekla, že je malá stále KP, tak si říkám - to by ještě tak chybělo. Doufala jsem, že se ještě otočí. Za týden jsem měla dojít znova. To mi moje dr. udělala monoitor, něco se jí nezdálo, tak mě poslala do porodnice, kde byl už monitor lepší, a já se objednala na otočení miminka, i když jsem měla strach. Na otočení jsem měla jít 1.srpna 2014. Dcera se ale rozhodla sama a narodila se 31.7.2014 v 36tt císařským řezem. Bála jsem se rodit přirozeně a po rozhovoru se sestřenicí, která je PA, jsem se rozhodla pro císař. Manžel byl po celou dobu se mnou.
1 člověk považuje za užitečné
alunka001  1. čer 2015

Konec pánevní

Do 30 tt,kdy jsem šla na velký UTZ, byl malý v příčné poloze. Najednou ve 32 tt byl konec pánevní. Můj gynekolog je super člověk a vysvětlil vše, co bylo potřeba, a dokonce i podporoval v přirozeném porodu. Já se začala zajímat, kde by se tento porod dal uskutečnit. Našla jsem 2 porodnice a smiřovala se s tím, že to oba zvládneme a vše bude ok. Ve 36+0, kdy mě chtěl Dr. předat porodnici z důvodu KP, udělal UTZ a jaké bylo překvapení, když na nás na UTZ vykoukla v pánvi hlavička. :-)
Od té doby se drží hlavičkou dolů a věřím, že těch pár dní do porodu tak již zůstane. :-)
1 člověk považuje za užitečné
klarina_f  7. dub 2015

Miminko ví proč

43 dnů do TP a malá koncem pánevním. Nakonec se z ničeho nic, sama od sebe otočila. Chodila jsem pravidelně plavat, takže to tomu možná pomohlo. Malá se narodila s pupečníkem kolem krku, takže věřím, že sama věděla, kdy se otočit.

Každopádně doporučuji maminkám moc nečíst a brát to selským rozumem, že miminko ví proč. Chce to dobrého gynekologa, který nebude strašit. Já jsem holka krev, mlíko, po prvním porodu jsem už měla, takže mi Dr. řekl, že podle váhy mimča by mě nechal rodit přirozeně a já souhlasila. Nakonec to nebylo potřeba. :)
1 člověk považuje za užitečné
hanncca  7. dub 2015

Oba hlavou dolů

Oba synové byli moudří, byli hlavičkou dolů a rodila jsem přirozeně. Nicméně jsem vždy tvrdila, že i kdyby byli KP, že bych zkusila přirozený porod, bojím se narkózy...
dexin  13. bře 2015

Poloha plodů, když jsou dva :)

Porodila jsem přirozeně dvojčata. První záhlavím a druhé koncem pánevním, i přesto, že celé těhotenství mělo příčnou a šikmou polohu. Tuto zprávu píšu hlavně proto, abych dodala odvahu maminkám, které nemají odvahu nebo si nevěří, že takto nelze děti přirozeně porodit.
8 lidí považuje za užitečné
hubertka  12. bře 2015

Prostě KP

Náš prcek (nyní ještě v bříšku) se rozhodl, že se prostě neotočí. Zkoušela jsem kočky, ale marně. Jsem po operaci slepáku v 5. měsíci, hojení pooperační rány se docela protáhlo, takže si myslím (i pár porodních asistentek), že se neotočil proto - kvůli jizvě. Možná je to nesmysl, možná ne. Od té operace je na levé straně břicha, asi napravo fakt není místo. Rodit KP se mi příčí, nevím proč, takže mě čeká sekce, ale nevadí mi to. :-)
1 člověk považuje za užitečné
dora13  9. bře 2015

Cestovatel

Náš chlapeček byl už v děloze velice aktivní miminko, otáčel se rád a často a vlastně na každé kontrole měl jinou polohu -- 16tt hlavičkou dolů, na UTZ ve 20tt byl koncem pánevním, 24tt ležel napříč a ve 28tt mi lékař do průkazky rezignovaně napsal "poloha nestálá". Byla jsem z toho trochu nervozní, chtěla jsem rodit přirozeně, ale gynekolog mě ubezpečil, že času na otočení má ještě spoustu.
Nakonec to dopadlo dobře - na UTZ ve 32tt byl hlavičkou dolů a tak už i zůstal. :-)
veroniquecz  9. bře 2015

Snad se otočí....

Aktuálně jsem 29+6 a naše malá princezna je usazená příčně a nějak se jí nechce točit. Podle paní doktorky máme ještě chvíli čas, tak si snad dá říci. Jinak mě čeká plánovaný císařský řez.
zulitvi  16. únor 2015

Neotočil se

Malej byl od 20.tt otočený hlavičkou nahoru. Měla jsem celkem malé bříško a i on měl tedy málo místa. Cvičila jsem kočičí hřbety, ležela s vyvýšenou pánví, svítila jsem prckovi baterkou, manžel na něho mluvil a on se stejně neotočil. Dokonce si seděl pěkně blbě na noze, takže bych mu přirozeným porodem nožku zlomila. 3 dny před termínem jsem podstoupila plánovaný císařský řez.
marticep  15. únor 2015

Konec pánevní

Můj syn byl v břiše velký čipera, moc jsem toho díky jeho prostocvikům nenaspala, ale hlavou dolů se mu prostě nechtělo. Nijak jsem to nehrotila, na kontrole se mě gynekolog ptal, jestli bych chtěla rodit koncem pánevním. Ikdyž jsem věděla, že taková hrdinka nejsem, pila jsem si svůj maliník a nabobtnalé lněné semínko, dokonce jsem se odhodlala k masáži hráze, o Epi- no apod. jsem neměla ani tušení. Když se ani o Vánocích synáček nechtěl otočit, začali mi plánovat sekci. Přidal se mi k tomu bohužel můj dlouhodobý problém - herpes genitalis, takže už nebylo co řešit a pokusy o otočení miminka se tudíž ani nekonaly, za což jsem byla ráda.

To jediné mě snad děsilo, že mi někdo bude tlačit na břicho apod... Brala jsem to tak, že to není nic špatného, že to prostě tak asi má být, nehroutila se z toho, naopak mě paradoxně uklidňovala ta vidina přesného termínu porodu.
rosaleen  13. únor 2015

Poloha koncem pánevním celou dobu těhotenství

Na svůj první porod jsem se moc těšila, velmi brzy zakoupila maliník, lněné semínko a Epi-no. Ovšem při každé kontrole u Dr. byla dcera koncem pánevním a nikdy jinak. Tak nějak jsem vnitřně tušila, že to tak asi i zůstane, byla málo pohyblivá a moc nekopala, záviděla jsem maminkám okolo kopanečky a boule na bříšku. Každopádně jsem ale vyzkoušela různé cviky na přetočení, ale bylo mi po tom akorát špatně, takže jsem toho nechala. Manuálního přetočení jsem se bála, viděla jsem na youtube video a přišlo mi to celkem drastické.

Brala jsem to tak, že pro to asi má miminko nějaký důvod, proč se neotáčí, maliník a lněné semínko jsem rozdala, Epi-no prodala a nechala si naplánovat císařský řez. Beru to tak, že to tak mělo být, a důležité je, že se dcera narodila zdravá.
opravdova_luzy  11. únor 2015

Poloha příčná

Na poradně ve 31. tt mi bylo řečeno, že si ta naše malá hoví v poloze napříč. :-S Dnes, ve 35. tt už ji mám naštěstí hlavičkou dolů, a tak doufám, že v této poloze vydrží až do porodu.
Když to ale srovnám, tak pohodlnější pro mě bylo, když si tam ležela napříč, protože teď mě kope nohama někde mezi plíce a hlavička (nebo něco :D) už mě dole pěkně tlačí, když si sednu na tvrdý povrch. :-S
1 člověk považuje za užitečné
ewulka88  9. únor 2015

Polohy našich dvojčat.

Od 12tt byl jeden hlavou dolů a druhý kolmo, to se postupně změnilo a od 32 tt oba hlavičkou dolů a hezký nález, takže nic nebránilo přirozenému porodu obou chlapečků. :-)
1 člověk považuje za užitečné
sariky  5. led 2015

Poloha dvojčat

Ve 38+1tt byl plod A hlavou dolů, plod B koncem pánevním, takže ideální polohy pro přirozený porod.

Ve 38+3tt jsem byla objednaná na indukci. Na ultrazvuku se ale zjistilo, že plod B se otočil do příčky a primář mi doporučil sekci.
cervenejablko  7. pro 2014

Museli ji otočit

Naše prťousková byla na kontrole ve 20 tt hlavou dolů, ale pak se jí to asi přestalo líbit, tak se mi posadila na močáku a ještě v 38. tt odmítala udělat netopýra, i když jsem se kvůli ní od 33.tt stavěla na hlavu: moxovala jsem, dělala jsem kočičí hřbety a nic. Nakonec jsem byla na obratu zevními hmaty v porodnici v Brně - Bohunicích. Nebylo to vůbec příjemné a dost to bolelo, ale pro mě pořád lepší varianta než se stresovat při porodu KP nebo případný císařský řez. Obrat se povedl a malá zůstala hlavou dolů.
2 lidé považují za užitečné
tutyfruty  5. pro 2014

Až do poslední chvilky seděl na placentě

Celé moje těhotenstvi byl prcek hlavou nahoře a seděl si vesele na placentě. Na poslední kontrole v 32 tt mi sestřička už říkala, že pokud se do další návštěvy neotočí, budeme pomalu plánovat císař.

No, malý se narodil o dva týdny pozděj a kupodivu hlavou napřed. :-)

Absolutně dodnes netuším, kdy se přetočil, žádné bolestivé ani výraznější pohyby v bříšku jsem necítila.
verosek  2. pro 2014

Hlavičkou dolů

Oba porody byly hlavičkou dolů.

U prvního porodu dcera nebyla úplně dorotovaná a měla u hlavičky ručku, tak bylo těžší ji vytlačit, taky si to odnesla zlomenou klíční kostičkou a já velkým šitím.

U syna to vypadalo na konec pánevní, ale stačil se naštěstí otočit, takže porod proběhl v pořádku. A v podstatě jen pár stehů.
pablinka  2. pro 2014

Změnu polohy plodu jsem cítila u obou dětí

Jak u prvního, tak i u druhého dítěte jsem cítila, že se miminko přetočilo. Bylo to někdy po 30. tt a já měla chvilku silnější bolesti a cítila jsem, že se dítě nějak zvláštně (a pro mě velmi bolestivě) uvnitř "mlelo". Na druhém velkém ultrazvuku už tedy byly děti pokaždé hlavičkou dolů. Lékařka z toho měla radost, ale také nezapomněla připomenout, že se dítko ještě může přetočit zase zpět. Naštěstí už děti tak zůstaly.
andrejka_86  1. pro 2014

Dávala jsem mu čas a dočkala se :-)

Syn byl poměrně dlouhou dobu otočený koncem pánevním, tedy zadečkem napřed. Jednou v noci jsme mu s manželem domlouvali a druhý den jsem cítila, že se uvnitř dítě hýbe trošičku jinak než by mělo. Otočení jsem cítila tedy dost intenzivně, ale jsem moc ráda za takovou bolest a přirozený porod hlavičkou napřed.
lenulab  8. lis 2014

Konec pánevní je mi asi souzen

Starší dcera byla do poslední chvíle hlavičkou dolů a pár dní před porodem se otočila na konec pánevní - následovala sekce.
Druhá se pořád měnila, na každé kontrole jinak, a já do poslední chvíle nevěděla, jak budu rodit. Posledních 14 dní už zůstala koncem pánevním - takže zase sekce.
Asi je mi to souzeno a uvidíme co nás čeká potřetí. :-)
1 člověk považuje za užitečné
hohe  6. lis 2014

Nebude viset jako netopýr :-D

Naše Anička byla svéhlavička už v bříšku. Ona prostě nebude viset jak netopýr a ne a ne a ne. :-D Nejen, že byla polohou KP, ale jednu nožičku si strčila jakoby do porodních cest, takže přirozený porod nebyl možný.

O manuálním přetočení jsem neuvažovala už z toho důvodu, že Anička nebyla nikdy hlavičkou dolů a dle mého pro to měla důvod. Císařský řez neberu jako prohru, je to porod jenom trochu jiný. Poslední dny byly pro mě krušné, protože se Anička natahovala a hlavou se mi tlačila do žaludku a ruce strkala jakoby pod žebra, proto jsem několikrát byla i na kontrole a testech s podezřením na preeklampsii. Ale vše nakonec dobře dopadlo. :-)
apacheee  5. lis 2014

Potížista v bříšku

Celé těhotenství bylo krásné a ukázkové - na UTZ po 30. tt se však ukázalo, že je ten náš malý lumpík stále hlavičkou nahoru (tušila jsem to podle pohybů). Intuice mi říkala, že se to nezmění - snažila jsem se tedy dělat první poslední, aby se otočil, ale nechtělo se mu. Začala jsem se tedy připravovat na přirozený porod koncem pánevním a smířila jsem se s tím.

Říká se, že všechno zlé, je pro něco dobré a já s tím nakonec musím souhlasit - díky tomu, že měl Eliášek hlavičku nahoře, nebyly pro mě poslední týdny těhotenství vůbec namáhavé a bolestivé :)
1 člověk považuje za užitečné
mmirunda  4. lis 2014

Do poslední chvíle hlavou nahoru

Měla jsem téměř bezrproblémové těhotenství. Celou dobu si malá v bříšku plavala jak na plovárně. Jak začala být větší a větší, začala jsem řešit její polohu v bříšku. Co kontrola, to byla koncem pánevním a já se strašně bála, že se neotočí a že budu muset rodit císařským řezem. Řešila jsem i manuální přetočení plodu, protože jsem si moc přála, rodit přirozeně. Nakonec si malá ale dala říct a konečně se přetočila ve 34tt po menší hádce s partnerem. Asi mě chtěla podpořit, udělat mi radost. Byla to už teda docela bolest a já si myslela, že snad rodím. Naštěstí malá vydržela téměř přesně do TP.
rituska88  10. říj 2014

Od 20tt konec pánevní

Náš chlapeček chtěl být hned od začátku vyjímečný, tak se rozhodl, že se prostě hlavičkou dolů neotočí. Už od 20.týdne byl při každé kontrole v poloze koncem pánevním. Poslední měsíc už se ani nedoufalo, že by se ještě otočil, takže nám naplánovali císařský řez.
kateczka  25. zář 2014

Poloha plodu koncem pánevním

Do 36.týdne jsem měla dítě v děloze otočené koncem pánevním. Podstoupila jsem manuální otočení tzv. ECV. (na youtube je spousta videí). Kdo se bojí přirozeného porodu KP a nechce císařský řez, tak vřele doporučuji. Bohužel to v ČR dělá jen pár porodnic.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce