Poloha plodu se liší v závislosti na pokročilosti těhotenství. Zatímco v první polovině gravidity se miminko pohybuje po děloze vcelku volně, neboť zatím není příliš velké a zároveň zde má dostatek plodové vody2, v druhé části se jeho pozice tak často nemění.
První pohyby obvykle nastávající maminka zaznamená okolo 20. týdne těhotenství24. Někdy mezi 32. - 34. (ale může to být dřív i později) týdnem těhotenství se poloha dítěte stabilizuje a poté se již zpravidla nemění.

Poloha plodu do značné míry ovlivňuje průběh porodu29, délku první doby porodní (dobu rotačního pohybu hlavičky miminka v porodních cestách), míru porodních bolestí10, vhodnost poloh při porodu11 a také indikaci císařského řezu81. Až na určité výjimky ale poloha plodu neovlivňuje průběh těhotenství.
Poloha plodu je určena vztahem podélné osy plodu k podélné ose dělohy, umístěním plodu vzhledem ke stranám dělohy a naléháním plodu na děložní hrdlo. Ve třetím trimestru13 má plod v děloze obvykle takovou pozici, kdy zabírá co nejméně místa. Je fyziologicky stočený do klubíčka, hlavička je skloněna k hrudníku, záda jsou ohnutá, nohy jsou skrčené k bříšku a paty směřují k zadečku.
Polohu plodu zjistí lékař při ultrazvukovém vyšetření.
Poloha podélná hlavičkou
Podélná osa plodu je rovnoběžná s podélnou osou dělohy, na děložní hrdlo symetricky naléhá hlavička miminka. Jedná se o fyziologickou a nejčastější polohu, vyskytuje se při 96,5 % těhotenství.
- postavení levé přední: záda miminka směřují k levé přední straně dělohy, vyskytuje se v 60 - 65 % těhotenství, při porodu hlavička rotuje v oblouku 45°, přirozený porod obvykle probíhá bez komplikací a bývá nejméně bolestivý,
- postavení pravé zadní: záda miminka směřují k pravé zadní straně dělohy, vyskytuje se ve 25 - 30 % těhotenství, při porodu hlavička rotuje v oblouku 135°, porod proto obvykle bývá delší, často s křížovými bolestmi, je velmi důležité, aby si žena mohla vybrat polohu při první i druhé době porodní, mezi nejvhodnější polohy při porodu11 se řadí poloha vestoje, případně na čtyřech, pokud si maminka potřebuje odpočinout nebo ulevit křížovým bolestem, postupu porodu většinou pomáhá houpání se v bocích, kroužení s podsazenou pánví (jako při břišních tancích) nebo hopsání na gymnastickém balónu,
- postavení pravé přední: záda miminka směřují k pravé přední straně dělohy, vyskytuje se v 5 % těhotenství, při porodu hlavička rotuje v oblouku 45°, přirozený porod obvykle probíhá bez komplikací a taktéž bývá nejméně bolestivý,
- postavení levé zadní: záda miminka směřují k levé zadní straně dělohy, vyskytuje se v 5 % těhotenství, při porodu hlavička rotuje v oblouku 135°, porod obvykle bývá delší, často s křížovými bolestmi, je velmi důležité, aby si žena mohla vybrat polohu při první i druhé době porodní, mezi nejvhodnější polohy při porodu11 se řadí poloha vestoje, případně na čtyřech, pokud si maminka potřebuje odpočinout nebo ulevit křížovým bolestem, postupu porodu většinou pomáhá houpání se v bocích, kroužení s podsazenou pánví (jako při břišních tancích) nebo hopsání na gymnastickém balónu.
Poloha podélná koncem pánevním
Podélná osa plodu je rovnoběžná s podélnou osou dělohy, na děložní hrdlo symetricky naléhá zadeček miminka (90% případů) nebo jeho nožičky. Jedná se rovněž o fyziologickou polohu, ale má vyšší riziko výskytu komplikací při přirozeném porodu koncem pánevním13. Vyskytuje se ve 3 % těhotenství a její příčiny jsou objasněny pouze asi u pětiny případů. Jedná se o anomálie dělohy, děložní myomy, vcestnou placentu, nedostatek nebo nadbytek plodové vody2, úzkou pánev rodičky, krátký pupečník či vývojové vady plodu.
Poloha šikmá nebo příčná
Jedná se o patologické polohy, vyskytují se přibližně v 0,5 % těhotenství.
- poloha šikmá: podélná osa plodu a podélná osa dělohy svírají tupý úhel, tato poloha je obvykle přechodná, při nástupu kontrakcí33 se obvykle miminko stočí do polohy podélné, málokdy do polohy příčné, hlavička nebo zadeček miminka na hrdlo dělohy nenaléhají symetricky, mohou naléhat malé části plodu (ručička, nožička, pupečník) a hrozí jejich vyhřeznutí nebo předčasný odtok plodové vody, těhotná žena by tedy měla být od 37. týdne těhotenství29 hospitalizována a sledována, v menším množství případů jsou objasněny příčiny této polohy (anomálie dělohy, vcestná placenta, nadbytek plodové vody, vývojové vady plodu),
- poloha příčná: podélná osa plodu je kolmá na podélnou osu dělohy, tato poloha je indikací k císařskému řezu81, na děložní hrdlo nenaléhá hlavička ani hýždě miminka, mohou naléhat malé části plodu (ručička, nožička, pupečník) a hrozí jejich vyhřeznutí nebo předčasný odtok plodové vody, těhotná žena by tedy měla být od 37. týdne těhotenství hospitalizována a sledována, v menším množství případů jsou objasněny příčiny této polohy (anomálie dělohy, vcestná placenta17, krátký pupečník1, velká hybnost plodu v děloze, vývojové vady plodu).
Poloha plodů při vícečetném těhotenství
Mohou se vyskytnout různé kombinace poloh plodů v děloze. Více se dočtete v článku Dvojčata.
Možnosti otočení miminka do polohy podélné hlavičkou před porodem
Více o tomto lékařském postupu i o alternativních radách pro přetočení miminka hlavičkou dolů se dozvíte v hlavním článku Obrat vnějšími hmaty14.
Více o poloze plodu na modrykonik.cz
Použité zdroje
- http://www.porodnice.cz
- http://www.wikiskripta.eu/index.php/Poloha,_postavení_a_držení_plodu
- http://pregnancy.about.com/od/laborbasics/ss/fetalpositions.htm
- http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/leopoldovy-hmaty-3