36. týden těhotenství

Vítej v devátém měsíci těhotenství! Vzhledem k tomu, že termín porodu se rychle blíží, miminko se přesouvá níž, do oblasti pánevního dna. Tím pádem se ti nejspíš lépe dýchá, což je příjemná změna, zvlášť když tě čeká důležitý úkol: sbalit tašku do porodnice27. Přečti si, co do ní dát, jak se vyvíjí miminko i další důležité informace o 36. týdnu těhotenství.

36. týden těhotenství

Ve 36. týdnu těhotenství bývá miminko otočené hlavičkou dolů.

Co se děje ve 36. týdnu těhotenství?

 • S tím, jak se blíží porod, miminko sestupuje níž do pánve, díky tomu mají tvoje plíce mnohem víc prostoru, a tak se ti nejspíš dýchá lépe než před pár dny.
  • Ze stejného důvodu však nejspíš cítíš bolesti v oblasti pánevního dna. Určité nepohodlí, tvrdnutí břicha nebo poslíčci jsou v tomto období zcela běžné, dej však pozor, abys tyto příznaky nezaměnila se skutečným porodem.
 • Mnoho budoucích maminek má v této fázi těhotenství značné potíže se spánkem. Některé nemohou najít vhodnou polohu, aby večer usnuly, jiné se v noci probudí hlady nebo kvůli pohybům miminka. Tak jako tak, než aby ses převalovala v posteli, je vždy lepší věnovat se nějaké relaxační činnosti – pusť si například hudbu či audioknihu, napusť si vanu se zklidňujícími aroma oleji nebo si čti.
 • Pálení žáhy je nejspíš na denním pořádku a už vůbec nezáleží na tom, co jsi jedla, ani kolik toho bylo. Je to dáno tím, že ve tvé břišní dutině je teď opravdu těsno a nedá se s tím nic dělat. Můžeš užívat některá antacida (o jejich vhodnosti se poraď v lékárně) a také se obrň trpělivostí, po porodu se vše srovná.
 • Oteklé ruce a nohy jsou v tomto týdnu zcela běžné, a pokud je zrovna léto nebo čekáš vícerčata, platí to dvojnásobně. Kdybys ale začala otékat náhle a hodně, okamžitě informuj lékaře, mohlo by jít o preeklampsii18.
 • V posledním měsíci těhotenství se u mnoha maminek objevuje výtok. Ačkoli zřejmě nepůjde o nic vážného, určitě to řekni svému lékaři.

Jak se vyvíjí miminko?

 • Části obličeje už fungují na výbornou: miminko otevírá a zavírá pusinku i oči, špulí rtíky a zkouší své mimické svaly.
 • Stále nabírá podkožní tuk, což výrazně ovlivňuje váhový přírůstek.
 • Tělo miminka je od předchozích týdnů pokryto jemným ochlupením (lanugo) a také mázkem, který ho chránil před působením plodové vody2. Toto ochlupení postupně opadává a sílí sekundární ochlupení (vlasy, řasy, obočí). Některé děti se tak narodí chlupaté a s hustým vlasovým porostem. Jiná miminka naopak přijdou na svět pouze s jemnými vlásky a chloupky.
 • Jeho lebka je pružná, protože lebeční kosti ještě nejsou zcela srostlé. K jejich srůstu dojde až v průběhu prvního roku života dítěte. Tím, že je lebka pružná, se vlastně připravuje na průchod porodními cestami a tedy i úzkým děložním hrdlem. Jakmile bude hlavička cestami procházet, dokáže se smrštit a vytvarovat tak, že to neublíží ani miminku, ani tobě.
 • 36. je posledním týdnem, kdy by tvoje miminko bylo považováno za lehce nedonošené, pokud by v něm přišlo na svět.

Jak velké je tvoje miminko?
Na konci třicátého šestého týdne těhotenství (tedy 35 tt + 6) je miminko dlouhé asi 47,5 cm a vážit může okolo 2,6 kilogramu. Lékaři mu stále říkají plod a pro představu svou velikostí připomíná nevyloupnutý kokosový ořech.

36. týden těhotenství


Těhotenská kalkulačka

Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.


Na co se ve 36. týdnu těhotenství soustředit?

 • Protože miminko v děloze3 už slyší, je dobré, když k němu promlouváš nebo mu zpíváš, pouštíš písničky atd. Tyto zvuky si bude pamatovat i po narození, a dokonce ho mohou uklidňovat, když bude plačtivé nebo mrzuté.
 • Jak už jsme zmiňovali, určitá forma výtoku je v tomto týdnu zcela běžná, nicméně dej pozor na výtok, který bude mít podobu hlenu s příměsí krve. Mohlo by se totiž jednat o hlenovou zátku, jejíž odchod by značil začátek porodu. Kromě toho dej také pozor na výtok vodnatý, ten by zase mohl signalizovat odchod plodové vody, neboť ne vždy tato voda odtéká silným proudem jako ve filmech, ale v mnoha případech zpočátku odchází jen slabým pramínkem.
 • V posledním měsíci těhotenství jsi zpravidla již v takovém diskomfortu, že může být někdy těžké rozeznat, co je ještě v normě a co už by mohlo signalizovat blížící se příchod miminka na svět. Jestliže o čemkoli pochybuješ nebo se ti zdá jinak, než by mělo být, neváhej kontaktovat lékaře. Lepší desetkrát způsobit planý poplach, než jednou volat pozdě.
 • Ve 36. a 37. týdnu je ten správný čas pro případné zaevidování se do porodnice, ve které chceš rodit.
  • Od roku 2021 některé porodnice umožňují zaevidování k porodu, a to ideálně mezi 36. a 37. týdnem těhotenství. Jde o změnu oproti dříve běžné registraci, kterou bylo nutné provést už po 14. týdnu těhotenství. Záleží ale na dané porodnici, a tak je možné, že už jsi řadu týdnů zaregistrovaná.
  • Pokud by byly kapacity porodnice vyčerpány, můžeš být poslaná do jiné.
 • Měla bys začít balit tašku do porodnice, protože porod může kdykoliv přijít.

Co by mělo být v tašce do porodnice?

Většina porodnic na svých webových stránkách uvádí, co si mají budoucí maminky sbalit pro pobyt u nich, tak se co nejdřív informuj u té své, protože tašku do porodnice, už bys od tohoto týdne měla mít doma připravenou.

Zpravidla by měla obsahovat: noční košili, kojicí podprsenky a vložky do nich, dostatek spodního prádla nebo jednorázové kalhotky, menstruační vložky, hygienické potřeby, ručník, nabíječku na mobil, čaj pro podporu laktace a také oblečení a pleny pro miminko.

Taška do porodnice

Porod se blíží, a tak je čas si sbalit tašku do porodnice. Pojď zjistit, který typ zavazadla k tomu bude nejlepší, co do něj dát a jaké věci můžeš klidně nechat doma.


Vyšetření ve 36. týdnu těhotenství

1. Těhotenská poradna

Do těhotenské poradny docházíš jednou za 1 až 2 týdny.

Kromě toho, že ti sestřičky budou měřit krevní tlak a také budou sledovat bílkoviny ve tvé moči, které by mohly značit preeklampsii18, bude se lékař více soustředit na tvůj děložní čípek, respektive změny na něm. V tomto týdnu také lékař provede stěr z pochvy, aby zjistil, zda se u tebe vyskytuje streptokoková infekce skupiny B, která by mohla ohrozit miminko při jeho příchodu na svět. Pokud by se u tebe tato infekce potvrdila, budou ti v průběhu porodu podávána antibiotika, aby se zabránilo jejímu přenosu na dítě.

Streptokok v těhotenství

Proč se v těhotenství provádí vyšetření na streptokoka skupiny B a co se stane, když bude výsledek pozitivní? Pojď se s námi podívat, jak toto vyšetření probíhá, proč je důležité a jak se pozitivní streptokok v těhotenství léčí.

2. Případný screening pro odhalení růstového problému

Možná ti lékař nabídne, že bys mohla podstoupit ještě jedno ultrazvukové vyšetření, a to screening ve 36. nebo 37. týdnu těhotenství. Ten se zaměřuje na odhalení případné růstové restrikce.


Růstová restrikce je komplikace, kdy nenarozené miminko nedosahuje správné velikosti, a to v důsledku nějakého problému, přičemž nejčastější příčinou bývá patologie placenty. Takový stav ohrožuje zdraví i život miminka, a tak na něj lékaři potřebují přijít včas.


Tento případný screening není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění, nicméně se zkus zeptat ve své pojišťovně, zda ho po předložení potvrzení o jeho absolvování neproplácí. Pokud se rozhodneš na toto vyšetření jít, počítej s cenou okolo 700 Kč, nicméně na různých pracovištích se může lišit.


Video: 36., 37., 38., 39. a 40. týden těhotenství

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


36. týden těhotenství v číslechLékař píše: 35 týdnů + 0 dní až 35 týdnů + 6 dní (zkráceně 35tt + 0 až 35tt + 6)


36. týden těhotenství tvoří:

 • 35tt + 0 = první den 36. týdne těhotenství
 • 35tt + 1 = 35 týdnů + jeden den (druhý den 36. týdne těhotenství)
 • 35tt + 2 = 35 týdnů + dva dny (třetí den 36. týdne těhotenství)
 • 35tt + 3 = 35 týdnů + tři dny (čtvrtý den 36. týdne těhotenství)
 • 35tt + 4 = 35 týdnů + čtyři dny (pátý den 36. týdne těhotenství)
 • 35tt + 5 = 35 týdnů + pět dní (šestý den 36. týdne těhotenství)
 • 35tt + 6 = 35 týdnů + šest dní (sedmý den 36. týdne těhotenství)
 • 36tt + 0 = první den 37. týdne těhotenství
 • 36. týden od začátku poslední menstruace
 • přibližně 4 týdny do porodu

36. týden těhotenství po dnech

Týden těhotenstvíPočet ukončených dní těhotenstvíPočet dní do porodu
35tt+024535
35tt+124634
35tt+224733
35tt+324832
35tt+424931
35tt+525030
35tt+625129

Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Mohlo by tě také zajímat

Měsíce těhotenství

Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.

Hamiltonův hmat

Hamiltonův hmat je lékařská metoda, která se provádí na konci těhotenství, zpravidla po 1. termínu porodu ve snaze vyvolat porod.

Porod

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko zvykne otočit hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda právě uložení děťátka ve tvém bříšku nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.


Více o 36. týdnu těhotenství na Modrém koníku

Tvoje těhotenství se sice blíží do finále, ale to neznamená, že nemáš žádné otázky, co se ho týkají. Na Modrém koníku se můžeš ptát odborníků i uživatelek, které se rády podělí o své zkušenosti nebo ti poskytnou svůj pohled na věc. To se ti hodí i po porodu, kdy se otevře nová kapitola tvého života.

 • Polož otázku odborníkovi
 • Přidej se do uživatelských skupin
  • Na Modrém koníku existují skupiny, ve kterých se scházejí uživatelky, co mají něco společného – třeba právě 36. týden těhotenství.
  • Tematické skupiny

<< 35.týden těhotenství43 / 37.týden těhotenství >> 30


Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.


Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnocení a zkušenosti se 36. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 36. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katarzyn  30. čer 2023

36. tt

Na začátku 9. měsíce jsem stále pohyblivá, ačkoliv lézt schody do 5. patra k lékaři nezvládnu bez pauzy.
Bývá mi furt na omdlení, přitom ale tlak mám v normě, jen lehounce nižší.
Pálení žáhy mám jen občas, párkrát se mi už i vrátilo vypité pití nebo snědené jídlo. Mívám pořád hlad, když se vzbudím okolo 4. hodiny na WC, tak hlady mi chvíli trvá usnout. Už toho nesním tolik najednou, jako před několika týdny (dvě porce oběda najednou nebyl problém), tak to tělo dohání tak, že mě nutí jíst cca každé 2 hodiny.
Mám nahoře 8 kg, teď už to tolik neroste. Všechno je v břichu a prsou, něco malinko taky na stehnech, i když to bude třeba jen zadržená voda.
Spánek se mi teď výrazně zlepšil, to bych nerada zakřikla. Spím jak celou noc (s pár pauzami na WC), tak občas i přes den odpoledne.
Asi třetí den mě znepokojuje pobolívání ve spodku (asi čípek, nevím). Dle doktorky to je kvůli tomu, jak miminko tlačí hlavičkou do spodní pánve, už je tam prý nainstalované na porod. Tak snad malinkej v bříšku ještě chvíli vydrží, aby mu všechno dozrálo tak, jak má.
Tašku do porodnice napůl sbalenou mám, dnes dobalím zbytek. Furt nemáme kočárek ani autosedačku, snad to do porodu stihneme koupit.
 • Více odpočívám
 • Prospím značnou část dne
 • Lidi jsou milejší, chápavější, usmívají se na mě a občas nabídnou pomoc
 • Nesním toho tolik
 • Mám pořád hlad
 • Pouštím miminku písničky
 • Obíhat obchody a vyzvedávat objednané věci do domácnosti je velmi vyčerpávající
 • Únava, únava, únava
 • Bolesti na spodku
 • Usínám u knížky
 • Jsem líná a zpomalená, nic se mi nechce
kevi1  10. říj 2021

Druhýkrát nič moc :)

Toto tehotenstvo si extrémne užívam nevoľnosti, ktoré sa ku koncu zase stupňujú a mám paniku, že sa to vráti do prvého trimestra. Do toho ma páli záha, takže, naoza,j tehotenstvo nepokladám za najkrajšie obdobie v živote ženy. :) Dennodenné zvracanie a neustále pálenie záhy sú len čerešničky na torte. Najviac má trápi únava! Aj keď sa ráno zobudím raz za čas s tým, že sa mi podarilo „celkom dobre spať", celý deň som unavená, ako keby som kanále kopala. 😁 Ďalšie, čo má trápi je, že mi enormne narástli prsia (z 65E na 65G) a s mojou drobnou postavou ma z toho dosť bolí chrbát. Mám obavu, že to po pôrode tak zostane a čakacie doby na operáciu sú teraz enormné, tak s tým budem bojovať dlho.
Ale musím povedať, že inak sa mám rovnako ako v prvom tehotenstve. Zatiaľ. Netýkajú sa ma problémy ako opuchy, krvácanie ďasien, neschopnosť poriadne chodiť a podobne. Áno, z týždňa na týždeň pociťujem väčšie zadýchavanie sa pri chôdzi a občas bolí spodok, ale to, čo popisujú ženy na internete, že nedôjdu ani do obchodu, sa ma, našťastie, netýka. Takže tak nejak všetko zvládam - upratovať, vyjsť si na prechajdu a aj pracovať. Druhé tehotenstvo je ale proste náročnejšie aj bez neustáleho zvracania, lebo má človek to prvé dieťa, o ktoré sa musí starať. :) Syn je stále chorý, takže spolu bojujeme doma a je to občas naozaj náročné.
Tiež ma zatiaľ obchádzajú strie. 🙏 Podľa doktorky nález je skoro na pôrod zajtra, ale moc tomu neverím, mimčo môžem kľudne prenášať. Hoci najradšej by som už porodila a poriadne sa najedla a vyspala po viac ako 8 mesiasoch. :)
 • Stále žiadne strie
 • Netrápia ma opuchy
 • Už na mne vidieť, že som tehotná, takže ľudia majú pochopenie 😁
 • Som schopná chodiť
 • Umieram od nevoľností
 • Umieram od pálenia záhy
 • Zabíja ma únava
 • Dieťa nemá miesto a celé dni ma okopáva
 • Nevládzem nič tak, ako by som chcela
 • Som tučná a škaredá
leonadominik32  12. bře 2021

Vyčerpávající 3. trimestr 😁

Jsem v 36.tt a nejvíc mě trápí žáha, i když by to mělo ustoupit, tak neustoupilo. Trápí mě to hodně, každou chvíli, v noci, večer, ráno.... Když si vezmu Rennie, nepomáhá to... Když si dám sodu, ustoupí to, ale jen na chvilinku, no prostě hnus. Do toho časté chození na wc, hrozné myšlenky, slabé posličky 😌, bolest zad mám jen někdy málo 🥰.
evajanouskova  14. lis 2020

36. tt

Dnes začínám 36. tt. Oproti předchozím týdnům mě díky poklesu bříška přestala pálit žáha a začalo se lépe dýchat. V tomto týdnu mě čeká stěr na streptokoka a poslední kontrola u mého dr., pak už v porodnici. Oproti počáteční váze mám nahoře cca 4 kg, ale na začátku jsem asi 7 kg shodila, takže od nabírání váhy asi 10-11 kg nahoře. Oproti prvnímu těhotenství je to nádhera, tam jsem rodila s +25 kg. Už pořádně nikam nedojdu. Do obchodu jezdí manžel z práce, s dcerkou ven chodí taky on. Pokud se vypravím pěšky ven, tak to pak dlouho rozdýchávám. Takže by mi nevadilo, kdyby mimčo přišlo na svět už teď 🙈.
4 lidé považují za užitečné
andreaskalickova  26. kvě 2019

Josífek 36tt

Dnes jsme 35+4tt a uz týden ležím v nemocnici kvůli vysokému tlaku a KTG také nevyšlo moc dobře. Pred dvěma dny mi odešla hlenová zátka, tak se zřejmě brzy i rozběhne porod. Máme se tu dobře, sestřičky jsou moc hodné. Přeji všem hodně zdraví a štěstí milé maminky a miminka. Andrea
10 lidí považuje za užitečné
keilin  19. bře 2019

Začínáme 36 tt

Tak u mně...
Čtu tady jak holky píšou, že to rychle uteklo... No, mě to teda teď ale neskutečně neutíká! Nejradši bych už rodila, ale jsem ráda, že se ještě držíme 2v1 :) - měla jsem tam dost komplikací, tak jsem ráda, že se držíme a modlím se, aby vše bylo v pořádku. Vše už mám nachystané i sbaleno, teď už i chybí jen moje beruška, aby už byla doma. :) Taky je mi líto syna, je to malý raubíř a já se mu prostě nemůžu věnovat jak je zvyklý a jak bych ráda. Už jen dojít s ním do školky je pro mě problém, ale šetřím se, abych poslední týdny nemusela být v nemocnici. Mám diagnozu: vysoce rizikové ohrožené těhotenství.

Spánek, tak o tom se mluvit nedá, jsem poslední dobou nějak přešlá a nervozní, ale vím, že se ani nenaděju a bude to.
Kontrakce se stupňují hlavně večer a taky má malá budíček asi ve 4 ráno! :D No to bude sranda až se narodí a bude se takhle budit. :)
Taky se těším až se najím.
Ale nee no, holt to k tomu všechno patří. Malej mě taky někdy přivádí k šílenství už 4 roky, ale za nic na světě bych ho nevyměnila. :)
7 lidí považuje za užitečné
eia  8. srp 2018

Jsme už tak daleko

36. týden a já už věřím, že ať se děje cokoliv, teď už se to zvládne.

Zrovna na nás vyšlo parné léto, a tak ven chodíme jen brzy ráno anebo pozdě večer, hodně odpočíváme a chladíme se v lavoru a dodržujeme pitný režim.

Přes noc mi otékají ruce a přidává se brnění a už začaly i nohy, kvůli tomu občas špatně spím. Naštěstí mi hodně pomáhá můj muž, jinak bych si ráno ani neotevřela mléko nebo neukrojila chleba.

Žáha se mi dost zlepšila, ale raději si dávám pozor, co jím. Což ostatně dělám celé těhotenství.

Zachvátila mě jednodenní viróza, dost možná to byl úpal z vedra. Při tropické noci zimnice, rýma, 100x čůrání a příšerná migréna. Ale druhý den bylo vše v pořádku.
Každopádně mě to donutilo už opravdu zabalit tašku do porodnice pro všechny případy.

Je to úžasný pocit, malého cítím skoro pořád, občas vidím nožičku a nebo prdílku (aspoň myslím). Často si s ním hraju přes bříško. Při představě, že už tu za chvilku bude s námi se mi zaplavují oči slzami štěstí.
10 lidí považuje za užitečné
kikinka1988  1. črc 2017

Už se to blíží :)

Pomalu ale jistě se schyluje ke dni, kdy budeme mít naši berušku doma. Už jsem měsíc doma a můžu říct, že už se to začíná pěkně táhnout. Jelikož nemůžu nic moc dělat, tak je mi někdy i dlouhá chvíle. Ale všichni mi říkají užívej si to! Ale mně to nějak nejde. :frowning2:

O víkendu nachystám postýlku, to je to jediné, co mi chybí.:wink:

Už se docela dost zadýchávám. Když vylezu schody do patra, tak to na mě přijde hned, jakmile si sednu. Dýchám jako pes.:dog:
Jak se někde píše, že ve 3. trimestru je dítě méně aktivní, tak u nás to teda neplatí. Malá o sobě dává vědět několikrát za den, a občas pěkně vehementně.:wink:
Koupila jsem si Aniball. Tak začnu od příštího týdne trénovat. Když jsem ho nafoukla na průměr 30 cm tak jsem se zhrozila a říkala jsem si, jak se ze mně něco tak velkého dostane.:confounded:
Při špatném pohybu nebo popoběhnutí mě jakoby křupne v pánvi a potom mě bolí půlka pánve až ke stydné kosti. Ale jinak je vše v pořádku.:slight_smile:.
4 lidé považují za užitečné
anndy25  19. kvě 2017

Hurá 36. týden 🤗

Po nejistých začátcích a nervech jsme to dotáhli společně do 36. týdne, kdy obavy jsou ta tam...

Je mi 25 let. Jsem šťastná, i když toho moc nenaspím a odpoledne na mě padne únava.Teď je květen a začala vedra. Já sluníčko miluju, malému se teplo také líbí. Ale otoky DK? Ty teplo neradi. Takže jedině trávit takovéto horké dny v chladné místnosti a nebo u vody.

Malej se nechce otočit, tak mi plavání i doporučili. Ale přijde mi, že buďto se otočí pár dní před porodem a nebo budu muset pod císařský řez. Zatím je spokojený stále ve stejné poloze i když cítím, že občas snahu má. Zdá se být trošku lenošek. 😂😘

Je to Náš první a je to nepředstavitelné, že za 4 týdny už budeme navždy 3. Po 10 letech ve 2. 😍 Každá, jak čtu, přirozeně toužíme už po tom pocitu kůže na kůži a prvním sevření v náručí. Bude to den, který se nám s manželem vryje do paměti... jako Ten nejšťastnější den v životě.

Těším se a obavy v tomto týdnu ustupují do postranní, jen pocity štěstí a netrpělivosti.
Jsme připraveni a čekáme a užíváme poslední týdny. 😉
8 lidí považuje za užitečné
moncajel  17. kvě 2017

Těším se :)

Občas mě pálí žáha, občas mi natečou nohy, ale jak cítím čím dál víc toho svýho bobíka v bříšku, tak to vnímám spíše pozitivně. Uteklo to strašně rychle a za chvíli už si toho svýho miláčka pomazlím. Zítra jdu poprvé na ozvy.

Udělaly se mi také strie, přibrala jsem cca 13 kg. Ale to k těhotenství patří. Překvapila jsem sama sebe, že moje první těhotenství beru tak pozitivně. Ale říkám si, že to je dobře a že porod pak zvládnu snad v klidu. :)
3 lidé považují za užitečné
makymak  22. únor 2017

Hotovo

Tento týden jdu do finiše s praním výbavičky a dalšími přípravami, takže dál už budu moci jen odpočívat. Krom bolesti beder a kyčlí v noci, na což pomáhá jen pomalý přesun na druhý bok, mi nic není a je fajn, že to můžu ráno dospat. :) Ještě mě čeká kurz šátkování, na který se moc těším! :)
2 lidé považují za užitečné
annaaandelka  1. únor 2017

Nic moc :(

Vzhledem k neustálým nevolnostem v průběhu celého těhotenství jsem si necelé 2 týdny užívala, že se mi vrátila chuť k jídlu, bohužel ne na dlouho. Jsem moc chudokrevná a musím 2x týdně docházet na infuze a 2x denně brát železo v tabletách. K jídlu se nutím, na nic nemám chuť a ze všeho je mi špatně, k tomu přibyla díky železu i zácpa. :(

Už se těším, až si to naše maličké pochovám v náručí. Doufám, že mu ty driáky, co mi teď napsali, nijak neublíží, je to pech. Nejhorší je, že se to mohlo řešit podstatně déle a né tímto způsobem, který by dal zabrat každému, nejen těhuli ve 3. trimestru.
2 lidé považují za užitečné
efulin  8. lis 2016

2. těhotenství, 36. týden

Tak poslíčci přišly už i k nám. Ale jenom tehdy, když dopoledne více fyzicky pracuji (uklízím doma, pracuji u zvířat nebo jdeme na déle ven). Není to bolestivé, ale nepříjemně to tlačí a donutí mne to ulehnout. Kleslo mi břicho, tak konečně mohu zase trochu dýchat a nepálí mne žáha. To je prima! :-) Trošku otékám, ale nic hrozného to není, stejně jako nové metličky a zhoršené křečové žíly, které se přidaly k památkám na první těhotenství. Jizva po CS je stále klidná a nebolí.

Nejde mi moc spát (brnění různě po těle, bolest zad, intenzivní pohyby miminka, občas špatné dýchání, když se přejím, divoké sny, časté návštěvy wc a občas noční můry dcerky), ale to mi vlastně moc nevadí, vzhledem k tomu, že očekávám narození druhého nespavce. Beru to jako přípravku na to, co nás čeká. Přece jenom už se nebudu starat jenom o jedno dítě, ale o dvě, neboť prvorozená je ještě maličká a má své specifické potřeby.

Začalo se mi vytvářet mlezivo. Toto těhotenství probíhá úplně jinak než to první!
4 lidé považují za užitečné
jossli  5. zář 2016

Mířím do finiše krásného období...

36. týden je tady a já ani nemůžu uvěřit, že termín porodu je tak blízko. Strašně rychle to uteklo.

Doporučuji všem maminkám prožívat každý den těhotenství a uvědomovat si, co krásného uvnitř roste, protože to opravdu rychle utíká, zvlášť v závěru.

Celé těhotenství jsem měla velice pohodové, jen teď ke konci dostávám zabrat. Neustálé chození na WC (min. 4x za noc), bolest v kyčlích, která mě i budí (teda když usnu, protože většinou v noci i přes únavu nespím a přes den zas nemůžu vydržet vzhůru ;-) ). Zácpa je asi nejhorší a nic moc na ni nezabírá, tak snad zabere lněné semínko, se kterým teď začínám.

Miminko se hodně vrtí a to si krásně užívám, i když to občas zabolí. Přibrala jsem jen 8 kg, ale začínala jsem na 70 kg, takže dle doktorky je vše v pořádku. Bude to holčička, jen jméno stále nemáme, tak snad si ho brzo vybere sama :-) .

Už se na ni moc těšíme! :-)
4 lidé považují za užitečné
jity17  19. srp 2016

Velké finále se blíží

Jsem ve 36tt, rychle to uteklo a mílovými kroky se blížíme ke konci. Termín mám 20. září, ale doktor mi jen potvrdil mou domněnku, že tak dlouho to nevydržím. Spánek pomalu nevím, co je. Hrozně mě bolí spodek, pálí žáha. Zkrátka všechny lahůdky posledního měsíce.

Už se těšíme, až si konečně pochováme to naše překvapení. Pohlaví neznáme.
1 člověk považuje za užitečné
fabian25  9. čer 2016

Císařský řez

Ahoj, já jdu na císaře už po třetí. Teď jsem ve 36tt a císař je naplánovaný na 23.6. Už se těším až malá bude venku. Teď mi otékaji nohy, mám je jako slon, záda mě taky bolí, a to já jsem zvyklá spát na zádech.

Už se těším až se vyspím na zádech.
miminkonase  22. kvě 2016

Těšíme se :-)

Ahoj holky :-) , taky přidávám koment. Jsem ve 36 tt a strasně to uteklo a utíká.Už se moc těšíme na naši princeznu. Cele těhotenství zvládám jako bych ani nebyla těhotná, až na ten pupek! :-) Ale je pravda, že tento poslední měsíc už je to záhul. S lítáním na záchod a špatným spánkem to začíná, ale už také kyčle bolí, spodek a ta únava. Jsem zvedavá, kdy to přide a i když se i vcelku bojím toho "neznáma", tak zase chci svoji zpět postavu :-) a hlavně teda princeznu v náručí! :-)
3 lidé považují za užitečné
tetracyklin  13. kvě 2016

36. týden

Nemůžu ani uvěřit, že jsem už 36. týden těhotná. Posledních pár měsíců hrozně rychle uteklo. Chlapečkovi se daří dobře, roste jak má a neustále o sobě dává vědět. Jinak se cítím pořád dobře. Záda mě nebolí, mám hezké nehty i pleť, skoro každou noc se mi zdají živé sny. Teď jsme jen s přítelem zvědaví, kdy už přijde den D a my budeme tři. Moc se těšíme.
3 lidé považují za užitečné
martanka007  11. kvě 2016

Pohoda

I další týden těhotenství uplynul velmi rychle a v pohodě. Akorát v posledním dnu tohoto týdne jsem si nabrala dvě láhve s tekutinami na celý den a vydala se ke kadeřnici a do města a ta pěší cesta mi dala docela zabrat na kyčle, myslím, že právě kvůli zátěži z pití.

Spánek se mi upravil zase trošku jinak, chodím spát kolem půl jedenácté a ráno vstávám před osmou. Na to, že jsem dříve chodila spát kolem deváté, je to fakt změna. Ale spí se mi dobře, i když spím jen na levém boku. Na toaletu chodím asi dvakrát během noci. Naštěstí se prozatím nedostavila bolest zad, což mě trošku překvapuje, ale hlavně hodně těší. Pohyby cítím krásně, boule jdou vidět i přes peřinu.

Váhový přírůstek je celkem 16 kg, už se těším, až to budu moci dát dolů.
2 lidé považují za užitečné
endy2002  25. dub 2016

Uběhaná 😊

Tak i nám se to pomalu chýlí ke konci, ta naše bobulka sebou pořádně mrská, až to bříško opravdu hodně bolí. A nejhorší je to neustálé běhání i několikrát za noc a o pořádném spánku už ani nevím co to v posledních týdnech je.

Ale už se na ni moc těšíme, až bude mezi námi.
4 lidé považují za užitečné
carried  19. bře 2016

35 tt

Občas je to hodně náročné, hlavně na psychiku. Pořád brečím, potom se šmudla ale začne vrtět a je to něco úžasného. I když to už občas až bolí, jsme rádi, že o sobě dává pořádně vědět. Už váží 2300g. 😀
1 člověk považuje za užitečné
sheila9  10. bře 2016

Nespím...

Pro mě teda začíná jít asi do tuhého. Večer usnout je nadlidský úkol a potom ještě větší neusnout třeba přes den, když bych si konečně chtěla napravit spací režim. Takže už se odmítám s tím trápit a prostě spím, když se mi zrovna chce.

36 týden je pro mě taky zlomový ve více věcech, 1. KTG a začátek cvičení se zdravotnickou pomůckou Aniball, dále začínám s pitím čaje z maliníku a zařazuji do jídelníčku lněné semínko. Navíc mě čím dál více bolí kyčle, no holt poslední měsíc před porodem pro mě není nic příjemného.
1 člověk považuje za užitečné
hanuullka  14. lis 2015

Užívám si :)

Další krásný týden za mnou. :-) Občas mě pálí žáha, pobolívaj kyčle nebo záda, zhoršila se únava, ale stále se cítím skvěle. Užívám si to. Pleť mám vypnutou, vlasy krásně drží, bříško povyrostlo, ale nemotorná si nepřijdu. Cítím se jako nadopovaná štěstím, užívám si ten pocit. :-)
3 lidé považují za užitečné
pidypetuliksmyle  15. led 2015

Už aby malej přišel na svět

Ach jo. Kroutí se, roztahuje, já běhám pořád na wc. Bolí mě spodek, záda a kyčle. :)

Už aby ten náš bojovník byl u nás v náručí. :)
8 lidí považuje za užitečné
svoba  6. led 2015

Náročný poslední trimestr

Poslední trimestr je pro mě obdobím celkem náročným. Čůrat chodím co půl hodinky, břicho mě pne, cítím tlak na spodek, bolí mě kostrč. Špatně se mi spí, mám napjatá prsa. Miminko se ale stále hodně hýbe. A to je krásný pocit.
12 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce