Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

36. týden těhotenství

36. týden těhotenství
Ve 36. týdnu těhotenství je miminko už téměř připraveno na svět. Části jeho obličeje fungují již na výbornou: otevírá a zavírá pusinku, oči, špulí rtíky a zkouší své mimické svaly. Jeho pokožka stále nabírá podkožní tuk, který v tomto období výrazně ovlivňuje jeho váhový přírůstek. Vážit už může téměř 2662 gramů a od hlavičky k patičce je dlouhé kolem 47,4 cm. Zmíněná tuková tkáň se tvoří a usazuje i na kolenou a loktech. Chrupavky v těle dítěte jsou už také velmi pevné.

Tělo miminka je od předchozích týdnů pokryto jemným ochlupením (lanugo) a také mázkem, který ho chránil před působením plodové vody, v níž po celých devět měsíců dítě plave. Toto ochlupení z povrchu dětského tělíčka postupně opadává a sílí sekundární ochlupení (vlasy, řasy, obočí). Některé děti se tak narodí chlupaté a s hustým vlasovým porostem. Některá miminka naopak přijdou na svět pouze s jemnými vlásky a ochlupením.

Jeho lebka je neuvěřitelně pružná, protože lebeční kosti ještě nejsou zcela srostlé. K jejich srůstu dojde až v průběhu prvního roku života dítěte. Tím, že je lebka pružná, se vlastně připravuje na průchod porodními cestami a tedy i úzkým děložním hrdlem. Jakmile bude hlavička cestami procházet, dokáže se smrštit a vytvarovat tak, že to neublíží ani miminku, ani Tobě1.

Protože má miminko v děloze3 výborně vyvinutý sluch, je dobré, když k němu promlouváš nebo mu zpíváš, pouštíš písničky, atd. Dítě si tyto zvuky bude pamatovat i po příchodu na svět a právě ty ho mohou později uklidnit, když bude plačtivé nebo mrzuté.

Se začátkem 9. měsíce těhotenství budeš navštěvovat těhotenskou poradnu stále častěji, a to každý týden. Během kontrol lékař a nebo porodní asistentky zjišťují Tvůj krevní tlak a výskyt bílkoviny v moči. Tyto dvě záležitosti jsou totiž signály preeklampsie17 a tu je potřebné včas diagnostikovat.

36. týden je také obdobím, kdy lékař odebírá stěr ze Tvé pochvy, aby určil, zda se u Tebe vyskytuje streptokoková infekce skupiny B (tzv. GBS)2. Pokud u Tebe tato infekce stěrem potvrzena je, budou Ti v průběhu samotného porodu29 podávána antibiotika, aby se zabránilo přenosu infekce na dítě.

Protože se těhotenství24 zase o další týden přpiblížilo ke svému konci, je tento pomalý závěr doprovázen různými otoky končetin, za které je zodpovědné ukládání vody v těle a tělo tudíž zadržuje velké množství tekutin. Pro úlevu je vhodné hodně odpočívat, s nohama nahoře a nebo lehem na levém boku. Tyto polohy zrychlují krevní oběh a podporují pohyb tekutin v končetinách. Řešením otoků ale není vynechání příjmu tekutin! Stále platí, že bys měla vypít několik litrů tekutin denně k odplavení nečistot z ledvin, zajištění dobré stolice a udržení objemu krve - a to i přesto, že Tě třeba trápí právě zmíněné otoky končetin.

Stále častěji se také mohou ozývat kontrakce33 signalizující blížící se porod. Na druhou stranu, pokud jsi trpěla pálením žáhy19, je možné, že se tento stav zlepší, protože dítě před porodem klesá hlavičkou stále níže k pánvi a tento pokles Ti v mnohém uleví.

Vyšetření ve 36. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné do 36.tt včetně v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
GBS screening (stěr z pochvy pro odhalení streptokoků skupiny B)2 35.–37. tt

36. týden těhotenství v číslech

36. týden těhotenství

  • 36. týden těhotenství od poslední menstruace
  • 34. týden od oplodnění
  • přibližně 4 týdny do porodu
  • lékař píše: 35 týdnů + 0 dní až 35 týdnů + 6 dní (zkráceně 35tt + 0 až 35tt + 6)

36. týden těhotenství po dnech

36. týden těhotenství po dnech

Video: Pohyby dítěte v bříšku ve 36. týdnu těhotenství

<< 35.týden těhotenství37 / 37.týden těhotenství >> 29

Více o 36. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pampers.cz
  2. https://web.archive.org/web/20090410065032/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  3. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#36
  4. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se 36. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 36. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
leonadominik32  12. bře 2021

Vyčerpávající 3. trimestr 😁

Jsem v 36.tt a nejvíc mě trápí žáha, i když by to mělo ustoupit, tak neustoupilo. Trápí mě to hodně, každou chvíli, v noci, večer, ráno.... Když si vezmu Rennie, nepomáhá to... Když si dám sodu, ustoupí to, ale jen na chvilinku, no prostě hnus. Do toho časté chození na wc, hrozné myšlenky, slabé posličky 😌, bolest zad mám jen někdy málo 🥰.
0 poděkování
evajanouskova  14. lis 2020

36. tt

Dnes začínám 36. tt. Oproti předchozím týdnům mě díky poklesu bříška přestala pálit žáha a začalo se lépe dýchat. V tomto týdnu mě čeká stěr na streptokoka a poslední kontrola u mého dr., pak už v porodnici. Oproti počáteční váze mám nahoře cca 4 kg, ale na začátku jsem asi 7 kg shodila, takže od nabírání váhy asi 10-11 kg nahoře. Oproti prvnímu těhotenství je to nádhera, tam jsem rodila s +25 kg. Už pořádně nikam nedojdu. Do obchodu jezdí manžel z práce, s dcerkou ven chodí taky on. Pokud se vypravím pěšky ven, tak to pak dlouho rozdýchávám. Takže by mi nevadilo, kdyby mimčo přišlo na svět už teď 🙈.
2 poděkování
andreaskalickova  26. kvě 2019

Josífek 36tt

Dnes jsme 35+4tt a uz týden ležím v nemocnici kvůli vysokému tlaku a KTG také nevyšlo moc dobře. Pred dvěma dny mi odešla hlenová zátka, tak se zřejmě brzy i rozběhne porod. Máme se tu dobře, sestřičky jsou moc hodné. Přeji všem hodně zdraví a štěstí milé maminky a miminka. Andrea
9 poděkování
keilin  19. bře 2019

Začínáme 36 tt

Tak u mně...
Čtu tady jak holky píšou, že to rychle uteklo... No, mě to teda teď ale neskutečně neutíká! Nejradši bych už rodila, ale jsem ráda, že se ještě držíme 2v1 :) - měla jsem tam dost komplikací, tak jsem ráda, že se držíme a modlím se, aby vše bylo v pořádku. Vše už mám nachystané i sbaleno, teď už i chybí jen moje beruška, aby už byla doma. :) Taky je mi líto syna, je to malý raubíř a já se mu prostě nemůžu věnovat jak je zvyklý a jak bych ráda. Už jen dojít s ním do školky je pro mě problém, ale šetřím se, abych poslední týdny nemusela být v nemocnici. Mám diagnozu: vysoce rizikové ohrožené těhotenství.

Spánek, tak o tom se mluvit nedá, jsem poslední dobou nějak přešlá a nervozní, ale vím, že se ani nenaděju a bude to.
Kontrakce se stupňují hlavně večer a taky má malá budíček asi ve 4 ráno! :D No to bude sranda až se narodí a bude se takhle budit. :)
Taky se těším až se najím.
Ale nee no, holt to k tomu všechno patří. Malej mě taky někdy přivádí k šílenství už 4 roky, ale za nic na světě bych ho nevyměnila. :)
6 poděkování
eia  8. srp 2018

Jsme už tak daleko

36. týden a já už věřím, že ať se děje cokoliv, teď už se to zvládne.

Zrovna na nás vyšlo parné léto, a tak ven chodíme jen brzy ráno anebo pozdě večer, hodně odpočíváme a chladíme se v lavoru a dodržujeme pitný režim.

Přes noc mi otékají ruce a přidává se brnění a už začaly i nohy, kvůli tomu občas špatně spím. Naštěstí mi hodně pomáhá můj muž, jinak bych si ráno ani neotevřela mléko nebo neukrojila chleba.

Žáha se mi dost zlepšila, ale raději si dávám pozor, co jím. Což ostatně dělám celé těhotenství.

Zachvátila mě jednodenní viróza, dost možná to byl úpal z vedra. Při tropické noci zimnice, rýma, 100x čůrání a příšerná migréna. Ale druhý den bylo vše v pořádku.
Každopádně mě to donutilo už opravdu zabalit tašku do porodnice pro všechny případy.

Je to úžasný pocit, malého cítím skoro pořád, občas vidím nožičku a nebo prdílku (aspoň myslím). Často si s ním hraju přes bříško. Při představě, že už tu za chvilku bude s námi se mi zaplavují oči slzami štěstí.
8 poděkování
kikinka1988  1. črc 2017

Už se to blíží :)

Pomalu ale jistě se schyluje ke dni, kdy budeme mít naši berušku doma. Už jsem měsíc doma a můžu říct, že už se to začíná pěkně táhnout. Jelikož nemůžu nic moc dělat, tak je mi někdy i dlouhá chvíle. Ale všichni mi říkají užívej si to! Ale mně to nějak nejde. :frowning2:

O víkendu nachystám postýlku, to je to jediné, co mi chybí.:wink:

Už se docela dost zadýchávám. Když vylezu schody do patra, tak to na mě přijde hned, jakmile si sednu. Dýchám jako pes.:dog:
Jak se někde píše, že ve 3. trimestru je dítě méně aktivní, tak u nás to teda neplatí. Malá o sobě dává vědět několikrát za den, a občas pěkně vehementně.:wink:
Koupila jsem si Aniball. Tak začnu od příštího týdne trénovat. Když jsem ho nafoukla na průměr 30 cm tak jsem se zhrozila a říkala jsem si, jak se ze mně něco tak velkého dostane.:confounded:
Při špatném pohybu nebo popoběhnutí mě jakoby křupne v pánvi a potom mě bolí půlka pánve až ke stydné kosti. Ale jinak je vše v pořádku.:slight_smile:.
4 poděkování
anndy25  19. kvě 2017

Hurá 36. týden 🤗

Po nejistých začátcích a nervech jsme to dotáhli společně do 36. týdne, kdy obavy jsou ta tam...

Je mi 25 let. Jsem šťastná, i když toho moc nenaspím a odpoledne na mě padne únava.Teď je květen a začala vedra. Já sluníčko miluju, malému se teplo také líbí. Ale otoky DK? Ty teplo neradi. Takže jedině trávit takovéto horké dny v chladné místnosti a nebo u vody.

Malej se nechce otočit, tak mi plavání i doporučili. Ale přijde mi, že buďto se otočí pár dní před porodem a nebo budu muset pod císařský řez. Zatím je spokojený stále ve stejné poloze i když cítím, že občas snahu má. Zdá se být trošku lenošek. 😂😘

Je to Náš první a je to nepředstavitelné, že za 4 týdny už budeme navždy 3. Po 10 letech ve 2. 😍 Každá, jak čtu, přirozeně toužíme už po tom pocitu kůže na kůži a prvním sevření v náručí. Bude to den, který se nám s manželem vryje do paměti... jako Ten nejšťastnější den v životě.

Těším se a obavy v tomto týdnu ustupují do postranní, jen pocity štěstí a netrpělivosti.
Jsme připraveni a čekáme a užíváme poslední týdny. 😉
7 poděkování
moncajel  17. kvě 2017

Těším se :)

Občas mě pálí žáha, občas mi natečou nohy, ale jak cítím čím dál víc toho svýho bobíka v bříšku, tak to vnímám spíše pozitivně. Uteklo to strašně rychle a za chvíli už si toho svýho miláčka pomazlím. Zítra jdu poprvé na ozvy.

Udělaly se mi také strie, přibrala jsem cca 13 kg. Ale to k těhotenství patří. Překvapila jsem sama sebe, že moje první těhotenství beru tak pozitivně. Ale říkám si, že to je dobře a že porod pak zvládnu snad v klidu. :)
2 poděkování
makymak  22. únor 2017

Hotovo

Tento týden jdu do finiše s praním výbavičky a dalšími přípravami, takže dál už budu moci jen odpočívat. Krom bolesti beder a kyčlí v noci, na což pomáhá jen pomalý přesun na druhý bok, mi nic není a je fajn, že to můžu ráno dospat. :) Ještě mě čeká kurz šátkování, na který se moc těším! :)
2 poděkování
annaaandelka  1. únor 2017

Nic moc :(

Vzhledem k neustálým nevolnostem v průběhu celého těhotenství jsem si necelé 2 týdny užívala, že se mi vrátila chuť k jídlu, bohužel ne na dlouho. Jsem moc chudokrevná a musím 2x týdně docházet na infuze a 2x denně brát železo v tabletách. K jídlu se nutím, na nic nemám chuť a ze všeho je mi špatně, k tomu přibyla díky železu i zácpa. :(

Už se těším, až si to naše maličké pochovám v náručí. Doufám, že mu ty driáky, co mi teď napsali, nijak neublíží, je to pech. Nejhorší je, že se to mohlo řešit podstatně déle a né tímto způsobem, který by dal zabrat každému, nejen těhuli ve 3. trimestru.
2 poděkování
efulin  8. lis 2016

2. těhotenství, 36. týden

Tak poslíčci přišly už i k nám. Ale jenom tehdy, když dopoledne více fyzicky pracuji (uklízím doma, pracuji u zvířat nebo jdeme na déle ven). Není to bolestivé, ale nepříjemně to tlačí a donutí mne to ulehnout. Kleslo mi břicho, tak konečně mohu zase trochu dýchat a nepálí mne žáha. To je prima! :-) Trošku otékám, ale nic hrozného to není, stejně jako nové metličky a zhoršené křečové žíly, které se přidaly k památkám na první těhotenství. Jizva po CS je stále klidná a nebolí.

Nejde mi moc spát (brnění různě po těle, bolest zad, intenzivní pohyby miminka, občas špatné dýchání, když se přejím, divoké sny, časté návštěvy wc a občas noční můry dcerky), ale to mi vlastně moc nevadí, vzhledem k tomu, že očekávám narození druhého nespavce. Beru to jako přípravku na to, co nás čeká. Přece jenom už se nebudu starat jenom o jedno dítě, ale o dvě, neboť prvorozená je ještě maličká a má své specifické potřeby.

Začalo se mi vytvářet mlezivo. Toto těhotenství probíhá úplně jinak než to první!
4 poděkování
jossli  5. zář 2016

Mířím do finiše krásného období...

36. týden je tady a já ani nemůžu uvěřit, že termín porodu je tak blízko. Strašně rychle to uteklo.

Doporučuji všem maminkám prožívat každý den těhotenství a uvědomovat si, co krásného uvnitř roste, protože to opravdu rychle utíká, zvlášť v závěru.

Celé těhotenství jsem měla velice pohodové, jen teď ke konci dostávám zabrat. Neustálé chození na WC (min. 4x za noc), bolest v kyčlích, která mě i budí (teda když usnu, protože většinou v noci i přes únavu nespím a přes den zas nemůžu vydržet vzhůru ;-) ). Zácpa je asi nejhorší a nic moc na ni nezabírá, tak snad zabere lněné semínko, se kterým teď začínám.

Miminko se hodně vrtí a to si krásně užívám, i když to občas zabolí. Přibrala jsem jen 8 kg, ale začínala jsem na 70 kg, takže dle doktorky je vše v pořádku. Bude to holčička, jen jméno stále nemáme, tak snad si ho brzo vybere sama :-) .

Už se na ni moc těšíme! :-)
4 poděkování
jity17  19. srp 2016

Velké finále se blíží

Jsem ve 36tt, rychle to uteklo a mílovými kroky se blížíme ke konci. Termín mám 20. září, ale doktor mi jen potvrdil mou domněnku, že tak dlouho to nevydržím. Spánek pomalu nevím, co je. Hrozně mě bolí spodek, pálí žáha. Zkrátka všechny lahůdky posledního měsíce.

Už se těšíme, až si konečně pochováme to naše překvapení. Pohlaví neznáme.
1 poděkování
fabian25  9. čer 2016

Císařský řez

Ahoj, já jdu na císaře už po třetí. Teď jsem ve 36tt a císař je naplánovaný na 23.6. Už se těším až malá bude venku. Teď mi otékaji nohy, mám je jako slon, záda mě taky bolí, a to já jsem zvyklá spát na zádech.

Už se těším až se vyspím na zádech.
0 poděkování
miminkonase  22. kvě 2016

Těšíme se :-)

Ahoj holky :-) , taky přidávám koment. Jsem ve 36 tt a strasně to uteklo a utíká.Už se moc těšíme na naši princeznu. Cele těhotenství zvládám jako bych ani nebyla těhotná, až na ten pupek! :-) Ale je pravda, že tento poslední měsíc už je to záhul. S lítáním na záchod a špatným spánkem to začíná, ale už také kyčle bolí, spodek a ta únava. Jsem zvedavá, kdy to přide a i když se i vcelku bojím toho "neznáma", tak zase chci svoji zpět postavu :-) a hlavně teda princeznu v náručí! :-)
2 poděkování
tetracyklin  13. kvě 2016

36. týden

Nemůžu ani uvěřit, že jsem už 36. týden těhotná. Posledních pár měsíců hrozně rychle uteklo. Chlapečkovi se daří dobře, roste jak má a neustále o sobě dává vědět. Jinak se cítím pořád dobře. Záda mě nebolí, mám hezké nehty i pleť, skoro každou noc se mi zdají živé sny. Teď jsme jen s přítelem zvědaví, kdy už přijde den D a my budeme tři. Moc se těšíme.
3 poděkování
martanka007  11. kvě 2016

Pohoda

I další týden těhotenství uplynul velmi rychle a v pohodě. Akorát v posledním dnu tohoto týdne jsem si nabrala dvě láhve s tekutinami na celý den a vydala se ke kadeřnici a do města a ta pěší cesta mi dala docela zabrat na kyčle, myslím, že právě kvůli zátěži z pití.

Spánek se mi upravil zase trošku jinak, chodím spát kolem půl jedenácté a ráno vstávám před osmou. Na to, že jsem dříve chodila spát kolem deváté, je to fakt změna. Ale spí se mi dobře, i když spím jen na levém boku. Na toaletu chodím asi dvakrát během noci. Naštěstí se prozatím nedostavila bolest zad, což mě trošku překvapuje, ale hlavně hodně těší. Pohyby cítím krásně, boule jdou vidět i přes peřinu.

Váhový přírůstek je celkem 16 kg, už se těším, až to budu moci dát dolů.
2 poděkování
endy2002  25. dub 2016

Uběhaná 😊

Tak i nám se to pomalu chýlí ke konci, ta naše bobulka sebou pořádně mrská, až to bříško opravdu hodně bolí. A nejhorší je to neustálé běhání i několikrát za noc a o pořádném spánku už ani nevím co to v posledních týdnech je.

Ale už se na ni moc těšíme, až bude mezi námi.
3 poděkování
carried  19. bře 2016

35 tt

Občas je to hodně náročné, hlavně na psychiku. Pořád brečím, potom se šmudla ale začne vrtět a je to něco úžasného. I když to už občas až bolí, jsme rádi, že o sobě dává pořádně vědět. Už váží 2300g. 😀
1 poděkování
sheila9  10. bře 2016

Nespím...

Pro mě teda začíná jít asi do tuhého. Večer usnout je nadlidský úkol a potom ještě větší neusnout třeba přes den, když bych si konečně chtěla napravit spací režim. Takže už se odmítám s tím trápit a prostě spím, když se mi zrovna chce.

36 týden je pro mě taky zlomový ve více věcech, 1. KTG a začátek cvičení se zdravotnickou pomůckou Aniball, dále začínám s pitím čaje z maliníku a zařazuji do jídelníčku lněné semínko. Navíc mě čím dál více bolí kyčle, no holt poslední měsíc před porodem pro mě není nic příjemného.
1 poděkování
hanuullka  14. lis 2015

Užívám si :)

Další krásný týden za mnou. :-) Občas mě pálí žáha, pobolívaj kyčle nebo záda, zhoršila se únava, ale stále se cítím skvěle. Užívám si to. Pleť mám vypnutou, vlasy krásně drží, bříško povyrostlo, ale nemotorná si nepřijdu. Cítím se jako nadopovaná štěstím, užívám si ten pocit. :-)
3 poděkování
pidypetuliksmyle  15. led 2015

Už aby malej přišel na svět

Ach jo. Kroutí se, roztahuje, já běhám pořád na wc. Bolí mě spodek, záda a kyčle. :)

Už aby ten náš bojovník byl u nás v náručí. :)
6 poděkování
svoba  6. led 2015

Náročný poslední trimestr

Poslední trimestr je pro mě obdobím celkem náročným. Čůrat chodím co půl hodinky, břicho mě pne, cítím tlak na spodek, bolí mě kostrč. Špatně se mi spí, mám napjatá prsa. Miminko se ale stále hodně hýbe. A to je krásný pocit.
11 poděkování