Říkáš si, proč ti lékař na každé těhotenské poradně měří krevní tlak a zdůrazňuje, abys ani příště nezapomněla přinést moč? Jeho jednání má důležitý význam, protože právě sledování krevního tlaku a přítomnosti bílkoviny v moči přispívá k včasné diagnostice preeklampsie. Co to je, jaké jsou její příznaky a proč představuje riziko pro tebe i děťátko? To se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.
Preeklampsie je vážná komplikace v těhotenství.
Podle toho, kdy se objeví první příznaky preeklampsie, lze toto onemocnění rozdělit na časnou a pozdní preeklampsii.
Množství prvotních příznaků preeklampsie se může projevit postupně, ale také mohou nastoupit náhle – doslova ze dne na den. Jelikož jde o poměrně nebezpečné onemocnění, na symptomy „číhají“ lékaři při každé kontrole v těhotenské poradně. Zrádné však je, že řada příznaků se podobá běžným obtížím v těhotenství.
Na základě klinických příznaků lze preeklampsii rozdělit na stádia, která určují její závažnost.
Je důležité odhalit preeklampsii co nejdřív.
Stupeň hypertenze | Hodnoty krevního tlaku (rozpětí systolického krevního tlaku v mmHg/rozpětí diastolického krevního tlaku v mmHg) |
---|---|
Mírná hypertenze | 140 – 149/90 – 99 |
Středně těžká hypertenze | 150 – 159/100 – 109 |
Těžká hypertenze | více než 160/110 |
Závažná hypertenze | více než 170/110 |
Proč se u některých budoucím maminek objevuje vysoký krevní tlak, i když jím dřív netrpěly? A kdy jde o opravdu nebezpečnou komplikaci? Pojď si přečíst, jaké jsou rizikové faktory pro vznik hypertenze v těhotenství a jaké následky může zanechat na tvém zdraví či vývoji miminka.
Možná jsi už v souvislosti s těhotenstvím slyšela o preeklampsii a eklampsii. Víš však, o jaká onemocnění nebo projevy jde, v čem jsou rozdílné a jaké symptomy je doprovázejí? Pokud ne, pojď si přečíst, co se za nimi skrývá. Ve skutečnosti totiž jde o život ohrožující stavy, jejichž příznaky by měla znát každá nastávající maminka.
Slyšela jsi už o HELLP syndromu? Pravdou je, že se o něm mluví jen velmi málo, ale přitom jde o mimořádně nebezpečný syndrom, který může končit i smrtí matky nebo dítěte. Má HELLP syndrom nějakou spojitost s preeklampsií a jaké příznaky jsou pro něj charakteristické? To a další informace zjistíš v tomto článku.
DIC představuje velmi nebezpečnou zdravotní komplikaci, která se může přihodit každému z nás. Přesto se o diseminované intravaskulární koagulopatii příliš nemluví. Co je DIC, jaké problémy přináší a může mít spojitost s těhotenstvím? To se dozvíš v našem článku.
Obecně však lékaři při preeklampsii postupují následovně:
říká vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
V rozhovoru s MUDr. Štepánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:
Přestože je zvýšený krevní tlak považován za jeden z nejdůvěryhodnějších příznaků preeklampsie, bez dalších symptomů (zvýšená bílkovina v moči, nestandardní hodnoty jistých markerů v krvi atd.) lékař většinou nepotvrdí preeklampsii a diagnostikuje „jen“ hypertenzi. Je to však pro něj výstraha, při které zpozorní, a je dost možné, že důsledkem toho nařídí častější kontroly v těhotenské poradně.
Pokud se již preeklampsie v prvním těhotenství vyskytla, při druhém těhotenství se riziko opravdu zvyšuje, a proto je již od začátku považováno za rizikové. Lékaři tě budou častěji kontrolovat, zvýší se frekvence návštěv v těhotenské poradně a může se stát, že absolvuješ i nějaká doplňková vyšetření.
Přesto však nejde o 100% záruku, že se preeklampsie znovu objeví i ve druhém těhotenství. Je spousta maminek, jejichž druhé těhotenství proběhlo bez problémů. Jiné je to v případě, kdy bys během prvního těhotenství měla vážnější komplikace – eklampsii či HELLP syndrom. Tehdy ti už druhé těhotenství lékaři nemusí doporučovat.
Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.
Zatímco některé nastávající maminky se ultrazvuku v těhotenství nemohou dočkat, jiné se tohoto vyšetření trochu obávají a zvažují, zda je pro miminko bezpečné. Kolik ultrazvuků přibližně během těhotenství absolvuješ, které jsou důležité a budeš muset některé zaplatit? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.
Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu