Eklampsie je velmi vážná komplikace v těhotenství12 s tonicko - klonickými křečemi. Jde o nejtěžší formu pozdní gestózy. Objevuje se u žen, u kterých se již projevila preeklampsie17, ale nemusí to být podmínka. Je jednou z indikací k ukončení těhotenství24 bez ohledu na věk plodu a jeho vyzrálost82. Při křečích dochází ke střídání ztuhlosti a záškubů.
Eklamptický záchvat je podobný záchvatu epileptickému. Křeče trvají několik minut. Pacientka je nejprve prohnutá, hlavu má zakloněnou, nedýchá. Tvář promodrává, cyanóza se šíří i na krk a hrudník. Tento stav vystřídají záškuby. Z úst může vytékat pěna. Pacientka chrčí a po záchvatu upadá do hlubokého bezvědomí. Po probuzení je dezorientovaná a nepamatuje si, co se stalo.
Záchvaty se mohou opakovat.
Neléčená eklampsie může skončit smrtí rodičky1 i dítěte7. Velmi důležité jsou pravidelné lékařské prohlídky během těhotenství7.
Léčba musí být velmi rychlá a agresivní. Pacientky s eklampsií by měly co nejrychleji přijmout na jednotku intenzivní péče. Léčba spočívá v potlačení křečí a snížení vysokého krevního tlaku. Křeče mohou postihnout cévy placenty9 a ohrozit tak plod nedostatkem kyslíku. Je nutné ukončení těhotenství, co nejrychlejší porod28. Pokud již pacientka není v pokročilé fázi porodu, provádí se císařský řez81.
Při eklampsii je zvýšená míra úmrtnosti matek od 2-5 % jakož i zvýšená úmrtnost novorozenců až do 20 %.