Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Eklampsie

2 zkušenosti

Eklampsie je velmi vážná komplikace v těhotenství12 s tonicko - klonickými křečemi. Jde o nejtěžší formu pozdní gestózy. Objevuje se u žen, u kterých se již projevila preeklampsie17, ale nemusí to být podmínka. Je jednou z indikací k ukončení těhotenství24 bez ohledu na věk plodu a jeho vyzrálost82. Při křečích dochází ke střídání ztuhlosti a záškubů.

Příčiny eklampsie

Příznaky eklampsie

Eklamptický záchvat je podobný záchvatu epileptickému. Křeče trvají několik minut. Pacientka je nejprve prohnutá, hlavu má zakloněnou, nedýchá. Tvář promodrává, cyanóza se šíří i na krk a hrudník. Tento stav vystřídají záškuby. Z úst může vytékat pěna. Pacientka chrčí a po záchvatu upadá do hlubokého bezvědomí. Po probuzení je dezorientovaná a nepamatuje si, co se stalo.

Záchvaty se mohou opakovat.

Komplikace eklampsie

Neléčená eklampsie může skončit smrtí rodičky1 i dítěte7. Velmi důležité jsou pravidelné lékařské prohlídky během těhotenství7.

Léčba eklampsie

Léčba musí být velmi rychlá a agresivní. Pacientky s eklampsií by měly co nejrychleji přijmout na jednotku intenzivní péče. Léčba spočívá v potlačení křečí a snížení vysokého krevního tlaku. Křeče mohou postihnout cévy placenty9 a ohrozit tak plod nedostatkem kyslíku. Je nutné ukončení těhotenství, co nejrychlejší porod28. Pokud již pacientka není v pokročilé fázi porodu, provádí se císařský řez81.

Při eklampsii je zvýšená míra úmrtnosti matek od 2-5 % jakož i zvýšená úmrtnost novorozenců až do 20 %.

Více o eklampsii na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://sk.medlicker.com/57-eklampsia-priciny-prejavy-diagnostika-a-liecba/
  2. http://primar.sme.sk/c/4116730/gestozy.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s eklampsií

Máš zkušenost s eklampsií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zlato2011
5. srp 2016

Eklamsia pred porodom

Ahoj, pred 3 masiacmi som prekonala aj já ťažku eklampsiu. Do dnes sa z toho neviem dostať psychicky. Mohli by sme o tom pokecat.
1 poděkování
terkadan
5. zář 2015

Eklampsie

Ahoj děvčata, po pravdě jsem z toho vyděšená ještě teď. Byl to strašný zážitek a ten strach o malou ani nemluvím! :-( Ještě teď mám strach, že se mi něco stane. Jinak vysoký tlak mám ještě teď, beru Dopegyt třikrát denně dva prášky a taky mám ještě černé fleky před očima z toho tlaku. Jestli máte taky nějaké zkušenosti s Eklampsii napište, budu jen ráda, že v tom nejsem sama. :-(
0 poděkování