Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

37. týden těhotenství

37. týden těhotenstvíVe 37. týdnu těhotenství bys už měla mít pro sebe i pro miminko vše připraveno a v podstatě už jen odpočívat a čekat na den D. Většina porodnic má na svých webech uvedeno, co si vzít s sebou do porodnice, a tak je dobré se obrátit buď přímo na porodnici a nebo na jejich stránky.

Dítě by mělo být hlavičkou dolů, a proto tlak v dolní části břicha a v pánvi Ti může znepříjemnit každý den do porodu. Díky poklesu miminka v bříšku můžeš lépe dýchat, avšak pocit neohrabanosti i tak zůstává. Je-li dítě stále otočeno koncem pánevním, může se lékař pokusit o jeho otočení hlavičkou dolů. V případě, že se toto otočení nepovede nebo není možné, je na místě pobavit se s lékařem o možnosti provedení císařského řezu81 nebo i přes neotočení dítěte o porodu koncem pánevním13.

Je možné, že čekání na porod budou doprovázet poševní výtoky7, které jsou ke konci těhotenství zcela běžnou záležitostí. Na výtoky by se měl ale lékař optat při každé návštěvě poradny, která je v tomto období stále častější, a to 1x týdně. Ve 38. týdnu už Ti může lékař natočit i kardiotokografické vyšetření plodu (KTG). Díky němu dokáže zhodnotit stav plodu a děložní činnost.

Vedle KTG vyšetření lékař sleduje i pánevní dno, které se může začít pomalu otevírat a zkracovat se tak děložní hrdlo. Otevírání a zkracování hrdla signalizují blížící se porod29. Některým ženám se ale děložní hrdlo začne otvírat a nebo zkracovat už mnohem dříve, tedy několik týdnů před porodem. U některých žen však k žádnému takovému jevu nedojde a je třeba porod vyvolat85.

Stejně jako v předchozím týdnu23 probíhá i v tomto týdnu stále tvorba tukové tkáně v těle dítěte. Je jí stále potřeba, protože miminko musí na své váze ještě přibírat. Nyní váží kolem 2859 gramů a měří na délku od temene hlavy k patičkám cca 48,6 cm. Do délky už tedy moc neporoste, spíše vůbec, ale hmotnost se bude rozhodně zvyšovat. Každý den totiž miminko nabere až 15 gramů tuku, který mu bude pomáhat regulovat tělesnou teplotu a udržovat rovnoměrnou hladinu cukru v krvi, jakmile se dostane na svět.

Pod pokožkou tedy přibývá tukové tkáně a na pokožce je pro změnu stále kožní mázek, díky kterému je dítě kluzké a snadněji projde úzkými porodními cestami. Porodní cesty je možné na porod připravit například popíjením maliníku25 a nebo lněného semínka22. Zabrat mohou i homeopatika2.

Co se týká vývoje jednotlivých orgánů, tak lebka i mozek se stále vyvíjí, stejně jako prsní bradavky, které jsou na povrchu hrudníčku mírně nadzvednuty.

Vyšetření ve 37. týdnu těhotenství

Doporučené vyšetření a výkony

Seznam doporučených vyšetření vychází z Doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Název vyšetření Doporučené období
Poradna pro těhotné od 37. týdne gravidity do termínu porodu 1x týdně
GBS screening (stěr z pochvy pro odhalení streptokoků skupiny B)2 35.–37. tt

37. týden těhotenství v číslech

37. týden těhotenství

 • 37. týden těhotenství od poslední menstruace
 • 35. týden od oplodnění
 • přibližně 3 týdny do porodu
 • lékař píše: 36 týdnů + 0 dní až 36 týdnů + 6 dní (zkráceně 36tt + 0 až 36tt + 6)

37. týden těhotenství po dnech

37. týden těhotenství po dnech

Video: Pohyby miminka ve 37. týdnu těhotenství

<< 36.týden těhotenství23 / 38.týden těhotenství >> 21

Více o 37. týdnu těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.pampers.cz
 2. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#37
 3. http://www.gynultrazvuk.cz/doporucene-postupy-cgps-cls-jep-k17.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se 37. týdnem těhotenství

Máš zkušenost se 37. týdnem těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
anetina90  29. bře 2020

Finále

Nahoře 10 kg. Břicho mám obrovské a už posledních 14 dní jde velmi dolů. Prdelka měla před týdnem na kontrole 3 kg, což je velmi znát. Její aktivita je čím dál větší až její pohyby bolí. Neotékám, jen občas jdou šťávy a večer blbě spím. Včera jsem vyplela záhon, ale na kolenou (už se neohnu) a mezitím velká přestávka. Už se těším na porod.
 • Ještě pořád bez velký problémů.
 • Nelze se kolikrát vůbec ohnout.
 • Břicho dole a táhne.
 • Už je to otravné.
1 poděkování
drago49  13. lis 2019

Snad už brzo finále

Nahoře +/- 9 kg, břicho obřích rozměrů. Z týdne se vyspím pořádně tak 1-2x a zase mě trápí syndrom neklidných nohou. Měla by přestávat pálit žáha, tak to u mě ani omylem. U dr. na kontrole jsem vyfasovala železo, což mi moc nepřidalo k mým problémům se zácpou. Snažím se hodně odpočívat. Přes den mám energie hodně, v noci je to horší, když nespím a nemůžu pořádně zabrat.
 • Zácpa
 • Pálení žáhy
 • Nemotornost
1 poděkování
pajusik  14. bře 2019

37tt

Cítím se stále dobře, jen více unavená. Nahoře mám 8kg, v podstatě jen bříško a prsa. Největší změnu vidím ve snížené aktivitě, před těhotenstvím jsme byli s manželem stále na horách a teď jsem ráda za procházku po rovině, snažím se denně aspoň půl hoďky, ideálně déle, ale respektuju tělo a únavu. Tělo není hloupé a snaží se myslím, brzdit před velkými aktivitami, abych před porodem nabrala sil. :)

Přes den chodím často čůrat, v noci je to pohoda, většinou ani jednou. Malý je v noci taky klidný, takže super. Občas se mi stane, že se probudím a nemůžu tak 1-2hodinky usnout, ale naštěstí ne moc často:)

Co mě překvapilo je, že jsem za celé těhotenství neměla žádné "žravky", stále jsem čekala, kdy přijde vlčí hlad a já se budu cpát jako ve filmech a nic. :) Ale asi je to hlavně tím, že jím zdravou a vyváženou stravu, takže tělo ma dostatek živin a nepotřebuje žádné extrémy. :) Naštěstí mi tato strava chutná, stravuji se tak již velice dlouho.
 • Únava
4 poděkování
petamlcoska  26. únor 2019

37tt

Už dva týdny papkám lněné semínko a piju maliníkový čaj. Maliníkový čaj mám v nalévových sáčcích, popíjím 2x denně, doslazuji medem a docela mi chutná. Lněné semínko si dávám do jogurtu, salátu, skoro do všeho, kam se mi hodí. Masáž hráze jsem začala od ukončeného 34.tt, tedy dva týdny nazpět. Dnes jsem začala cvičit s aniballem. Za mě dobrá věc, jak si zjistit správnou polohu ke tlačení, jak natrénovat dýchaní a samotné vypuzení.

Minulý týden mě dost bolela záda, tento týden to trochu ustoupilo. Snažím se chodit aspoň na hodinové procházky a když mám nějaký den méně energie, tak alespoň se projdu kousek okolo domu. Dnes už jsem měla problém se dole oholit. Mám miminko podle mých pocitů ještě vysoko.

Jinak cítím, jak se tělo připravuje na porod: Díky lněnému semínku chodím častěji na velkou, což je super!!! Prsa jsou větší, z pochvy mi občas odchází hustý průhledný hlen. Vzhledem k tomu, že jsem celé těhotenství neměla chuť na sex a také mě bolel (byla jsem dost suchá), tak se mi teď zdá, že jsem dole vlhčí, s partnerem jsme měli sex a už nebolel. Také se do mě nevejde už tolik jídla. Jím menší porce, jsem hned sytá. Od začátku těhu do teď jsem přibrala 10 Kg. Také se věnuji masážím prsou, nohou, relaxaci, snažím se mluvit s miminkem, vnímat to pozitivně. Nechci strávit poslední 3 týdny jen čekáním, chci si to víc užívat. Je znát větší únava, občas si musím lehnout přes den a dospat se :-) . Nicméně to k tomu všemu patří a už se na ten porod těším.:slight_smile:
3 poděkování
veronikamullerova  15. pro 2018

Neotočené miminko

Celé těhotenství bezproblémové, žádné ráni nevolnosti i pálení žáhy se nám vyhlo (žáha pálí manžela 😉), jenom ten náš malej prcek se ne a ne otočit. Je 36+1 zítra jdu ještě na kontrolu ke své doktorce, než mě odešle na ozvy do porodnice. Čekám, jestli to budou nějak řešit koncem pánevním rodit nechci mám z toho hrůzu. Sekce se nebojím, ale co jsem načetla, tak bych byla více K.O než po přirozeném porodu, ale když se mu nechce, tak s tím asi moc nenaděláme. 😊 Permanentní chození na WC a bolest stydké kosti a kyčlí už ani nezminuju.

Už aby byl venku, moc se na něj těšíme. 😀
 • Bezproblémové těhotenství
 • Bolest stydké kosti
 • Bolest kyčlí
1 poděkování
luckawm  18. lis 2018

37 tt

Cele těhotenství mám v podstatě bezproblémové, a tak si nestěžuji moc ani v tomto týdnu. I když holčička si udělala hodně místa v bříšku a mám ho obří. Občas se mě někdo ptá, jestli nečekám dvě.

Obouvání je složité, svlékání kalhot a navlékání ponožek taky. Tím, že jsem doma bez manžela, je to ještě těžší. Občasná pomoc by se hodila.

Miminko je už několik tydnu hlavičkou dolů, což je super. Minuly týden mi dr řekl, že má hlavičku nízko a další týden to, že se mi zkracuje hrdlo. Strašně už se na holčičku těším, 😍 takže nějaké bolesti mi nevadí. Zatím to není nic strašného. Jen mi asi tři dny zpět začaly bolesti jako při MS. Ale opět nic hrozného. Chození na záchod v noci mě teda celkem obtěžuje. Připadám si jak tank, než se vyhrabu z postele 😂. Cvičím pomalinku s Aniballem a za mě teda nejlepší investice. Sice jsem ještě neodrodila, ale už teď mohu říci, že mi pomohl hlavně psychicky. Z porodu díky němu nemám strach, ale těším se ❤️. Vím, že to nebude snadné, ale opravdu se na něj těším, a to hlavně díky cvičení s balónkem. Baví mě totiž i to cvičení 😁.

Jinak mi samozřejmě otékají nohy, mám strie, nahoře už 22 kg, v noci křeče apod. Nejvíce mě mrzí ty strie, které mám na zadku 😩, ale když bude holčička zdravá, tak za to i ty strie stojí.
 • Už se to blíží
 • Žádné nevýhody. Jsme prostě těhotný. 😍
0 poděkování
luckyfunn  31. srp 2018

Nestěžuju si

37tt jsem začala návštěvou fitka a lehce jsem si protáhla záda. Doposud díky cvičení neznám jejich bolesti, ani bolesti kyčlí. Nahoře mám cca 15kg, z toho 3kg za poslední týden, neboť mi začaly lehce otékat kotníky a prsty na rukou. Ale není to žádná hrůza, sandálky obuju a prstýnky zatím sundávat nemusím. :) Zvládám veškeré domácí práce, dokonce jsem minulý týden myla okna. Jen jsem již pomalejší a trošku neohrabaná. I lenost mě čas od času přepadne a musím více odpočívat. Ale co opadly tropy, cítím se mnohem líp.

Většinou prospím celou noc, na wc jdu maximálně jednou a i to je vyjímka. Posledních pár dní jsem ale zaznamenala častějsí chození na velkou. Že by čištění před porodem?

Čím dál víc mi teče z prsou mlezivo. Občas se dokonce ráno vzbudím s mokrým pyžamem. Je to nepříjemné, ale spaní v podprsence si ještě užiju až až, pokud budu kojit. :)

Začala jsem na doporučení cvičit s Aniballem, pevně věřím, že to byla dobrá investice. Recenze jsou na to velmi kladné...

Celkově se cítím v rámci možností dobře. Miminko je otočené už více než měsíc správným směrem a sestoupené dole. Trošku mi to dělá problémy, když se chci zohnout. Cítím, že mi tam tak nějak díky tomu překáží. Ale tkaničky si pořád zavážu. Manžel je z mé samostatnosti na větvi. Strašně by mi chtěl pomáhat a já to stale nepotřebuju a říkám mu, ať se šetří na dobu po porodu, kdy budu třeba ráda, že mi zalije kafe. :)

Ale už se těšíme až tady bude prcek s námi. Doufám, že bude porod rychlý a bez komplikací. :)
 • Už se to krátí
 • Lépe se dýchá
 • Mírné otoky a křečové žíly
 • Větší únava během dne
 • Větší neohrabanost
3 poděkování
eia  20. srp 2018

Porod se blíží

37 tt,. napíšu to bez obalu: 14 kg nahoře, hic, každý den kolem 34°C!

Budím se s oteklýma rukama a jsem ráda, když mi v nich nemravenčí a nohy už taky. 6x za noc na toaletu je standard, už mám trasu natrénovanou v polospánku, jen si nesmím umístit žádné překážky do cesty. Hlavička je hodně nízko a tak tlačí na močák, pocit na čůrání mám proto pořád, ale zase až budeme rodit, bude to fajn.

Už jsem tak uvařená, že už se těším na jakékoliv ochlazení nebo na porod. Jediné co mi pomůže je zmrzlina a nebo chladnější vana/sprcha. V řece ani bazénu se nekoupu kvůli infekci.

Do poradny chodím už jednou týdně a máme za sebou první KTG - monitor miminka. Opravdu jsem se na něj těšila, protože jsem si chtěla ověřit, že je tam vevnitř všechno v pořádku. Srdíčko bije rychleji (což je normální) a pravidelně, takže mě to uklidnilo. Taky vím, kde je srdíčko, zádíčka a nožky... tak jak jsem si myslela. Takže když je maličký vypoulí, hladím ho :)
Miminko se hodně hýbe, hlavně když ležím a v noci, ale jsem za to ráda, protože mám jistotu, že je v pořádku.

Sny, hodně různorodé a někdy šílené a děsivé. Jednu noc mě přesvědčili, že jsem již porodila, vždy když jsem se vzbudila na wc, byla jsem překvapená, že mám ještě bříško. Říkala jsem si, tak to už asi přijde, ale je to dva dny zpět a zatím nic, tak uvidíme. Budeme čekat dál.
7 poděkování
petromila666  18. čer 2018

Nespavost

Ahoj, jsem 37. týden, do 35.tt to ještě šlo a vše jsem si užívala docela bez problémů. Teď si to užívám už jenom v pololeze na gauči :-) , jelikož jsem přibrala sice prý "jen" 9kg, ale připadám si jak velryba. Domácí práce zvládám jen s velkými obtížemi, nakupování je pro mě trošku větší utrpení, to mě hned bolí záda a pořád musím vyhledávat záchod :-D . V noci spím tak, že spíš nespím, při každé otočce jsem vzhůru, malá hodně kope a hodne mě bolí kyčle, taky jsem začala zase chrápat bohužel pro manžela. Chodím naštěstí jen jednou na záchod. Ale zdají se mi šílené sny, většinou teda o porodu. Do porodnice na první kontrolu jdu teprve teď, tak jsem docela zvědavá, navíc mě doktor trochu postrasil možnou trombózou, protože mi nepřirozeně otéká levá noha, tak ještě s tím budu muset, páč už mě to začlo i bolet a barvit se. Takže už se popravdě moc těším až bude malá mezi námi a všechny tyto komplikace zmizí.

Jinak musím říct, že doteď těhotenství super, manžel úžasný, hodně pomáhá, ale teď už jsme oba rádi, že máme všechno přichystané pro mimčo a jenom odpočívám a čekáme. Tak držím palce všem v tomhle období, ať nám to uteče a narodí se nám zdravé dětičky :-) .
5 poděkování
sunflowerr  4. kvě 2018

Porod ve 37.tt

Na začátku 37. týdne těhotenství se nám narodil náš maličký brouček s váhou 2,7 kg a 47 cm. :-) Porod byl nečekaný a na prvorodičku prý i celkem rychlý. :-)
4 poděkování
pavluskaj  13. led 2018

Pokles bříška

Začátkem tohoto týdne jsme navštívili poprvé porodnici. Bříško mi kleslo, tak je to lepší, lépe se mi dýchá a nejsem hned plná, když něco sním. Váhu miminku naměřili 2,76kg, hlavička už je hodně dole.
3 poděkování
kikinka1988  9. črc 2017

Brzo bude s námi

Tak jsem poprvé absolvovala poradnu v Motole. K mému překvapení jsem tam strávila jen 1,5 hod. Docela to odsejpalo. I sestry a doktor byli milí. Trochu mi to tam přišlo jako ve škole v lavicích. Mají tam židle ve 3 řadách za sebou.:slight_smile:

Začala jsem taky s Aniballem. Poprvé jsem na to koukala trochu vyjukaně. Ale po 2 dnech jsem to vychytala.:grinning:. Cvičím s ním ráno, protože mi přijde, že malá je ještě v klidu a já jsem v klidu, že už to mám za sebou. Za mě určitě dopopručuji, i když ty větší velikosti jsou docela mazec.:astonished:.

Že lezu jako šnek, to tady snad ani nemusím psát. Zvedání je taky fuška. A ty vedra mi taky nepřidávají. Ale bohudík mám jen malý bříško, tak to ještě tak nějak jde. Tu chvíli to ještě vydržím.:kissing_heart:

Co mně dělá starost je rozkopaná dálnice. Vzhledem k tomu, že bydlíme mimo Prahu a máme to do Motola 50 min autem, tak radši budeme ke konci těhu u našich v Praze, pro jistotu:frowning2:

Nepatrně cítím kotníky večer, ale nevypadají, že jsou nateklý. Jinak můj apeptit je zase rozmanitý. Od každého trochu, už se ani nedivím, že mě pálí žáha.:stuck_out_tongue_closed_eyes:

Náš poklad je nejvíce činný večer. Ale i během dne o sobě dokáže dát vědět. Spím střídavě na bocích. Těhotenský polštář je stále ve skříni, tak poslouží snad jako kojící.:confused:
4 poděkování
danus89  11. kvě 2017

Otoky - konec je děs

Ahoj holky, tak já měla radost, že mám oteklý jenom jeden kotník. Sestřička se na kontrole divila, no a padla středa a mám nohy jak konve obě dvě! :( Jinak spím pořád dobře, krom věčnýho chození na wc. Už nikam nedojdu, funím, všechno mě bolí.. ale jinak se máme fajn, mrňous si ze mě dělá kopačák, někdy to už bolí.

Už aby byl venku, nastávají nejdelší 3 týdny. :D
2 poděkování
makymak  2. bře 2017

Procházky

Stále chodím na procházky, méně mi pak otékají nohy, kozačky občas nedopnu až nahoru. :-)

Pro miminko je vše připravené, taška do porodnice taky kompletní.

Prohlídka v porodnici: miminko je prý celkem vysoko, tedy nechystá se brzy, monitor mi ještě nenatáčeli, prý až příští týden. Piju maliník 2x denně a jím lněná semínka skoro se vším, na chleba, v jogurtu, do ovocných smoothies jsou nejlepší, chce to při pití rozkousat. :-) Včera jsem se málem udrbala, ale tlak mám nízký, takže to snad nic neznamená. :) Váha pořád stoupá, ale snažím se to teď neřešit.
2 poděkování
michalici  31. led 2017

37tt - konečně spím celou noc!

Tenhle týden je pro mě asi nejlepší za poslední tři měsíce. Konečně už třetí den spím celou noc bez vstávání a dokonce usínám už kolem desáté večer.

Dříve jsem usínala ve dvě ráno a budila se co půl hodiny na záchod. Taky mě přestala pálit žáha, takže každodenní dávka Rennie je omezena na nulu. :-)

Oproti prvnímu těhu mi vůbec neotékají nohy, akorát malinko prsty na rukou, takže jsem musela, ač nerada, sundat snubní pstýnek. :-/
Jinak se cítím skvěle, pro mimčo mám úplně vše a tašku do porodnice taky - teď už jen čekat. Užívám si válení a lenošení, koukám na filmy, které jsem ještě neměla čas vidět a co je nejlepší, chuťe mě přepadly až teď - poslední měsíc těhotenství :-D v pohodě dám i pět tatranek za den a jím skoro furt. :-D

Nahoře zatím 10,5kg, ale za dva dny jdu na první ozvy a určitě už budu vážit aspoň o tři kila víc . :-P Ale nevadí mi to. :))
2 poděkování
martinamichaliskova  21. pro 2016

37tt

Konečně se otočila hlavou dolů, jinak rotovala furt dokola a bylo to šílené a bolestivé. Poslední dva dny běhám co hodinu čůrat , i v noci, nevyspaná, unavená, hlavička mi tlačí na močový měchýř a konečník. Taky furt poslíčci, hlavně v noci. No malá se chystá ven. První porod přišel ve 39tt a jelikož při druhém mám těhotenskou cukrovku na inzulínu, tak je pravděpodobnost, že to bude dřív. Pozítří jedu na vyšetření do Brna, kabele s sebou, neboť nějak cítím, že mě tam nechají . :slight_smile:
2 poděkování
undergroundchild  15. říj 2016

Je mi fajn :-)

Musím uznat, že jsem opravdu ráda, že nemám takové problémy, jako holky tady popisují. Od začátku těhotenství, jako bych o něm nevěděla. Nyní 37+2. Mám v noci jen lehké bolesti kyčlí, které se asi po dvou hodinách přeleží, ale překulím se, a spím dál. Chodím spát v 9 a budím se asi v 8 bez jediného močení. Žáha nepálí, nezvracím, trošku pobolívají bedra, ale ta mě bolela i před těhu. Dělám vše normálně, jako před těhotenstvím. Zvládám nákupy, úklid celého bytu, vaření, procházky a dokonce jsem sama malovala a stěhovala pokojík minulý týden. Takže já si to užívám. :-)
6 poděkování
petull77  9. říj 2016

Únava a nemoc

Jak píše hodně nastávajících maminek i pro mě je tento týden už opravdu únavný a těším se moc, až bude maličká venku! Stání např. u mytí nádobí je prakticky nemožné, pořád bych jen polehávala a někam chodit je pro mě fakt nadlidský úkol, ještě že se dá většina koupit přes internet a neskutečné mi pomáhá partner!

Mám oteklý prsty na rukou a mravenčení, jak děloha utlačuje nervy a tlak na podbřišek už je díky hlavičce dole fakt velký. No a do toho jsem dostala chřipku :-(( paráda!! Takže jen ležet, čajovat a odpočívat a spát. Vřele doporučuju všem, i bez chřipky!! :))
4 poděkování
konekokira  6. zář 2016

Zlom

Stejně jako u lucfuci, i u mě byl tento týden zlomový, začaly se mi vracet těhotenské nevolnosti, průjem a začala neskutečná bolest zad v křížové oblasti, do té doby jsem o těhotenství skoro nevěděla. Miminko je aktivnější, kolikrát mě bolí, když kopne do žeber a na utz mělo 2700g, taky jsem byla na prvním ctg.

Ve chvílích, kdy mi bylo dobře, jsem popíjela čaj z maliníku a cvičila s aniballem.
1 poděkování
evulinka27  30. srp 2016

Zlom

Přelom 8. a 9. měsíce probíhá pro mě tedy hrozně.. Začali mi pravidelní denní poslíčci, hodně silná ms bolest. Denně alespoň 2x - 3x. někdy mi trvá i hodinu se toho zbavit nahříváním na elektrickým polštářku, nebo s termafonem. Bříško tvrdne. Noc se pro mě stává nepřítelem. Já milovník spánku a postele teď ulehám s myšlenkou, kolikrát zase bolestivě vstanu na záchod, kdy mě vzbudí poslíčci atd. Takže chodím čurat s tím, že nééé teprve jsou 2 hodiny??? jééé, to bude ještě noc! Ráno od půl 6. hore a raději vstávám, protože převalovat se s pupkem je pro mě strašidelné. To radši vstanu, než ho bolestivě přetáčet zprava do leva. Jsem teď reklama na bolest. Furt něco.

Jinak miminko je stále koncem pánevním, už jsem raději začala cvičit s Aniballem.
1 poděkování
kimibiancaa  21. čer 2016

Únavou k porodu :)

Po tom, co jsme se pomalinku a zdárně přehoupli do 9. měsíce přišla až abnormální únava, kdy i obyčejná sprcha, umytí nádobí a navaření je trošku nadlidský výkon. Při pomyšlení na to, kolik energie budu muset u porodu vynaložit se začínám trochu bát a zároveň doufat, že se to zlomí. :)

Pokud můžu pomoct a poradit, tak opravdu nic nenechávejte na poslední chvíli. Při vstupu do 9. měsíce už by mělo být vše kompletně nachystáno, ať můžete už jenom odpočívat.
1 poděkování
terezaobr  16. čer 2016

Vykoukl dřív...

Tak a Teodorek si na svět pospíšil. 2550g a 45cm. Byla bych raději, kdyby ještě 2 týdny vydržel, ale mohla jsem vydechnout. Je to slast nechodit na záchod co 30 minut a zvednout se z gauče bez problémů. :D Leželi jsme 10 dní v porodnici, z toho dvakrát pod lampou, doma taky ještě bojoval s hraniční žloutenkou, ale už je zcela pryč.

Narozdíl od porodnice, doma je obrovský jedlík, u prsa by i bydlel. Je šikovný a dělá nám obrovskou radost.

Tak holky držím pěsti, vím, že se mi v těhotenství každá hodina vlekla, tak ať Vám to rychle uteče, přejeme hodně vytrvalosti a sil.
4 poděkování
aklin  25. kvě 2016

Bezesné a bolavé noci

Nespavost začala od 7. měsíce těhotenství a skončila až ve 38 tt. Celé dva měsíce jsem se pořádně nevyspala nebo jsem vůbec nespala. Každý den jsem byla jak těhotná mrtvola, bez života a energie. Nejhorší byly bolesti, které mě ze spánku budily, křeče v lýtkách, bolesti v kyčlích, přeležené boky. Dva týdny před porodem jsme bydleli u rodičů, změna prostředí udělala své, konečně jsem se vyspala, často jsem chodila na dlouhé procházky. Bolesti jsem měla, ale ne v takovém rozsahu. Úleva přišla až po porodu.
0 poděkování
7of9  24. kvě 2016

Bezesné noci

Ještě jednou mi někdo řekne, jen si užívej poslední měsíc dokud máš klid, tak už po něm asi vystartuju. Ve srovnání s tím, co zažívám teď, jsou popisy toho, co přijde po porodu, jako zasloužilý odpočinek. A hlavně ty pocity bezmoci, když už nemám sílu vůbec na nic, jsou na prd.

Ať už mám prcka u sebe a jsem zase pohyblivá a plná sil a můžu pro něj udělat první poslední.
8 poděkování
selindita  2. dub 2016

Nemůžu se ani hábat

Poslední dobou se citím strašně slábá a unavená mám pocit, že musím jenom ležet. Mám pocit, když vstanu, že se se mnou zatočí celý svět! :-D Nemám ani energii něco zvednout. Už abych to měla za sebou, nemůžu se dočkat, až mě přestane všechno bolet.
4 poděkování
aguagulka  9. bře 2016

Nemůžu se dočkat :-)

Začátkem 37. týdne mě přestala pálit žáha. Prstýnky už raději nenosím jelikož mám otoky rukou. Po třech hodinách se v noci budím a mám vyšlapanou cestičku k wc tak dokonale, že si nepotřebuji rozsvěcovat světlo. Beru to jako přípravu na noční vstávání k malinké. :-)

Jinak se cítím dobře, bříško krásně roste a malinká je v pořádku.
3 poděkování
anetaviki  15. lis 2015

Cítím se jako důchodce

Já už nemůžu ani chodit a hlavně po ránu, když chci vstát z postele, tak mám bolesti do kříže. :-| Už je to úmorný a těším se, až to bude za námi! :-)
0 poděkování
beyun  7. říj 2015

Ze dne na den "lazarem" :-D

Od konce 1.trimestru, kdy mi odezněly ty super extra nevolnosti, mi bylo celé těhotenství skvěle. Ale v noci přesně na den na 37.tt mě vzbudily šílené bolesti levé kyčle a ráno jsem se nemohla postavit na nohu. Levou nohu jsem za sebou spíše tahala. Když jsem se takhle dobelhala na kontrolu na gyn., doktor se lekl, že jsem měla úraz. Když jsem mu řekla, že to vzniklo ze dne na den, po vyšetření řekl, že je mimčo tak nízko, že mi asi skřípalo nerv. Takže od 37tt až do porodu jsem nemohla na nohu stoupnout, šíleně celá bolela a zároveň v ní nebyl skoro žádný cit. Bolest přešla ihned po porodu, jako mávnutím kouzelného proutku. To se ale objevila bolest v druhé noze ze špatně píchnuté provokačky u porodu, ale to už je na jiné téma. :-D
3 poděkování
lucfuci  6. říj 2015

Zlom

+- v tomto týdnu se to všechno lámalo. Do této doby u mě bylo vše ok a cítila jsem se moc dobře, od této doby jsem si přišla jako oteklá velryba, vše mě bolelo, hůř se mi spalo. Můžu být ráda, že to přišlo až tak pozdě, vím, že některé slečny/paní tohle zažívají už daleko dříve.
3 poděkování