Maliník

Maliník obecný je hojně rozšířená rostlina, kterou lze najít po celé Evropě a také Asii. V léčitelství se používají zejména jeho listy, které se suší a vyrábí se z nich poté výluh nebo čaj. Maliník je 1 - 2 metry vysoká rostlina, která kvete od května do srpna a poté rodí plody.
Maliny

Plody maliníku jsou bohaté na vitamíny A a C a napomáhají při problémech s očima. Z plodů lze vytvořit šťávy, sirupy nebo marmelády.

Složení maliníku

Maliník obecný se skládá z listů a plodu - sbírají se oba:

 • listy:
  • třísloviny
  • silice
  • organické kyseliny
  • flavonoidy
  • vitamíny a minerály
 • plody:
  • vitamíny a minerály
  • karotenoidy
  • sacharidy

Maliník a jeho použití

Maliník

 • ženské problémy - bolestivá menstruace2 (tlumí křeče),
 • na podporu plodnosti,
 • k zastavení nadměrného krvácení po porodu,
 • posiluje dělohu3 a pánev během těhotenství24,
 • napomáhá k uvolňování dělohy před porodem
 • pročišťuje tělo a organismus po porodu
 • napomáhá k tvorbě mateřského mléka7,
 • snižuje krevní tlak a horečku1,
 • působí proti zadržování vody v těle,
 • napomáhá při zánětech v dutině ústní nebo hrtanu - zde se využívá maliník4 jako kloktadlo tak, že se vyluhují jeho listy,
 • výluhem pomáhá proti kožním vyrážkám, kdy se potírají postižená místa,
 • napomáhá při střevních potížích - průjmy1, katary,
 • trávení,
 • čištění krve,
 • problémy s dásněmi, paradontóza,
 • nevolnost8,
 • je zdrojem vitamínů a minerálů

Maliník v těhotenství

Maliník je již od pradávna doporučován těhotným ženám ve snaze připravit a změkčit porodní cesty.
Maliník

Popíjet tento čaj by však těhotná žena měla až ke konci těhotenství, obecně je doporučována hranice ukončeného 34.22 - 36. týdne těhotenství25. Dávky čaje se postupně navyšují, od jednoho hrnečku až po 3-4 šálky denně.

Maliník, díky obsaženým tříslovinám, stimuluje stahy hladkého svalstva, což může blahodárně přispívat k ulehčení porodu. Z tohoto důvodu není také dřívější konzumace maliníkového čaje doporučena. Popíjení čaje z listů maliníku neurychlí porod, ale tělo krásně připraví, aby porod probíhal rovnoměrně.

Ženám není doporučováno pít velké množství čaje maliníku27 najednou, protože mohou být vyvolány silné a intenzivní kontrakce33, které mohou plodu vyvolat stres. Čaj není doporučován také ženám, které jsou opět těhotné a jejich předchozí porod probíhal rychle, protože může dojít i k překotnému porodu.

V neposlední řadě je tento čaj také cenným zdrojem několika vitamínů, zejména pak vitamínu A, C a E a také stopových prvků jako jsou mangan, železo, vápník a hořčík.

Sběr a uchovávání maliníku

Listy maliníku se sbírají od května do srpna, kdy jsou svěží a čerstvé. Pokud chtějí lidé maliník sbírat, měli by se zaměřit na listy z nekvetoucích výhonků v prvním roce života maliníku obecného.

Maliník se suší ve stínu a na dobře větratelném místě v tenkých vrstvách. Suché listy se snadno drolí, měly by se opatrně načechrávat. Před přípravou čaje se musí listy fermentovat. Je-li maliník, resp. jeho listy, správně usušen, má stále stejně zdravou zelenou barvu, trošku zapáchá a chuť je trošku trpká a nahořklá.

Usušené a upravené listy maliníku se zabalují do papírových sáčků, aby zachovaly své aroma. Sáčky by se neměly stlačovat, aby se listy nedrolily. Směs suchých listů maliníku se uchovává na suchých místech, kde je chráněna před vlhkem a světlem.

Komu není čaj určen

Maliník a čaj z něj připravený12 by neměly pít nastávající maminky, pokud:
Příprava maliníkového čaje

Možné nežádoucí účinky

Čaj z maliníku působí blahodárně i po porodu29. Napomáhá stahování dělohy a podporuje tvorbu mateřského mléka7.

Příprava maliníkového čaje

Dvě čajové lžičky sušených maliníkových listů přelijeme vroucí vodou a ponecháme 10 minut louhovat. Po scezení se pijí dle stádia těhotenství 1 - 4 šálky čerstvého čaje denně.

Čaj z maliníku

Video: Příprava k porodu

Více o maliníku na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20160403194413/http://www.ipavelvana.eu/product.php?id_product=115
 2. https://web.archive.org/web/20130902081303/http://www.caj-z-maliniku.cz/
 3. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=102&c=587
 4. http://www.rodicka.cz/caj-z-maliniku-v-tehotenstvi/
 5. http://www.bylinky.net/malinik.php
 6. http://byliny.vitalion.cz/malinik-obecny/
 7. http://www.babycentre.co.uk/x545986/can-raspberry-leaf-tea-help-to-ease-labour (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s maliníkem

Máš zkušenost s maliníkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
hankapalencarova  1. bře 2023

Maliník

Maliník jsem objevila až při druhém těhotenství. 1. porod byl příšerný. Sice jen 2 hodiny po zavedení tablety, ale bolestivý tak, že jsem ohlodávala rám postele. Porodní cesty naprosto nepřipravené. 2. porod byl sice skoro 8 hodin, ale mnohem lepší a malý byl na pár zatlačení venku, i když měl 3 800 g. Třetí porod už jsem nepodcenila a pravidelně jsem pila maliník od 36.tt. Byla to pohádka, bolesti trvaly cca půl hodiny a malý byl na 1 zatlačení venku. Málem jsem ani nestihla dojít z pokoje na sál :-) Teď čekáme 4. mimi, jsem ve 31. tt a pomaličku se chystám, že bych začala, aspoň 1 šálek denně a postupně budu navyšovat dávky. Je vynikající chuťově a za mě opravdu pomohl k uvolnění cesty miminku ;-)
dunka90  13. čer 2018

Nepomohl

Maliník jsem poctivě pila asi od 34 tt a musím říct, že nepomohl vůbec. Porod byl dlouhý, bolestivý a nebýt různých léků na otevírání porodních cest, tak snad rodím do teď🙈. Aspoň, že mi chutnal.☺
petunie8  6. led 2017

Určitě pozitivně přispěl :-)

Maliník jsem popíjela od 36 tt. Porod jsem měla vyvolávaný dva dny před termínem kvůli těhotenské cholestáze. Celkově to byl pro mě krásný zážitek.

Co se týče natržení, bylo vnější cca 2 mm a bez šití, ani jsem to necítíla, jen 2 dny při čůrání to trochu štípalo. Cvičila jsem i s Aniballem a balónek jsem víc jak na 26,5 cm nenafoukla, miminko mělo hlavičku s obvodem 34 cm. Věřím tomu, že pomohla kombinace obojího - maliníku i cvičení. :-)
1 člověk považuje za užitečné
mery96  2. kvě 2016

Maliník a účinky

Pila jsem maliníkový čaj podle rozpisu od 36 tt. Chutnal mi a věřím, že i pomohl. Porod byl rychlý. :)
4 lidé považují za užitečné
simdan  28. čer 2015

Maliník

Já pila u druhého těhu poctivě od 35tt, syn( 53cm / 4000gr ) se narodil během hodiny, 3 kontrakce a byl venku. Bolesti nebyly silné, bez nástřihu, 1steh, šestinedělí také bez problémů, takže za mě 100% spokojenost a tentokrát budu pít zase.
4 lidé považují za užitečné
raduska21  14. bře 2015

Maliník nepomohl

Bohužel, tato bylinka není samospásná. Pila jsem čaj poctivě od 34tt a zdá se, že nepomohl. Malou jsem rodila 20 hodin. Byl to první porod, ale budu ho pít i před druhým a uvidíme. Nicméně v čaji to nebude. Délku porodu má každá žena podle mě danou.
1 člověk považuje za užitečné
helenah82  14. bře 2015

Maliník poprvé a podruhé

Pila jsem při prvním i druhém těhotenství od 36. tt. (Chutnal mi, jinak bych s tím asi měla problém.) Při prvním porodu říkala manželovi porodní asistentka, že se otvírám rychle, že mám štěstí, bohužel se ke konci otvírání zpomalilo, a tak byl závěr náročnější.

Nicméně i v druhém těhotenství jsem pila. A porod - od prvních kontrakcí do narození malé 4 hodiny a 45 minut. Ale co víc, přijela jsem do porodnice s pocitem, že rodím, ale uvidíme, jak dlouho to bude trvat, protože silnější kontrakce byly tak 4. Doktorka při vyšetření říká: "No, tak." Ptala jsem se, jestli teda ještě nic. A ona: "Tak počkáme na další kontrakci a vy porodíte." Do čtyř kontrakcí byla malá na světě. Zda to bylo maliníkem, druhým porodem anebo větší odevzdaností kontrakcím a přáním se otevírat, kdo ví. Ale třeba vším dohromady.
4 lidé považují za užitečné
apacheee  5. lis 2014

Maliníkový čaj

Tento čaj mi opravdu chutnal, ale dost jsem po něm poslíčkovala. Začala jsem ho raději pít přes den (před spaním se právě hrozně zesilovaly poslíčci) a nedělal mi žádné problémy. Porod byl rychlý, těžko soudit, zda to způsobil čaj, ale určitě ničemu nemůže uškodit. :)
2 lidé považují za užitečné
leonakv  23. zář 2014

Maliník :-)

Naprosto souhlasím s Kimbi. Já jsem taky zkusila u druhého těhotenství pít poctivě maliník, od 37.tt jsem poctivě pila 4 šálky čaje a porod proběhl naprosto bez komplikací, nástřihu či nějaké větší bolesti a malej byl za 3 hodinky po příjezdu do porodnice venku. :-D Ještě ten den jsem si v klidu sedla, došla na WC a i šestinedělí je bez problémů :-)
4 lidé považují za užitečné
kimby  19. zář 2014

Za mě ano

Od 37. týdne jsem pila poctivě 2x denně čaj z maliníku, můj druhý porod trval od příjezdu do porodnice 40min. Syn byl na 2 kontrakce venku (3 300g a 50cm), rodila jsem 40+2tt, jsem bez jediného poranění či šití. Cítím se výborně.
8 lidí považuje za užitečné
werunqa  25. čer 2014

Čaj z maliníku

Pila jsem v prvním těhotenství od 36tt. Celý porod trval necelé 2 hoďky od prvních kontrakcí ;-) . Dcera byla na 3 zatlačení venku (3710g).

Takže za mě ano :-p
4 lidé považují za užitečné
nika166  29. led 2014

Maliník a mé porody

Čaj z maliníku jsem pila po prvním porodu, kdy jsem bohužel rodila předčasně, takže před porodem jsem to nestihla ;-)
Zato u druhé dcerky jsem začala pěkně po 36.tt a porod proběhl rychle, za 4 hodiny po prvních kontrakcích byla dcera i s váhou 3,95kg na světě a stejně jako první porod přirozeně :-)
2 lidé považují za užitečné
jana8181  27. led 2014

Rychlý porod (první)

U mě šlo o první těhotenství a čaj jsem pila asi od 36. týdne - 1 lžíci natě zalít šálkem horké vody.

Tímto čajem jsem zapila každý den 1 lžíci mletého lněného semínka. Čaj byl chuťově přijatelný, s medem výborný! (Lněné semínko je prý lepší zalít tímto čajem a po chvíli vypít, kvůli uvolnění slizů, které pomáhají lepšímu porodu :-p) Od 38. týdne jsem začala užívat homeopatikum Arnicu 9CH 5 kuliček 1x denně. Nic jiného jsem pro usnadnění porodu nedělala.

Porodila jsem 5 dní po termínu. Syn se narodil za necelých 7 hodin po první kontrakci, porod bez komplikací. Vzhledem ke skutečnosti, že moje maminka měla těžké porody a u prvního měla porodní bolesti 3 dny (!!!), byla jsem přešťastná, že to proběhlo touto rychlostí!

U druhého těhotenství postup rozhodně zopakuji. ;-)
5 lidí považuje za užitečné
kalkulantka  5. pro 2013

Maliníkový čaj mi chutnal

Čaj z maliníku jsem pila asi od 34. týdne s tím, že jsem ho radši nechtěla pít dříve, aby nevyvolal předčasný porod. K tomu mi ale maliník určitě nepomohl, protože jsem skoro 14.dní přenášela :-D Chuťově mi vyhovoval, sladila jsem si ho medem a pila jsem 1-2x denně. Musím říct, že ho piju i teď, když kojím a při dalším těhotenství ho budu určitě pít zase.

Jestli pomohl při porodu je těžké říct, rodila jsem 7,5 hodiny - bez komplikací :-)
1 člověk považuje za užitečné
majpro  3. pro 2013

Urob si sám

Byla jsem těhotná od května a jak začaly maliny dozrávat a vyrostly nové výhonky, nasbírala jsem si a nasušila ty nejpečlivěji vybrané listy. Sušila jsem je na sluníčku, aby měly dostatek té pravé energie. Uložila jsem je pečlivě a s láskou do 3l skleněných sklenic a čekala jsem až příjde jejich chvíle.

Nějak jsem se nenazdála a byl ten správný čas, čaj jsem pila dle chuti a nálady, ne dle klasického doporučeného dávkování a s každým douškem jsem cítila blahodárné účinky. Zda to ve výsledku mělo nějaký efekt, či nikoli, už nevím. Jen vím, že celý tento sbírací, sušící a pak čajově přípravný proces mi byl velmi příjemný a těšil mě a o to nejen v těhotenství jde.

Těšít se z maličkostí a hned nám bude na světě veseleji. Krásné těhulkové období všem!
2 lidé považují za užitečné
123ajeto  3. pro 2013

Maliníkový čajík

I já jsem zkusila babskou radu o připravení porodních cest. Maliníkoví čaj i lněné semínko.
Obojí jsem začala pít a jíst měsíc před porodem cca 36.tt. I přes to, že nemám bylinkové čaje ráda a nabobtnané semínko ve mě budilo hrůzu, dalo se to vydržet. Nevím jestli tyto rady zajistily můj hladký porod, jako prvorodička jsem rodila asi tak, že mi ve 13:30 praskla plodovka a v 16:25 byl malý na světě ;), ale každopádně proč to nezkusit, že?

Malá rada nakonec :) pozitivní přístup nic nezkazí!!!Takže se porodu nebát a těšit se na miminko :)
4 lidé považují za užitečné
zibzi  3. pro 2013

Dobrá zkušenost :)

Tak za mě dobrá zkušenost, nebo tedy nevím, zda to bylo právě tímto čajem, ale pila jsem ho od 36.tt u obou těhu a první porod trval 2 hodiny a 15 minut a druhý 1 hodinu a 10 minut ;-)
2 lidé považují za užitečné
janca22  3. pro 2013

Pití maliníku

Maliník jsem začala pít asi měsíc před porodem a moc mi chutnal, protože k těhotenskému čaji jsem nemohla ani přičichnout :-) Ale výsledky se jaksi nedostavily. Přenášela jsem, porod byl dlouhý a velmi bolestivý, takže u mě rozhodně nezabral :-(
2 lidé považují za užitečné
osicenka  3. pro 2013

Maliníkový čaj

Začala jsem ho pít asi ve 36.tt každý den dvakrát. Musím říct, že první dobu porodní mi teda určitě tento čajík nezkrátil, ale za to si myslím, že mi taky parádně připravil porodní cesty, protože druhá doba porodní, ze které jsem měla největší strach, pro mě nakonec byla úplně bezbolestná :-)
Nevím, jestli za to opravdu mohl tento čaj, ale třeba jo, takže si myslím, že když ho budou těhulky pít, určitě tím nic nezkazí :-)
3 lidé považují za užitečné
claire90  2. pro 2013

Maliník

Čaj z maliníku jsem začala pít až někdy kolem 37.tt. Dřív jsem se ho tak trochu bála, jelikož já a bylinky nejsme moc velcí kamarádi.
Chuťově mě mile překvapil a abych dohnala otálení, začala jsem pít pravidelně 1l denně.
Bohužel u porodu mi to nebylo moc platné. Příště s ním zkusím začít dříve a snad se jeho účinek ukáže v celé parádě :)
3 lidé považují za užitečné
flowerie  2. pro 2013

Můj porod byl rychlý

Já jsem se o maliníku dozvěděla tady na koníkovi. Prostě ho někdo zmínil v diskusi maminek, které rodily přibližně v podobném termínu. Koupila jsem si ho a začla pít cca 4 týdny před porodem (1-2 čaje denně).
No, nevím, jestli to bylo maliníkem, nebo náhodou, ale rodila jsem, díky bohu, o dva týdny dřív. A od první (velmi mírné) bolesti, která mě v noci vzbudila, jsem rodila 6 hodin. Sestra na příjmu mi podle výsledku z monitoru nevěřila, že rodím :-) Naštěstí doktor si mě tam nechal, protože horší bolesti začaly až cca dvě hodiny před vlastním porodem. No, přípravu jsem nestihla.
Doufám, že příště stihnu dojet do nemocnice :-D
1 člověk považuje za užitečné
amuskaberuska  2. pro 2013

Čaj z maliníku opravdu funguje

Maliníkový čaj mohu všem vřele doporučit. Velmi jsem se bála porodu a dočetla jsem se, že maliníkový čaj pomáhá rychleji otevírat porodní cesty.
Začala jsem ho pít přesně od 34. týdne. Nejdříve jeden šálek denně a postupně jsem navyšovala dávky.
Těsně před porodem jsem pila už 3 šálky denně. Chuťově mi také vyhovoval.

Oba porody jsem měla opravdu velmi rychlé, takže myslím, že čaj zafungoval. První porod trval 7 hodin od první kontrakce a ten druhý pouze 4 hodiny :-)
Porody byly bez problémů, přirozené a bez nástřihu a opravdu to šlo velmi rychle. Při druhém porodu jsme to sotva stihli do porodnice. :-)
Takže já si čaj z maliníku nemůžu vynachválit. :-)
3 lidé považují za užitečné
redrosse  2. pro 2013

Připravil porodní cesty

Maliníkový čaj jsem začala pít kolem 34. týdne těhotenství.
Pila jsem nejdříve 1-2x denně a ke konci těhotenství až 4x denně. Mimo to, že mi velice chutnal (pila jsem neslazený nebo s medem), pomohl připravit porodní cesty k porodu. Samotná druhá doba porodní byla velice rychlá a téměř bezbolestná.

Určitě stojí za to vyzkoušet jej! :-)
5 lidí považuje za užitečné
elza2110  2. pro 2013

Maliník a lněné semínko

Od cca 35.tt jsme pila čaj z maliníku, jednou denně velký hrnek a pokřupala asi tři lžičky lněného semínka. K tomu jsem i masírovala hráz.
Těžko říct, zda to bylo tím, ale po příjezdu do porodnice se malý za dvě hodiny narodil a myslím, že jsem měla pěkný porod ;-)
4 lidé považují za užitečné
myska_jaja  2. pro 2013

Pití maliníku

Čaj z maliníku jsem pila asi od 35. týdne společně se lněným semínkem. Čaj mi chutnal :-) Jestli na porod zabral, to nevím, ale celkový porod včetně kontrakcí trval 4 hodiny. Takže budu pít určitě i při dalším těhotenství ;-)
2 lidé považují za užitečné
bilavdova  2. pro 2013

Já a čaj z maliníku

Sáhla jsem po maliníku nejdřív hlavně proto, že těhotenské čaje mi moc nechutnaly. Čaj z maliníku mi prostě strašně chutnal. Až potom jsme zjistila, že je dobrý na uvolnění svalů, tudíž na včasný příchod porodu. Takže bonus:)
Pří příštím těhotenství ho začnu pít dřív. A ne až měsíc před porodem. ;-)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce