Příprava na porod

27 zkušeností

Příprava na porod by měla být komplexní, t.j. připravit budoucí rodičku1 po stránce fyzické, psychické a vědomostní. Předporodní příprava není povinná, proto si některé ženy myslí, že je pro ně zbytečná. Porod28 je přirozenou věcí, ale je to pro organizmus a psychiku člověka velká námaha. Díky přípravě odbourá budoucí maminka aspoň část strachu a obav a taky udělá pro své tělo něco užitečného, aby lépe zvládlo porod a následně zotavení se po něm.

Video: Příprava na porod aka rychlý předporodní kurz s porodní asistentkou

Rozhovor s porodní asistentkou Mgr. Pavlou Kasparkovou

1:00 Pár týdnů před porodem.
2:20 Kdy se vydat do porodnice?
4:40 Naplní se Vaše představy o porodu?
6:15 Porod bez partnera nebo bez "bondingu"? Jak ho zvládnout?
7:20 Vyvolání porodu. Je to lepší řešení?
8:10 Délka porodu. Dá se porod zrychlit?
8:50 Porodní hormony. Jak s nimi pracovat pro lehčí porod?
9:50 Zásahy do porodu (léky na tlumení bolesti, bylinky, teplá voda, hudba ...)
11:00 Porodní taška (vlastní jídlo, nápoje ...)
11:28 Pohyby na uvolnění pánve.
11:42 Relaxace. Jak být v klidu během porodu?
13:04 Komunikace s nemocničním personálem.
14:20 Poloha při porodu a nástřih hráze v čase koronakrize.
15:35 Kontakt s miminkem.
16:10 Porod placenty. Je v pořádku si brát placentu domů?
17:01 Jak dlouho zůstat po porodu v porodnici?
17:55 Praktické otázky. Práce s pomůckami. 1. fáze porodu: Děloha a děložní čípek.
21:41 Jak se děloha během porodu otevírá?
23:21 Jaké pojmy je důležité si zapamatovat?
24:07 Jak poznat doma, že je správný čas vyrazit do porodnice?
26:42 Shrnutí. Kontrakce, jednotlivé porodní fáze a různé situace.


Předporodní kurzy6 jsou vedeny odborníky, obvykle porodní asistentkou. Budoucí rodička by tam měla dostat informace o porodu - polohy při porodu11, nácvik správného dýchání, porodní bolesti a jejich tišení10. Vhodné je, pokud jsou některé kurzy navštěvovány i s partnerem. Kurz by měl obsahovat i informace o kojení a péči o miminko v prvních týdnech života.

Podrobně se psychikou rodičky zabývají účastníci kurzů hypnoporodu2. Ženino rozpoložení v průběhu porodu a její schopnost se uvolnit jsou často pro průběh zásadní. Žena by se díky kurzu měla naučit, jak si dovolit porodit, pohroužit se sama do sebe a vnímat jen své tělo a miminko, může být schopná až autohypnózy.

Více o přípravě k porodu na modrykonik.cz

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s přípravou na porod

Máš zkušenost s přípravou na porod?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
bajjunka
7. bře 2017

Dá se to zvládnout

Jsem ráda připravená. Do školy jsem měla poznámky uspořádané tak, že ani přednášející na mě neměl, když jedu někam, kde to neznám, vytisknu si mapu a projdu trasu přes foto mapy, ve spíži mám všechno z jídla na dva obědy. A tak jsem chtěla být připravená i na porod.

Předporodní kurz jsem začala ve svém okolí hledat hned, když nám ve 12tt potvrdily pozitivní screening. Přihlásila jsem nás do kurzu ve vedlejším městě, v porodnici, která má velmi kladné hodnocení a kde jsem měla v plánu také rodit.

Měsíc před začátkem kurzu jsme se v porodnici byli podívat na veřejnou prohlídku. A přišlo velké zklamání. A ne z pokojů, porodního sálu, nebo možností, co porodnice nabízí. K tomu jsme ani nedošli. Hlavní sestra si nás posadila, asi 15 maminek s partnery, do čekárny očního oddělení, kam jsme se ani pořádně nevmáčkli a spustila.... chtěla po nás, abychom se představili, řekli odkud jsme, které dítě čekáme, jaké popřípadě byli předchozí porody. Taky jsme měli povídat o tom, jak se na porod připravuji soukromě, jaké jsou mé představy a přání k porodu, jak vidím porodní plán, čeho se bojím a tak vše okolo. S přítelem jsme se na sebe podívali, zvedli se, omluvili se, že toto není nic pro nás a jeli zase domů.

Mé zklamání bylo strašné. Mnoho kamarádek bylo z tého porodnice nadšených, že je tady spíše rodinná atmosféra. Jak jsem pak zjistila, prohlídky prostorů měly být až na předporodním kurzu. Z toho jsem se nakonec odhlásila. Nevím proč bych mezi tolika cizími lidmi měla mluvit o tak intimní věci, jako je porod mého dítěte.

Takže jsem přípravu vzala na sebe. Načetla jsem toho velmi mnoho na internetu. Šla na prohlídku porodnice u nás v Opavě, ze které jsme s přítelem byli velmi nadšení. Poslední týdny těhotenství jsem pila čaj z maliníku, lila do sebe litry odvaru z lněného semínka, které mi mnoho také pomohlo na pravidelné vylučování a hlavně jsem cvičila s Aniballem. Cvičení mi moc nešlo, byla jsem ve velkém stresu, unavená ze stěhování, ale i když jsem nedokázala vytlačovat balónek na 30 cm, porodu jsem se nebála. Čeho jsem se bála především, aby malý byl v pořádku.
1 poděkování
blaablaablaa
9. led 2016

Příprava na porod

Moje příprava spočívala ze začátku hlavně ve čtení různých článků. Postupem času jsem se dopracoval k tomu, že jsem si přečetla nějakou ucelenou knihu. Z ničeho jsem si ale moc nepamatovala. :-)

Dalším zdrojem byly kolegyně v práci (pracuji ve školství, takže víceméně ženský kolektiv, "rodily" jsme prakticky denně :-) ). Jako klíčové vidím to, že hororové příběhy jsem stopla rovnou a vyžádala jsem si pouze zábavné historky (a věřte, že jich bylo dost :-D).

Nakonec jsem taky prošla takovým předporodním rychlokurzem, 1. lekce - porod, 2. lekce - porod (na tomto byl i manžel, byli jsme se podívat na sálech atd.), 3. lekce - operativní porod, 4. lekce - péče o miminko. Bylo to takové letem světem, ale já jsem byla spokojená, nechtěla jsem se v tom moc vrtat, vím, že bych se tím spíš vystresovala. Pokud ale někdo potřebuje podrobné informace a chce se připravovat víc svědomitě (lepší slovo mě nenapadá), tak by byl asi zklamaný.

Ke konci těhotenství jsem pila maliník, jestli to pomohlo, to netuším, ale pro psychiku to bylo fajn.

Dle mého je hlavní příprava v hlavě a každá žena potřebuje něco jiného, jen je třeba přijít na to, co to je. :-)
0 poděkování
maruska116
13. říj 2015

Předporodní kurz

Předporodní kurz, za mě určitě ANO!
Chodila jsem od 24. týdne do nemocnice T. Bati ve Zlíně k paní Karle Štěpánové. Díky tomuto kurzu jsem byla v obraze co se bude dít, na co se mám připravit, na co připravit partnera, seznámili jsme se s porodními sály a mnoho dalšího. Díky kurzu jsem se uklidnila a na porod se těšila.
1 poděkování
kejtyna
8. dub 2015

Příprava

Předporodní kurzy mi v době internetu a možnosti dohledání téměř jakékoliv informace přišly jako naprostá zbytečnost, proto jsem na ně nechodila.

Měla jsem koupený Ani-Ball a v 36. týdnu začla cvičit, cvičení mi ale bylo dost nepříjemné, proto jsem se "nepředřela". Rodit jsem šla na začátku 38. týdne, takže jsem tím pádem moc nacvičit nestihla. V čem byl skvělý, tak v tom vyzkoušet si samotné tlačení, to mi mnohé zjednodušilo. Příště už s ním však cvičit nebudu. Opravdu nic pro mne.

Od 30. týdne jsem jedla lněné semínko a v 35. týdnu přidala maliník. Jelikož se jedná o můj první porod, tak nedokážu zhodnotit, jak velký vliv na porod maliník a semínko měly, každopádně samotná fáze tlačení trvala pouze nějakých 15 minut a malá byla venku poměrně lehce.

V porodnici jsem začala popíjet homeopatický koktejl a musím říct, že porodní cesty se chystaly opravdu velmi rychle.
Poslední věc, kterou určitě musím doporučit, je pozitivní myšlení a těšení se na porod. Věřím, že právě proto byl můj porod rychlý a bezproblémový, a že jsem si ho, dá-li se to tak říct, moc užila.
2 poděkování
mavega
7. dub 2015

Homeopatika

I když jsem tomu moc nevěřila, tak za sebe můžu doporučit jako výbornou přípravu k porodu homeopatika. Cca 14 dní před termínem porodu se každý den užívá pět kuliček (od každého)
actaea racemosa 9ch
caulophyllum 9ch
arnica 15ch

a pak během porodu mít rozpuštěných 10 kuliček od výše uvedených v půl litru vody a popíjet to. Až se to dopije, tak klidně udělat další, V případě tuhých porodních cest a velkých bolestí 5 kuliček belladona 9ch rovnou do úst každé půl hodinky.

Mně to velice pomohlo. Dítě vážilo 3,75kg a měřilo 52cm a porod byl krásný, rychlý, bez následků.
4 poděkování
klarina_f
7. dub 2015

Zbytečnost?!

První těhotenství jsem si oživila kurzem. Už tehdy to byla zbytečnost. Většina informací byla přístupná na internetu, ale brala jsem to tak, že se dostanu mezi jiné maminky. Výhodou kurzu bylo to, že jsem si domluvila s PA poporodní péči.

U druhého jsem si těhotenství oživila pravidelnou návštěvou aquaparku, chodila jsem plavat.

Na kurzu nám PA povídala o stravování, pohybu, péči, kojení, příkrmech. Při dvou dětech můžu říct, že mi chyběla zmínka o nošení v šátku. Zmínila tehdy i látkové pleny, ale byla jsem jediná, takže mě odkázala na jinou zkušenou maminku s látkovými plenami.
0 poděkování
evaamy
23. bře 2015

Zbytečnost

Podle mě naprosto zbytečná věc, hlavně kurzy dýchání. To já vůbec nepotřebovala, celou dobu jsem dýchala jak se mi chtělo, jak jsem to citila a porod jsem měla pohodový.
1 poděkování
marie_anna
11. bře 2015

Předporodní kurz v porodnici

Před prvním porodem jsem absolvovala přípravný kurz v porodnici v Podolí. Musím říct, že to byly vyhozené peníze. Kurz připomínal spíše přednášku, nedověděla jsem se nic nového, co bych předtím neznala z povšechného pročítání internetu. Očekávala jsem nějaký nácvik manipulace s dítětem, trénink úlevných poloh při porodu a podobně. Jediné, co jsem si tam vyzkoušela, byla technika prodýchávání při kontrakcích. Na druhý porod jsem se již připravovala sama doma. :-)
0 poděkování
rituska88
5. bře 2015

Moje příprava

Na cvičení pro těhotné, předporodní kurz apod. jsem neměla možnost chodit, protože nejbližší kurzy a cvičení jsem měla téměř 50 km daleko a protože jsem chodila do práce, nedalo se to časově stíhat. Proto jsem se na porod připravovala sama.

Moje příprava spočívala především v pozitivním myšlení a víře, že všechno dobře dopadne, vždyť porod zvládlo tolik žen. Koupila jsem si knížku Čekáme děťátko a po večerech ji pročítala, doplňující informace jsem hledala na internetu, kde mým hlavním zdrojem byl Modrý Koník. :-) Koupila jsem si olejíček na masáž hráze a začala přemýšlet o pořízení balonku Epi-no. Pár porodů jsem měla možnost vidět na praxi v porodnici, takže už jsem tak nějak věděla, co mě asi čeká.

Protože se ale náš chlapeček neotočil do polohy vhodné pro přirozený porod, začali mi plánovat císařský řez. To jsem byla hodně nejistá, protože vlastně až do konce nebylo jasné, jak vlastně budu rodit - pořád byla nějaká byť jen mizivá naděje, že se ještě otočí. Epi-no jsem nakonec nepořídila a s masáží hráze přestala ještě předtím než jsem pořádně začala. Strach jsem prostě pustila z hlavy a pořád se uklidňovala, že to nějak dopadne ať už porodím jakkoli. :-)

Nakonec se syn narodil plánovaným císařským řezem.
1 poděkování
maminkazdenicka
15. únor 2015

Moje přípravy

Vždy než jsem si něco pořídila, tak jsem hodně četla. Než jsem si pořídila pejska, zjišťovala jsem, abych byla co nejvíc připravená. Jasná volba byla i když jsem otěhotněla, četla jsem samozřejmě i před otěhotněním.

Jak jsem tak pátrala, narazila jsem na hodně příběhů a rad, takže jsem si koupila knížku Hypnoporod - porod bez strachu. Za mě vynikající knížka, kde je krásně popsané, kde se vzal strach, který teď doprovází skoro každou rodičku, a je to smutné.

Určitě chci masírovat hráz a cvičit s anibalem, nejde jen o předejítí nástřihu, ale pro ten pocit klidu, že jsem pro to něco udělala.
Ještě se chystám na předporodní kurz do porodnice, kterou jsem si vybrala a uvidím, jak se mi tam bude líbit.
Mám připravený porodní plán a vezmu ho s sebou na předporodní kurz na konzultaci.

Věřím tomu, že když přijdu aspoň trošku připravená, mohlo by to pomoct. Můžou sice přijít komplikace, ale ty si nepřipouštím, a kdyby přišly, tak se poddám lékařům.

Jinak, na své praxi jsem viděla dva porody a každý byl úplně jiný. První byla z mého pohledu hysterka, která se zajímala jen o sebe, vůbec si miminka nevšímala a jen křičela. Druhý porod byl balzám na duši. Rodila maminka, která skoro nevydala hlásku, a jak jí položili malého na hrudník, přestala vnímat svět okolo. ;-)
0 poděkování
lauramyn
13. únor 2015

Říct NE instituci a technice

Můžu zpětně říct, že jsem se na svůj vysněný porod připravovala čtyřmi porody, které nebyly dle mých představ. Potřebovala jsem asi lekci. Už u třetí jsem věděla, že vše chci jinak, ale instituce se mnou vždycky vybabrala. U čtvrté se opakovalo to, co s třetí, dlouho jsem přenášela a doktoři na mě vyvíjeli neskutečný nátlak na vyvolání.

Když jsem čekala páté miminko, tak jsem se opravdu pečlivě připravovala. Nechala jsem si jen nejnutnější vyšetření, domluvila se s porodní asistentkou a do porodnice jsem se dostavila předem, aby byla byrokracie sepsána před porodem a nerušila mi porod. V termínu jsem nechodila na monitory, protože jsem zjistila, že mě stresují, tak jako návštěvy porodnice a doktorů (po zkušenostech, které jsem získala). Nutno podotknout, že jsem měla bezproblémové těhotenství a cítila jsem se nejlépe ze všech těhotenství.

Tím, že jsem se nesvěřovala technice, jsem sama začala mnohem intenzivněji vnímat své tělo a co se v něm děje. Nakonec jsem porodila 6 dní po termínu, sama, spontánně a závěr v porodnici s PA. Díky víře v to, že to zvládnu sama, se mi to nakonec podařilo.
5 poděkování
verka_motylek
12. únor 2015

Nejlepší příprava je zážitek ;-)

Když jsem zjistila, že jsem poprvé těhotná, samozřejmě jsem začala hledat informace všude možně. Koupila jsem si spoustu knížek, hledala na internetu, přečetla desítky časopisů pro maminky ale.

Předporodní kurz byl pro mě jasnou volbou. Manžel je naštěstí tak empatický a vše chce vždy prožívat se mnou, že jsme chodili spolu! Hodně nám to dalo a jsem ráda, že to byl normální předporodní kurz na 5 týdnů a ne nějaký rychlokurz na 6 hodin. Prohlédli jsme si i sál, pokoje atd. Byla jsem velmi spokojená. :-D To byl však jen první krůček, jak se na porod připravit!

Těhotenské cvičení byla další geniální volba! Naučila jsem se tam správně dýchat, a to mi u porodu neskutečně pomohlo při tlačení. :-) (I teď v druhém těhu už chodím :-) ).

K samotnému porodu jsem si pořídila HOMEOPATIKA a DIANATAL GEL, který je prostě geniální a díky němu jsem porod měla velmi rychlý a hlavně bez nástřihu a jakýchkoli poranění. :-) Tyto dvě věci stoprocentně doporučuji!!!

To, co mě na porod ale připravilo nejvíc, byla osobní zkušenost! Byla jsem u porodu své skvělé kamarádky. Neplánovaly jsme to (shoda okolností, náhoda a my dvě tomu říkáme osud!), ale celou dobu, co se kamarádíme, si říkáme, že jsme propojený a jsme skrytý dvojčata. :-)

Byla jsem v 5. měsíci těhotenství, když ona začala rodit. Šla jsem se za ní podívat jen na hekárnu, abych jí podpořila a nakonec když řekli: ,,Můžete na porodní box." obrátila se na mě a řekla: ,,Půjdeš tam se mnou?" V tu chvíli bych jí zkrátka nedokázala opustit (podotýkám, že tam měla manžela)!

Ne nadarmo se říká, že nejlépe se člověk učí zkušenostmi. :-) Byl to tak úžasný zážitek a nás dvě to ještě víc sblížilo!
Tím jak jsem si to reálně prožila, jsem se přestala bát ( a to jsem předtím říkala, že to nepřežiju, když šílím z píchnutí včelou). A je pravdou, že psychika dělá hodně. :-)

Takže milé dámy jestli Vám někdo dá nabídku abyste šly k porodu, neváhejte ani vteřinu je to prostě neuvěřitelný zážitek! :-)
3 poděkování
opravdova_luzy
12. únor 2015

Příprava na porod

Já jsem od 25.tt začala navštěvovat Těhobic - kurz pro těhotné. Skládal se ze 45 min cvičení v bazénu a následně hodinové besedy na určité téma (např. pojmy v těhotenské průkazce, co s sebou do porodnice, manipulace s novorozencem, kojení atp.). Byla jsem moc spokojená, protože ten kurz vedla má známá, sestřička z gynekologie, kam chodím, a která zároveň bude mou porodní asistentkou.

Poslední dny jsem začala pít maliníkový čaj, a taktéž lněné semínko. A to je vše, čím jsem se připravovala a připravuji. Aniball/Epino mi na gynekologii doporučeno nebylo, a tak jsem jej nekupovala :).
0 poděkování
leia1
10. únor 2015

Vědomá příprava na porod

Na svůj první porod jsem se připravovala na klasických předporodních kurzech, vedený PA Kopřivovou, která působí v pražském pomadu. Kurz mi dal přesně to, co jsem potřebovala, spoustu cenných a praktických rad o kojení, péči o dítě a o matku v šestinedělí, první pomoci a také výbavičce pro dítě a lékárničce. V neposlendí řadě také samotnná příprava na porod, která byla i s manželem.

Na druhý porod jsem se chtěla připravovat hlavně psychicky a naladit se na miminko. Proto jsem se rozhodla navštěvovat kurz vědomé přípravy na porod u nás v Českých Budějovicích vedený skvělou Hankou Kalovou. Vedla kurz velice citlivě a empaticky, jak naslouchat svému tělu a potřebám svým a miminka. Prováděly jsme různé podpůrné techniky relaxace a vizualizace. Tento kurz mi velice pomohl se naladit na miminko, vyčistit si hlavu od negativit a uspořádat, co skutečně k porodu potřebuji - to jest hlavně věřit sama sobě i miminku. I proto byl druhý porod mnohem klidnější a pohodovější než první.
2 poděkování
tapato
4. pro 2014

Přípravu nepodceňovat

Nijak zvlášť jsem se na porod nepřipravovala. Říkala jsem si, že "nějak" to proběhne, protože nějak ven musí. :-) A čekala jsem, že mi při porodu budou říkat co a jak a pomůžou mi (což byl tak trochu můj velký omyl, protože mě v tom nechali tak trochu plácat samotnou).

Alespoň jsem tedy pila maliník, jedla lněné semínko - obojí však bez zjevného účinku. Masáž hráze jsme zkoušeli jednou. Absolvovala jsem předporodní kurz s cvičením a plaváním. Jsem za to ráda, protože díky cvičení jsem alespoň věděla, jak dýchat (na sále už mi nikdo nijak extra nepomáhal).

Hodně jsem věřila porodnici. Ve výsledku sice všechno proběhlo, ale oni se tedy nijak moc "nenadřeli". 8-( Dnes už se ani nedivím, že si maminky domlouvají dulu, která se jim po celou dobu maximálně věnuje. Přípravu tedy doporučuji nepodcenit a určitě se učit dýchat a zkoušet si různé úlevové polohy. ;-)
0 poděkování
audreyi
3. pro 2014

Příprava na porod je nutná!

Za klíčové považuji zjistit si o porodu co nejvíc informací! Jak porod probíhá, jaké jsou doby porodní, co se v jednotlivých fázích děje s tělem a miminkem. V porodnici už při samotném porodu není čas na nic, doktoři i PA vám řeknou jen minimum informací, takže je dobré mít načteno a ty informace si zařadit a rozhodnout se podle toho, co jsem si už předem zjistila.

Kromě informací jsem před porodem cvičila s epinem, pila maliník a jedla lněné semínko. Porod probíhal celkem standardně, nastřihu jsem se nevyhla, ale byl minimální. Nevím, co zabralo nejvíc, asi všechno a především na psychiku. :-) Jít rodit s pocitem, že vím do čeho jdu a že jsem se maximálně připravila, je totiž k nezaplacení.
2 poděkování
pablinka
2. pro 2014

Příprava na porod z administrativního hlediska

U obou dětí jsem se na porod připravovala i po stránce administrativy. S manželem jsme vybrali jméno a vyplnili formulář "Prohlášení o jménu dítěte", v první (velké porodnici jej vyžadovali, ve druhé už nikoli). Také jsem měla sepsanou rodinnou anamnézu a všechny důležité údaje o mně - mé nemoci, alergie, léky, které beru, nemoci v rodině, povolání manžela, kontakt na osobu blízkou, komu sdělovat informace o mně, průběh těhotenství, u druhého dítěte pak i průběh těhotenství a porodu prvního dítěte, jméno praktického lékaře, gynekologa i pediatra, také datum svatby.

Udělala jsem dobře, při příjmu jsem byla u obou porodů docela zmatená a do svých "papírů", připravených spíš pro případ "co kdyby se něco dělo, co kdybych měla silné kontrakce a nebyla schopná sepsat papíry při příjmu", jsem do nich nahlédla. U prvního porodu to bylo datum svatby, u druhého porodu mi zase úplně vypadlo jméno pediatričky, ke které jsem už 2 a 8 měsíců chodila s prvorozeným dítětem :-).
1 poděkování
marketkab
1. pro 2014

Pečlivá příprava

Na porod jsem se pečlivě připravovala jak teoreticky - načetla jsem spoustu knih a článků, došla na předporodní kurz, tak prakticky - cvičila jsem s Epinem, popíjela maliník, masírovala hráz. Nakonec můj porod skončil akutním CS, ale kdyby malý nebyl omotám ve šňůře, určitě by se příprava vyplatila.

První doba porodní byla úplně v pohodě, otevřená jsem byla poměrně rychle (díky maliníku) a místa bylo všude (díky Epinu a masážím) podle doktorů spousta, nástřih by nejspíš vůbec nebyl potřeba.
0 poděkování
lucielo
7. lis 2014

Nejlepší příprava? Pozitivní myšlení

Těšila jsem se na porod. Ano těšila jsem se moc, popíjela maliník od 35 tt, papala lněné semínko a myslela na to jak brouček bude u mě. Do porodnice jsem dorazila s úsměvem od ucha k uchu, natěšená a zatím téměř bez bolesti. Porod jsem měla krásný, ani jsem nevěřila, že tam jsem už tak dlouho, protože mě to přišlo jako 2 hodinky. Porod bez nástřihu a tlačení šlo samo. Lehce poraněná asi čtyři pidi trhlinky, o kterých jsem ani nevěděla. :)
1 poděkování
ikyki
7. lis 2014

Nakonec je všechno stejně jinak

Na předporodní kurz jsem nechodila, ale měla jsem načtenou veškerou literaturu, na MK jsem přečetla snad všechny příběhy porodů, a tak jsem si byla jistá, že jsem připravená na všechno. Nebyla jsem. Nakonec mě překvapila ( nemile ) :-D každá část, která přišla. Překvapila mě bolest, kontrakce, samotný porod i šití.

Takže připravit se určitě dá, ale každý porod je jedinečný a pokud si prvorodička, zaručeně tě překvapí.
0 poděkování
miskadovci
6. lis 2014

Moje příprava

Ze všech možných rad, jak se připravit na porod jsem si vybrala tyto: asi od 34. týdne jsem začala pít maliník, nejdřív 1 šálek denně, za 2 týdny 2 šálky a za další 2 týdny 3 šálky denně až do porodu. Později jsem začala jíst lněné semínky a byli jsme s manželem na jednorázovém předporodním kurzu v porodnici, kde jsem se rozhodla rodit. Porod jsem měla vyvolávaný, od zavedení tablety trval 5h.

Nevím, jak moc velký vliv měl maliník a lněné semínko na porod, měla jsem ho vyvolávaný a od zavedení tablety trval 5h. Každopádně předporodní kurz mi pomohl psychicky, porodu jsem se předem moc nebála, ale i tak mi pomohlo, že jsem věděla, kam pojedu, kdy máme vyrazit, jak to bude probíhat, jaké jsou možnosti.

Takže předporodní kurz doporučuji.
0 poděkování
apacheee
5. lis 2014

Strach - musí se překonat

Než jsem se rozhodla mít miminko, měla jsem z porodu skoro až panický strach - hrozně jsem se bála bolesti. Bylo mi jasné, že s takovými pocity jít rodit nemůžu a ani nechci, proto jsem se rozhodla, že se musím začít připravovat a tím se strachu zbavit.

Celé těhotenství jsem byl hodně aktivní a v pohybu, hodně jsem četla a zjišťovala si všemožné informace. Velice důležitá pro mě byla volba porodnice, chtěla jsem, aby se mnou sdíleli stejné postoje. Našla jsem skvělou porodnici a od 36. tt jsem začala pít maliníkový čaj, jíst lněné semínko a homeopatika, masírovat hráz a cvičit s aniballem.
Kromě toho jsem si také pořídila amulet pro štěstí a sílu k porodu (k vidění u mě v albu) a na porod jsem se čím dál více začínala těšit. Hlavně jsem byla zvědavá, jak to zvládnu a strach se postupně změnil ve výzvu.

K porodu jsem jela klidná a těšila jsem se, negativní pocity zcela vymizely a já jsem přesvědčená, že to bylo tím, že jsem se cítila po všech stránkách připravená :)
1 poděkování
p_ch
4. lis 2014

Homeopatika

Do přípravy na porod bych chtěla zařadit homeopatika!

Hrozně mi pomohlo popíjení "drinku", které urychlilo přípravu porodních cest. Díky tomuto jsem se doma připravila a otevřená na 8 cm jsem jela do porodnice hned rodit ;)

Následná léčba byla rychlá taky. Krvácení minimální a hojení rychlé. Doporučuji.
0 poděkování
kopeckovi
3. lis 2014

Přípava je velmi důležitá

Za sebe si myslím, že příprava na porod by se neměla podceňovat. Já osobně jsem chodila na těhotenské cvičení, které vedla PA a byl to i takový předporodní kurz. Probíraly jsme tam vše kolem porodu, kdy odjet do porodnice, nacvičovaly dýchání u porodu atd. Bylo to pro mě velice přínosné a některé informace se mi u porodu pak vybavily.

Dále jsme měli s manželem soukromou přípavu s dulou, která vše vysvětlila hlavně manželovi, aby byl připraven na různé varianty, které mohou nastat. Ukázala mu, jak mě může masírovat a ulevit od bolesti. A řekla nám i některé zásady péče o miminko.

Ovšem nejdůležitější pro mě bylo připravit se psychicky a ujasnit si své potřeby a přání. Četla jsem knížky, články, příběhy porodů zde na MK a to mi velmi pomohlo. I když mě nakonec u porodu hodně věcí překvapilo, myslím si, že nakonec byl v rámci možností dle mých představ a nemám z něj žádné trauma. A i přesto, že jsem si krátce po porodu nedokázala představit, že bych to ještě někdy měla podstoupit znovu, dnes už se těším a doufám, že budu mít ještě jednou tu příležitost, přívést miminko na svět :-)
2 poděkování
katyxq
14. zář 2013

Předporodní kurzy

S manželem jsme chodili na předporodní kurz k soukromé porodní asistentce, současně s námi chodilo několik dalších párů, kurz byl rozdělen na 10 tříhodinových bloků, nelituju času ani peněz (navíc mi zdravotní pojišťovna část peněz proplatila), které jsme na kurz věnovali. Probírali jsme přirozený porod a jak ho podpořit, co nejpřirozenější poporodní péči o miminko, jak zvládat třeba manipulativní řeči personálu nemocnice, jak sepsat porodní plán, jaká jsou rizika zásahů do porodu, jak poznat, kdy jet do porodnice, jak odlišit poslíčky od porodních kontrakcí, jak vybrat porodnici, kojení, kdy volat porodní asistentku a kdy laktační poradkyni, péči o miminko, jak prodýchávat kontrakce, jak tlačit, úlevové polohy, porodní polohy a spoustu dalšího. Takovýto kurz jen doporučuji.
3 poděkování
svoba
15. črc 2013

Cvičení

Vřele všem těhotným kamarádkám doporučuju masáž hráze a cvičení s Epi-nem. EPI-NO je sice dražší investice, ale vyplatí se rodit bez nástřihu.
Masáž hráze je sice zpočátku nepříjemná, nevzdávejte to a pokračujte až do porodu.
6 poděkování
pajenka
23. kvě 2013

Předporodní kurz

Předporodní kurzy za sebe doporučuji, byla jsem moc spokojená. Nejlepší jsou kurzy, které pořádá vaše vybraná porodnice, protože má aktuální informace a ví, jak to konkrétně tam chodí. Absolvovala jsem ho v nemocnici, ve které jsem se rozhodla rodit, vedla ho PA, která byla nonstop na telefonu a emailu, což jsem jako prvorodička ocenila.
Součástí kurzu bylo sedm lekcí:
1. Výživa v těhotenství
2. Problémy v těhotenství
3. Porod
4. Vyvolávaný porod, porod CS, co si vzít do porodnice
5. Šestinedělí - poporodní období
6. Kojení
7. Péče o miminko
Dále bylo 2x týdně cvičení, tam se nacvičovalo správné dýchání u porodu a polohy, ve kterých se dá rodit a 1x týdně plavání, to byl skvělý relax a úleva bolavým zádům. Všechny lekce se mnou absolvoval manžel a byli jsme i na prohlídce porodnice, kterou nám ukazovala PA, která měsíc potom byla i u mého porodu, takže jsme se znaly a byla skvělá :-) Pro mě to v žádném případě nebyla zbytečnost a určitě doporučuji, ale je potřeba opravdu vybírat pečlivě, aby to stálo za to a něco vám to dalo.
3 poděkování