Masáž hráze

7 zkušeností

Masáž hráze se doporučuje praktikovat minimálně 6 týdnů před16 porodem28. Hráz je svalnatá oblast mezi konečníkem a pochvou, lat. perineum.
Masáž hráze

Během porodu bývá velmi namáhaná, a proto je dobré provádět masáže, díky kterým je hráz pružnější. Při porodu se hráz dostatečně roztáhne a po porodu se bude lépe hojit. Perineální tkanivo bude připravenější na rozpínání během porodu, čímž se sníží riziko natržení a nutnost nástřihu, tzv. epiziotomie. Vhodným pomocníkem, který snižuje riziko nástřihu hráze je silikonový nafukovací balónek Epi-no44.

Více o nutnosti nástřihu hráze se dočtete v hlavním článku: Epiziotomie19.

Komu je masáž hráze doporučena?

Masáž hráze by měly vyzkoušet ženy, které čekají své první dítě. Pokud měly hráz při předchozím porodu natrženou nebo nastřiženou, nebude masáž hráze u následujícího porodu užitečná tak dobře, jako kdyby šlo o první porod, popř. o jakýkoliv další porod, byl-li předcházející porod bez nástřihu nebo poranění hráze. Zjizvená tkáň z předchozího porodu je slabší a bude pravděpodobně při následujícím porodu znovu nastřižena nebo natržena.
Masáž hráze

Perineální masáž je také vhodná pro rodičky1 nad 30 let, které mají tkáň starší a tužší. Pravidelné masírování hráze napomáhá k potlačení bolesti při procházení hlavičky porodními cestami.

Je masáž hráze bezpečná?

Mnoho partnerů se zajímá o to, zda je provádění masáže hráze v pořádku a zda tím nemohou nějak ublížit ženě nebo dítěti. Masáž hráze může být nebezpečná, pokud není prováděna správně. Tomu se dá ale předejít, a to nastudováním správné techniky masáže, používáním dostatečného množství masážního oleje a vyhýbat se používáním nadměrné síly. Nejvhodnější je samozřejmě poradit se s ošetřujícím lékařem.

Masáži hráze by se měly vyhnout ženy, které mají za sebou předčasný porod, předčasný odtok plodové vody, vaginální infekci a taky ty, kterým masáž hráze vyvolává kontrakce.

Ženy by měly mít na paměti, že porod je nepředvídatelný, a i přes veškeré masáže nebo používání epi-na se v některých případech nástřihu hráze nedá předejít. Lepší je nechat si hráz nastřihnout a mít jistotu, že se dítě narodí v pořádku.

Pomůcky k masáži hráze

Masáž hráze - olej Saloos

 • masážní olej - nejvhodnější je speciální na masáž hráze
 • ručník
 • vhodné doplňky: gumové rukavice, zrcadlo

Postup při perineální masáži

 • Důkladně si umyjte ruce - ruce by měly být hladké (krátké nehty, hladká pokožka), můžete použít i gumové rukavice, zvolte si pohodlnou polohu v teplém prostředí, mírně roztáhněte nohy v polosedu, kolena mějte pokrčená. Provádíte-li masáž sama, bez partnera, je vhodné přibrat si k masáži také velké zrcadlo, ve kterém můžete kontrolovat správnost provádění masáže.
 • Nakapejte si na ruce přiměřené množství speciálního oleje na masáž hráze. Nevhodné jsou dětské nebo minerální oleje či vazelína. Nedoporučuje se také užívání lubrikačního gelu2.
 • Do hráze vmasírujte dostatečné množství oleje, aby prsty po tkanivu jemně klouzaly.
 • Vložte prst do pochvy (do hloubky asi 3 cm) - použijte nejdříve jeden prst a poté dva nebo tři prsty.
 • Stlačte perineální oblast a masírujte ji ve tvaru písmene "U" (dolů, směrem ke konečníku a do stran) - masážními pohyby snižujete vaginální vchod a vždy "na dně" stlačujte stěnu pochvy směrem dopředu a dolů (podobně bude tkanivo vystaveno tlaku při porodu).
 • Jemně pokračujte v rozpínání otvoru, až dokud nepocítíte slabé pálení a nebo svrbění způsobené napínáním hráze (pokud jste někdy cvičily strečing, tak ten pocit velkého napětí ve svalech poznáte).
 • Když pocítíte při masáži napínání, snažte se hrázi vůlí uvolnit, poté ještě více přitlačte (procítění napínání v této oblasti Vám už před samotným porodem pomůže naučit se lépe uvolnit napínající se svaly, když pocítíte pálení během porodu).
 • Udržte toto roztáhnutí, dokud pálení a nebo svrbění neopadne a přitom jemně masírujte pochvu dozadu a dopředu.
 • Během masírování zatlačte do stěn poševního kanálu a jemně tahejte tkanivo dopředu, jakoby procházela hlavička dítěte během porodu.
 • Masáží se uvolní poševní tkanivo, svaly obklopující pochvu a kůže hráze.
 • Masáž zakončíte promasírováním kůže na hrázi mezi palcem a ukazovákem.
 • Během masáže by se mělo vyhnout oblasti kolem močové trubice, neboť může dojít k jejímu poranění nebo k infekci.
 • Celkové trvání masáže by nemělo přesáhnout 4 - 5 minut.
 • Přebytečný olej po masáži utřete.

Masáž hráze není pro každého a také nemusí každému pomoci. Nejdůležitější věcí je vybrat si vhodnou porodní asistentku, popř. lékaře, kteří jsou zkušení a mohou dopomoci k tomu, aby dítě přišlo na svět bez nástřihu hráze. Vhodné je se také zmínit o nesouhlasu s nástřihem hráze ve svém připraveném porodním plánu31, pokud s nástřihem nastávající maminka nesouhlasí a nechce ho mít automaticky provedený.

Video: Návod na masáž hráze

Další způsoby prevence před nástřihem hráze

Chránění hráze před nástřihem během porodu

Důležitý je výběr správné polohy během porodu a šetrné tlačení. Žena by si měla intuitivně volit takovou polohu během porodu, u které cítí, že je pro ni a miminko nejvhodnější. Měnit polohy může žena během celého porodu, mimo jiné také během II. doby porodní.

Vyhnout by se žena měla poloze na zádech s přitaženými nohami k hrudníku. Lepší je poloha vertikální, kdy má nohy opřené o podlahu nebo porodní lůžko a nohy by měly být mírně rozkročeny. Nejméně pravděpodobné natržení nebo nastřižení hráze dochází v poloze na boku. Tlačení by pak měla nechat na dobu, kdy cítí, že má kontrakci32 nebo kdy má nutkání tlačit.

Důležité je také správné dýchání, kdy dítě vychází z těla ven při pomalých hlubokých výdeších. S otevřenými ústy se otevírá také děložní hrdlo, rodičky by měly proto upřednostňovat hluboké hrdelní dýchání. Tlačení se zadržováním dechu není vhodné, neboť nedochází ke spontánnímu tlačení a vypuzování dítěte z těla ven.

Rodičce by během porodu neměla být zima, teplo totiž uvolňuje tkáně, mezi které patří také hráz. Rodička by do své tašky do porodnice26 neměla zapomenout zabalit také teplé ponožky. V době, kdy se hlavička začíná prořezávat, je možné na hráz pokládat obklady s čistou vodou nebo s malým přídavkem rostlinného oleje nebo také obklad z černé kávy. Dřívější podávání obkladu může způsobit otok hráze. Možné je použít také protitlaky kolem hráze a řitního otvoru např. pomocí rostlinného oleje nebo lubrikačního gelu. Matky se mohou i při procházení hlavičky dotknout hlavy dítěte a přizpůsobit tak sílu tlačení.

Nejšetrnější metodou porodu, u kterého je poškození hráze minimální, je porod do vody2.

Související články

Více o masáži hráze na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Matervia: http://www.matervia.sk/odkazy-a-clanky/masaz-hradze/
 2. http://www.porody.net/2012/10/02/jak-predejit-poskozeni-hraze-pri-porodu/
 3. http://www.babycenter.com/404_can-perineal-massage-help-me-avoid-an-episiotomy_1955.bc (ENG)
 4. https://web.archive.org/web/20130714014745/http://www.babyzone.com/pregnancy/labor-and-delivery/p...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s masáží hráze

Máš zkušenost s masáží hráze?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jonasovaladka
13. dub 2015

Masáž hráze nepomohla

Masáž mi nebyla nic platná, a to byl syn maličký, jen 3060 g a 48 cm. Pohybu jsem měla před porodem dost, takže podle mě je to jen rozptýlení před sexem, pokud se chce otec dítěte zapojit a mít pocit, že i pomáhá... Ale každá jsme jiná, někdo dokáže porodit bez nástřihu, někdo holt má smůlu.
0 poděkování
evaamy
23. bře 2015

Nedoporučuji

Koupila jsem si olejíček na masáž, když jsem chtěla začít s masáží, dolů jsem si nedosáhla a ani nic samozřejmě neviděla. Tudíž jsem nevěděla, jak to mám dělat a jestli to dělám správně. V zrcátku nic nešlo vidět, manžel se nechtěl zapojit. Navíc to bolelo. Moc sebevědomí mi to nepřineslo.

Nakonec jsem porod zvládla i bez toho. Sice jsem celá sešitá, ale ono roztrhnutí a sešití nebylo vůbec bolestivé!! Narozdil od hemoroidů, na které se připravit nedá.
0 poděkování
lucie11111
28. led 2015

Doporučuji

Masáž hráze mě uchránila od nástřihu a jiného poranění. Určitě doporučuji maminkám, které se chtějí nástřihu vyhnout. ;-)
1 poděkování
kelisek111
4. pro 2014

Masáž hráze

Mám podobné zkušenosti, taky jsem si masírovala pravidelně hráz olejem (přítel je necita a neuměla jsem to vydržet, když mi to dělal on) a ještě jsem si pořídila aniball. No a porod jsem ustála také bez nástřihu. Trošičku jsem se natrhla, ale jen na dva stehy. Takže to zase nebyla taková hrůza. :-)
0 poděkování
acacia
17. lis 2014

Za žádné peníze dobrá muzika

Nástřihu jsem se bála opravdu hodně. Slyšela jsem vyprávět, jak šití bolí apod., a tak jsem tomu chtěla předejít, jak jen to půjde. Epi-no mi přišlo jako dost velká investice a i podle rady porodních asistentek jsem se spíš "vrhla" tímto směrem.

Manžel se nejprve těšil, ale hned první pokus nás vyvedl z omylu. Z počátku to opravdu bylo značně nepříjemné. O tom, že toho necháme, jsem ale neuvažovala, protože jestli nezvládnu ani tohle, tak co pak porod? S výsledky jsme byla maximálně spokojená. Dcera tedy nebyla nijak obří (49 cm a 3500 gramů), zato jsem ale rodila poměrně dlouho (cca 18 hodin, přirozený porod bez medikace) a byla jsem ke konci unavená. Žádný nástřih (byť mi jím porodní asistentka vyhrožovala, ale doktorka ji "usadila", že to rozhodně nebude potřeba) ani natržení.
0 poděkování
apacheee
5. lis 2014

Masáž hráze - není vůbec jednoduchá

Původně jsme s manželem mysleli, že masáž hráze mi bude provádět on, ale hodně mě to od něj bolelo. Nakonec jsem se tedy masírovala sama. Používala jsem olej na masáž hráze od Saloosu a zároveň jsem cvičila s Aniballem. Nakonec byl porod bez nástřihu a jakéhokoliv poranění. Takže za sebe určitě doporučuji. :)
1 poděkování
elza2110
21. kvě 2013

Masáž hráze

Prováděla jsem masáž hráze od cca 36.týdne každý večer. Zezačátku dost nepříjemné, ale postupně se mi zdála hráz poddajnější. Při porodu jsem cítila hodně podobné pnutí "tam dole" jako při masáži.Malý měl 3,9kg a 53 cm a já byla bez nástřihu.Za mě doporučuji provádět a klidně zapojte i partnera :-)
2 poděkování