Masáž hráze

Na termín masáž hráze narazíme poprvé asi v době, kdy jsme těhotné a připravujeme se na co nejkrásnější a bezproblémový porod. Ženské tělo je dokonalý organizmus a porod je přirozený proces. Masáž hráze podpoří přirozené procesy v ženském těle a možná tak dokážete zabránit nástřihu anebo natržení během porodu.

Co si vlastně můžeme pod pojmem masáž hráze představit?

Masáž známe určitě všichni, ale co si představit pod pojmem hráz a její masáž už bude vědět jen málokdo. Hráz je označení pro svalnatou oblast mezi konečníkem a pochvou a můžete se setkat i s latinským termínem perineum.


Video: Masáž hráze má být příjemná. Rozhodně si ji žena nemá protrpět!

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT


Co v rozhovoru zaznělo:

00:00 Úvod.
00:14 Představení hosta a témata.
00:32 Co je to hráz a kde se nachází?
01:26 Jak správně masírovat hráz?
02:12 Co je třeba na masáž hráze?
02:26 V které fázi těhotenství by měla masáž provádět?
02:41 Kdy se nemůže vykonávat masáž hráze.
02:57 Urychluje masáž hráze porod?
03:14 Jsou potřeba nějaké pomůcky?
03:34 Jaké pocity jsou při masáži normální?
03:50 je masáž hráze bezpečná?
04:15 Má masáž hráze význam při porodu?
04:44 Mýty a fakta o masáži hráze:
04:54 M / F: Masáž hráze je nepříjemná a bolestivá.
05:17 M / F: Poranění při porodu záleží od elasticity kůže a velikosti dítěte, nikoli od masáže hráze.
06:30 M / F: Masáž hráze = porod bez nástřihu.
07:12 M / F: Masáž hráze má vyznam, pouze pokud se používají kvalitní oleje.
07:36 M / F: Na masáž hráze musí být žena připravena, cítit se příjemně.
07:48 Shrnutí a rady na závěr.


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:


🎞️ Co byste měli vědět o porodu
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epi-no?


Masáž hráze v těhotenství

Oblast hráze je během porodu velmi namáhaná. Přecijen vytlačit meloun otvorem pro citrón není žádná sranda. Proto je vhodné provádět masáže, které pomohou s jejím uvolněním, díky čemuž se celá oblast perinea stane pružnější. Při porodu se tak hráz může dostatečně roztáhnout a po porodu se bude také lépe hojit. Asi každá z nás se obává při porodu natržení anebo nástřihu19. 100% jistotu, že se tak nestane, nemáme asi nikdy, ale můžeme tomu zkusit předejít. Masáž hráze v těhotenství totiž pomáhá snižovat riziko natržení a nutnost nástřihu (tzv. epiziotomie). Pokud chcete toto riziko ještě snížit, můžete vyzkoušet i cvičení s balonky Aniball či Epino44.

Masáž hráze v těhotenství je doporučena především ženám, které čekají své první dítě. Pokud jste už ale porodily a čekáte další dítě, rozhodně nezoufejte. Hráz mohou masírovat i ženy, které již mají porod (či porody) za sebou - pokud však při něm byly nastřiženy, či došlo k samovolnému natrhnutí, je zjizvená a srostlá tkáň již slabší a riziko natržení je tedy vyšší.

Pravidelné masírování hráze kromě uvolnění tkáně pomáhá také s potlačením bolesti, kterou cítí ženy při průchodu hlavičky porodními cestami.

Masáž hráze před porodem - kdy s ní začít?

Masáž hráze je jednoznačně prospěšná, a tak se budoucí rodičky často ptají na to, od kdy ji mohou provádět. Odborníci doporučují praktikovat masáž hráze 6 týdnů před porodem. Čím více se blíží porod, tím více dochází k přirozenému povolování svalstva a masáž jde pak provádět jednodušeji.

Výjimky potvrzují pravidlo, a tak i v této záležitosti existují případy, kdy by žena neměla s masáží hráze začínat vůbec. Pokud vaše předchozí těhotenství provázely komplikace, zbystřete pozornost.

Masáži hráze by se tedy měly vyhnout ženy, které již mají za sebou:

Masáž hráze a bolest

Možná jste už měly příležitost se o masáži hráze s někým pobavit, anebo shlédnout video, či jste si masáž zažily na vlastní kůži, a tak víte, že strach z bolesti je přirozený. Tady rozhodně platí, že masáž hráze nemusí být pro ženy zrovna příjemná, v žádném případě by ji ale neměla provázet velká bolest. Pokud při masírování bolest cítíte, zjemněte. Až si vaše hráz na masírování zvykne, bude se postupně uvolňovat a vy budete moct začít masírovat o něco silněji. Masírujte vždy jen a pouze tak silně a intenzivně, jak je vám to příjemné. Není v pořádku, když při masírování hráze krvácíte anebo jí doprovází bolest.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti či dotazy, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře anebo k dotazům využijte naši Poradnu o těhotenské, poporodní a urologické fyzioterapii.

Masáž hráze

Produkty vhodné pro masáž hráze v těhotenství

Na masírování hráze před porodem se doporučuje používat vhodné produkty, konkrétně speciální olej na masáž hráze. Na trhu jich seženete hned několik: Weleda olej na masáž hráze, Saloos olej na masáž hráze či olej na masáž hráze z dm drogerie.

Používat jiný olej, který není určen přímo na masáž hráze a výrobcům tedy deklarovaný jako spolehlivý, není příliš vhodné. Může totiž zareagovat a způsobit kvasinkový výtok5. Doporučuje se vyhnout i jinak oblíbenému kokosovému oleji.

Pro masáž si tedy připravte olejíček na masáž hráze, ručník, na kterém budete sedět, a hodit se vám možná budou i gumové rukavice, či zrcadlo (především, pokud se masírujete sama).

Jak provádět masáž hráze

Masáž hráze je přínosná, je však zapotřebí dodržet určitý postup, který si můžete přečíst přehledně rozpracovaný do jednotlivých bodů:

 • Ještě než s masáží hráze začnete, umyjte si opravdu důkladně ruce - kromě stoprocentní čistoty by ruce měly být hladké (doporučujeme mít nehty ostříhané nakrátko). Pro masáž hráze v těhotenství můžete klidně použít i gumové rukavice.
 • Zvolte si pohodlnou polohu v teplém prostředí, v polosedu mírně roztáhněte nohy a kolena při tom mějte pokrčená. Provádíte-li masáž sama (bez partnera), je vhodné mít připravené i velké zrcadlo, ve kterém můžete kontrolovat, zda masáž hráze provádíte správně.
 • Do rukou si připravte přiměřené množství speciálního oleje na masáž hráze. (POZOR: Zcela nevhodné jsou dětské oleje, minerální oleje, vazelína a nedoporučuje se ani užívání lubrikačního gelu.
 • Do hráze vmasírujte dostatečné množství oleje tak, aby vaše prsty po hrázi jemně klouzaly.
 • Nyní vložte prst do pochvy (do hloubky asi 3 cm). Zprvu začněte masírovat nejprve jen jedním prstem a postupně přidávejte tak, abyste masírovaly třemi prsty.
 • Stlačte perineální oblast a masírujte ji ve tvaru písmene "U" (dolů, směrem ke konečníku a do stran) - masážními pohyby snižujete vaginální vchod a vždy "na dně" stlačujte stěnu pochvy směrem dopředu a dolů (podobně bude hráz vystavena tlaku při porodu).
 • Jemně pokračujte v rozpínání otvoru, až do doby, kdy pocítíte slabé pálení či svrbění způsobené právě napínáním hráze.
 • Když pocítíte při masáži napínání, snažte se hráz vůlí co nejvíce povolit a uvolnit a poté ještě více přitlačte (procítění napínání v této oblasti vám už před samotným porodem pomůže naučit se lépe uvolnit napínající se svaly vždy, když pocítíte pálení během porodu).
 • Udržte toto roztáhnutí, dokud pálení neopadne a přitom stále jemně masírujte pochvu dozadu a dopředu.
 • Během masírování zatlačte do stěn poševního kanálu a jemně tahejte tkanivo dopředu, jakoby procházela hlavička dítěte během porodu.
 • Masáží se uvolní poševní tkanivo, svaly obklopující pochvu i kůže hráze.
 • Masáž zakončete promasírováním kůže na hrázi mezi palcem a ukazovákem.
 • Během masáže byste se měly vyhnout oblasti v bezprostředním okolí močové trubice, neboť může dojít k jejímu poranění nebo k infekci.
 • Celkové trvání masáže by nemělo přesáhnout 4 - 5 minut.
 • Přebytečný olej po masáži setřete.

Masáž hráze

Maminky jsou mnohdy z masáže hráze nervózní a nejsou si jisté, jak ji správně provádět. Pokud i vy patříte mezi ně, můžete masáž hráze v těhotenství a video návod zhlédnout na internetu anebo si vyslechnout nejčastější Mýty a fakta o masáži hráze s odbornicí na předporodní a poporodní fyzitoreapii.

Na závěr je určitě nutno zopakovat, že ani opravdu poctivá a dostatečná masáž hráze není všemocná a bohužel vám nezaručí to, že při porodu nedojde k jejímu natrhnutí, anebo že nebudete nastřižena. Pokud si nepřejete preventivní nastřižení hráze, které je stále ještě v mnoha českých porodnicích u prvorodiček bráno jako nutné, vybírejte pečlivě takovou porodnici, kde mají nízké procento epiziotomií. Pokud s preventivním nástřihem nesouhlasíte, je vhodné se o něm zmínit i ve svém připraveném porodním plánu32.

Určitě je však dobré mít na paměti, že porod není vždy zcela předvídatelný, a i přes veškeré masáže nebo používání Epina a Aniballu se v některých případech nástřihu hráze nedá předejít. Ale je dobré vědět, že jste pro to udělala maximum.

A zajímavost na závěr: Nejšetrnější metodou porodu, u kterého je poškození hráze minimální, je porod do vody2.

Text po odborné stránce zkontrolovala:
Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
fyzioterapeut pro léčbu pohybového aparátu
www.fymas.sk

Použité zdroje

 1. Matervia: https://web.archive.org/web/20190825173033/http://www.matervia.sk/odkazy-a-clanky/masaz-hradze/
 2. http://www.porody.net/2012/10/02/jak-predejit-poskozeni-hraze-pri-porodu/
 3. http://www.babycenter.com/404_can-perineal-massage-help-me-avoid-an-episiotomy_1955.bc (ENG)
 4. https://web.archive.org/web/20130714014745/http://www.babyzone.com/pregnancy/labor-and-delivery/p...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s masáží hráze

Máš zkušenost s masáží hráze?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jonasovaladka  13. dub 2015

Masáž hráze nepomohla

Masáž mi nebyla nic platná, a to byl syn maličký, jen 3060 g a 48 cm. Pohybu jsem měla před porodem dost, takže podle mě je to jen rozptýlení před sexem, pokud se chce otec dítěte zapojit a mít pocit, že i pomáhá... Ale každá jsme jiná, někdo dokáže porodit bez nástřihu, někdo holt má smůlu.
2 lidé považují za užitečné
evaamy  23. bře 2015

Nedoporučuji

Koupila jsem si olejíček na masáž, když jsem chtěla začít s masáží, dolů jsem si nedosáhla a ani nic samozřejmě neviděla. Tudíž jsem nevěděla, jak to mám dělat a jestli to dělám správně. V zrcátku nic nešlo vidět, manžel se nechtěl zapojit. Navíc to bolelo. Moc sebevědomí mi to nepřineslo.

Nakonec jsem porod zvládla i bez toho. Sice jsem celá sešitá, ale ono roztrhnutí a sešití nebylo vůbec bolestivé!! Narozdil od hemoroidů, na které se připravit nedá.
lucie11111  28. led 2015

Doporučuji

Masáž hráze mě uchránila od nástřihu a jiného poranění. Určitě doporučuji maminkám, které se chtějí nástřihu vyhnout. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
kelisek111  4. pro 2014

Masáž hráze

Mám podobné zkušenosti, taky jsem si masírovala pravidelně hráz olejem (přítel je necita a neuměla jsem to vydržet, když mi to dělal on) a ještě jsem si pořídila aniball. No a porod jsem ustála také bez nástřihu. Trošičku jsem se natrhla, ale jen na dva stehy. Takže to zase nebyla taková hrůza. :-)
acacia  17. lis 2014

Za žádné peníze dobrá muzika

Nástřihu jsem se bála opravdu hodně. Slyšela jsem vyprávět, jak šití bolí apod., a tak jsem tomu chtěla předejít, jak jen to půjde. Epi-no mi přišlo jako dost velká investice a i podle rady porodních asistentek jsem se spíš "vrhla" tímto směrem.

Manžel se nejprve těšil, ale hned první pokus nás vyvedl z omylu. Z počátku to opravdu bylo značně nepříjemné. O tom, že toho necháme, jsem ale neuvažovala, protože jestli nezvládnu ani tohle, tak co pak porod? S výsledky jsme byla maximálně spokojená. Dcera tedy nebyla nijak obří (49 cm a 3500 gramů), zato jsem ale rodila poměrně dlouho (cca 18 hodin, přirozený porod bez medikace) a byla jsem ke konci unavená. Žádný nástřih (byť mi jím porodní asistentka vyhrožovala, ale doktorka ji "usadila", že to rozhodně nebude potřeba) ani natržení.
1 člověk považuje za užitečné
apacheee  5. lis 2014

Masáž hráze - není vůbec jednoduchá

Původně jsme s manželem mysleli, že masáž hráze mi bude provádět on, ale hodně mě to od něj bolelo. Nakonec jsem se tedy masírovala sama. Používala jsem olej na masáž hráze od Saloosu a zároveň jsem cvičila s Aniballem. Nakonec byl porod bez nástřihu a jakéhokoliv poranění. Takže za sebe určitě doporučuji. :)
2 lidé považují za užitečné
elza2110  21. kvě 2013

Masáž hráze

Prováděla jsem masáž hráze od cca 36.týdne každý večer. Zezačátku dost nepříjemné, ale postupně se mi zdála hráz poddajnější. Při porodu jsem cítila hodně podobné pnutí "tam dole" jako při masáži.Malý měl 3,9kg a 53 cm a já byla bez nástřihu.Za mě doporučuji provádět a klidně zapojte i partnera :-)
5 lidí považuje za užitečné