Epidurál

Epidurální analgezie či také epidurální anestezie je tlumení porodních bolestí10 podáním malé dávky znecitlivující látky a léku2 proti bolesti. Epidurál je zaveden do páteřního kanálu a tam se rozmístí kolem míšního vaku. Tímto zabrání nervovému vzruchu, aby vystoupil z míšního vaku. Epidurál působí na senzitivní, sympatické a motorické nervy.


Video: "Porodní bolesti a dostupné metody jejich tlumení".

Rozhovor s přednostou kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?

🎞️ Příznaky porodu.

🎞️ Porodní plán.


O okamžiku vpichnutí epidurálu rozhoduje ošetřující lékař gynekolog, samotnou aplikaci poté provádí anesteziolog. Užití epidurální anestezie snižuje bolest během porodu, ale nezaručuje bezbolestný porod.

Po 15 minutách od vpichnutí epidurálu ucítí rodička zmírnění bolestí a kontrakce vnímá pouze jako tlak. Rodička od něj nemůže očekávat bezbolestný porod, ale je snesitelnější a méně bolestivý. Délka jednoho epdiurálu působí zhruba 1 - 1,5 hodiny a podle potřeba je jej možno během porodu přidávat. Během první doby porodní je možno dát si se zavedeným katetrem sprchu nebo změnit polohu při porodu11. Rodičce je pouze neumožněna koupel, aby nedošlo k infekci v místě vpichu epidurálu.

Katetr s epidurálem je rodičce ponechán po celou dobu porodu a je vyjmut až při opuštění porodního sálu.

Epidurál

Výhody epidurální analgezie

Příprava porodu

 • zvyšuje průtok krve placentou
 • zlepšuje metabolismus matky a plodu7
 • tlumí porodní bolesti
 • děťátku neškodí (epidurál nepřechází do krve dítěte)
 • v případě komplikovaného porodu je možné zvýšit dávku epidurálu a provést akutní císařský řez
 • je-li porod náročný a vyčerpávající, umožní tak rodičce se uvolnit a na chvíli si "odpočinout"

Nevýhody epidurálu

 • při původních vysokých dávkách epidurálu docházelo u rodiček k poklesu tlaku, což způsobovalo kolapsy rodiče a tíseň plodu
 • porody bývají z větší části ukončeny instrumentálně nebo císařským řezem81

Vedlejší účinky epidurálu

 • pocit těžkých nohou, nemožnost s nimi pohnout (zpravidla odezní po 3 hodinách)
 • potíže s močením
 • při špatném dávkování může být anestezie delší nebo krátká, kdy žena cítí bolest, se kterou "nepočítala"

Indikace epidurální anestezie

 • zvolení epidurální anestezie záleží na rodičce
 • velikost otevření děložního hrdla (každá porodnice má jinou normu) - brzké podání epidurálu může porod zastavit, pozdní podáni je už zbytečné
 • porody s pravděpodobností zakončení instrumentálně - ve většině případů jde o porod dvojčat3 (hlavičkou i koncem pánevním) nebo porod jednoho dítěte koncem pánevním13
 • porody, u kterých hrozí dlouhá fyzická námaha, velká bolest, adrenalin, vysoké vypětí rodičky
 • rodička je silná kuřačka4, má astma3, cukrovku2 nebo je zjištěna preeklampsie18

Kdy není epidurální analgezie vhodná

Epidurál

 • při nadměrné hmotnosti
 • při degenerativních neurologických onemocněních
 • při alergii na lokální anestetika
 • při poruše krevní srážlivosti (upozorněte lékaře, pokud trpíte častým krvácením (modřiny)
 • při výrazných deformacích páteře
 • při zánětu kůže v blízkosti očekávaného místa vpichu
 • při teplotních stavech

Rodička1 si epidurál hradí sama, pokud není jeho aplikace doporučena přímo lékařem.

Epidurální anestezie a jeji zavedení

 1. Rodičce je zajištěn žilní přístup pro vpichnutí epidurálu.
 2. Je-li nutné umělé propíchnutí vaku blan6, je nutné tento zákrok provést až po zavedení epidurálu.
 3. Lékař si připraví oxytocin4.
 4. Rodička se posadí na kraj postele, nohy jí visí z postele dolů, hlava je přitisknutá k hrudi, záda jsou kulatá a ramena svěšená co nejvíce směrem dolů - tzv. kočičí hřbet. Někteří lékaři mohou volit pro pichnutí epidurálu také polohu na boku vleže.
 5. Místo pro vpich je vydezinfikováno a místo je lokálně umrtveno.
 6. Pro vpichnutí se čeká na kontrakci33. Pro rodičku je důležité aby byla ve správné poloze a snažila se během kontrakce nehýbat, aby byl epidurál zaveden správně.

Video: Epidurální analgezie (ENG)

Použité zdroje

 1. http://primar.sme.sk/c/4116750/epiduralna-analgezia.html
 2. http://www.sanatoriumkoch.sk/index.php?nazov=epiduralna-analgezia&j=1
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Anestezie
 4. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Epidurální_anestezie_v_porodnictví
 5. http://www.cpzp.cz/clanek/1584-0-Co-je-to-epiduralni-anestezie.html

Hodnocení a zkušenosti s epiduralem

Máš zkušenost s epiduralem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kristyn.g  22. dub 2019

Doporučuji

Před porodem - nikdy epidiral, po porodu - příště budu křičet o epidural už od dveří. Porod celkově trval 52 hodin od prvních bolestí. Nic nepomáhalo na otvírání. 4 hodiny před porodem při 4-5 prstech epidural, mohla jsem si hodinu a půl zdřímnout, byla jsem už ko. Účinek jedné dávky je cca 2 hodiny. Další mi už nedali, protože jsme šli do finále, poslední dvě hodiny mazec, ale za ten odpočinek jsem byla vděčná.
 • Odpočinek
 • Zavedení moc nebolí
 • Pomohl mi k otevření
 • Žádné následky jsem neměla
 • Při zavádění musí být v klidu
2 lidé považují za užitečné
jitulien  11. črc 2018

Asi bych umřela

Můj porod začal ráno odtokem plodové vody, ovšem bez jiného postupu. Druhý den ráno mi chtěli dávat prostaglandin, ovšem po “dovypuštění” plodové vody přišel obrat. Celkem lehké kontrakce, slučitelné s mou citlivostí na bolest. Jenže pokaždé, když na mě někdo hmátl, se to zhoršovalo (byť mi jen dělali ctg). Klystýr ještě okey, no po kontrole “spodem” se to ale zhoršilo výrazněji. A pak: “branka 3, takže na sál”. Takže na sále první co bylo, že jsem vlezla do sprchy a poprosila PA o něco na bolest. Tak jedna ampule Buscopanu do svalu a beze změny. Pak dorazil přítel. Protože se mi PA snažila pomoct, tak jsem šla do vany, přítel celou dobu u mě. Bolesti mírnější, no furt to zesilovalo. “Mohla bych dostat epidurál?”- “Tak uděláme tohle, tohle a tohle, pak řeknu pani doktorce”.. tak asi na počtvrté už jí to řekla, asi kdybych nezvonila, tak se ho nedočkám. Tak asi po dvou hodinách úpěnlivého dožadování se přišel ARO. Dr. a ptal se mě, zda jsem o něm nepřemýšlela včas. V tu chvíli už jsem dávno nevnímala svět, jen odpočívala mezi kontrakcema. Zavedení epidurálu, zalepení půlky zad a úleva.

Úleva, dokud nepřišla Dr. s tím, že to nepostupuje, takže tedy oxytocin. Že se ho ženské bojí, ale já mám přeci epidurál. Tak okey, perte to do mě, ať už to mám za sebou. No to byla pěkná blbost, kontrakce neustálý, silný, že bych v tu chvíli v páce porazila i Arnolda Schwarzenegra a epidurál? Bez efektu! Tedy, nevím, jaké by to bylo mít oxytocin bez něj, ale z mého pohledu jsme byli tam, kde jsme byli.

Dostala jsem všechny dávky, které jsem dostat mohla, a vím, že bez epidurálu bych toho mýho andílka tlačila ještě do teď.
1 člověk považuje za užitečné
veronicka89  23. únor 2018

Vyspaná na porod

Mě epidurál zabíral celé 4 poslední hodiny porodu - mohla jsem si před samotným porodem ještě odpočinout, bylo to super. Neměla jsem žádné problémy ani následky. Snažila jsem se to vydržet bez něj asi 20 h 😂 , ale čím dál, tím víc mě bolela stehna jako by mi někdo rval nohy od těla, žádná záda ani břicho. U kontrakcí mě neuvěřitelně bolela opravdu jen stehna nahoře. A po epidurálu jsem necítila nic. Při tlačení pouze tlak, že jde ven, ale bolest ani malilinko. :-)

Takže za mě 100% ANO!
1 člověk považuje za užitečné
juka22  10. lis 2017

Pomohl

Epidurál jsem odmítala při každé příležitosti, kdy se o něm jen mluvilo. Z té představy, že mi někdo píchá do páteře, se mi dělalo zle. I manžel měl instrukce, že všechno, jen ne epidural.

Po podání vyvolávací tablety se mi ale hned rozjely silné kontrakce po 3 minutách a takto to trvalo zhruba 8 hodin, než jsem nakonec na přemlouvání porodní asistentky i manžela kývla. Byla jsem už hrozně vyčerpaná a nedokázala jsem spolupracovat, jak bylo potřeba.

Aplikace byla bezbolestná, jen jsem musela díky krátkým intervalům jednu kontrakci prosedět v klidu, což na tom bylo nejhorší. Do 15 min. epidural zabral a bylo to znatelné uvolnění. Kontrakce jsem cítila, ale byly snesitelné a já dokonce mezi nimi i na minutku usínala a odpočívala. Vydrželo to působit cca 2 hodiny. Měla jsem jakýsi uzlík na děložním čípku, který bránil pořádnému otevření a po odeznění epidurálu to bylo zase peklo. Malá už se drala ven, ale já se pořád nedokázala otevřít na maximum. Dostala jsem tedy druhou várku. Opět obrovská úleva a cca po dvou hodinách jsem se začala opět otvírat a nakonec i rodit.

Pokud by měl podruhé porod probíhat stejně, tak o epidurál asi sama poprosím.
1 člověk považuje za užitečné
veroushek  7. únor 2016

Epidurál zabral, ale na nohu

Když jsem se belhala po 4 dnech porodních bolestí na porodní sál, rozhodně jsem chtěla epidurál. Říkala jsem si, že už na to nemám. Když mi ho píchali, měla jsem zimnici a snažila jsem se nadechnout a nehýbat, ale nejspíš jsem se trochu pohnula. Celou dobu jsem se utěšovala, že kdybych neměla epidurál, tak bych určitě měla ty bolesti větší. Ale žádnou úlevu jsem nepociťovala. Po porodu jsem měla akorát úplně bezvládnou, umrtvenou nohu. Takže jsem se nemohla dojít podívat ani na miminko.
teriska94  26. čer 2015

Epidurál? Nezabral!

Rodila jsem cca 40 hodin (nakonec akutním císařem). Byly to po celou dobu šílené bolesti po 2-3minutách a po všem, co do mě nacpali, jsem se opravdu těšila na epidurál, že mě to konečně bude bolet míň. Ale boužel nezabral, po čtyřiceti minutách jsem dostala další dávku a opět nic.

Zabrala až třetí dávka, ta silnější na "umrtvení" spodní části těla, a to jsem jim na operačním sále usla.
cervenejablko  13. únor 2015

Výrazná úleva

I když jsem před porodem o epidurálu neslyšela moc pěkné věci (bála jsem se toho, že by se porod zastavil a já musela na "císaře" a taky jsem se bála toho píchání do páteře), nechala jsem si od PA udělat testy, když se mi rozjížděl porod, co kdyby náhodou...

Nakonec jsem za něj byla opravdu ráda, protože porod už byl moc dlouhý a z těch bolestí jsem byla hodně vyčerpaná. Bylo to opravdu na poslední chvíli, byla jsem už dost otevřená, ale kontrakce mě už moc bolely a nedařilo se mi soustředit na to, abych se uvolnila. Když přišly, většinou jsem byla zatnutá, i když jsem věděla, že to není dobré.

Při zavádění bylo velmi těžké vydržet nehýbat se. Doufala jsem, že to vyjde mezi kontrakcemi, bohužel ve chvíli, kdy mi anestezioložka epidurál zaváděla, přišla další kontrakce. Ale zvládla jsem to. Po několika minutách přišla neskutečná úleva - kontrakce přicházely, ale už to nebyla ta ochromující bolest, jen takový tlak, takže jsem mohla myslet na to, abych byla uvolněná. Porod pak zase pěkně postupoval.

Příště bych ho využila zase, pokud by se mi zdálo, že už to moc bolí a brání mi to, abych se soustředila na porod.
1 člověk považuje za užitečné
karlalala  7. pro 2014

... co čert nechtěl.

O epidurálu jsem nechtěla ani slyšet. Už, když jsem se bavila s porodní asistentkou, která mě měla rodit, jsem říkala, že nechci v žádném případě epidurál. A co čert nechtěl...nakonec porodní asistentka řekla manželovi, ať mě přemluví k epidurálu, prý "abych se uvolnila" (měla jsem v sobě dle všech psychický blok, díky kterému mi ten porod "nešel", bála jsem se rodit, jak mi řekl manžel a PA, ale to je na jiný příběh). "Mně je to jedno, dejte mi ho teda." Po těch hodinách bolesti, po x-krát dělaném Hamiltonu a po podávání různých "oblbováků" mi to fakt jedno bylo. Přišel doktor z ARA, začal mi to píchat a ups...trefil se trochu více vedle než měl, takže druhý pokus. Po epidurálu jsem si na čtvrt hoďky zdřímla a do dvaceti minut poté porodila našeho nádherného synka.

A pak to začalo... hučení v hlavě, šílená bolest hlavy a páteře, neschopnost se narovnat. Nejdříve mi dávali pořád paraleny na bolest, byla za mnou psycholožka a poté přišla sestra z ARA, aby se mnou probrala píchání tzv. krevní zátky. "Zabírá to z osmdesáti procent", ujišťovala mě. Fajn, šlo se hledat nějaký "kutloch", kde mi to píchnou, malý skončil na novorozeneckém (naštěstí mi ho, i přes neustálé vyhrožování, že mi ho seberou, nechali u mě). Nabrali krev, píchli, odvezli na pokoj, naordinovali kolu a kafe (na rozproudění mozkomíšního moku). Hodinu jsem se nesměla hýbat (malý byl ale u mě), manžel přinesl kolu. Nechtěla jsem ji moc pít, za prvé kvůli malému a za druhé se mi po ní zvedal žaludek. Mno, a zase tu bylo hučení, bolesti, na záchod jsem chodila ohnutá...Takže opět se volalo na ARO a opět další píchání zátky (s doktorem, který mě celou dobu rozesmával - představte si tu situaci, kdy máte jehlu jako kráva v páteři, kdy se nemáte hýbat, ale musíte zadržovat smích). Ta už zabrala, i když mě doma stejně zase začala bolet hlava, ale spánek to spravil.

Mám následky? Občas tlak v kříži po píchání, který není příjemný.
Na závěr se hodí věta "Nikdy neříkej nikdy". Ale ráda bych řekla "nikdy víc".
Mimochodem, ten doktor, který mi ten epidurál píchal poprvé a špatně, mi ani jednu z krevních zátek nepíchal.
2 lidé považují za užitečné
tapato  5. pro 2014

Záchrana jménem epidurál

O epidurálu jsem na začátku nebyla přesvědčená. Říkala jsem si, že uvidím "jak je to hrozné" a podle toho se rozhodnu. Jelikož jsem ale měla porod vyvolávaný a nekonečný, když mi začaly lítat kontrakce, které se s bolestí stupňovaly, nechtěla jsem už nic jiného než "drogy"! :-p V hlavě mi pořád zněla písnička "Proboha sestři, dejte mi dávku!" :-D

Avšak i na jeho aplikaci jsem si musela počkat, dokud jsem nebyla více připravená. Když mi pak PA konečně oznámila, že jde zavolat anesteziologa, už to pro mě bylo velkou úlevou! :-D Aplikace sice nebyla nějak extra příjemná, přežít se však dala a za tu rychlou a neskutečnou úlevu to rozhodně stálo! Veškerá bolest, jak mávnutím kouzelného proutku, najednou zmizela. :-) Na pár hodin jsem pak měla "klid", dokonce jsem ještě i trochu zdřímla. Před samotným tlačením už to účinek nemělo.

Bez epidurálu bych sama porod nejspíš nezvládla! U druhého už se mu bránit rozhodně nebudu. Bolí to i tak dost, tak proč si na chvíli neulevit, když tady ta možnost je. ;-)
hedusska  5. pro 2014

Díky bohu za něj

Chtěla jsem porod naprosto přirozený, bez ruzných "pomůcek" atd. Jenže nakonec jsem skončila na vyvolání a porod byl tak rychlý a bolestivý, že jsem epidurál povolila. A ještě že tak. Celou dobu jsem měla neskutečné křížové bolesti a po napíchnutí epidurálu se mi tak neskutečně ulevilo. :) Hned se mi lip rodilo. :)
nolies  3. pro 2014

Epidural - jasná volba

Tak i já jsem se rozhodla podělit o svou zkušenost s epiduralem. Můj porod byl nečekaný a předčasný. Rodila jsem vyvolávaně v 34+1 pro odtok plodové vody.

Ihned po aplikování tabletky mi začaly silné kontrakce, které byly po necelé půl hodině po jedné minutě. Nad epiduralem jsem dříve neuvažovala, ale rozhodla jsem se ho vyzkoušet. Byla jsem již unavená a miminko bylo hodně nahoře. Moje porodní asistentka mi ho i doporučila. Paní anestezioložka mi vše vysvětlila a během chvilky mi byl zaveden.

Čekala jsem, že se bolesti zmírní, ale tohle předčilo moje očekávání. Bolesti zmizely úplně. Dokonce jsem se ptala i asistentky, jestli opravdu rodím. :-D Nevím, jestli to bylo epiduralem, ale za hodinu jsem mohla tlačit a malý byl za chvilku na světě. I při této fázi jsem ani náznak bolesti necítila, jen tlak. Přesně jsem věděla, kdy kontrakce přichází. Za pár týdnů čekám druhé miminko a opět pokud tomu nebude nic překážet, si epidural dám. Takže za mě epidurál ano!:-)
1 člověk považuje za užitečné
katy28  2. pro 2014

Ano ano ano!

Věděla jsem rovnou, že pokud mi něco pomůže mírnit bolest, nebudu se bránit. Porod jsem měla vyvolávaný a když se po oxytocinu rozběhly kontrakce, epidural jsem dostala. Precizní práce sympatického anesteziologa, druhou část dávky mi pak doplnila porodní asistentka. Já vždy hned usnula a lebedila si. Sestřičky hudrovaly, že nemám při porodu chrnět. :) Poslední hodinu už jsem kontrakce prodýchávala, nic příjemného to nebylo, ale člověk zvyklý na pravidelné záněty močového měchýře, zřejmě bolest vnímá jinak. :)
Nejsem hrdinka, která si to potřebuje protrpět a bolest procítit, takže jsem za epidurál fakt moc ráda!
ljonas  2. pro 2014

Epidural

Jsem prvorodička a i když jsem nevěděla co mne čeká, tak jsem byla rozhodnutá pro epidural. Říkala jsem si: Proč trpět, když si můžu trochu ulevit? U zubaře si taky nechám injekci, než mi vytrhnou zub.

Můj porod byl vyvolávaný a bolesti byly hrozné. Čekala jsem všechno, ale tohle předčilo všechna očekávání. Epidural lze aplikovat při nálezu cca 6 cm. Do té doby jsem absolvovala aromaterapii, horkou vanu, horkou sprchu a modlila se, aby už přišel ten nález a já mohla mít konečně epidural. Čekala jsem na něho asi 6 hodin.

Potom to konečně přišlo, nález 6 cm a volal se anesteziolog, moc sympatický pán s klidným hlasem, který mi vše vysvětlil a začal - nejprve lokální umrtvení - potom vyhrbit záda - to mi pomohl manžel, protože udělat kočičku mezi stále běžícími kontrakcemi byl problém. Po napíchnutí byly ještě 3 kontrakce a potom nádhera, kdy jsem si mohla po několika hodinách odpočinout. Nad ramenem jsem měla nalepenou epidurální pumpu, která mi v pravidelných intervalech dávkovala látku. Asi po hodině jsem začala kontrakce zase cítit, byly bolestivé, ale méně než bez epiduralu. Jakmile vás napíchnou, tak už nemůžete chodit a musíte jen ležet.

Já epidural doporučuji, sice jsem na něho dlouho čekala, ale stálo to za to.
1 člověk považuje za užitečné
aninkas1  1. pro 2014

Už od dvěří jsem hlásila "kýbl epiduralu sem" :-D

U prvního porodu jsem hned všem hlásila, že jsem srab, mám se ráda a nemíním trpět víc, než nezbytně musím. :-D Takže jsem opakovaně zdůrazňovala, že si přeji epidurální anestezii. :-D Mé přání bylo vyslyšeno, maminky, se kterými jsem rodila, EPI nedostaly. Před porodem (vyvolávaným) jsme se o tom bavily - jedna ho nechtěla určitě a druhá "já ještě nevím" - nakonec "nechci určitě" nedostala nic a "já ještě nevím" nedostala taky nic. :-D Takže pokud ještě nevíte, raději se rozhodněte, při porodu vám EPI nikdo nutit nebude, je to drahý. Takže pokud trpět nechcete a jste srabi jako já, tak hlaste předem a vícekrát. :-D

Mohu srovnat intenzitu porodních bolestí, protože u porodu druhého jsem se otevřela tak rychle, že by ani anesteziolog nestačil dojít - a bylo porozeno. :-o Jaké jsou tedy mé zkušenosti?

1. s EPI to opravdu bolí míň (z kontrakcí se stane taková tupá bolest v oblasti kříže, přišlo mi, jako kdyby se intenzita bolesti vrátila tak o hodinu a půl zpět.)
2. napíchnutí mezi kontrakcemi je náročné (mezi asi 5-ti kontrakcemi mi anestezioložka postupně stačila připravit záda a sebe a nakonec se i trefila. :-D)
3. EPI se nemusí rozlít do těla rovnoměrně, záleží v jaké jste poloze (já byla na boku, takže jsem si umrtvila jen jednu půlku těla, :-o a druhá mě bolela jako kdybych EPI neměla. :-o )
4. EPI můžete dle vyjádření lékařů dostat v okamžiku, kdy jste na 4-8cm otevřené (před tím to nemá význam a potom už je to na nic. :-D U mě to bylo za 5 minut 12 a to jsem žadonila od první kontrakce - pořád nebyl nález ideální. :-o )
5. po EPI vám na zádech zbude taková divná hadička, kterou si musíte nechat minimálně do druhého dne. :-o (Možná ne, ale mě to bylo řečeno, tak jsem na to nesahala. :-D Sprchovat se s hadičkou a po porodu je opravdu výkon. :-D )
6. bez EPI to je fakt záhul :-N (u prvního porodu jsem byla tichá jako myška, párkrát jsem si zatlačila a syn byl venku, u druhého porodu bez EPI jsem řvala jak tur a jelikož nemluvím sprostě, tak ze mě vypadlo jen jednou do pr...e - kdybych sprostě mluvila, tak bych pak chodila kanálama, protože by to slyšela celá porodnice :-D)

Moje doporučení - pokud to není proti vašemu já a přesvědčení, do epidurální anestezie klidně jděte - ale hlašte to dostatečně dopředu :-) Kéž bych ji mohla mít i u druhého porodu, protože to fakt nehorázně bolelo :-D...
1 člověk považuje za užitečné
petulka_zdenda  1. pro 2014

Epidurál - dobrá volba ;-)

Při nástupu do porodnice na vyvolání jsem byla na vážkách zda si epidurál dát či ne. Proto jsem to v den nástupu probírala s panem primářem, který mi řekl, že by mi ho doporučil a je na mě jak se rozhodnu. A tak jsem si řekla, že když mě nic nebolí a vše se děje v poklidu, tak že ho tedy zkusím.

Katétr mi přišel píchnout moc sympatický mladý doktor, který vtipkoval a dost jsme se nasmáli. Povídala jsem mu, že se epidurálu bojím víc jak porodu a on na to, že nevím o čem mluvím :-D A že až mi to přijde vyndat, tak si povíme ;-)

Samotné píchnutí nebolelo, spíš jen tlačilo, ale čekala jsem to 100x horší, víc bolelo píchnutí té lokální anestezie. ;-) Nejhorší pro mě bylo ohnout se do požadované polohy s tím obrovským pupkem a vystrčit zadek na toho pěknýho doktora. Celé to trvalo asi 10 minut.

Zaváděli mi ho okolo 12 hodiny s tím, že až budu mít kontrakce a nebudu moc vydržet, tak ať si řeknu a že mi tam píchnou něco proti bolesti. Ve 14.hod mi píchli vodu, kontrakce začaly během chvíle, ale nechala jsem si píchnout až v 15:40 a vydrželo mi to skoro do 18:00 hodin. V 19 hodin se malá narodila.

Opravdu jsem byla ráda, že jsem si ho nechala píchnout a za mě určitě doporučuji. ;-) Nevím jestli bych to dala tak v klidu, kdyby mi ho píchali při kontrakcích.

Jo a když mi přišel pan doktor katétr vytáhnout, tak povídal: ,,Tak co?" :-D Tak jsem říkala, že bych si od něj epidurál nechala píchnout třeba 100x , že to oproti porodu nic nebylo ;-)
1 člověk považuje za užitečné
dablikolik  13. srp 2014

Epidurál

První porod byl vyvolávaný a zdlouhavý. Epidurál mi byl nabídnut na odpočinek a já souhlasila. Tenkrát mi porod zastavil a já šla na sál s opět připíchnutým epidurálem, abych byla při vědomí. Divný pocit necítit od prsou dolů nic. Druhý den jsem měla strašné migrény a bolest zad, ale postupně to odeznělo.

U druhého proodu, který začal odtečením plodové vody, mi opět doporučili epidurál. Tentokrát mi pomohl a já se díky tomu otevřela a zažila přirozený porod. Žádné bolesti hlavy ani zad.

Šla bych do epidurálu znova, není to napichování nic moc příjemné, ale za tu úlevu to stojí!
1 člověk považuje za užitečné
lenkagsxr  15. bře 2014

....

Je to 10 dní, co jsem porodila císařem.

Na porod jsem se těšila i bála zároveň. Nedokázala jsem si představit jaké jsou "ty kontrakce". A chtěla jsem rodit bez epidurálu a porod si užít se vším všudy. Od 12.hodin se bolesti stupňovaly a ve 14.hod jsem měla dost bolestivé kontrakce po 3 min. Od 14. do 17.hod jsem kontrakce rozdýchávala a bolesti byly tak silné, že kdybych vstala z postele, podlomila by se mi kolena.

V 17.hod mi byl nabídnut epidurál, že bolesti dost špatně snáším. Souhlasila jsem. Nedokázala jsem si představit, že další 2 hodiny, ne-li více. budu trpět stejným způsobem. Dost se mi ulevilo a já zase mohla plně vnímat okolí. V 19.hod jsem byla otevřená na 9cm a šla na sál. Bolest se začala vracet a já na sále žadonila o další dávku. Porodní asistentka byla proti, že další dávka bude k ničemu, ale já si jí vyprosila a to byla zřejmě chyba. Kontrakce ustaly (po 7min) a já tlačila 1,5 hod. Malý byl sestouplý v porod. cestách, por. asistentka mi ležela na břiše ale tlačení bylo marné. Doktor mi chtěl pomoct zvonem, to jsem odmítla (bála jsem se o zdraví dítěte), a tak jsem byla převezena na sál a pod celkovou narkózou přišel na svět císařem-zdravý.

Již druhý den jsem trpěla výčitkama, že jsem porod nezvládla tak, jak jsem chtěla a neporodila normálně. Nelituji první dávky epidurálu (ta mi dost pomohla). Lituji, že jsem nezvládla kontrakce těsně před samotným porodem a zkomplikovala si porod 2.dávkou. Možná bych bez ní porodila normálně. :-| :-.

Takže: zda se zastávám názoru, jestli s epidurálem nebo bez něj? Pro maminy s nízkým prahem bolesti zní odpověď ANO, ale ne více jak 1 dávku :(
2 lidé považují za užitečné
filipulda  23. lis 2013

Porod při epidurálu

Já mám za sebou akutní císařský řez při epidurálu a naprosto super. Sice mě museli chvilenku přemlouvat, abych se nedala uspat celá :-D , ale ty křížové bolesti byly tak ukrutné, že jsem po chvilce souhlasila, jen ať to už přejde! Píchli mi to napoprvé a porod trval od vpichu po poslední steh přesně 25 minut.

Epidurál je super, jen se na něj musí tam, kde to umí :-) a já si mohla pochovat své nádherné obr dítko x-) !
1 člověk považuje za užitečné
anyen  23. lis 2013

S epidurálem mám dobrou zkušenost

Před porodem jsem byla skálopevně přesvědčená, že epidurál nechci ani náhodou. Nakonec jsem ho s vděkem přijala a jsem za to ráda i zpětně.

Porod mi vyvolávali zaváděním tablet. Bylo již po termínu porodu a já se stále vůbec neotvírala. Jenže tablety měly za následek akorát tak kontrakce a otevírání ani náhodou. Dvě noci jsem nespala, druhou jsem již pochodovala po chodbě sem a tam. Nad ránem mě převezli na porodní sál, kde mi zavedli další tabletu, po níž se kontrakce rozjely na tvrdo. Každé 3 minuty taková bolest, že jsem myslela, že skočím z okna. Nejhorší ale bylo, že cca po 5 hodinách těchto strašných bolestí, kdy už jsem mezi kontrakcemi pomalu omdlévala vyčerpáním, mi sdělili, že jsem otevřená sotva na 2 cm. Propadla jsem naprostému zoufalství a brečela, že tohle nikdy nezvládnu. Nabídli mi epidurál a ač jsem ho prvně tak nechtěla, přijala jsem ho s nadějí.

Napichování sice bylo hrozné a dlouho se nedařilo. Manžel mě držel v klubíčku a já prodýchávala šílené kontrakce co 2 minuty a jen se modlila, ať už to do mě píchnou :-p Jednu výhodu to mělo, přes ty kontrakce jsem vůbec to napichování necítila :-D Asi po 15 minutách se to konečně podařilo napíchnout a okamžitě se dostavila taková úleva, jakou jsem v životě ještě nezažila. Kontrakce jsem sice cítila zřetelně dál, ale už to byla jen taková tupá bolest, u které se dalo odpočinout a nabrat nové síly. A krom toho jsem se konečně díky epidurálu začala otevírat. Během 2 hodin jsem byla na 7 cm :-) Bohužel s tím ale začaly malé slábnout ozvyčky. Prý se jí nějak špatně stočila hlavička, zasekla se někde nad stydkou kostí a nesestupovala dolů. Takže porod nakonec musel skončit akutním císařem.

Tady by epidurál měl další nespornou výhodu. Díky tomu, že jsem ho již měla zavedený v páteři, mohla jít malá ven částečnou narkózou a já bych byla u jejího narození. Bohužel jsem se ale po zprávě, že mě čeká císař, naprosto psychicky zhroutila a začala být hysterická. Takže jim nezbylo nic jiného, než mě uspat kompletně :-|

Za sebe tedy mohu epidurál jedině doporučit. A pokud se ocitnete v situaci jako já, nepanikařte a využijte i tu obrovskou výhodu částečné anestezie, kterou vám epidurál nabízí :-) Budete rády za to, že i přes císaře uvidíte narození svého děťátka ;-)
1 člověk považuje za užitečné
biibaa  22. lis 2013

Epidurál mi pomohl

S epidurálem jsem rodila dvakrát a pokaždé mi moc pomohl.
První porod mi vyvolávali tabletou a po dvou hodinách jsem měla kontrakce prakticky bez pauzy - jedna navazovala na druhou - fakt šílený. Když to viděl dr. na monitoru, sám mi epidurál nabídl a okamžitě jsem souhlasila. Během 10min. byla ta bolest úplně pryč asi na hodinu, kdy jsem si odpočinula a nabrala síly. Potom začaly ty stahy zase pozvolna zesilovat, ale dalo se to v pohodě vydržet. Dali mi jednorázovku (už mi pak nepřidávali) a ke konci jsem znovu všechno cítila, abych věděla kdy tlačit.
Fajn bylo, že jsem měla ke konci dost sil, takže během 5min. byl malý venku.

Podruhé jsem naštěstí začala rodit sama a sama jsem si o epidurál řekla. Dali mi ho, když jsem byla otevřená na 4cm. PA mě trochu strašila, že se porod může zpomalit, ale stal se pravý opak a za dvacet minut od podání jsem začala rodit. A asi tak za další 3 minuty byla malá na světě.

Snad jediné mínus bylo to, že při obou porodech se napíchnutí nezdařilo hned napoprvé, podruhé dokonce až na poosmé, ale při těch bolestech to člověk ani nevnímá. Navíc jsem v obou těhotenstvích hodně přibrala a pak je pro lékaře trochu obtížnější se správně trefit.
2 lidé považují za užitečné
veveveru  17. lis 2013

Epidurál - ještě že ano!

Mám za sebou jeden porod a jsem ráda, že jsem epidurál neodmítla.
Ráno ve 3h mi odtekla plodová voda a první bolesti začaly již hned dopoledne. Kolem oběda jsem měla bolesti už po 5 min. Když mě až odpoledne vyšetřoval opět doktor a odsouhlasil přípravu na porodní box, nabídnul mi epidurál. Váhala jsem s obavou o miminko, ale doktor mě upozornil, že bolesti budou ještě horší a prý bylo vidět, že už v té době jsem měla dost.

Souhlasila jsem tedy. Když mi anestezioložka epidurál zaváděla, tak jsem měla již bolesti kolem dvou až tří minut a to bylo teprve odpoledne. Po zavedení jsem cítila strašnou úlevu. Veškeré bolesti byly takové otupělé.
Bohužel ale po hodince a půl, kdy mi mohli dát další dávku, jsem se tak rychle otevřela, že už mi nemohli dát nic. Porod však nebyl zdaleka u konce, protože malá nebyla pořádně sestoupená dolů a ještě k tomu ani správně natočená. Takže až do 21.h jsem dost trpěla, ale naštěstí díky aspoň chvilkovému epidurálu jsem mohla načerpat síly na to nejhorší.

Pokud budu mít příště možnost, opět ho neodmítnu :-)
1 člověk považuje za užitečné
granta  16. lis 2013

Srovnání

První porod - epidurál mi pomohl, výrazně mi ulevil od bolesti, byla jsem schopná lépe spolupracovat, porod jsem si užila, opravdu jsem cítila, jak se miminko dere na svět, byl to zážitek. Byla jsem rozhodnutá jít do toho znovu při druhém porodu.
Při mém druhém porodu jsem ale epidurál nestihla - byla jsem již hodně otevřená. Bohužel. Porod byl mnohem bolestivější, pohyby děťátka v porodních cestách jsem vůbec necítila, vše přehlušila bolest. Nespolupracovala jsem tak dobře jako u prvního porodu.

Takže dle mé zkušenosti, epidurál ano!
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce