Amniotomie, nebo-li umělé propíchnutí vaku blan, dirupce vaku blan a nebo puštění plodové vody, je postup, při kterém je záměrně narušen plodový vak tak, aby z něj odtekla plodová voda2. Amniotomie je prováděna za účelem vyvolání porodu85, urychlení již probíhajícího porodu a nebo umístění monitoru na vnitřní sledování plodu.
Na vyvolání porodu je amniotomie často kombinována a prokládána intravenózním (nitrožilním) podáním oxytocinu4.
Některé ženy nezaznamenaly žádnou bolest. Některým ženám způsobil zákrok zvýšenou bolest. Co se zdá být jako hlavní faktor, zda zákrok je a nebo není bolestivý, je stav děložníku čípku v době vykonání amniotomie.
Podle Světové zdravotnické organizace WHO není žádný důkaz na podporu vykonávání rutinní amniotomie za účelem zkrácení doby porodu. Důkazy o prospěchu nebyly nalezeny jak u prvorodiček, tak ani u vícerodiček. Prozkoumání spíše naznačuje, že amniotomie naopak zvyšuje potřebu dalších zásahů, jako je císařský řez81.
Nejčastější komplikací amniotomie je prolaps pupečníkové šňůry.
Umělé propíchnutí plodové vody zvyšuje riziko infekce jak u dítěte, tak i u matky. Zákrok může způsobit zvýšenou bolest a v některých případech může být u jinak bezproblémového porodu28 podána rodičce analgezie.
Po vykonání zákroku je dobré monitorovat tep plodu, zda netrpí fetálním distresem.