Amniotomie

Přestože amniotomie, tedy manuální propíchnutí plodových vaků, dokáže urychlit porod a tím i zkrátit jeho bolestivou etapu, množství maminek se tohoto úkonu bojí. Proč k amniotomii lékaři přistupují a kdy ji nejčastěji volí? Pojď si o tom přečíst víc.

Amniotomie

Amniotomie je manuální propíchnutí plodových vaků.

Co je amniotomie a jak probíhá?

  • S amniotomií neboli „píchnutím vody“ se můžeš setkat v porodnici, přičemž jde o manuální propíchnutí plodových obalů, které se během celého těhotenství „skrývají“ v děloze a uzavírají v sobě plodovou vodu chránící děťátko.
  • Plodové obaly ve většině případů prasknou spontánně těsně před nebo po nástupu kontrakcí. Avšak může nastat i případ, kdy jsou kontrakce silné a časté, děložní čípek se otevírá, ale plodová voda stále neodtéká. Tehdy je načase zvážit manuální přetržení plodových vaků.
  • Nejčastěji je cílem amniotomie urychlení porodu, pokud během první doby porodní nepostupuje podle očekávání. Mnohdy bezprostředně po amniotomii zesílí i kontrakce.

Plodové obaly

Plodovým obalům se v těhotenství nepřikládá velká důležitost, ale jen do chvíle, kdy právě ony těhotenství zkomplikují. Teprve v tomto momentě těhotná žena přichází na to, které nepostradatelné funkce plodové obaly plní. Jaké problémy mohou nastat s plodovými obaly a jak je lékaři potom řeší? To se dozvíš v našem článku.


Jak amniotomie probíhá?

  • Žena leží na porodním lůžku a lékař přes děložní čípek k plodovým obalům zavede nástroj, který lze přirovnat ke kovovému háčku s ostřejším hrotem. Právě pomocí něj se plodové obaly prasknou a následně začne vytékat plodová voda2.
  • Zákrok trvá jen pár vteřin a není bolestivý. Některé maminky necítí vůbec nic, jiné zase říkají, že vnímaly jen nepříjemný tlak. Samozřejmostí je, že lékař dbá na to, aby neporanil tebe a miminko.

Kdy se amniotomie provádí?

  • K amniotomii lékař může přistoupit, pokud porod nepostupuje, případně postupuje, ale plodová voda stále neodtekla. Většinou se provádí, pokud je branka děložního čípku otevřena na 3 až 4 cm. Personál v porodnici by měl s tebou tento zákrok konzultovat a ty ho máš právo odmítnout. Tvé rozhodnutí by mělo být respektováno, pokud není miminko ohroženo na životě. Pak lékaři počkají, až se branka otevře na přibližně 8 cm, a pokud stále plodové vaky neprasknou, opět navrhnou amniotomii.
  • Proč je důležité, aby plodové obaly praskly před samotným porodem? Plodová voda přispívá ke zvlhčování porodních cest, tím pádem jimi miminko snáze přejde. A v neposlední řadě se prasknutím plodových obalů předchází i vážné komplikaci – pokud by žena tlačila s neporušenými plodovými vaky, hrozí zde riziko předčasného odloučení placenty a s tím je spojeno i masivní krvácení.

Video: Vše, co potřebuješ vědět o fyziologickém porodu

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Porod

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko zvykne otočit hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda právě uložení děťátka ve tvém bříšku nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.

Epidurál

Epidurální analgezie či také epidurální anestezie je tlumení porodních bolestí podáním malé dávky znecitlivující látky a léku proti bolesti. Epidurál je zaveden do páteřního kanálu a tam se rozmístí kolem míšního vaku. Tímto zabrání nervovému vzruchu, aby vystoupil z míšního vaku. Epidurál působí na senzitivní, sympatické a motorické nervy.

Oxytocin

Oxytocin je hormon lásky. Vzniká v mozku v hypotalamu, odkud se přesouvá do hypofýzy.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity
  • Těhotenství týden po týdnu
    • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
    • Těhotenství po týdnech5

Hodnocení a zkušenosti s amniotomií

Máš zkušenost s amniotomií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mkmartina  9. kvě 2017

Druhé

U druhého těhotenství ve 40+5 jsem měla lehké stahy večer co 10 minut. Ráno co 5 minut a jela jsem teda do porodnice. Tam mi v 8h natočili monitor, ale sestra nic neviděla. Byla jsem na 6 cm, řekli, že tam už zůstanu a protrhnou mi vak. V 9:05 mi protrhla vak ( nebolelo to) hned na to došly silné kontrakce co minutu a v 9:25 se dcera narodila. Trochu byla modrá. Asi to bylo moc rychle.
sabreen  23. únor 2017

Amniotomie nakonec jo

U druhého porodu jsem s tím nakonec souhlasila, i když jsem původně byla proti. Porodní asistentka mi to navrhla s tím, že "už to visí jenom na té vodě", ale že ještě tedy ale půl hoďky počkáme, jestli se to nakonec nevyřeší samo. Což se nestalo, takže se přistoupilo k amniotomii a za chvilinku byla malá venku. Ale kdyby mi to chtěli dělat dřív než takhle těsně před koncem, asi bych byla proti.

Jak to bylo s vodou u prvního porodu netuším, rodila jsem neplánovaně doma a dost na rychlo a těsně před porodem jsem celkem dlouho seděla na WC, tož netuším, co tam ze mě všechno vyteklo. :-D
markes13  22. únor 2017

Propíchnutí plodových obalů

U prvního porodu mi porodní asistentka oznámila, že pustíme vodu. Vše proběhlo bez problémů, bez bolesti při výkonu. Ale za to po odtoku plodové vody se velice rychle zhoršily bolesti - řekla bych, že snad okamžitě a začala jsem se lépe otvírat. Zákrok v 17:00 hod a dcera se narodila ve 23:49. Zda to urychlilo porod netuším.

A u druhého porodu jsem šla z nemocničního pokoje ve 12 hod - otevřena na 8 cm, voda mi praskla sama po příchodu na porodní sál při příjmové kontrole. A dcera se narodila ve 13:19. Po prasknutí vody na sále už šlo vše rychle, včetně zhoršení bolestí.
bilkovalucie  20. únor 2015

Amniotomie - bolest

Napíšu to velmi stručně a heslovitě.
4:10 voláme sanitku, stahy po 3min
4:15 přijíždí sanitka
5:00 příjem v porodnici, otevřená na 3cm
7:00 otevřená na 10cm, velice silné kontrakce, v jejichž nejvyšší síle pokaždé zvracím bolestí (první porod byl proti tomuhle škrábnutí špendlíkem)
7:10 porodní asistentka se se mnou domlouvá, otáčím se na bok, při kontrakci POUŠTÍ VODU, aby mě ty bolesti už tak netrápily a malá byla brzo venku

Šíleně mě to pálilo, brečela jsem, kroutila se a nejradši bych jí utekla nebo ji kopla pryč. Po prasknutí vody se ve mě ještě asi minutu dloubala a skutečně to neuvěřitelně pálilo, jako by mi tam něco hořelo.

7:25 je malá na světě

Takže za mě - radši krátký porod s prasknutím vody a šílenými bolestmi, při kterých se mi vážně dělalo špatně, než porod dlouhý a vyčerpávající. Tento porod jsem měla sine vulnere = bez poranění a ještě ten den jsem normálně chodila po oddělení, když přišla návštěva, tak nechápali, jak jsem mohla ten den ráno rodit, že vypadám naprosto v pohodě. Ostatní maminy po normálním porodu bez amniotomie byly totálně vyřízený a jen ležely. Já se užírala nudou.
xmarg04  3. pro 2014

Znova už ne...

První porod, dle mého názoru, skončil díky propíchnutí plodových blan akutním císařem. Do té doby rychle postupující porod (otevřena na 8 cm během 2 hodin snesitelných bolestí) se zastavil, syn se vzpříčil v pánvi a nedokázal klesnout a dostat se do porodních cest (dalším velmi významným faktorem byla nevhodná poloha na zádech s monitorem na břiše... :-/).

Pro druhý porod jsem změnila porodnici a prosadila nepropichování plodových obalů. Porod šel tentokrát výrazně pomaleji, ovšem vzhledem k tomu, že jsem byla jen 17 měsíců po císařském řezu, jsem musela souhlasit s větším monitoringem a nakonec i po otevření na amniotomii (v podstatě až těsně před vypuzovací fází), nicméně i tak se, dle mého názoru, porod trochu utlumil, dcera nechtěla dorotovat a nebýt velmi zkušené porodní asistentky, pohodového lékaře a vstřícné porodnice, už bych asi jela znovu na sál. Nicméně se podařilo. ;-)

Třetí porod nabral grády - otevření na 2 cm za 4 hodiny, lážoplážo bolesti, takže všichni čekali, že to bude na dlouho. Dcera se rozhodla jinak a za dalších 50 minut měla otevřeno a tlačila se ven. Díky tomu nestihl nikdo řešit propichování vody, děťátko v pohodě dorotovalo, sestoupilo a na jednu kontrakci vylezlo ven. ;-)
Takže za mě určitě ne (pokud k tomu není nějaký závažný důvod).
2 lidé považují za užitečné
katyxq  2. pro 2014

Vak blan jsem si propíchnout nedala

Amniotonii jsem odmítla v porodním plánu a bylo to dodrženo. Nelituju. Voda mi pravděpodobně prasknula až sama těsně před tlačením. Odteklo jí ale jen trochu a zbytek udělal velký a slyšitelný šplouch poté, co vyklouzla malá. Možná právě proto sice porod postupoval pomaleji, ale dal se zvládat, malá pak nebyla skoro vůbec pomačkaná.

A kdyby mě dr. nenastřihla (pravděpodpbně zbytečně, jako důsledek předchozího zasahování do porodu, nejspíš stačilo, jen abych změnila polohu), neměla bych ani žádná poranění (možná kromě té hráze, ale po těch zkušenostech, co mám s hojením nástřihu, raději se natrhnout), vnitřní žádná, čípek naprosto v pořádku.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce